Jump to content

Oporezivanje freelancera

Recommended Posts

10 hours ago, Referent said:

Plaćaju apartmane i troše pare.

I Grci idu tom istom logikom. Mali porez od 9% odnosno 20% i sedmogodišnje oslobađanje 50% poreza važi samo za one koji postaju tax rezidenti i provedu tamo 183+ dana. Uostalom, otvoreno su i rekli da hoće da privuku ljude da žive i troše tamo a i umesto brain drain da dobiju brain gain. Glavni cilj su im Englezi nakon Brexita, i to su otvoreno rekli.

Da li sam dobro razumeo - u BiH sve što je potrebno platiti jeste 10.88% i to je to. Čak se uz to dobije i zdravstveno osiguranje? https://www.hocu.ba/indexphp/hocuinfo/freelancing-u-bih-prava-i-obaveze/

Ako je tačno, onda naši frilenseri, pored Bugarske, Makedonije, Crne Gore, Grčke... imaju i BiH kao opciju (lepo daju 10.88% i još dobiju zdravstveno, umesto da daju 45% ovde).

• Like 1

Jel zna neko od vas ili je vec imao iskustva sa tim da je otvorio neki oblik firme, DOO u inostranstvu u okolini (Bugarska, Rumunija, Makedonija, CG, BiH, Grcka, Hrvatska, Slovenija), a da placas manji porez i doprinose (ili ovo uopste ne placas, kako sam nacuo negde u BiH-u ne trebas ako nisi rezident)? Znaci ne da zivis tamo i da se preselis, nego si u Srbiji, imas u nekoj od ovih zemalja firmu gde ti lezu pare i tu placas poreze, a u Srbiji trosis zaradjeni novac? I kako to vec funkcionise, znam da imaju ona dvostruka oporezivanja i izbegavanje istih, pa bih to naravno izbegao?

On 11/20/2020 at 11:35 PM, Akiro said:

Evo savršene države za freelance poslovanje - Makedonija. Em ubuduće poreski raj za IT-evce, nadam se i druge freelancere, em će legalizovati marihuanu u turističkim mestima. Šteta što nemaju još i more i malo topliju klimu.

Jedino sto za Makedoniju i BiH mogu biti problematicne politicke situacije i etnonacionalisticke tenzije. Ima toga i u Srbiji svakako, ali ako vec neko hoce odnekud da se bavi svojim biznisom mirne glave i punog dzepa, mozda je sigurnije neka mirnija zemlja tipa Bugarska i Grcka u tvom slucaju.

Danas platio prvi porez na prihode Grčkoj, ako je to to. Čekam još potvrdu advokata. Na uplatu koja mi je legla od "klijenta" su blokirali nekih 8-9% kao (prevod iz Google translate) household savings tax deposit for non-residents. Porez na savings sigurno nije jer to do sada nikada nisu činili a stajale su neke pare godinama, nije ni porez na prenos jer smo iz Srbije sa ženinog računa uplaćivali na moj u Grčkoj bez ikakvih odbitaka, tako da verovatno banka ima obavezu da odmah odvoji deo za porez na honorare. O.K., mogu sa time da živim. Samo dok god Vučićevoj Smrdiji ne dam pare za zapošljavanje partijskih kadrova i birača niti plaćam bolovanja "pravednicima".

Edited by Akiro
3 hours ago, Veshtodel said:

Jel zna neko od vas ili je vec imao iskustva sa tim da je otvorio neki oblik firme, DOO u inostranstvu u okolini (Bugarska, Rumunija, Makedonija, CG, BiH, Grcka, Hrvatska, Slovenija), a da placas manji porez i doprinose (ili ovo uopste ne placas, kako sam nacuo negde u BiH-u ne trebas ako nisi rezident)? Znaci ne da zivis tamo i da se preselis, nego si u Srbiji, imas u nekoj od ovih zemalja firmu gde ti lezu pare i tu placas poreze, a u Srbiji trosis zaradjeni novac? I kako to vec funkcionise, znam da imaju ona dvostruka oporezivanja i izbegavanje istih, pa bih to naravno izbegao?

Tvoje pitanje je slicno mom slucaju, samo u obrnutom smeru :). Ja sam ziveo u SVK od 2008 i sticajem okolnosti sam morao da organizujem zivot u Srbiji 2014. Meni se residency vodi u Slovackoj, ali sam veci deo godine ovde, otvorena mi je firma ovde i ovde placam porez dok gore nemam nista sem boravisne dozvole. Ta varijanta je moguca jer imam trajnu boravisnu, dok sa privremenom to nije moguce. 

Elem, glavni razlog zasto bi otvarao firmu u EU je dobijanje residency-a. Za SVK je cifra oko 6000eur (sve ukljuceno, advokat, kapital...), Madjarska mislim da je slicno nesto (mada je moj info od pre 5-6 godina) dok je Austrija recimo dosta skuplja. Ako ne zivis tamo, ceo posao je jako, jako komplikovan.