Jump to content

Šta čitate?


zoe Bg

Recommended Posts

5 hours ago, Andrej said:

Alfred-Doblin-BERLIN-ALEXANDERPLATZ_slik

 

Mnogo volim Remarka i "Crni Obelisk" - i sad kao da sam našao nastavak priče...

:classic_smile:

 

 

To je bila jedna od knjiga koju su nacisti spalili na lomaci onomad kad su spaljivali sve najbolje knjige 1933. Sve Döblinove knjige su spalili. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2021 at 3:46 PM, alcesta said:

Meni se Uve mnogo dopao ali sam stil pisanja mi nije legao pa nisam tražila druge Bakmanove knjige. I ekranizacija me je dosta razočarala, sve je korektno odrađeno, čak se možda i previše držalo knjige, a opet nekako utisak ne ostavlja ni približno kao knjiga, iako ne mogu da uprem prstom u nešto konkretno što nije valjalo. Prosto ispalo je nekako mlako, ravno i bez dovoljno emocija, bar meni.

 

Ta knjiga je jedna druga socio-kulturoloska prica smestena u adekvatan psihosocijani ram. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/21/2021 at 6:08 PM, alberto.ascari said:

Sad sam došao iz knjižare sa 7 knjiga, 3*Anders Rosslund + Borge Hellström i 4*Cilla i Rolf Börjlind.

 

Počinjem sa ovom

61efqTJ+N+L._SX324_BO1,204,203,200_.jpg

 

 

 

 

Tek sam pre par dana završio, dobro je, malo je već u trećoj knjizi glavni junak kombinacija Supermana i 007, ali svejedno je dobro.

 

Sad počinjem Cilla i Rolf Börjlind - Den tredje rösten / Treći glas. To im je druga knjiga od 6, prvu sam pročitao Springfloden, ne znam kako bih preveo, ta je bila odlična. Ima i TV serija iz 2016, nisam gledao. https://en.wikipedia.org/wiki/Spring_Tide_(TV_series)

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2021 at 11:26 PM, Knipex said:

Vulkan najavio da će uskoro objaviti i sedmu, odnosno pretposlednju napisanu knjigu Laš Keplera koja se zove Lazar. Posle nje ima još jedna "The mirror man" ali još nije objavljena kod nas. Dosta kaska Vulkan jer je Lazar u Švedskoj objavljen još 2018.

 

Danas sam malo guglao jer me zainteresovao @alberto.ascari pa sam kupio prethodnih 6 a i ovu ću kad izađe, uskoro ću početi da čitam. Laš Kepler je u stvari pseudonim pod kojim piše bračni par Švedskih pisaca. Laš su uzeli iz imena Stig Lašona pošto ih je inspirisao. Svih 8 knjiga su o detektivu Joni Linu i najprodavaniji su serijal nordijskih detektivskih romana. Kolega koji je pročitao je oduševljen.

 

Jona Lina je sjajan lik 🙂 Ja sam bio nestrpljiv, pa uzeo pdf verziju Lazara da citam, mozda 1/3 knjige je otislo. Mislim da cu sad da prekinem i sacekam da knjiga izadje u starom dobrom sustecem formatu. 

 

19 hours ago, alberto.ascari said:

 

Tek sam pre par dana završio, dobro je, malo je već u trećoj knjizi glavni junak kombinacija Supermana i 007, ali svejedno je dobro.

 

Sad počinjem Cilla i Rolf Börjlind - Den tredje rösten / Treći glas. To im je druga knjiga od 6, prvu sam pročitao Springfloden, ne znam kako bih preveo, ta je bila odlična. Ima i TV serija iz 2016, nisam gledao. https://en.wikipedia.org/wiki/Spring_Tide_(TV_series)

 

 

Ovo je isto odlican serijal knjiga. Ako si iz Hrvatske, tu je izdat i treci deo serijala (Crna Zora). U Srbiji nije jos uvek, i mislim i da nece s obzirom da je knjiga iz 2014. Serija nije losa, prvi deo je bolji, u drugom su izmenili knjigu malo previse za moj ukus. Moze se naci na netu.

 

 

Neko je pominjao i Jusi Adelr Olsena i sektor Q. To je takodje serijal koji ne propustam. Za sada je izdato 8 knjiga. Prvih 6 imaju zasebne price. U sedmoj se glavna prica preplice sa istorijom i sudbinom sekretarice Roze, u osmoj se to isto desava sa velikom legendom Asadom 🙂 Deveta bi trebalo da bude o glavnom junaku Karlu, i poslednja deseta, gde ce se resiti sudbina sektora Q. Ovo su reci pisca, mada me malo plasi ovo sto je najavio z knjigu broj 10 😞 

 

I na kraju, da li neko cita Stiv Berija i njegovog Kotona Malona? Meni je to za rubriku "sramim se priznati" 😄, ali ne propustam nijednu knjigu. Dobrim delom americka "ja sam protiv svih i sve ih pobijem" prica, ali doticu se jako zanimljivih istorijskih tema i lepo ih umotaju u glavnu pricu.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, pantelia said:

 

I na kraju, da li neko cita Stiv Berija i njegovog Kotona Malona? Meni je to za rubriku "sramim se priznati" 😄, ali ne propustam nijednu knjigu. Dobrim delom americka "ja sam protiv svih i sve ih pobijem" prica, ali doticu se jako zanimljivih istorijskih tema i lepo ih umotaju u glavnu pricu.

 

 Imam Berijevog "Viteza Malte" ali još uvek nisam počeo da ga čitam. Kakvi su ti utisci o pomenutom romanu (ako si ga pročitao) tj. vredi li truda? 🙂

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, drgnk said:

 Imam Berijevog "Viteza Malte" ali još uvek nisam počeo da ga čitam. Kakvi su ti utisci o pomenutom romanu (ako si ga pročitao) tj. vredi li truda? 🙂

 

Po meni vredi svakako. Mada, kazem ti, ja sam ljubitelj Kotona Malona, pa nisam siguran da li sam realan. Ono sto je dobro, svaka knjiga iz serijala je prica za sebe, tek se ponekad opisuje nesto iz proslosti, ali sasvim kratko, cisto da bi neke stvari bile jasne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, pantelia said:

 

Jona Lina je sjajan lik 🙂 Ja sam bio nestrpljiv, pa uzeo pdf verziju Lazara da citam, mozda 1/3 knjige je otislo. Mislim da cu sad da prekinem i sacekam da knjiga izadje u starom dobrom sustecem formatu. 

 

 

Ovo je isto odlican serijal knjiga. Ako si iz Hrvatske, tu je izdat i treci deo serijala (Crna Zora). U Srbiji nije jos uvek, i mislim i da nece s obzirom da je knjiga iz 2014. Serija nije losa, prvi deo je bolji, u drugom su izmenili knjigu malo previse za moj ukus. Moze se naci na netu.

 

 

Neko je pominjao i Jusi Adelr Olsena i sektor Q. To je takodje serijal koji ne propustam. Za sada je izdato 8 knjiga. Prvih 6 imaju zasebne price. U sedmoj se glavna prica preplice sa istorijom i sudbinom sekretarice Roze, u osmoj se to isto desava sa velikom legendom Asadom 🙂 Deveta bi trebalo da bude o glavnom junaku Karlu, i poslednja deseta, gde ce se resiti sudbina sektora Q. Ovo su reci pisca, mada me malo plasi ovo sto je najavio z knjigu broj 10 😞 

 

I na kraju, da li neko cita Stiv Berija i njegovog Kotona Malona? Meni je to za rubriku "sramim se priznati" 😄, ali ne propustam nijednu knjigu. Dobrim delom americka "ja sam protiv svih i sve ih pobijem" prica, ali doticu se jako zanimljivih istorijskih tema i lepo ih umotaju u glavnu pricu.

 

 

 

 

Hvala za tip, ja sam u CZ, izdato je sve osim poslednje knjige iz 2020., Fruset Guld.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2021 at 7:21 PM, pantelia said:

Neko je pominjao i Jusi Adelr Olsena i sektor Q. To je takodje serijal koji ne propustam. Za sada je izdato 8 knjiga. Prvih 6 imaju zasebne price. U sedmoj se glavna prica preplice sa istorijom i sudbinom sekretarice Roze, u osmoj se to isto desava sa velikom legendom Asadom 🙂 Deveta bi trebalo da bude o glavnom junaku Karlu, i poslednja deseta, gde ce se resiti sudbina sektora Q. Ovo su reci pisca, mada me malo plasi ovo sto je najavio z knjigu broj 10 😞 

 

Pominjali kolega @Knipex i ja 🙂 On stara kajla, ima sve knjige, kupovao coek lepo na vreme. Meni fale tri dela: prvi (Zena u kavezu), cetvrti (Ukus osvete) i sesti (Manipulator). Vidim da ima na Kupindu pa kad krenem da radim mozda ih kupim a cekam i Sajam (ako Bog da) pa ce se tamo vrv naci gore medj polovnjacima. 

 

Inace sad sam doneo mojima jedno 30tak knjiga uglavnom iz Vulkana i Lagune, nemam vise mesta na policama (ceka me selidba i konstruisanje velike biblioteke), medju njima su i sve Olsenove koje imam, pa da te priupitam kad si vec naceo temu. S obzirom da je takav koncept celog serijala, da li moze odmah da se cita drugi deo bez prvog? Da li ce se nesto vazno propustiti ako se prva knjiga preskoci i da li ce biti tesko da se pohvataju svi konci? Da znam dal da preporucim majci da to cita sada ili da saceka da dopunim naslovima koji fale a da sad uzme nesto drugo - Karizija, "Keplera"....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tomas Enger - Spaljen

 

spaljen-tomas_enger_v.jpg

 

Skandinavski noir-triler. Prvi u nizu predviđenog serijala o Heningu Julu, novinaru poznatog informativnog internet portala iz Osla. Roman pored elemenata trilera i misterije, sadrži i određen sociološki osvrt na pojedine pojave u norveškom društvu (kontrast kultura, norveške/evropske i pakistanske/islamske). U središtu priče je misteriozno ubistvo studentkinje dramske akademije, koje naizgled ima religioznu osnovu. Ovaj roman svakako ne spada među najbolje u žanru. Međutim ono što me je u istom zaintrigiralo, jeste da se na kraju romana ostavlja prostor za rešavanje jedne tragične misterije (porodične tragedije) u nekom od narednih romana serijala, a koja je u potpunosti uništila život glavnog junaka. Očekujem da naredni romani serijala budu upgrade u odnosu na ovaj Engerov prvenac.

Edited by drgnk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I dalje čitam "Ostatke sveta" Igora Marojevića. Roman ne može da se čita brzo zato što autor piše o stradanjima u 20.veku ( od Španskog građanskog rata preko Jasenovca do NATO bombardovanja ). 

Potresno je, tužno, zanimljivo..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/15/2021 at 2:35 PM, Andrej said:

Ljudi, ovo je priručnik za svakoga ko želi da piše ...

Šteta što sam mator a nikada nisam bio talentovan :classic_smile:

Ali ne da je za čitanje nego pozdravla majke ....

 

d5ddaff3e1f260da8d4c1838b2c93cbc_XL.jpg

Dobar je Italo,  zanimljivo kako se probio u neku siru popularnosti a za to je zaslužan Gor Vidal takođe veliki pisac. Naime,  na nekom putovanju po Italiji,  Vidal je u izlogu knjižare video knjigu Markiz na drvetu a ime pisca mu je bilo strasno zanimljivo, Italo, a zemlja Italija. Procitao je, oduševio se, i čak napisao recenziju za neku id narednih knjiga i to je ušlo i na američko tržište. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
Pominjali kolega [mention=81]Knipex[/mention] i ja [emoji846] On stara kajla, ima sve knjige, kupovao coek lepo na vreme. Meni fale tri dela: prvi (Zena u kavezu), cetvrti (Ukus osvete) i sesti (Manipulator). Vidim da ima na Kupindu pa kad krenem da radim mozda ih kupim a cekam i Sajam (ako Bog da) pa ce se tamo vrv naci gore medj polovnjacima. 
 
Inace sad sam doneo mojima jedno 30tak knjiga uglavnom iz Vulkana i Lagune, nemam vise mesta na policama (ceka me selidba i konstruisanje velike biblioteke), medju njima su i sve Olsenove koje imam, pa da te priupitam kad si vec naceo temu. S obzirom da je takav koncept celog serijala, da li moze odmah da se cita drugi deo bez prvog? Da li ce se nesto vazno propustiti ako se prva knjiga preskoci i da li ce biti tesko da se pohvataju svi konci? Da znam dal da preporucim majci da to cita sada ili da saceka da dopunim naslovima koji fale a da sad uzme nesto drugo - Karizija, "Keplera"....
Sad došao iz bioskopa, videli smo film Marco, odličan, skoro bih rekao bolji od knjige. Samo što su sve drugi glumci, ne kažem ni bolji ni gori, jednostavno drugi.

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, alberto.ascari said:

Sad došao iz bioskopa, videli smo film Marco, odličan, skoro bih rekao bolji od knjige. Samo što su sve drugi glumci, ne kažem ni bolji ni gori, jednostavno drugi.

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk
 

 

Pročitao sam Adler-Olsenov roman (Efekat Marko) i veoma je dobar. Ako je film približnog kvaliteta, a vidim mišljenje da je čak i bolji, biće super. Malo sam skeptičan po pitanju zamena za Faresa i Li Kasa, mada je i Ulrih Tomsen odličan glumac, dok mi je ovaj Zaki Jusef nepoznat.

Link to comment
Share on other sites

On 8/15/2021 at 11:19 PM, Prijatelj Mitar said:

 

Pominjali kolega @Knipex i ja 🙂 On stara kajla, ima sve knjige, kupovao coek lepo na vreme. Meni fale tri dela: prvi (Zena u kavezu), cetvrti (Ukus osvete) i sesti (Manipulator). Vidim da ima na Kupindu pa kad krenem da radim mozda ih kupim a cekam i Sajam (ako Bog da) pa ce se tamo vrv naci gore medj polovnjacima. 

 

Inace sad sam doneo mojima jedno 30tak knjiga uglavnom iz Vulkana i Lagune, nemam vise mesta na policama (ceka me selidba i konstruisanje velike biblioteke), medju njima su i sve Olsenove koje imam, pa da te priupitam kad si vec naceo temu. S obzirom da je takav koncept celog serijala, da li moze odmah da se cita drugi deo bez prvog? Da li ce se nesto vazno propustiti ako se prva knjiga preskoci i da li ce biti tesko da se pohvataju svi konci? Da znam dal da preporucim majci da to cita sada ili da saceka da dopunim naslovima koji fale a da sad uzme nesto drugo - Karizija, "Keplera"....

 

Izvinjavam se, potpuno sam zaboravio da odgovorim. Moze da se preskoci, svaka knjiga je 95% prica za sebe, onih 5% nisu presudni za radnju.

 

Meni se filmovi nisu nesto posebno svideli. Fares Fares je baja i facetina, a Asad treba da bude mali, dlakavi, zdepasti Arapin. Efekat Marko je super knjiga, mozda i najbolja u celom serijalu.

Link to comment
Share on other sites

Sem Kin, Kashika koja nestaje

Pocelo je sa 7 kratkih lekcija iz fizike, Karla Rovelija, nastavilo se sa Poredak vremena od istog autora pa se doslo do Kina i kashike od galijuma koja nestaje kad je stavite u vodu....

Ne umem da objasnim ovu novostecenu sklonost ka temama iz oblasti prirodnih nauka. Verovatno da je to zbog unuka koji polazi u skolu. Kada je njegov tata bio istog uzrasta, kupili smo mu knjigu Karla Sagana, Kosmos, manjevise zbog lepih slika....posle je dosla istoimena serija koju je dete gledalo shirom otvorenih ociju.....danas se bavi naukom i najnovijim tehnologijama naseg vremena. Kao izraziti poklonik drustvenih nauka, uvek svesna da mi je sfera prirodnih nauka terra incognita, imala sam idolopoklonicki odnos prema tim oblastima, priznajem primat, divim se, ali  nista ne razumem. Osim da u prirodnim naukama ima neki red, neka logika koja je dobra da se razume po kom principu funkcionise fizicka stvarnost a vazno mi je da se unuk u toj stvarnosti pronadje na za njega najbolji nacin. I tako, zbog detenceta sam naucila da vreme sporije protice na vecim nadmorskim visinama nego u dolinama. I sad ovaj Kin i njegova prica o periodnom sistemu i elementima. I otkrice da u egzaktnim naukama i naucnicima koji se tim naukama bave ima strasti dostojne Dostojevskog, ima blistavih umova i lopuza, ima rivalstva i saveznistva. I sve to u prici o nastanku, stvaranju periodnog sistema elementa, nista nije pocelo sa Mendeljejevim, Njutnov stav da je dalje video od drugih jer je stajao na ramenima divova - potvrdjuje i argumentuje i Kin, pikantnim, sharmantnim pricama o naucnim otkricima koja vec 25 vekova oblikuju nasu stvarnost. I mozda ja i dalje ne razumem sve to o "unutrasnjim ljuskama atoma" u kojima mora da bude 7 elektrona pa ako ih nema, elementi ih kradu jedan od drugog, vazno mi je da sam dobila potrvdu da je ljudski um najvrednija supstanca u kosmosu a radoznalost - najvaznija sportska diciplina. 

I tako, unuk ce prvog dana ove skolske godine dobiti Kinovu knjigu i lep, trodimezionalan model periodnog sistema elemenata. Nek mu se nadje. 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad sam bila mala, naletela sam na knjigu Priče o stvarima, napisanu u sličnom maniru, i zalepila se za nju:

Price-o-stvarima-M-Iljin_slika_XL_102205

 

U nekom tinejdž uzrastu dopala mi se Zanimljiva hemija (bilo je slično izdanje i za matematiku a i za druge nauke, mislim):

images?q=tbn:ANd9GcQn_Vxha6Z3tZKAWXrQEHS

 

Svakako preporuka za laike, velike i manje, koje ovo zanima. Za mlađe može smetati što nema lepih ilustracija, ali možda ima i novijih bolje opremljenih izdanja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam trenutno na trećoj knjizi iz serijala Hainske hronike Ursule Le Guin, Grad Opsena. Imam samo 3 knjige iz serijala i to nisu po redu. Prve dve, Rokanonov svet i planeta izgnanstva, kao i treću imam u pdf formatu pa čitam na kompu i telefonu. Tek od četvrte, Leva ruka tame, se vraćam na papir. Prosto sam zaljubljen u Ursulin stil pisanja pa pored toliko knjiga u ličnoj biblioteci prednost dajem ovim elektronskim. Skinuo sam sve što ima i prebacio u pdf. Nadam se da će kontrast izdati i ostale knjige jer bih voleo da ih imam.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

À propos demistifikacije naucnih apstrakcija …

 

Knjiga se zove Lepota u haosu, prvenac Julije Ravanis koja pise doktorat iz oblasti tehnicke istorije. Inicijalno je bila zamišljena kao klasična naučno-popularna knjiga o kvantnoj fizici i teoriji relativiteta, no autorka je tokom pisanja sve vise otkrivala slicnosti izmedju kvantne fizike i stvari u kojima ljudi mogu da se prepoznaju. Jedna od takvih stvari je protivurecnost kvantne fizike - cestice se mogu naci istovremeno na dva mesta, mogu se istovremeno kretati i na gore i na dole. To dosta nalici ambivalenciji ljudskih osecaja koja nas uvek prati; neko nas privlaci i odbija, nekome hocemo i da se priblizimo i ostanemo na distanci. U kvantnoj fizici takodje postoji veza izmedju cestica koje se nalaze daleko jedna od drugih, Te kvantne procese je lakse razumeti ako ih, primera radi, uporedimo sa ljudima koji osecaju jaku vezu sa nekim na daljinu, vezu koja nije zavisna od vremena i prostora.

 

Autorka knjige se suprotstavlja uvrezenom naucnom idealu lepote koji se vezuje za matematicku lepotu jednacina i poretka – ona instistira na tome da se lepota nalazi u haoticnim sekvencama, u nepoznatom, u onome sto nas zbunjuje. Ti momenti su veoma izrazeni u kvantnoj fizici koja nas time podseca da je upravo slucajnost fundament prirode do u najmanju cesticu i ta koja vlada. U tome je lepota kvantne fizike koju je autorka htela da ucini dostupnom siroj publici.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pročitala sam "Ostatke sveta" Igora Marojevića i utisak je pozitivan. I kraj je onakav kakav sam očekivala ( dobro poznajem Marojevićev stil pisanja ).

 

Sada čitam " Kad je mesec nisko" autorke Nadije Hašimi.  Ovo je drugi po redu roman Nadije Hašimi koji govori o položaju žena u Avganistanu.

 

Pod jakim sam utiscima pogotovo što pratim vesti iz Avganistana i istovremeno čitam o životu u Avganistanu pre dolaska talibana na vlast i po dolasku talibana u Kabul.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2021 at 9:32 PM, Alex_Serbia said:

 

Jeste. Odlican je, mozda i najmracniji u celom serijalu. Poslednji akt te knjige je bas...uh. must read.

Završila Nož. Uh, odlićan jeste, ali mogla sam bez ovoga, 

Spoiler

kao da nije već dovoljno likova pobio :mad:

Mislila sam da će ovo biti poslednja ali očigledno je na kraju da ima prostora za još nastavaka. Ako iko ostane živ :default_sofa:

Inače zanimljivo kako ovih dana što god pročitam ima neke motive vezane za Avganistan, a vidim i Homeland daju opet na nekom kanalu...

Link to comment
Share on other sites

On 8/25/2021 at 6:32 AM, Pletilja said:

I tako, zbog detenceta sam naucila da vreme sporije protice na vecim nadmorskim visinama nego u dolinama.

Obrnuto - na mestima koja su bliže Zemljinom težišzu (gde je manji gravitacioni potencijal) vreme teče sporije. U principu komšija na spratu iznad vas stari brže a na spratu ispod vas sporije nego vi (to je takođe merljivo savremenim preciznim časovnicima)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...