Jump to content

Šta čitate?


zoe Bg

Recommended Posts

Gijom Muso - Devojka i noć

 

326972_w.jpg

 

Uzeh ovog Musoa da vidim u čemu je fora, pošto ga dosta hvale a i jedan je od najtiražnijih savremenih pisaca beletristike. Radi se o trileru smeštenom u gradić Antib na jugu Francuske gde se pre više od 20 godina dogodilo ubistvo koje je zataškano. Troje prijatelja koji su odgovorni za isto, sada već odrasli i ostvareni ljudi, nalaze se posle dužeg vremena na/u mestu zločina, povezani zavetom ćutanja. Međutim, još neko zna šta su učinili i zlokobna senka počinje da se nadvija, željna osvete, brutalno kažnjavajući odgovorne jedno po jedno.

 

Muso, kao pisac trilera, nema onaj intenzitet uzbudljivosti poput Karizija ili Nesbea, ali jako dobro slaže radnju, uklapa detalje i drži pažnju sve vreme. Roman je pitko napisan i lako se čita. Prizori iz prošlosti i sadašnjosti se neprestano prepliću u kombinaciji sa prelepim opisima pejsaža Azurne obale. Sve u svemu, zadovoljan sam pomenutim ostvarenjem (kako i ne bih za cenu sa akcije od 400 din). 🤣

Edited by drgnk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, drgnk said:

Radi se o trileru smeštenom u gradić Antib na jugu Francuske, gde se pre više od 20 godina dogodilo ubistvo koje je zataškano, a troje prijatelja koji su odgovorni za isto, sada već odrasli i ostvareni ljudi, nalaze se posle dužeg vremena na/u mestu zločina, povezani zavetom ćutanja.

 

Ovaj deo me podseća na "Opasno bogatstvo" Ken Foleta. 

 

Muso piše pitke romane, ali oni se nekako brzo zaborave. Mogla bih ponovo da čitam njegove knjige koje imam u svojoj ličnoj biblioteci. 

 

Odličan je pisac ukoliko želimo da čitamo nešto što nas opušta. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ovaj deo me podseća na "Opasno bogatstvo" Ken Foleta. 

 

Muso piše pitke romane, ali oni se nekako brzo zaborave. Mogla bih ponovo da čitam njegove knjige koje imam u svojoj ličnoj biblioteci. 

 

Odličan je pisac ukoliko želimo da čitamo nešto što nas opušta. 

 

Upravo tako.👍 Lagano, letnje, nepretenciozno štivo ali dovoljno zabavno da opusti i razonodi. Pored ove, imam još i "Cental park" kao i "Devojku iz Bruklina" ali sam negde našao preporuku da se njegove knjige ne čitaju baš u nizu (jedna za drugom) jer može da smori sa tim stilom pisanja. Posebno to važi za ljubitelje klasika i ozbiljnije literature. 😁 Konzumirati, dakle, u umerenim dozama. 🤣

 

Primetio sam da komentare o ovom piscu na raznoraznim sajtovima i forumima, uglavnom ostavljaju žene. Izgleda da je nečim pridobio pripadnice lepšeg pola. Često ga klasifikuju kao pisca ljubavnih romana, međutim, ova knjiga je čisti triler. Pošto je jedina koju sam pročitao od dotičnog gospodina, izbegao bih (za sada) bilo kakve generalizacije i klasifikacije. 😀

Edited by drgnk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, alberto.ascari said:

Francuski krimi triler No1 za mene Bernard Minier.

Preporučujem.

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk
 

 

Koje bi romane od pomenutog gospodina preporučio? 🙂

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, alberto.ascari said:

Sve. Treba da se cita redom
Mislim da je Mraz prvi


Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk
 

 

Nisam baš siguran da je to neko izdavao u Srbiji. Možda grešim, ali ne mogu da pronađem taj podatak. Preptostavljam da je transkribovano na srpski, ime pisca Bernar Minije, ali mi ništa ne izbacuje pored tog imena. 🤔

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, drgnk said:

Primetio sam da komentare o ovom piscu na raznoraznim sajtovima i forumima, uglavnom ostavljaju žene. Izgleda da je nečim pridobio pripadnice lepšeg pola. Često ga klasifikuju kao pisca ljubavnih romana, međutim, ova knjiga je čisti triler.

Supruga i ja imamo odvojene police za knjige, iako su neke na istom zidu i svako ima svoj spisak, odnosno svoje knjige. Ovo pišem jer sam joj tokom prošle i ove godine dokupio sve knjige Musoa koje nije imala, nekih 6-7. Dakle Muso je na njenom spisku :classic_smile: Lično sam pročitao samo jednu njegovu knjigu pre 4 godine, 7 godina kasnije, i to jer sam pročitao sve svoje koje sam poneo na more :classic_biggrin: Lagana akciona avanturica sa primesama ljubavnih romana koja se čita za dan. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Nisam baš siguran da je to neko izdavao u Srbiji. Možda grešim, ali ne mogu da pronađem taj podatak. Preptostavljam da je transkribovano na srpski, ime pisca Bernar Minije, ali mi ništa ne izbacuje pored tog imena. [emoji848]
Ima i TV serija na Netflixu prema prvoj knjizi, ali ja sam je promašio, sad mi je na wait listu, valjda će emitovati ponovo.


"Glacé (TV Series 2016– ) - IMDb" https://m.imdb.com/title/tt5736758/

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si Džej Tjudor - Čiča Gliša

 

cica_glisa-si_dzej_tjudor_v.jpg

 

"Ako vam se dopadaju moje knjige,

i ova će vam se sigurno svideti."

 

Stiven King

 

I zaista, ovaj prvenac Si Džej Tjudor, prilično liči na "It" pomenutog pisca. Samo za razliku od Kingovih klovnova i pauka, ovde "zlo" ima ljudsko obličje. Gotovo detinjasti naslov knjige je zapravo jedina benigna stvar koju ćete zateći u ovom prilčno mračnom i grozomornom ostvarenju.

 

Naime, u malom mestu u engleskoj provinciji, dešava se gnusno ubistvo devojčice i policija na kraju istrage saopštava ime počinioca. Petoro dece, prijatelja iz detinjstva koji su pronašli leš, mogu da odahnu. Trideset godina kasnije, jedno od te dece, sada već odrastao čovek, vraća se u pomenuto mesto poslom. Međutim, lavina događaja koja je potom usledila, dovodi ga do saznanja da zapravo ništa nije rešeno, već se košmar nastavlja tamo gde je stao pre 30 godina.

 

Knjiga je pitko napisana, radnja neprestano skače iz prošlosti u budućnost, dok se elementi ove zamršene priče napokon ne slože u celinu. Misterija pomalo sporo dogoreva, ali se strpljenje isplati zbog prilično šokantnog raspleta gde ništa nije kao što izgleda.

Edited by drgnk
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, drgnk said:

Si Džej Tjudor - Čiča Gliša

 

cica_glisa-si_dzej_tjudor_v.jpg

 

"Ako vam se dopadaju moje knjige,

i ova će vam se sigurno svideti."

 

Stiven King

 

I zaista, ovaj prvenac Si Džej Tjudor, prilično liči na "It" pomenutog pisca. Samo za razliku od Kingovih klovnova i pauka, ovde "zlo" ima ljudsko obličje. Gotovo detinjasti naslov knjige je zapravo jedina benigna stvar koju ćete zateći u ovom prilčno mračnom i grozomornom ostvarenju.

 

Naime, u malom mestu u engleskoj provinciji, dešava se gnusno ubistvo devojčice i policija na kraju istrage saopštava ime počinioca. Petoro dece, prijatelja iz detinjstva koji su pronašli leš, mogu da odahnu. Trideset godina kasnije, jedno od te dece, sada već odrastao čovek, vraća se u pomenuto mesto poslom. Međutim, lavina događaja koja je potom usledila, dovodi ga do saznanja da zapravo ništa nije rešeno, već se košmar nastavlja tamo gde je stao pre 30 godina.

 

Knjiga je pitko napisana, radnja neprestano skače iz prošlosti u budućnost, dok se elementi ove zamršene priče napokon ne slože u celinu. Misterija pomalo sporo dogoreva, ali se strpljenje isplati zbog prilično šokantnog raspleta gde ništa nije kao što izgleda.

 

Čitam post, sve mi nešto poznato, pa sam shvatio da sam pročitao, svidela mi se. 

Naslov originala The Chalk Man

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Petr V Brett, tetralogija, zavrsavam I deo, kod nas preveden kao Noc demona, original naslova u USA as The Warded Man  ili u UK kao The Painted man. Saga je zapoceta objavljivanjem I dela 2008. Ovo sto sam do sada procitala mi se bas dopada, bez obzira sto su osnovni postulati korisceni vec mnogo puta: svet nakon apokalipse (pobeda demona u ratu sa ljudima), pojedinac koji trazi cudo ne bi li spasao svet itd...fino nijansirani likovi, dobro izmastan svet u kojem se sve desava, odlicni dijalozi i doba prevod.....ne znam sta da ocekujem u ostala 3 naslova jer jedva da nesto znam i o piscu i o delu....za sada mi drzi paznju. Vasi utisci?

 

 

 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

Pročitao sam ceo serijal pre par godina ...

Solidno,ništa revolucionarno što se žanra tiče,definitivno možeš nastaviti sa čitanjem....

Nije da ćeš se oduševiti nekom spektakularnom pričom,ali nećeš se ni smoriti ....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stiv Kavana - 13

 

333028_w.jpg

 

Odličan sudnički triler, izuzetno dobro osmišljen. Neverovatna priča o njujorškom advokatu Ediju Flinu koji dobija slučaj klijenta optuženog za dvostruko ubistvo, dok pravi ubica sedi u poroti osmatrajući tok sudskog procesa. Ovde nema misterije u smislu "ubica je batler". Uglavnom su karte podeljene već na samom početku radnje. Sve vreme gledamo nemoguću misiju advokata da spase klijenta od zatvorske kazne i igru mačke i miša od strane poremećenog uma. Do konačnog raspleta međutim, čitalac se susreće sa velikim brojem iznenađenja, jer mnoge stvari nisu kao što izgledaju...

 

Sam roman je vrlo interesantno napisan jer se prepliću naracija glavnog junaka Edija Flina koja teče u prvom licu jednine, i ona, poremećenog psihopate Kejna, koja se odvija u trećem licu jednine.

 

Sve u svemu, veoma uzbudljiv triler koji mi je sve vreme držao pažnju. Prilikom čitanja, imao sam utisak kao da gledam film.👍

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sad sam došao iz knjižare sa 7 knjiga, 3*Anders Rosslund + Borge Hellström i 4*Cilla i Rolf Börjlind.

 

Počinjem sa ovom

61efqTJ+N+L._SX324_BO1,204,203,200_.jpg

 

 

Sinoć završio Louise Boije af Gennäs - Blodlokan, težak zajeb, pročitao na koricama, kome nedostaje Stieg Larsson, to je prava stvar trtemrte, trilogija, jedva sam pročitao prvu knjigu do kraja. Jedino mi je bilo zanimljivo što me je podsetila na mnogo mesta u Stockholmu. Ako mene pitate, ima mnogo boljih skandinavskih krimi autora, gubljenje vremena.

 

BM_Boije_Blodlokan_COVER_HD.jpg?fit=195,

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, alberto.ascari said:

Sad sam došao iz knjižare sa 7 knjiga, 3*Anders Rosslund + Borge Hellström i 4*Cilla i Rolf Börjlind.

 

 Na spisku želja mi se nalazi Roslundov, "72 sata". Ne znam da li si to čitao do sada i ako jesi, kakvi su utisci? Deluje mi prilično interesantno a i recenzije su dosta dobre.

Link to comment
Share on other sites

 Na spisku želja mi se nalazi Roslundov, "72 sata". Ne znam da li si to čitao do sada i ako jesi, kakvi su utisci? Deluje mi prilično interesantno a i recenzije su dosta dobre.
Daj mi naslov originala da proverim. Kupio sam 3 sekunde, 3 minute i 3 sata. Tako ide redom. Pored toga je sa Hellströmom napisao još 3 ili 4 knjige.

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, alberto.ascari said:

Daj mi naslov originala da proverim. Kupio sam 3 sekunde, 3 minute i 3 sata. Tako ide redom. Pored toga je sa Hellströmom napisao još 3 ili 4 knjige.

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk
 

Mislim da je to Three Days/Knock Knock.

 

https://www.andersroslund.se/titles/jamahonleva/

 

Opis na prethodnom linku, odgovara ovom sa Vulkana:

 

https://www.knjizare-vulkan.rs/trileri-misterije/68368-72-sata

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, drgnk said:

Mislim da je to Three Days/Knock Knock.

 

https://www.andersroslund.se/titles/jamahonleva/

 

Opis na prethodnom linku, odgovara ovom sa Vulkana:

 

https://www.knjizare-vulkan.rs/trileri-misterije/68368-72-sata

 

 

Hmmmm, ja sam kupio

 

Tre sekunder

Tre minuter

Tre Timmar

 

Idem da proverim da li je upošte preveden na češki.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alberto.ascari said:

 

 

Hmmmm, ja sam kupio

 

Tre sekunder

Tre minuter

Tre Timmar

 

Idem da proverim da li je upošte preveden na češki.

 

 

Prevedeno, prvo izdanje 2020. Češki naslov Minulosti neutečeš - Ne možeš pobeći od prošlosti

 

Tu knjigu nemam.

 

Glupav naslov i srpski i češki, prevod sa švedskog je "srećan rodjendan"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, alberto.ascari said:

Glupav naslov i srpski i češki, prevod sa švedskog je "srećan rodjendan"

 

”Ja må hon leva” je tradicionalna rodjendanska pesma i prevodi se Živela! / Yes, may she live!

 

Btw, hajd´ kad/ako procitas, kazi koji naslov/prevod vise odgovara.

Edited by Cyber
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Cyber said:

 

”Ja må hon leva” je tradicionalna rodjendanska pesma i prevodi se Živela! / Yes, may she live!

 

Btw, hajd´ kad/ako procitas, kazi koji naslov/prevod vise odgovara.

 

 

Hvala, Google Translate 😃

 

Javiću svakako, ali pre toga imam Tri sekunde, minute i sata. A ovu još nisam ni kupio..

 

Sa druge strane, Roslund ima toliko nagrada, da ne verujem da može da bude loše. Već početak Tri sekunde vrlo obećava. A Made in Sweden sam mislim pročitao na tvoju preporuku.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...