Jump to content

ASoIaF - A Song of Ice and Fire Novel by George R. R. Martin


Squabbit

Recommended Posts

On 5/8/2019 at 1:46 AM, Knipex said:

Meni jedna bitna razlika između knjiga i serije uvek stoji sa velikim upitnikom a vezana je za Roba Starka i Crvenu svadbu. U knjigama je Robova žena Džejn Vesterling iz kuće Vesterlinga, vazala Lanistera a ne Talisa koja, uzgred, ni ne postoji u knjigama. Ona nosi dete Roba Starka i ne ide na Crvenu svadbu već ostaje u Brzorečju. To znači da je još jedan Stark u opticaju za naredne događaje. Možda Martin reši njegovu sudbinu, odnosno sudbinu Džejn Vesterling prilikom opsade Brzorečja, a možda ima i neke druge planove u vidu.

Davno sam citao ali mislim da Dzejn nije trudna sa Robom i to zaslugama svoje majke koja je kljukala mesecevim cajom... 

Edited by Uti
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, izgleda da si u pravu. Ja sam zapamtio da joj je majka davala napitke ali samo prvi deo priče, tj. onaj deo da joj je davala napitke za plodnost. Nekako sam prevideo taj deo da su u stvari to bili napici protiv začeća. Hvala.

Link to comment
Share on other sites

Da jaka poglavlja, posebno Theonovo.

 

 

Inace, danas razgovarao sa jednim kolegom koji je vrstan poznavalac ASOIAFa i

iznesem mu svoje misljenje da je Aegon Non Fake,

da e Ckode for rial

 

i on se slozi sa mnom i baci jednu dublju kosku vezanu za poslednju epizodu

u kojoj strada Varis, nakon izdaje.

Naime, taj kolega predvidja da je Martin zamislio ovaj Varisov plot

ali na relaciji Aegon - Danny.

 

Ja ovo vidim kao realno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Slazem se i ja sa tim, mladi Grif jeste zmaj samo druge boje. Po mom skrmnom misljenju Varis radi za Crnovatre od samog pocetka. Punio je Erisovu glavu raznim lazima, cak ga je ubedio da je Regar izdajnik... 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Uti said:

Slazem se i ja sa tim, mladi Grif jeste zmaj samo druge boje. Po mom skrmnom misljenju Varis radi za Crnovatre od samog pocetka. Punio je Erisovu glavu raznim lazima, cak ga je ubedio da je Regar izdajnik... 

 

I Ilirio isto, njih dvojica su dosta bliski. 

 

Ima jedna blesava teorija da je sam Varis poreklom Blackfyre, jer onaj vrac sto mu je spalio genitalije je to uradio kao deo blood magic rituala, a za to treba posebna krv, isto tako je namerno celav da bi sakrio svoju srebrnu kosu. Ilirio se navodno ozenio njegovom sestrom Serrom koja je isto Blackfyre, oboje poticu od zenske linije. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2019 at 1:46 AM, Knipex said:

Meni jedna bitna razlika između knjiga i serije uvek stoji sa velikim upitnikom a vezana je za Roba Starka i Crvenu svadbu. U knjigama je Robova žena Džejn Vesterling iz kuće Vesterlinga, vazala Lanistera a ne Talisa koja, uzgred, ni ne postoji u knjigama. Ona nosi dete Roba Starka i ne ide na Crvenu svadbu već ostaje u Brzorečju. To znači da je još jedan Stark u opticaju za naredne događaje. Možda Martin reši njegovu sudbinu, odnosno sudbinu Džejn Vesterling prilikom opsade Brzorečja, a možda ima i neke druge planove u vidu.

Koliko se sećam ona je napustila Brzorečje...Da li je trudna, stvarno se ne sećam, mislim da jeste, a možda je to umetnuno sećanje zbog serije.

Sećam se scene i knjige kada se ona sreće sa nekim likom (ne sećam se kojim) i kaže kako ide iz Brzorečja, i mislim da mu kaže da je trudna....E sada da li je to zaista tako 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DonJuan said:

Evo sada sam se podsetio. Ona jeste napustila Brzorečje, na tom putu je srela Džejmija i nije trudna iz razloga koje je Uti napisao.

 

A mozda samo foliraju da nije trudna, zato sto su Lanisteri rekli njenoj porodici da ce biti ubijena ako zatrudni u sledece dve godine. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, A sad said:

 

A mozda samo foliraju da nije trudna, zato sto su Lanisteri rekli njenoj porodici da ce biti ubijena ako zatrudni u sledece dve godine. 

To je i meni palo na pamet, ali sa druge strane Marin je iskomplikovao priču do krajnjih granica, pa ne znam koliko mu je ovo potrebno 🙂

 

Inače WoW počinju sa njenom pričom, tako da verovatno ni takav zaplet nije nemoguć. Videćemo, ako ikada završi knigu.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Pročitah sinoć kratki Borhesov esej Keningar, o stilskim figurama iz stare nordijske poezije, i tamo naiđem na zanimljiv stih iz islandske Sage o Gretiru:

 

Junak je pogubio Makovog sina,
Bilo je oluje mačeva i hrane za gavrane

 

Potražih i na engleskom ovaj stih:

 

The hem slew the son of Mak;
there was storm of swords and raven's food


Pomislio sam da li možda naziv 2 knjige iz naslovnog ciklusa dolaze odavde (Oluja mačeva i Gozba za vrane), međutim na internetu nisam pronašao ništa o ovome. Nisam veliki fan Pesama (pročitao sam svega 2 knjige ali znam naslove) da bih znao znao više o tome na neki drugi način...ako neko slučajno zna...

Edited by bohumilo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...