Jump to content

Šta čitate?


zoe Bg

Recommended Posts

Треба да почнем "Лимене дечаке" Светлане Алексијевич. Прочитала сам "Последње сведоке" и "Рат нема женско лице". Ова друга ме померила с места, и што неко написа, требало би је ставити у школску лектиру.

Препоручујем обе.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

“Car” Rišard Kapušćinjski.
Tek sam krenuo da je čitam a već sam se oduševio tehnikom pripovedanja ovog novinara, (puto)pisca i pesnika. Izuzetno je zanimljiv način na koji opisuje situaciju na dvoru Hajla Selasija pred kraj njegove vladavine, gradacija degradacije ljudi i način na koji se autoritarna vlast odnosi prema svojim podanicima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam ni sama zašto, ali u biblioteci sam uzela roman Marka Vidojkovića " Đavo je moj drug"...Nešto ne volim tog "našeg Bukovskog" ali mi se ovaj roman više dopada od "Kandži".

 

A čeka me i knjiga Branislava Jankovića "Suze Svetog Nikole"...nisam čitala nijednu njegovu knjigu, videću da li će mi se ova dopasti.

 

Stvarno preferiram domaće autore, mlađe i srednje generacije:classic_smile: 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Odavno nisam pročitao knjigu na srpskom, elem, došla mi je u ruke knjiga Milana Protića, Sinajsko Jevandjelje i prilično sam razočaran, ustvari, nisam ni siguran šta sam očekivao, ali mi je sve delovalo nekako nategnuto, od likova pa do main line-a... nešto kao wanna be Da Vinčijev kod...

Link to comment
Share on other sites

On 9/27/2019 at 6:30 PM, Kolbas said:

Odavno nisam pročitao knjigu na srpskom, elem, došla mi je u ruke knjiga Milana Protića, Sinajsko Jevandjelje i prilično sam razočaran, ustvari, nisam ni siguran šta sam očekivao, ali mi je sve delovalo nekako nategnuto, od likova pa do main line-a... nešto kao wanna be Da Vinčijev kod...

Tetka mi je utrapila tu knjigu letos, priznajem, bila sam iznenadjena da Protic pise roman na tu temu, bilo koju temu.....slazem se sa vasim utiskom.....

Link to comment
Share on other sites

Večeras mi je lično Džek Keruak "pokvario" čitanje Na putu jer je na kraju TV dokumentarca lično u kameru pročitao posljednju stranicu. On je ovo napisao za tri sedmice, meni se razvuklo već dvostruko duže, ali nije do romana, koji je brz, na momente sumanuto dinamičan u toj priči o razuzdanom jurcanju s kraja na kraj kontinenta. Prema filmu, on je proživio sve što je i ispucao na stranice u naletu nadahnuća (i ovog i većine ostalih romana). Zanimljiva kritika od Kapotea o Keruakovom pisanju : "That's not writing, that's typing."

 

I tako sad znam kako se završava.. Ali lijepo je pročitao. Ekspresivno, s razumijevanjem.

 

Ako imate premotavanje unazad na TV-u, dokumentarac je na RTS 1 kanalu još par dana.

Edited by autsajder
Link to comment
Share on other sites

Progutala sam za dva dana prvenac sudije Milorada Majica "Deca zla", krimi roman smesten u modernu Srbiju, verovatno zbog toga mi je i legao, neke stvari su vrlo realne, posebno mi se dopala recenica "o povezivanju nekih lica sa nekim radnjama". Radnja je lepo vodjena, zanrovski je odlican, ima klisea koji su standard za ovaj tip romana ali nije zakazao iznenadjujuci faktor. Vidim da je od izlaska pocetkom godine doziveo 12. izdanje, moram reci da nisam imala velika ocekivanja ali me je prijatno iznenadio pa otud i ova preporuka, odlican za citanje u busu dok je guzva u gradu. :classic_biggrin:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

"Растанак са Берлином", Кристофера Ишервуда. По мотивима ове књиге снимљен је филм "Кабаре" са Лајзом Минели. Препорука за књигу и филм (ако има неко ко није гледао 🙂).

Edited by Aunt Steelbreaker
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Aunt Steelbreaker said:

"Растанак са Берлином", Кристофера Ишервуда. По мотивима ове књиге снимљен је филм "Кабаре" са Лајзом Минели. Препорука за књигу и филм (ако има неко ко није гледао 🙂).

Moja kucna verzija Kabarea prati visedecenijsku tehnolosku groznicu: kako nabavimo neki novi medij, tako molim ukucane da mi presnime film, sad je na USB.....za mutna subotnja popodneva kad ne znam sta bih sa zivotom.....ponela bih ga i na pusto ostrvo.......🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nesto me nece knjige u poslednje vreme, srecom, proslo me je ludilo katedrala pa ovo racunam kao predah...

Konacno, jedan dobar naslov, Frederik Begbede, Una i Selindzer , Booka, 2016

Lipstic & bullet na naslovnoj strani...svako osvaja zivot sa onim sto ima...

Nije ljubavna prica, bar ne u klasicnom, melodramskom smislu. Svako od nas ima u prtljagu takav susret,  koji se kao nit provlaci kroz godine i decenije nasih zivota i gde samo smrt pise epilog, ne ljubavi vec nekih zivota. 

Begbede je bezobrazan jer mi se, kao pripovedac, utrpava u pricu i ne da mi da budem sama sa Oonom O Neill i  Holdenom Cauldieldom alias Dzeromom Selindzerom...a ipak, njegova prica je kontrapunkt Uninoj i Selindzerovoj  pa moram da cutim  i da priznam da mi se kao pisac dopada i da cu uzeti jos njegovih romana...

Ovo je sasvim antiratni roman, to su najbolji delovi knjige a Una i Selindzer....pa, svako je dobio po zasluzi, Una - osmoro dece a Selindzer - ljubav svih nas koji smo nekad bili mladi.

Za mene, koja vise i ne pripadam ovom dobu, osvezenje je susaret sa finim promisljanjem o duhu naseg vremena:

 

"U nekim zemljama, u nekim vremenima, dodje taj trenutak kada ljudi kao da cekaju neki vazn i tragican dogadjaj koji ce resiti sve probleme. Takvi periodi uopsteno se nazivaju - predratnim.

Danas je svet spreman za jos jedan takav period. Novi svetski sukob kao gumicom ce izbrisati javne dugove, podstaci privredni rast, smanjiti prenaseljenost...Razmazena, zaboravna deca iz bogatih zemalja nesvesno se nadaju da ce nova kataklizma osloboditi vise mesta za prezivele. Oni bi da ostave neki trag. Iako to ne priznaju, oni mastaju o tome da istorija ipak nije zavrsena. Traze neku novu utopiju, nove deobe. Zelja im je da nadju novog neprijatelja koga ce masakrirati. Silno bi zeleli da ih istraumira i nesto drugo, a ne, kao dosad, samo nova epizoda serije Saw  na Jutjubu. Mladez leta 2014 zali za tragicnim izborima. Nedostaje joj razaranja. Prethodni narastaji ostavili su joj u amanet neizmirene dugove, ogromnu nezaposlenost i zagadjenu planetu. Egzistencijalna camotinja, osecanje praznine i globalizovana isfrustriranost pothranjuju tu zastrasujucu zudnju koja se naziva nihilizmom. Tu zelju da se necemu sluzi, da se bori za neki ideal, da se opredeli za ovu ili onu stranu, da se zivot stavi na kocku kako bi se postalo heroj. Nije, stoga,  nikakvo cudo sto neki medju njima idu u teroriste, sta je pa terorizam ako ne jedina shansa antiheroja da improvizuju rat u mirnodopsko vreme? Nikada u istoriji mir nije ovoliko dugo trajao u zapadnom svetu, a sad se, mozda, i tom periodu blizi kraj. Plasim se heroja, pa ipak, pisem knjigu o jednom od njih".

 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@alberto.ascari

Ne znam da li si počeo da čitaš "Ona mora umreti" (milenijum 6) kako je prevedena kod nas. Ja sam je progutao za dva dana. Jutros oko 3h sam je završio. Ostalo mi oko 70 strana, pogledam na sat 2:57. Ugasim svetlo i odložim knjigu pošto sam planirao da čitam do 3 da bih stigao da odspavam do 11 pošto danas menjam kolegu u drugoj smeni. Odem do wc-a, vratim se, stavim telefon na punjač i vidim 2:04 :classic_biggrin: pomislim pa ovo je genijalno i nastavim da čitam.

 

Elem, knjiga je jedna od boljih iz serijala. Idu dve priče paralelno, Blumkvistova i Lizbetina, i na momente se dodiruju i prepliću. Blumkvistova je mnogo bolja i zanimljivija. Lizbetina povezana na prošlost, kako bih rekao, već viđeno. Kraj pomalo nerealan. Kao da je Lagerkranc ostao bez ideja. Ako je tako onda je možda i bolje što je kraj serijala. Ipak ostaje neki žal što nema više, uživao sam čitajući.

 

Jutros sam počeo "U tihoj vodi" od Pole Hokins.

Link to comment
Share on other sites

[mention=281]alberto.ascari[/mention]
Ne znam da li si počeo da čitaš "Ona mora umreti" (milenijum 6) kako je prevedena kod nas. Ja sam je progutao za dva dana. Jutros oko 3h sam je završio. Ostalo mi oko 70 strana, pogledam na sat 2:57. Ugasim svetlo i odložim knjigu pošto sam planirao da čitam do 3 da bih stigao da odspavam do 11 pošto danas menjam kolegu u drugoj smeni. Odem do wc-a, vratim se, stavim telefon na punjač i vidim 2:04 :classic_biggrin: pomislim pa ovo je genijalno i nastavim da čitam.
 
Elem, knjiga je jedna od boljih iz serijala. Idu dve priče paralelno, Blumkvistova i Lizbetina, i na momente se dodiruju i prepliću. Blumkvistova je mnogo bolja i zanimljivija. Lizbetina povezana na prošlost, kako bih rekao, već viđeno. Kraj pomalo nerealan. Kao da je Lagerkranc ostao bez ideja. Ako je tako onda je možda i bolje što je kraj serijala. Ipak ostaje neki žal što nema više, uživao sam čitajući.
 
Jutros sam počeo "U tihoj vodi" od Pole Hokins.
@Knipex

Nisam ni počeo, ubi me internet, i ono malo vremena što imam mi pojede. Idem na Jonassona, tek sam negde na pola a još sam dobio i ovo9461d9620f010cb4dcc3a2d6a37027d3.jpg

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...