Jump to content

R.I.P.


Vince Carter

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...
  • 2 years later...
On 6/13/2023 at 9:55 PM, João Palhinha said:

Preminuo je Kormak Makarti, jedan od najvećih pisaca južnjačke gotike i mnogo više od toga.

Koje si ti njegove knjige citao. Pretpostavljam da si Krvavi Meridijan citao, ali njegov genijalan Put

najverovatnije nisi. Usput, sta znaci jedan od najvecih i mnogo vise od toga?

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Selina said:

Koje si ti njegove knjige citao. Pretpostavljam da si Krvavi Meridijan citao, ali njegov genijalan Put

najverovatnije nisi. Usput, sta znaci jedan od najvecih i mnogo vise od toga?

 

Selina, začudio me je ovaj tvoj post pošto ne vidim ništa nejasno u onom što sam napisao iznad ali hajde da objasnim ipak: čitao sam sve njegove knjige koje su prevedene ovde, a na polici imam i  drugi i treći deo Granične trilogije (The Crossing i Cities of the plain) koji čekaju na red za čitanje.

 

Šta znači jedan od najvećih: znači da je jedan od najvećih pisaca južnjačke gotike, uz rame Faulkneru, Flannery O'Connor i Tennessee Williamsu, a mnogo više od toga jer je njegova proza van kalupa između ostalog i zbog genijalnog romana Put.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, João Palhinha said:

 

Selina, začudio me je ovaj tvoj post pošto ne vidim ništa nejasno u onom što sam napisao iznad ali hajde da objasnim ipak: čitao sam sve njegove knjige koje su prevedene ovde, a na polici imam i  drugi i treći deo Granične trilogije (The Crossing i Cities of the plain) koji čekaju na red za čitanje.

 

Šta znači jedan od najvećih: znači da je jedan od najvećih pisaca južnjačke gotike, uz rame Faulkneru, Flannery O'Connor i Tennessee Williamsu, a mnogo više od toga jer je njegova proza van kalupa između ostalog i zbog genijalnog romana Put.

No Country for old men❤️ ili nema mesta iscudjivanju. Zelela sam da te malo isprovociram u nadi da ces se javiti i reci

da ti trilogija stoji u biblioteci i ceka neka bolja vremena. Isti je slucaj i kod mene, ali ja ne verujem da cu je citati.

 

 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Selina said:

No Country for old men❤️ ili nema mesta iscudjivanju. Zelela sam da te malo isprovociram u nadi da ces se javiti i reci

da ti trilogija stoji u biblioteci i ceka neka bolja vremena. Isti je slucaj i kod mene, ali ja ne verujem da cu je citati.

 

 

 

Ja svakako hoću ali se nadam da će neko da objavi kod nas i te dve knjige pa zato i čekam s čitanjem, pre par godina sam pisao Kontrastu i na mail su mi ljubazno odgovorili da imaju u planu dalje objavljivanje i eto - uskoro izlaze The Passenger i Stella Maris. O Graničnoj trilogiji još uvek ništa ipak.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, João Palhinha said:

 

Ja svakako hoću ali se nadam da će neko da objavi kod nas i te dve knjige pa zato i čekam s čitanjem, pre par godina sam pisao Kontrastu i na mail su mi ljubazno odgovorili da imaju u planu dalje objavljivanje i eto - uskoro izlaze The Passenger i Stella Maris. O Graničnoj trilogiji još uvek ništa ipak.

Ja izgubim volju za citanjem ako nije sve i odmah, a i inace je kod mene:

So many books, so little time.

 

 

 

Edited by Selina
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
40 minutes ago, Selina said:

Umro je Milan Kundera. 94 leta, dug zivot.

On je svoje najbolje knjige pisao kao Ceh(oslovak), kasnije je bio Francuz i to dobrih 40 godina,

ali ja ne znam sta je i da li je pisao u Francuskoj.

 

Kundera je bio veliki frankofil i ljubitelj francuskih pisaca iz doba prosvetiteljstva te je emigriravsi u Francusku vremenom emigrirao i u francuski jezik. Pocetkom 90-ih je poceo da pise svoja dela na francuskom. Bio je i veliki perfekcinista, nije zeleo da mu drugi prevode knjige na maternji ceski a sam nije imao vremena, a mozda ni volje jer je skoro opsesivno zelelo da prevazidje granice svog maticnog jezika i kulture (sto je tema za sebe). 

 

RIP Milan Kundera

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kundera je izgleda bio i cinkaros.

 

Milan Kundera, the internationally celebrated Czech author, has fiercely denied accusations that he denounced a Czech agent for western intelligence to the communist secret police in 1950. The allegations have sent shockwaves across Europe's literary establishment, but the author of The Unbearable Lightness of Being and other famously dissident novels has compared the claims to an "assassination" attempt.

The reports centre on Miroslav Dvoracek, a young airman who had deserted from the Czech army and fled to Germany after the 1948 Communist coup, where he was recruited to the US-sponsored Czech intelligence. On March 14 1950, while Dvoracek was on an undercover visit to Prague, Kundera is alleged to have reported his whereabouts to police.

 

https://www.theguardian.com/books/2008/oct/13/milan-kundera-collaborator-dvoracek

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2023 at 11:59 AM, Selina said:

Umro je Milan Kundera. 94 leta, dug zivot.

On je svoje najbolje knjige pisao kao Ceh(oslovak), kasnije je bio Francuz i to dobrih 40 godina,

ali ja ne znam sta je i da li je pisao u Francuskoj.

 

Nepodnošljivu lakoću postojanja, Knjigu smeha i zaborava i Besmrtnost je napisao u Francuskoj. Te genijalne knjige su mu sasvim na nivou Šale, Smešnih ljubavi i Oproštajnog valcera.

 

Jedan od mojih omiljenih pisaca inače. Počivao u miru, Kundera.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, stoudemire said:

 

Nepodnošljivu lakoću postojanja, Knjigu smeha i zaborava i Besmrtnost je napisao u Francuskoj. Te genijalne knjige su mu sasvim na nivou Šale, Smešnih ljubavi i Oproštajnog valcera.

 

Jedan od mojih omiljenih pisaca inače. Počivao u miru, Kundera.

Sve su te knjige pisane na njegovom maternjem jeziku. Pisci u "exilu" jako retko pisu na jeziku zemlje u koju su dosli.

Ima naravno genijalnih izuzetaka ( Nabokov, Dzozef Konrad), ali je to retkost.

Roman kao esej kao roman kao…

Ovaj roman, poslednji na češkom, nastaje u trenutku kad Kundera kao da može sve: pravo vreme za knjigu koja će biti nekovrsna sublimacija njegovih ključnih motiva

Teofil Pančić

https://www.vreme.com/kultura/roman-kao-esej-kao-roman-kao/

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...