Jump to content

Buducnost posla u ITu


Recommended Posts

13 minutes ago, todorovic said:

@Yoyogi nutanix je najavljivan kao nesto bas veliko u Srbiji. Kako sam cuo i jesu startovali dosta jako, zaposlili dosta kvalitetnog kadra i mislim da su sada vec usporili.

 

Nutanix je respektabilna firma, moj konurent koje se Sales plaše. To što su usporili, nije zbog inferiorne tehnologije nego 

 

Hyperconverger Nutanix has asked staff in EMEA and elsewhere "outside of the US" to take two weeks of unpaid leave as it continues to contain costs during the COVID-19 coronavirus pandemic.

 

Ako neko ne zna, EMEA = Europe, Middle East, Africa. U to potpada i Srbija.

Link to comment
Share on other sites

 
Istina manja stvar od VMware ali je opet masovno koristi cela planeta. Istina, uglavnom individualci, nije corporate strength.
Tako treba. Videće možda i drugi da to u Srbiji može.
Pa da, e sad pogotovo ako imamo situaciju da ljudi rade remote takve poslove, ostaju u svojim gradovima i sasvim lepo zaradjuju. Jedan korak ka podizanju manjih gradova.
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Godzo said:
1 hour ago, Yoyogi said:
 
Istina manja stvar od VMware ali je opet masovno koristi cela planeta. Istina, uglavnom individualci, nije corporate strength.
Tako treba. Videće možda i drugi da to u Srbiji može.

Pa da, e sad pogotovo ako imamo situaciju da ljudi rade remote takve poslove, ostaju u svojim gradovima i sasvim lepo zaradjuju. Jedan korak ka podizanju manjih gradova.

 

To je sigurno "Work culture change", da ne mora da se putuje u ofise i tamo bude "na broju". Sreća u nesreći.

Ne znam kako je sada u Srbiji, porez u Japanu (i u Americi) od zarade plaćaš tamo gde živiš, ne lokacija gde radiš. Ako to već nije tako u Srbiji, to bi bilo manjim lokacijama (opštinama) dobra para, i njih bi prosperiralo.

Kao na primer da ja radim "remote" na Zlatiboru, opština Čajetina, oni dobiju moj porez. Ovo je moguće?

Link to comment
Share on other sites

 
To je sigurno "Work culture change", da ne mora da se putuje u ofise i tamo bude "na broju". Sreća u nesreći.
Ne znam kako je sada u Srbiji, porez u Japanu (i u Americi) od zarade plaćaš tamo gde živiš, ne lokacija gde radiš. Ako to već nije tako u Srbiji, to bi bilo manjim lokacijama (opštinama) dobra para, i njih bi prosperiralo.
Kao na primer da ja radim "remote" na Zlatiboru, opština Čajetina, oni dobiju moj porez. Ovo je moguće?
Iskreno mislim da ne ali možda ima neko ko je više upućen u to, nisam nikada razmišljao o tome kako se rasporedjuju porezi pa i mene baš zanima.
Ja sam više mislio na ono ako ljudi više zaradjuju više će i trošiti u mestu gde žive. Na primer umesto 400e ( ili 0e) ostaviće turističkoj agenciji 900e, češće će jesti po lokalnim restoranima... E sad u pravu si, bolje bi bilo i da se porez računa po mestu stanovanja. To bi bio lep novčani podsticaj za lokalne samouprave.
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Yoyogi said:

 

To je sigurno "Work culture change", da ne mora da se putuje u ofise i tamo bude "na broju". Sreća u nesreći.

Ne znam kako je sada u Srbiji, porez u Japanu (i u Americi) od zarade plaćaš tamo gde živiš, ne lokacija gde radiš. Ako to već nije tako u Srbiji, to bi bilo manjim lokacijama (opštinama) dobra para, i njih bi prosperiralo.

Kao na primer da ja radim "remote" na Zlatiboru, opština Čajetina, oni dobiju moj porez. Ovo je moguće?

Porez u Srbiji placas u opstini prebivalista.:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kronostime said:

Porez u Srbiji placas u opstini prebivalista.

 

Pa znači već je tako. U moje vreme je verovatno bilo isto tako, ali  se nije znalo gde plaćam porez, to je bilo nevidljivo, firma ga j eplaćala a ja nisam ni znao koliko i kome. Radio sam u opštini Stari Grad, živeo na Novom Beogradu, čak i da sam znao gde plaćam porez, nije bilo bitno.

 

Ono što je važno, ako primenimo iste aršine sa Zapada, bitno je gde plaćaš porez i dažbine. Da uzmemo beogradsku opštinu Stari grad. Tu su restorani, radnje, pešački promet, život i dnevni i noćni, njima treba više para da imaju komunalne službe, čistače, odnošenje smeća, parkinge i nije isto ako radiš u firmi čije je sedište opština Stari grad a porez plaćaš, to sam kao primer rekao, u Čajetini gde toga ima ali manje i jeftinije.

 

Meni je plata porasla 300EUR mesečno kada sam se preselio (firma me preselila) iz najnaseljenijeg City Council u Japanu (Shibuya) u Toyota City. Iz košnice 24x7 u neuporedivo manje aktivno mesto. Niko prstom nije mrdnuo, jednostavno manji gradski porez.

 

To sam mislio. Ako tako može, sa novom radnom kulturom posle virusa, rad od kuće opšte prihvaćen, ljudi bi mogli da odu iz tamo gde su morali da budu u tamo gde bi voleli da budu i gde im je sa radom od kuće zgodnije.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Kronostime said:

To je uvedeno negde 2002-2003.

Bolje ce ti reci ove knjigovodje na forumu - ja to znam zato sto sam morao da prepravljam program za plate u firmi, da bi to funkcionisalo

 

Onda znači da je to promenjeno nakon mog odlaska. Zato nisam ni znao pa sam pitao. Sada znam, hvala.

Link to comment
Share on other sites

Vidite ovo, ismevano kao najgore moguće predviđanje i to CEO IBM (moje bivše firme, puno godina pre mog zapošljenja kod njih)

 

2020worstprediction01.jpg

 

To je neko negde objavio, ne govoreći da je pre 2015. IBM imao 120 milijardi dolara prodaje, da danas ima pad na 80 milijardi i 60% radne snage u Indiji. Indian Business Machines.

 

Cloud jede kolač IT firmama. Kod mene u firmi su se pitali, što mi ne uđemo u taj biznis? Odgovor je bio - mi bi bili konkurenti našim korisnicima koji od nas kupuju opremu, masivno , SalesForce je kupio bar milijardu dolara.

 

Mora i to na nečemu da radi, podaci se ne skladište u oblaku nego na diskovima (Amazon skladišti podatke starije od mesec dana na magnetnim trakama, pa ako vam neka stara narudžba sporo izlazi na ekran, to je zbog toga).

 

Šta imamo: programiranje budućnosti (koja je već počela) biće na "Cloud". Neko drugi ima computing power, ti je koristiš. Nema lokalni IT da radi bekape, upgrade, to osoblje neće ni postojati.

 

I neće biti baš samo 4-5 kompjutera nego nekoliko sajtova (kao AWS - Amazon Web Service) i prema nacionalnim regulacijama, da svi podaci građana i firmi bilo koje zemlje moraju biti čuvani na tehnici lociranoj lokalno. Za 10 godina, predviđam, svaka država bi imala to, svoj cloud computer.

 

Nije početna stavka, posle ovoga, uopšte glupa kao što je izgledala. IBM mainframe ideja, za mase. Kako su oni ispali iz toga, ne znam. Pa PC su oni  izmislili pa ispali iz proizvodnje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/24/2020 at 3:27 AM, Yoyogi said:

Kada je VMware otvorio R&D u Bugarskoj 2007, bilo je 200 programera.

 

 

Verujem da si cuo da Microsoft ima Development Centar u Srbiji... i to od 2005. godine. Jedan od ukupno 4 koje MS ima globalno, a mislim da je tek drugi u Evropi i to ako racunamo Izrael u Evropi. Nisam siguran koliko je ljudi sada tamo, mozda 300. Ali rade na dosta bitnim stvarima za MS a i inovativnim. 

 

Rade Azure, SQL deo. Zatim rade dosta oko Office 365, neke stvari su i potekle iz Srbije, secam se da sam kao student isao da dam svoj "matematicki rukopis" za software koji je prepoznavao formule, matematicke jednacine... takodje radili su Office Lens i Sway. Dosta rade razvoja i za VR ili kako to MS naziva Mixed Reality jer kombinuju stvarnost sa virtuelnom realnoscu (poput HoloLens-a - koji sam imao tu srecu da probam pre par godina i samo sto nisam na dupe pao koliko je dobro iskustvo).

 

Nazalost njhov menadzment je izbio na vrlo los glas jer su jedni od lobista da se uguse pausalci. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Što Microsoftu smetaju paušalci? To su free-lancers koji nalaze posao gde i kako znaju, ono što oni rade nije konkurencija Microsoftu. Osim ako mali biznisi idu kod MS da im razvije nešto za iPhone a to rade i slobodnjaci pa jeftinije.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Yoyogi said:

Što Microsoftu smetaju paušalci? To su free-lancers koji nalaze posao gde i kako znaju, ono što oni rade nije konkurencija Microsoftu. Osim ako mali biznisi idu kod MS da im razvije nešto za iPhone a to rade i slobodnjaci pa jeftinije.

 

Verujem da je u parama glavni razlog... velike korporacije u Srbiji obicno ne zaposljavaju pojedince na pausal a onda moraju da im ponude mnogo vecu platu da bi bili konkurentni sa malim/srednjim IT firmama.

U Srbiji to sve malo drugacije funkcionise, da ne kazem uvek se gleda kako da se zajebe sistem... vecina IT firmi nece da te zaposli nego ti kaze da osnujes svoju firmu pa ce oni da te angazuju kako bi i ti i firma placali manji porez. Na primer, ukoliko te firma zaposli i dogovorimo se za 3000e mesecno neto, firmi je to mesecni trosak cca 4600e ali firma daje mogucnost da otvorim svoju firmu koju ce ona da angazuje, mojoj firmi ce da prebace na primer 4000e (firma ustedi 600e) a ja cu onda da platim neki minimalan porez (cca 300-400e) pa tako i meni ostane dodatnih 600-700e u poredjenju sa onim koliko bih imao da me je firma stvarno zaposlila. E onda kad odem u Microsoft na razgovor, ja trazim 4000+e mesecno neto kad vec ne rade sa pausalcima.

Ovakav sistem je funkcionisao godinama medju manjim i srednjim IT firmama... stavise, u nekim firmama nisu ti ni nudili zaposlenje vec je moglo samo kroz pausal.

 

Prosle godine je drzava donela neka pravila sa kojima je dosta otezala pojedincima da rade kao pausalci na ovaj nacin (ja sam poznavao 5-6 pausalaca i svi su posle toga ugasili firme) a verujem da su sa tim uredbama zakacili i ljude koji su stvarno bili freelanceri.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Steva said:

 

Verujem da je u parama glavni razlog... velike korporacije u Srbiji obicno ne zaposljavaju pojedince na pausal a onda moraju da im ponude mnogo vecu platu da bi bili konkurentni sa malim/srednjim IT firmama.

 

Ne znam i dalje što to brine Microsoft. To je firma top svetske klase, otkuda njima da idu i pilićare i traže uštede na taj način? Jedino ako im neko smanjuje izbor kandidata za posao.

 

Sve te svetske firme imaju tačno poznatu i na 3 meseca ažuriranu bazu šta je u kojoj zemlji (pa i gradovima unutar te zemlje) atraktivna plata + benefits. Top 100 IT firmi su članovi neke organizacije gde razmenjuju podatke šta ko plaća za koji nivo stručnosti i iskustva. Tu prate jedna drugu, drže se na oku. Zbog sebe, da ne bi neko platio manje, drugi više, pa pretrčavanje ulice kada je u novog zaposlenog već uloženo u obuku i sve.

 

Ako im treba novi zaposleni, njima je to već odobreno, čak šta više, moraju da plate unutar poznatog raspona, nema razgovora o uštedi kao zapošljavanje "paušalca". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Upravo to... nece Microsoft da pilicari sa pausalcima nego se desi da zaposleni koji mu dolazi (a vec je neko vreme bio pausalac) trazi platu koja je pri vrhu ili veca od tog raspona plata koja je predvidjena za otvorenu poziciju. Fakticki, ukidanjem pausalaca se smanjuje prosecna neto plata za koju ce radnik da predje iz firme A u firmu B.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darth Steva said:

Upravo to... nece Microsoft da pilicari sa pausalcima nego se desi da zaposleni koji mu dolazi (a vec je neko vreme bio pausalac) trazi platu koja je pri vrhu ili veca od tog raspona plata koja je predvidjena za otvorenu poziciju. Fakticki, ukidanjem pausalaca se smanjuje prosecna neto plata za koju ce radnik da predje iz firme A u firmu B.

Da ti kažem kako to u praksi ide kod multinacionalnih kompanija (MNC).

 

Za jednu istu poziciju (posao), izravnano sa ostalim IT firmama, postoji raspon plata. Recimo, traže nekog sa 8-10 godina iskustva.

 

Thai   : 50-60K EUR

Japan:  90-120K EUR

Australia: 100-120K EUR.

 

Kada kandidat dođe do "letter of offer", HR to izdaje i ne sme biti manje od već propisanog.

 

Karikatura, čak i da spavam pod mostom i da pristajem na bilo koju platu,  recimo10K EUR samo da pobedim ostale kandidate svojim niskim troškovima, ne bi bilo moguće da me zaposle.

 

Stvarno, kako neko može da traži neku platu a da ne pita prvo koji je raspon u koji on upada? To je na final interview. Ili , još verovatnije, da već unapred zna u šta se upušta i da bar ima orijentaciju.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, stefan81888 said:

 

Sta generalno mislis o ovoj situaciji sa pausalom, i ko su ostali lobisti?

 

Manje vise svi oni okupljeni oko inicijative Digitalna Srbija. Tako se barem prica. Ne interesuje me preterano osim sto su zakomplikovali zivot i onima koji su zaista nezavisni pausalci. 

Sad ja moram da se brinem za test samostalnosti i jurim svakog meseca da imam vise od jednog klijenta kojem fakturisem nesto, sto nije uvek moguce. A moj osnovni klijent ne posluje u Srbiji pa i ne mogu da budem u radnom odnosu kod njega. 

 

 

3 hours ago, Yoyogi said:

Što Microsoftu smetaju paušalci? To su free-lancers koji nalaze posao gde i kako znaju, ono što oni rade nije konkurencija Microsoftu. Osim ako mali biznisi idu kod MS da im razvije nešto za iPhone a to rade i slobodnjaci pa jeftinije.

Cini mi se da ti je @Darth Steva objasnino, valjda si shvatio. Hajde da probam i ja ovako:

 

Developer Pera, koji je tata zanata, radi kod Zike u njegovoj firmi ZikaIT DOO kao senior developer... Prima platu 2000EUR sve na belo. To Ziku kosta oko 3400EUR sa svim porezima i doprinosima (benefiti na stranu). Kaze Zika svom zaposlenom Peri "Hajde ti otvori agenciju, budi pausalac, pausalni porez ti je oko 250EUR (zavisno gde prijavis radnju) a ja cu ti onda svakog meseca uplacivati 2750EUR. Tako da ti ostaje cisto 2500EUR. Bolji si za 500EUR, a ja sam ustedeo 650EUR." 


Kaze Pera "hajde sto da ne, jebes to sto ce penzija biti manja, ko zna da li cu je i doziveti, a i bolje ovih dodatnih 500eur mesecno da ulozim u nesto, vise cu imati posle". 

 

I tako je Pera otvorio svoju preduzetnicku radnju (ilit agenciju) Pera Programerske Usluge PR i poceo da prima pare od ZikaIT DOO. I nastavio da dolazi na posao kod Zike, sve isto kao i do sada... i ne interesuje ga da radi sa bilo kojim drugim klijentom pored toga sto radi za ZikaIT DOO. 

 

E onda je jednog dana video oglas Microsoft-a, traze senior developera, malo mu vec postalo dosadno kod Zike, kaze "hajde da vidim sta nude, dobri su oni, dobro mi je za CV".

 

Prodje razgovore, dodje do ponude, i Microsoft mu daje 25% nego sto mu je ZikaIT davao na belo... dakle daje mu 2500EUR (sto Microsoft to kosta oko 4250EUR, dakle 850EUR vise nego sto je Ziku kostao u prvoj varijanti - redovno zaposlenog, odnosno cak 1500EUR vise nego sto Ziku to sada kosta). I nakon te ponude, misli se Pera "pa dobro, daju mi koliko i ZikaIT DOO, ali sa punim doprinosima, a imacu Microsoft u CV-u, dobra je to ponuda, a do koliko juce sam imao platu 2000EUR sa punim porezima i doprinosima, da imam penziju dobru za svaki slucaj, prihvaticu ovo". I ode da saopsti Ziki da dajte otkaz... kad je Zika to cuo, kaze mu "Cekaj, stani, jesi lud, pa evo ja cu ti dati 3000EUR, ti platis porez i ostane ti 2750EUR, to ti je 10% vise". A Zika i dalje dobar 400EUR mesecno koje je ustedeo. Zna to i Pera, pa sada kaze - "a da ti meni das brat-bratu 3250EUR, ustedeo si 150EUR mesecno, ja platim porez i ostane mi 3000EUR". Misli se Zika "a jbt gde cu sada da trazim novog senior developera" i kaze Peri "Hajde moze". 

 

Pera obavestava Microsoft da je ponuda koju je dobio ispod njegovih ocekivanja. HR ga pita "pa dobro, koliko to platu imas sada?". Objasni im Pera kako svakog meseca zaradjuje 3000EUR. Misli se Microsoft "U jbt, to bi nas kostalo preko 5000EUR, sta je ovo, to je 20% vise od onog sto smo mu ponudili..." I tako jedan kandidat, pa drugi kandidat, izmicu im dobri kandidati ili im cak odlaze klinci koje su doveli i stasali tu. A nisu glupi u MS-u, brzo kapiraju sta se desava. I onda izlobirali taj Test Samostalnosti. 

 

 

Ali kao sto rekoh, zagorcali su zivot svim pausalcima, a ne samo onima koji "prikrivaju radni odnos". I kazne, pogotovo za DOO su sada velike ako rade sa preduzetnikom koji nije samostalan. I nece uopste da se upustaju u rizik da zaposle nekog ko radi 8 sati za njih i jos 3-4 sata dnevno preko Upwork-a. I koji realno moze biti samostalan jer i da dobije "otkaz" kod lokalnog DOO on je ok sa onih 3-4 sata dnevno sa stranim klijentima, dok ne nadje nesto novo lokalno... 

 

 

Eto, to je to. Izivini sto je samo tekst a ne neki crtez, video... 😄

 

 

E samo da dodam jos i trecu stranu, dodje onda Lobi kod Drzave i kaze "Ej, vidi, ovo nije ok, hajde da to nekako regulisemo". Misli se Drzava "Ok, sta ja imam od toga?" a Lobi joj kaze "Pa vidi ovako, ukines te pausalce, automatski umesto da placaju doprinose na nekih 500-550 EUR (sto je tih 250EUR), dobijes doprinose na platu od 2000-2500EUR, dakle po takvom coveku Drzava prihoduje i do 5x vise, a prosecna plata skoci... a blize se izbori, treba neke rezultate pokazati... wink-wink". I kaze Drzava "Uuuu da jbt, dobra fora. Sinisa, kolji!" 

 

I tako i bi... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ne znam zasto to nije ok, ako uporedis sa evropom to su neki prosecni izdaci na bruto platu, cak su i nesto manji kod nas. Naravno da se ne dobije isti kvalitet zdravstvenog osiguranja, sigurnost penzije... ali to je vec neka druga prica.
Pa to mi je i glavni razlog i jasno mi je da baš ne može tako da se gleda kao e loše zdravstvo pa smanji doprinose za to ali opet... Mislim da se razumemo, meni moja firma plaća ful poreze i doprinose na ne baš malu platu, nemam baš neki lični razlog da branim paušalce ali trebalo je naći bolji model.
Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2020 at 11:53 AM, realno *w said:

Da, ali treba biti pošten i reći da stvarno nema nikave veze sa mozgom da neko ko zarađuje 2500e plaća poreze 250e. A doprinosi na minimalac za nekog kukalog fizikalca 120e na 250e plate.

 

Jeste, nema mnogo veze sa mozgom iz prostog razloga sto su u ovom slucaju prihodi redovni

Ali tako radi pausalni sistem - godisnji limit ti je 6mil dinara, izvoli popuni ga ako mozes, i kad mozes, da li ce to biti sve u 2-3 meseca ili podeljeno na 12 meseci, nije bitno, drzavi je vazno da platis porez koji ti je odredjen cak i ako nemas prihoda

 

Uz to ces imati penziju ne kao da si zaradjivao 2500eur vec kao da si zaradjivao 500eur. Pa ti vidi sta ces u penziji... 

 

 

20 hours ago, Godzo said:

Slažem se skroz ali poenta bi bila da se nadje neka sredina samo što kod nas toga nema. Nije ni skroz ok da neko zaradi 3.000 a da od toga vidi manje od 2.000.

Tako je. Trebalo je da se nadje neka sredina... a oni ovim ubise i mnoge prave preduzetnike, oterali su mnogo ljudi nepotrebno u DOO, jer imaju jednog klijenta, stranca, koji i nema firmu ovde pa i ne mogu da budu zaposleni kod njega. Dodatno su otezali zivot onima koji su zaista samostalni, odnosno bore se za klijente gotovo svakodnevno, nekad imaju jednog, nekada 5, mozda i jednog dugorocnog... i sad oni moraju da brinu o testu samostalnosti. 

 

 

19 hours ago, mentalnodetoniran said:

Ne znam zasto to nije ok, ako uporedis sa evropom to su neki prosecni izdaci na bruto platu, cak su i nesto manji kod nas. Naravno da se ne dobije isti kvalitet zdravstvenog osiguranja, sigurnost penzije... ali to je vec neka druga prica.

Zdravstveno je isto - nikakvo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2020 at 5:00 PM, Godzo said:

Slažem se skroz ali poenta bi bila da se nadje neka sredina samo što kod nas toga nema. Nije ni skroz ok da neko zaradi 3.000 a da od toga vidi manje od 2.000.

 

Zbog zašto?  U kojoj ekonomski razvijenoj zemlji će ti ostati više od 2000 na zarađene 3000? 

 

 

On 9/9/2020 at 1:26 PM, MetalHead said:

 

Jeste, nema mnogo veze sa mozgom iz prostog razloga sto su u ovom slucaju prihodi redovni

Ali tako radi pausalni sistem - godisnji limit ti je 6mil dinara, izvoli popuni ga ako mozes, i kad mozes, da li ce to biti sve u 2-3 meseca ili podeljeno na 12 meseci, nije bitno, drzavi je vazno da platis porez koji ti je odredjen cak i ako nemas prihoda

 

Što nas navodi na jedno sasvim prosto rešenje - vođenje knjiga i završni račun. Porez na realnu i ostvarenu dobit, čak i umanjen troškovima koji dosta mogu da se "budže".

 

Prijaviš se na obračun plate, doprinose plaćaš onoliko koliko želiš da ostavljaš za penziju. U najminimalnijem slučaju prijaviš se na minimalac, plaćaš 150e mesečno poreze i doprinose.

 

Od recimo tih hipotetičkih 3000 evra, pokriješ troškovima 1500 evra. Prijaviš se na minimalac, doprinosi + neto = 450e; a od toga ti je 250e neto koji ti se vraća, tako da je stvarni trošak tih 150e.

Imaš pravo na odbitak na sve troškove stana, opreme, mogu da se vode dnevnice, kako god, ubićeš još 1000e mesečno. 

Ostane 1500e dobiti mesečno, na koje platiš 10% što je 150e.

 

Ako nemaš preteranu dobit, nema ni poreza na istu. Ako toliko nemaš dobiti da su ti ilični doprinosi problem, onda ti je država najmanji problem u životu.

 

Ali jbg, neko je ITevcima objasnio da je vođenje knjiga babaroga, jedino rešenje je paušal, ma koliki on bio. I sad se bune.

 

 

 

Edited by realno *w
Link to comment
Share on other sites

I sve je to lepo tako na "papiru"... 🙂 

 

1. Sto bi se neki full-time zaposleni sada cimao sa ovim svim sto si ti naveo? Zarad toga da uzme vise para sada a manje ostavi za penziju, uz svu ovu gimnastiku? Pa zar ti onda nije jasno sto su mnogi otisli u pausal - daleko jednostavnije im je (bilo). A najbolje od svega je sto nikakav zakon nisu krsili. Objasnio sam vec zasto se sve ovo desilo i ko je lobirao za tako nesto. 

 

2. (i ono sto mene "boli) Sta cemo sa onim pravim samostalnim preduzetnicima? Sta su oni skrivili drzavi pa da oni najebu u svemu ovome? Svakako nemam nameru da se vracam u korporacije tako da je mene ovaj lobi svakako izgubio kao potencijalnog radnika, i sto onda mene diraju?... Ja sad moram da razmisljam o nekom tamo testu samostalnosti, da svakog meseca vodim racuna da li sam fakturisao vise od 70% ukupnih prihoda tog meseca na jednog klijenta ili ne (pa onda imam slucaj da moram da zadrzavam pare na Upwork-u umesto da one lepo dodju u Srbiju i trose se ili leze u banci). Ne znam sta bih radio da su mi svi poslovi na Upwork-u, kako bih onda dokazivao da sam samostalan. Pa onda, u prekrsaju sam ako sa jednim klijentom radim duze od x dana (sad se vise i ne secam koliko tacno) - a ja imam uglavnom dugorocne klijente, zasto je to problem za drzavu? Ja ne mogu da se zaposlim kod tog klijenta jer nije prisutan u Srbiji. Mnoge prave, istinski samostalne, freelancer-e su zato ili oterali iz zemlje ili naterali da prave neku gimnastiku sa inostranstvom, ili su ljudi otvorili DOO i jeste da se cimaju sa glupostima ali mogu da rade s kim hoce i kad hoce. I onda se vracaju na tu tvoju pricu odredjivanja plate i svih poreza i doprinosa. Kako god da se okrenes dupe ti je pozadi. 

 

I tako se ja ubijam sada da naguram 30% svakog meseca iz razlicitih izvora, i to ne samo za tekuci mesec nego moram i da napravim neku zalihu jer na Upwork-u su mi kraci poslovi, obavim ih za par dana ili nedelja, retko kad su to meseci. A danas imam 4-5 aktivnih ugovora a za 2 nedelje mozda necu imati ni jedan novi a stari zavrseni, i odakle onda da stvorim 30%? A da su rekli da je tih 30% na godisnjem nivou ne bih imao ovaj problem. Pa se onda ubijam i po 12 sati dnevno za kompom. Na odmor nisam otisao evo sad je godinu dana, a nije mi korona smetala za to. Nisam otisao jer ako ne radim, nemam prihoda. Srecom, mogu malo da uskladim svoje vreme, ali ne bas tako da ne radim 2 nedelje. 

 

I jos nesto, oko tih 250eur na 2500eur prihoda ili kako vec... ne razumem ni tu sta je problem, jel to propis? Jeste. Placas pausalni porez koji ti odredi poreska prema lokaciji gde si se prijavio, pa ako si ti neki baja koji moze da dogura do 50.000eur godisnje (6mil dinara, tako su definisali) izvoli postigni to. Ne znam koliko takvih ima, a da su legalno to zaradili a ne kroz neke malverzacije sa DOO (kao sto citamo po vestima - malo-malo pa nekog pohapse). Ako je problem ta disproporcija u prihodima i porezima, onda nije trebalo definisati limit tako visoko ali opet, taj samostalni preduzetnik preuzima ogroman rizik na sebe, i mora da ima mogucnost da napravi vece sume jer mozda nece imati nista narednih x meseci, zavisno cime se bavi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Cekaj, da vidimo koliko taj test samostalnosti tebi zapravo smeta:

- klijent ti odredjuje radno vreme; 

- klijent ti odredjuje mesto rada; 

- klijent ti vrsi strucno osposobljavanje; 

- klijent te angazovao putem oglasa ili HRa; 

- klijent ti je obezbedio laptop;

- 70% prihoda godisnje ti je od jednog klijenta;

- obavljas posao za klijenta a ne snosis rizik za rezultat (mislim da je ovo indemnity insurance); 

- imas zabranu konkurencije; 

- radis najmanje 130 dana godisnje za istog klijenta;

 

I ti treba da ispunjavas najmanje 5/9 uslova da bi pao test samostalnosti. Prvo ne shvatam zasto ti ganjas prihod na mesecnom nivou kada kaze godisnjem? Drugo, kako tacno ti, ako si regularan freelanceer, mozes da padnes ovaj test? Ako si na klasicnom time and material ugovoru (a po tvom pisanju jesi) onda ispunjavas max 2 uslova a ako si na fixed price 3. Jedino nisam siguran za insurance, morao bih da pogledam ugovore za to. 

 

Glavna opasnost svih pravila/zakona je u slucaju kada su ostavljeni na tumacenje inspektoru jer onda lako mozes da budes uhvacen in the middle. Ali zakon kao zakon apsolutno ne napada tebe kao redovnog freelancera. Ovo je bas namenjeno raznim firmama koje su to videle kao rupu da imaju full time zaposlenog a plate ga vise tako sto ce platiti manje poreza. Da se razumemo: ja sam apsolutno za to da svi budu preduzetnici, ali pravi preduzetnici a ne samo u delu placanja manjeg poreza. 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...