Jump to content

Šta čitate?


zoe Bg

Recommended Posts

On 5/10/2020 at 12:48 PM, mare80 said:

Citao sam ovu knjigu ranije ,sada je vreme da se malo obnovi gradivo...🙂

 

 

 

U tom slucaju toplo preporucujem i jednko vesto napisanu ali manje pretencioznu i po meni mnogo kvalitetniju i ozbiljniju knjigu na ovu temu:

spacer.png

 

Ova knjiga (izdata oko 25 godina pre GG&S-a) u Sjedinjenim Drzavama predstavlja klasik i siroko koriscen studentski udzbenik, a profesor A. Krozbi se smatra zacetnikom ove vrste ekoloske istorije civilizacije(a) (napisao je kasnije jos dosta knjiga na slicne teme, jednu posebno sugestivnog imena: Germs, Seeds, and Animals), i ako sam BAS dobro raspolozen rekao bih da je Dz. Dajmond bio "inspirisan" Krozbijevim radovima, o mrzovoljnim danima bih mozda upotrebio i grublje karakterizacije...

Edited by bohumilo
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2020 at 6:48 PM, mare80 said:

Citao sam ovu knjigu ranije ,sada je vreme da se malo obnovi gradivo...🙂

 

mikrobi_puske_i_celik_v.jpg

 

 

 Imas jos dve Dajmondove knjige vredne citanja: Collapse i Why is Sex Fun?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Citao sam "Collapse" ...

To je, ako me secanje dobro sluzi nastavak gorenavedene knjige gde na primerima drustva sa Uskrsnjih ostrva itd. razradjuje teze o unistavanju zivotne sredine kao jedan od kljucnih razloga za slom tih drustava....

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mare80 said:

Citao sam "Collapse" ...

To je, ako me secanje dobro sluzi nastavak gorenavedene knjige gde na primerima drustva sa Uskrsnjih ostrva itd. razradjuje teze o unistavanju zivotne sredine kao jedan od kljucnih razloga za slom tih drustava....

 

Da, to je to...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, mare80 said:

Hvala na preporuci...

Ima li prevod na srpskom?

Nema nazolost, to sam propustio da navedem. Koliko je meni poznato iz Krozbijevog opusa je na ex-YU jezike prevedena samo knjiga Ekoloski imperijalizam (evropska bioloska ekspanzija 900-1900) - i to, ocekivano, na slovenacki...

Edited by bohumilo
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Miloš Crnjanski: Eseji - U pitanju su oni Prosvetini, iz 66. g. Većina tema uopšte me ne interesuje, ali uželio sam se stila Crnjanskog i temperamenta, melanholije, jezika. Samo zato sam uzeo knjigu. Sasvim sigurno ne bih inače čitao studiju o slikarstvu Albrehta Direra na 50 strana, između ostalog.

 

Annie Proulx: Barkskins - Saga o generacijama porodica dvojice francuskih doseljenika u Sjevernu Ameriku krajem sedamnaestog vijeka, ali prije svega ekološki roman o devastaciji šuma koju civilizacija donosi. Inače ne volim angažman u književnosti, ali knjiga je zaista dobro napisana. Preporučujem.

 

David Albahari: Propuštena prilika - Priče o ljubavi i starenju (ili o ljubavi u zrelom dobu), propuštene kroz sito postmoderne autoreferentne proze. Albaharijevska knjiga.

 

G. K. Chesterton: Father Brown - Selected Stories - Braun je Čestertonov katolički Šerlok Holms. Stilski dosta kvalitetnije od uporedive žanrovske literature, ali bez mnogo šarma. Poštovaoci govore o Braunovim "filozofskim uvidima", u stvari radi se o antipatičnim konzervativnim pridikama i katoličkoj propagandi. Bezveze. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, dude said:

Vrlina sebicnosti - Ajn Rend

 

Prilicno sam upoznat sa njenim zivotom i radom, filozofijom objektivizma ali nisam citao nista pre. 

Čitao sam ja The Fountainhead. Književne vrijednosti praktično nema, ali oni koje interesuju samo njene filozofske ideje, vjerovatno uživaju u tom romanu.

Vrlina sebičnosti je non-fiction. Pretpostavljam da je to bolje pisala od beletristike. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/27/2020 at 2:05 PM, alberto.ascari said:

Imam spremnih 7-8 knjiga, ne mogu da se odlučim, ali najverovatnije ću početi Lagerkrantza, Millenium 6.

 

Gotovo. 👍

 

Kad sam uzeo knjigu u ruke, čitao sam po 50 strana dnevno. Ima potencijal za nastavak. Ništa više ne pišem, neću da kvarim ako neko hoće da pročita.

Link to comment
Share on other sites

André Brink: Rumours of Rain

 

Političko - socijalno - obiteljski fiction o Južnoafričkoj Republici s početka 70-ih. Knjiga je pisana u Ich-formi, iz perspektive afrikanerskog poslovnog čovjeka i književnika i, hvala svemoćnom Chthulhu-u, lišena je bilo kakve političke korektnosti.*

Pravi melem za oči i dušu u ovom BLM ludilu.

 

*Sam autor je, inače bio protivnik Apartheida i zbog toga često napadan u JAR.

Link to comment
Share on other sites

Design Thinking: Kako da stvarate proizvode koje ljudi zele, napisali Milovan Dekic i Marko Jevtic, ekipa iz Nordeusa (ko ne zna, oni su napravili Top Eleven mobilnu igru).

 

Svakom preporucujem da je procita i da se upozna sa design thinking metodologijom koja se cesto koristi u razvoju digitalnih proizvoda, ali se moze primeniti u bilo kojoj industriji i zapravo u bilo kojoj sferi zivota jer je problem solving metodologija, zasnovana na stvaranju inovacija i resavanju problema narocito onih koje korisnici i kupci imaju.

 

Dakle ako imate neki proizvod koji biste da prodate ljudima, a ne znate da li taj proizvod resava neki stvarni problem kog oni imaju, onda design thinking metodologija moze da posluzi da oktrijete taj problem i da napraviti proizvod (prototip, MVP) tako da resava njihov problem i odgovara korisnickim potrebama.

Edited by Veshtodel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Knjige obicno biram tako sto pratim da li pisac spominje neku knjigu ili neke knjige u toj knjizi koju citam, kao recimo dok sam citao knjigu "Psihologija zla", Sajmon Baron-Koen, vec sam nasao neke naslove kao sto je knjiga "Dete srece" - Tomas Burgental, i "OBIČNI LJUDI" - Kristofer R. Brauning bar su se te knjige mogle naci kod nas, ali me zanima i treca knjiga koju je Sajmon spominjao a to je "The Mask of Sanity" (Cleckey, 1982) kod nas bi ta knjiga trebala biti prevedena kao "Maska dusevnog zdravlja" ili jednostavno "Maska zdravlja".
Na zalost tu poslednju knjigu nisam mogao naci, pa ako neko zna gde bi se ista mogla naci moze ostaviti link.
Hvala...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...