Jump to content

Šta čitate?


zoe Bg

Recommended Posts

11 hours ago, Pletilja said:

M.Pavic....za ovu olujnu noc  sa police odabran Hazarski recnik......

I tako, kad se rasijem po savovima a dusa postane jedro shibano solju suza svih kojio su ikad plakali, gde da odem, gde da se sklonim ako necu pod skut Milorada Pavica? Moje sigurno mesto sto mirise na pelin i nanu, krilo carobnjaka u koje, umotana u svilu i kadifu, predahnem a mala, bela ruka milodarka me blago, uz blagoslov, vrati u laz koja nosi moje ime....

"Prema drugom predanju, Jabir Ibn Akshani uopste nije umro. Jednog jutra 1699 godine, u Carigradu, bacio je list lovora u cabar s vodom i zagnjurio u vodu glavu da opere perrcin. Zagnjuren nije ostao duze od nekoliko trenutaka. Kada je izvadio glavu iz vode i udahnuo vazduh, oko njega vise nije bilo ni Carigrada ni carstva u kojem se umivao. Nalazio se u istambulskom hotetu A lategorije "Kingston", tekla je 1982 godina po Isi, imao je zenu, dete i belgijski pasos, govorio je francuski i samo je jos uvek pred njim na dnu lavaboa marke F.Primavesi et Son, Cprrella, Cardif, plivao jedan list lovora". 

Eh, da mi je da me samo list lovora veze za ovu zemlju suza.....

 

 

I, da ne zaboravim, Salman Ruzdi, Paviceva senka, umesto caja od kamilice......Dve godine, osam meseci i dvadeset osam noci......

 

 

 

Hazarski recnik sam davno citao, tu je svaka recenica svijet za sebe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
16 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Sarum III tom - Raderfurd 

 

Više nego odlična trilogija. 

Raderfurd, Ruska, I tom, upravo zavrsila.....

Magda Sabo, Vrata....citala sam njenu Starinsku pricu davno....

Vrata....ne znam zasto se roman tako zover, nisam nasla vezu sa temom, citala sam brzo, za 1 dan, nisam mogla da je pustim....na spisku je za sledecu vecu kupovinu kao i njen poslednji roman Daljine, kupicu ga na blanco jer mi se jako dopada kako pise, fokusinrana je na odnose zena u porodici, bar ova dva romana koja sam procitala a i Daljine se najavljiju kao roman o odnosu majke i cerke. Sabo pise lako (pisanje nikad nije lako, samo je moj utisak takav) intimisticki, uvek zapitana zasto i da li je moglo drugacije. Nosimo svako svoj krst kroz zivot ali kad Sabo pise, taj krst kao da postaje par andjeoskih krila na nasim ledjima.....

Snimljen je i film 2012 The Doors, sa Sijenom Miren, njen  izbor  za ulogu Emerence je savrsen i jedva cekam da pogledam film. 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/22/2020 at 11:45 AM, Pletilja said:

Raderfurd, Ruska, I tom, upravo zavrsila.....

Magda Sabo, Vrata....citala sam njenu Starinsku pricu davno....

Vrata....ne znam zasto se roman tako zover, nisam nasla vezu sa temom, citala sam brzo, za 1 dan, nisam mogla da je pustim....na spisku je za sledecu vecu kupovinu kao i njen poslednji roman Daljine, kupicu ga na blanco jer mi se jako dopada kako pise, fokusinrana je na odnose zena u porodici, bar ova dva romana koja sam procitala a i Daljine se najavljiju kao roman o odnosu majke i cerke. Sabo pise lako (pisanje nikad nije lako, samo je moj utisak takav) intimisticki, uvek zapitana zasto i da li je moglo drugacije. Nosimo svako svoj krst kroz zivot ali kad Sabo pise, taj krst kao da postaje par andjeoskih krila na nasim ledjima.....

Snimljen je i film 2012 The Doors, sa Sijenom Miren, njen  izbor  za ulogu Emerence je savrsen i jedva cekam da pogledam film. 

Helen Miren, izvinjavam se....

Odgledala sam film.....ne preporucujem ga. Nicega od finog tkanja romana nema u filmu. Kraj je potpuno izmenjen a bas originalni kraj daje poentu celoj prici. Zao mi je sto sam ga gledala a knjigu cuvam jos uvek potred sebe, ner mogu da je vratim na policu. Nas razgovor jos uvek nije okoncan. Da, shvatila sam zasto se roman zove  Vrata.....

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Biografija J.C.R. Licklidera (vizionara koji je bio glavna pokretacka snaga istrazivanja i konstruisanja personalnog racunara) ali pre svega vrlo dobro napisana i uzbudljiva knjiga o istoriji racunara, od 30 godina proslog veka na ovamo:


The Dream Machine: J.C.R. Licklider and the Revolution That Made Computing Personal
https://www.amazon.com/Dream-Machine-Licklider-Revolution-Computing/dp/0670899763


Inace, preporuku sam pokupio sa sajta genijalnog Patrika Kolisona, osnivaca i direktora Stripe-a, gde on kaci knjige koje cita i istice one za koje misli da su posebno dobre, pa ko voli (mnogo knjiga o tehnologiji, kulturi, ekonomiji, istoriji, Kalifornji...)...bice dosta vremena za citanje u narednom periodu:

 

https://patrickcollison.com/bookshelf

Edited by bohumilo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Karl Ove Knausgor: A Time to Every Purpose Under Heaven (knjiga o anđelima, ko je čitao Moju borbu sjetiće se) - vrlo neobičan roman, i tematski i strukturalno. U osnovi, bavi se vrlo spiritualnim stvarima, ali Knausgor je vrhunski pripovjedač koji savršeno gradi atmosferu i likove, opisuje prirodu. Kad esejizira o tome koliko su se ljudi udaljili od Boga pruža neki novi ugao, ali nije toliko književno uzbudljiv.

 

Saša Ilić: Pas i kontrabas - nadao sam se da će me prijazno iznenaditi, ali zapravo vrlo predvidljiv roman. Svi boksovi su čekirani: ratni zločini, postratne traume, tranzicijsko siromaštvo, korumpiranost državnog sistema... Za svakoga ko zna bilo šta o Iliću ovo je katalog opštih mjesta. Uz to, jezički i stilski limitirano. Knjiga ima bukvalno par dobrih momenata, sve ostalo nije vrijedno pažnje.

 

Džon Banvil: The Book of Evidence - Ispovijest ubice. Neki su knjigu poredili sa Dostojevskim i Kamijem, ali mene Banvilov pripovjedač dosta potdsjeća na Nabokovljevog Hamberta. Ovo mi je treći Banvilov roman i mogu da kažem da je u pitanju ozbiljno dobar pisac. 

 

Sad čitam onog slovenačkog anarhistu (Vitomil Zupan: Menuet za gitaru). Knjiga je odlična - partizanija bez idealizacije i ideoloških opterećenja, prošarana filozofiranjem o fenomenu rata i istorije, ali rasterećena erotskim avanturama.  

Link to comment
Share on other sites

On 3/25/2020 at 12:11 AM, quentin said:

Saša Ilić: Pas i kontrabas - nadao sam se da će me prijazno iznenaditi, ali zapravo vrlo predvidljiv roman. Svi boksovi su čekirani: ratni zločini, postratne traume, tranzicijsko siromaštvo, korumpiranost državnog sistema... Za svakoga ko zna bilo šta o Iliću ovo je katalog opštih mjesta. Uz to, jezički i stilski limitirano. Knjiga ima bukvalno par dobrih momenata, sve ostalo nije vrijedno pažnje.

 

Hvala za ovu kratku ali dobru analizu dobitnika Ninove nagrade koji bojkotuje tu nagradu od 2010..ali je sada, ove godine iznenada prekinuo bojkot ( ili je još bojkotuje, to ne znam ).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Najzad sam završio knjigu "Ostrvo Sakhalin" od Čehova. A i kupio sam je kada sam čitao u 1Q84 od Haruki Murakamija gde je on čita onoj devojci, Fukaeri, o Giljacima.

Oni su domorodci na Sakhalinu, kao Indijanci u Americi. Ima tu još, osim ostalog, da su nomadi i da ne razumeju šta znači put. Idu, pored puta koji ide u istom smeru a probijaju se mačetama kroz tajgu.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Yoyogi said:

Najzad sam završio knjigu "Ostrvo Sakhalin" od Čehova. A i kupio sam je kada sam čitao u 1Q84 od Haruki Murakamija gde je on čita onoj devojci, Fukaeri, o Giljacima.

Oni su domorodci na Sakhalinu, kao Indijanci u Americi. Ima tu još, osim ostalog, da su nomadi i da ne razumeju šta znači put. Idu, pored puta koji ide u istom smeru a probijaju se mačetama kroz tajgu.

 

 

Ima i ono kad Čehov kaže kako je stanje na Sahalinu sada mnogo bolje. Ljudožderstvo se samo povremeno javlja. 

Link to comment
Share on other sites

Lorens Darel, Aleksandrijski kvartet

izmedju prvog i ovog, drugog citanja - ceo jedan zivot, moj.

Prvi put -  lavirint ciji se kraj ne nazire, virenje kroz kljkucaonicu u svet  odraslih  i zakljucak "Ne, to se meni nece dogoditi...."

Danas....iskreno, da biblioteka nije zatvorena, tesko da bih se vratila kvartetu bez obzira na vestinu pisca koja je dobo zapamcena u prvom citanju.

Vreme, moje vreme, nije bilo milostivo prema Darelovom delu, preopsirno je za nas koji citamo savremenike, prilicno nekoherentno, razvuceno, nema cvrste radnje (grad ne moze da bude ta nit jer se i on menja) na koju smo navikli mi, citaoci 21 veka, previse introspektivno na racun slike koju citalac moze da stvara jer, mi smo kultura vizuelnog. 

Ipak, ipak.....ako ista ostane onda je to zakljucak da mi se zivot dogodio uprkos svemu, kad otklonim taj osecaj poraza, stida, krivice....sto nisam uspela da ga drugacije prozivim, shvatim da to i nije bilo moguce. Da pomilovanja nema. I da je zivot - pustinjska fatamorgana, na srecu.

 

 

 

 

 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

On 3/25/2020 at 7:11 AM, quentin said:

Sad čitam onog slovenačkog anarhistu (Vitomil Zupan: Menuet za gitaru). Knjiga je odlična - partizanija bez idealizacije i ideoloških opterećenja, prošarana filozofiranjem o fenomenu rata i istorije, ali rasterećena erotskim avanturama.  

 

Onda bi trebao obavezno da procitas i "Levitan", nesentimentalni opis njegove posleratne sestogodisnje robije, disident koji sebe ni malo ne zali.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2020 at 4:06 PM, blond said:

 

Onda bi trebao obavezno da procitas i "Levitan", nesentimentalni opis njegove posleratne sestogodisnje robije, disident koji sebe ni malo ne zali.

....i Putovanje na kraj proleca...lepo.....

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2020 at 4:06 PM, blond said:

 

Onda bi trebao obavezno da procitas i "Levitan", nesentimentalni opis njegove posleratne sestogodisnje robije, disident koji sebe ni malo ne zali.

 

34 minutes ago, Pletilja said:

....i Putovanje na kraj proleca...lepo.....

Čitaću i te sigurno. Kupio sam prije izvjesnog vremena Izabrana djela Vitomila Zupana u šest knjiga. Izdanje iz 1985. godine. Rashodovano iz biblioteke nekadašnjeg Republičkog centra za obrazovanje kadrova unutrašnjih poslova.

Ko bi rekao da su budućim policajcima dozvoljavali da čitaju takve knjige. Mada, sudeći po kartonu, ova moja je bila izdana samo jednom.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Profesor Pierre Bayard ponovo otvara cuveni slucaj Beskervelskog psa i na holmsovski nacin dokazuje da je zapravo Serlok Holms u tom slucaju napravio gresku, i da je pravi ubica uspeo da se izvuce (sve do sada), intrigantno stivo (uz prihvatljivu dozu ozbiljne literarne teorije i analize "realnosti" i autonomnosti likova iz knjizevne fikcije):

 

Sherlock Holmes Was Wrong: Reopening the Case of The Hound of the Baskervilles

https://www.goodreads.com/book/show/3476806-sherlock-holmes-was-wrong

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Richard Ford: The Sportswriter - Na tragu nekih Apdajkovih knjiga, recimo, samo sa manje jezičkih vatrometa, ali sa ubjedljivijom psihologijom.

Robert Muzil: Kos i druge priče - Slojevito, zahtjevno, povremeno groteskno kao u nekim Kafkinim pričama.

Denis Johnson: Jesus' Son - Karverov učenik, i to dosta dobar, nije iz armije epigona.

Borislav Pekić: Kako upokojiti vampira - Filozofsko-politički esej koji silno želi da bude beletristika. Pekićeva erudicija nikako ne može da bude književni stil, osim možda u Zlatnom runu.

Rajko Grlić: Neispričane priče - Nepretenciozno i zanimljivo, povremeno presentimentalno.

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2020 at 6:35 PM, quentin said:

Ko bi rekao da su budućim policajcima dozvoljavali da čitaju takve knjige. 

 

To su bile osamdesete kad je komunizam/socijalizam vec uveliko propadao a ne pedesete/sezdesete kad je Zupanova subverzivnost i, mozda, mogla nesto da naskodi... nemoj to da te cudi...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...