Jump to content

Buducnost posla u ITu


Recommended Posts

Evo za one koji bi hteli da se bave nekim IT poslom, a da to nije programiranje jer mu se eto iz nekog razloga to ne dopada, postoji jedna mocna oblast gde su plate bogovske ko i developmentu, a posao je lep, kreativan, zanimljiv i ocenjen na onim listama srece kod zaposlenih kao jedan od prvih na listi.

 

Znaci evo koliko UX dizajneri zaradjuju po Zapadnoj Evropi i SAD-u (ovo jesu seniori, ali kao sto lik naglasa cak su i ove plate medium odnosno vise vaze za nekog medior ili cak junior dizajnera):

 

 

Sad kako je korona malo uvela remote working na scenu, neko iz Srbije i ostatka Balkana moze da radi za neku americku ili evropsku kompaniju, startup i slicno kao remote dizajner.

Edited by Veshtodel
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Veshtodel said:

Evo za one koji bi hteli da se bave nekim IT poslom, a da to nije programiranje jer mu se eto iz nekog razloga to ne dopada, postoji jedna mocna oblast gde su plate bogovske ko i developmentu, a posao je lep, kreativan, zanimljiv i ocenjen na onim listama srece kod zaposlenih kao jedan od prvih na listi.

 

Znaci evo koliko UX dizajneri zaradjuju po Zapadnoj Evropi i SAD-u (ovo jesu seniori, ali kao sto lik naglasa cak su i ove plate medium odnosno vise vaze za nekog medior ili cak junior dizajnera):

 

 

Sad kako je korona malo uvela remote working na scenu, neko iz Srbije i ostatka Balkana moze da radi za neku americku ili evropsku kompaniju, startup i slicno kao remote dizajner.

UX dizajnera u Srbiji suvim zlatom da platiš nećeš naći.
Ako ima neko daj mi ga u pp

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sreta-steta said:

Cekaj, da vidimo koliko taj test samostalnosti tebi zapravo smeta:

- klijent ti odredjuje radno vreme; 

- klijent ti odredjuje mesto rada; 

- klijent ti vrsi strucno osposobljavanje; 

- klijent te angazovao putem oglasa ili HRa; 

- klijent ti je obezbedio laptop;

- 70% prihoda godisnje ti je od jednog klijenta;

- obavljas posao za klijenta a ne snosis rizik za rezultat (mislim da je ovo indemnity insurance); 

- imas zabranu konkurencije; 

- radis najmanje 130 dana godisnje za istog klijenta;

 

I ti treba da ispunjavas najmanje 5/9 uslova da bi pao test samostalnosti. Prvo ne shvatam zasto ti ganjas prihod na mesecnom nivou kada kaze godisnjem? Drugo, kako tacno ti, ako si regularan freelanceer, mozes da padnes ovaj test? Ako si na klasicnom time and material ugovoru (a po tvom pisanju jesi) onda ispunjavas max 2 uslova a ako si na fixed price 3. Jedino nisam siguran za insurance, morao bih da pogledam ugovore za to. 

 

Glavna opasnost svih pravila/zakona je u slucaju kada su ostavljeni na tumacenje inspektoru jer onda lako mozes da budes uhvacen in the middle. Ali zakon kao zakon apsolutno ne napada tebe kao redovnog freelancera. Ovo je bas namenjeno raznim firmama koje su to videle kao rupu da imaju full time zaposlenog a plate ga vise tako sto ce platiti manje poreza. Da se razumemo: ja sam apsolutno za to da svi budu preduzetnici, ali pravi preduzetnici a ne samo u delu placanja manjeg poreza. 

 

Upravo ovo. Ljudi iz mog okruzenja koji su bili na fake pausalu su uglavnom presli na doo, dok su ljudi koji su bili zaista pausalci to i ostali. Meni te promene uopste ne deluju tako lose, kako ih vidi vecina u programerskoj zajednici u srbiji. 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, MetalHead said:

I sve je to lepo tako na "papiru"... 🙂 

 

1. Sto bi se neki full-time zaposleni sada cimao sa ovim svim sto si ti naveo? Zarad toga da uzme vise para sada a manje ostavi za penziju, uz svu ovu gimnastiku? Pa zar ti onda nije jasno sto su mnogi otisli u pausal - daleko jednostavnije im je (bilo). A najbolje od svega je sto nikakav zakon nisu krsili. Objasnio sam vec zasto se sve ovo desilo i ko je lobirao za tako nesto. 

 

 

Zbog prilike da mu ostane 1000e više mesečno, da sam sebi organizuje penzioni fond i ne razmišlja šta će neki Vučić iz budućnosti da uradi sa istima.

 

Osim toga, sve ovo što sam ja nabrojao je tačno pola sata posla mesečno. Ako je to puno, onda jbg.

 

 

12 hours ago, MetalHead said:

2. (i ono sto mene "boli) Sta cemo sa onim pravim samostalnim preduzetnicima? Sta su oni skrivili drzavi pa da oni najebu u svemu ovome? Svakako nemam nameru da se vracam u korporacije tako da je mene ovaj lobi svakako izgubio kao potencijalnog radnika, i sto onda mene diraju?... Ja sad moram da razmisljam o nekom tamo testu samostalnosti, da svakog meseca vodim racuna da li sam fakturisao vise od 70% ukupnih prihoda tog meseca na jednog klijenta ili ne (pa onda imam slucaj da moram da zadrzavam pare na Upwork-u umesto da one lepo dodju u Srbiju i trose se ili leze u banci). Ne znam sta bih radio da su mi svi poslovi na Upwork-u, kako bih onda dokazivao da sam samostalan. Pa onda, u prekrsaju sam ako sa jednim klijentom radim duze od x dana (sad se vise i ne secam koliko tacno) - a ja imam uglavnom dugorocne klijente, zasto je to problem za drzavu? Ja ne mogu da se zaposlim kod tog klijenta jer nije prisutan u Srbiji. Mnoge prave, istinski samostalne, freelancer-e su zato ili oterali iz zemlje ili naterali da prave neku gimnastiku sa inostranstvom, ili su ljudi otvorili DOO i jeste da se cimaju sa glupostima ali mogu da rade s kim hoce i kad hoce. I onda se vracaju na tu tvoju pricu odredjivanja plate i svih poreza i doprinosa. Kako god da se okrenes dupe ti je pozadi. 

 

I tako se ja ubijam sada da naguram 30% svakog meseca iz razlicitih izvora, i to ne samo za tekuci mesec nego moram i da napravim neku zalihu jer na Upwork-u su mi kraci poslovi, obavim ih za par dana ili nedelja, retko kad su to meseci. A danas imam 4-5 aktivnih ugovora a za 2 nedelje mozda necu imati ni jedan novi a stari zavrseni, i odakle onda da stvorim 30%? A da su rekli da je tih 30% na godisnjem nivou ne bih imao ovaj problem. Pa se onda ubijam i po 12 sati dnevno za kompom. Na odmor nisam otisao evo sad je godinu dana, a nije mi korona smetala za to. Nisam otisao jer ako ne radim, nemam prihoda. Srecom, mogu malo da uskladim svoje vreme, ali ne bas tako da ne radim 2 nedelje. 

 

 

Sa samim testom nisam toliko upoznat, pa par pitanja:

 

1. da li je obavezan samo za paušalce?

 

2. Imaš 9 kriterijuma od kojih ne smeš da ispuniš bar 5 i to znači da si samostalan. Da li bilo kojih 5?

 

Evo čitam sada kriterijume, pa tu imaš u startu neke za koje znaš da možeš kako hoćeš (barem kod 90% ITevaca koje ja znam)

  • Nalogodavac određuje radno vreme ili odobrava preduzetniku korišćenje godišnjeg odmora i drugih vrsta odsustva uz naknadu

  • Preduzetnik koristi prostorije ili koristi materijalna i nematerijalna sredstva za rad koje obezbeđuje ili finansira ili poseduje nalogodavac

  • Nalogodavac vrši osposobljavanje preduzetnika i rukovodi procesom rada

  • Nalogodavac oglašava pozicije za koje angažuje preduzetnika ili u tu svrhu angažuje recruiter-e

  • Preduzetnik obavlja posao kod nalogodavca radeći u timu ili timovima sa zaposlenima ili sa drugim preduzetnicima angažovanim od strane istog nalogodavca

  • Preduzetnik je angažovan kod nalogodavca više od 130 dana u 12 meseci

Ajde ova zadnja još zavisi od načina ugovora sa nalogodavcem, ali ako se radi po projektu, a ne po satima, niko ne može da ti kaže koliko si ti vremena proveo na istom. Ai i bez toga ima 5 osnova.

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sreta-steta said:

Cekaj, da vidimo koliko taj test samostalnosti tebi zapravo smeta:

- klijent ti odredjuje radno vreme; 

- klijent ti odredjuje mesto rada; 

- klijent ti vrsi strucno osposobljavanje; 

- klijent te angazovao putem oglasa ili HRa; 

- klijent ti je obezbedio laptop;

- 70% prihoda godisnje ti je od jednog klijenta;

- obavljas posao za klijenta a ne snosis rizik za rezultat (mislim da je ovo indemnity insurance); 

- imas zabranu konkurencije; 

- radis najmanje 130 dana godisnje za istog klijenta;

 

I ti treba da ispunjavas najmanje 5/9 uslova da bi pao test samostalnosti. Prvo ne shvatam zasto ti ganjas prihod na mesecnom nivou kada kaze godisnjem? Drugo, kako tacno ti, ako si regularan freelanceer, mozes da padnes ovaj test? Ako si na klasicnom time and material ugovoru (a po tvom pisanju jesi) onda ispunjavas max 2 uslova a ako si na fixed price 3. Jedino nisam siguran za insurance, morao bih da pogledam ugovore za to. 

 

Glavna opasnost svih pravila/zakona je u slucaju kada su ostavljeni na tumacenje inspektoru jer onda lako mozes da budes uhvacen in the middle. Ali zakon kao zakon apsolutno ne napada tebe kao redovnog freelancera. Ovo je bas namenjeno raznim firmama koje su to videle kao rupu da imaju full time zaposlenog a plate ga vise tako sto ce platiti manje poreza. Da se razumemo: ja sam apsolutno za to da svi budu preduzetnici, ali pravi preduzetnici a ne samo u delu placanja manjeg poreza. 

 

 

- klijent ti odredjuje radno vreme; - Moze da se protumaci na vise nacina - zeli da budem online 8 sati njegovog radnog vremena. 

- klijent ti odredjuje mesto rada; - Ne

- klijent ti vrsi strucno osposobljavanje; - Ne 

- klijent te angazovao putem oglasa ili HRa; - Neki jesu (Upwork) a neki ne.

- klijent ti je obezbedio laptop; - Ne laptop, ali jeste email adresu na njegovom domenu preko koje je dao pristup njegovim sistemima, i zato se to moze protumaciti kao da mi je dao alat za rad (nije u toj tacki samo laptop pomenut)

- 70% prihoda godisnje ti je od jednog klijenta; - E vidis, pitanje je da li je godisnje ili mesecno, ja sam mozda istripovao da je mesecno. Ako je godisnje onda moram da se proverim 😄 

- obavljas posao za klijenta a ne snosis rizik za rezultat (mislim da je ovo indemnity insurance); - Mislim da nemamo to u ugovoru a svakako nemam ugovore sa svakim klijentom tako da je to Ne

- imas zabranu konkurencije; - Isto kao i prethodno, ako nemamo ugovor onda Ne, ako imamo onda Da

- radis najmanje 130 dana godisnje za istog klijenta; - Da

 

Kao sto vidis jedno sigurno DA i 5 MOZDA. A sme maksimalno 4 DA. E zbog tih "MOZDA" i onog sto sam ti gore boldovao, ja ne mogu bas da budem miran. 

 


 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, realno *w said:

Osim toga, sve ovo što sam ja nabrojao je tačno pola sata posla mesečno. Ako je to puno, onda jbg.

 

 

Verovatno zavisi kakvog knjigovodju nadjes... juce sam mojoj trazio izvod i skapiram da je pomesala valute posto ih imam i EUR i USD. I onda sam morao da uzmem da proveravam sve do jedne, da li je greska kod mene ili kod nje... kodnje je bila greska. 

 

Kad to uzmem u obzir, i samo kreiranje faktura, slanje, priliv, popunjavanje prijema, trazenje konverzije, prebacivanje sa preduzetnickog na privatni, placanje troskova... nije to samo pola sata mesecno 🙂

 

 

Za ove kriterijume napisah u prethodnom postu - nisam siguran kako ce neki "drndavac" da tumaci i da razmisljam da li je taj dan ustao na levu nogu ili ne... Da sedi i da cita moju korespondenciju sa klijentom (ni ja vise ne znam gde sam i sta sa kim pisao, nije sve u mailu. pa nije sve ni u jednom mailu) i da ja onda gubim vreme na takve stvari, ima li to smisla?

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, urosg3 said:

tražili, pitali, kukali i ništa 🙂
Nema veze ionako skoro bežim odavde, pa nek se moj naslednik bakće

 

Sto imam osecaj da znam koja to nasa kompanija je trazila UX dizajnera dugo vremena i nijedan joj nije valjao 😄 😄

 

Ali ajd, to sad nebitno. Sto se tice suhog zlata od UX dizajnera u Srbiji, da, slazem se, jesu retki ako bas mislimo na cistokrivnog klasicnog UX dizajnera koji prati design thinking metodologiju i 80% vremena provede u istrazivanju korisnika i problema i usability testovima, a manje vremena u Sketchu, Figmi i slicnim alatima za UI budzenje. Dosta njih koji su graficki dizajneri ili web dizajneri sebe nazivaju UX dizajnerima. Dosta njih su zapravo UI dizajneri, sto je opet dobra oblast gde ima love, slozicemo se, a  to je bio cilj mog posta, znaci dobra lova + zanimljiv posao, a da ne moras da budes programer. A to spominjem zato sto kada nekom spomenes IT posao, prva asocijacija je biti programer. Pitaj nekog srednjoskolca danas da li zeli da se bavi IT poslom, pored onih sto kazu da hoce, ostali ce reci ''ju boze ne, pa meni lose idu programiranje i matematika''

 

Znaci malo njih je uopste culo za posao UX ili UI dizajnera i zna sta oni rade, a kamoli kako i koliko (a to je poenta mog posta, znaci novac) moze da zaradi od toga ako ima afiniteta prema takvim oblastima, to mu je privlacno, voli da resava prakticne probleme na kreativan nacin.

Edited by Veshtodel
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@MetalHead da... to i jeste glavni problem svakog zakona gde se polupismenom inspektoru ostavi nesto "na tumacenje". Ja bio prisutan kad je koza jedna uzela konto prihoda, pomnozila sa 20% i rekla aj da nadjemo to sad u porezu. Pa znate, sifra poreza.... nista ne slusa - 200.000 kazna. 

 

Ali da se razumemo, ovako nesto je bilo potrebno. To sta su firme radile nije nista do klasican tax evasion. I to je smetalo i tebi i meni jer oni su davali vise para svojim zaposlenima na konto poreza, i na isti nacin su smanjivali posao i tebi i meni. Tako da nisam zbog toga protiv Microsofta ili bilo koga od velikih. 

 

DOO nije pola sata posla mesecno. Mi se bavimo uslugama, tako da srednjoskolac moze da nam vodi knjige. Ali moras da pazis na troskove, na PDV, na porez... Moras da razmisljas kako sebi da isplatis zaradu a da te to ne kosta duplo. Ima tu posla, prvenstveno za razmisljanje 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vidite, da se ne lazemo, i moja PR je pocela dok sam imao full-time posao u IT firmi, u fazonu "E ako hoces, mozes da primas platu na agenciju i sam placas porez - dobices vise para" a do tada nisam ni znao sta su PR/agencije ali sam odmah skapirao da mi je to zapravo prilika za dodatnu zaradu. One thing led to another - i eto mene u full-time freelancing-u 🙂 Da prica bude zanimljivija, pre ove firme sam radio kod jednog od lobista 😄 

 

I tako... mislim da cu uskoro i ja u DOO. Cisto zbog neke sigurnosti. A imam one benefite smanjenih poreza i doprinosa do kraja 2022. a do tada, zivi bili pa videli. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2020 at 11:53 AM, realno *w said:

Da, ali treba biti pošten i reći da stvarno nema nikave veze sa mozgom da neko ko zarađuje 2500e plaća poreze 250e. A doprinosi na minimalac za nekog kukalog fizikalca 120e na 250e plate.

 

On 9/10/2020 at 10:31 PM, realno *w said:

 

Zbog zašto?  U kojoj ekonomski razvijenoj zemlji će ti ostati više od 2000 na zarađene 3000? 

 

 

Što nas navodi na jedno sasvim prosto rešenje - vođenje knjiga i završni račun. Porez na realnu i ostvarenu dobit, čak i umanjen troškovima koji dosta mogu da se "budže".

 

Prijaviš se na obračun plate, doprinose plaćaš onoliko koliko želiš da ostavljaš za penziju. U najminimalnijem slučaju prijaviš se na minimalac, plaćaš 150e mesečno poreze i doprinose.

 

Od recimo tih hipotetičkih 3000 evra, pokriješ troškovima 1500 evra. Prijaviš se na minimalac, doprinosi + neto = 450e; a od toga ti je 250e neto koji ti se vraća, tako da je stvarni trošak tih 150e.

Imaš pravo na odbitak na sve troškove stana, opreme, mogu da se vode dnevnice, kako god, ubićeš još 1000e mesečno. 

Ostane 1500e dobiti mesečno, na koje platiš 10% što je 150e.

 

Ako nemaš preteranu dobit, nema ni poreza na istu. Ako toliko nemaš dobiti da su ti ilični doprinosi problem, onda ti je država najmanji problem u životu.

 

Ali jbg, neko je ITevcima objasnio da je vođenje knjiga babaroga, jedino rešenje je paušal, ma koliki on bio. I sad se bune.

 

 

 

hm, moram priznati da mi nije bas najjasnije koju tezu ti ovde zastupas?

 

prvi komentar ti je da nije u redu da se na platu od 2,5k plati poreza samo 250e...sto je legit, ako posmatras iz ugla da je tu drzava uskracena za porez

ali onda, kao alternativu tome, dajes model u kome "budzenjem dnevnica i troskova" drzavu jos vise izjebes za porez...uz znacajno vise cimanja za sebe u celom procesu

Edited by Takeshi_Kovacs
Link to comment
Share on other sites

On 9/13/2020 at 9:41 AM, Takeshi_Kovacs said:

 

 

hm, moram priznati da mi nije bas najjasnije koju tezu ti ovde zastupas?

 

prvi komentar ti je da nije u redu da se na platu od 2,5k plati poreza samo 250e...sto je legit, ako posmatras iz ugla da je tu drzava uskracena za porez

ali onda, kao alternativu tome, dajes model u kome "budzenjem dnevnica i troskova" drzavu jos vise izjebes za porez...uz znacajno vise cimanja za sebe u celom procesu

 

 

Da državu treba zaebavati dokle god se ponašaju kako se ponašaju i dok nisu sposobni da uspostave normalan sistem. A kada se isti uspostavi, da onaj ko dobro zarađuje, treba da plati svoj deo, kao što ga plaća njegov kolega iz bilo koje druge, normalne zemlje.

 

Sada mamo situaciju da paušalci ne znaju na čemu su, 2016. je bila situacija da poreska uopšte nije izdala akontaciona rešenja, pod izgovorom nismo stigli, pa su 2017. u martu izdali za dve godine. I imamo primer da preduzetnik plaća redovno doprinose po akontacionom rešenju iz 15., a poreska donese konačno rešenje za 2 godine unazad sa recimo 5000 din većom osnovicom i odjednom je neko, ko je redovno plaćao 2 godine, dužan  120.000 rsd. Takve stvari su nedopustive.

 

Čak po meni taj ceo sistem akontacionih rešenja je sulud, jer smatram da preduzetnik mora znati godinu dana unapred koje će mu biti opterećenje, pa ako poreska proceni na osnovu prometa i/ili dobiti da je to malo, povećaj za sledeću godinu, a ne unazad.

 

U suštini, pretpostavljam da bi najidelaniji sistem bio nešto između, neka kontrola dobiti i prometa, prema kojoj bi se određivali razredi plaćanja doprinosa. Sve sa jačom kontrolom troškova, kao za PDV. Ali džabe kad nema tu mozga niko, evo sad su kod nas ukinuli poresku gde je radilo 30ak ljudi i vodilo oko 3000 firmi, te sve prebacili u NS, gde poreska i pre toga nije ništa stizala da uradi. 

 

Sa druge strane, svaka čast za e-poreze, stvarno je jako puno toga automatizovano, napreduje to, ali im je problem i dalje ta osnovna strategija.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...