Jump to content

ABA liga


Knipex

Recommended Posts

2 minutes ago, Takeshi_Kovacs said:

meni je najveci problem tu sto zele da osmisle kako ce trening proces da izgleda
slazem se da je recovery organizma jako bitna stavka, i da se na ovim prostorima tome ne pridaje dovoljno paznje

ali nacin kako je to formulisano deluje prilicno neozbiljno

 

koliko razumem, ne žele da osmisle trening proces, već da ga stave u norme koje već postoje u nba npr 

 

Edit po trajanju 

2 minutes ago, Green23 said:

Šta je regularno u tome tražiti single room na gostovanju, jel hoće možda i predsedničke apartmane? Znači umesto, 7,8 soba za igrače, klub bi trebalo da plaća 15 soba. Kako očekuješ od Borca da ide negde avionom na gostovanje? Prvo bi trebalo da se dočepaju BG-a ili Niša da bi uopšte seli u avion. Ili nema treninga pre 9, i maksimalno 2 sata dnevno, videh da teretana ne spada u to, a jel spada gledanje video snimaka? 

 

ma daj brate, nikada to nije duplo u ceni kod takvih dilova. a single sobe smo ionako osudili kao lud zahtev

Edited by uini
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, LosmiSK said:

Za pitanje npr plata tuj e BAT i menadzer, tu prosto ne mogu da izgube. Ne moze covek od 190 do 220cm da putuje 10 sati  autobosm i da od njega ocekujes ne znam kakvu igru.

 

Trenutno zbog korone je mozda i najbolje po jedan, ovako mimo nje svakako dva je optimalno.

 

Sto se tice trening meni je nezamislivo da posle dobro odradjenh priprema treniras i duze, skroz je nepotrebno. Sta trenirace 4sata timski trening,onda imaju i dovoljno vremena individualno da rade ko zeli.

 

Klubovi su licemerni. Treba da se uvede mnimalni budzet tj novac koji ces potrositi u toku sezone. Ne da ti prodas ovog pa dodjes sa ovim drugim na dodjem ti ako ti zavrsim bolji klub itd...sto sad radi dosta klubova. Neki minimum minimuma je valjda 500k, mada bih ja stavio i vise. Treba postaviti neke bar minimalne standarde i onda ih izati sa situacijom.

 

Nisu oni sad neki nuklearni fizicari da mogu  u startu da kazu tacne i idealne zahteve ali za pocetak nije lose da se prica o tome a i da se uvede neki minimum kako kod igraca, tako i klubova pa sve sa sudijama koje u nizu losih sudjenja dobijaju jako male kazne.

Bude tu opraštanja dugovanja ihaha, teško da su baš toliko zaštićeni. Ili u najboljem slučaju moraju da čekaju pare jako dugo.

 

Napisah već, ne može samo udaljenost da bude kriterijum, neki dogovor o putovanjima bi mogao da se postigne.

 

Trenutno, zbog korone, su zabranjena i putaovanja između država u kojima se igra ABA. Ako ne prevaziđemo koronu uskoro, nećemo ni doći do pitanja soba. 

 

U vezi treninga, twister je već pisao o tome, a da dodam iz mog ugla, upoređivanje ABA i NBA je niđe veze. Možda jedino što klubovi ovde mogu da dobiju kao prednost je maksimalna uigranost, a nisu valjda ni svi treneri toliki debili da ne znaju koliko treninga je dovoljno.

 

Klubovi su posebna priča. Meni nije problem ni nepostojanje minimalnog budžeta, koliko nepostojanje sigurnog budžeta. Ako možeš da potpišeš igrače za kikiriki i smanjiš troškove, ok, ali ispoštuj to do kraja.

 

Imam utisak da odlazim u krajnost, napadajući njihovu ideju. Nije mi to namera, nego želja da ukažem da su imali pogrešan pristup. Ako želiš podršku igrača i javnosti izađi sa precizno koncipiranim ključnim predlozima uz otvoren prostor za dodatne, a ove sitne stvari ostavi za same pregovore, da se ne skrene pažnja na manje bitne stvari. Organizovanje igrača je dobro, i trebalo bi da se čuje njihov glas, sve pet za to.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ima ok zahteva i nije loše što postoji ovakva inicijativa, ali ovo je sve malo neprirodno implementirano (po ugledu na najbolje organizovanu ligu na svetu, kao kad se npr situacija u Srbiji poredi sa Švajcarskom ili Norveškom) i formulisano imajući u vidu:

- platežne mogućnosti klubova u regionu

- činjenicu da košarkaški proizvod tih igrača nije takav da gledaoci padaju na dupe i traže kartu/stream više, te da su klubovi ionako neprofitabilni, kao i da za ligom nema nekog interesovanja izvan regiona a kamo li na globalnom nivou

- činjenicu da je prirodnije da inicijativa potekne od nekih iskusnijih likova, onoga što bi se podvelo pod pojmom "pravi prekaljeni profesionalac"

- činjenicu da igrači ionako dobro do odlično zarađuju (na papiru) - naravno, insistirati na poštovanju ugovornih obaveza klubova je najvažnije

- možda nije baš najbolji momenat za ovkve zahteve imajući u vidu neizvesnosti i ekonomske implikacije covida

 

Ipak, neki standard za klubove mora da postoji i klub koji je u organizacionom smislu bliži amaterskom nego profesionalnom klubu ne treba ni da se takmiči na ovom nivou i zamajava svoje zaposlene/igrače, bez obzira na košarkaški kvalitet.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Quote

 

Uoči prošle sezone nije bilo velikih reči.

Ćutao sam. Prošle sezone praktično nismo ni imali pripreme. Amerikanci kasne, po običaju im u avgustu umre 15 baba i deda – smeje se Pavićević

 

:lol_2:

Edited by Kankkunen
  • Thanks 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Green23 said:

Ovo ne kapiram, nije mu dovoljno 24 sata da se oporavi od te vožnje?

Svakako mu lakse i bolje c se osecati ako ne mora da se hebe po autobusu. U principu kad putujes avionom ako nemas carter i tad je zajebano.  Odem na more avionom pa ne znam gde bijem ceo dan, Svakako treba to skratiti. Koliko moze biti karta za 15-20 ljudi na ovim kratkim relacijama..Nije to nikakav trosak. Klub moze da putuje celu ABA avionom gde treba za pola mesecne plate Nkoka npr...:) Sigurno mogu dobiti i povoljne cene ako bukiraju unapred.

 

Jbm li ga iz Novog Mesta ici autobusom u Cacak....Meni to deluje predaleko npr...kao i suprotno.

1 hour ago, Barkley#34 said:

Bude tu opraštanja dugovanja ihaha, teško da su baš toliko zaštićeni. Ili u najboljem slučaju moraju da čekaju pare jako dugo.

 

Napisah već, ne može samo udaljenost da bude kriterijum, neki dogovor o putovanjima bi mogao da se postigne.

 

Trenutno, zbog korone, su zabranjena i putaovanja između država u kojima se igra ABA. Ako ne prevaziđemo koronu uskoro, nećemo ni doći do pitanja soba. 

 

U vezi treninga, twister je već pisao o tome, a da dodam iz mog ugla, upoređivanje ABA i NBA je niđe veze. Možda jedino što klubovi ovde mogu da dobiju kao prednost je maksimalna uigranost, a nisu valjda ni svi treneri toliki debili da ne znaju koliko treninga je dovoljno.

 

Klubovi su posebna priča. Meni nije problem ni nepostojanje minimalnog budžeta, koliko nepostojanje sigurnog budžeta. Ako možeš da potpišeš igrače za kikiriki i smanjiš troškove, ok, ali ispoštuj to do kraja.

 

Imam utisak da odlazim u krajnost, napadajući njihovu ideju. Nije mi to namera, nego želja da ukažem da su imali pogrešan pristup. Ako želiš podršku igrača i javnosti izađi sa precizno koncipiranim ključnim predlozima uz otvoren prostor za dodatne, a ove sitne stvari ostavi za same pregovore, da se ne skrene pažnja na manje bitne stvari. Organizovanje igrača je dobro, i trebalo bi da se čuje njihov glas, sve pet za to.

Nisu to skupe karte, posebno ako ABA proba da nadje neko sponzorstvo i bar smanje cenu. Iz Bg ti ne treba za Cacak, imas jos tri BG tima, ne mora u principu ni Igokea,skrati se to,ne bude puno putovanja to.

 

Ne znam, koliko po tebi treba da treniraju izmedju meceva? Generalno mislim da treninzi i ne traju duze.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, LosmiSK said:

Svakako mu lakse i bolje c se osecati ako ne mora da se hebe po autobusu. U principu kad putujes avionom ako nemas carter i tad je zajebano.  Odem na more avionom pa ne znam gde bijem ceo dan, Svakako treba to skratiti. Koliko moze biti karta za 15-20 ljudi na ovim kratkim relacijama..Nije to nikakav trosak. Klub moze da putuje celu ABA avionom gde treba za pola mesecne plate Nkoka npr...:) Sigurno mogu dobiti i povoljne cene ako bukiraju unapred.

 

Jbm li ga iz Novog Mesta ici autobusom u Cacak....Meni to deluje predaleko npr...kao i suprotno.

Od Novog Mesta do Čačka ima oko 7 sati autobusom, duže bi trajalo avionom, dok dođu do Beograda, pa prođu sve kontrole, pa let do Ljubljane, pa se spuštaju ka Novom Mestu. Da ne pričamo koliko je to skuplja varijanta. Jedino je put do Crne Gore teži, sve ostalo je povezano autoputem. 

Edited by Green23
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, LosmiSK said:

Jbm li ga iz Novog Mesta ici autobusom u Cacak....Meni to deluje predaleko npr...kao i suprotno.

Ni Novo mesto ni Čačak nemaju aerodrom tako da bi, na primer Krka morala busom ili do Ljubljane ili do Zagreba pa avionom do Beograda a onda opet Bus do Čačka. Isto važi i za Borac. Tri puta menjanje prevoza samo u jednom pravcu, pa čekiranje na aerodromima i carini, za to vreme bi već stigli na odredište i odmarali se u hotelu pošto ima nekih 6h vožnje busom.

 

Edit:

Preteče me Zeleni :classic_smile:

 

Edited by Knipex
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Green23 said:

Od Novog Mesta do Čačka ima oko 7 sati autobusom, duže bi trajalo avionom, dok dođu do Beograda, pa prođu sve kontrole, pa let do Ljubljane, pa se spuštaju ka Novom Mestu. Da ne pričamo koliko je to skuplja varijanta. Jedino je put do Crne Gore teži, sve ostalo je povezano autoputem. 

 

17 minutes ago, Knipex said:

Ni Novo mesto ni Čačak nemaju aerodrom tako da bi, na primer Krka morala busom ili do Ljubljane ili do Zagreba pa avionom do Beograda a onda opet Bus do Čačka. Isto važi i za Borac. Tri puta menjanje prevoza samo u jednom pravcu, pa čekiranje na aerodromima i carini, za to vreme bi već stigli na odredište i odmarali se u hotelu pošto ima nekih 6h vožnje busom.

 

Zavisi kako gledate. To je 14 sati u oba pravca sa tim da na granici nema zadrzavanja.  u principu skoro pa ceo dan u autobosu. Ovoj primer, sami igraci su napisali bar tri  putovanja. Ovi iz CG moraju do BG sta i kako? 

 

Zar nema aerodrom u Kraljevu 🙂 kad to cudo proradi eto resenja za neke . Ma to je par  putovanja godiste, igraci su verovatno mislili na te stvari. Svakako Mega, FMP i Borac nece videti aviona. Ne igraju Evropu, jedan mec nedeljno, mogu biciklom.

 

Meni je neverovatno generalno kako svi traze razloge da igraci  sto vise pate. Nemaju bas svi ogromne plate, ti sto imaju, oni idu carterom ili redovnom linijom...za njih ne brinem.

 

Ma nema od toga nista, generalno od bilo kakvog pravila. Pa oni su menjali pravila u toku sezone,ne mogu da se dogovore nista. Kaubojstina ce biti, ali i takva je naspram ostalih liga odlicna.

 

Mornar i Buducnost vecnu putovanja ce i ici avionom, ovi ostali tesko,eventualno Olimpija sa KKCZ i KKP...tj ko se vozio do sada, vozice se opet.

Edited by LosmiSK
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LosmiSK said:

Zar nema aerodrom u Kraljevu 🙂 kad to cudo proradi eto resenja za neke .

Dragi kolega, a da promenite dilera? :classic_biggrin:

 

1 hour ago, LosmiSK said:

Odem na more avionom pa ne znam gde bijem ceo dan

Nezavisno od cele ove priče, jedan oefef. Podseti me ovim delom - u 90% slučajeva kad putujem avionom, makar let trajao i pola sata sam kao prebijen do kraja dana. Verovatno je zbog promene pritiska ali sam polulud dok ne odspavam.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Green23 said:

Od Novog Mesta do Čačka ima oko 7 sati autobusom, duže bi trajalo avionom, dok dođu do Beograda, pa prođu sve kontrole, pa let do Ljubljane, pa se spuštaju ka Novom Mestu. Da ne pričamo koliko je to skuplja varijanta. Jedino je put do Crne Gore teži, sve ostalo je povezano autoputem. 

 

 

Busem od Novog mesta do Cacka ima minimum, sa pauzama, granicom 9 sati vožnje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imajte takodje u vidu da ove manje ekipe sto ne igraju mimo ABA lige nista takodje imaju po nedelju dana da se spreme za utakmicu, tako da 7-8 sati puta i nije toliko strasno obzirom na vrijeme koje se ima za pripremu te utakmice, takodje nece niko nakon takvog puta drzati trening no ce ga ostaviti ili za dan utakmice ili se spremiti prije toga.

Link to comment
Share on other sites

Gledam nesto gde je koji bivsi trener iz Zvezde i Partizana zavrsio, kakvo je to dno...

 

Osim Trinkija koji pika EL, aktivni su samo jos Vlada Jo u ABA, Canak u Litvaniji/LS i Dule u Kluzu.

Ako uzmemo da je Dule jednom nogom u penziji i da je za njega ovo maksimum kao neki savetnik ostali su katastrofa.

 

Pera biro,

Dzile biro, 

Muta biro,

Kari biro,

Vukoicic biro,

Radonja biro,

Alenpije biro,

Tomic biro...

 

Jos ako se doda Miloje iz Mege koji je negde na cekanju ili izmedju nekog 4. savetnika... 

Bas tanko.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cooper said:

Gledam nesto gde je koji bivsi trener iz Zvezde i Partizana zavrsio, kakvo je to dno...

 

Osim Trinkija koji pika EL, aktivni su samo jos Vlada Jo u ABA, Canak u Litvaniji/LS i Dule u Kluzu.

Ako uzmemo da je Dule jednom nogom u penziji i da je za njega ovo maksimum kao neki savetnik ostali su katastrofa.

 

Pera biro,

Dzile biro, 

Muta biro,

Kari biro,

Vukoicic biro,

Radonja biro,

Alenpije biro,

Tomic biro...

 

Jos ako se doda Miloje iz Mege koji je negde na cekanju ili izmedju nekog 4. savetnika... 

Bas tanko.

ovde je jedino radonja legit, ostali svi i nisu za bolje nego biro.. by the way kojom to logikom je dulo za penziju, a kari koji je 10 godina stariji od njega nije..

a tomic da se nije uhvatio zajebancije(najblaze receno) sa kevinim panterom, mogao je postat itekako ozbiljan trener..:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MrTwister said:

Imajte takodje u vidu da ove manje ekipe sto ne igraju mimo ABA lige nista takodje imaju po nedelju dana da se spreme za utakmicu, tako da 7-8 sati puta i nije toliko strasno obzirom na vrijeme koje se ima za pripremu te utakmice, takodje nece niko nakon takvog puta drzati trening no ce ga ostaviti ili za dan utakmice ili se spremiti prije toga.

 

oni realno mogu i autostopom  : Đ

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Oko unije igraca... definitivno je dobro da postoji kao inicijativa ali je izvedba realno veoma losa. Kao sto rekoh, promasili su sustinu. Bave se nekim prilicno irelevantnim stvarima a zanemaruju sustinu postojanja unija, sindikata. Po mom misljenju, to je da se postaraju da se ugovori postuju, da igraci budu dobro i jednako tretirani (pri tom ne mislim da nema trening u 7, vec da nema diskriminacije, mobinga). Unija treba da bude tu da igraci imaju "jedan zajednicki glas" prema ligi na primer - da iznesu neko misljenje na primer - da li da sezona pocne ili da se odlozi nesto. Ili bilo sta tako "vanredno" sto nije pokriveno pravilnikom/ugovorom. 

 

Ono oko banana, toplog obroka, vode - to nije sustina - to su smesni benefiti. 

Ono oko jednokrevetnih soba, putovanja avionom - to je, onako, vise kao uslovi rada. Neki klub moze da pruzi bolje a neki losije, i to je sasvim legitimno.  

Ono oko odredjivanja vremena i trajanja treninga - to je vec mesanje u rad trenera/struke. Naravno da ne treba niko da te salje da trcis krugove po najgorem suncu (kao sto je bilo slucaja u fudbalu), ali da se ogranice treninzi je bas nekako, totalno besmisleno, valjda neka struka zna sta je dobro za tim i pojedinacne igrace. 

Ono oko odredjivanja partnera za statistiku, to mi promaklo - to je bas kriminalno, ne znam sta drugo da kazem. Gde to sve vodi? Hoce li sutra da traze i koji brend opreme ce klub koristiti? Da li ce svaki igrac zasebno imati svoj brend dresa? Razumem patike i ostalo... 

 

Vidite, sve to moze, ali lepo to stavite u ugovore koje potpisujete sa klubom, birajte klub prema benefitima/uslovima koje vam daju (uostalom i mi obicni smrtnici biramo firme u kojima radimo ne samo prema plati vec i ostalim stvarima koje nam pruzaju - a ja sam u mojoj karijeri te benefite/uslove itekako imao opisane u ugovoru). Trazite od klubova te stvari u ugovoru, birajte klub koji vam to omogucava. A ne da se ovako nesto trazi preko neke Unije...  Masi se sustina iste. A sustinu sam napisao u prvom pasusu. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@MetalHead

nije besmisleno određivanje maksimalnog broja sati za trening, zato što se 4-5 najboljih ekipa lige približe do kraja sezone nekom broju tekmi koji naginje ka nba brojci. kada se uzme u obzir kako se oporavak radi tamo, kako u evropi a kako ovde, jasno je da ti igrači nisu u zavidnoj poziciji. klubove pri tome zabole, nije kao da imaju pola rostera pod ugovorom na 3-4 godine kao u nba, pa da mogu da im propadnu uložene pare, već su većinom za sezonu ili famozni 1+1 i onda ih arcis, a ako se nešto desi, takav je posao 

 

odavno se pokazalo da struka nije baš osetljiva na zdravlje i prava igrača - i oni su uglavnom sa ugovorom sezonu po sezonu a prvi su na spisku da popiju otkaz. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U NBA imas jedno 10 utakmica vise a sezona traje jedno 2 nedelje manje. Generalno. 

 

Pri cemu ako pricamo o timovima poput kkcz, kkp, mozes da ocekujes da ce igrati playoff ABA i KLS ali ne bas i u Evropi, uz to igraju se neke KLS utakmice koje su rekreativne. Kad bi kkcz/kkp igrali sve, realno, full sezona sa rekreativnim delom KLS, to bi bilo oko 90ak utakmica. Najlosiji timovi NBA, oni koji ne igraju play-off, eto recimo Knicks-i u poslednjih koliko, 5-6 godina, nisu odigrali vise od 82 utakmice, ali to odigraju za 2 i po meseca kraci period nego kkcz/kkp svojih 90ak utakmica! Prakticno na svaka 2 dana se igra u periodu od 6 meseci. 

 

Dakle nije samo bitan broj nego i period u kome se odigraju te utakmice. U NBA je mnogo gusci raspored. 

 

I sad su oni nasli da se porede sa NBA i prepisuju od njihove unije igraca. A ovde, kao sto sam rekao, postoje neki drugi sustinski problemi koje nisu ni dotakli.

 

 

image.png.7b251b8cbf525689ab2728334944e593.png

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...