Jump to content

PDF Politika - kritike, žalbe, predlozi, pohvale, pitanja


A sad

Recommended Posts

 

10 hours ago, Angelia said:

 Ne zezaj, mislim ne podmeci da mi smeta jer je cesce u hrvatskoj verziji. Ja sam lepo navela zasto mi smeta, za mojih 30 godina u SR nisam cula taj izraz vise od par puta, i to uglavnom od popova, a na forumu vidim i levo i desno svi se gadjaju svetonazorom, pa reko da naucim nesto novo.

 

10 hours ago, taliesin said:

Svetonazor je organizovan i koherentan skup misljenja i stavova. Ako ti smeta ta rec jer je cesca u hrvatskoj verziji srpsko-hrvatskog jezika, mozes slobodno da je citas kao stanoviste.

 

pa nije bas tako. unutar jednog svjetonazora postoje razna stanovista. npr. unutar hrvatskog svjetonazora postoji stajaliste o Srbima, postoji stajaliste o katolickoj crkvi, postoji stajaliste o porezu, zakonima i sudstvu, postoji stajaliste o mitu i korupciji, postoji stajaliste o obaveznoj vakcinaciji djece, postoji stajaliste o hrvatskim ratnim zlocincima, a postoje i stajalista o Jugoslaviji i Kosovu. nema ih bas previse, mislim, stajalista unutar hrvatskog svjetonazora, ali ovo bi trebalo biti dovoljno za ilustraciju. pa tako mozemo reci da je:

  • hrvatsko stajaliste o Srbima negativno,
  • hrvatsko stajaliste o katolickoj crkvi pozitivno,
  • hrvatsko stajaliste o placanju poreza, pridrzavanju zakona i postivanju neovisnosti sudstva negativno
  • hrvatsko stajaliste o mitu i korupciji pozitivno
  • hrvatsko stajaliste o cijepljenju negativno, 
  • hrvatsko stajaliste o hrvatskim ratnim zlocincima pozitivno,
  • hrvatsko stajaliste o Jugoslaviji negativno
  • hrvatsko stajaliste o priznanju Kosova pozitivno

i da razloge tome treba traziti unutar hrvatskog svjetonazora. taj svjetonazor nije utemeljen na racionalizmu i prosvjetiteljstvu, on je epski / etnicki, i najcesce se svodi na puki palanacki, ali i hajducki osjecaj zajednistva spram nekog neprijatelja. takav osjecaj zajednistva nazivamo hrvatstvo, a takvu naciju hrvatskom nacijom. pripadnike pak takve nacije nazivamo Hrvaticama i Hrvatima, a drzavu u kojoj Hrvatice i Hrvatice cine vecinu stanovnistva nazivamo Republikom Hrvatskom.

 

 

12 hours ago, taliesin said:

Pravite isto sto ste napravili od bivseg foruma, samo to radite ubrzano, ne zato sto zelite da unistite podforum, vec zato sto ne podnosite da neko ima drugacije misljenje od vaseg, narocito ne suprotstavljeno. Nemate tu vrstu iskustva izlozenosti koherentnim misljenjima koji su unutar vaseg svetonazora neprihvatljivi. Eddard je to makar posteno priznao, ti se jos batrgas jer nemas Eddardov kapacitet da naslutis da je u tebi problem (za njega licno to nije problem, za njega kao moderatora jeste), ne u tim drugacijim misljenjima. U tome je cela stvar. Niko te ne tera da imas drugacije misljenje, nece ovde prevladati neka poplava nacionalizama i sovinizama ako dozvolite slobodnu diskusiju, to su besmisleni strahovi. Sloboda misljenja je zamisljena i prihvacena ne zato da bi oslabila vec da bi ucvrstila zajednicu. Teorija iza toga je da za zajednicu nije pitanje koje misljenje je iskljucivo jer, koje god da je, na kraju zavrsi u totalitarizmu. Ne postoji vrednost koja ne moze biti kompromitovana, ne postoji narativ koji se ne moze zloupotrebiti. Sve sto ti treba da to izvedes je samopravednicka indignacija i sila da je nametnes. Vi imate obe te stvari u svom moderatorskom portfoliu i to mora da se promeni, inace od ovog podforuma nema nista. Zavrsice isto kao i onaj na pocivsem forumu, sa nekolicinom serdara i vojvoda koji ce se medjusobno lupati po ramenima, cestitati jedni drugima na ideoloskoj ispravnosti i usput banovati svakog ko proviri na podforum a misli drugacije.

 

Samopravednicka indignacija uvijena u tzv. prozapadni celofan, i moderatorska sila kojom se ona nametala, jeste bio temeljni razlog propasti Politike na starom boardu. Medjutim, to nema veze sa prozapadnim, vec upravo sa palanackim svjetonazorom. Ovo pak sto se dogadja na ovom boardu bilo je, barem sa moje strane, ocekivano, odnosno, objektivno gledano, bilo je neminovno / neizbjezno. U samom startu upozoravao sam da 1) bez temeljne analize propasti Politike starog boarda nema smisla nastavljati na novom, i da tu pocetna euforija nimalo ne pomaze. Ni euforija, ni hipi pristup mog drugara Barakude. Predlozio sam takodjer 2) novi Pravilnik (hmmm... i Statut*), koji ce korigirati kontradiktornosti i nedorecenosti starog Pravilnika, i koji ce biti, a za razliku od starog (iz tri dijela nasumicno nabacanog), transparentno profilirana politicka platforma. Primjera radi, ako takva platforma podrazumijeva krivicu Srbije za ratove u Jugoslaviji, onda ce ta konkretna stavka biti kristalno jasno navedena u "izvorisnim osnovama boarda". A ne kao sada (odnosno posljednjih 18 godina), da je relativizacija konstantan kamen spoticanja / nerazumijevanja (i osipanja clanstva) na forumu. I to samo zato sto je ona u postojecem Pravilniku vezana iskljucivo za relativizaciju ratnih zlocina, pa ju onda neki moderatori, na svoju ruku, indirektno prosiruju i na drzavu Srbiju. Dakle ili ce se ici na kvalitetnu profilaciju politicke platforme, ili ce se se bilo kakva profiliranost jednostavno izbaciti, i zadrzati samo temeljne osnove (board rules) svakog discussion boarda na internetu. Nadalje, predlozio sam da 3) volonterski posao moderatora bude vremenski ogranicen, odnosno da se forumasi, po defaultu, redovito mijenjaju na tom mjestu. A sve to (1, 2, 3) da bi se izbjegle zamke palanackog mentaliteta kojem svi stokavci, ma gdje zivjeli, robuju. Isto tako sam naglasio da nije uopce jednostavno napraviti politicki profiliran / kvalitetan / sazet / kristalno jasan Pravilnik (ili Statut  + Pravilnik). 

 

* Statut = vlasnik vise nije medijska kuca, forumasi vise nisu iskljucivo korisnici, tako da ovaj board koji fercera na osnovu donacija clanova vise lici na neku udrugu / drustvo, nego na interaktivni portal neke medijske kuce.

 

Medjutim, na ovom novom boardu, samo je napravljen copy & paste starog Pravilnika (u paketu sa tipfelerima, obratiti paznju npr. na rijec "politiko"). I koliko se da primjetiti, ni tog loseg, starog Pravilnika, koji dakle ni na starom boardu nije bio uskladjen sa politickim profilom, malo ko se, u biti, pridrzava. Primjera radi, ovo sto ti radis zabranjeno je tim Pravilnikom. Zabranjeno je naime (i to kristalno jasno) prozivati moderatore poimenicno da bi na takav nacin promjenio moderatorski tim. A zabranjeno je i raditi necije profile, sto ne radis samo ti, vec je to napravio i moderator Asad kada je objasnjavao ban ZnajJovi. Btw. takve "profilacije kompletnih opusa forumasa" bile su povece (palanacko) sranje na starom boardu, i jedan od uzroka njegovog raspada. Krsim Pravilnik i ja, jer ovo gore sto sam napisao u vezi hrvatske nacije zabranjeno je. Ja cu btw. i dalje krsiti Pravilnik na taj nacin. Medjutim, ne vjerujem da cu ovdje dugo ostati ukoliko uspijes, sa svojim drugarima, na ovaj nacin, promjeniti sastav moderatorskog tima, i ako se taj novi Pravilnik / Statut uskoro, kroz jednu otvorenu diskusiju, ne donese. Posve sigurno necu vise davati novac na takav samoubilacki forum. Ako ga vec bacam, bacit cu ga na neku livadu, ili u neki park gdje se razigrana djeca igraju Junaka Pavlove ulice, ili Druzine Pere Kvrzice. Trebat ce im za repromaterijal.

 

Edited by Vjekoslav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites



 
---
 
inače, ovaj povratak kinika i podrške na terenu je kao kada su ivici dačiću i spsu dozvolili da se bavi politikom nakon 5og oktobra 
 
sad but true



Dok je (višestruki) povratak npr. taliesina ok?

Da me ne shvatiš pogrešno, ne učitavam ti gore napisano, samo želim da kažem da smo imali izbor pred uspostavljanje foruma - lustracija, čime bi bili obuhvaćeni mnogi (a što je realno neizvodljivo) ili uslovno rečeno "clean slate". Izabrali smo drugo i po meni bolje rešenje.
Link to comment
Share on other sites

@Eddard

 

da i ti mene ne shvatiš pogrešno - nisu ivica i sps krivi što ne postoji jasan odmak prema onome što se događalo 90ih, pa danas imamo ivicu (i sps) koji malo peva, malo psuje, malo je ministar ovoga, malo onoga. mogao je kinik kao srpska radikalna stranka da napravi novi nick - srpska napredna. to bi u teoriji bio nov juzer pa opet ne bi ništa promenilo dokle god mislimo kako je 90ih sve to bilo u žaru borbe  ( :

 

nisu bitna imena već uređenje.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, dulematic said:

 

Moderatorske odluke se donose konsenzusom, pa ih objavi jedan od moderatora.

Ako imate problem sa odlukom nekog moderatora, vi zapravo imate problem sa odlukom cele moderacije tog PDFa.

Pritom i moderatori sa ostalih PDFova mogu da vide i iznesu komentar za svaki report, svaki ban i na zajedničkoj temi prodiskutuju oko odredjenih odluka..

Niko do sada nije banovan zbog drugačijeg mišljenja, nego zbog kršenja pravila, to je sigurno

 

Ja sam vec napisao da sam poprilicno siguran da je moj ban konkretno tesko mogao da bude donesen koncenzusom jer ako se dobro secam, usledio je izuzetno brzo nakon mog posta. Objasnjenje bolje da ne kopiram ovde jer zaista ne zelim da otvaram jos tema, a i zaista bi bilo neprijatno da moderacija pokusa da opravda taj ban i njegovu duzinu ponovo.

 

Za ovaj drugi deo tvog posta evo vam post Kinika i report Helmeta- ukoliko je ZnajJova dobio 60 dana za ono jel zaista mislite da Kinik nije zasluzio nijedan dan? 

 

Jbg, ja zaista ne razumem da vi ne vidite da vam na politici vec mesec dana ljudi objasnjavaju da misle da je moderacija pristrasna i da forsira svoje stavove (ono sto je GG pisao sinoc ne bi trebalo da pise jedan moderator) i da je Kinikov opus jako cesto za ban sto zbog floodovanja sto zbog nacina pisanja, sto zbog toliko spocitavane relativizacije.

 

Link to comment
Share on other sites

bo me konj i kad sam uzeo da citam ovo.

 

Ali kad sam vec procitao ne mogu da cutim. Ovo sto cu napisati je moj licni stav, koji nema veze sa tim kako se moderise ovaj deo foruma, a kolege koje ga uredjuju znaju da sam imao neke zamerke i predloge, neki su prihvaceni, neki nisu, ali je rasprava vodjena, odluceno je vecinom glasova i svi koji moderisu ovaj deo foruma su se slozili oko strategije i resenja za odredjene probleme koji su se pojavili.

 

Cisto da rascistimo tu prvu glupost i pokusaj da se Eddard i GG izoluju i napadnu licno kako bi se diskreditovali. Mozete slobodno napasti i admine i vlasnika i Arsenija umesto njih, jer smo do politike koja se sprovodi na svakom PDFu dosli konsenzusom. Naravno, oni koji ovu hajku vode jako dobro znaju da je ovo sto pricam suva istina, ali to rade vrlo planski i takticki ispipavaju teren kako bi sa svojim plusicarima dosli do pozicije da uredjuju forum, sto su naravno pokusavali i u proslosti. Isti ljudi i isto ce im proci ti pokusaji, tako da bi mogli da se manu corava posla.

 

Drugo, meni zaista, ali bas onako na licnom nivou, izistinski, nije jasno kako je moguce da posle toliko godina vodimo beskonacne rasprave o tome ko je kriv sto je Kosovo izgubljeno, ko je agresor devedesetih, ko je razbio staru Jugoslaviju i sta su razlozi koji su doveli do toga. Prvo zato sto je to potpuno jasno, a drugo, koga zapravo vise i zabole dupe za to? Da bistrimo vodu u vezi toga ko je pobio vise ljudi i da li je u Srebrenici povecan broj ubijenih da bi se napravio "veci zlocin" (jebem ti kakva bolesna konstrukcija) i zasto je antisrpski sud oslobodio Gotovinu i Orica a "nase generale" osudio?

 

Pogotovo mi nije jasno zasto ljudi kojima je novi forum dao sansu da ponovo pisu nastavljaju u istom stilu i samo dokazuju da je zla moderacija sa prethodnog foruma apsolutno bila 100% u pravu kada ih je poslala u vecna lovista. Jer bukvalno niko i povecano NIKO na ovom forumu ko nije imao ogromnih problema sa moderacijom i na proslom, nije banovan. A da stvari budu jos tragikomicnije, BANOVANI SU ZBOG ISTIH STVARI KAO NA STAROM FORUMU.

 

Sta to govori, da svaka moderacija gresi, ili da ti forumasi nisu za ovaj forum? Sto se mene, opet licno, tice, svi oni mogu komotno na komentare portala ili na neke druge "slobodnije" forume, posto tamo pre pripadaju nego ovde. Ako ne zelite da se uklopite i iskoristite taj proklamovani blazi kriterijum moderacije, zaista ne zasluzujete da pisete ovde. Jer ko bira da umesto da argumentovano dokaze to sta ima kuka na sudiju i vredja sagovornike te argumente i nema.

 

Na kraju, zaista je GNUSNO citati pojedine nikove koji pokusavaju da drze pridike sa visine drugima i odredjuju pravila diskusije, a prednjace u etiketiranju sagovornika i gotovo svaki post im odise nepostenjem.

 

Otprilike to mogu uporediti sa Veljom Ilicem koji poziva nekoga da podnese ostavku zbog korupcije, taj nivo.

 

Ti pojedinci bi trebalo da budu svesni da su dobili sansu koju nicim nisu zasluzili. Da krenu iz pocetka i da pisu na novom forumu kao da nista nije bilo, okrenu novi list. Od samog pocetka su pokazali da nemaju nameru da ispostuju one koji su im tu sansu velikodusno dali.

 

Sto se mene, opet, licno tice, a sreca njihova sto sam u manjini tamo gde se donose odluke (za sad), tu sansu su vec prokockali i na 10+ ljudi bi mogao da se primeni osmi clan pravilnika.

 

Posle toga bi forum definitivno prodisao i ne sumnjam da ce doticni dokazati vrlo plasticno da sam u pravu, pa ce se i klima u moderaciji mozda promeniti, za sta iz sveg srca navijam.

 

SporCki pozdrav.

 

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Magia said:

 

Ja sam vec napisao da sam poprilicno siguran da je moj ban konkretno tesko mogao da bude donesen koncenzusom jer ako se dobro secam, usledio je izuzetno brzo nakon mog posta. Objasnjenje bolje da ne kopiram ovde jer zaista ne zelim da otvaram jos tema, a i zaista bi bilo neprijatno da moderacija pokusa da opravda taj ban i njegovu duzinu ponovo.

 

Za ovaj drugi deo tvog posta evo vam post Kinika i report Helmeta- ukoliko je ZnajJova dobio 60 dana za ono jel zaista mislite da Kinik nije zasluzio nijedan dan? 

 

Jbg, ja zaista ne razumem da vi ne vidite da vam na politici vec mesec dana ljudi objasnjavaju da misle da je moderacija pristrasna i da forsira svoje stavove (ono sto je GG pisao sinoc ne bi trebalo da pise jedan moderator) i da je Kinikov opus jako cesto za ban sto zbog floodovanja sto zbog nacina pisanja, sto zbog toliko spocitavane relativizacije.

 

 

Slučaj Kinik/Helmet je razmatran na moderatorskom topiku i kolege sa politike će objaviti šta je odluka, ako već nisu, pošto je na temi ispisano brdo postova sinoć i možda je objašnjenje i promaklo. 

ZnajJova je zasluženo banovan, a posle mu je kazna i prepolovljena na 30 dana.

 

Ja vidim da nam vi objašnjavate, ali mi i dalje ne vidimo nikakvu pristrasnost.

Konstatno vidim problem odnosa odredjenih forumaša prema odredjenim moderatorima zbog nasledja sa starog foruma, koji apsolutno nema veze sa dešavanjima sa ovog foruma nego se samo čeka svaka sitnica  da im se nabije na glavu šta odredjeni forumaši misle o njima. I to traje danima i ne samo na ovom PDFu nego i na sportu. 

Edited by dulematic
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kido from Junkovac said:

 

Ja svakako ne mogu, 

ali nije ni potrebno. 

Ima ko ce. 

 

Već jesi, u prethodnom postu, i desio se instant - kvalitet kojim si nam kao moderaciji ukazao na (evidentan?) propust:

 

Quote

Treba li ja da podsecam moderatore da je apsolutno moguce postovati sva pravila foruma

i na rahmetli forumu i ovde a i dalje unizavati smisao diskusije, na primer neaktuelnim temama,

profesionalnim trolovanjem, flejmingom i stalkovanjem. Koliko moderacija ima znanja o ovim pojavama?

 

Pre svega, žalosti činjenica da se "neaktuelni" forumski sadržaji zaseravaju ličnim prepucavanjima, stalkingom i flejmingom. Ne moram te valjda podsećati da postoji opcija report ili PM, kako bi se ukazalo moderatorima da se dešava nešto što nije u skladu s forumskim svetonazorima pravilima. Činjenica je da moderatori ne stižu da pokriju celi "teren" jer se ovde, recimo, konstantno dešava žurka. I ne samo to, razmišljalo se na normalan način da "na opuštenijim stranama nema potrebe za moderacijom". To će, izgleda, morati da se menja.

 

 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, dulematic said:

 

Slučaj Kinik/Helmet je razmatran na moderatorskom topiku i kolege sa politike će objaviti šta je odluka, ako već nisu, pošto je na temi ispisano brdo postova sinoć i možda je objašnjenje i promaklo. 

ZnajJova je zasluženo banovan, a posle mu je kazna i prepolovljena na 30 dana.

 

Ja vidim da nam vi objašnjavate, ali mi i dalje ne vidimo nikakvu pristrasnost.

Konstatno vidim problem odnosa odredjenih forumaša prema odredjenim moderatorima zbog nasledja sa starog foruma, koji apsolutno nema veze sa dešavanjima sa ovog foruma nego se samo čeka svaka sitnica  da im se nabije na glavu šta odredjeni forumaši misle o njima. I to traje danima i ne samo na ovom PDFu nego i na sportu. 

SLusaj, Helmet vam je najmanji problem. Helmet voli da pise gde je opustena atmosfera i gde ima normalne sagovornike, pa cak i da se pise o osetljivim temama, Helmet nikada nikoga nije vredjao niti trazio svadju, cak i kada imam dijametralno suprotno misljenje. JA sam Kinika uzeo za primer da bih pokazao dvostruke arsine na "plasticnom", tipskom primeru. Potrefilo se da zivim na tim prostorima koji su bili predmet diskusije i jako dobro znam sta se desavalo ovde jer mi je deda bio oficir u PArtizanima, jer je morao da ode od kuce zbog SUS policije, tj nije smeo da se vrati. Ja volim istoriju i cesto sam sa njim pricao o tim stvarima i ovde je generalno jako zamrsena situacija bila i nije bilo klasicne podele na Cetnike i Partizane i SUS, vec je bilo mnogo vise manjih struja...

 

ALi eto, on je loveci divlje svinje i sve saznao u istoriji ovog kraja, tako sto je usao par puta u kuce muslimanskih porodica da kupi malo sira i prsute...

JA ne vodim nikakvu hajku protiv Kinika, niti me interesuje da li ce biti banovan, nikada nisam nikoga prijavio moderaciji, do sada. I ovo sam uradio da bih dokazao da kriterijum nije dobar, a ne da bih vrsio pritisak da  njega banuju.

 

Link to comment
Share on other sites

Biće ovo jedan veoma opširan post. Za one koji ih ne vole, obaveštenje da skroluju dalje, a za one koji se ipak upuste u čitanje, sami ste krivi, upozorio sam vas.

 

 

Što se tiče vlasništva foruma, ne bih voleo a ne vidim ni razloge da se bilo ko postavlja kao vlasnik. Znate kako je sve pokrenuto, zahvaljujući  @MetalHead smo dobili virtuelni prostor na koji smo mogli da se prebacimo, zahvaljujući njegovom kešu je kupljen softver za rad foruma, zahvaljujući njemu i @Ridji je sve to tehnički profunkcionisalo. Organizaciju početka rada novog foruma, obaveštavanje ljudi sa starog i ostale neophodne početne korake je napravila grupa ljudi u kojoj su @Barracuda, @zoe Bg, @McLeod, @The Walking Dravot, @dulematic, @threepwood, @Xpert, @Crni Bombarder, @Borko, @..., @nlavrnja itd. Možda nekoga i nisam pomenuo ali to je samo zato što ga ne podnosim pa mu se na ovaj način svetim. Uglavnom, to je ekipa koja je stavila forum "na noge", a zatim su usledile i donacije forumaša kako bi se pokrili inicijalni troškovi i ostalo ponešto za buduće. Ovom prilikom se zahvaljujem svima koji su uplatili novac, verovatno će biti potrebe da se još uplaćuje, poslaćemo razglednicu iz afričke zemlje Safari. Uglavnom, ja ovu gorepomenutu ekipu, zajedno sa moderatorima koji su se kasnije priključili, vidim više kao neki centralni komitet, radnički savet, organizaciju udruženog rada, nego kao vlasnike foruma. Ili, da se ostavim tekovina revolucije, ovaj forum možda najviše liči na neku vrstu akcionarskog društva koje ima svoj upravni odbor. Prema tome, ja bih izbegao argumentaciju tipa "ovo je privatni forum, vlasnik određuje pravila, ako ti se ne sviđa ćaozdravo". Mislim da nikada niko od moderatora/admina nije ni potegao taj argument. Tako da, ekipa koja je pokrenula i razvila forum jeste preuzela na sebe da definiše opšta pravila i ideje foruma i da ih sprovodi, ali to se u skladu sa zahtevima, potrebama i željama forumaša neprestano menja i dorađuje.

 

Kud plovi ovaj forum? Postoji nekoliko osnovnih smernica, "istina, odgovornost, pomirenje" i težnja da ovo bude regionalni forum su preuzeti sa bivšeg foruma. Kao i ideja da forum pokrije najšire moguće sfere interesovanja - politiku, društvo, nauku, kulturu, umetnost, sport i tako redom. Verujem da niko nema ništa protiv tako zamišljenog foruma generalno, ali u razradi te ideje ima nekoliko momenata koji su, gotovo od samog početka rada, predmet nesuglasica i razlog problema. Jedan od većih je opredeljenje da se neblagonaklono gleda na srpski nacionalizam, da se to seče u korenu i pre nego što uopšte stigne da se razvije u šovinizam i neke druge "izme". S tim u vezi je i opredeljenje da, kada se govori o zločinima počinjenim na ovim prostorima, akcenat stavi na zločine koji su počinjeni sa srpske strane, jer ovo društvo generalno još uvek nije spremno da se suoči sa užasnim stvarima koje su u njegovo ime učinjene, a s druge strane važno je i stalno podsećati koliko se ovde lako iz salonskog nacionalizma prelazi u konkretnu akciju. Po hiljaditi put, to nikako ne znači zabranu pominjanja svih drugih zločina. Postoji tu još jedna stvar, nešto što je moja lična opservacija, pojedini delovi ili teme na forumu vremenom dođu u stanje terora većine nad manjinom. Ovo "teror" razumeti vrlo uslovno, kao hiperbolu, jer ipak pričamo samo o forumu. Daću primer koji mi se pred očima odvijao dosta dugo, praktično godinama. Na sportskim temama, bar 90% redovnih učesnika navija za Zvezdu ili Partizan. Vremenom je, iz raznih razloga, broj navijača Zvezde postao značajno veći od ovih drugih. I tu onda počinje taj proces, ja bih ga nazvao "puzajući rsb-izam", ljudi koji pišu na sportu razumeju o čemu se radi, za ostale kratko objašnjenje da je "RSB" forum ekstremnijih navijača Zvezde. Mogao bih nadugačko o razvojnom putu tog procesa, ali pošto ja pišem vrlo kratko i koncizno hehe, samo ću ukratko da kažem da se taj proces sastoji u tome da kombinacija manjeg broja ekstremnijih i većeg broja umerenih navijača koji ponekad imaju ekstremnije stavove ili makar ne reaguju na ekstremnije stavove, naprave atmosferu da se ova druga grupacija oseća prilično neprijatno i ugroženo. To je epilog. Evo možeš danas da sprovedeš anketu među Partizanovim navijačima ovde, živo me zanima da li postoji ijedan koji je zadovoljan situacijom na sportskim temama. A da ne pričam koliko njih je iz razloga koje sam pominjao napustilo forum. Da ne pomisli neko da imam nešto protiv navijača Zvezde, vrlo slična stvar se dešavala pre desetak godina kada sam počinjao da pišem na b92 forumu, samo su uloge bile obrnute, ja sam tada bio u grupi "terorista" a da to nisam primećivao. I tu pojavu je vrlo teško moderisati i kontrolisati, kad izdvojiš pojedinačan post to je uvek neka siva zona, na granici prekršaja, ne možeš svaki takav da kazniš, ali se od mnogo takvih postova stvori generalna atmosfera koja je problematična za one koji ne pripadaju većini.

 

E upravo takav proces sam primetio na nekim političkim temama, naročito na temama o Kosovu i Hrvatskoj. Ne znam kako bih nazvao jednu grupaciju forumaša, neka budu "umereni srpski nacionalisti", počeli su da ređaju postove na pomenutim temama takve da su pojedinačno opet bili na granici za kažnjavanje, ali na gomili su vrlo jasno vodili u "puzajući šovinizam". Ja smatram da se to mora seći u korenu, svestan da će neka obrazloženja banova biti prilično nategnuta. Kolege moderatori sa politike su imale sličan stav i to je razlog zašto su neke kontroverzne odluke donete. Slični procesi se dešavaju i dešavali su se i na drugim temama i vremenom će i to doći na dnevni red. Na primer na USA temi, pro-Trump forumaši postaju prilično agresivni prema neistomišljenicima. To što je na drugoj strani neko kao Johny Clash na primer, ne opravdava njihove postupke. Delimično se to dešavalo i na Vox populi temi na starom forumu, kasnije ću se malo detaljnije osvrnuti na nju, ovde je samo uzimam kao primer. U nekim momentima većina je bila vrlo netolerantna prema drugačijem mišljenju, to se pravdalo time što su sa druge strane bili recimo Hamilton i Denis čije pisanje tamo jeste bilo vrlo problematično, ali tu krivica nije bila samo njihova.

 

Dakle, ja sam duboko uveren da je za zdravo funkcionisanje foruma i pojedinih tema potrebno biti prestrog  u pojedinim reakcijama. Na primer, da se vratim na početak, želimo da stvorimo regionalni forum i atmosferu gde će svakom forumašu sa ovog govornog područja biti prijatno da boravi, bez obzira na poreklo. To se na forumu gde pretežnu populaciju čine Srbi neće desiti samo od sebe i neće se desiti samo pukom primenom pravilnika. Tako da optužbe da se rasprave i mišljenja ne smeju ograničavati dokle god se ne krši pravilnik s jedne strane jesu na mestu, ali s druge je možda, posle ovog mog beskonačnog posta, sada jasnije zašto to nije uvek tako.

 

 

O moderaciji. Prilično mi je zanimljiva ova situacija da se pojedini moderatori stavljaju na lomaču i vrlo grubo napadaju. S tim u vezi imam da izjavim sledeće: slobodno na svaku odluku koju je doneo Eddard, stavite u potpisu Arsenije. Ili A sad. Ili potpis nekog trećeg. I? Šta ćemo sad? Ja sam gore opisao deo procesa donošenja odluka. Da dodam na to da se unutar moderatoskog tima odvija neprestana komunikacija i razmena mišljenja i ideja, i naravno konsultacija oko svake bitne odluke. Tako da, sasvim je ok da se ne slažeš sa nekom odlukom ili više njih, ali nemoj da mi vređaš moderatore, da ih nazivaš nedoraslim, ograničenim i ne znam ni ja kako još, jer iza svih bitnih odluka stoji ozbiljna analiza ozbiljnih ljudi. Ja sam recimo dovoljno flegma i dovoljno mator da me uvrede ne dotiču. Međutim, to ne znači da je u redu i da je dozvoljeno vređati moderatore. Takođe, nije u redu ni čoporativno skakanje na skoro svaku odluku, stvara se ogroman pritisak na moderatore, potpuno nezasluženo. Tako smo i izgubili neke, sasvim je razumljivo da neće svako da trpi tako nešto. Prema tome, daj malo umerenosti i takta kada kritikuješ moderaciju. Nekima je postala dnevna rutina da se iskenjaju po moderaciji, pa da tako olakšani krenu u nove radne pobede. Neće moći tako u nedogled.

 

Sve to, naravno, nijednog trenutka ne opravdava greške i propuste koje pravimo. Dešavaju se često, neki put se zakasni sa reakcijom, neki put pretera, ali je i ovaj naš put u pakao popločan dobrim namerama. U šumi pritužbi i kritika na naš rad, i dalje se trudimo da izfiltriramo one konstruktivne, opravdane i smislene. Ali isto tako shvati da je prirodna reakcija na toliku količinu napada - defanzivni stav i gard, a to onda nikome ne donosi korist.

 

 

Šta si mislio, da je konačno kraj? ma kakvi, tek se zagrevam. Sada ću malo o temi Vox populi na bivšem forumu i njenoj tranziciji u poseban pdf na ovom. Meni je ta tema oduvek prijala, društveno-politička svaštara na kojoj se pretresao svaki aktuelni događaj, redovan izvor novih informacija i kvalitetnih postova. I za dobar deo ljudi koji pretežno pišu na sportu, prava mera i doza bavljenja "ozbiljnim" temama. Kada smo prelazili na novi forum, nekolicina ljudi i ja smo rešili da iskoristimo tu priliku za nešto što smo smatrali evolucijom te teme, kako bismo je razvili, poboljšali i sprečili da se ona vremenom pomalo učauri u nekim mainstream stavovima i mišljenjima. I tako rešismo da probamo da od te teme napravimo pdf, da je izmestimo sa sportskih tema i stvorimo atmosferu gde će mišljenja moći da ukrste "sportisti" i "političari". Ja bih recimo platio da čitam raspravu, na primer, Denisa i taliesina, u mom idealnom svetu to ne bi bila rasprava gde bi se akteri oslovljavali sa "poštovani gospodine Jašareviću" i slično, već bi tu i tamo prštale varnice, ali i argumenti. I vidi, znam da nismo (još uvek) uspeli u tome, trebalo je tu potrošiti još vremena i brže reagovati na neke pojave, ali eto nismo. S druge strane, nije da baš i ništa nismo uradili, bez obzira na česte optužbe, ovo nije isto kao stari forum, a da ne pričam da nije ni blizu završetka izgradnje i razvoja i da su mnogi procesi i pokušaju da se situacija poboljša još uvek u toku. Ovaj eksperiment je od starta bio na dugom štapu ali ja nikada nisam imao ni trunku sumnje da bi trebalo pokušati. Ne prestajem da pokušavam, hoću da znam da sam uradio najviše što sam mogao i najbolje što sam znao, a takođe i nam da ako priča ne uspe i svako se vrati u svoj rov, to neće biti neuspeh samo mene i moderacije.

 

 

Sad je stvarno kraj, ne zato što nemam još stvari o kojima želim da pišem, nego moram da idem pa se čitamo/pišemo za par dana. Hvala na pažnji i pozdrav svima.

  • Like 15
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

@dulematic

 

NIsam se osetio prozvanim, jasno je meni sta si napisao, samo sam se nadovezao na tvoj post jer se ovde vodi diskusija oko rada moderacije i ovog podforuma. Ja samo smatram da ce ovaj podforum da dozivi sudbinu predhodnog zbog istih stvari i istih ljudi. Verovatno necu pisati vise na politici tako cesto, jer ne bih da se macujem unedogled sa  par "suvlasnika" ovog podforuma. Sto se mene tice odjavljujem se vise sda ove diskusije, vidim da je pocela prica da se zeli promena moderacije i uredjivacke politike, to meni nije cilj ni u tragovima, a koliko sam citao nije ni ostalima koji ukazuju na problem ovde.  Klasicna zamena teza, ako je nekome stalo toliko do tog moderatorskog mesta ok, ali da bi ovo moglo da funkcionise treba taj treba da se oslobodi politickih dogmi i predrasuda i da pokusa da bude objektivan.

 

 

Edited by Helmet
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Pa samo ti okreni telefon, piši i tako to, jer vidim da te niko ne dira kad ne kršiš pravila.

 

I mani se tog antihrvatskog, antibugarskog i slično, ne priliči ti da se baviš podmetanjem.

 

Slabo vidis. Sam ces posluziti kao primer u drugoj recenici. Da sam ja napisao da je Kosovo vukojebina dobio bih najmanje 30 dana bana, ti si napisao da su ove tri drzave vukojebina i niko se nije osvrnuo. Razlog je jednostavan, ti si deo ekipe, ja nisam. Tebe sinoc nije cekao u zasedi moderator da te banuje ako nadje makar kakav izgovor u bilo kojoj reci, mene jeste. Pravila su ovde kao i zakoni u korumpiranim drzavama, za nekog se natezu da se nadje izgovor za ban, za nekog se ne koriste uopste.

 

Drugo, (nije ovo vezano za tvoj post vec dulematicov ali da ne vezujem serije postova napisacu ovde) uopste nije tacno da se odluke donose konsenzusom i prestanite da lazete ljude da je to slucaj. Nije lepo lagati. Ljudi se banuju zbog drugacijeg misljenja, duzina bana zavisi od toga (ZnajJova je poslednji primer), krsenje pravila se tumaci arbitrarno, ako treba cak se i falsifikuju i seckaju postovi da bi se nasilno promenio kontekst u kojem je nesto napisano i opravdala odluka (meni licno je to uradio Eddard), kriterijumi su mrtvo slovo na papiru. Ta nekolicina koja bi "trebalo da odmori od konstantne dreke na moderaciju i okrene se diskusiji" itekako aktivno ucestvuje u diskusijama, sve dok se ne pojavi neki od ovih na ciji racun je ta konstantna dreka.

 

 

Edited by taliesin
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Arsenije Pesic said:

Ne znam kako bih nazvao jednu grupaciju forumaša, neka budu "umereni srpski nacionalisti", počeli su da ređaju postove na pomenutim temama takve da su pojedinačno opet bili na granici za kažnjavanje, ali na gomili su vrlo jasno vodili u "puzajući šovinizam". Ja smatram da se to mora seći u korenu, svestan da će neka obrazloženja banova biti prilično nategnuta. Kolege moderatori sa politike su imale sličan stav i to je razlog zašto su neke kontroverzne odluke donete.

 

24 minutes ago, Arsenije Pesic said:

 

želimo da stvorimo regionalni forum i atmosferu gde će svakom forumašu sa ovog govornog područja biti prijatno da boravi, bez obzira na poreklo

 

 

Dakle, to je to. Imamo potvrdu sa "najviseg mesta" da se ljudi arbitrarno proglasavaju nacionalistima i na osnovu toga banuju "kontroverznim" odlukama. Drugim recima, forumasi koje moderatori proglase nacionalistima na osnovu licnih patologija se svesno namestaju na ban i banuju s "kontroverznim" opravdanjima. Dobro je to znati za ubuduce.

 

Arsenije objasnio, kao i obicno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

Samopravednicka indignacija uvijena u tzv. prozapadni celofan, i moderatorska sila kojom se ona nametala, jeste bio temeljni razlog propasti Politike na starom boardu. Medjutim, to nema veze sa prozapadnim, vec upravo sa palanackim svjetonazorom.

 

 

Tacno. Upravo o tome i pricam. Ono sto je potpuno jasno od pocetka da niko od ovih "sampiona demokratije" ne propagira zapadne vrednosti vec propagandu NATO pakta koju su nekriticki usvojili i pokusavaju da je ovde prodaju kao "prozapadni svetonazor" (izvini Angelia). Svoditi nesto tako kompleksno kao sto je istorija zapadne misli na par propagandnih crtica iz NATO buletina i NVO baseline-ova i to uzimati kao ideoloski uzor je klasicno palanacko ponasanje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja se nadam da ce moderacija izdrati ove nasrtaje sportasa(manje vise isti forumasi) koji nastavljaju praksu sa b92 foruma. Ovo je za njih win win situacija - ako izguraju neku svoju pricu, izguraju - ako im to propadne a objasnjenja moderacije ne svidjaju, postaju moralni pobednici i zrtve jednoumlja. I nadam se da ovo nije pokusaj da se Vox-u dodeli status kakav je imao na kosarci, pa da se bez problema mogu jebati matere, terati u picke materine... Verujem da pojedince zulja to sto sada nisu u mogucnosti da se tako ponasaju. 


Naravno da ima mesta za napredak, mogao bih se sloziti sa Talesinom u vezi (ne)objektivnosti Glena Clouda, na primer. Ali, klima koja vlada na politickom delu foruma je, s obzirom na okolnosti, veoma zdrava. I nadam se ce tako i ostati.

 

Jos nesto, u vezi Kinikovog uvredljivog pisanja. Zalbe na njegova pisanja o kremaljskom degeneriku, glupaci Okazio Nakazio su opravdane koliko i zalbe na uvrede na racun Vucica picoustog, Vesica retarda, debila... Dozvoljeno je koristiti malo teze uvrede kada su u pitanju javne licnosti. Ne morati vi koristiti tu mogucnost, ali ona postoji. Naravno da bi popio ban ko vrata kad bi se tako obracao forumasima. 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, taliesin said:

Slabo vidis. Sam ces posluziti kao primer u drugoj recenici. Da sam ja napisao da je Kosovo vukojebina dobio bih najmanje 30 dana bana, ti si napisao da su ove tri drzave vukojebina i niko se nije osvrnuo. Razlog je jednostavan, ti si deo ekipe, ja nisam. Tebe sinoc nije cekao u zasedi moderator da te banuje ako nadje makar kakav izgovor u bilo kojoj reci, mene jeste. Pravila su ovde kao i zakoni u korumpiranim drzavama, za nekog se natezu da se nadje izgovor za ban, za nekog se ne koriste uopste.

 

Čemu sada i teorije zavere? Svašta se pisalo i pisaće se i o SAD, Rusiji, EU (i pojedinačnim državama članicama), Kini itd. Zaista ne verujem da neko od moderatora čeka samo tebe i da nema pametnija posla u životu, ali OK, svako ima pravo na svoje mišljenje, uključujući i one što misle da je zemlja ravna.

 

Quote

...opste nije tacno da se odluke donose konsenzusom i prestanite da lazete ljude da je to slucaj. Nije lepo lagati. ...

 

OK, svi iz tima koji su se javili su lažovi. Uaaa lažovi! Uaaa!

 

Odo' ja do bankomata pošto mi je CIA upravo isplatila honorar za uništavanje vaskolikog nebeskog naroda.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, taliesin said:

Da sam ja napisao da je Kosovo vukojebina dobio bih najmanje 30 dana bana

 

Moram samo da prokomentarišem ovo, jer nepotrebno izigravaš žrtvu.

 

Kao prvo - nisam te sinoć čekao u zasedi, već sam te samo upozorio, što si uljudno i prihvatio, da sam hteo da te banujem, uradio bih  to bez upozorenja, po pravilniku. Ali ponekad je bolje spustiti loptu.

 

Drugo - važi za sve - države se smeju (u određenoj meri) vređati (na stranu što citirano jednostavno nije uvreda), ako su tome podložni Srbija, USA, Rusija, itd, zašto bi država Kosovo bila izuzetak - Kosovo jeste vukojebina i to niko ne bi trebalo da spori. Infantilna država u povoju kojom vladaju kriminalci, a korupcija i kriminal su široko rasprostranjeni i od države štićeni. Ovo je na temi o Kosovu i pisalo više forumaša i niko nije kažnjen. Uostalom kao i Srbija i slične nam balkanske vukojebine koje još ne zaslužuju da se ni nazovu državama. Neke uvrede druge vrste, koje generalizuju i vređaju ceo narod te države, to nije dozvoljeno.

 

Tema će uskoro biti otključana, pa ćeš ako želiš moći da mi odgovoriš. 

 

Edit. Moram da se samokorigujem, sad videh na temi o Kosovu da nisi prihvatio, a ponajmanje uljudno...

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

Moram da dobacim za ovim astalom, jer sam prozvan. 

 

1. O vlasnistvu nad forumom - Forum je zapravo u funkciji jedne velike korporacije kojoj ne smem da pomenem ime, a i nece vam znaciti osim onima koji znaju za nju i cime se bavi, a to je strogo poverljivo. Termin "korporacija" zapravo i nije pravilno primenjen ovde, vise je rec o Sluzbi. Svi vasi postovi, privatne poruke, lajkovi, klikovi, otvaranje tema - sve to ide u jednu SkyNet mrezu u kojoj se vestackom inteligencijom i dubokim machine learning-om kreiraju vasi virtuelni avatari koji zive u paralelnom univerzumu. Resistance is futile! You will be assimilated! All your base are belong to us...

2. O uredjivanju foruma - S obzirom na Sluzbu, moderacija je pazljivo izabrana - nisu to tamo neki "rtaci iz kicblona" vec asimilovani najgori olos sa prethodnog foruma... 

 

 

Sprdam se naravno, sad ozbiljno:

Nisam vlasnik foruma (mozda samo formalno jer sam ga podigao, zakupio domen), ali smatram da smo svi mi kao najobicniji clanovi, zapravo vlasnici foruma. Zato i postoji veoma ziva kategorija "O forumu". Sve ono na sta je prethodni forum "bio gluv"- predlozi, kritike, pohvale - ovaj forum na to nije gluv. 

Nisam se bavio, niti imam neku zelju da se bavim moderacijom foruma (bavim se tehnickim i finansijsko/marketinskim pitanjima). Kapa dole ljudima koji se time bave ovde. To je veoma nezahvalan posao... Moderatorska ekipa se sama skupila, odradili su ogroman posao, trude se svakoga dana da ovo mesto bude jos bolje. Neki novi moderatori dolaze jer je potrebno imati ih vise, neki odlaze ili su manje aktivni iz svojih nekih razloga... sistem postoji. Ni jednog moderatora nisam doveo niti nametnuo, imao sam samo molbu da F1 i AutoMoto vode isti ljudi kao na B92. Znam nekoliko ljudi koji su moderatori i sa nekog ranijeg foruma (ne B92).

 

Eto, da ne smaram vise... 

 

 

  • Like 6
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard unlocked this topic

Svašta ovde protutnja u zadnjih par dana, videsmo i čusmo puno novih detalja pa je red da svi polako pokupimo čaure i krenemo u mirnu luku. Konačno znamo da nema nekog famoznog vlasnika koji nameće svoja pravila a oni koji su prodavali tu foru valjda barem malo imaju nelagodan osećaj. Retko imamo zajednički stav sa Vjekoslavom ali ovog puta moram da kažem da je njegov komentar najprimereniji na ovoj temi. Ako ima dobre volje i malo razuma opstaće  ovaj forum ako je ipak nekom preča ideologija završiće kao i pokojni b92 na politici.

Na nama je da izabermo pravac ...

Edited by perkos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Najpre da sa zahvalim Arseniju na postu i na tome sto me pomenuo u najboljoj nameri.

Ipak,moram da napomenem kako ja nisam clan CK ili UO odbora foruma,od momenta od kad sam njemu licno vratio znacku i pistolj. Ono sam sto sam bio i na proslom forumu - neka vrsta slobodnog strelca koji cita (vise) i pise (manje) na vecem broju razlicitih threadova. 
Ovo napominjem zbog toga da kolege i koleginice forumasi/ce znaju za moj "status obicnog forumasa",a ne kao dela organa foruma koji kreira uredjivacku politiku ili donosi i izvrsava odluke.

Eto,samo sam imao neku potrebu da to razjasnim.
Hvala! :thumbsup:
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...