Jump to content

Šta čitate?


zoe Bg

Recommended Posts

Bila sam (ponovo) u Vulkanu juče, uzela prijateljici za rođendan "Žena na prozoru" od A. Dž. Fin. Dopao joj se film pa verujem da će i knjiga, voli trilere. That being said, za sve ljubitelje trilera i krimi romana, još uvek traje popust od 40-60% u njihovim knjižarama i ima dosta interesantnih naslova iz ovog žanra (cene su mahom od 399 do 599 dinara).

 

Vidim da su izdali i "Stranger things" (iskreno nisam ni znala da postoje knjige!) i "Ponoćno sunce" - prvi deo Sumrak sage od Stefani Mejer pisan iz Edvardove perspektive. Moje tinejdžersko srce 😍😍😍  

 

@KnipexMožda da probaš sa sajtovima za polovne knjige, kako bi nabavio to što ti nedostaje od Tes?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DameTIme said:

Možda da probaš sa sajtovima za polovne knjige, kako bi nabavio to što ti nedostaje od Tes?

Dve godine rovarim po netu tražeći ove dve knjige, nisam gadljiv na polovne knjige i već sam kupovao. Ako imaš neki sajt slobodno pošalji. Imao sam neku nadu da će reprintovati jer su to uradili sa knjigom Hirurg, ali nema ništa još uvek.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Knipex said:

Dve godine rovarim po netu tražeći ove dve knjige, nisam gadljiv na polovne knjige i već sam kupovao. Ako imaš neki sajt slobodno pošalji. Imao sam neku nadu da će reprintovati jer su to uradili sa knjigom Hirurg, ali nema ništa još uvek.

Pročeprkaću, ako naletim šaljem ti link. Mora bre da se iskopa to nekako na netu. 😄  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DameTIme said:

Bila sam (ponovo) u Vulkanu juče, uzela prijateljici za rođendan "Žena na prozoru" od A. Dž. Fin. Dopao joj se film pa verujem da će i knjiga, voli trilere. That being said, za sve ljubitelje trilera i krimi romana, još uvek traje popust od 40-60% u njihovim knjižarama i ima dosta interesantnih naslova iz ovog žanra (cene su mahom od 399 do 599 dinara).

 

 

Roman je bolji od filma (u većini slučajeva je tako). Pojedini detalji iz romana se razlikuju u odnosu na film, a pojedini nisu ni pomenuti. Tek, utisak je da je radnja filma malo pretrčana na brzinu. Čitajući roman, imate utisak kao da gledate Hičkokov film. 🙂

Edited by drgnk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Knipex said:

Ja sam negde na polovini zadnje objavljene knjige kod nas Tes Geritsen, Jedini svedok. Možda je i završim večeras ako klinci ne odluče da gledamo neki film 🙂Ovaj put je tema nekoliko povezanih zločina u kineskoj četvrti Bostona. Odlično piše Tes. Kasno sam je otkrio pa nigde nisam uspeo da nađem 2 knjige koje mi nedostaju, Dvojnica i Dominator, a laguna izgleda nema nameru da ih reprintuje.

 

Jesi li probao preko ovog oglasa:

 

https://www.kupindo.com/Triler-Misterija/67296597_Dominator-Tes-Geritsen

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Knipex Pokušaj da nađeš te knjige na Kupujem Prodajem ili na Kupindu- tako sam ja kupila neke knjige koje su rasprodate u Laguni...

 

Ali još tražim onu tetralogiju o templarima..Laguna ima drugi i četvrti deo..ne pada mi na pamet da kupim ta dva dela..Čitanje tada gubi smisao. 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Pokušaj da nađeš te knjige na Kupujem Prodajem ili na Kupindu- tako sam ja kupila neke knjige koje su rasprodate u Laguni...

Jednom do dvaput mesečno proveravam na KP 🙂

35 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Ali još tražim onu tetralogiju o templarima..Laguna ima drugi i četvrti deo..ne pada mi na pamet da kupim ta dva dela..Čitanje tada gubi smisao. 

Ako misliš na knjige Jan Gijua imam ih i pročitao sam ih. Dobre su. Kombinacija istorijskih događaja, koji preovladavaju i fikcije. Čitao sam kasnije o nekim događajima koji su opisani u knjigama i nekih 80% likova koji se pojavljuju su stvarno postojali. Čak sam se našalio sa sinom dok smo gledali film ( Da, da ima i film iz dva dela snimljen po knjigama) da je samo glavni lik izmišljen :classic_biggrin: 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

Da, na njih mislim. Gde bih mogla da kupim? Hoću sve knjige...Tražim ih baš dugo.

 

Bas sam radoznala koje njegove knjige su prevedene kod nas.

Jan Guillou je inace napisao vise od 50 knjiga. Cini mi se da su knjige o Carlu Hamiltonu (spijunska beletristika) – vise od deset romana - dosta prevodjene u svetu. Pa ima krstaska triologija o Arnu Magnussonu (istorijska beletristika) + nastavak nekoliko knjiga, i to je dosta prevodjeno. Napisao je i romansku svitu Veliki vek, koja se sastoji od deset knjiga koje su izlazile jednom godisnje i tako sam ih kontinuirano skupljala. Zadnja je izasla prosle godine. Kazem zadnja a ne poslednja jer tako se i zove Kraj price – ciao, nema vise. Tu svitu bih preporucila. To je njegov opus magnum, to mu je bio zivotni cilj, da dovrsi opus pre nego sto capne. Osim gore nabrojanog, ima jos 30-ak njegovih knjiga raznih zanrova. Vrlo je produktivan. Kogod da je sta radio - Guillou je stalno nesto pisao. 

 

On ima izuzetan jezicki dar i bujnu mastu. Za pisanje knjiga je to dushu dalo. Vest je pripovedac. IRL je mitoman, ali simpatican i bezazlen. Cak je i autobiografiju izmastao. Proslavio se kao istrazivacki novinar 70-ih na kontraverzan nacin – otkrio je informbiro u svedskoj tajnoj sluzbi koja je spijunirala levicare u parlamentu i javnom zivotu. Politicki stoji nalevo. Polemike su mu uvek bile jaca strana, to mu se bez obzira na slaganje ili neslaganje ne moze osporiti – old school, erudicija na izuzetnom nivou.

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cyber said:

Pa ima krstaska triologija o Arnu Magnussonu (istorijska beletristika) + nastavak nekoliko knjiga

Samo ovo je prevedeno kod nas, 4 knjige. Templarska trilogija o Arnu i četvrta knjiga "Arnovo nasleđe". 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ilarija Tuti - Uspavana Nimfa

 

24234.jpg

 

U pauzama praćenja trenutno aktuelnih sportskih zbivanja, stigne ponešto i da se pročita.🙂 Drugi roman po redu Ilarije Tuti, iz serijala o policijskoj narednici Terezi Batalji i njenom pomoćniku inspektoru Mariniju. Za razliku od njenog prvenca, pomalo izvikanog bestselera "Cveće iznad Inferna", ova priča/misterija mi je nekako ispala interesantnija. Jedina zamerka je možda, što se ista ipak mogla svesti na manji broj strana (preko 350), bez pojedinih nepotrebnih detalja vezanih za emotivna stanja glavnih junaka.

 

Naime, slučajnom analizom, otkriveno je da je remek delo slikarstva "Uspavana nimfa" naslikano ljudskom krvlju, još negde tamo 1945. Policija ne želi da zatvori slučaj, jer je autor slike još uvek živ, ali je duboko u devedesetim godinama svog života i uz to još i u katatoničnom stanju. Slučaj dodeljuju Batalji, koju istraga vodi u zabačenu planinsku regiju Val Reziju, naseljenu stanovništvom slovenskog porekla. Ali kako rešiti slučaj koji se dogodio pre 70 godina, a čiji su akteri već odavno mrtvi...

Edited by drgnk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/26/2021 at 2:55 PM, Alex_Serbia said:

Volim krimi trilere. Sprzio sam ceo opus Ju Nesbea, i Hari Hule serijal, kao i solo knjige. Sada dok cekam novo, citam polako Karizija.

 

Gledaj samo da pratiš serijale, a ne hronologiju izdavanja njegovih romana (po redosledu), jer ćeš u suprotnom, neprestano preletati od Mile Vaskez ka Markusu i nazad. 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, alcesta said:

Je li Nož poslednji iz serijala o Huleu? Sad sam tek shvatila da ga nisam čitala, nisam znala da ima nešto posle Žeđi.

 

Jeste. Odlican je, mozda i najmracniji u celom serijalu. Poslednji akt te knjige je bas...uh. must read.

Edited by Alex_Serbia
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da sam ga videla u knjižari ali sam mislila da ga imam već, verovatno sam pobrkala pošto isto ima tri slova :ajme:

Gledaću da ga nabavim prvom prilikom, samo sam već uspela da zaboravim šta je bilo u prethodnoj knjizi, baš sam je davno čitala.

Link to comment
Share on other sites

Vulkan najavio da će uskoro objaviti i sedmu, odnosno pretposlednju napisanu knjigu Laš Keplera koja se zove Lazar. Posle nje ima još jedna "The mirror man" ali još nije objavljena kod nas. Dosta kaska Vulkan jer je Lazar u Švedskoj objavljen još 2018.

 

Danas sam malo guglao jer me zainteresovao @alberto.ascari pa sam kupio prethodnih 6 a i ovu ću kad izađe, uskoro ću početi da čitam. Laš Kepler je u stvari pseudonim pod kojim piše bračni par Švedskih pisaca. Laš su uzeli iz imena Stig Lašona pošto ih je inspirisao. Svih 8 knjiga su o detektivu Joni Linu i najprodavaniji su serijal nordijskih detektivskih romana. Kolega koji je pročitao je oduševljen.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Frederik Bakman, Medvedgrad

Autor  romana Covek zvani Uve i jos nekoliko naslova koje od srca preporucujem. Ne umem da definisem njegov stil pisanja: kao da viri kroz kljucaonicu ili gleda sa oblaka, ima ga u prici i nema, i dokumentarno i autorski, i strashno i lepo....nista mi od zivotne surovosti ne precuti a opet, tako mi sve to isprica da se ne zgrozim, ne smuce mi se ljudi, zivot......naprotiv, lepo, pazljivo i nadasve - duhovito (humano?) gurne vas u vir svoje price ali ne pusti da se udavite. 

Tako i u Medvedgradu....prica o hokejaskom timu u malom gradu, tipicnoj palanci u stanju nepodnosljive lakoce postojanja. To je i prica o roditeljstvu ali i prica o deci, tinejdzerima, odrastanju, velikim i izgubljenim iluzijama. Ono sto mi je ostalo kao dominantan utisak to je koliko je svet odraslih surov i kako je krvavo tesko mladima da mu se prilagode i prezive - poprilicno osakaceni, kao zvercice uhvacene u klopku koje moraju da odgrizu shapu da bi sacuvale zivu glavu. I sve je to vec napisano, procitano, takoreci - banalno kao tema. Ono sto je osobenu, to je sam pripovedac, Bakman, njegov nacin prezentacije jer je on covek koji voli ljude.

Koliko su mi njegovi prethodni romani delovali savrseno precizno organizovani, dozirani, zaokruzeni do savrsenog efekta na citaoca, u Medvedgradu nesto curi na kraju, zapravo, kao da ima vise krajeva i kao da je tema ispricana i nije ispricana, ima viska i to malo remeti, bar kod mene,  dinamiku i ravnotezu cele konstrukcije. Jako mala zamerka da bi se propustila jedna dobro ispricana prica o nama. 

Medvedgrad je ekranizovan, dostupna je cela prva sezona i spremam se da je pogledam ali se i malo plasim, ekranizacija Cove zvani Uve mi se uopste nije dopala.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Frederik Bakman, Medvedgrad
Autor  romana Covek zvani Uve i jos nekoliko naslova koje od srca preporucujem. Ne umem da definisem njegov stil pisanja: kao da viri kroz kljucaonicu ili gleda sa oblaka, ima ga u prici i nema, i dokumentarno i autorski, i strashno i lepo....nista mi od zivotne surovosti ne precuti a opet, tako mi sve to isprica da se ne zgrozim, ne smuce mi se ljudi, zivot......naprotiv, lepo, pazljivo i nadasve - duhovito (humano?) gurne vas u vir svoje price ali ne pusti da se udavite. 
Tako i u Medvedgradu....prica o hokejaskom timu u malom gradu, tipicnoj palanci u stanju nepodnosljive lakoce postojanja. To je i prica o roditeljstvu ali i prica o deci, tinejdzerima, odrastanju, velikim i izgubljenim iluzijama. Ono sto mi je ostalo kao dominantan utisak to je koliko je svet odraslih surov i kako je krvavo tesko mladima da mu se prilagode i prezive - poprilicno osakaceni, kao zvercice uhvacene u klopku koje moraju da odgrizu shapu da bi sacuvale zivu glavu. I sve je to vec napisano, procitano, takoreci - banalno kao tema. Ono sto je osobenu, to je sam pripovedac, Bakman, njegov nacin prezentacije jer je on covek koji voli ljude.
Koliko su mi njegovi prethodni romani delovali savrseno precizno organizovani, dozirani, zaokruzeni do savrsenog efekta na citaoca, u Medvedgradu nesto curi na kraju, zapravo, kao da ima vise krajeva i kao da je tema ispricana i nije ispricana, ima viska i to malo remeti, bar kod mene,  dinamiku i ravnotezu cele konstrukcije. Jako mala zamerka da bi se propustila jedna dobro ispricana prica o nama. 
Medvedgrad je ekranizovan, dostupna je cela prva sezona i spremam se da je pogledam ali se i malo plasim, ekranizacija Cove zvani Uve mi se uopste nije dopala.
Dobra miniserija na Netflixu. 3,5/5.

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Meni se Uve mnogo dopao ali sam stil pisanja mi nije legao pa nisam tražila druge Bakmanove knjige. I ekranizacija me je dosta razočarala, sve je korektno odrađeno, čak se možda i previše držalo knjige, a opet nekako utisak ne ostavlja ni približno kao knjiga, iako ne mogu da uprem prstom u nešto konkretno što nije valjalo. Prosto ispalo je nekako mlako, ravno i bez dovoljno emocija, bar meni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...