Jump to content

Drustvene igre


Magia

Recommended Posts

Igrajte sa random rasporedom Katan, bezveze je da igrate sa default postavkom, jer je svaki put isto i posle dve partije vidis sta su najbolja polja i onda je svaka partija ista i zavisi od kockica.

 

Inace Katan ja ne volim zato sto je osim srece raspored i prva polja koja uzmes ekstremno bitna. Takticki dobri igraci bolje biraju i to je element znanja, ali skoro uvek ce da se desi neki random dogadjaj koji ce da te sjebe.

Link to comment
Share on other sites

On 25/01/2021 at 3:58 AM, McLeod said:

Igrajte sa random rasporedom Katan, bezveze je da igrate sa default postavkom, jer je svaki put isto i posle dve partije vidis sta su najbolja polja i onda je svaka partija ista i zavisi od kockica.

 

Inace Katan ja ne volim zato sto je osim srece raspored i prva polja koja uzmes ekstremno bitna. Takticki dobri igraci bolje biraju i to je element znanja, ali skoro uvek ce da se desi neki random dogadjaj koji ce da te sjebe.

 

 

Da, da, naravno, ovo smo prvi put igrali, pa smo pratili postavku iz uputstva. 

 

Meni je baš super i taj momenat sreće, kao što ste pisali kako je ona devojka pobedila, a praktično bila početnik. Mislim, sve zavisi i od tebe i od ekipe i na kom nivou igraš, pa koliko ti to godi ili ne. 

Ja više volim da se zabavljam, nego da pobedim. Naravno, gledam da pobedim, da bi igra bila zanimljivija, ali uopšte se ne cimam ako nekog "sere". Ti svakako možeš da gradiš taktiku i da imaš neko znanje, što će ti veoma pomoći u takvim igrama. 

Meni mnogo više smeta momenat dogovaranje, pregovaranja i sl, gde mnogo toga zavisi od odnosa igrača, koji eventualno imaju istoriju igranja igara gde su jedan drugog sabotirali i boli s leđa ili se generalno ceo život podbadaju. 

 

U poslednje vreme sam saznao za dosta ljudi koji igraju igre, i to već neko duže vreme. Kao da je to igranje "tabu" tema, svako se drži neke svoje ekipe, ćuti i pika. 😄

 

Ali i generalno su igre u poslednjih par meseci dobile na popularnosti. 

 

Vodio sam i neke klince (7 do 14 god) u klub i baš su se fino izigrali igrama prilagođenim njihovim godinama, koje su čak i meni bile zanimljive. 

 

Baš je lep hobi i, između ostalog, hvala i vama što sam ga zavoleo. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@McLeod listam ponovo temu i vidim da si napisao da ces predstaviti Stone Age kad budes imao vremena. Interesuje me igra, tako da da znas da ima ljudi koji bi to rado procitali ( :

 

Inace, da ti dam update za Terraforming - uzeo je drugar igru, ali je u karantinu, kada to prodje igramo. Nisam zeleo da mi prvo igranje bude online.

Link to comment
Share on other sites

Ajd videcu sutra ako se budem nakanio xD

 

Stone Age je dobar da se igra iako nije ne znam kakva igra (za one koji tek ulaze mozda bude ok, interesantna, a ne preteska) jer je gateway za worker placement igre koje su ludilo, komplikovanije, zanimljivije i sveee aaaa 😄

 

Tako da kad nju naucis lakse ti posle da savladas druge jer znas princip.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

Ajd videcu sutra ako se budem nakanio xD

 

Stone Age je dobar da se igra iako nije ne znam kakva igra (za one koji tek ulaze mozda bude ok, interesantna, a ne preteska) jer je gateway za worker placement igre koje su ludilo, komplikovanije, zanimljivije i sveee aaaa 😄

 

Tako da kad nju naucis lakse ti posle da savladas druge jer znas princip.

 

Bas zbog toga me i zanima. Odlicno mi zvuci koncept worker placement igara, ali i dalje nisam igrao nijednu takvu (valjda)

 

Edit: I baci samo par naslova omiljenih igara iz tog zanra

*nagadjam da ce feast for odin biti na prvom mestu*

Edited by Manu
Link to comment
Share on other sites

On 1/26/2021 at 4:55 PM, Manu said:

 

Bas zbog toga me i zanima. Odlicno mi zvuci koncept worker placement igara, ali i dalje nisam igrao nijednu takvu (valjda)

 

Edit: I baci samo par naslova omiljenih igara iz tog zanra

*nagadjam da ce feast for odin biti na prvom mestu*

 

Ok nadjoh vremena malo konacno 😄

 

Ovako, da pocnemo od toga sta su worker placement igre. Dakle, worker placement igre su one kod kojih je osnovna mehanika radjenje akcija za dobijanje benefita, koji se nakon toga koriste za trgovinu da bi dobio poene i slicne da ih nazovem finalne benefite koji omogucuju da se pobedi u igri.

 

U svakoj od ovih igara imas odredjeni broj radnika na raspolaganju. Radnici se postavljaju na odredjena mesta na tabli, kako bi skupili recimo resurse (kao u Stone Age), koje kasnije koristis za nesto drugo, sto sam vec napomenuo.

 

E sad, u vecini tih igara imas ogranicen broj radnika (iako cesto mozes da ih povecas akcijama u toku igre donekle, odnosno ne neograniceno, i pocinjes sa odredjenim brojem) i postoji ogranicen broj mesta na koje mozes da posaljes radnike. U Stone Age konkretno imas mesta gde moze da bude samo jedan igrac, i kada se to mesto zauzme, sledeci igrac mora da ide na neko drugo mesto.

 

Tu dolazimo i do najvaznijeg taktickog momenta ovakvih igara, dakle, imas scarcity odnosno nedostatke resursa. Na ovom principu rade i druge drustvene igre, na primer Katan, tako da je neka paralela koja se moze izvuci je da onaj ko najbolje optimizuje svoje resurse i ko ih ima dovoljno i istovremeno uspe da uzme dobra mesta svojim protivnicima (u ovom slucaju mesta za skupljanje resursa u toku kruga) verovatno pobedjuje (ako mrtve kockice dozvole, jelte 😄 i ovde ima kockica, ali im uticaj nije toliki).

 

To je to otprilike o osnovama, sad malo o samom Stone Age.

 

Igra se igra od 2 do 4 igraca. Moj utisak je da ova igra ima jedan od boljih skejlinga, odnosno skroz je ok da se igra i u 2 i u 3 i u 4, dok mnoge druge igre nemaju to, recimo Teraformiranje Marsa je najbolja ubedljivo u 3 igraca, 2 i 4 je onako, 5 je za mene neigrivo bukvalno, RNG fiesta.

 

Evo reviewa za stone age koji je meni skroz ok, mada ima ih mnogo, ja sam navikao na Dice Tower pa mi je mozda najlakse da njih gledam, mozda nadjes nesto sto tebi vise pase:
 


Da ne bih ponavljao sve ovde, dosta je straightforward, lako ces razumeti. Cilj igre je dakle imati plan za development od prvog turna na dalje i to raditi optimalno. Ko to ne uspe da uradi optimalno, odnosno bude imao prazan hod u toku nekog turna, ako ostali bas nisu duduci, nece moci da pobedi partiju. Znaci najvaznija stvar ovde je videti sta ces moci da uradis u sledecem krugu u zavisnosti od placementa workera, i planirati to polje u odnosu na to sta ce drugi raditi.

 

Resursi kojih ima manje vrede vise naravno, tako da je zlato najvrednije (logicno), ali to ne znaci da ces odmah ici na zlato, cesto ce prvi potez biti drvo, jer ces moci da ga iskoristis za nesto, recimo kupovinu kartica. Jedinstvene kartice daju poene, i to je glavni nacin da dobijes partiju, znaci treba da se prati sta drugi rade i sta drugi hoce da kupe, kako bi im to uzeo pre nego sto stignu, cak i ako platis vise (kartica koja je skroz desno kosta  najmanje).

 

Uglavnom, to je to, ako ima nesto nejasno pitaj da pojasnim, deluje ovo malo zbrda zdola 🙂

 

Sto se tice top igara po mom misljenju u zanru Tzolkin, Agricola, Fest for Odin, Lords of Waterdeep (ova je isto prilicno jednostavna i malo vise bazirana na karticama), Viticulture...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Igrao sam Pictures

Zanimljiva igra koja iziskuje dosta kreativnosti.  Igra je za 3 do 5 igrača i igra se nekih pola sata. 

 

Karte sa slikama (realne, za razliku od Dixita, Code names i sličnih igara) sa poslažu u 4x4 rasporedu. Odnosno postoje a, b, c i d kolone i redovi od 1 do 4 (ili obrnuto kolone i redovi). 

 

Svaki igrač izvlači token na kom piše na koju sliku treba da navede ostale igrače da je pogode. Na tokenima piše npr. C3, B1, D4... 

Postoji 5 "setova" čime mogu da se prave asocijace za slike. 

 

1. Nekoliko štapića i kamenčića

2. 2 pertle

3. 15-ak slika sa različitim pojmovima 

4. Nekoliko drvenih elemenata (valjak, kocka, kvadar, mostić..) 

5. 15-ak kockica različitih boja i ram. Pri čemu u ram stane 9 kockica i potrebno ih je staviti 9 od tih 15-ak kako bi napravio asocijaciju na kartu koju treba da predstaviš. 

 

U jednom krugu svi učestvuju, svako izvlači token i predstavlja svoju sliku pomoću jedne od 5 opcija koje sam nabrojao. 

Svako pokuša da pogodi tuđu asocijaciju i zapiše je na papir. Na kraju se broje bodovi, računaš koliko je ljudi pogodilo tvoju asocijaciju i koliko si ti tuđih asocijacija pogodio. 

Kad se završi krug, menjaju se sličice na talonu(4x4), uzimaš novi token i dobijaš novi set sa kojim treba da kreiraš asocijacu. Igra se igra 5 krugova, odnosno svako treba po jednom sa svakim setom da predstavi svoju asocijaciju. 

 

Npr. ja sam izvukao token gde piše c3, što je slika na kojoj su piramide u Egiptu i npr. red je da tu sliku predstavim sa dve pertle. Pomoću te dve pertle formiram kao neki izgled piramida i nadam se da će ostali igrači skontati na koju sliku ih asociram. A takođe pogađam i šta su drugi igrači predstavili jer tako dobijam bodove. 

 

Preporuka za igru. 

Pomislio sam da su je napravili Czech games edition, ali nisu ipak oni. Na taj neki fazon mi je igra. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

On 1/25/2021 at 3:58 AM, McLeod said:

Igrajte sa random rasporedom Katan, bezveze je da igrate sa default postavkom, jer je svaki put isto i posle dve partije vidis sta su najbolja polja i onda je svaka partija ista i zavisi od kockica.

 

Inace Katan ja ne volim zato sto je osim srece raspored i prva polja koja uzmes ekstremno bitna. Takticki dobri igraci bolje biraju i to je element znanja, ali skoro uvek ce da se desi neki random dogadjaj koji ce da te sjebe.

 

😄

Najgore mi je kada neko ima 11 na zitu i kamenu a u drugom delu partije 11 krene da pada bar jednom po krugu, kao da nema drugog broja. Ta situacija sa 11 mi se desavala desetinu puta... neverovatno.

Inace, prosle nedelje sam igrao mozda i najbolju partiju katana u zivotu... nas 5, svi na 9 poena, dva puna kruga su prosla sa takvom postavkom i tek u trecem ortak zavrsio.

 

On 1/26/2021 at 9:00 AM, uvrnuto said:

Meni mnogo više smeta momenat dogovaranje, pregovaranja i sl, gde mnogo toga zavisi od odnosa igrača, koji eventualno imaju istoriju igranja igara gde su jedan drugog sabotirali i boli s leđa ili se generalno ceo život podbadaju. 

 

Pa to je najbolji deo, da ukanalis ortaka na osnovu minulog rada 😄 

Ja uvek imam ortaka iz srednje kojeg, ako situaciji u partiji nije kriticna, kanalim po defaultu i uzimam od njega kartu. Inace, najvece zadovoljstvo mi predstavlja da uzmem kartu od onoga ko je morao da izbaci polovinu karata jer znam da mu je svaka karta bitna  :s_d:

 

On 1/31/2021 at 4:36 PM, McLeod said:

Sto se tice top igara po mom misljenju u zanru Tzolkin, Agricola, Fest for Odin, Lords of Waterdeep (ova je isto prilicno jednostavna i malo vise bazirana na karticama), Viticulture...

 

U koliko igraca igras? Meni je u 5 igraca najbolja, ako se igra na manje igraca nekako mi nije to to. Smatram da je ovo igra koja ti izaziva najvecu nezgodaciju... bukvalno si 3 sata u strepnji i vecito juris nesto i uvek fali jedna runda da to dostignes.

 

Kako delite minor improvement i occupations? Skroz random ili imate neki algoritam?

Mi smo imali partije gde nekog prosere na pocetku sa kartama i dobije jake karte koje mu daju veliku prednosti i onda ne bude zanimljivo. Tako da je ortak procitao negde da ima world championship deck gde su valjda izbacene te mnogo jake karte i da igraci izmedju sebe rotiraju dobijene karte odnosno, dobijes 7 occupationsa, odaberes jedan, prosledis dalje 6 i sve tako u krug. Sto je odlicna ideja jer se dobije dosta ujednacena raspodela a i svestan si kojih je 90% karata u opticaju. 

Slicna prica sa improvementima, njih uzimamo iz 3 kategorije, da i tu bude ravnopravno... podelimo po 4-2-2 i onda ide ista prica sa odabirom i rotiranjem kao za occupationse. S tim sto na kraju, kada imas 8 improvementa odmah vratis jednu kako bi ti ostalo 7 i mogu ti reci da od kako smo poceli to da radimo nismo imali nijednu partiju gde je bila teska dominacija jednog lika vec se obicno odlucuje u nekoliko poena max.

 

 

Default gaming night se sastoji od partije agricole, jedna/dve partije katana i zavrsi sa dve/tri partije macaka.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2019 at 5:04 AM, Green23 said:

Skoro je jedna drugarica donela društvenu igru koju je igrala u Mađarskoj, Dixit se zove. Može jako zabavno da bude, posebno ako igraš sa ljudima koji imaju dosta mašte. 

 

http://www.games4you.rs/drustvene-edukativne-igre/dixit-grčka-verzija


Jesi li probao Detective Club

Igra se igra sa Dixit kartama. Može do 8 igrača i što ih je više to je zanimljivije. Čak kontam da može i više od 8, ne vidim neko ograničenje, mogu i pravila malo da se dorade.

No... Postavka je ista kao Dixit, svaki igrač dobije 6 karata koje ostali ne vide. "Pripovedač", odnosno aktivni igrač bira iz svog špila dve karte za koje će naći zajednički pojam - asocijaciju. Na sve papiriće sem jednog zapiše taj pojam. Papirića ima onoliko koliko ima ostalih igrača (ako je ukupno 6 igrača, ima 5 papirića, odnosno nema papirić za aktivnog),
Papirići se izmešaju i svi igrači sem aktivnog uzmu po jedan. Svaki igrač sem jednog koji je dobio prazan papirić će znati pojam koji je smislio aktivni igrač i fora je da se provali koji je igrač dobio prazan papirić, odnosno koji ne zna koji je pojam u pitanju. 

Igra se dalje igra tako što svaki igrač redom od aktivnog pa nadalje izbacuje po jednu kartu koja ga asocira na pojam sa papirića (osim onog koji nije dobio prazan - taj treba na osnovu ostalih karata koje drugi igrači izbacuju da "pretpostavlja" koji je pojam u pitanju). I tako dva kruga, odnosno svaki igrač treba da izbaci po 2 karte. Kada se to odradi, aktivni igrač treba da kaže koji je pojam u pitanju i da na svojim kartama objasni zašto ga je taj pojam asocirao na te 2 karte koje je izbacio. I tako dalje svaki igrač treba za svoje 2 karte da objasni zašto su ga baš te dve karte asocirale na pojam aktivnog igrača.

Jedan od igrača je lažov i pitanje je da li će se snaći da napravi neku priču o svoje dve karte, jer do samog kraja nije znao koji pojam je u pitanju, a svoje dve karte je izbacio prilično "slučajno".
Kada je svako izložio svoje objašnjenje kreće glasanje koji igrač ima najmanje uverljivu priču, odnosno traži se onaj koji je dobio papirić.

Na prvu sam mislio da će biti lako naći lažova, ali je mnogo češće da se ne nađe. Takođe, ovde mi mnogo više ide to laganje, nego npr. u Sheriff of Nothingham, gde se sav uspandrcam.

@McLeod jesi li ti igrao i ako jesi kako ti se čini? Pošto si rekao da ti se ne sviđa Dixit.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

 


😄

 

Imate li kakvih noviteta?

Ja sam u međuvremenu od novih igara igrao 7 Wonders i jako mi se dopada. Igrali smo sa nekim dodacima, a vidim da ih ima dosta, pa verujem da čine igru još zanimljivijom. Takođe planiram da uzmem 7 Wonders Duel.

Edited by uvrnuto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
On 1/15/2021 at 1:34 PM, McLeod said:

 

Brass Birmingem sam samo da kazemo prisustvovao igri, nisam imao prilike. A i nekako je previse, hobi je prelep, ali mnogo vremena oduzima.

 

Brass Birmingem

Mogu da kazem da je za mene najbolja igra svih vremena. Tako dobro izbalansiranu, zaraznu igru sa odlicnom mehanikom nisam video. Ko ne voli ekonomske igre mozda mu nece leci, ali za mene je pun pogodak. Martin Wallace - svaka cast. Ima i njegov stariji brat Brass Lancashire sto je isto dobra igra ali ne toliko koliko Birmingem koji je nastavak i koji je ispravio sve nedostatke bas onako kako treba. Igra se zavrsi u 2 sata. Od istog autora dobra je i Tinners Trail. 

 

Od ostalih odlicne su kartaske 7 wonders obican i 7w duel za dva igraca. Za hardcore igrace On Mars. U zadnje vreme se igra i Dune: Imperium, prilicno zanimljiva worker placement/deck building igra. Ankh i Bloodrage su jako kvalitetne area control igre od istog autora kao i njihov treci brat Rising Sun koji mi je najkomplikovaniji. Azul fenomenalan ko voli logicke apstraktne igre. Trebalo bi uskoro da se pojavi i Foundation of Rome, razbili su Japanci. Od kracih party igara omiljeni su High Society i For Sale i naravno nezaobilazni Code Names koji svaka porodica mora da ima na polici. Da ne bih opisivao svaku igru detaljno, neka neko pita ako ga interesuje. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, mmajstor said:

 

Brass Birmingem

Mogu da kazem da je za mene najbolja igra svih vremena. Tako dobro izbalansiranu, zaraznu igru sa odlicnom mehanikom nisam video. Ko ne voli ekonomske igre mozda mu nece leci, ali za mene je pun pogodak. Martin Wallace - svaka cast. Ima i njegov stariji brat Brass Lancashire sto je isto dobra igra ali ne toliko koliko Birmingem koji je nastavak i koji je ispravio sve nedostatke bas onako kako treba. Igra se zavrsi u 2 sata. Od istog autora dobra je i Tinners Trail. 

 

Od ostalih odlicne su kartaske 7 wonders obican i 7w duel za dva igraca. Za hardcore igrace On Mars. U zadnje vreme se igra i Dune: Imperium, prilicno zanimljiva worker placement/deck building igra. Ankh i Bloodrage su jako kvalitetne area control igre od istog autora kao i njihov treci brat Rising Sun koji mi je najkomplikovaniji. Azul fenomenalan ko voli logicke apstraktne igre. Trebalo bi uskoro da se pojavi i Foundation of Rome, razbili su Japanci. Od kracih party igara omiljeni su High Society i For Sale i naravno nezaobilazni Code Names koji svaka porodica mora da ima na polici. Da ne bih opisivao svaku igru detaljno, neka neko pita ako ga interesuje. 


Ja sam sad cepam samo 7W. Igram sa nekoliko nastavaka. Armada, Leaders, i još nekim dodatnim kartama i mnogo mi se sviđa. Postane dosta kompleksno. 

Evo i intervju sa kreatorima te nove naše igre koju sam pominjao. Pa možda nekog interesuje.

https://www.netokracija.rs/kerber-games-final-challenge-188961?fbclid=IwAR3YJSRkr0yyOh_o-1dxwtYAphlAS88lhQ9EEuUMTw6nJi829zScHoiURlc

Edited by uvrnuto
Link to comment
Share on other sites

7w sam igrao sa svim postojecim ekspanzijama.... tu se vec ne zna ko pije a ko placa. Pogotovo kad igras sa Babel ekspanzijom pa ti nekad dodje samo da places 🙂

 

Armada mi se nije nesto preterano dopala, pogotovo u kombinaciji sa ostalim. Leaders ekspanzija ti je must be. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nicklord said:

@McLeod gde je najbolje za igranje teraformiranje marsa online? Igrao sam uživo sa ljudima koji kao kidaju tu igru i pobedio sam ih svaki put do sad, hoću da vidim jel oni nemaju pojma ili sam prirodni talenat i treba time da se bavim

 

Imas web app koji je free sa svim ekspanzijama i promo kontentom, cak i fan kontentom gde su vrsili rebalance nekih kartica. Malo trulo izgleda i mora dosta da se skroluje.

 

https://terraforming-mars.herokuapp.com/

 

Imas na steamu, mislim da kosta tipa 5 dolara, tamo imas samo base i prelude.

 

Na oba imas dobre igrace, ja sam bio top 5 na Steamu, sad sam propo malo jer manje igram i nemam zivaca da lovim igrace sa visokim ELO, pa samo otvorim i igram sa kim god, ako usere slabijeg igraca (a uglavnom igram 2P i 3P), gubis previse ELO poena. Tipa kad si blizu 2000 ELO, protiv nekog ko ima 1800 dobijes 4 ELO, ako izgubis gubis 20+. Pa onda kad te zaredjaju sranje ruke mozes da izgubis 100 ELO poena za jedan dan lagano, sto mi se i desilo pre tipa mesec dana, bio sam na 1997 ELO i 18. cini mi se.

 

Peak mi je 2054 i peto mesto.

 

Kako igras ti, 1na1, 3P, koji setup?

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, mmajstor said:

 

Brass Birmingem

Mogu da kazem da je za mene najbolja igra svih vremena. Tako dobro izbalansiranu, zaraznu igru sa odlicnom mehanikom nisam video. Ko ne voli ekonomske igre mozda mu nece leci, ali za mene je pun pogodak. Martin Wallace - svaka cast. Ima i njegov stariji brat Brass Lancashire sto je isto dobra igra ali ne toliko koliko Birmingem koji je nastavak i koji je ispravio sve nedostatke bas onako kako treba. Igra se zavrsi u 2 sata. Od istog autora dobra je i Tinners Trail. 

 

Od ostalih odlicne su kartaske 7 wonders obican i 7w duel za dva igraca. Za hardcore igrace On Mars. U zadnje vreme se igra i Dune: Imperium, prilicno zanimljiva worker placement/deck building igra. Ankh i Bloodrage su jako kvalitetne area control igre od istog autora kao i njihov treci brat Rising Sun koji mi je najkomplikovaniji. Azul fenomenalan ko voli logicke apstraktne igre. Trebalo bi uskoro da se pojavi i Foundation of Rome, razbili su Japanci. Od kracih party igara omiljeni su High Society i For Sale i naravno nezaobilazni Code Names koji svaka porodica mora da ima na polici. Da ne bih opisivao svaku igru detaljno, neka neko pita ako ga interesuje. 

 

On Mars jos nisam imao priliku da igram, gledao sam playthrough, ne deluje previse komplikovano, prilicno average worker placement, upgrade game. Mislim da bi ti trebalo 10-15 igranja da je kompletno "otkljucas" i ne deluje mi da ima previse varijacija.

 

Naravno, igra je interesantna i lepo uradjena, samo se ne slazem da je za hardcore igrace, ili se nase definicije ne poklapaju 🙂 recimo ako je uporedis sa Tzolkinom, mnogo je kompleksniji, a u nekim segmentima je slicna igra. Jedino ako mislis hardcore za 1 na 1 za one koji vole 7 Wonders Duel, tu se slazem, 7 Wonders Duel je bas light igra.

 

Ako volis hardcore igre, probaj Through the Ages.

Link to comment
Share on other sites

Da, hard core u smislu mnostva pravila sto se odrazilo na visoku ocenu kompleksnosti na bgg. Pravila nisu toliko teska ali ih brate ima mnogo. Odigrali smo je jedno 4,5 puta i svaki put zaboravili nesto od pravila. Igra jeste mnogo zanimljiva ali na toliko stvari treba da obratis paznju da kada zavrsis imas utisak da si se zestoko naradio samo ne za pare 🙂Dakle mentalno je iscrpljujuca ali je meni Top sto bi rekli klinci. 

 

Through the ages sam probao samo digitalnu verziju. Cini mi se da u 'On Mars' na vise strana treba da razmisljas ali ne mogu da stoposto da budem siguran jer u digitalnoj verziji se masa stvari automatski zavrsi. 

Link to comment
Share on other sites

Da, ima toga da kada igras digitalnu verziju neke gluposti na koje treba da pazis su automatizovane. Recimo ako igras Turmoil ekspanziju teraforming marsa, nesto ces uvek da zaboravis, digitalno je automatizovano. I produzava igru za dobrih pola sata ako ne i celih 45 minuta, zbog cega je nikad ne igramo uzivo.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Kreće zima polako, biće i igara. 

Probao Cryptid. Svidela mi se, zabavna je iako mi je trebalo malo vremena da skontam, odnosno da se uhodam. Dedukciona je igra, treba biti koncentrisan, pogotovo na igru protivnika

 

Potrebno je pronaći gde se nalazi čudovište na mapi. Polja na mapi mogu biti šuma, pustinja, voda, planina... Svako od igrača je dobio trag gde se ne nalazi čudovište (npr. ne može da bude na 2 polja od šume, ne nalazi se na vodi i sl.), tako da u početku možeš odmah da eliminišeš određena polja tako što znaš svoj trag i znaš gde čudovište nije.
Igra se igra tako što postavljaš pitanje nekom od igrača da li se na određenom polju može nalaziti čudovište. Ako njegov trag kaže da može, postavlja se drugom igraču pitanje za isto polje i tako dalje dok nečiji trag kaže da ne može na tom polju da se nalazi čudovište. Ako svi "kažu" da može to znači da je taj igrač koji je postavljao pitanja odnosno istraživao pronašao čudovište.
Ako se potez prekinuo,  odnosno neko je rekao da ne može, sledeći igrač istražuje i postavlja pitanja. Tokom igre sva polja za koja su postavljana pitanja se obeležavaju drvenim elementima, a takođe imaju i dodatni elementi koji se postavljaju u određenim situacijama, što olakšava pronalazak čudovišta. 
Moguće je blefirati. Jer se dobrano prate potezi protivničkih igrača, a nekad taj igrač može da vas odvede u pogrešnom smeru.
Najbolje pogledati tutorijal

 

 


 

Edited by uvrnuto
Link to comment
Share on other sites

On 8/26/2021 at 2:03 PM, McLeod said:

 

Imas web app koji je free sa svim ekspanzijama i promo kontentom, cak i fan kontentom gde su vrsili rebalance nekih kartica. Malo trulo izgleda i mora dosta da se skroluje.

 

https://terraforming-mars.herokuapp.com/

 

Imas na steamu, mislim da kosta tipa 5 dolara, tamo imas samo base i prelude.

 

Na oba imas dobre igrace, ja sam bio top 5 na Steamu, sad sam propo malo jer manje igram i nemam zivaca da lovim igrace sa visokim ELO, pa samo otvorim i igram sa kim god, ako usere slabijeg igraca (a uglavnom igram 2P i 3P), gubis previse ELO poena. Tipa kad si blizu 2000 ELO, protiv nekog ko ima 1800 dobijes 4 ELO, ako izgubis gubis 20+. Pa onda kad te zaredjaju sranje ruke mozes da izgubis 100 ELO poena za jedan dan lagano, sto mi se i desilo pre tipa mesec dana, bio sam na 1997 ELO i 18. cini mi se.

 

Peak mi je 2054 i peto mesto.

 

Kako igras ti, 1na1, 3P, koji setup?

 

 

Igrao sam na prvom linku nekoliko puta. Jednom sam igrao sa dvoje retarda koji su se prozivali na discordu sve vreme isto, kao sa decom CoD da sam igrao. Sledeće dve su bile dosta bolje, igrao sam u petoro (po prvi put uopšte) i igra je bila skroz drugačija i u obe je bio jedan batica koji je dominirao a ja završio kao drugi sa par poena iznad ostalih 

 

 

Edited by Nicklord
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nicklord said:

Igrao sam na prvom linku nekoliko puta. Jednom sam igrao sa dvoje retarda koji su se prozivali na discordu sve vreme isto, kao sa decom CoD da sam igrao. Sledeće dve su bile dosta bolje, igrao sam u petoro (po prvi put uopšte) i igra je bila skroz drugačija i u obe je bio jedan batica koji je dominirao a ja završio kao drugi sa par poena iznad ostalih 

 

 

Cimaj ako hoces da igramo 🙂 nemoj 5p samo leba ti, totalni RNG. Je l' si na zvanicnom webapp discordu ili neki drugi pominjes?

Link to comment
Share on other sites

On 9/21/2021 at 10:43 PM, uvrnuto said:

Kreće zima polako, biće i igara. 

Probao Cryptid. Svidela mi se, zabavna je iako mi je trebalo malo vremena da skontam, odnosno da se uhodam. Dedukciona je igra, treba biti koncentrisan, pogotovo na igru protivnika

 

Potrebno je pronaći gde se nalazi čudovište na mapi. Polja na mapi mogu biti šuma, pustinja, voda, planina... Svako od igrača je dobio trag gde se ne nalazi čudovište (npr. ne može da bude na 2 polja od šume, ne nalazi se na vodi i sl.), tako da u početku možeš odmah da eliminišeš određena polja tako što znaš svoj trag i znaš gde čudovište nije.
Igra se igra tako što postavljaš pitanje nekom od igrača da li se na određenom polju može nalaziti čudovište. Ako njegov trag kaže da može, postavlja se drugom igraču pitanje za isto polje i tako dalje dok nečiji trag kaže da ne može na tom polju da se nalazi čudovište. Ako svi "kažu" da može to znači da je taj igrač koji je postavljao pitanja odnosno istraživao pronašao čudovište.
Ako se potez prekinuo,  odnosno neko je rekao da ne može, sledeći igrač istražuje i postavlja pitanja. Tokom igre sva polja za koja su postavljana pitanja se obeležavaju drvenim elementima, a takođe imaju i dodatni elementi koji se postavljaju u određenim situacijama, što olakšava pronalazak čudovišta. 
Moguće je blefirati. Jer se dobrano prate potezi protivničkih igrača, a nekad taj igrač može da vas odvede u pogrešnom smeru.
Najbolje pogledati tutorijal

 

 


 

 

Bas zanimljivo izgleda, probacemo sigurno 🙂 Verovatno se brzo zasitis, jer sam igrao slicne igre, ali je bas kul dizajn.

 

Mi cemo uskoro da probamo ovo:

 



Slicno Avalonu/Mafiji/Resistance/Town of Salem/Werewolf etc. igrama. Mozda najslicnije Werewolfu, ali mnogo bolje bar meni, takodje je potrebno manje igraca, pa za one koji nemaju party night sa 8+ ljudi i ne mogu da igraju avalon/mafiju, ovo moze biti fina zamena.

 

Tematski slicno, da se razumemo, jer pogadjate identitet, ima dosta stvari koje su dodate/drugacije, mehanika je drugacija, ali party igra generalno. Manje interakcije i optuzivanja nego u slicnim igrama i nema te komponente ali verujem da generise slicne rasprave tipa brate vidis da se otarasio cipelice a ima ogledalo, sto mu nisi dao cipelicu, sto posto je Beast, a ti preskaces i sad je izvukao ogledalo i pobedio rundu, rece igrac koji bi inace pobedio rundu jer bi ga demaskirao ako ovaj ne izvuce ogledalo 😄

Edited by McLeod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...