Jump to content

Drustvene igre


Magia

Recommended Posts

Mozda ovaj topic ne bude dovoljno posećen, ali bih jako voleo da cujem koje društvene igre volite da igrate?

 

Znaci od kvizova, igara sa kartama, igara na Sonyju. Bilo sta sto vam je nekad izazivalo uzbuđenje a naravno i ono sto i dalje izaziva. Naravno ovde se mogu kaciti i nove igre koje ste saznali ali i neke stare koje su prestale da se igraju.

 

P.S. Nadam se da nisam pogrešio sto sam otvorio ovakvu temu i da ne postoji neko drugo mesto na kojem bi bilo prig(r)odnije da se o ovoj temi piše.

Edited by Magia
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Za početak ja bih voleo da napišem svoja iskustva sa igrama.

 

Od malena kad je u toku embarga i bombardovanja stalno nestajalo struje, moja porodica se okupljala i igrala riziko pod svećama. Mozda mi je ta užasna stvarnost i naučila da volim društvene igre koje me i dan danas relaksiraju i vode u drugi svet.

Posle toga u srednjoj smo redovno igrali karte, poker, asocijacije i ostale klasične igre. Na faksu smo krenuli pictionary kao i neku igru ubedjivanja koju smo mi nazvali renesansa ( ne znam koje koj je pravo ime) a u poslednje 2 godine je vise različitih grupa prijatelja koje imam potpuno ludo za Katanom. 

Dobar prijatelj je i pobedio na prvenstvu Katana u Srbiji i plasirao se na svetsko prvenstvo gde mu je apsolutno sve bilo organizovano i plaćeno zajedno sa preko 100  učesnika iz drugih zemalja. Malo je reći da su utisci bili fantastični- od novostvorenih prijateljstava do slušanja životnih prica ljudi koji su ludi za Katanom vec 20+ godina.

Da li ima neko ovde ko ga igra? Da li nekad posecujete igraonice za društvene igre? Znam da ih u Beogradu ima 2 a u Pragu gde živim ih ima nekoliko i stalno su pune.

 

Veceras sam pod utiskom nekog interaktivnog kviza koji se igra preko mobilnog i preko sonyja, jako je zanimljivo napravljen i u skladu sa modernim tehnologijama.

Edited by Magia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, The Walking Dravot said:

Meni je dragi sto si otvorio temu, jer pitanje da li bih inace saznao za tu igru Katan, a sad mi zvuci jako zanimljivo.

 

Igra je apsolutno fantastična, mešavina je strategije, prilagodljivosti, brzine reagovanja, verovatnoće a na kraju i sreće.

Ono sto mislim da čini ljude toliko ludim za njom je sto je svaka igra potpuno različita jer se:

- svaka igra sa različitim setom polja kao i različitim rasporedom brojeva.

- ne postoji 1 pobednička taktika, apsolutno je moguće da neko kao početnik sa odigranih 10ak partija pobedi nekog ko igra znatno duže.

Mora se igrati za sebe, ali i pažljivo pratiti kako poremetiti drugima planove, koja je trzisna cena nekog resursa (koja se konstantno menja) i kakve su veštine pregovaranja igrača.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad sam bio klinjo neki su me primorci naucili dve kartaske igre - Briskulu i Tresetu, koje sam onda igrao svakog leta s njima. Jednog leta su mi poklonili i spil karata za te igre, koji je drugaciji od klasicnog. Obozavao sam te igre, ali od tada nisam vise naisao na ljude koji ih znaju, a u medjuvremenu sam ih i sam zaboravio.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

AU KAKO SE OVOGA NISAM SETIO!!!


Bravo Magija, bravo!

Katan je najpopularnija drustvena igra godinama unazad. Licno je ne volim toliko, jer previse zavisi od kockica. Moj dobar drug inace drzi do skoro jedini klub drustvenih igara u Kragujevcu i organizuju se turniri.

 

Klik Kon je od 10. do 12. maja na Sumadija sajmu i ja cu pomagati tamo, a jedan od ta tri dana ce biti organizovane i kvalifikacije za prvenstvo Srbije u Katanu, tako da ako ne budem morao da budem sudija, mozda se i oprobam 🙂

 

Inace, ovo sto si rekao da moze potpuni pocetnik da pobedi je potpuno tacno. Na proslom turniru je bio 31 ucesnik (ciljali smo 32, ali je dvoje otkazalo u poslednjem trenutku), jedna devojka je dosla sa drugom da navija za njega. Igrala je samo nekoliko puta, jedva je osnovna pravila znala. Naterali smo je nekako da igra, da bismo imali samo jednu partiju sa trojicom za stolom.

 

Pobedila je u sve cetiri partije i osvojila turnir, a u prvom kolu izbacila mog druga koji je po mom misljenju bio najveci favorit, zavrsio je treci jer je u poslednjem krugu pao iza te i jos jedne devojke, koja je isto bila pocetnik i zanimljivo je da je i ona na kraju bila u finalu 🙂

 

Moram da spavam sad, ali cu baciti neke drustvene igre koje volim sutra.

 

Svaka cast za temu, jos jednom!

Edited by McLeod
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

AU KAKO SE OVOGA NISAM SETIO!!!


Bravo Magija, bravo!

Katan je najpopularnija drustvena igra godinama unazad. Licno je ne volim toliko, jer previse zavisi od kockica. Moj dobar drug inace drzi do skoro jedini klub drustvenih igara u Kragujevcu i organizuju se turniri.

 

Klik Kon je od 10. do 12. maja na Sumadija sajmu i ja cu pomagati tamo, a jedan od ta tri dana ce biti organizovane i kvalifikacije za prvenstvo Srbije u Katanu, tako da ako ne budem morao da budem sudija, mozda se i oprobam 🙂

 

Inace, ovo sto si rekao da moze potpuni pocetnik da pobedi je potpuno tacno. Na proslom turniru je bio 31 ucesnik (ciljali smo 32, ali je dvoje otkazalo u poslednjem trenutku), jedna devojka je dosla sa drugom da navija za njega. Igrala je samo nekoliko puta, jedva je osnovna pravila znala. Naterali smo je nekako da igra, da bismo imali samo jednu partiju sa trojicom za stolom.

 

Pobedila je u sve cetiri partije i osvojila turnir, a u prvom kolu izbacila mog druga koji je po mom misljenju bio najveci favorit, zavrsio je treci jer je u poslednjem krugu pao iza te i jos jedne devojke, koja je isto bila pocetnik i zanimljivo je da je i ona na kraju bila u finalu 🙂

 

Moram da spavam sad, ali cu baciti neke drustvene igre koje volim sutra.

 

Svaka cast za temu, jos jednom!


Hvala :) Ne bih rekao da Katan previse zavisi od kockica, narocito ne u dugom roku.
Ovo sto si napisao je bas zanimljivo a ne deluje neverovatno uopste :) Dosta pomaze ako tvoja igra i strategija prolazi ispod radara drugima :) 

Link to comment
Share on other sites

Ne volim apsolutno nijednu igru s kockicama. Naravno, dobar igrac ce pobedjivati vise puta, ali ne mogu da ti opisem koliko igara sam izgubio kad mi treba dva broja od 5 do 9 da zavrsim tipa 6 i 9, i to ne pada u 10 bacanja (treba mi jedan od ta dva), lik dobija dva puta 3 i 11 gde su mu kamen i zito, dize grad, kupuje karticu, usere ga da izvuce poen i pobedjuje. Pravio sam duge pauze zbog toga nekoliko puta...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Magia said:

igru ubedjivanja koju smo mi nazvali renesansa ( ne znam koje koj je pravo ime)

 

Možeš li opisati malo ovo, baš me zanima šta je? 

 

U poslednje vreme sam najviše pictionary igrao ali smorilo i to pomalo.

Što se tiče Katana, samo sam čuo za igru, znam par ljudi koji baš gotive ali neka moja uža ekipa ne, pa verovatno zato i nisam igrao.

 

8 hours ago, Magia said:

Veceras sam pod utiskom nekog interaktivnog kviza koji se igra preko mobilnog i preko sonyja, jako je zanimljivo napravljen i u skladu sa modernim tehnologijama.

 

Da nisu one Jackbox igre?

Link to comment
Share on other sites

 

Za one koje zanimaju drustvene igre i krenuli bi u istrazivanje tog sveta, prvo bi verovatno trebalo da nauce koji sve tipovi drustvenih igara postoje. Verujte mi, i ja sam verovatno kao i svi igrao Monopol, Riziko, Kluedo i mozda jos nesto i to mi je bilo to, a u poslednje 2-3 godine sam odigrao toliko sjajnih igara koje su 10 nivoa iznad tih koje smo svi igrali. U istrazivanje krenite odavde -

 

https://www.gearhungry.com/types-of-board-games/

 

A ovde mozete pogledati jos dosta kategorija, narocito ako volite tematske igre

 

https://boardgamegeek.com/browse/boardgamecategory

 

Ovo su moji omiljeni kanali sa kojih ucim nove igre -

 

https://www.youtube.com/user/WatchItPlayed

https://www.youtube.com/user/rahdo

 

https://www.youtube.com/user/thedicetower

 

Ovaj mi se ne svidja preterano, ali nije lose ako samo zelite da protrcite kroz igru, obicno je dovoljno da zakljucite da li vam se svidja ili ne. Doduse, pretpostavljam da treba da imate 50-ak igara iza sebe prosaranih kroz sve glavne kategorije kako biste mogli da razumete i odlucite odmah

 

https://www.youtube.com/channel/UCd7ifswdRwhl-AWQF92qM-g

 

Okacicu nekoliko mojih favorita danas, ako ima zainteresovanih :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Za vreme cuvenih sankcija do neke '95, kao i Magicni, za vreme restrikcija smo igrali Riziko. Odabrana ekipa, igras do 6 ujutro, potom u skolu 😄 , gde smo tokom trajanja jedne skolske godine na casovima igrali "Crnu damu" (ili popularnu Crnku 🙂 ).

 

Po dolasku u BGD, posle kratkotrajnih izleta i igranja "Lore" i kontraTablica (naravno u parovima, jer je neizmerno zanimljivije) , okupila se ekipa za Preferans, koji smo znali da igramo danima bez prestanka i spavanja, i gde su se velike partije zavrsavale u 2 (poena).

 

Iako je bio popularan u moje vreme,  monopol nikada nisam voleo.

 

E da, i Jamb ponekad.

Link to comment
Share on other sites

AZUL

 

 

Azul je igra gde skupljate i grupisete plocice razlicitih boja i postavljate ih na tablu. Ovaj gore review je otprilike sve sto bi trebalo da znate da biste odigrali igru. Ovo je jako popularna igra u ovom trenutku, mislim da je bila i igra godine 2018. u nekim izborima.

 

Smatram da je odlicna gateway game za pocetnike, jer se brzo uci, a opet da bi bio pro moras dosta razmisljas.

 

Pogledajte review, a ja cu vam napisati poentu igre: naravno, pobednik ima najvise poena, a poeni se dobijaju tako sto kombinujete plocice na tabli, ako pogledate review videcete kako.

 

E sad, prostim popunjavanjem i uzimanjem plocica kojih ima najvise na talonu necete uraditi mnogo. Morate odraditi kombinacije i truditi se da prvo popunite vertikale na vasoj tabli, jer cete tako dobiti najvise bonus poena, cak +12 za poslednju plocicu koju stavite u kolonu. Takodje morate da gledate i sta rade protivnici, kako bi ih naterali da uzmu ono sto ne zele, da im odu plocice u discard i treba da ih sprecite da zavrse igru (popune horizontalu) ukoliko vam to u tom trenutku ne odgovara i niste u vodjstvu.

 

Od pocetka gledate da postavljate plocice na nacin koji vam obezbedjuje vise poena. Na primer, igra pocinje, vi ste prvi na potezu i imate tri crne plocice na jednom podmetacu, i to je najvise od jedne boje koje su u tom trenutku na talonu. Uzimate to i popunjavate treci red na vasoj tabli. To je vec osvojen jedan poen. Sada treba da popunjavate i ostale redove, idealno svih pet, ali to nema sanse da se desi sem ako vam protivnici ne nameste da kompletirate to (u mojih 100-ak partija se to apsolutno nijednom nije desilo). Ali necete kupiti plocice bezveze, nego gledate da popunite redove koji su odmah do te crne plocice koju ste vec popunili, znaci ciljate dve bele i cetiri crvene plocice, to vam je prioritet za prvu rundu. Ako ubacite bele, treba vam dodatna jedna plava, posto je ona konektovana sa belom itd. Tako cete odmah biti u prednosti i protivnik nece moci, kao sto se cesto desava, samo da skupi po jednu plocicu u svakoj rundi za prvu horizontalu i tako zavrsi igru sa tipa 30 poena, sto ce biti dovoljno jer drugi stavljaju plocice bezveze po celoj tabli.

 

Pogledajte review obavezno i recite sta mislite, ne traje dugo 🙂

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja cepam riziko online vec desetak godina i sasvim mi solidno ide. Izmedju 10. i 20. mesta sam od nekoliko hiljada aktivnih igraca. Igram na https://www.conquerclub.com/

Ima 250 mapa, sa bezbroj podesavanja (tip igre, single ili timska partija, vidljivost mape, kartice, doturi, napadi...)

 

Ako jos neko igra, neka javi, ima nas nekoliko iz Srbije u klanu, pa se moze organizovati nesto.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nicklord said:

Jel igrate one igre proistekle iz D&Da ili sam D&D? Tipa Lords of Waterdeep i taj fazon 

 

Igrao sam, nisam preterani fan igara koje traju po ceo dan, sesija traje bar sat i po, nikad se ne igra jedna partija...

Link to comment
Share on other sites

Ja volim takve ali da, moraš dosta vremena da izdvojiš. Tyrants of the Underdark mi je omiljena, tu baš sreća ne postoji.

 

Sećam se kad sam prvi put D&D igrao na faksu, nas 5 je bilo tu a nas dvojica nikad nismo igrali pa je uvod bio podugačak. Krenuli smo u 5 posle podne, završili u 6 ujutru a nismo ni skontali dok sunce nije izašlo skroz 😄 

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Magia said:

Posle toga u srednjoj smo redovno igrali karte, poker, asocijacije i ostale klasične igre. Na faksu smo krenuli pictionary kao i neku igru ubedjivanja koju smo mi nazvali renesansa ( ne znam koje koj je pravo ime) a u poslednje 2 godine je vise različitih grupa prijatelja koje imam potpuno ludo za Katanom. 

Dobar prijatelj je i pobedio na prvenstvu Katana u Srbiji i plasirao se na svetsko prvenstvo gde mu je apsolutno sve bilo organizovano i plaćeno zajedno sa preko 100  učesnika iz drugih zemalja. Malo je reći da su utisci bili fantastični- od novostvorenih prijateljstava do slušanja životnih prica ljudi koji su ludi za Katanom vec 20+ godina.

Da li ima neko ovde ko ga igra? Da li nekad posecujete igraonice za društvene igre? Znam da ih u Beogradu ima 2 a u Pragu gde živim ih ima nekoliko i stalno su pune.

 

 

Skoro svaki ponedeljak igram sa ekipom sa faksa ukoliko nam obaveze dozvole... ranije je to bio PS4 ali u poslednje vreme PS4 skuplja prasinu a mi igramo Katan. 😄

 

Nesto najblize savrsenoj igri ako mene pitas jer kao sto si vec spomenuo, setup svake partije je razlicit i u svakoj sledecoj partiji pobedu ti moze doneti neka druga taktika.

Stoji i to sto McL kaze da se na kraju svede na to kako ti kockice padaju ali i iskustvo igranja ima veliku ulogu pogotovo u pocetnoj fazi kao i u sredini partije ako ti prvobitna taktika ne prodje pa si primoran na prilagodjavanje. Naravno, dzabe tebi iskustvo ako protivniku pada 11 svaki krug a tebi nema ni 6 ni 8 🙄😄

 

Ne znam da li ste igrali samo osnovnu verziju ili ste probali sa ekstenzijama/ekspanzijama? Ako ste probali ekspanziju, podelite utiske.

Mi smo dokupili ekstenziju da moze da igra 6 igraca i ono, u pocetku nam je bilo zanimljivo ali smo se na kraju vratili na osnovnu verziju... partija u 4 igraca je definitivno najbolja tj. najneizvesnija i najzanimljivija. Sa ekstenzijom imas build fazu nakon svakog bacanja (u slucaju ako imas resurse mozes da gradis/kupujes iako nije tvoje red) i to dosta ubrzava partiju tako da sedmica nema toliko veliku ulogu jer svi gledaju da se odmah oslobadjaju karata cim prebace 7.

Gledamo sad neku ekspanziju da uzmemo ali sve se plasim da ce da se zavrsi kao sa ekstenzijom, na pocetku ce biti zanimljivo ali cemo na kraju da se vratimo na osnovnu verziju. 😄 

 

 

Ticket to Ride moze biti zamiljiva da se odigra ali to mi je nekako too simple... prava mera je da se odigra jedna partija kada se iznerviras na Katanu pa hoces da se opustis i da ne razmisljas mnogo. 

 

Takodje, imamo i nekoliko igrica iz Tiny Epic serije ali i to obicno skuplja prasinu dok igramo Katan a ako igramo onda je to Tiny Epic Galaxies.

 

Sve u svemu, svaka cast za temu.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Magia said:

Dosta pomaze ako tvoja igra i strategija prolazi ispod radara drugima :) 

 

Apsolutno... nista bolje neko kad neko na pocetku iskoci u prvi plan pa svi blokirate njega a ti ispod radara samo skupljas poene.

 

16 hours ago, McLeod said:

Ne volim apsolutno nijednu igru s kockicama. Naravno, dobar igrac ce pobedjivati vise puta, ali ne mogu da ti opisem koliko igara sam izgubio kad mi treba dva broja od 5 do 9 da zavrsim tipa 6 i 9, i to ne pada u 10 bacanja (treba mi jedan od ta dva), lik dobija dva puta 3 i 11 gde su mu kamen i zito, dize grad, kupuje karticu, usere ga da izvuce poen i pobedjuje. Pravio sam duge pauze zbog toga nekoliko puta...

 

Hahahah... vec te zamisljam McL-e 😝😁

 

spacer.png

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ja bas ne volim Dixit. Postoji jedna igra koja se igra sa slicnim apstraktnim kartama, ali je kooperativna, svi igrate zajedno, protiv igre. Jedan igrac je duh coveka koji je ubijen. Skupila se ekipa medijuma sa kojima moze komunicirati samo putem tih karata, oni ga ne vide i ne cuju, ali nalaze tragove u obliku karata. Medijumi treba da pogode svako svog ubicu, mesto gde je izvrseno ubistvo i oruzje kojim je izvrseno (slicno kao u Kluedu), a kad svi odrade svoje zadatke, gleda se ko je pravi ubica. Moraju svi da odrade svoje zadatke u okviru sedam rundi, a onda pogadjaju pravog ubicu svako za sebe. Ko god pogodi krajnjeg ubicu pobednik je, znaci moze biti i vise pobednika.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bravo za topic Magija i hvala za Azul Meče. Već neko vrijeme razmišljam kupiti neku društvenu igru, mislio sam se između Catana i Carcassonnea ali lako moguće da prvo padne ovaj Azul, izgleda interesantno. Igrao sam dosad Rizik često a Pictionary ponekad tako da se svakako ubrajam u 'početnike' a po onome što sam čuo i pročitao ima miljama boljih igara pa ću svakako isprobati nešto novo :) Od kartaških igara davno sam igrao remi i briškulu a majstor sam u belotu 😄

 

Edit: jel igrao neko Carcassonne i kakva su iskustva?

Edited by mate mišo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

KING DOMINO

 

Dakle, ovo je tile placement igra u kojoj treba napraviti "savrseno" kraljevstvo. Igra je za 2 do 4 igraca i svaki igrac dobija svog kralja meeplea koji zauzima novootvorene tileove, odnosno domine, i potom ih stavlja u svoje kraljevstvo.

 

Cilj igre je napraviti 5x5 kvadrat od domina sa pocetnim tileom u sredini, kako biste imali najveci broj poena. Postoji sest vrsta terena - sume, voda, trava, zito, pustinja i rudnici. Rudnici i pustinje postoje na najmanje plocica, dok su sume i zito najcesci, sto je bitno znati zbog pravljenja idealnog kvadrata, redje oblasti su potencijalno vrednije.

 

Plocice su sastavljene od dva kvadrata, na kojoj imate dva tipa terena (postoje i plocice sa istim tipom terena, recimo dve sume, dva zita itd). Postoji samo jedno pravilo - kada spajate dve domine, bar na jednoj strani spajanja tip terena mora da bude isti, inace ne mozete spojiti plocice (pogledajte review, bice vam jasnije). Dodatno, ne smete preci dimenzije 5x5, tako da pazite i na to.

 

Poeni se dobijaju u zavisnosti od velicine istog tipa terena koji je povezan i krunica u toj oblasti. Tako da vam 6 konektovanih kvadrata ne znaci nista ako u tom podrucju nemate i krunicu. Za poene se mnoze broj krunica sa brojem kvadrata, recimo, imate 3 konektovana kvadrata za pustinju i 3 krunice na tom podrucju, 3x3=9 (takodje pogledajte review, slikovito je objasnjeno). I to je u principu to, jako se brzo uci i prilicno je zabavna igra.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...