Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

Kakav crni Portugal, on je za zivot a ne za penziju :)) Spanija i Portugal najlepse zemlje sveta. Idu penzosi dosta u BUgarsku, Tursku..more a prejeftine nekretnine i generalno cene...

 

Svakako mi kojismo vec u penziji a nemamo ni 40g...mozemo da zivimo i putujemo gde hocemo,hvala Bogu.  Srbija ne pruza nista bilo kom inostranstanom pa cak ni sopstvenom penzioneru....to su mahom price za malu decu, jbs drzavu gde 1/4 nacije bar zavisi od penzionera.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Danas smo, nakon održane osnivačke skupštine, predali registracionu prijavu i sva prateća dokumenta za osnivanje udruženja.

Naše delovanje će biti javno i transparentno.

Struktura udruženja se sastoji od radnih grupa koje zajedno deluju, a izveštaje o svom radu će podnositi članstvu udruženja na redovnim nedeljnim sastancima celokupnog članstva.

Pozivamo kolege, sve radnike na internetu na nastavak solidarne borbe i aktivno zalaganje za ostvarenje zajedničkih ciljeva. Moramo dodati da neki jesu iz Kragujevca, ali da nismo ozbiljne face pa zbog toga nas i ne zna McLeod sa Vox foruma.

Link to comment
Share on other sites

Mada lično pre zagovaram odlazak kompletne freelance zajednice u ilegalu i bojkot države u svakom smislu, a pogotovo finansijskom, gde god, kako god i kada god može, i mislim da bilo kakve članske liste samo daju PU radni materijal, za koji bi inače morala malo da se potrudi, dajem punu podršku kolegama, koji žele da se izbore sa državom institucionalnim putem j želim im puno sreće.

 

Država je do sada zilion puta pretila stanodavcima, koji ne prijavljuju stanare i ne plaćaju poreze, i teško da je koga uhvatila (ako nije baš da ima sajt i izdaje ko zna koliko stanova) a i ideja da će im upravitelji zgrada prijavljivati grešnike, koliko znam, nije dala rezultate. Država nema kapacitete ni resurse da u postojećoj konfiguraciji taj problem lako ili brzo reši. A zapošljavanje ko zna koliko partijskih bilmeza i debila takođe ne donosi rezultat kao što vidimo po pitanju legalizacije. Od hovana se pita teško pravi, a ovi strahuju da uposle bilo kog, ko ima realne kvalifikacije i znanja umesto Megatrenda i ko actually i želi i nešto da radi za svoju platu umesto da hladi jajca i igra igrice i, po potrebi, botuje pod kreativnim imenima Dunja, Višnja, Ruža i slično.

 

Bilo kakve članske liste državi daju upravo ono, što joj treba da pokrene priču. Ako ništa drugo, ono makar materijal da uceni rukovodstva. Neko će tu da se ovajdi, neko će da nahebe, i imaćemo možda i sledeći split udruženja. Bez dodatne političke podrške, teško da će institucionalni pristup uspeti. Kada bi se otišlo u neki broj od nekoliko desetina hiljada, možda bi neka politička opcija i poželela sinergiju sa freelancerima (mada pre da se nakači), ovako nisam  baš siguran da će državu ovo zaboleti.

 

Ali da ne mračim, puna podrška i puno sreće kolegama.

Edited by Akiro
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Devil In My Pants said:

 Moramo dodati da neki jesu iz Kragujevca, ali da nismo ozbiljne face pa zbog toga nas i ne zna McLeod sa Vox foruma.

 

Pa dobro, srecno im bilo.

 

Ali da, ako ih ja ne znam, a iz Kragujevca su, definitivno nisu ozbiljne face. Vidim da su uglavnom mladi, mozda ce i biti jednog dana.

Link to comment
Share on other sites

On 5/17/2021 at 11:13 PM, Ridji said:

Bold: vrlo upitno.
Recimo nemacki penzioni sistem je svakako jedan od najrazvijenijih na svetu. Radije bih da mi penziona ili zdravstvena budućnost bude u rukama nemacke nego USA (to je i jedina stvar, uz verovatno kola, gde bih radije nešto nemacko)

Mozda je taj model dobar za Nemacku ili Japan, ali u Srbiji je do sada valjda trebalo da je naucena lekcija - sve sto je drzavno, razna preduzeca, fondovi itd, jeste da delimicno funkcionise, ali ono cemu u stvari sluze je da razni Šojići i njihova mafija pune sebi dupe iz zajedničke kase mućkajući u skladu sa propisima. I da razni vlastodršci sebe odrzavaju na vlasti tako sto iz te zajednicke kase u koju se sliva sve iz tih fondova, iz Telekoma, iz EPS, iz raznih agencija itd, masama dele džabe razne vrste opijuma, i drze ih u stanju vecitog infantilizma, da bi mogli da rade sta hoće, da aguju i beguju. Tako je bilo i pre i za vreme titoizma, tako je i sada.

 

Kad bi sve to bilo privatizovano, jeste da bi u pocetku mnogi zaglavili jer ne bi ni uplacivali nista ni za kakva osiguranja i slicno, ali bi dugorocno to bilo korisno, zato sto bi se onda siroka masa silom prilika naucila da se brine o sebi kad nema drzave da joj titra i da joj bude tata/mama do smrti. Uostalom sve zivotinje tako uce podmladak da se osamostali - uskrate mu infrastfukturu, sto ce reci hranu i zastitu. Da to ne rade, i njihov podmladak bi sisao zajednicku sisu do penzije, kao sto je kod nekih ideal :classic_biggrin: i odavno bi izumrle :classic_smile:

 

Dobro, upravo zbog ovoga to se tu nece promeniti, nego samo kazem :classic_smile:

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Daj malo siri komentar od "hmmmmm" 🙂 

Pa sta ima hmmm, to je prava drzava. Znaju u kakvom su stanju ljudi i pomogli su im maksimalno kako za retroaktivno tako i za buducnost. Jedino u ovoj rupi se trazi svaki dinar a i skidanje koze od prvog januara..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kooineeperk said:

Nisi procitao, zar ne? A ni istrazio dodatno o cemu je rec? 🙂  

Sta dodatno, sve lepo pise. Ako hoces nesto da napises, onda napisi brale. Verujem da si ti to istrazio do kraja pa mi reci koja je falinka...Ovo sto je u ovom clanku je idealno i pravedno...gde je pravda pretocena u pravo.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Kooineeperk said:

Pa "dodatno" jer je ovo vest od pre 2 i po godine koliko vidim a najavljeno je kao eksperiment u odredjenim oblastima. Pa verujem da se desavalo nesto izmedju. 


Da li postoje neka ogranicenja? Za koga to vazi?

Ako znas engleski trebalo bi da ti je sve jasno,ako ne znas imas google translate i google 🙂

https://www.vanrhijnlegal.com/how-to-work-with-a-russian-freelancer-from-abroad/

Link to comment
Share on other sites

Znaci mi nismo prava drzava jer na primer babysiterke, moleri, haus majstori, frizerke (one sto to rade po kucama recimo, bez salona), itd. (uglavnom) ne placaju nikakve poreze; dok je majka Rusija prava drzava jer je oporezovala i ove kategorije. 

 

Seems legit. Slazem se. 🙂 Kad i onaj deda iz snimka sto je protiv freelancer-a, plati porez na to sto je prodao prase, bicemo prava drzava. 😄 

 

///

 

Salu na stranu, ali ovaj eksperimentalni zakon u Rusiji i jeste uveden zbog ovih "lokalnih freelancer-a" a ne "internet radnika" pa je bila nedoumica koga obuhvata. Pogotovo zato sto je regionalno ograniceno. Na kraju su cini mi se rekli da mogu i "internet radnici" iako su im ovi koji ih unajmljuju van regiona gde je to dozvoljeno (i iz inostranstva), vazno je valjda da su ti freelancer-i prijavljeni u nekom od tih regiona. Mrzelo me dalje da kopam. 

 

Ukratko, dakle ne vazi za sve - vec samo za ljude u odredjenim regionima.

Vazi do odredjenog limita koji je oko 3.7mil RSD godisnje (manje od naseg pausala). 

 

Tax je 4% ili 6% zavisno od toga ko ti placa, fizicko ili pravno lice.

Ovo je samo tax, sta je sa osiguranjima - opcioni ili ih nema i kako dobiti recimo zdravstveno osiguranje ili obezbediti staz? 

 

Vec sam pomenuo primer naseg pausala, izadje 6% ako dodjes do limita od 6miliona RSD a ukljucuje sve, i porez i osiguranja. OK, nece svako moci da dodje do limita pa ce mnogima biti veci % ali poenta je da postoje resenja kod nas, samo je pitanje sto ih je malo ljudi koristilo... 

 

Cekamo da se u Rusiji zavrsi ovaj eksperiment pa da vidimo sta ce smisliti za "internet radnike" (kad ih popisu sve) 😉 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/20/2021 at 6:40 PM, Kooineeperk said:

Znaci mi nismo prava drzava jer na primer babysiterke, moleri, haus majstori, frizerke (one sto to rade po kucama recimo, bez salona), itd. (uglavnom) ne placaju nikakve poreze; dok je majka Rusija prava drzava jer je oporezovala i ove kategorije. 

 

Seems legit. Slazem se. 🙂 Kad i onaj deda iz snimka sto je protiv freelancer-a, plati porez na to sto je prodao prase, bicemo prava drzava. 😄 

 

///

 

Salu na stranu, ali ovaj eksperimentalni zakon u Rusiji i jeste uveden zbog ovih "lokalnih freelancer-a" a ne "internet radnika" pa je bila nedoumica koga obuhvata. Pogotovo zato sto je regionalno ograniceno. Na kraju su cini mi se rekli da mogu i "internet radnici" iako su im ovi koji ih unajmljuju van regiona gde je to dozvoljeno (i iz inostranstva), vazno je valjda da su ti freelancer-i prijavljeni u nekom od tih regiona. Mrzelo me dalje da kopam. 

 

Ukratko, dakle ne vazi za sve - vec samo za ljude u odredjenim regionima.

Vazi do odredjenog limita koji je oko 3.7mil RSD godisnje (manje od naseg pausala). 

 

Tax je 4% ili 6% zavisno od toga ko ti placa, fizicko ili pravno lice.

Ovo je samo tax, sta je sa osiguranjima - opcioni ili ih nema i kako dobiti recimo zdravstveno osiguranje ili obezbediti staz? 

 

Vec sam pomenuo primer naseg pausala, izadje 6% ako dodjes do limita od 6miliona RSD a ukljucuje sve, i porez i osiguranja. OK, nece svako moci da dodje do limita pa ce mnogima biti veci % ali poenta je da postoje resenja kod nas, samo je pitanje sto ih je malo ljudi koristilo... 

 

Cekamo da se u Rusiji zavrsi ovaj eksperiment pa da vidimo sta ce smisliti za "internet radnike" (kad ih popisu sve) 😉 

 

 

 

 

Sve ti lepo pise. Nema nikakvog filozofiranja i price o tvom pausalu koga nikog ovde ne zanima.  Sta god da smisle, sa vim su dovoljno uradili, nije bilo retroaktivnog placanja..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Sve ti lepo pise. Nema nikakvog filozofiranja i price o tvom pausalu koga nikog ovde ne zanima. 

Pausal je jedna legitimna i legalna opcija koju su mnogi freelancer-i iskoristili. To sto ti to porices, i tebe ne zanima, to je tvoj problem. Ima ljudi koje to interesuje i mnogima sam i ovde i privatno i preko poruka objasnio kako to funkcionise (a nije nikakva nauka, jedino sada ovaj test samostalnosti komplikuje pricu). 

 

1 hour ago, Devil In My Pants said:

 

Sta god da smisle, sa vim su dovoljno uradili, nije bilo retroaktivnog placanja..

A inace si toliko detaljno upoznat sa zakonima u Rusiji pa odgovorno tvrdis da je i tamo postojao zakon koji se nije primenjivao pa su onda doneli novu uredbu (ovu koju pominjes) i oprostili ovima sto po staroj nisu nista placali? 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Kooineeperk said:

Pausal je jedna legitimna i legalna opcija koju su mnogi freelancer-i iskoristili. To sto ti to porices, i tebe ne zanima, to je tvoj problem. Ima ljudi koje to interesuje i mnogima sam i ovde i privatno i preko poruka objasnio kako to funkcionise (a nije nikakva nauka, jedino sada ovaj test samostalnosti komplikuje pricu). 

 

A inace si toliko detaljno upoznat sa zakonima u Rusiji pa odgovorno tvrdis da je i tamo postojao zakon koji se nije primenjivao pa su onda doneli novu uredbu (ovu koju pominjes) i oprostili ovima sto po staroj nisu nista placali? 

Da, bas tako.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Ne znam zakone, vec zakon. Samo me pitaj uvek sam na usluzi 

 

Pa tako reci jbt. Interesuje me da li u Rusiji postoji pausalno oporezivanje i koja su ogranicenja? Samo please baci neki link posto treba da posaljem koleginici sa kojom saradjujem. 🍻

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Pa tako reci jbt. Interesuje me da li u Rusiji postoji pausalno oporezivanje i koja su ogranicenja? Samo please baci neki link posto treba da posaljem koleginici sa kojom saradjujem. 🍻

Siguran sam da ti i koleginica znate bar Google da koristite. 😁😊

Link to comment
Share on other sites

Samo napomena, ponovo. Frilenseri su ono sto je opisao Akiro, a ti pausalci i doo i ostalo nisu frilenseri, nego preduzetnici, biznismeni, kako god, bili oni iz Rusije ili iz Tanzanije. Frilenser je onaj ko nema firmu ili stalni posao, a mozda i nece da ima nesto od toga, i ko zarađuje povremenim aktivnostima, bilo u zemlji ili van zemlje u kojoj zivi, i status ovih lica treba urediti novim zakonima, zato sto ova lica postoje, i zato sto je ovo novo doba, a ne treba ih silovati zakonima iz vremena kad su glavno prevozno sredstvo bile konjske zaprege.

 

Jedino ako je to neki novi fašizam pa ne smisle da status onih koji hoće da ostanu "fizička lica" koja zarađuju povremenim aktivnostima (što su oduvek bili pisci, slikari, glumci, muzičari, ostali umetnici, ali i drugi) bude rešen tako što će svi biti postreljani :lol_2:

 

Mada ne sumnjam da među srbadijom van foruma ima i takvih, kad se vidi kolika je količina oduševljavanja terorističkom akcijom beloruske "države".

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...