Jump to content

Šta čitate?


zoe Bg

Recommended Posts

Kupiću ovu knjigu, ako ne za Noć knjige, onda kasnije.

 

https://www.vulkani.rs/beletristika/3767-stranger-things-tama-na-rubu-grada

 

Sada trenutno čitam "Staklenu palatu" Amitava Goša.  To je druga po redu, zanimljiva knjiga Amitava Goša, indijskog pisca. 

 

Ne znam da li da čitam odmah posle ove i treću knjigu "Gladna plima"..

 

Romani pripadaju žanru- drama..a ima tu i malo istorije.

 

 

  

 

Link to comment
Share on other sites

Imaš i knjigu pre te

https://www.knjizare-vulkan.rs/fantastika/78893-stranger-things-sumnjicavi-umovi

 

Ta koju planiraš da kupiš je druga u nizu iz Stranger things. Imam prvu ali je nisam čitao. Pretpostavljam da ima dosta poveznica sa serijom.

 

Inače, koliko znam, noć knjige je akcija koju organizuju Laguna i Delfi a vulkan ne učestvuje. Tu knjigu ćeš moći da kupiš u delfiju sa 20% popusta za noć knjige koliko je sada na sajtu vulkani.rs Ako je kupiš do 08.06. ovu prvu možeš sa njom sa 40% popusta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Knipex said:

Imaš i knjigu pre te

https://www.knjizare-vulkan.rs/fantastika/78893-stranger-things-sumnjicavi-umovi

 

Ta koju planiraš da kupiš je druga u nizu iz Stranger things. Imam prvu ali je nisam čitao. Pretpostavljam da ima dosta poveznica sa serijom.

 

Inače, koliko znam, noć knjige je akcija koju organizuju Laguna i Delfi a vulkan ne učestvuje. Tu knjigu ćeš moći da kupiš u delfiju sa 20% popusta za noć knjige koliko je sada na sajtu vulkani.rs Ako je kupiš do 08.06. ovu prvu možeš sa njom sa 40% popusta.

 

Jaoj, pa to je fantastika..Da li da kupujem uopšte pošto ne volim SF?

 

Ove godine u Noći knjige kupujem samo jednu knjigu koja nije Lagunino izdanje, ostale su Lagunine. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

A. Dž. Fin - Žena na prozoru

 

318027_w.jpg

 

Interesantan i nadasve lepo napisan triler o agorafobičnoj ženi koja dane provodi između četiri zida svoje ogromne kuće, kljukajući se alkoholom i pilulama. Jednog dana vidi ubistvo koje se dogodilo u kući preko puta njene. Zove policiju, ali niko ne veruje njenom svedočenju, pošto svi misle da je isto plod halucinacija. Jedan od onih triler-romana gde ništa nije kao što izgleda.

 

Kada čitate knjigu, imate utisak da se nalazite na poznatom terenu Alfreda Hičkoka, i njegovih filmova "Vertigo" i "Rear Window". Kao da je i sam pisac pomenutim romanom, želeo da da omaž velikom filmskom autoru.

 

Nedavno je izašla i istoimena ekranizacija ovog romana sa Ejmi Adams, Geri Oldmenom i Džulijen Mur u glavnim ulogama.

 

https://www.imdb.com/title/tt6111574/?ref_=nv_sr_srsg_0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Napuljska tetralogija, Elena Ferante.

Ne znam odakle da pocnem, ne znam sta da kazem o ovoj sagi E. Ferante (pseudonim), dozivljaj je tako duboko lican. 

U pitanju su ispovedni romani o Napulju i ljudima sa njegove margine. Ispricani sa brutalnom iskrenoscu prema sebi od strane glavne junakinje. I ta iskrenost pleni jer je u nasem vremenu tako retka. I otud sledi jedan od mogucih nivoa dozivljaja: radjamo se i bivamo baceni na pozornicu koja je vec  opremljena krhotinama bezbrojnih bivsih zivota na njoj, sve je dato i zadato i igra moze da pocne. Koliko je vazno da se ostavi trag, obelezi vrema koje nam je tako velikodusno dato  rodjenjem a uloge su vec podeljene, kraj se zna? Grad, njegova istorija svedena na djubriste nam se smeje u lice, bicemo zaboravljeni za dan, dva, samleveni kao i oni pre nas, izgubljeni u vremenu. I zato Lina ne zeli da Napulju ostvi ma i jedan trag svog postojanja  a Elena pise stotine i stotine stranica o Lini - iz ljubavi ili mrznje, one egzitencijalne muke koja nam vristi u lice da nismo dovoljni sami sebi, da su nam potrebni drugi ali da su ti drugi, uglavnom, nas licni pakao. I nije grad taj koji pobedjuje, postoji vekovima u senci vulkana koji ga podseca da od svega ostaje samo pepeo. Izmedju pocetka i kraja, prvog i poslednjeg cina drame ostaju  pitanja bez odgovora. I to je sve sto mozemo da uradimo, da postavljamo pitanja, trazimo smisao u besmislu. 

I tako, sad imamo sagu predgradja, sagu o gubitnicima, bilo je vreme da je neko napise jer Budembrokovi i Forsajti mozda reziraju nase zivote i postavljaju pozornicu ali na njoj smo sami, osudjeni da - budemo. 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Samo da dodam, osim ove dimenzije koju je Pletilja sjajno opisala, da tu imamo i odličan prikaz Italije šezdesetih i sedamdesetih, o kojoj se generalno kod nas malo zna, i osim filmova i serija o mafiji, uglavnom ljudi imaju prilično zašećerenu sliku o njihovom industrijskom i opštem razvoju u to vreme. Ovde je na primeru Napulja baš dobro pokazana ta podmukla struja fašizma koja nikad nije potpuno nestala, samo je prikriveno tinjala, i brutalan odnos ne samo bogatih prema sirotinji nego i sirotinje međusobno. A imamo i prikaz tadašnjih intelektualnih krugova iz Elenine perspektive, o kojima se takođe malo kod nas zna ali se više uklapaju u globalne tokove pobune šezdesetih i slično.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Zdravo svima, da se prikačim i na ovaj topic pošto se pisalo o Feranteovoj. ☺️  Pročitala sam Nupuljsku tetralogiju i spada među najkvalitetnija dela koja sam pročitala. Od njenih romana sam još čitala "Mračna kći" i "Lažljivi život odraslih" - preporuke. U nastavku kačim nešto što sam poodavno napisala o prvoj knjizi: 

 

Radnja ovog romana smeštena je u predgrađe Napulja, u drugu polovinu XX veka. Autorka vešto sukobljava siromaštvo kvarta i bujnu maštu dve devojčice, dve (genijalne) prijateljice. Naizgled nesvesne surove stvarnosti koja ih okružuje, pune svakodnevnih problema koje rešavaju stariji, njih dve se nadmeću za titulu dominantne. Počevši od igranja lutkama pa sve do udaje, Elena i Lila se međusobno takmiče i njihov odnos kao srž ovog remek dela čini knjigu toliko posebnom.

 

Ko je genijalna prijateljica?

Moram vam reći da nakon pročitanog prvog dela na to pitanje nisam dobila odgovor. Samim početkom romana, nekako se kao logičan odgovor nameće da je u pitanju Lila – ona je ta koja je agresivnija, samouverenija i odlučnija, dok se Elena sve vreme čini u njenoj senci. Međutim, kako sam se približavala kraju, Elena je izranjala iz stranica knjige u nekom sasvim novom ruhu koje ju je smestilo u neobičan okvir dominacije. On nije bio jasan od samog početka. Ovom metaforom Elena Ferante nam sugeriše da se zapitamo: Da li su oni koji su glasniji i skloniji preduzimanju akcija, zaista uvek dominantiji i, što je još važnije, genijalniji?

 

Zašto baš “genijalna” prijateljica?

Još jedna sjajna zagonetka koju autorka postavlja pred nas. Da li su i Elena i Lila genijalne zato što su uvek podržale jedna drugu, uprkos neslaganju, različitosti i nadmetanju? Rekla bih da je tako. Ova knjiga podstiče na razmišljanje i analiziranje postupaka kako glavnih tako i sporednih likova, ali vas istovremeno suptilno uvlači u živopisan i bogat svet sasvim običnih ljudi na jednom sasvim običnom mestu u jednom sasvim običnom trenutku.

 

Istorijsko-društveni kontekst i školovanje devojčica u Italiji

U godinama nakon završetka Drugog svetskog rata Italija se budila i doživljavala nov preporod – upravo u tom periodu i u takvom okruženju odrastaju Elena i Lila. Autorka nam u isto vreme prikazuje dve potpuno različite slike: sa jedne strane grad Napulj koji se obnavlja i poprima stari sjaj, a sa druge strane njegovo predgrađe koje se godinama ne menja. Upravo ta stagnacija odvaja stanovnike predgrađa od stanovnika Napulja – i ona sprečava Lilu da napreduje podjednako kao Elena. Školovanje devojčica još uvek je diskutabilno, i dominira običaj da završe osnovnu školu a potom ostaju u kući i mlade se udaju. Ovo pogotovo važi za siromašne porodice i upravo ovakva sudbina će snaći jednu od prijateljica, uprkos talentu i želji za učenjem.

 

Trenutno čitam "Daleko od razuzdane gomile" Tomasa Hardija.

Edited by DameTime
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 6/16/2021 at 4:26 PM, Knipex said:

@alberto.ascari

Našao sam Keplera što mi je falio :classic_smile: Sasvim slučajno, kod uličnog prodavca. Imao je tu i još jednu, zaboravio sam koju. Knjiga je nova, samo je malo pohabana od premeštanja po tezgi.

Postoje li neka posebna mesta u gradu sa uličnim prodavcima, gde se knjige mogu naći po povoljnoj ceni. Video sam par tezgi na Kalenić pijaci, ali je barem za moj ukus, izbor bio prilično nezadovoljavajući.

Edited by drgnk
Link to comment
Share on other sites

@drgnk Postoje 🙂 Prodavaca ima kod Karađorđevog parka, na Slaviji, i vikendom na buvljaku. 

 

Za kupovinu knjiga koristim i sajtove "Kupujem-prodajem" i "Kupindo".

 

Mislim da sam preko Kupujem prodajem kupila London u 3 toma i Njujork u 2 toma od Edvarda Raderfurda.

 

Bilo je dosta jeftinije u odnosu na Lagunu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/14/2021 at 1:01 AM, DameTime said:

Zdravo svima, da se prikačim i na ovaj topic pošto se pisalo o Feranteovoj. ☺️  Pročitala sam Nupuljsku tetralogiju i spada među najkvalitetnija dela koja sam pročitala. Od njenih romana sam još čitala "Mračna kći" i "Lažljivi život odraslih" - preporuke. U nastavku kačim nešto što sam poodavno napisala o prvoj knjizi: 

 

Radnja ovog romana smeštena je u predgrađe Napulja, u drugu polovinu XX veka. Autorka vešto sukobljava siromaštvo kvarta i bujnu maštu dve devojčice, dve (genijalne) prijateljice. Naizgled nesvesne surove stvarnosti koja ih okružuje, pune svakodnevnih problema koje rešavaju stariji, njih dve se nadmeću za titulu dominantne. Počevši od igranja lutkama pa sve do udaje, Elena i Lila se međusobno takmiče i njihov odnos kao srž ovog remek dela čini knjigu toliko posebnom.

 

Ko je genijalna prijateljica?

Moram vam reći da nakon pročitanog prvog dela na to pitanje nisam dobila odgovor. Samim početkom romana, nekako se kao logičan odgovor nameće da je u pitanju Lila – ona je ta koja je agresivnija, samouverenija i odlučnija, dok se Elena sve vreme čini u njenoj senci. Međutim, kako sam se približavala kraju, Elena je izranjala iz stranica knjige u nekom sasvim novom ruhu koje ju je smestilo u neobičan okvir dominacije. On nije bio jasan od samog početka. Ovom metaforom Elena Ferante nam sugeriše da se zapitamo: Da li su oni koji su glasniji i skloniji preduzimanju akcija, zaista uvek dominantiji i, što je još važnije, genijalniji?

 

Zašto baš “genijalna” prijateljica?

Još jedna sjajna zagonetka koju autorka postavlja pred nas. Da li su i Elena i Lila genijalne zato što su uvek podržale jedna drugu, uprkos neslaganju, različitosti i nadmetanju? Rekla bih da je tako. Ova knjiga podstiče na razmišljanje i analiziranje postupaka kako glavnih tako i sporednih likova, ali vas istovremeno suptilno uvlači u živopisan i bogat svet sasvim običnih ljudi na jednom sasvim običnom mestu u jednom sasvim običnom trenutku.

 

Istorijsko-društveni kontekst i školovanje devojčica u Italiji

U godinama nakon završetka Drugog svetskog rata Italija se budila i doživljavala nov preporod – upravo u tom periodu i u takvom okruženju odrastaju Elena i Lila. Autorka nam u isto vreme prikazuje dve potpuno različite slike: sa jedne strane grad Napulj koji se obnavlja i poprima stari sjaj, a sa druge strane njegovo predgrađe koje se godinama ne menja. Upravo ta stagnacija odvaja stanovnike predgrađa od stanovnika Napulja – i ona sprečava Lilu da napreduje podjednako kao Elena. Školovanje devojčica još uvek je diskutabilno, i dominira običaj da završe osnovnu školu a potom ostaju u kući i mlade se udaju. Ovo pogotovo važi za siromašne porodice i upravo ovakva sudbina će snaći jednu od prijateljica, uprkos talentu i želji za učenjem.

 

 

To  je ovaj link?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devojka Luke Razića said:

@drgnk Postoje 🙂 Prodavaca ima kod Karađorđevog parka, na Slaviji, i vikendom na buvljaku. 

 

Za kupovinu knjiga koristim i sajtove "Kupujem-prodajem" i "Kupindo".

 

Mislim da sam preko Kupujem prodajem kupila London u 3 toma i Njujork u 2 toma od Edvarda Raderfurda.

 

Bilo je dosta jeftinije u odnosu na Lagunu. 

Hvala. Pogledaću. 👍
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, drgnk said:

Postoje li neka posebna mesta u gradu sa uličnim prodavcima, gde se knjige mogu naći po povoljnoj ceni. Video sam par tezgi na Kalenić pijaci, ali je barem za moj ukus, izbor bio prilično nezadovoljavajući.

Ne bih znao, ne živim u Beogradu. Na ovog prodavca sam slučajno naleteo i koliko sam ga shvatio menja mesto na svakih 5-6 dana. Kupujem prodajem je ok opcija, kupovao sam i tamo knjige ali ima dosta bezobraznih prodavaca koji nabiju cene knjigama koje su rasprodate kod izdavača po 10 puta veće od normalne cene.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vil Djurant - Najveci imovi i ideje svih vremena 

Knjiga ima sest poglavlja;

 

- Besramno obozavanje junaka 

- Deset najvecih mislilaca 

- Deset najvecih pesnika 

- Sto najboljih knjiga za obrazovanje(ovo mi je najvise lrivuklo paznju, ocekujem odlicne preporuke)

- Deset vrhunaca ljudskog napretka 

- Dvanaest znacajnih datuma svetske istorije 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/19/2021 at 12:55 AM, Antizemljaš koji lebdi said:

Ima jedan ulicni prodavac u Knez Mihajlovoj i jedan na Zelenjaku. Ja uglavnom uzimam knjige na Kupindu, imam par pouzdanih prodavaca kod kojih uzimam sve sto mi treba.

Preporuka za prodavca na Zelenjaku, uzela sam kod njega komplet Ernesta Hemingveja (6 knjiga) za 1200. Ima baš veliki izbor dela i super su cene.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Od Elene Ferante sam zaređala po italijanskim piscima a moje najnovije otkriće je Paolo Đordano. Sasvim slučajno sam na društvenim mrežama naletela na promociju ove knjige https://dereta.rs/p/10318/I-nebo-je-bilo-nase I nebo je bilo naše (Divorare il cielo). Pročitala sam odlomak koji me oduševio. Ne dešava se često da me knjiga kupi sa par rečenica, tako da sam prvo prionula na potragu za elektronskim izdanjem na engleskom (koga zanima, njihov prevod naslova je Heaven and Earth), bivši jako nestrpljiva da je što pre pročitam. Kad smo na poslu povodom 8. marta dobile poklon kupone, mislim da sam otrčala u knjižaru da uzmem naše izdanje. 😄 

 

Kako bilo da bilo, knjiga se na par stotina stranica bavi dvadesetogodišnjim periodom u životima četvoro mladih ljudi - Tereze, iz čije perspektive pratimo radnju, Berna, Tomaza i Nikole. Iako je proživela mnogo godina pored njih, Tereza shvata koliko joj informacija o njihovim međusobnim odnosima nedostaje, i popunjava rupe u priči. Kao i uvek, fascinantna je moć pisca da nam predoči život u italijanskoj provinciji, karaktere likova, njihova uverenja i isprepletane odnose. Svako je povezan sa svakim. U pripovedanju se pisac igra religijom i religijskim uverenjima, postupcima koje činimo pravdajući se istim, kao i nekim fantastičnim elementima (shvatićete kada stignete do poslednjih stranica). Magična nit knjige je upravo u odnosima između ovo petoro ljudi, koje stvaraju u detinjstvu i koji ih oblikuju za ceo život. U nastavku je jedan od meni najdražih citata:

 

"Čovek celoga života upoznaje svoje bližnje... Bolje je i ne počinjati.

Istina o drugima. Verujem da je na to mislila. Da li ikad dostignemo onu tačku kad možemo reći da smo je spoznali? Istinu o Bernu, o Nikoli i Čezaru, Đulijani i Danku, istinu o Tomazu i ponovo o Bernu, pre svega o njemu, kao uvek. Sad kad sam ispunila praznine u priči o njemu, priči o nama, mogu li da kažem kako ga zaista poznajem? Baka bi, sigurna sam, rekla da ne mogu, bilo koji razuman čovek bi mi rekao da ne mogu: zato što istina o drugima, o bilo kome, jednostavno ne postoji.

Ipak, uprkos svemu onome što sam saznala o Bernu od Tomaza i Đulijane, od svih onih koji su imali privilegiju da budu s njim onda kad ja nisam bila, moje uverenje nije se promenilo, moj odgovor je ostao isti kao onaj koji nisam dala baki iz straha da je ne naljutim: ja njega poznajem. Poznavala sam ga. Ja i više niko osim mene.

Zato što sam ono što je trebalo saznati o Bernu saznala sve zajedno, odjednom, iz prvog pogleda koji mi je uputio s kućnog praga, kad je došao da se izvini zbog nekog smešnog prestupa. Istina o njemu sva je bila sabrana u njegovim tamnim primaknutim očima, i ja sam je videla."

 

Ocena: 4/5 

Edited by DameTime
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pročitala sam "Petu žicu" Branislava Jankovića. Knjiga me je oduševila, pročitala sam je za dve noći i pola dana 🙂 Ja ne volim epsku fantastiku, slovensku mitologiju i sl. i toga nije bilo u ovoj knjizi.

 

" Peta žica " je psihološka drama ali isto tako i priča o porodici, ljubavi...religiji koja je opisana malo drugačije ( monahinja puši, ponekad opsuje, starešina manastira svesno krši zakon...).

 

Sada čitam 14:14 Vlade Arsića, odlična je knjiga..vraćam se da čitam čim završim ovaj post 🙂 

 

 

Sa Vladom Arsićem sam prijatelj preko Fejsa i nadam se da ćemo se i uživo upoznati i pitaću ga sledeće:

 

Zašto sva poglavlja njegovih knjiga nemaju nazive tj svaki naziv poglavlja je datum jednog verskog praznika i tačno je naglašeno koji je praznik u pitanju?

 

To mi je zanimljivo.

 

Btw... Namerno naglašavam ovo da se poznajemo, možda slučajno prati ovaj forum..da mi se ne bi desio  mali problem koji sam imala sa svojim najomiljenijim piscem..koji prati forume..

 

Izvinjavam se na malom offtopicu

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...