Jump to content

Drustvene igre


Magia

Recommended Posts

On 10/9/2021 at 12:18 AM, mmajstor said:

Vojvodina: Tile Placement, Card Drafting Game, via @Kickstarter

Retko domaca igra izlazi na trziste. Bravo za Novosadjane. 


Već sam kačio link o Kerber studiu (https://www.netokracija.rs/kerber-games-drustvene-igre-187485), a skoro mi je iskočilo i ovo:
https://www.netokracija.rs/dazbog-games-beograd-overtime-189154

Verujem da uskoro možemo očekivati novih domaćih igara. Nadam se da će biti i dobre.

Ja sam juče konačno igrao Wingspan.

Prilično zanimljiv setup i igra generalno. "Miroljubiva" je igra, nema zabadanja noža s leđa drugima, udruživanja i sl.  Uglavnom vodiš brigu o svojim kartama. 
Mada mi se još nije sve sleglo, pa više govorim napamet.

Evo kratak tekst od likova iz Mipla:
 

Quote

Wingspan je kompetitivna, kartična društvena igra koja je od trenutka kada je izašla 2019. godine postala pravi hit. Stekla je simpatije i stručne javnosti osvojivši Kennerspiel des Jahres (najbolja “kompleksna” igra godine) koju dodeljuje stručni žiri, i igrača širom sveta osvojivši čak sedam Golden Geek nagrada. Wingspan je odneo pobedu u svih sedam kategorija u kojima je bio nominovan (Igra godine, Art i prezentacija, Porodična igra, Kartična igra, Najinovativnija igra, Strateška igra, Solo igra), a kriterijum za dodelu nagrada su bili glasovi igrača.

 

U realizaciji srpskog izdanja igre Wingspan bio je uključen ornitolog i lingvista, autor Ornitološkog leksikona u izdanju Matice Srpske, pošto mnoge vrste ptica iz Severne Amerike uopšte nemaju naziv na srpskom jeziku.

 

U svojoj srži Wingspan je engine building igra. To znači da ćete tokom igre odigravati akcije koje će vam donositi specijalne sposobnosti i unapređenja koja ćete kombinovati tako da ih maksimalno iskoristite u svoju korist. Ove sposobnosti u igri Wingspan dolaze u vidu karata koje predstavljaju ptice u vašem rezervatu prirode. Ptice mogu da imaju jednu od tri moguće vrste sposobnosti ili da uopšte nemaju specijalnu sposobnost. Bele sposobnosti se aktiviraju, samo jednom, kada se ptica odigra. Ljubičaste sposobnosti mogu da se aktiviraju na protivničkom potezu, ako se ispune određeni uslovi. I na kraju, najčešće i najbolje sposobnosti su braon boje i one se aktiviraju uvek kada iskoristite akciju staništa u kojem je ptica nastanjena. Staništa se nalaze na tabla za igrače. Svako stanište je povezano sa jednom akcijom - uzimanje hrane, polaganje jaja ili vučenje novih karata sa pticama. Kada odradite akciju vezanu za stanište možete da aktivirate i sve braon akcije vaših ptica u tom staništu, sa desna na levo. Na kraju igre pobednik će biti onaj ljubitelj ptica koji je uspeo da privuče najređe vrste ptica i koji je napravio najfunkcionalniji rezervat prirode.

 

Wingspan ima sve odlike dobre igre. Relativno jednostavna pravila, koja ćete lako savladati, ali i kompleksne odluke i veliki broj opcija na koje ćete naići tokom same igre. Kvalitet komponenata, od minijaturnih jaja, preko hranilice za ptice pa do same kutije, koji je na veoma visokom nivou i fenomenalne ilustracije ptica značajno doprinose uživnju tokom igranja ove sjajne igre!


Boldovano je moj glavni utisak.

Link to comment
Share on other sites

Teraforming Mars drustvo. Samo sto je Teraformacija bolja 🙂 Tehnika igranja igre i engine building/sinergy aspekt je slican, samo sto je teraformacija kompleksnija. Wingspan je prilicno jednostavna igra.

 

Ne shvatite ovo nipodastavajuce u smislu sad Wingspan je laka i provaljena instant, nije, samo ima manje varijacija i lakse je provaliti sta je generalno superiorna strategija i sta je najverovatnije da ce se desiti, sve to moze da se istestira i izracuna posle dvocifrenog broja igara.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ko igra teraformaciju moze da baci pogled na ovo, prvo kolo plejof OTML, najjaci igraci na Steamu. Bio sam co-caster 😛 Ovo je prvo kolo, svi igraci su u top 30 mislim, Druen je bio u mojoj diviziji, inace imam ocajan score protiv njega, ali sam ovaj put uzeo diviziju dok je on bio drugi. Ali vrhunski igrac, maltene ne pravi greske. Oni koji igraju mogu da vide kako trenutno najbolji igraci na svetu vide igru i uz nase komentare sigurno ce vam pomoci.

 

I cisto da dodam,zuti je odigrao sokantno lose, ovo je najlosija partija koju sam video od njega, imao je teske draftove, mislio o nekim sitnicama i meta gamingu i kao posledicu napravio uzasne greske, rasirio se previse. Ako mozete da vidite te greske znaci da vec solidno igrate igru 😉

Edited by McLeod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Imam 2 pitanja, prvo je da li neko moze ukratko da mi objasni kako se igraju one karte u Teraformiranju Marsa koje u sebi sadrze mikrobe i zivotinje. Kupili smo igru u subotu, odigrali nekako jednu partiju (usput shvatili da smo malo i omasili pravila :classic_biggrin:), ali definitivno smo svi izbegavali te karte sa mikrobima/zivotinjama jer nam nista nije bilo jasno.

 

A drugo je kako bi poredjali ove igre: Wingspan, Splendor, Carcassone i Alhambra.

To je poklon sestricini za novu godinu, ona ima 11 godina, vec imaju Catan, Kopenhagen, Ticket to ride: Europe, obozava sve to da igra i skroz ih kapira.

 

Link to comment
Share on other sites

U svakom dobu (jel tako na srpskom? 😄 ) Smeš jednom da staviš životinju/mikrob na tu kartu. Pored toga imaš karte koje ti služe da isto tako i jednom uzmeš od protivnika jedan mikrob ili kartice koje dodaju drugim tvojim karticama mikrobe npr, imaš karte koje to štite isto.

 

Sad zamisli da je neko napravio karticu i krenuo da skuplja mikrobe u prvom krugu i napravio još dve karte koje kradu mikrobe. Na kraju 10. doba bilo bi 30 mikroba na kartici i samo ta kartica bi vredela 10 poena što je puno (obično ti ljudi ovo ne bi dozvolili doduše 😄 )

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Boxy said:

A njih skupljam isto kao sto skupljam i sve ostale resurse(pare, titanijum, celik itd)?

Doba je prevedeno kao generacija :classic_smile:

 

Bukvalno staviš jednu bronzanu kockicu na karticu kada odigraš njenu akciju i to će da ti predstavlja jedan mikrob, isto kao i titanijum i ostalo. Takođe staviš jednu kockicu igrača na nju kada god odigraš tu akciju sa kartice da bi znala da si stavila mikrob/životinju u toj generaciji. Kad krene sledeća generacija sve te kockice igrača koje su obeležavale da je ta kartica odigrana se vrate igraču i sad mogu opet da se odigraju te kartice

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nije bas tako, mislim ima i kartica koje se ne igraju tako. Ono sto treba da razlucis na prvom mestu je ovo - kartice koje na sebi imaju efekat i kartice koje na sebi imaju akciju.

 

Prvo, sve te kartice su plave i zovu se "Active" kartice. Zelene kartice su "Automated" kartice. Crvene kartice su "Events". E sad, zelene i crvene kartice kad se igraju, odmah se razresava to sto daju i to je to. Sto se tice plavih kartica, one se ili koriste jednom po generaciji kako je naveo Nicklord, u slucaju da na njima pise "Action", a ako su "Effect", onda mogu da se trigeruju beskonacan broj puta i tako se razlikuju.

 

Sto se tice konkretno mikroba i zivotinja, evo nekih razlika.

 

Regolith Eaters i GHG Producing Bacteria su Action kartice, znaci jednom po generaciji

 

Screenshot_3.jpg.cb9299294ca1a3f883bd12dff897a916.jpg

 

Sto ovde mozete i videti, znaci pise na njima.

 

Ali, Viral Enhancers (inace jedna od najboljih kartica u igri) i Decomposers su Effect kartice.

 

Screenshot_4.jpg.5ee3d04a7add57251d37acf60ba33f42.jpg

 

Znaci, one kad su u igri deluju tako da za ove tagove koji su navedeni, daju jedan resurs. Primer, odigras Viral, a zatim Decomposers. Mozes da biras da li zelis da posle Decomposers dobijas jedan mikrob na Decomposers ili jednu biljku. Kada odigras Decomposers, samo po sebi dobijas jedan mikrob na toj kartici.

 

E sad, zato ove kartice sa Effects na sebi u pocetku mozda budu neprimecene, a obicno se tako dobijaju partije. Svaki tag koji je navede, dakle mikrob, biljka, zivotinja, trigeruje taj efekat, u zavisnosti od broja tagova. Ako ih ima vise, trigeruju efekat za svaki tag koji imaju, znaci dobijas dve ili vise zivotinja/biljaka/mikroba, sta je vec dostupno.

 

Evo i zivotinja sa "Action":

 

Screenshot_6.jpg.53df0cb02808ffe73ecc2984d7bdd77a.jpg

 

Znaci normalno i jednostavno, jednom po generaciji imate akciju, onaj gore Nicklordov slucaj.

 

A postoje i ove zivotinje:

 

Screenshot_7.jpg.e34b974bc1906d45927c82cc4b43cb75.jpgScreenshot_8.jpg.3e6fac1b4891edc41565c6cc19d04c0b.jpg

 

koje, kao sto vidite, imaju svoj efekat. Prva - svaki put kad se odigra biljni i/ili zivotinjski tag, vi dobijate zivotinju na ovoj kartici. Znaci ovo je zivotinjski pandan Decomposers. Herbivores - svaki put kad postavljas zeleni tile (sumu), dobijas zivotinju, a Pets svaki put kad bilo ko izgradi grad, dobijas zivotinju. U slucaju poslednje dve kartice, one krecu vec sa jednom zivotinjom. Sve pise na karticama, samo treba razluciti sta je efekat, a sta akcija.

 

A sad zamislite ovaj kombo - igras Viral Enhancers prvo, pa onda igras Decomposers, dodas mikroba na tu karticu, trenutno imas dva mikroba na njoj. Zatim odigras Eco Zone. Kao efekat, prvo se dodaju dve zivotinje na tu karticu, ili dobijas dve biljke (mozes i da izaberes 1-1, ali najcesce se biraju zivotinje, jer vise vrede generalno). Onda resavas efekat Viral Enhancers kartice. Ona kaze - za svaki tag koji si odigrao u tom trenutku dobijas resurs, sto znaci da dobijas jos DVE zivotinje na Ecological Zone. Posle Eco Zone, stanje je ovakvo - 4 na decomposers, 4 na Eco Zone.

 

A onda to sve "zacinis" ovom karticom:

 

Screenshot_9.jpg.3abaffbc18f1ecc996e96f09cb147d4f.jpg

 

Ovo je zelena kartica, ali je odlicna u kombinaciji sa Viralom. Posto na ovu karticu ne mogu da se stave resursi, vi dobijate 3 biljke ako imate viral (po jednu za svaki tag koji ima). Ali, posto ima 3 taga, ona daje i 3 resursa na Decomposers, znaci jedan ceo poen na tu karticu, i dve zivotinje na Eco Zone (biljni i zivotinjski tag) znaci pun poen na tu karticu.

 

Sto znaci, ako imate Viral, Decomposers i Eco zone, i onda odigrate Advanced Ecosystems, vi ste dobili 5 celih poena i jos 3 biljke koje verovatno dodaju jos jedan zeleni tile, koji moze opet biti izmedju vasih gradova, a kiseonik jos nije dosao do 14% znaci do max, sto znaci da samo ova kartica maksimalno moze dati DEVET poena.

 

Sto je jace od Jovian multipliera. 😄

 

Nadam se da je sada jasnije.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sto se tice snage kartica, evo kakva je recimo moja lista za Base + Prelude setup za 3 igraca. Uglavnom je ista i za samo Base igru, dakle bez Prelude kartica koje se igraju na pocetku i generalno ubrzavaju igru. Onda neke "sporije" engine building kartice tipa IO Mining idu malo gore, ali nista specijalno, prilicno je slicno. Evo vam screenshot za najjace kartice:

 

Screenshot_10.thumb.jpg.7c8bf0d3b5f8357cc401400f09c2ab4c.jpg

 

A evo vam i link do svih:

 

https://tiermaker.com/create/terraforming-mars-project-cards-tier-list-1271477

 

Imajte samo u vidu da se nisam preterano cimao ispod ove S kolone da bas gledam 1 na 1 kartice koja je jaca, jer je kako ides dole sve manja razlika pojedinacno, bitno je samo da li su ista kolona ili ne. Za ove prve tri sam radio to, znaci kartica koja je jedno mesto ispred bi trebalo da je svaki put, u proseku, malo jaca od kartice koja je mesto iza nje.

 

E sad, verovatno ce ovde biti velikih iznenadjenja i siguran sam da drugacije vrednujete kartice, pa pitajte za neke kartice zasto su tu gde jesu ako vas interesuje 🙂

 

Samo jos da dodam - ako se igra samo osnovna igra, onda su Earth Catapult i AI central same na vrhu u zasebnoj kategoriji. Ove kartice koje su tu sa njima se pridruzuju ako je igra kraca.

 

Igra za 3 igraca u osnovnoj igri okvirno traje 10 generacija u kompetitivnom okruzenju sa najboljim igracima. Moguce je da traje i 11 i 9, gde se 11 smatra za duzu igru, dok je 9 kraca, s tim sto je 11 dosta cesce od 9. 12 generacija je jako retko i obicno se smatra da ako igra ode u 12. generaciju da neko nije odigrao kako treba.

 

Za Base + Prelude setup oduzima se jedna, do jedne i po generacije, zato sto onda najcesce traje 9 generacija, ali je onda 8 generacija kao kratka igra cesca od 10 generacija kao duge igre. Moze se incidentno desiti i 7 generacija samo, ako se pogode takve kartice i ako sva tri igraca "rushuju".

Edited by McLeod
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Uzela 😛

 

Sto se tice preporuke, Wingspan ima slicnu mehaniku kao Teraformacija, tako da ako joj se svidi Teraformacija, svidece joj se i Wingspan verovatno. Carcassone je dosta jednostavna, a popularna igra, meni licno ne preterano zanimljiva, Alhambru sam gledao samo review nekad davno, morao bih da se podsetim, Splendor isto nije preterano komplikovana deck building igra, gde ima tih elemenata Teraformacije takodje, znaci na pocetku obicno ide engine building, zatim set collection i poeni, kao u Teraformaciji takodje, samo jako uprosceno.

 

Dakle generalno ako joj se svidja teraformacija - ove dve jer je u pitanju slicna tematika, ali su obe jednostavnije, a Splendor je dosta jednostavniji i od Wingspana.

Link to comment
Share on other sites

Pa sad, sta znam, mozda Splendor najzanimljiviji zato sto partija moze da se zavrsi za 20-30 minuta i ne treba ti vise od 4-5 igranja da ukapiras stvari.

 

Teraformacija je u tom smislu jako kompleksna, ja sam odigrao preko 1000 partija sa razlicitim ekspanzijama, i dalje postoje stvari koje mogu da primetim i naucim. Sto su, naravno, potpune finese i zavise od specificnih okolnosti u koje dodjes, ali opet, replayability te igre je maltene beskonacan, mislim da ne postoji slicna u tom smislu u svetu drustvenih igara ili je nisam nasao.

 

Ako ne racunamo sah, mada je i sah dosadan (meni).

Link to comment
Share on other sites

Teraformaciju smo već kupili i to je to, a to je baš bila impulsivna kupovina, jer je oaj dečko što radi u Ušću toliko bio pozitivan o toliko se razume, sve lepo objasnio da nije bilo šanse da izadjemo, a da je ne kupimo :classic_biggrin:

 

A sad joj gledam kao poklon za novu godinu, pa imam vremena da malo proucim :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

Dobro, naravno, ne mora preterano da se udubljuje preterano u tier liste i to, samo da igra, ali treba bar ovlas da se baci pogled, zato sto ima toliko rasprava i po forumima i po discordovima oko kartica da je to neverovatno.

 

Ljudi jebeno imaju po 500 partija iza sebe i ne znaju da igraju.

 

E sad, sta je tu problem - problem je kad ne igras online sa random protivnicima, nego sa svojom grupom. Group meta je ultra bitna kod ovakvih igara gde imas vise razlicitih puteva i kraj igre nije fiksiran kao sto mnoge igre imaju 5 turnova recimo i to ti je to, znas kako da optimizujes.

 

I sad, ako se recimo igra u troje i svi volite engine building, vase igre ce uvek biti duze, 12 generacija prosecno, a mozda cete imati i 13 i 14, sto je bas ono... izivljavanje 😄

 

Ako volite da rasujete svi, onda cete imati i 8 generacija ponekad, 9 i 10 ce biti slicne, a ako ode u 11. gadicete se sami sebi 😄

 

To je sve normalno, ali gde je onda problem? Pa problem je taj sto kad se igra stalno u istom drustvu, cak i ako imate razlicite filozofije igre, ako je 2 na 1 (bilo da su dvoje teraformeri/raseri, ili engine builderi) ovaj jedan mora da ima BRUTALAN setap za ono sto hoce da igra kako bi uspeo da nadjaca ovu drugu dvojicu koji igraju drugaciju partiju.

 

I onda, naravno, vremenom taj koji drugacije igra mora da se uklopi sa ovima jer jednostavno ne dobija dovoljno partija na "svoj" nacin.

 

Ali, kada igras sa random ljudima online, to ti pomaze da razvijes finese i osecaj za to kad ce se igra zavrsiti i kako efikasno i da teraformiras i da pravis svoj engine i koliko su bitne ove kombo kartice, neke od njih sam naveo gore.

Link to comment
Share on other sites

Da, Carcassone je prilično jednostavna igra i nama uglavom služi da se malo zagrejemo, mada sad baš retko igramo.
Ako je već uzela Teraformaciju, a Mek kaže da Wingspan ima sličnu tematiku onda možda bolje nešto drugo. Mada bih preporučio svakako.
Alhambra mi stoji kod kuće godinu dana i nikako da probam.
Ako hoćeš baš nešto od te 4 što si navela, možda da poslušaš Meka za Splendor.

Svakako bih ti preporučio 7 wonders, mada mi je bez ekspanzija 'nako... Pa ne znam šta da ti kažem.
Takođe i Azul i Cryptid preporučujem.

 

edit: O jebote, tek sad skontah uzela. Izvini 🙂

Nego, upravo mi je iskočilo ovo: 

https://www.drustveneigre.rs/Drustvene-igre-blog/Mipl-i-Gamescon?fbclid=IwAR2VxtYwJB1IbTQZKQSXA_ZtlNXHNnH34zs-A7bbNCsxULwb0kf-3xSoMy4

 

Quote

Od 3. do 5. decembra u tržnom centru Galerija u Beogradu, održaće se festival gejminga i pop kulture.

 

Edited by uvrnuto
Link to comment
Share on other sites

P.S. @Nicklordnema te da se javis da igramo teraformaciju 😛 Ako nas ima vise mozemo neki multiplayer da odradimo taman da vidim kaki ste 😄

I da, jos nesto @Boxy  - gledajte brzo da predjete na draft, naravno prvih nekoliko partija moze bez drafta dok se upoznate sa karticama, ali draft menja igru bas dosta, povecava se interakcija, ukljuceno je i znanje u vezi toga sta protivnik igra itd.

 

Mi draftujemo i startnih 10 kartica cak cesto.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

P.S. @Nicklordnema te da se javis da igramo teraformaciju 😛 Ako nas ima vise mozemo neki multiplayer da odradimo taman da vidim kaki ste 😄

 

Ja se nadam da ću uskoro krenuti da igram Teraformiranje. Retko igram igre na konzolama i online, skoro nikada, ali bih nekad rado odigrao zbog vremena i lakše organizacije, pogotovo ako je u pitanju društvena igra.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, McLeod said:

P.S. @Nicklordnema te da se javis da igramo teraformaciju 😛 Ako nas ima vise mozemo neki multiplayer da odradimo taman da vidim kaki ste 😄

I da, jos nesto @Boxy  - gledajte brzo da predjete na draft, naravno prvih nekoliko partija moze bez drafta dok se upoznate sa karticama, ali draft menja igru bas dosta, povecava se interakcija, ukljuceno je i znanje u vezi toga sta protivnik igra itd.

 

Mi draftujemo i startnih 10 kartica cak cesto.

 

Prvo da odigramo nekoliko partija, da se ipak upoznamo koliko toliko.

Koliko vam u proseku traje partija?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, uvrnuto said:

 

Ja se nadam da ću uskoro krenuti da igram Teraformiranje. Retko igram igre na konzolama i online, skoro nikada, ali bih nekad rado odigrao zbog vremena i lakše organizacije, pogotovo ako je u pitanju društvena igra.

 

Javi 🙂 Samo ako imas vremena, jer ako ti se svidi, bukvalno postaje bitan deo zivota (ako i inace igras drustvene igre itd). Mi kad smo poceli ne bi ni stali da nije bilo ove govnjive pandemije.

 

1 minute ago, Boxy said:

 

Prvo da odigramo nekoliko partija, da se ipak upoznamo koliko toliko.

Koliko vam u proseku traje partija?

 

Pa, na pocetku, sa sve postavljanjem, mesanjem kartica itd sigurno cete gurati i 3 sata. Tako da budite spremni za to za prvih nekoliko partija. Mi zavrsavamo za sat i po do dva partiju sa svim ekspanzijama, imamo dodatne stvari, dividere, itd koji nam pomazu da sve spakujemo lepo u kutiju i lakse postavimo igru, skracuje bukvalno 10-15 minuta otpakivanje i raspakivanje.

 

Just now, Nicklord said:

@McLeod

Javljam se kad/ako pređemo Gloomhaven 😄 Krenuli smo pre 2 meseca negde i batalili sve ostalo manje više

 

 

A ti si od tih, ok 😛

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...