Jump to content

ABA liga


Knipex

Recommended Posts

Mozemo li se dogovoriti oko elementarne cinjenice - povratak na nacionalne lige je korak unazad u odnosu na ABA ligu kakva se sada igra.

 

Zasto se uslovljava opstanak ABA lige prohodnosti u EL. To je samo jos jedna podvala mesetara domacih liga.

 

Imaju li zagovornici domacih liga neki opipljiviji argument da ce biti bolje od lijepih zelja, za pocetak? Smije li neko da preuzme neki vid odgovornosti ako taj sistem propadne. Ko garantuje da i u Srbiji ne bi dobili samo neku novu Jugoplastiku ili Bosnu. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, MetalHead said:

Ali zato Sloboda Uzice + Dynamic + Novi Pazar + Vrsac > Zadar + Primorska + Cibona + Krka po nekoj jacini... 

Ovo nikako ne može biti tačno. 

Borac Čačak je ubjedljivo bolji od svih ovih srpskih ekipa, pa već godinama neuspješno pokušava da prođe u ABA kroz ABA2.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, MetalHead said:

Sloboda Uzice + Dynamic + Novi Pazar + Vrsac > Zadar + Primorska + Cibona + Krka po nekoj jacini... 

ovde se dijametralno razilazimo u misljenju i nema smisla dalje drobiti

 

ogradjujem se samo u slucaju da iza coska vire neki ruski lower level krimosi sa viskom novca za pranje...i nakon dugog traganja za pravim mestom da oplode svoj kapital...zakljucili su da je to sloboda uzice

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, realno *w said:

 

O tome ja i pričam. Odgovorno tvrdim da su timovi koji se bore za opstanak, lošiji od onih koji bi bili prvi u redu iza ABA ligaša u toj KLS ligi. A da opet nikada ne bi mogli da dostignu nivo nekih prosečnih ABA ekipa, tipa Mornar i slični.+

 

Igokea, koja se bori za opstanak, ima 2 bivša NBA igrača. Koji stranci igraju za Borac i Dinamik? Imali su u Dinamiku onog crnca, davao po 20 poena, pa otišao u treću nemačku ligu.

 

I ne znam odakle pretpostavka da će ABA da slabi? Ta neka priča se provlači godinama i nikada to ne vidimo.

 

B1: nadam se da cemo to imati priliku da vidimo u jednom duelu tipa Borac vs Zadar. 

B2: I taj Mornar ne bi imao takvu ekipu i takav budzet da ne igra ABA ligu... sto naravno ne znaci da bi recimo Borac Cacak imao takav budzet da je igra, ali opet tvrdim, imao bi veci nego sada jer bi igrao protiv Zvezde, Partizana, Mege i FMP-a celu sezonu, medijski bi bio pokriveniji, interesantniji sponzorima i navijacima. A i interesantniji nekim igracima da igraju i za manje pare ovakvu KLS kod kuce, nego da kao klinci odlaze i ostanu veciti talenti bez mnogo minuta u igri, uzmu mozda neke pare u prve 2 godine ugovora koji su potpisali i nestanu sa kosarkaske mape... 

B3: Nisu im bas trenutno potrebni stranci, ali nije da ih nema u KLS, cak naprotiv. Mladost ima mislim cak 5, Sloboda ima 2, Vrsac 2...  Borac ima jednog koji pravi razliku - Jones Jr Bryce Tyler; Dinamik ima onog mladog turcina i onog slovenca Gregor Glas... I to uglavnom mladje strance, a ne kao onaj Kimani svojevremeno. 

B4: Sva ova prica je pocela kao moja reakcija na ovde citirani tekst nekog hrvatskog novinara (ili sta je vec) koji je pozvao hrvatske klubove da "beze iz ABA lige". 

 

4 minutes ago, laki pepe said:

Mozemo li se dogovoriti oko elementarne cinjenice - povratak na nacionalne lige je korak unazad u odnosu na ABA ligu kakva se sada igra.

 

Zasto se uslovljava opstanak ABA lige prohodnosti u EL. To je samo jos jedna podvala mesetara domacih liga.

 

Imaju li zagovornici domacih liga neki opipljiviji argument da ce biti bolje od lijepih zelja, za pocetak? Smije li neko da preuzme neki vid odgovornosti ako taj sistem propadne. Ko garantuje da i u Srbiji ne bi dobili samo neku novu Jugoplastiku ili Bosnu. 

 

B1: Slazemo se.

B2: Ja to ne vidim kao uslov. ABA liga treba da se igra ako moze da bude jaca od jedinstvene KLS. Uvek treba igrati jace takmicenje. 

B3: Nemam, vodim se samo nekom logikom, ako ABA propada na nacin na koji joj se preporucuje a i desava onda bataliti takvu ligu ili je ojacati na neki drugi nacin. 

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, quentin said:

Ovo nikako ne može biti tačno. 

Borac Čačak je ubjedljivo bolji od svih ovih srpskih ekipa, pa već godinama neuspješno pokušava da prođe u ABA kroz ABA2.

 

8 minutes ago, Knjizevnik_Laki said:

ovde se dijametralno razilazimo u misljenju i nema smisla dalje drobiti

 

ogradjujem se samo u slucaju da iza coska vire neki ruski lower level krimosi sa viskom novca za pranje...i nakon dugog traganja za pravim mestom da oplode svoj kapital...zakljucili su da je to sloboda uzice

 

Ok, dozvolite mi da se dopunim, nisam dovoljno jasno postavio nejednacinu 🙂 

 

Quote

Ali zato neka sutrasnja (iz jedinstvene KLS sa CZ/PAR/MEG/FMP) Sloboda Uzice + Dynamic + Novi Pazar + Vrsac > ovogodisnji Zadar + sadasnja raspala Primorska + ovogodisnja Cibona + Krka (koju cekamo da se raspadne po starom dobrom obicaju) po nekoj jacini... 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, MetalHead said:

Nemam, vodim se samo nekom logikom, ako ABA propada na nacin na koji joj se preporucuje a i desava onda bataliti takvu ligu ili je ojacati na neki drugi nacin

Pa domace lige ce postojati i ovako i onako. Ovde se ljudi ne upinju da odbrane ABA po bilo koju cijenu, ali ne prihvataju pricu o namjernom urusavanju iste, kad je alternativa nista. 

 

Uopste, postavljena je cijela diskusija naopako, s neke visine. Ljudi misle ima tu neke supstance, a kako se meni cini rijec je o jednoj prilicno praznoj ljusturi. 

 

Volio bih da neko blizak nekom od lokalnih klubova (evo @realno *w je zagrijan za diskusiju) koji se ovde prozivaju kao oni koji ce procvjetati napise koji su to uslovi kojima se raspolaze. Koji je to obim strucnog rada, moze li se garantovati minimalan broj treninga sedmicno, kakvi su uslovi u MK. Koliko puta se desi da se na gostovanja ide, a da znas ili ne da je neko igrao u kladionici protiv svog tima. 

 

Oni sto je istina jeste da je ABA2 liga nesto najbolje sto se dogodilo na ovim prostorima dugo vremena. To je liga koja je napravila jos jedan filter izmedju neozbiljnih i ozbiljnih klubova. Kladim se da je kumulativno najveci obim treninga u njoj, cak i dosta vise nego u ABA1, a domaca takmicenja da i ne pominjem. I rast nekih klubova u njoj je ocigledan. Borac je recimo jedan odlican primjer kluba koji je kvalitet rada podigao na veci nivo samo zbog ABA2 lige. To je tim igracki nista bolji nego ranijih godina, ali je kvalitetnim radom stvorio bazu vlastitih igraca pa cak i trenera. I umjesto da se tezi jacanju ili prosirivanju te lige koja bi mogla da primi jednu uzicku Slobodu ili mozda vaskrsli Metalac, daj da se svi srozamo na dole.

Edited by laki pepe
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, 21Barkley said:

Čak i u tom slučaju nemaš zamene za Olivitu, Budućnost, Igose, Mornar.

 

Tako je, i to sam istakao. Zato bih dodao Olimpijakos (samo ne znam kako bih podneo te "bratske" utakmice)... ali sve je ovo sta-bi-bilo-kad-bi-bilo i nase navijacko razmisljanje. 🙂 Realno, ne baratamo sa mnogo informacija, pre svega finansijskih, koje bi trebalo staviti u jednu "excel tabelu"tm pa da vidimo sta bi izaslo...

 

 

2 minutes ago, Knjizevnik_Laki said:

pa te slobode uzice i pazari bi se raspadali cesce i jace nego cibona i krka

vrlo je prosto...nema novca

 

Bolje da se dizu i raspadaju nasi kosarkaski centri nego komsijski. 

Link to comment
Share on other sites

Evo jos jednom sta je pokrenulo svu ovu pricu, ovaj stav: https://sportskikod.com/bjezite-iz-aba-lige-nek-vas-noge-nose/

 

Quote

Kraj godine donio je novi cirkus u ABA ligi, u režiji izvjesnog gospodina…

ABA liga je jučer dokazala ono o čemu se priča još od kraja prošle sezone i sramotnih scena na finalnoj seriji izmeu Budućnosti i Crvene zvezde: gotova je!

Iako će ona opstati i nakon mnogobrojnih tekstova pa i ovog mog sada, postavlja se pitanje gdje je njen smisao. Osim toga što prvak više nema osigurano mjesto u Euroligi, događaji gdje jedan čovjek, točnije predsjesnik kluba, odlučuje koju će utakmicu njegova ekipa igrati i to u pola sezone, bacaju mrlju veličine Velebita na ovo natjecanje.

Kao što su i scene sa prošlog finala pokazale da se recimo na teren za vrijeme zagrijavanja, i to u samom finalu, može ušetati bilo tko i zaigrati basket?! Na šta to liči? Iskreno, više na seosku zabavu, gdje na koš baca tko prvi uhvati loptu. I to bez da ga netko od redara potjera. Pogledom na prve redove dvorane u Beogradu, pogotovo na onaj dio tribina ispod koša, mogli su se vidjeti likovi koji nemaju veze za košarkom, više sa nekim uličnim ratovima, sve u cilju zastrašivanja protivnika. Krasno!

Ni taj cirkus nekima nije otvorio oči, iako se nakon prošle sezone promijenilo vodstvo lige, na koje je od ove sezone sjeo gospodin Čavlović iz Cibone. Sastanci su postali nemoguća misija, a tko je kriv, ostavit ćemo ipak njima. Njima koji sada trebaju donijeti odluku kako će se Crvena zvezda kazniti i kakve će sankcije snositi. A ne sumnjam da će i ovdje prste imati izvjesni gospodin Ćović, koji je i ovoga puta zaslužan sa cirkus oko samih utakmica…

U svemu tome, ove sezone pogotovo, grcaju Cibona i Zadar. Trener Cibone, Ivan Velić je neizravno na početku sezone naglasio da je Ciboni bitnije domaće prvenstvo od ABA lige i samim time dao do znanja što Cibona misli o tom natjecanju. Kojem je, gle čuda, trenutno predsjedavajući upravo iz Cibone, gospodin Čavlović. Koji je, bar sam ja stekao dojam, trenutno sam na tom putu…

Iz Zadra se nisu oglasili po tom pitanju niti jednom, no grčevito se bore kako iz nje ne bi ispali, isto kao i Cibona pa su osjećaji pomiješani, što misliti?

U suštini, našim klubovima ona ne donosi ništa, rijetko je više tko od njihovih navijača kivan na dolazak predstavnika Srbije. Eventualno navijači Zadra, koji se još uvijek pale. No, nisam ja sada otkrio toplu vodu, no možda je stvarno vrijeme da se ovo natjecanje napusti i da se naši klubovi okrenu europskim natjecanjima, ma kako se ta natjecanja zvala.

Jer proći će još dugo vremena da dočekamo da se Cibona ili Zadar bore za vrh iste, kako bi eventualno čekali pozivnicu za Euroligu.

Bježite, nek` vas noge nose…

 

OVO mi je omiljeni deo - pa jel to treba da donese ABA liga? Mrznju? E ok, ako treba, izvinite gospodine novinaru/kolumnisto, Zvezda je trenutno zauzeta bas time ali na relaciji Beograd-Podgorica. Hajte malo ojacajte pa ako je do mrznje, lako ce se to opet uspostaviti... mislim, ako je to cilj, ono sto ABA liga treba da vam donese u Hrvatsku. Svasta!

 

Ok, kapiram da lik nije neki novinar i da je ovo neka kolumna, licni stav, ali toliko je bezvezan da me eto pokrenulo na svu ovu diskusiju.  

Link to comment
Share on other sites

Eto ja bih voleo da mi neko navede neke timove iz okruzenja, ne iz Srbije, koji bi mogli da budu u ABA ligi umesto hrvatskih klubova ako oni odluce da izadju iz iste... 

 

MZT... dalje? Mozda Siroki... Sta cemo sa slovenackim timovima koji se svake sezone raspadaju (barem jedan po sezoni)? 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Knjizevnik_Laki said:

ABA liga je, ovakva kakva je, i dalje u top 6-7 liga u evropi

nacionalne lige ce pripadati 3. redu evropske kosarke

kako je bilo kome cilj da ide 2 koraka unazad ne mogu da dokucim

 

Auuuu jbt 🙂 opet moram da crtam - niko ne poredi sadasnju ABA ligu i sadasnje KLS. Vec pricamo o hipotetickom srozavanju ABA lige, kako bi onda mozda bilo bolje istupiti iz nje i ojacati KLS. 

Dakle: sutrasnja raspala ABA < sutrasnja ojacana KLS

 

 

Link to comment
Share on other sites

Taj tekst mi vise djeluje k'o nesto duzi tvit. Napisano tek da bi se nesto reklo. Iskreno, ne znam koliko je poznat/relevantan taj sajt. Ne znam ni ko je taj novinar. Al' dovoljno je samo jednom preci preko takvog teksta, pa da se prepozna ocigledna namjera da spinuje i usmjerava pricu u samo jednom pravcu. Da li je placen sa strane da pise takve tekstove ili izbacuje neke licne frustracije, ne bih znao, a nije toliko ni bitno.

 

Al' cinjenica je da je neke stvari izvukao iz konteksta i pokusao da ih drugacije predstavi. Zbog ovosezonske situacije, Cibona mozda jeste u odredjenoj mjeri fokusiranija na hrvatsko prvenstvo, u kojem vide svoju sansu u borbi za neki trofej, al' to nikako ne znaci da su protiv ABA lige, pri cemu ni trener Cibone nikada u takvom kontekstu nije to rekao. 

 

Evo originalne i cijele izjave...

 

Quote

- Nacionalno prvenstvo za mene je uvijek važnije nego regionalna liga. Više volim biti prvak Hrvatske nego prvak ABA lige. No, tko zna. Prošle sezone smo bili prvaci Hrvatske, a ove možda budemo prvaci ABA lige, ha, ha, ha - u šali će Cibonin trener Ivan Velić koji će morati pronaći način kako da za samo 21 sat oporavi momčad za veliki hrvatski derbi.

 

Sve ovo je bila najava za dva meca (protiv FMP-a i Splita) koja su odigrana u samo 24 sata. Dakle, najobicnije izlizane floskule sa ciljem da ne umanji znacaj hrvatskog prvenstva. A taj "veliki hrvatski derbi" je zavrsen pobjedom Cibone od 30 razlike (96:66), u mecu u kojem su marginalci poput 30-godisnjeg Roberta Kovaca dobili ogromnu minutazu i bili medju najboljima. Primjer koji najbolje pokazuje kako i taj Velic dozivljava hrvatsko prvenstvo. A i primjer koji najbolje oslikava razlike u kvalitetu izmedju ABA i domace lige. Mislim da ni njima nije u interesu da igraju samo takve meceve.

Edited by x|o
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovaj novinar je nebitan, linkao sam taj tekst jer se sličan sentiment provlači u hrvatskim medijima već neko vrijeme, a pogotovo od odlaska Cedevite koja je najviše stajala iza ABA lige. Možemo sad diskutirati zašto je to tako, ali činjenica je da i naš nacionalni savez ne podržava regionalnu ligu (jer zahtijeva da svi igraju domaće prvenstvo od početka do kraja) i da se stvari koje nemaju direktno veze s hrvatskim klubovima, ali bacaju lošu sliku na ovo sve poput ovog valjanja u blatu između Zvezde i Budućnosti i upitne prohodnosti prema EL koriste kao argumenti (uz sve one ostale koji imaju direktne veze s položajem našim klubova) za priču da je ABA izgubila svoj smisao i da se treba tražiti neko drugo rješenje. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Chaos Is Me said:

Nažalost, mislim da je interesovanje publike za ovu ligu u padu i to u svim državama koje daju svoje predstavnike. Nadam se da postoji neki statistički podatak o padu gledanosti. 

 

2016/17 

 

2017/18

 

2018/19

 

Iz 2015/16 ima sa Partizanovog sajta:
-ukupno: 379.518 

-Partizan prosek(drugi): 4576,9

-Zadra prosek(drugi):  3192,3 
Bilo je 14 timova * 13 domaćinstava (=182) + f4 utakmice, znači otprilike utakmica ko i u sezoni 2016/17, gde je bilo 390k navijača ukupno. Nadam se da mi je dobra računica. 😄
Uglavnom, nema pada.

Edit:

Partizan trenutno na 4727 u ovoj sezoni.

Edited by uvrnuto
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, MetalHead said:

 

Tako je, i to sam istakao. Zato bih dodao Olimpijakos (samo ne znam kako bih podneo te "bratske" utakmice)... ali sve je ovo sta-bi-bilo-kad-bi-bilo i nase navijacko razmisljanje

U tome i jeste caka. Na stranu poređenje sa nestabilnim klubovima, da bi ta potencijalna domaća liga bila bolja od ovakve ABA, treći, četvrti, peti i šesti klub bi trebalo da budu u rangu četiri koja sam pomenuo. To će teško da se desi. 

 

Hipotetički je za mene i krnja ABA ok rešenje. Tih par klubova koje si kasnije pomenuo bi mogli da uskoče umesto onih koji odu a srž bi bila sačuvana. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Najveći problem ABA lige je što rukovodstvo nema apsolutno nikakav autoritet nad nekoliko klubova i ljudi koji misle da su veći od lige (a pritom formalno i jesu, jer su vlasnici iste). Ko god da se nađe u upravi, nema nikakvu stvarnu moć. Kad se na to dodaju i pojedinačni nacionalni i privatni (vlasnici originalne ABA) interesi, i animozitet Zvezde i Partizana, sve postaje još komplikovanije. 

 

Iako je nekad bila vodeća, Zvezda je trenutno u jako teškom položaju u toj igri, upravo zbog kombinacije sva tri razloga. Bokan možda nije moćniji od Čovića, ali Bokan + Ostoja + Tedeski + Lisac + Miško svakako jesu. Stvar je upravo u tome što je Čović, a samim tim i Zvezda, okupila previše neprijateja. Dešavanja oko prethodne dve finalne serije to jasno pokazuju. Kao da ipak ima malo istine u rečima onog "novinara" upućenim Alimpijeviću: "ceo region navija da izgubite". 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Malo je reci da si pogodio sa ovim postom. Ne znam sta treba da se desi da bi kod nas neko pravilno cijenio koliko je neko opste dobro bitno i za licno, ali je tako ocekivano bilo da klubovi odmah medju sobom zarate cim moc odlucivanja predje u njihove ruke. 

Edited by laki pepe
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...