Jump to content

Dogodovstine, secanja, iskustva


zoran59

Recommended Posts

Otvarajuci temu na starom forumu, Alpiner joj je dao naslov "Zokina radionica" ali nit' je moja (nego je forumaska), nit' je tema ogranicena na radionicu. Verujem da ovaj naslov vise odgovara.

 

Dakle, pisite o svemu zanimljivom vezano za pokretljivost ili transport, bilo u sportske bilo u rekreativne svrhe. Zgode i nezgode svih vrsta, anegdote koje ste culi ili doziveli. Za one koji ne znaju o cemu se radi, ovde je link na staru temu, bice vam sve jasno nakon par stranica:

http://web.archive.org/web/20190424143152/https://forum.b92.net/topic/74896-zokina-radionica/

 

Verovatno nas najvise zanimaju epizode gonjene SUS motorima, ali moze i vetar, elektrika, pa i pedale ili stoka... :classic_biggrin: Dakle, kome je otpao tocak, na koji najvisi prevoj se neko popeo (dovezao), istorijska iskustva i vozila itd.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Moj novi avatar je prva voznja moje cerke na motoru. Samo oko kuce, po nasoj ulici.

 

Jos uvek imam i taj motor i cerku. Samo, motor je iste velicine a cerka je na pola fakulteta...

 

 HaPWzQ5.jpg

Edited by zoran59
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Jedan od mojih najvećih blamova u životu se desio u Estorilu u avgustu 2015. 

Svake godine Daimler organizuje na različitim mestima na svetu upoznavanje sa novim modelima za tu godinu. Te godine su odredili Estoril i prilično zanimljiv program nabijen AMG modelima tako da nije bilo sumnje da ću se truckati preko Alpa do Pirinijea Lufthansom.

Naravno, jedan od uslova da bi se vozili automobili po stazi (i oko nje) je bila validna vozačka dozvola zbog osiguranja i ostalih stvari koje idu uz to.

Da to nije bzvz govori činjenica da se svake godine slupa po neki auto usled preteranog izliva adrenalina ili precenjenih vozačkih umeća. Ili obe te stvari zajedno.

Pre toga nikada nisam bio na toj stazi i ideja da ću da udenem "prokletinju" u krivinu pod Seninim imenom je izazivala gigatnske erekcije što za čoveka u 40-tim nije mala stvar 😀

Kada smo konačno došli na stazu, bale su mi procurele. Uredno naslagan niz GT-ova i SLS GT3 koji čeka sa strane.

Trčim do štanda za registraciju, vadim karticu vozačke dozvole i kao u kaubojskim filmovima B produkcije kartica se nehajno zaustavlja ispred kolege iz AMG-a koji vrši upis za testiranje.

Uprkos mom nonšalantnom nastupu, čovek me ljubazno pogleda i reče sa savršeno akcentovanim engleskim da je oduševljen činjenicom da sam ponosni vlasnik dačie sandero, ali da je sada krajnje vreme da mu dam na uvid svoju vozačku dozvolu.

Evo sad mi nije dobro kad se setim toga...

Bunovan, tog jutra pre leta sam iz novčanika izvadio vozačku umesto saobraćajne dozvole za ljutu makinu u vidu Ferari crvene dačije.

...

Da li da se spalim, probodem, obesim. Stojim, gledam, ne verujem.

Pola Daimler-a sam morao da zovem ne bi li ispeglao tu budalaštinu i na kraju, jedva, sam krvlju morao da potpišem da snosim svu moralnu&materijalnu&krivičnu odgovornost.

Onako besan i izmučen od švapske birokratije sam seo u GT-a i sašio takva dva kruga da je na pola drugog umro kompresor klime. 

Čim je pokuljala vreo vazduh u kabinu, ukapirah o čemu se radi, da je crklo kvačilo na kompresoru klime i polako pod 4 migavca dobauljah do boxa.

Kao nagradu za dobro vreme po krugu i brigu o autu nakon kvara (a i uz pomoć prijateljstva sa par ljudi iz AMG-a) dobih priliku da onjušim GT3...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dasubo, slike se ne vide odmah nego moram da kliknem link. Ja za kacenje slika koristim Imgur (hvala Alenu, on je to svojevremeno preporucio na staroj Kafani!), pre sam koristio Photobucket. Tamo uz sliku imas neki "image code" pa kad ga copy/pastujes u post ovde, slika se odmah pojavi...

(malo je smesno od mene da pisem nesto o IT, o cemu apsolutno nemam pojma - al' sta ces, kad volEm da solEm pamet... :classic_biggrin: )

 

I dobro je sto si okacio i ovu poslednju fotku - sad mi je jasnije sta si hteo da kazes kad si napisao da ce ti se dupe zaglaviti u onoj maloj formulici. :classic_tongue:

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Tjah, o imenima slabo mogu besediti iz tzv. "tima Hollywood". (tako ih zove ostatak Daimler-a i to iz čiste ljubomore jer misle da idu po svetu i zajebavaju se, što naravno nije tačno)

Dobar sam sa ekipom iz Afalterbaha iz postprodaje, ekipa koju vodi Tajleker.

Link to comment
Share on other sites

Meni je "Martin" zazvonilo u uhu, ja sam isao na Navak kad je bio Mercedes Benz Star Experience (mislim da je to bio naziv putujuceg karavana), i cini mi se da je lik koji nas je vozio u SLS AMGu bio tog imena... Kasnije sam nasao da je vozio neku nizerazrednu formulu. 

 

Inace, nismo mi vozili jer je neki lik dan pre izleteo u sljunak pa je ostetio auto. Naravno da sam se zalio. Pa su me vodili u Madjarsku na isti dogadjaj, samo da bih vozio SLS AMG. 🙂Steta sto je bio neki aerodrom a ne Hungaroring... 

Link to comment
Share on other sites

Pa sta si ocekivao od mecke, to se vozi lagano da se ne pokvari bre😂😂😂

Prosle godine rezervisem termin na A1 ringu, Cayman S sam odabrao i prijavi se jos par drugara. Nekoliko dana pre odlaska me firma posalje da letim a ja prepustim bratu ceo aranzman u Austriji. Zamislite kako sam se osecao kada su mi poslali snimak da su bili sami na stazi i da su mogli da teraju koliko umeju, sto se obicno retko desava osim kada se bukiraju sva vozila za taj termin jer instruktor koji ide prvi uvek vodi racuna da se ne odmice onima koji su sporiji.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, 4_Webber said:

.....

BTW, svi znaju ovde npr da se ja zovem .....

 

Eh, kad smo vec istrolovali temu...

 

Kad vidim tvoj nick, prvo mi padne na pamet cetverostruki Weber karburator. Nisam ga nikada video, ne znam ni da li tako nesto postoji. Ali sam par puta radio na autu koji ima dva dvostruka (dvogrlena ili kako se vec kaze) Webera. NSU TTS. Mozda si premlad da pamtis i fabriku i model, al' jbt kako je to bila mocna masina, za ono vreme! Pogotovu za nas koji smo vozili "nabrijane" fice.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Radoye said:

Princ "veliki metak" 😀 razlikovali se od obicnog Princa ("mali metak") po prednjoj masci i po otprilike duplo konja ispod haube.

 

Radoje, varovatno bi bilo najbolje da se ovim trolovanjem preselimo na dogodovstine i secanja. :classic_blush:

 

Prinz je poceo davno, pa se razvio u 1000, Typ110, 1200 itd.  TT i TTS su bile, kao, sportske varijante.

Eh, tada je bilo standardno da snaga normalnih automobilskih masina bude circa 50KS/litar. I standardni 1200 je imao 55 KS. Ali TT je izvlacio 65 iz 1200 kubika, a TTS 75 iz samo 1000! A trkace verzije, tu je i taj na kome sam radio, su premasivale 100KS.

Eh, tamo sam se sreo sa dva dupla Webera. Majko mila, koliko je bila muka te karburatore postelovati, za amatera i u kucnoj radinosti.

 

I onda dodje ovaj forumas koji se zove cetverostruki Weber. :classic_biggrin:

 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, zoran59 said:

Eh, tamo sam se sreo sa dva dupla Webera. Majko mila, koliko je bila muka te karburatore postelovati, za amatera i u kucnoj radinosti.

 

 

Ne znam za Webber, ali ja sam imao dvogrli Pierburg 2E, to je preteca ajnsprica koliko se secam, uparen je bio sa telefunken elektronikom (ili kompjuterom kako su ga zvali majstori). Dva puta za 8  godina koliko sam imao guzonju 1.6 benzinca  se kvario. Jebeno ga je bilo nastelovati, komplikovan je do ludila, jednom prilikom sam na netu citao dokumentaciju o njemu, nije mi vise cudno sto je malo ko ovde u BG hteo da ga radi. Zato su me odrapili po 100 EUR za delove plus 100 ruke... Al guzonja je to, zaista je bio pouzdan auto, moj prvi, tako da ne zalim za kintom, isplatio se on itekako.

Edited by Mickey
Link to comment
Share on other sites

Miki, molim te, ajd' da nastavimo na onoj drugoj temi, ovu smo stvarno istrolovali. (BTW, jesi li ti "MIki veliki" ili tako nekako sa fb92?)

 

No, stvarno me zanima i taj karburator i masina. Radoznao covek, sta cu. Pa napisi nesto vise.

Link to comment
Share on other sites

Zoko velika je dokumentacija za Pierburg 2E u pdf, evo seme kako to izgleda

 

2e2components.jpg

 

Meni je prvi put vrisnuo ovaj vaccum unit stage II za otvaranje drugog grla kad nagazis auto (gusio se) zamenili su ga ispravnim polovnjakom, ostatak servisa je bio standardno rasklapanje, ciscenje i stelovanje. Drugi put ne mogu ni za zivu da se setim sta je bilo... Znam samo da se gasio, trokirao. Ide nekako, al prva, druga... lergas ne radi. Majstor se mucio ceo dan, ja otisao kuci, ostavio mu auto, kad me zove covek sav van sebe. Pukla remenica, trcao sam nazad, pa na otpad kod AC Sekule tamo gde je sad Tempo kod Ade. Kupio polovnu i napakovali smo je  nekako. Posle se jebavao ceo dan sa karbom dok ga nije nastelovao. Vise sa karbom nisam imao problema dok nisam prodao auto. Al ima nesto drugo, ne znam da li se to nekom desilo, vozim u guzvi pored sajma ka Cukarici, kad odjednom siklja para iz ventilacije, sliva mi se voda po nogama... Jebote sta je sad rekoh? Stanem, skapiram da mi je iscurala rashladna tecnost iz sistema u kabinu. Zovem majstora, a on rece puko ti radijator u kabini, uzmi prevezi kaze creva da ga prespojis dospi vodu i teraj to kuci. Tako sam i uradio, al jebiga male plate, kriza, nisam popravio nego tako premosteno vozio. Na nesrecu hladna jutra bila, magli se staklo, ja idem na posao. Ulazim u Kosutnjak, sunce bije na zamagljeno staklo kroz krosnje, nista ne vidim. Posto ne radi grejanje u kolima, zbog premostenog radijatora, ja skoro sletim sa puta zbog zamagljene soferke. Besan raspalim sakom po soferci, sa sve burmom na ruci, kad krc, puce soferka... Pa jebote da li je moguce... U roku od odmah sam zamenio radijator kod Sekule, zamenio soferku u glass servisu, da ne zaginem negde. Mislim da znate sta je naravoucenije...

 

Edit

Zoko, umesto dokumenta koji ipak ne mogu da nadjem, (ovo sto je bio pdf je uputstvo za popravku) evo ti klip pa ako te interesuje pogledaj.

 

 

Edited by Mickey
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Mickey said:

.....

Stanem, skapiram da mi je iscurala rashladna tecnost iz sistema u kabinu. Zovem majstora, a on rece puko ti radijator u kabini...

.....

$

Hvala ti za shemu i opis!

 

A ovo kvotovano - tako sam zamrzeo (ili "obnevoleo", sta god da je tacnije) prednji pogon. Komplikovano i guzva, puno stvari na malom prostoru.
 

Imao sam Chevrolet Lumina minivan i poceo da gubim antifriz.Na servisu, ispostavilo se da curi grejac kabine koji je u zidu izmedju motora i kabine. I procena, jebote, $2000. Kazu mi, grejac kosta $100, al da se dodje do njega moraju motor i menjac van. Poprecno postavljena V6 masina, prednji pogon, sve je zgusnuto. Ne mozes do zida kabine samo tako. Pa sam usuo neku hemiju koja kao usporava curenje i na brzinu prodao to cudo.

Link to comment
Share on other sites

Čekaj, hteli su da ti uzmu 1900$ za ruke da "iščupaju" motor i getribu iz Ševija?!

I da im 19 sati treba da izvade i vrate motor i menjač, to je 100$ sat.

Mnogo kume, baš mnogo. 

E sad ako je ekipa neurohirurga otvorila radionicu iz hobija, ok. Bez šale, svaki hirurg je za mene čarobnjak.

Link to comment
Share on other sites

Ne secam se koliko je tacno kostala zamena radijatora, mislim da su bile neke smesne pare. Al da je radijator zavucen, jeste, no momci su to relativno brzo resili, jebiga, to su profesionalci. Ispraksirano to bilo do jaja, pazi kad su prodavali delove sa "stranaca", to je bilo hica da se rasklopi... Ode to dok kazes keks u paramparcad, tako da njima jedan radijator nije nikakav problem da se zameni.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DASUBO said:

Čekaj, hteli su da ti uzmu 1900$ za ruke da "iščupaju" motor i getribu iz Ševija?!

I da im 19 sati treba da izvade i vrate motor i menjač, to je 100$ sat.

Mnogo kume, baš mnogo. 

E sad ako je ekipa neurohirurga otvorila radionicu iz hobija, ok. Bez šale, svaki hirurg je za mene čarobnjak.

 

Ne pamtim vise detalje i specifikaciju, ali cifre su bas kao sto sam naveo. Ne znam zasto.

 

A to me podseca na vreme kad smo imali Saab 900 EMS (zena ga jos uvek nije prezalila, kaze da je to najbolji auto svih vremena).

Saab servis gde smo odlazili je imao natpis na zidu jedno metar visok i 5-6 metara sirok. A na njemu je pisalo:

"Shop rate is $45 per hour. $55 if you watch, $65 if you help."

:classic_laugh::classic_laugh::classic_laugh:

Kao mehanicar iako samo amater iz hobija, savrseno razumem!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

I to me sve podseca kako sam zamrzeo da radim na autima sa prednjim pogonom.

Zena je vozila VW Jetta. Cetiri cilindra, al' popreko postavljena masina.  Crkne lambda ("oxygen sensor"). Nista strasno, mali i jednostavan deo, samo izvadis stari i stavis novi.

Je li bas tako?

E, nije.

Zbog "poprecne" masine, izduvna grana gleda prema otraga, a lambda je samo nekoliko cm od zida kabine. Nikako da je dohvatis, a oko nje ima jos toga. Da se odvrne, treba nekoliko "krugova", takav je navoj. (gevint?) Ali nemas mesta za ruku i kljuc. Pa odvrni 1/4 kruga naglavacke viseci do jaja ispod haube, pa se podvuci pod auto i odozdo odvrni sledecih 1/4 kruga, pa tako menjaj polozaj milion puta. Okilavio sam se pola dana radeci na tom tzv. "jednostavnom" poslu.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Setio sam se ranijeg naslova teme, na starom forumu, koji je glasio Zokina Radionica...

 

Prosle godine sam preselio u neposrednu blizinu teche. Tetka pre vise godina umrla, ali techa se jos mota unaokolo sasvim fino. Prosao je u zivotu svasta, a onda se posle odlaska u penziju bavio restauracijom Mustanga iz '60-ih i '70-ih - kupovao krseve i sredjivao ih pa prodavao. Najvecim delom zivota je bio profesionalni mehanicar, a Mustanzi su bili hobi. No ostareo je, do sada je imao sedam (!) operacija ledja, ima i pacemaker, a pre cetiri meseca je dobio i vestacko koleno. Zbog pacemakera ne sme ni da pomisli na elektro-zavarivanje a zbog ostaloga ne moze puno. Moj bratic, njegov sin, nema interesa.

 

Jbt, dao mi je kljuceve i rekao: "Zorane, radi sta hoces i zovi kad ti treba savet ili pomoc." Majko mila, trebace mi saveti, za pola stvari unutra ne znam sta se time radi ili kako.

Izvinjavam se zbog losih fotki (jeftina dzepna kamera), no evo radionice koja nije moja ali kao da jeste.

 

Moracu u dva posta jer mi softver ne dozvoljava da sve okacim u jedan.

 

izdaleka:

1zIPrKq.jpg

 

malo blize:

WOaW78y.jpg

 

direktno iza onih otvorenih vrata, ovo je dizalica za auto do 4 tone:

WHFoHYw.jpg

DcL0ge5.jpg

 

zavarivanje? moze, osim elektro ima i ovo:

7zVsz8i.jpg

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

... nastavak.

 

moze se i nesto izbusiti:

LJ5N7nf.jpg

 

presa od 20 tona:

U38FpsQ.jpg


sandblasting cabinet (ne znam kako se naski kaze):

PxdG0Aa.jpg


ovde ce se valjda naci neki kljuc ili klesta...:

J3bRGAM.jpg


Jbt, vrti mi se u glavi. Sad imam neke druge projekte (gradjevinske), ali sledece godine ne znam odakle da pocnem. Motociklima ili nekim autom?

Za popizdit'...

Edited by zoran59
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Wow, izgleda zanimljivo.

Vrlo dobronameran savet, prvo i osnovno popiši alat i po svom nahođenju i kako je tebi logično postavi gde je šta.

Sve merne instrumente (unimeri, moment ključevi, aparati za proveru akumulatora i sl.) pošalji na baždarenje jer ko zna kad su bili poslednji put.

I ne budi sentimentalan prema tuđem kršu koliko god ti drag čovek bio.

Jedino tako ćeš imati radionicu za nepopizdit'.

Dok sam bio na poslovima vezanim za radionicu pre nego što sam prešao u menadžment i so sam jedan, za mnoge čudan običaj.

Na kraju radnog vremena, zajedno sa majstorima sam čistio radionicu. 

Svaki dan. A razlog je to što prljava i neuredna radionica direktno utiče na kvalitet radova i efikasnost. To priče o "kreativnom haosu" je samo izgovor za lenjost.

Drugi razlog je to da podsetim i druge kolege gde se pravi novac koji između ostalog ide i na njihove plate.

Ako treba neki savet u pogledu opreme i alata i šta kako i gde, udri samo, ne oklevaj.

Sa srećom.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...