Jump to content

Šta čitate?


zoe Bg

Recommended Posts

Just now, We lose every week said:

Odličan izbor. Sterdžen je jedan od neopevanih heroja SF žanra.

 

Vec nekoliko meseci citam klasike SF zanra. Poceo sam Sterdzena cim sam zavrsio Milerov Kantikulum za Lajbovica, a pre toga sam procitao Marsijanske hronike od Bredberija, odnosno Zaduzbinu (i nastavke) od Asimova. Plan mi je da sledeca bude Klanica 5 od Vonegata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, alcesta said:

Mislim da mu je ovo i najbolje delo, čitala sam posle nešto još od njega, ne sećam se šta ali nije bilo ni blizu.

 

Verovatno "Venera + X". To je onako moglo da se nađe jer je polaris izdavao ( ili beše kentaur, više se ne sećam ). U onoj Živkovićevoj Antologiji SF-a nalazi se "Dugotrajno vajanje"

Just now, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Da, jel ti treba?

 

Jok i ne treba. Šalji bre. Nisam to čitao. Šaljem ti mail u PM. Treba li tebi nastavak kantikuluma. To imam ali nisam čitao. Čekao sam da negde prvo nabavim kantikulum.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, We lose every week said:

 

Verovatno "Venera + X". To je onako moglo da se nađe jer je polaris izdavao ( ili beše kentaur, više se ne sećam ). U onoj Živkovićevoj Antologiji SF-a nalazi se "Dugotrajno vajanje"

 

Jok i ne treba. Šalji bre. Nisam to čitao. Šaljem ti mail u PM. Treba li tebi nastavak kantikuluma. To imam ali nisam čitao. Čekao sam da negde prvo nabavim kantikulum.

 

Ajmo na PM.

Link to comment
Share on other sites

Trenutno "čistim" Karizijev opus. Moram priznati da je adiktivno štivo.

 

Donato Karizi - Vladar iz senke

 

spacer.png

 

Ne preporučujem da se čita pre Šaptača, jer, iako se radi o dve različite radnje, postoje jake poveznice i mnogima određeni detalji neće biti jasni bez čitanja prethodno navedenog Karizijevog prvenca.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, drgnk said:

Trenutno "čistim" Karizijev opus. Moram priznati da je adiktivno štivo.

 

Donato Karizi - Vladar iz senke

 

spacer.png

 

Ne preporučujem da se čita pre Šaptača, jer, iako se radi o dve različite radnje, postoje jake poveznice i mnogima određeni detalji neće biti jasni bez čitanja prethodno navedenog Karizijevog prvenca.

 

Gospodja Tasta ima sve knjige, a ja sam od ucenika dobio na poklon zutu i zelenu (Gospodar senki i Decak od stakla). E sad, nikako da mi to dodje na red za citanje, ali me interesuje da li te dve knjige koje posedujem mogu da se citaju mimo ostalih, ili mora da se ide nekim redosledom?

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Gospodja Tasta ima sve knjige, a ja sam od ucenika dobio na poklon zutu i zelenu (Gospodar senki i Decak od stakla). E sad, nikako da mi to dodje na red za citanje, ali me interesuje da li te dve knjige koje posedujem mogu da se citaju mimo ostalih, ili mora da se ide nekim redosledom?

 

Dečak od stakla i Gospodar senki su iz serijala o Markusu. Pre te dve knjige, mislim da bi trebao da pročitaš Lovac na duše (prvi roman iz serijala). Nisam upućen koliko su radnje povezane, pošto sam za sada pročitao samo dva njegova romana (oba iz serijala o Mili Vaskez). Ukoliko želiš da pratiš neki redosled, postoje dva serijala.

 

Serijal o Mili Vaskez

 

Šaptač

Vladar iz senke

Čovek iz lavirinta

Igra šaptača

 

Serijal o Markusu

 

Lovac na duše

Dečak od stakla

Gospodar senki

 

Kuća glasova i Noć mi te uzima su romani za sebe.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, drgnk said:

Serijal o Mili Vaskez

 

Šaptač

Vladar iz senke

Čovek iz lavirinta

Igra šaptača

 

Serijal o Markusu

 

Lovac na duše

Dečak od stakla

Gospodar senki

 

Kuća glasova i Noć mi te uzima su romani za sebe.

 

To mi kazi! 🙂 Nigde nisam uspeo da nadjem ovu podelu, sad mi je mnogo jasnije. Kazem, ima Tasta sve Karizijeve knjige, jedno vreme su bile kod mene ali nikako mi nije dolazilo na red; svakako cu kupiti i "Lovca na duse" da kompletiram samo kad nadjem novo izdanje "u boji", posto u Vulkanu vidim samo ono sa starim dizajnom korica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

To mi kazi! 🙂 Nigde nisam uspeo da nadjem ovu podelu, sad mi je mnogo jasnije. Kazem, ima Tasta sve Karizijeve knjige, jedno vreme su bile kod mene ali nikako mi nije dolazilo na red; svakako cu kupiti i "Lovca na duse" da kompletiram samo kad nadjem novo izdanje "u boji", posto u Vulkanu vidim samo ono sa starim dizajnom korica.

 

Odavno, a to ćeš se uveriti i sam, nisam čitao romane sa šokantnijim završnicama (za sada samo govorim o Šaptaču i Vladaru iz senke). Taman pomsliš da je sve razrešeno, počinioci otkriveni a onda u poslednje dve, tri stranice, kada očekuješ miran epilog, Karizi sunovrati celu priču naglavačke i čitalac ostane u čudu i šoku. 😃

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, drgnk said:

Odavno, a to ćeš se uveriti i sam, nisam čitao romane sa šokantnijim završnicama (za sada samo govorim o Šaptaču i Vladaru iz senke).

Tek ćeš se šokirati kad budeš pročitao Lovac na duše. Meni se donja vilica spustila na pod od iznenađenja :classic_biggrin:

 

Inače i sam sam ljubitelj Karizija. Prva knjiga koju sam pročitao je bila Šaptač i to na preporuku sa pokojnog b92 foruma. Pročitao sam sve osim ove poslednje što je izašla kod nas, Igra šaptača.

Edited by Knipex
Slovo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Procitao sam "Vise nego ljudski" pa "Klanicu 5".

 

Teodor Sterdzen ume mnogo toga da kaze recima, ali Kurt Vonegat ume da jos vise isprica cutanjem.

 

Tesko mi je da sad nadjem veci izazov. Ipak, nesto mora da se cita.

 

Zato, Kliford Simak i njegov "Grad".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, We lose every week said:

Moja iskrena preporuka je, kad si već krenuo sa Vonegatom, pročitaj "Kolevka za macu" to mu je remek delo imo neuporedivo kvalitetnije od Klanice. 

 

Imam je u planu, "Kolevka" ce uskoro sasvim sigurno stici na red :reading:

Link to comment
Share on other sites

Pa ne bih se složila da je kvalitetnije, meni su tu negde.

U ovoj situaciji čitanje Vonegata možda i pomaže jer posle toga pomisliš kako ne bi uopšte loše bilo da nešto zbriše ljude s lica Zemlje, pa ti pandemija manje smeta barem na globalnoj skali :reading:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, alcesta said:

Pa ne bih se složila da je kvalitetnije, meni su tu negde.

U ovoj situaciji čitanje Vonegata možda i pomaže jer posle toga pomisliš kako ne bi uopšte loše bilo da nešto zbriše ljude s lica Zemlje, pa ti pandemija manje smeta barem na globalnoj skali :reading:

 

Vonegat me u stvari odvlaci od zanrovske knjizevnosti ka postmodernizmu, nego imam jos nekoliko sci-fi klasika na listi (Grad od Simaka, Pozitronski covek i Bogovi licno od Asimova, Gospodar svetlosti od Zelaznog, a od Ursule Covek praznih saka), pa cu onda verovatno malo da menjam plocu. Dosta sam dugo u zanru, vec me i zamara.

Link to comment
Share on other sites

Donato Karizi - Čovek iz lavirinta

 

spacer.png

 

Treći po redu roman iz serijala o Mili Vaskez. Po kvalitetu je nešto slabiji od prethodna dva (Šaptač, Vladar iz senke). Možda je takvom utisku kumovala i činjenica da sam prvo gledao ekranizaciju sa Dastinom Hofmanom i Tonjem Servilom u glavnim ulogama, pa su mi radnja i zaplet bili poznati. Element napetosti i uzbuđenja sa šokantnim završetkom, što je autorski pečat pisca, prisutan je i u ovom ostvarenju. Ono što zameram istom, jeste prilično nezaokružena priča sa nedovoljno objašnjenim zapletom, likovima i vezama između određenih događaja unutar same radnje. Odlučio sam se da roman ipak pročitam, jer sam želeo da održim kontinuitet serijala, a i zato da mi evenutalno ne promakne neki detalj, koji bi bio bitan za čitanje budućih romana iz pomenutog serijala.

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Citam "Grad" od Kliforda Simaka. U pitanju je naucnofantasticni fix-up od 8 prica koje govore o propasti gradova, naseljavanju svemira, padu covecanstva i usponu drugih inteligentnih vrsta. 

 

Ne sporim da je u vremenu kada su nastale ove price zaista predstavljale skup svezih ideja i necega sto do tada nije vidjeno. Medjutim, kada se citaju sa vremenske distance od 7 decenija, jasno je da su prevazidjene. Slicno je i sa "Marsovskim hronikama" Reja Bredberija. Cini mi se da je ovo delo Simak pisao kao svojevrsni manifest antiurbanizma. Radnje gotovo i da nema, likovi nisu razvijeni, dosta se polaze na gradjenju atmosfere i deskripciji. Prve tri price sam jedva i procitao (treca mi je bila narocito nezanimljiva, gde sam cak bio i na ivici da odustanem od citanja), ove koje dolaze kasnije su nesto citljivije. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/23/2021 at 4:05 PM, drgnk said:

 

Dečak od stakla i Gospodar senki su iz serijala o Markusu. Pre te dve knjige, mislim da bi trebao da pročitaš Lovac na duše (prvi roman iz serijala). Nisam upućen koliko su radnje povezane, pošto sam za sada pročitao samo dva njegova romana (oba iz serijala o Mili Vaskez). Ukoliko želiš da pratiš neki redosled, postoje dva serijala.

 

Serijal o Mili Vaskez

 

Šaptač

Vladar iz senke

Čovek iz lavirinta

Igra šaptača

 

Serijal o Markusu

 

Lovac na duše

Dečak od stakla

Gospodar senki

 

Kuća glasova i Noć mi te uzima su romani za sebe.

 

 

Na češki su prevedene samo dve knjige, prva je Šaptač (Il suggeritore, Našeptáváč, prvo izdanje 2009), pisao sam ovde, druga je L’ipotesi del male, Hypotéza zla, ne znam srpski naziv (prvo izdanje 2013).

 

Šaptač je izašao krajem 19, početkom 20, druga knjiga u oktobru 20.

 

Nema smisla da čekam na sledeća izdanja i hronologiju, počeću danas ovu drugu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...