Jump to content

Drustvene igre


Magia

Recommended Posts

On 8/5/2020 at 8:13 PM, uvrnuto said:

Je l' ima nešto novo da ste isprobali? 

@McLeod @Magia @4_Webber

 

Cao, 
Novo sto sam isprobao su Cyclades i ekspanzija Cyclades: Hades
Tema je grčka mitologija i zbog toga sam je i uzeo, ali sama igra je... pa nekako čudna. Imaš mapu sa ostrvcima, čikice i brodove i na prvi pogled to izgleda kao da će da liči na riziko i neko peglanje na mapi. 
A u stvari igra je sve samo ne to. Ljudi je hvale po internetu ali treba u startu postaviti očekivanja kako treba. To nije igra u kojoj je borba u fokusu. Combat je zapravo najgluplja mehanika u igri. Baca se kocka koja ima na sebi vrednosti od 0-3 i taj broj se dodaje na broj vaših jedinica u borbi. Što znači ko ima više pobeđuje. 
Glavna mehanika je na bidovanju / aukcijama za naklonost bogovima koji vam omogućuju da radite različite akcije. 
Nije lako imati dugorocnu strategiju u igri jer ono sto cete igrati u tom potezu dosta zavisi i od toga koliko je ostalim igracima u tom potezu zapelo za akciju koja vama treba. Postoji tu sad neko blefiranje, ali i postoji uzasan momenat kada preplatite nesto sto u tom potezu zapravo nikom osim vama nije ni trebalo...

Sve u svemu igra nije loša, ali je mnogo čudna. Te aukcije su nepredvidljive, deck sa mitološkim bićima koja izlaze u svakom potezu je isto totalno random momenat koji može potpuno da promeni partiju, i ima ogroman uticaj na igru jer abilityji creature-a umeju da budu mnogo jaki.
Ako želite igru u kojoj želite da imate dugoročnu strategiju, držite sve konce u svojim rukama i pobedite druge tako što ćete da ih nadmudrite taktikom i planiranjem - ovo nije igra za vas. 
Ako želite totalni haos na mapi i da jedva možete da isplanirate jedan i po potez unapred - ovo je igra za vas 😄

 

pic953942[1].jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pored toga krenuo sam ponovo aktivno da igram X-wing, posto ne moze uzivo, preko Tabletop Simulatora (https://store.steampowered.com/app/286160/Tabletop_Simulator/ )
Tabletop Simulator je one-off purchase od $20, bio je na nekoj akciji pa moze da se uzme i za $10. 
Nemam predstavu koje jos igre mogu preko njega da se igraju, jer ga koristim samo za X-wing a tu je visestruko isplativ - jer online imate na raspolaganju sve brodice koji postoje u igri i ne morate nista da kupujete, kao u surovoj stvarnosti. 
Odlican je jer mogu da isprobam razne brodove i taktike a da ne moram da bacim pare i kupim to pre nego sto se uverim da li valja i da li mi stvarno treba. Sad zbog korone uzivo ni ne igramo, niti ima turnira, a postoje online turniri i moze se lakse ucestvovati i na inostranim turnirima. 
Od kad je krenula korona nista drugo nisam igrao 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Da oživim ovu temu. Posle 2 godine vratih se u svet društvenih igara i kupili smo 10ak (uglavnom za dvoje ili može u dvoje) uglavnom iz 2018 i novije. Mrzi me da pišem kompletan review za svaku ali evo top 5 neki. @McLeod evo zabave 😄 
 

1. Azul: Stained Glass of Sintra - meni iskreno zanimljivije od prvog Azula ali mišljenja oko toga su podeljena. U suštini i dalje se skupljaju kamenčići na određen način da bi se prikupljali poeni ali ubačeno je par kul mehanizama koji nisu bili u prvom delu.

2. 7 Wonders Duel - ovo nije tako novo ali nisam znao da ima verzija za 2 igrača ranije a igra je vrhunska. Super je napravljeno. Svako pravi svoj grad tako što vuče kartice koje su postavljene na određen način. Kroz 3 age-a se prolazi i može se doći do pobede na više način. Da skupite više vojnih kartica, da skupite 6 različitih naučnih ili da jednostavno imate više poena na kraju igre. Takođe postoje i svetska čuda koje donose veliki bonus. Kad se pohvataju znakovi na karticama igra traje 20 minuta i savršena je. Ekspanzija će biti kupljena

3. Architects of the West Kingdom - u suštini igra postavljanja radnika, takmičite se protiv drugih ko će sagraditi bolji grad i zadovolji kralja. Možete kupovati na crno a možete i biti fini. Možete da širite rumore po gradu kako neprijatelj radi svašta i da bacite njegove radnike u zatvor. Jako lepo izgleda igra što je meni uvek plus. Jako zabavno i prepuno strategije, ako se igra u dvoje onda može i bot da se ubaci koji čini igru zabavnijom mada bih rekao da je u četvoro ili petoro igra još bolja

4. Mala igra zvana Bandido - u suštini svako dobije po 3 karte i postavlja se tunel naizmenično kako bi se zatvorili svi izlazi gde bandit želi da pobegne. Igra traje 5-15 minuta i win rate je 35% u najboljem slučaju

5. LOTR - Journeys in Middle-earth - kooperativna igra koju je najbolje igrati u dvoje. Milion scenarija u Srednjoj Zemlji. Dosta minifigurica i sličnih stvari, ako neko ima živaca može i da ofarba sve igra predobro krene da izgleda. Takođe može 3d da se odštampaju zidovi i neke slične stvari ako je neko toliki nerd ovde kao što ja planiram da uradim. Jedini problem sa igrom je što su kartice premale iz nekog razloga, da su full size bilo bi savršeno. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zdravo svima!
Potreban mi je predlog za poklon.  
Radi se o mladoj osobi, 22 godine.  Odličan je matematičar, student, naučno zainteresovana. Znam da je išla u neke klubove gde se igraju društvene igre, uči da igra Bridž. Nisam poznavalac društvenih igara pa vas molim za adekvatne predloge. Znam da je išla u neke klubove gde se igraju društvene igre, uči da igra Bridž. Hvala svima unapred  

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dragana said:

Zdravo svima!
Potreban mi je predlog za poklon.  
Radi se o mladoj osobi, 22 godine.  Odličan je matematičar, student, naučno zainteresovana. Znam da je išla u neke klubove gde se igraju društvene igre, uči da igra Bridž. Nisam poznavalac društvenih igara pa vas molim za adekvatne predloge. Znam da je išla u neke klubove gde se igraju društvene igre, uči da igra Bridž. Hvala svima unapred  

 

Pozdrav Dragana!

 

Tagirat ću forumaše koji bi ti mogli pomoći, prije svega @McLeod a možda i @Nicklord , @Magia , @4_Webber , @uvrnuto , @Darth Steva

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Dragana said:

Zdravo svima!
Potreban mi je predlog za poklon.  
Radi se o mladoj osobi, 22 godine.  Odličan je matematičar, student, naučno zainteresovana. Znam da je išla u neke klubove gde se igraju društvene igre, uči da igra Bridž. Nisam poznavalac društvenih igara pa vas molim za adekvatne predloge. Znam da je išla u neke klubove gde se igraju društvene igre, uči da igra Bridž. Hvala svima unapred  

 

Koliko love? 

 

On 11/13/2020 at 1:07 PM, Nicklord said:

uglavnom za dvoje ili može u dvoje

Koja slučajnost! 😄Juče sam gledao neke liste top igara za dvoje. Srećom tagovao me @Abudžaba Dabila, inače sam mislio da niko nije pisao na temi, skoro sam gledao.

 

Mislim da si me jako zainteresovao za 7 wonders. 

 

Bandido sam gledao na yt i izgledalo mi je dosadno, tj. da se igra jako brzo i da se nekako može "savladati" posle nekog vremena. 

 

Ja npr. stalno igram Port royal u dvoje i jako je dobro. Mnogo toga zavisi od karata koje izvlačiš i ti i protivnik, ali i od taktike. Ja sam se npr. nameračio na jednu taktiku koja je prilično uspešna i sad je testiram stalno, ali imam želju da istražujem i dalje, da nađem druge dobre kombinacije i zanimljive taktike. 

I što je dobro, jako je zanimljivo i kada se igra u više igrača. Onda neke karte imaju veću vrednost, a neke manju u odnosu na igru sa 2 igrača. Takođe, mogu se štelovati pravila za kraj igre, da vam bude zanimljivije. Sve preporuke! 

Takođe i tebi @Dragana. Da kažem univerzalna igra. Nije baš za nekog genijalca :D, ali generalno super igra i za društvo i za igru u dvoje. 

Link to comment
Share on other sites

Bandido je kratka i laka igra. Nju igramo kad ne želimo mozak da palimo 20 minuta 😄

 

7 Wonders Duel je vrh ideja. Plus košta oko 25€ a same kartice su lepe isto, može se pobediti na sto načina i svaka partija je drugačija. Nije najzahtevnija igra ali ima i taktike i strategije. Igra je dobijala tonu nagrada isto tako da nije neka igra oko koje su podeljena mišljenja 

Edited by Nicklord
Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa predlozima, zavisi od toga naravno da li ste igrali vec nesto i na kom je nivou taj neko kome se kupuje.

 

Plasim se zbog ovoga naucno zainteresovana da predlozim Teraformaciju Marsa. Moze da se igra od dva do pet igraca. Ali je poprilicno kompleksna igra.

 

Ako je vec isla u klubove u kojima se igraju drustvene igre, onda je najbolje pitati nekoga kakve igre voli, jer zaista izbor je veliki.

 

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tek sad sam otkrila ovu temu, ja sam prosle godine svojoj sestricini kupila Ticket to ride Europe, sad sam joj narucila Copenhagen.

Moram da naglasim da ce ona tek sad da napuni 10 godina, ali obozava drustvene igre i prosle godine sam bas pogodila, a lici mi i da je Copenhagen dovoljno zanimljiva ali ipak i dovoljno jednostavna da dete skapira pravila.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pazario sam i Exploding kittens

Zabavna igra za lagana druženja. Kartaška igra je u pitanju. 

 

Špil karata se sastoji od eksplodirajućih maca, karata akcija i i karata za deaktivaciju. 

 

Svako dobija po 7 karata akcija i 1 deaktivirajuću.

Igra se u krug pri čemu se potez aktivnog igrača sastoji od toga da odigra kartu/e akcije ili ne odigra i od toga da vuče jednu kartu iz špila. 

Ta karta ne sme da bude eksplodirajuća maca. 

 

U slučaju da igrač izvuče eksplodirajuću macu, on može da se odbrani ako ima kod sebe kartu za deaktivaciju ili ako nema onda taj igrač završava igru. 

 

U slučaju da ima kartu za deaktivaciju, on je odbacuje, a eksplodirajuću macu vraća u špil za izvlačenje na mesto koje taj igrač želi. Tako da eventualno namesti da neko drugi izvuče... 

 

Eventualno izvlačenje eksplodirajuće mace se izbegava odigravanjem neke od karata akcija pre izvlačenja karte iz špila. 

Karte akcije su npr. preskakanje tvog reda, pogled u prve 3 karte iz špila, mešanje špila i sl. 

 

U špilu se nalazi eksplodirajućih maca za jedan broj manje od broja igrača, pa se praktično igra ruski rulet. 

 

Igra je za 2 do 5 igrača. Partija traje oko 15 min. 

Edited by uvrnuto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Takođe smo kupili drugarici za rođus Letter jam, igra iz edicije Czech games edition, koji su napravili i Trap words, Code names i sl.

Igra je kooperativna. Sadrži kartice na kojima su ispisana slova kao i tokene koje praktično predstavljaju broj pokušaja i žetona koji na sebi sadrže brojeve od 1 do 8.

 

Svaki igrač dobije 10 kartica, od kojih treba da napravi reč od 5 slova. Ako ne uspe od tih 10 može da uzme još kartica koje su ostali igrači odbacili.
Kada igrač osmisli reč, promeša svojih 5 kartica i prosledi igraču do sebe. Dobijene karte igrač stavi licem na dole ispred sebe, jednu do druge, i samo jednu (najlevlju) postavi na postolje tako da je ne vidi, a ostali igrači vide. Svi to urade, tako da igrač vidi po jedno slovo od svakog igrača, osim svoje. Pored ovoga postoje 2 dodatna slova, koja svi igrači vide i jedno džoker slovo koje može da menja bilo koje).

 

Sada praktično kreće igra. Cilj je da svi igrači pogode slova, pa na kraju i reč, koji su dobili od susednog igrača. 
To se radi na sledeći način.
Svaki od igrača pokuša da osmisli reč od vidljivih slova (to su po slovo od svakog igrača i ona dva pomoćna, plus džoker). Zajednički se odabere jedan igrač koji će da proba da navede ostale na svoju reč koju je smislio. Taj igrač to radi pomoću žetona sa brojevima koje stavlja ispred slova drugih igrača i ona dva pomoćna i jednog džokera. Ta reč može da bude i mala i velika, ne moraju sva slova da se iskoriste, ali je cilj iskoristiti što više slova da sadrži i čime će se ponuditi mogućnost saigračima da pogode koje slovo se nalazi ispred njih, a koje oni ne vide.

Igrači ispred čijeg slova je igrač postavio žeton zapisuju na papir slova ostalih igrača ispred kojih se nalaze žetoni u redosledu brojeva na žetonima. Igrač pokušava da pogodi koja reč je u pitanju, a samim tim će pogoditi i koje slovo se nalazi ispred njega, a koje on ne vidi. Ako misli da zna koju reč je saigrač "predstavio", odnosno da zna koje je slovo ispred njega, spušta svoje slovo i zapisuje ga na papir, a podiže sledeće i počinje nova runda gde opet svi pokušavaju da osmisle reč od vidljivih slova, nakon čega se zajednički bira jedan koji će "predstaviti" svoju reč pomoću žetona sa brojevima.

 

Takođe, svaki put kada se pomoćna slova koriste prilikom kreiranja reči onda se ona zamene novim slovima.

Igra se završava kada igrači "pogode" (pod navodnicima jer se ne zna da li su pogodili do samog kraja) sva slova koja su ispred njih, a koja je dobio od susednog igrača, ili kada nestane tokena koje sam pomenuo na početku. Jedan token se gubi po rundi, a ima ih u zavisnosti od broja igrača.
Kada je došlo do "kraja" igre, igrači pokušavaju da sastave reč koju je osmislio igrač pored koji je prosledio slova. Tu sad sledi bodovanje, u zavisnosti od toga da li je igrač pogodio reč koju mu je saigrač do njega prosledio ili nije i ako nije koliko je slova pogođeno itd. Takođe, postoje neke opcije za činjenje igre zanimljivijom, ali smo za početak igrali ovu osnovnu verziju.

Prilično zanimljiva igra, može da igra od 2 do 6 igrača i bogami traje. Oko 45 min. jedna partija.

Nadam se da sam uspeo da vam objasnim koliko toliko, a uvek možete da pogledate na yt gde je jesnije jer je slikovitije i ima primer.

 

 

 

Već sam pisao kako mi se jako sviđa Port royal i tek sam skoro provalio da postoje i dodaci za ovu igru, pa jedva čekam i njih da isprobam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2020 at 12:46 PM, Boxy said:

Tek sad sam otkrila ovu temu, ja sam prosle godine svojoj sestricini kupila Ticket to ride Europe, sad sam joj narucila Copenhagen.

Moram da naglasim da ce ona tek sad da napuni 10 godina, ali obozava drustvene igre i prosle godine sam bas pogodila, a lici mi i da je Copenhagen dovoljno zanimljiva ali ipak i dovoljno jednostavna da dete skapira pravila.


Prođe ovaj vikend u znaku društvenih igara. Pečena krilca, gomila igara, dobra ekipa i još sneg. Milina.

Igrali smo Ticket to ride Europe i jako mi se dopada.
Igra se objašnjava za 3 minuta bukvalno kada ispred sebe imaš mapu i karte.

 

Sastoji se od mape, na kojoj se nalaze gradovi koji predstavljaju stanice i koji su povezani prugama, od karata vozova (u raznim bojama) i karata, da kažem, ciljeva koji predstavljaju rutu između dva grada navedena na tim kartama (npr. Edinburg - Atina).

An7uu.jpg

(ovo je neka e verzija, ali ok)

Nas je bilo 4 i svaki igrač je dobio 4 karte vozova i 1 kartu cilja na kojoj pišu dva grada koja treba da se povežu.
Ostale karte vozova se stave u špil licem na dole, pri čemu se 5 karata izvuku i postave dole da budu vidljive, odnosno okrenute licem na gore. Takođe i ostale karte ciljeva se okrenu licem na dole.

Igrač odigrava potez jednom od ove 4 opcije:
- uzima 1 od 5 karata koje su okrenute licem na gore (ukoliko se ovo desi, iz špila okrenutog na dole izvuče se jedna nova karta i postavlja dole. U svakom momentu treba da bude okrenuto 5 karata)
- uzima 2 karte iz špila koji je okrenut na dole

- uzima 3 karte ciljeva pri čemu može da zadrži sve 3, a minimum mora 1

- gradi prugu između dva grada tako što izbacuje odgovarajući broj karata odgovarajuće boje i postavlja voziće na mapu

 

Igre se igra tako što se skuplja određen broj karata iste boje kako bi igrač izgradio prugu između neka dva grada, sa krajnjim ciljem da spoji dva grada koja pišu na ciljnoj karti, jer tako osvaja najviše bodova.

Npr. da bi se spojili Zagreb i Sarajevo potrebno je da se skupe 3 karte sa crvenim vozom. 

Bodovi se dobijaju za svaku izgrađenu prugu u zavisnosti od količine vozova potrebnih da se pruga izgradi i, takođe, dobijaju se za kompletiranje čitave rute iz ciljne karte.

 

Karte vozova su ili lokomotive ili vagoni, pri čemu lokomotiva predstavlja neku vrstu džokera jer može da menja voz bilo koje boje. Za izgranju nekih pruga između dva grada je potrebno imati i jednu lokomotivu (kao npr. za Esen - Kopenhagen), a za neke je dovoljono imati samo vagone. 

 

Mislim da je Ticket to ride America osnovna verzija i da tamo nema stvari kao što su tuneli i neke dodatne stanice, koje nismo ni koristili, a koje u Europe ediciji postoje, tako da je moguće igrati i bez toga, ali verovatno je zanimljivije sa njima.

U svakom slučaju, što reče Boxy, igra je super i za mlađe, ali i nama je bila veoma "napeta". Puca glava od kombinovanja i ruta. 

Ostale igre su spominjane ovde, a ostale su nam još 2 kraće koje nismo stigli, pa ću nekad pisati i o njima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sto se tice Czech games edition - imaju moje poverenje blanko. Koju god igru da sam probao, bila je odlicna - Codenames, Trapwords, Through the Ages, Tzolkin, svaka, ali bukvalno svaka je savrseno dizajnirana, kvalitetna, gameplay dobar i uopste ne prave igre na isti kalup, setaju kroz zanrove i unapredjuju i kreiraju nove.

 

Nisam probao Letter Jam, ali siguran sam da je zanimljiva party igra po ovome sto si napisao 🙂

 

Inace vidim da si pomenuo i ekspanzije za Port Royal, po mom misljenju, ubedjivo najbolja je osnovna verzija, nisu mi se svidele ekspanzije.

Edited by McLeod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lutam malo po netu tražeći malo o domaćem board game community-u kad ono naletim na vox, odusevio sam se 😄 Krecem sad sa iscitavanjem teme od pocetka, a u medjuvremenu da se prijavim kao pretezno fantasy strategic game igrac, omiljeni su mi Gloomhaven, u osnovnoj verziji ali i ova nova ekspanzija Jaws of the Lion koju sam sinoc zavrsio, a nakon toga LotR card game. U narednom periodu planiram malo da predjem na euro-economics igre. Toliko za sad, odoh da vas citam.

Link to comment
Share on other sites

Gloomhaven je ozbiljna igra 🙂 Nisam se nikad zaludeo, ali znam teske zaludjenike. Nemam vremena jbg, zato sto je bas zeznuto da igras intenzivno i dve ozbiljne igre u isto vreme.

 

Da vam se pohvalim, bio sam u peaku top 20 na svetu u Terraforming marsu na steamu, sad igram malo i na free webappu gde ima svih ekspanzija (na steamu samo base + prelude) i tamo se nosim sa najboljima mada i dalje nema ranka 🙂

 

Da imam vremena cenim da bih upao u top 10 bez vecih problema. Ali bas mora da se igra besno i da se love najbolji na svetu konstantno da bi im ukrao elo.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, McLeod said:

Gloomhaven je ozbiljna igra 🙂 Nisam se nikad zaludeo, ali znam teske zaludjenike. Nemam vremena jbg, zato sto je bas zeznuto da igras intenzivno i dve ozbiljne igre u isto vreme.

 

Da vam se pohvalim, bio sam u peaku top 20 na svetu u Terraforming marsu na steamu, sad igram malo i na free webappu gde ima svih ekspanzija (na steamu samo base + prelude) i tamo se nosim sa najboljima mada i dalje nema ranka 🙂

 

Da imam vremena cenim da bih upao u top 10 bez vecih problema. Ali bas mora da se igra besno i da se love najbolji na svetu konstantno da bi im ukrao elo.

 

Imam odredjen game night za gloomhaven jednom nedeljno i postao nam je standard prelazenje 2 scenarija tokom jedne seanse i to je bas prava mera. Na pocetku nam je vremenski trebalo po 3-4 sata za jedan scenario i bio je ozbiljan psihicki napor izgurati dva scenarija u cugu, ali kada se dovoljno upoznas sa igrom, svojim characterom i njegovim spilom, 2 scenarija nedeljno postaju prava mera da ne pregoris, a da te drzi igra koliko treba imho. 

Svasta sam igrao pre Gloomhavena i svet board game-ova mi je stvarno postalo pravo otkrovenje od kada sam u njega usao pre malo vise od 2 godine, ali Gloomhaven je igra koju smo igrali bez pauze i bez prelazaka na druge igre dok ga nismo presli. Za one koji imaju vremena, strpljenja i entuzijazma prema fantasy igrama Gloomhaven je igra #1 bez dileme. Ove godine ce izaci i novi stand alone, Frosthaven, koji drzi rekord na kickstarteru po najbrzem fundovanju (15M $ za malo vise od 24h), ali mislim da je necemo uzimati day one, vec malo dati sansu drugim igrama. Ciljam Brass Birmingham najvise.

 

Sto se tice Terraforminga, planirao sam da je igram i video sam da postoji taj free webapp, samo ne znam vredi li mi da se na taj nacin prvo upoznam sa igrom ili cu pokvariti dozivljaj? Ne bih igrao sam na webappu, ucilo bi sa mnom jos par ljudi.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam uzeo Jaws of the Lion, da ne plaćam 130-150€ full igru a da mi se posle ne svidi 😄 Probaćemo za vikend ako imamo lepo vremena. baš me zanima kako će to biti

 

Inače igrao sam juče po prvi put u životu Pandemic, ne znam kako sam to izbegavao do sad i mogu da vam kažem, jako je jednostavno ali je zaista dobra. Razumem hajp koji evo 12 godina postoji

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam uzeo Jaws of the Lion, da ne plaćam 130-150€ full igru a da mi se posle ne svidi [emoji1] Probaćemo za vikend ako imamo lepo vremena. baš me zanima kako će to biti
 
Inače igrao sam juče po prvi put u životu Pandemic, ne znam kako sam to izbegavao do sad i mogu da vam kažem, jako je jednostavno ali je zaista dobra. Razumem hajp koji evo 12 godina postoji
 
Htedoh da te tagujem ovde pa sam zaboravio. Video sam da si igrao LotR i da ti se dopada, pa sam zbog toga hteo da ti preporucim gloomhaven i to upravo jaws of the lion, idealan gateaway za gloomhaven. Istog je zanra kao LotR, ali po mom misljenju interesantniji u svakom smislu, LotR obozavam takodje, ali mislim da je tu mnogo do toga sto sam LotR nerd. Ozbiljno preporucujem da prvih 5 scenarija predjes slusajuci pre svakog tutorijal na watch it played, idealno je objasnjeno i ustedece ti vremena za citanje scenarija. Sta god da te zanima iz Gloomhaven sveta pitaj i obavezno javi utiske ( :
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Manu said:
1 hour ago, Nicklord said:
Ja sam uzeo Jaws of the Lion, da ne plaćam 130-150€ full igru a da mi se posle ne svidi emoji1.png Probaćemo za vikend ako imamo lepo vremena. baš me zanima kako će to biti
 
Inače igrao sam juče po prvi put u životu Pandemic, ne znam kako sam to izbegavao do sad i mogu da vam kažem, jako je jednostavno ali je zaista dobra. Razumem hajp koji evo 12 godina postoji
 

Htedoh da te tagujem ovde pa sam zaboravio. Video sam da si igrao LotR i da ti se dopada, pa sam zbog toga hteo da ti preporucim gloomhaven i to upravo jaws of the lion, idealan gateaway za gloomhaven. Istog je zanra kao LotR, ali po mom misljenju interesantniji u svakom smislu, LotR obozavam takodje, ali mislim da je tu mnogo do toga sto sam LotR nerd. Ozbiljno preporucujem da prvih 5 scenarija predjes slusajuci pre svakog tutorijal na watch it played, idealno je objasnjeno i ustedece ti vremena za citanje scenarija. Sta god da te zanima iz Gloomhaven sveta pitaj i obavezno javi utiske ( :

Meni se u LOTRu svideo mnogo coop deo i sinergije i dogovaranje. Obično se prelako upadne u to da jedan vodi celu igru a ovde nam se to nije nikako desilo. Svidelo mi se i to što ne može sve da se stigne i da moraš da kalkulišeš koliko lore i itema želiš da juriš a koliko da samo pobegneš 😄 Najveći minus su mi neprijatelji, onako samo imaju tonu helta i to je to. Sama borba mi je okej, tj mehanizmi ali kada bi imao više načina da uradiš a i oni tebe mnogo bi bolje bilo a koliko kontam Gloomhaven tu dominira tako da ne verujem da ću da se razočaram

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Manu said:

 

Imam odredjen game night za gloomhaven jednom nedeljno i postao nam je standard prelazenje 2 scenarija tokom jedne seanse i to je bas prava mera. Na pocetku nam je vremenski trebalo po 3-4 sata za jedan scenario i bio je ozbiljan psihicki napor izgurati dva scenarija u cugu, ali kada se dovoljno upoznas sa igrom, svojim characterom i njegovim spilom, 2 scenarija nedeljno postaju prava mera da ne pregoris, a da te drzi igra koliko treba imho. 

Svasta sam igrao pre Gloomhavena i svet board game-ova mi je stvarno postalo pravo otkrovenje od kada sam u njega usao pre malo vise od 2 godine, ali Gloomhaven je igra koju smo igrali bez pauze i bez prelazaka na druge igre dok ga nismo presli. Za one koji imaju vremena, strpljenja i entuzijazma prema fantasy igrama Gloomhaven je igra #1 bez dileme. Ove godine ce izaci i novi stand alone, Frosthaven, koji drzi rekord na kickstarteru po najbrzem fundovanju (15M $ za malo vise od 24h), ali mislim da je necemo uzimati day one, vec malo dati sansu drugim igrama. Ciljam Brass Birmingham najvise.

 

Sto se tice Terraforminga, planirao sam da je igram i video sam da postoji taj free webapp, samo ne znam vredi li mi da se na taj nacin prvo upoznam sa igrom ili cu pokvariti dozivljaj? Ne bih igrao sam na webappu, ucilo bi sa mnom jos par ljudi.

 

Brass Birmingem sam samo da kazemo prisustvovao igri, nisam imao prilike. A i nekako je previse, hobi je prelep, ali mnogo vremena oduzima.

 

Sto se teraforminga tice, mogu da vam pomognem i provedem vas kroz to. Iskreno, webapp je bas onako hm, overwhelming. I meni koji znam igru napamet mi je trebalo bar pet partija da se naviknem i da ne traje predugo. Prvu partiju sam zavrsio za sat i po otprilike (samo moje vreme). Obicno partije tamo traju po 3 sata za 4 igraca, sto je bas bas dugo, a pocetnici bi sigurno igrali 5-6 sati.

 

Preporucio bih ti da prvo prostudiras igru ovako, upoznas se sa karticama pa polako. Prvo samo osnovna igra, nemoj odmah da kreces i na ekspanzije, pogubices se skroz, zato sto je vrlo vazno da shvatis osnovnu mehaniku igre prvo, pa onda sa ekspanzijama da vidis sta dobija nerf a sta buff. Bez toga sve ce ti biti buckuris koji neces moci da razumes.

 

Ima ljudi koji su tako presli na steam i poceli da igraju, a tamo je samo osnovna igra. I tacno vidis kako samo igraju pasijans, a niti razumeju kartice, niti racunaju dobro (taj aspekt je jako vazan takodje, hoces da budes otprilike u rangu 5 zlatnika za 1 poen, kada se sve sabere na kraju igre), ne znaju do kad treba da idu na engine building, kad da prestanu da igraju te kartice za produkciju, koja produkcija je dobra da se budzi i kad, nemaju pojma sta je opportunity cost i slicno, da te ne smaram sad, sve to je potrebno da bi bio iole dobar igrac.

 

Imas dosta dobrih clanaka na BGG, pisao sam i ja jedan guide za kartice recimo, mada to ti nece puno znaciti dok ne naucis kartice xD

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala Mek, ako je takva situacija pokusacu da negde nadjem i odigram igru uzivo pre nego sto se odlucim da je kupim ili predjem na online.

 

Inace znate li neko mesto kod nas, fizicko ili na webu, gde ljudi trejduju svoje igre koje ne igraju ili su im dosadile? Moze i na PM.

Link to comment
Share on other sites

Ima nekih grupa po fejsbuku, mada nisam nikad kupovao tako, drugar jeste pa kad mi pusti linkove i koji su dobri ostavicu ovde.

 

Sto se tice teraformacije, mozes da naucis i u solo varijanti i steknes malo osecaj sa karticama, mada je solo i protiv ljudi i tier lista kartica za oba dupe i oko ali ces nauciti simboliku i snalazices se kad pocnes da citas i malo o taktici i tako tim stvarima.

 

Ako odlucis da prvo igras sa drugim ljudima gledaj da to bude advanced grupa, ne jer je igra ne znam kako tesko, zapravo kad je skapiras vrlo je prosta i intuitivna (jedino sto treba da smaras sa matematikom, ali i to dodje intuitivno posle nekog vremena), nego sto je tema specificna i sto moze dugo da traje, znaci bas treba neko ko ce se potencijalno bas zaludeti za ovo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Probah konačno Catan i Carcassonne.

 

Catan smo nešto bez razloga hejtovali zbog komentara drugih ljudi, ali nam se na kraju svidelo.

U suštini, super mi je što ima elemente i sreće i znanja, odnosno taktike. A i namazanosti, u slučaju trgovine. 

Samo tokom te jedne partije sam razmišljao koliko može različitih taktika da se pravi, od samog starta i postavke početnih elemenata, a i kasnije tokom igre. A mogu da zamislim još kad budu različite postavke polja mape...

 

Carcassonne mi je nekako igra bez briga, ali opet treba da se razmišlja. 

Igra bez briga zbog same postavke i toka igre, gde okrećeš po jednu kartu kad si aktivan igrač i nemaš mnogo prostora za taktiziranje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...