Jump to content

NATO SAVEZ: Opsta tema


McCarthy

Recommended Posts

Хелмет - Мислим да је свима у интересу мир, стабилност, интеграција тј. реинтеграција у савремене токове. Ако је САД империја, уколико је њихова спољнопочитичка доктрина мучна као што јесте, да ли стварно мислиш да у причи ЕУ не постоји клица империје као у САД? Ја сам поставио реторичко питање, нисам га обликовао као вредносно. Са тобом је фино полемисати тако да је скроз опуштена атмосфера без било каквих тензија. Питање је за српску доктрину неутралности да ли ЕБС или не? Да ли би се у анализи овог питања јавиле клице лицемерства. Ми не можемо мимо света и века, али да би заштитили свете књиге деведесетих Коштуничина доктрина неутрализма представљена је као неутралност... Међутим пут безбедоносне интеграције је двосмерно путовање. Што се тиче СРС - СНС да није дошло до промене имена и одређене демаркације никада те главе не би дошле на валст. Тако је и са ЕБС-ом из нашег угла. Испашће да смо победили Нато јер је дошло до демаркација у оквиру Европе па смо ето ми за ЕБС а не за Нато. У економском, безбедоносном смислу у амбијенту када је врхунац унитаризма иза нас  те две стране исте медаље је вредносно идентичан. Ја ти не спочитавам ништа, полемишемо лепо. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Helmet said:

......

Ti i ja se slazemo po mnogim pitanjima, na starom forumu sam sa zadovoljstvom citao tvoje postove, ali ovde smo ocito na suprotnim stranama. Ti zivis u SAD i gledas na ovaj savez kao ti[ican Amerikanac. Ova tvoja tvrdnja, jbg dobijes po nosu ako se nadjes na putu interesima NATO-a, sa druge strane mozes da radis sta hoces, kao pomenuti Boko Haram, ako nas to ne dotice, potire bilo kakvu pricu o nekakvim vrednostima i civilizacijskim normama i to je poenta moje price koju izgleda ti propustas kao i @Suptil i mislite da sam ja protiv  NATO zbog ideoloskih razloga. Jednostavno sam protiv toga, da velike sile mogu po svom nahodjenju da izigravaju policajca po svetu, bez ikakve kontrole...

Meni je celo tvoje objasnjenje licemerno, iako je tacno ovo sto si rekao, nista ti nisi netacno rekao, ali dozvolices da ja imam svoje misljenje i stav.

Na mogucem referendumu uvek cu glasati protiv uclanjenja u NATO, kao sto cu uvek glasati za uclanjenje u EU.

 

Nismo mi na suprotnim stranama nego pisemo o razlicitim stvarima. Ja trubim o interesima, a ti si i ovde pomenuo vrednosti i civilizacijske norme. Kad bi te vrednosti i norme stvarno bile najvaznije, NATO bi celu drugu polovinu proslog veka bio u ratu s Kinom...

 

Sto se tice izigravanja policajca, svaka drzava (i) tako brani svoje interese, a udruzivanje u vojni savez nastaje bas zato sto su mnoge drzave premale da to rade same. Manje drzave NATO pakta su procenile da im se mnogi interesi poklapaju sa interesima vecih, ukljucujuci i USA, pa su se pridruzile. A ti interesi su fizicka (dakle vojna) zastita, mir, trgovina i resursi, uglavnom spoljnopoliticki interesi. Vrednosti i norme su za domacu upotrebu. Kakve zajednicke "civilizacijske norme" mislis da imaju npr. Holandija i Turska? Ali imaju zajednicki interes, recimo, da trgovacka mornarica bezbedno prolazi kroz Suez.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2019 at 12:14 PM, A sad said:

Pored toga sto je sama ideja o evropskoj vojsci potpuno neostvariva, postavlja se pitanje i koje bi to vojske uopste cinile tu famoznu Evropski vojsku? Kada se zna da Britanija u fazi Brexita, koji cak i da se ne ostvari ne menja bitno situaciju u vezi vojske jer Britanci definitivno ne zele federalizaciju Evrope i blizi su USA nego evropskim saveznicima, kada se zna da istocnoevropske clanice takodje preferiraju vojnu saradnju sa USA od ulaska u avanturu sa neizvesnim zavrsetkom. Tu ostaju drzave koje ne mogu i nece da obezbede ni od NATOa propisan minimalni vojni budzet od 2%. Pa sa cim ce onda finansirati tu vojsku i na sta ce ona liciti kad u nju nema ulaganja, a ako hoce da naprave samostalnu vojsku ta ulaganja ce morati da budu znatno veca? Da li jedna takva vojska moze da odgovori na bezbednosne izazove u 21. veku, kada vise drzava pokusava da vodi ekspanzionisticku politiku? Na osnovu cega se moze zakljuciti da ta vojska ne bi vodila ekspanzionisticku politiku, kada se zna da je intervencija NATO u Libiji plod delovanja tri evropske sile VB, Francuske i Italije? Uostalom i ova poslednja sranja u Libiji su posledica konfliktnih intresa Francuske i Italije, a sutra treba da budu u istom vojnom savezu. Ko ce biti lider tog saveza? 

 

Mnogo je tu pitanja, a malo odgovora. Kljucna stvar je da bi se formirala evropska vojska potrebno je da postoji jaca integracija unutar same EU, a to je na bas dugackom stapu. U Evropi jacaju dezintegrativne, a ne integrativne snage. Pred EU su velika pitanja i izazovi oko reforme same unije, a potencijalna evropska vojska nije ni u dalekim planovima. Uostalom, da li neko moze da zamisli da u toj zajednickoj vojsci Nemci pristanu da im komanduju Francuzi, a Francuzi da im komanduju Italijani? 

 

Nema od toga nista. 

 

Mozda od toga nema nista, ali meni je ta ideja ok upravo iz razloga sto jacaju dezitegracione snage unutar EU. Ja tu vojsku vidim kao simbol jacanja same EU iznutra. Zasto bi ta vojska morala da ima obim kao u NATO? mogla bi to da bude znatno manja ali i efikasnija vojska, ciji glavni cilj bi trebalo da bude iskljucivo odbrana EU clanica i zastita od teroristickih pretnji. Mnogo je lakse braniti se unutar svojih granica nego napadati.

Po meni svaka clanica treba samo zadrzi ovaj nivo vojnih budzeta i da se to samo pretoci u zajednicku komandu. Sam nastanak te vojske moze da ide postepeno, cak i vojska sa ovim nivoom opremljenosti je jaca od ogromne vecine zemalja sveta, samo najvece sile bi bile jace od ovakve EU vojske. Meni se licno cini da EU nema neprijatelja od kojih bi trebala da strahuje, stvarno ne vidim ko bi imao motiva a napadne EU? Mislim da EU bezbedonosne snage treba da budu usmerene na teroristicke pretnje unutar same EU i da je to mnogo veci problem od kojekakvih spoljasnjih pretnji kojih po meni i nema.

On 5/5/2019 at 12:22 PM, suptil said:

Хелмет - Мислим да је свима у интересу мир, стабилност, интеграција тј. реинтеграција у савремене токове. Ако је САД империја, уколико је њихова спољнопочитичка доктрина мучна као што јесте, да ли стварно мислиш да у причи ЕУ не постоји клица империје као у САД? Ја сам поставио реторичко питање, нисам га обликовао као вредносно. Са тобом је фино полемисати тако да је скроз опуштена атмосфера без било каквих тензија. Питање је за српску доктрину неутралности да ли ЕБС или не? Да ли би се у анализи овог питања јавиле клице лицемерства. Ми не можемо мимо света и века, али да би заштитили свете књиге деведесетих Коштуничина доктрина неутрализма представљена је као неутралност... Међутим пут безбедоносне интеграције је двосмерно путовање. Што се тиче СРС - СНС да није дошло до промене имена и одређене демаркације никада те главе не би дошле на валст. Тако је и са ЕБС-ом из нашег угла. Испашће да смо победили Нато јер је дошло до демаркација у оквиру Европе па смо ето ми за ЕБС а не за Нато. У економском, безбедоносном смислу у амбијенту када је врхунац унитаризма иза нас  те две стране исте медаље је вредносно идентичан. Ја ти не спочитавам ништа, полемишемо лепо. 

Ma kakve tenzije, ja niti sam nesto ostrascen, generalno ajde da kazemo da sam Eurofil sto se tice spoljno politicke opredeljenosti. Ja sam na starom forumu prestao da pisem zato sto su tamo obitavale ostrascene budale na celu sa moderacijom, pa nisi mogao normalno sa nekim da pricas od napasnika. Normalno da su mir i stabilnost najbitniji, meni se cini da je najveci problem ove regije sto ljudi misle EU ima alternativu i sto su ispinovani do te mere da neki misle da im je SAD najvazniji partner a neki drugi naginju ka Rusiji, ima i onih koji misle da ce da se vrati Otomansko carstvo...

Sve su to lazni izbori, ovde ce biti mira i stabilnosti kada svi shvate da je jedini logican i normalan izbor EU.

Ponovicu, ne postoji vojna neutralnost, nekome se moramo prikloniti, a ne vidim ko bi to mogao da bude osim EU, cim udjes u EU, moras i da sledis jedinstvenu spoljnu politiku tako da hteo ili ne  moras da se svrstas na stranu unije ciji si clan, samo sto ja smatram da nam nije potreban NATO  da je clanstvo u EU dovoljno jer nam apsolutno nisu potrebne unutrasnje tenzije i previranja, a i samo delovanje NATO-a kod mene izaziva mucninu i stvarno mislim da je krajnje vreme da EU nacini odredjen otklon od takve vojne doktrine. Da se ne ponavljam, deo odgovora na neka tvoja pitanja imas i gore u predhodnom citatu.

On 5/5/2019 at 4:49 PM, zoran59 said:

 

Nismo mi na suprotnim stranama nego pisemo o razlicitim stvarima. Ja trubim o interesima, a ti si i ovde pomenuo vrednosti i civilizacijske norme. Kad bi te vrednosti i norme stvarno bile najvaznije, NATO bi celu drugu polovinu proslog veka bio u ratu s Kinom...

 

Sto se tice izigravanja policajca, svaka drzava (i) tako brani svoje interese, a udruzivanje u vojni savez nastaje bas zato sto su mnoge drzave premale da to rade same. Manje drzave NATO pakta su procenile da im se mnogi interesi poklapaju sa interesima vecih, ukljucujuci i USA, pa su se pridruzile. A ti interesi su fizicka (dakle vojna) zastita, mir, trgovina i resursi, uglavnom spoljnopoliticki interesi. Vrednosti i norme su za domacu upotrebu. Kakve zajednicke "civilizacijske norme" mislis da imaju npr. Holandija i Turska? Ali imaju zajednicki interes, recimo, da trgovacka mornarica bezbedno prolazi kroz Suez.

NIsam ja pomenuo da su moralne i civilizacijske vrednosti najvaznije, cini mi se da je @zima to pomenuo kao argument [pa sam ja kontrirao. Sve si ti u pravu, generalno se slazem,a li ti na NATO gledas kao Amerikanac, ja mislim da sa aspekta EU, NATO vise koristi SAD nego EU i da bi tu trebalo da dodje do odredjenih promena. Glavni argument SAD je da snose najvece troskove, pa obzirom na nacin kako funkcionise NATO i da SAD vode glavnu rec u ovoj alijansi i treba da placaju najvise. Ne vidim kakav je interes imala EU da se bakce po Avganistanu recimo...

 

Upravo zbog primera koji si zadnjeg naveo ja i smatram da EU treba sopstvena vojska, ne vidim razlog da se EU nalazi u savezu sa Eroganom koji je mnogo veca pretnja po EU nego recimo ozloglaseni Putin. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2019 at 6:51 PM, Helmet said:

 

Mozda od toga nema nista, ali meni je ta ideja ok upravo iz razloga sto jacaju dezitegracione snage unutar EU. Ja tu vojsku vidim kao simbol jacanja same EU iznutra. Zasto bi ta vojska morala da ima obim kao u NATO? mogla bi to da bude znatno manja ali i efikasnija vojska, ciji glavni cilj bi trebalo da bude iskljucivo odbrana EU clanica i zastita od teroristickih pretnji. Mnogo je lakse braniti se unutar svojih granica nego napadati.

Po meni svaka clanica treba samo zadrzi ovaj nivo vojnih budzeta i da se to samo pretoci u zajednicku komandu. Sam nastanak te vojske moze da ide postepeno, cak i vojska sa ovim nivoom opremljenosti je jaca od ogromne vecine zemalja sveta, samo najvece sile bi bile jace od ovakve EU vojske. Meni se licno cini da EU nema neprijatelja od kojih bi trebala da strahuje, stvarno ne vidim ko bi imao motiva a napadne EU? Mislim da EU bezbedonosne snage treba da budu usmerene na teroristicke pretnje unutar same EU i da je to mnogo veci problem od kojekakvih spoljasnjih pretnji kojih po meni i nema.

 

 

Pa da bi krenuli u jacu integraciju prvo moraju da suzbiju dezintegracione faktore, ne moze obrnuto kad su ti dezintegracioni na vlasti u mnogim drzavama. Evropska vojska i neki eventualni Evropski odbrambeni savez nije isto. Za ovo prvo je neophodan veci stepen integracije kojeg u dogledno vreme nece biti, plus je to nesto sto ce se poslednje raditi kada Evropa postane federalna drzava sto je pitanje da li ce se ikada desit. Dok je za ovo drugo veliko pitanje sta se uopste dobija time i ko bi u tome zeleo da ucestvuje. UK, kao verovatno najjaca evropska vojska sigurno ne. Poljska kao zemlja koja mozda i najvise ulaze u vojsku i njenu modernizaciju u Evropi plus veliki demografski potencijal sigurno ne. Rumuni koji imaju veliki demografski potencijal sigurno ne. Uopste za celu istocnu Evropu je to upitno. U Italiji su na vlasti euroskeptici, kad se Salvini resi Girla i ekipe, a to je prilicno izvesno, treba ocekivati da ce Italija biti bas proNato bez obzira na njegove dobre kontakte u Rusiji. Znaci ostaju Francuzi, Nemci i Spanci plus drzave cija vojna sila bas i nije respektabilna, s tim da ni Francuska bas i nije zaintresovana za tu opciju. Sa druge strane to nije nista drugo do NATO bez USA, Kanade i Turske. Koja je onda svrha praviti slabiji savez umesto jaceg.

 

Kljucna stvar je novac. Nije dovoljno da izdavanja ostanu na ovom nivou. To je malo i za NATO gde USA obezbedjuje najveci deo novca za funkcionisanje. Da bi bilo kakva ideja evropskog vojnog saveza uspela potrebno je drasticno povecanje vojnih budzeta sto ne zeli nijedna zapadnoevropska clanica EU. To je nepremostiv problem. 

 

Nijedan savez nije iskljucivo odbrambeni, iako je svakom odbrana na prvom mestu. Onaj koji se brani iskljucivo na svojoj teritoriji je unapred osudjen na propast. Sa druge strane Evropa i te kako ima ambicija i intresa i izvan svojih granica, pa i izvan evropskog kontinenta. Evropska vojska, a posebno krnja evropska vojska za tako nesto nije dovoljna. Evropa ne moze sama da se izbori u sendvicu izmedju USA, Kine i Rusije. Ona mora da izabere jednu od te tri sile da zajedno stite svoje intrese. USA je logican izbor u tom slucaju. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2019 at 4:49 PM, zoran59 said:

 

Nismo mi na suprotnim stranama nego pisemo o razlicitim stvarima. Ja trubim o interesima, a ti si i ovde pomenuo vrednosti i civilizacijske norme. Kad bi te vrednosti i norme stvarno bile najvaznije, NATO bi celu drugu polovinu proslog veka bio u ratu s Kinom...

 

Sto se tice izigravanja policajca, svaka drzava (i) tako brani svoje interese, a udruzivanje u vojni savez nastaje bas zato sto su mnoge drzave premale da to rade same. Manje drzave NATO pakta su procenile da im se mnogi interesi poklapaju sa interesima vecih, ukljucujuci i USA, pa su se pridruzile. A ti interesi su fizicka (dakle vojna) zastita, mir, trgovina i resursi, uglavnom spoljnopoliticki interesi. Vrednosti i norme su za domacu upotrebu. Kakve zajednicke "civilizacijske norme" mislis da imaju npr. Holandija i Turska? Ali imaju zajednicki interes, recimo, da trgovacka mornarica bezbedno prolazi kroz Suez.

@zoran59...da li su po tebi interesi "velikih" jedine civilizacijske norme?...

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, bljax said:

@zoran59...da li su po tebi interesi "velikih" jedine civilizacijske norme?...

 

:lol_2:

Pa to niko ne kaze!?

Napisao sam da se spoljna politika, ukljucujuci i udruzivanje u vojne saveze ili intervencije, vodi zbog interesa a ne "civ. normi".

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, zoran59 said:

 

:lol_2:

Pa to niko ne kaze!?

Napisao sam da se spoljna politika, ukljucujuci i udruzivanje u vojne saveze ili intervencije, vodi zbog interesa a ne "civ. normi".

...ti si meni cool lik jos sa starog foruma...a ja nemjenjam lako misljenje koje jednom "fiksiram"...a da ti jos jednom procitas sta helmet pise i sta ti odgovaras?...pa da razmislis malo sire o cemu se vas dvojica uopste dopisujete?...

...svako dobro...

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2019 at 3:41 PM, A sad said:

 

Pa da bi krenuli u jacu integraciju prvo moraju da suzbiju dezintegracione faktore, ne moze obrnuto kad su ti dezintegracioni na vlasti u mnogim drzavama. Evropska vojska i neki eventualni Evropski odbrambeni savez nije isto. Za ovo prvo je neophodan veci stepen integracije kojeg u dogledno vreme nece biti, plus je to nesto sto ce se poslednje raditi kada Evropa postane federalna drzava sto je pitanje da li ce se ikada desit. Dok je za ovo drugo veliko pitanje sta se uopste dobija time i ko bi u tome zeleo da ucestvuje. UK, kao verovatno najjaca evropska vojska sigurno ne. Poljska kao zemlja koja mozda i najvise ulaze u vojsku i njenu modernizaciju u Evropi plus veliki demografski potencijal sigurno ne. Rumuni koji imaju veliki demografski potencijal sigurno ne. Uopste za celu istocnu Evropu je to upitno. U Italiji su na vlasti euroskeptici, kad se Salvini resi Girla i ekipe, a to je prilicno izvesno, treba ocekivati da ce Italija biti bas proNato bez obzira na njegove dobre kontakte u Rusiji. Znaci ostaju Francuzi, Nemci i Spanci plus drzave cija vojna sila bas i nije respektabilna, s tim da ni Francuska bas i nije zaintresovana za tu opciju. Sa druge strane to nije nista drugo do NATO bez USA, Kanade i Turske. Koja je onda svrha praviti slabiji savez umesto jaceg.

 

Kljucna stvar je novac. Nije dovoljno da izdavanja ostanu na ovom nivou. To je malo i za NATO gde USA obezbedjuje najveci deo novca za funkcionisanje. Da bi bilo kakva ideja evropskog vojnog saveza uspela potrebno je drasticno povecanje vojnih budzeta sto ne zeli nijedna zapadnoevropska clanica EU. To je nepremostiv problem. 

 

Nijedan savez nije iskljucivo odbrambeni, iako je svakom odbrana na prvom mestu. Onaj koji se brani iskljucivo na svojoj teritoriji je unapred osudjen na propast. Sa druge strane Evropa i te kako ima ambicija i intresa i izvan svojih granica, pa i izvan evropskog kontinenta. Evropska vojska, a posebno krnja evropska vojska za tako nesto nije dovoljna. Evropa ne moze sama da se izbori u sendvicu izmedju USA, Kine i Rusije. Ona mora da izabere jednu od te tri sile da zajedno stite svoje intrese. USA je logican izbor u tom slucaju. 

 

Ja mislim, ili ce EU postati federalna drzava ili ce se raspasti, treceg nema. Ovakav status kvo je neodrziv na duze staze i samo ce da jacaju dezitegracioni faktori. Mora se preseci, ili idemo dalje ili se projekat EU postepeno gasi. Ovakva EU sa funkcionalnim nedostacima daje samo vetar u ledja ovima sto bi da je razbiju. Kada kazem da se zalazem za EU vojne snage tu jasno mislim na vojsku. ALi ne bas po ugledau na NATO. Zasto to nebi bila vojska koja je usmerena pre svega na odbranu teritorija EU sa akcentom da resava antiteroristicke pretnje i problem migranata. Za takvu namenu ti ne treba neka preglomazna avijacija i nosaci brodova i samim tim troskovi su mnogo manji nego recimo kod NATO-a koji pre svega ima ofanzivnu doktrinu delovanja.

 

JOs nesto sto je po meni dosta bitno. EU vojska ima "dusu" da se tako izrazim. Kada ti je na grudima zastava EU, ako volis Evropu i osecas se kao njen deo onda ti je cast da sluzis u takvoj vojsci, nije zanemarljiv ni taj "rodoljubivi" aspekt. KAko neko moze da bude ponosan sto sluzi  u NATO-u, niti se zna cija je, niti kome sluzis.

 

Ja te interese EU van svojih granica ne vidim u tolikoj meri da bi bila talac SAD invazionisticke politike. Pogledaj sta radi Tramp, zaostrava sa Kinom i S Korejom, ima li EU ikakvih interesa da bude uz USA protiv KIne, a u ovakvoj konstelaciji sigurno ce biti uvucena u taj sukob? Druga stvar, zasto bi EU bila u bilo kakvom senvicu, ni jedna svetska sila nema nikakvih pretenzija da ulazi u bilo kakav sukob sa EU narocito zato sto je sa svima u jakim trgovinskim odnosima. Ne znam, meni je prenaglasen taj argument da EU mora da ima tutora u vidu neke super sile i da sama ne moze da zastiti svoje interese.

Evo ti ocigledan primer, sta se desava oko Ukrajine. EU sledi nametnute sankcije SAD i gubi mnogo novca jer SAD do sutra mogu da se macuju sa Rusima preko ledja EU. EU firme trpe velike gubitke a na kraju ce se postici neki truli sporazum preko ledja Ukrajinaca , a ova steta koju su pretrpele EU firme ce da pojede mrak...

Srecom pa je Nemacka uvidela gde sve to vodi i pocela da vodi neku svoju interesnu politiku...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
  • 6 months later...
On 4/12/2020 at 8:42 PM, A sad said:

Usled preokupiranosti koronom, ispod radara je proslo da je krajem marta Severna Makedonija postala punopravna clanica NATO pakta. 

 

200330a-006_rdax_775x440.jpg

 

200327-north-macedonia-nato1.jpg

 

https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_174589.htm

 

...

 

Coronavirus response: Turkey dispatches medical supplies to Allies and partners in the Balkans

  • 08 Apr. 2020 
  • Last updated: 09 Apr. 2020 13:33
An A-400M cargo plane of the Turkish Air Force carrying medical supplies donated by Turkey was dispatched to a number of Allies and partners in the Balkans region on Wednesday (8 April 2020).

 

200409-covid19-turkey02_rdax_775x440.jpg

 

The medical supplies were provided by the Turkish Ministry of Health to help combat the COVID-19 outbreak in North Macedonia, Montenegro, Bosnia and Herzegovina, Serbia and Kosovo. The supplies include masks, overalls and test kits and left from Ankara's Etimesgut Airbase on a Turkish Army aircraft earlier today. The medical supplies were sent in crates displaying the words of 13th century poet Jalaluddin Rumi: "There is hope after despair and many suns after darkness.”

 

North Macedonia, Montenegro and Bosnia and Herzegovina requested assistance via NATO’s Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre (EADRCC). The EADRCC is NATO’s principal disaster response mechanism. The Centre operates on a 24/7 basis, coordinating requests from NATO Allies and partners, as well as offers of assistance to cope with the consequences of major crises such as the COVID-19 pandemic.

The Turkish initiative is the latest example of Allied efforts to respond to the COVID-19 pandemic. Last week, Turkey sent another A-400M cargo plane of the Turkish Air Force carrying medical supplies to Spain and Italy. 

 

 

...

 

Coronavirus response: Czech Republic delivers assistance to North Macedonia

  • 10 Apr. 2020
  • Last updated: 10 Apr. 2020 20:09
 

Today (10 April 2020), a military transport aircraft CASA of the Czech Army transported 1,000,000 masks to North Macedonia, in response to the COVID-19 outbreak.

 

Military transport aircraft CASA of the Czech Army transporting 1,000,000 masks to North Macedonia, in response to the COVID-19 outbreak.

 

North Macedonia requested assistance via NATO’s Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre (EADRCC). The EADRCC is NATO’s principal disaster response mechanism. The Centre operates on a 24/7 basis, coordinating requests from NATO Allies and partners, as well as offers of assistance to cope with the consequences of major crises such as the COVID-19 pandemic.

 

This is yet another demonstration of Allied solidarity and mutual support. The Czech Republic has already provided critical medical supplies to Italy and Spain. Next week, NATO Defence Ministers will hold an extraordinary meeting by secure video conference to follow-up the decisions taken by Foreign Ministers less than two weeks ago. They will review the actions NATO and Allies are taking in response to the pandemic, and decide on our next steps. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Hade mi da vidimo kao prvo, zašto srbadija treba da odozdo, iz mase, radosno traži pristupanje NATO. Zbog iskupljenja. Srbadija treba da potraži iskupljenje, kroz ulaganje duplo većeg truda u integrisanje nego ostali, da bi dokazala kako je i ona vredna prihvatanja, i kako se iskreno kaje, pa da ne bude više kao što je 30 godina, mesto (samo)izolovano, prezreno i odbačeno od svih, čak i od normalnih koji se tu slučajno rode.

 

Zato prvi korak treba da bude kumljenje i moljenje da se bude primljen u NATO, uz iskrenu zahvalnost što je uopšte pružena ta privilegija. I da ta zahvalnost dođe odozdo, iz mase. Srbadija treba da se iskupi, i to onako kao u istoimenom filmu, kad je Gandi onome koji je u neredima ubio muslimansko dete, tobože zato što su "oni" ubili njegovog sina, pa sad traži iskupljenje, Gandi mu je rekao da ako hoće iskupljenje, neka nađe dete koje je u nemirima ostalo bez roditelja, i neka ga odgaja kao svoje, ali neka bude siguran da je muslimansko dete, i da ga odgaja kao muslimana. Onda onaj izbuljio oči, pa pobegao.

 

Šta je bilo, hteo je prihvatanje i iskupljenje, ali da sve ostane isto, a narocito on? Ima to, ima, ali kod braće Grima. Znači, po tom receptu, za srbadiju prvi korak prema iskupljenju treba da bude - pravac NATO. Radosno i sa žarom. Tako se napreduje. Ili će i ona pobeći od ovog predloga iskolačenih očiju, kao onaj iz filma?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Hade mi da vidimo kao prvo, zašto srbadija treba da odozdo, iz mase, radosno traži pristupanje NATO. Zbog iskupljenja. Srbadija treba da potraži iskupljenje, kroz ulaganje duplo većeg truda u integrisanje nego ostali, da bi dokazala kako je i ona vredna prihvatanja, i kako se iskreno kaje, pa da ne bude više kao što je 30 godina, mesto (samo)izolovano, prezreno i odbačeno od svih, čak i od normalnih koji se tu slučajno rode.

 

Zato prvi korak treba da bude kumljenje i moljenje da se bude primljen u NATO, uz iskrenu zahvalnost što je uopšte pružena ta privilegija. I da ta zahvalnost dođe odozdo, iz mase. Srbadija treba da se iskupi, i to onako kao u istoimenom filmu, kad je Gandi onome koji je u neredima ubio muslimansko dete, tobože zato što su "oni" ubili njegovog sina, pa sad traži iskupljenje, Gandi mu je rekao da ako hoće iskupljenje, neka nađe dete koje je u nemirima ostalo bez roditelja, i neka ga odgaja kao svoje, ali neka bude siguran da je muslimansko dete, i da ga odgaja kao muslimana. Onda onaj izbuljio oči, pa pobegao.

 

Šta je bilo, hteo je prihvatanje i iskupljenje, ali da sve ostane isto, a narocito on? Ima to, ima, ali kod braće Grima. Znači, po tom receptu, za srbadiju prvi korak prema iskupljenju treba da bude - pravac NATO. Radosno i sa žarom. Tako se napreduje. Ili će i ona pobeći od ovog predloga iskolačenih očiju, kao onaj iz filma?

Kakvo bre iskupljenje,  kakvi bakraci, ti bi bas hteo da neko ovde prizna apsoltunu krivicu i jos da moli za oprostaj, evo sad' ce... Srbija treba i trebalo je jos odavno da postane clanica NATO-a, jer je to za nju pre svega korisno u svakom pogledu - vojnom, naucnom pa i drustvenom na kraju krajeva.  Takodje bi mogla  u slucaju novog njesra  u okruzenju da reaguje  a da joj pri tom ne padne cigla na glavu, kao nedavno.  Steta je sto ovde vlast na sitnosicardzijski nacin vrsi propagandu protiv NATO-a, jer sustinski i ne zeli da bude deo tog saveza.  U suprotnom, ne bi trebalo mnogo truda da tu udje  - nesto para za prilagodjavanje vojnih standarda i zaboravljanje "evro-azijskih" integracija - sva vrata bi se brzo otvorila.  Ne bi tu niko mnogo brinuo o iskupljenju ili o tome sta masa misli - prioritet bi bio zaokruzivanje  NATO "teritorije" na Balkanu, jer bi  ulazak Srbije verovatno znacio i ulazak Bosne.  Ovo je naravno  pojednostavljen prikaz,  ali sustina je takva. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Newcastle said:

Kakvo bre iskupljenje,  kakvi bakraci, ti bi bas hteo da neko ovde prizna apsoltunu krivicu i jos da moli za oprostaj, evo sad' ce... 

Ne, ja ovo o onom najnizem nivou, pojedinacnom, narocito kod ovih najgrlatijih. Vidim pricaju nesto o nekakvoj promeni svesti koja se (kao) desila u poslednjih 10 godina, pa predlazem da i ovu promenu uzmu u razmatranje :classic_biggrin: 

 

Uostalom, nije ni moguce nekakvo kolektivno iskupljenje, zato sto to i ne postoji. Niti treba da traze iskupljenje zato sto to neko trazi od njih, jer niti ko to trazi od njih, niti takvo iskupljenje postoji. Covek trazi iskupljenje zbog sebe, kao ovaj iz filma. Pa hajde da vidimo tu promenu svesti o kojoj pricaju. 

 

Postoji tu mala začkoljica, uslov za trazenje iskupljenja je da neko shvati da je gresio. Ako ovi "antiumlje" urlatori ovde ne shvataju da je sve sto su radili i sve u sta su verovali (i jos veruju) bilo pogresno, onda su kao onaj u filmu, vec u paklu, iz koga nece izaci. Kako i treba da bude, postoji red u univerzumu :wicked:

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Newcastle said:

 Steta je sto ovde vlast na sitnosicardzijski nacin vrsi propagandu protiv NATO-a, jer sustinski i ne zeli da bude deo tog saveza.  U suprotnom, ne bi trebalo mnogo truda da tu udje

 

rekoh na zakljucanoj temi da vlast, politicar ne moze da ti usadi svest vec samo da iskoristi svest koja mu donosi glasove

 

naravno ako imas diktatora to ne vazi - on sam bi morao da kontrolise svest i izdaje naredjenja , pa rekoh i to: ili ne valja diktator ili nesto nije u redu s narodom. Sigurno obe stvari :lol_2:

 

Svakako da je i za nato potrebna edukacija, tu vec neko mora da se potrudi...ako nece diktator onda izabrati ko hoce...i sada opet ide zacarani krug...narod nece

 

 

pa ni crna gora se nikada ne bi pridruzila NATO da su se pitali srbi u njoj i sire

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

Mi ne možemo da uđemo ni u jedan savez dok ne rešimo Kosovo. Inače bi taj savez doveo sebe u apsurdnu situaciju da ne zna koje naše granice brani.

Pa zavrsice im drugi to sa kosovom uskoro, i prijem kosova u NATO isto. To je znaci reseno. Ostaje onda da oni pokazu na delu tu promenu svesti o kojoj govore, pa da se ona rupa na tepihu o kojoj j onom videu prica Toma Nikolic prilagodi tepihu, to jest zatvori novim tkanjem promenjene svesti, i konačno i ona postane deo šire zajednice tepiha.

 

Jedino ako neki ne misle da tepih treba da se prilagodi rupi, pa da izgori ceo, samo da se ne bi mesto sa rupom zatvorilo tkanjem koje se uklapa u šaru tepiha :classic_blink: ali to bi već bio zaum, a valjda niko ne podrzava zaumlje :classic_blink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Puzigaca ta antinato raspolozenja ne moze da razume, ali ja mogu...

 

To je Ponos i Inat da ti niko ne treba da si veliki i jak kao celik, da te gresni, neostvareni narod podrzava...i rusija takodje.

Ako nemas nista, pa imas bar to da si drugaciji od onih ameba i dodvoravaca mrskoj alijansi...Sta? Zar da se pridruzim nekome ko je bombardovao Milosevica? Zar da sa takvima tikve sadim?

Pa bre oborila sam onaj nevidiljivi avion od pleksiglasa, pobedili ljudi Nato bez ikoga, zasto bi jedna srbija glumila ludilo i penjala se nevidiljivim (isto od pleksiglasa)  nesigurnim lestvicama demokratije, slobode i dostojanstva koje promovise ubudjali Zapad i naravno nato?

 

Hocu milion plusova za ovo. Nemojte da se stidite, da bude sad kao svi su za Nato...malo morgen - znam vas u dusu :lol_2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Razumem da su sve to što "narod" misli o temi, i šire, a posebno šta o temi misle samoproglaseni narodni tribuni samo priče dece. Mada verovatno više od pola The Naroda baš zabole za kosovo, a takođe im puca prsluk i ako se sad u ovom trenutku objavi "od danas je Srbija član NATO, a sto se tice Kosova, mozda nece biti bas zvanicnog priznavanja, ali se od danas prestaje sa ometanjem istog". Verovatno bi tom delu čak bilo drago zbog ove vesti. To je ono što je Basara danas napisao, da se polovina Srbije već otcepila od same sebe, kao rezultat 30-togodišnjeg dranja "zastitnika srpstva i tradicionalnih vrednosti".

 

Mogu misliti, zašto se zlo okruženje ne prilagodi njima a ne oni okruženju,  opšteprihvaćeno je da "mi" to i to nazivamo ovako i onako,  terminima koje smo sami smislili, a svi ostali treba da to stanje prihvate, pa i oni da  koriste te termine, bla bla bla bla, sma-ra-nje, dečje dranje, i nasilništvo koje traje 30 godina, zato i koristim "vi" jer svi koliko ih ima i koliko ih je bilo ove iste priče i ova ista "pitanja" vrte 30 godina. Dosta bre više.

 

Te priče i dranja više niko ne shvata ozbiljno, zato što je svuda na kraju provaljeno da u stvari imaju posla sa infantilnim smaračima, koji misle da ako se bacaju na pod, deru se i pište mogu da dobiju nešto. A to misle zato što su se uvek kleli u tatu drzavu, da umesto njih radi ono što je njihova dužnost, i da iza njih sakuplja što oni ukake, pa ostali večita deca. I to ona nevaspitana i razmažena.

 

Plus im je "tata" bio uzor (jak uzor, e) pa se i oni ponašaju nasilnički - autoritarno i diktatorski, misleći da mogu da dobiju nesto silom, terorisući sve oko sebe, ako se deru i trupkaju, i da treba da ponekad budu nagrađeni samo zato što su se umilostivili pa na kratko počeli da se ponašaju normalno. Npr kao kad su se pobunili protiv "slobe slobode". Na nedelju dana. A majka me kišobranom u glavu ošine, i ljutito kaže, oćeš .... sine.

 

Takvima u stvari treba oteti bonu pa ih zatvoriti u sobu da tamo kmeče dok se ne umore pa se uspavaju. To će se i desiti. Evo, čak i Erdogan se uključio u The Zaveru da se završava to sa bonom. 

 

Onda ostaje samo ovo iz teme kao sledeći logičan korak, i da se ta priča kompletno završava. Valja se.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

 da se polovina Srbije već otcepila od same sebe, kao rezultat 30-togodišnjeg dranja "zastitnika srpstva i tradicionalnih vrednosti".

 

 Valja se.

 

 

...videla sam da B. drzi letnju skolu liberalne demokratije u nastavcima pa nisam ni citala,

rekoh sta ce mi to da se trujem glupostima ...

 

ali sada moram, danke ...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Pa zavrsice im drugi to sa kosovom uskoro, i prijem kosova u NATO isto. To je znaci reseno. Ostaje onda da oni pokazu na delu tu promenu svesti o kojoj govore, pa da se ona rupa na tepihu o kojoj j onom videu prica Toma Nikolic prilagodi tepihu, to jest zatvori novim tkanjem promenjene svesti, i konačno i ona postane deo šire zajednice tepiha.

 

Jedino ako neki ne misle da tepih treba da se prilagodi rupi, pa da izgori ceo, samo da se ne bi mesto sa rupom zatvorilo tkanjem koje se uklapa u šaru tepiha :classic_blink: ali to bi već bio zaum, a valjda niko ne podrzava zaumlje :classic_blink:

 

Kosovo takode nece uci u NATO dok se ne resi situacija sa Srbijom. To je jos jedan od razloga zasto se trazi resenje sto pre.

 

I u NATO postoje drzave koje ne priznaju Kosovo tako da bi insistiranje NATO na tome moglo biti cist autogol na drugoj strani. Oni ga svakako vec kontrolisu i to njima nije prioritet da bi tek tako srljali sa tim.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Mama_mia said:

 

rekoh na zakljucanoj temi da vlast, politicar ne moze da ti usadi svest vec samo da iskoristi svest koja mu donosi glasove

 

 

Tako to kod nas funkcionise i zato Srbija jeste tu gde jeste, jer na vlasti poslednjih 35 godina imamo populiste.  U zemljama koje su napredovale progresivne ideje su uvek dolazile za vrha i bile nametnute narodu. Mislis da je Brant imao vecinsku podrsku kada se poklonio zrtvama ? Apsolutno ne , ali je svojim postupkom postavio primer koji su naslednici bili primorani da prate, a onda se sa promenom generacija promenio i odnos stanovnistva prema tom pitanju.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DJORDJE said:

Tako to kod nas funkcionise i zato Srbija jeste tu gde jeste, jer na vlasti poslednjih 35 godina imamo populiste.  U zemljama koje su napredovale progresivne ideje su uvek dolazile za vrha i bile nametnute narodu. Mislis da je Brant imao vecinsku podrsku kada se poklonio zrtvama ? Apsolutno ne , ali je svojim postupkom postavio primer koji su naslednici bili primorani da prate, a onda se sa promenom generacija promenio i odnos stanovnistva prema tom pitanju.

 

Upravo tako, iz naroda, mase može da dođe nezadovoljstvo ali ne i konstruktivne ideje i rešenja, za to je ipak potrebna koncentracija pameti, jasan cilj, definisan, predstavljen toj masi kao nešto što su tražili, što je njihova ideja.

U Nemačkoj u vreme Branta je stasala generacija mladih, rođenih posle rata koji nisu želeli da nose teret krivice roditelja i dedova, hteli su da budu deo veta, a tada je u svetu bila dominantna ideja mira i saradnje, poklopila se spremnost jednog političara da napravi gest, dotad neviđen u istoriji, sa 7opštim trendom u svetu i među mlađom generacijom u Nemačkoj. 

Istovremeno, na vlasti u USA je bio Nikson, desničar koji je okončao rat u Vijetnamu, dok je Brant kao levičar stekao veliku popularnost u svetu zbog približavanja istoku, ali ne u sumnjivim poslovima, ne napuštajući principe demokratije. Zanimljivo, obojica su karijere završili ostavkama zbog obaveštajnih afera.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...