Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

11 minutes ago, Akiro said:

Gazda Kronose, baš te gotovim ali ne vređaj mi saborca. 

 

Inače, kirios će, kada sklopi kockice, takođe postati i efendim ili bayim (za zimski period). Ionako smo i od jednih i od drugih pokupili gomilu izraza - vidi tvoja prva rečenica. Back to the roots. :s_d:

To ja i rekoh:postoje freelanceri koji posteno zaradjuju na Internetu, a postoje i jajare koje misle da je pozamljivanje novca  pod kamatom, za kladjenje isto?

Jos jedno krivicno delo, zemljaci. :default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kronostime said:

To ja i rekoh:postoje freelanceri koji posteno zaradjuju na Internetu, a postoje i jajare koje misle da je pozamljivanje novca  pod kamatom, za kladjenje isto?

Jos jedno krivicno delo, zemljaci. :default_coffee:

No comprendo.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kronostime said:

To ja i rekoh:postoje freelanceri koji posteno zaradjuju na Internetu, a postoje i jajare koje misle da je pozamljivanje novca  pod kamatom, za kladjenje isto?

Jos jedno krivicno delo, zemljaci. :default_coffee:

Kako te nije sramota tih godina da tako lazes. Prvo me nazivas jajarom, a onda lazes za pozajmljivanje novca...bukvalno nikad u zivotu nisam pozajmio pare od kad sam poceo da radim ovaj posao. Cak mogu reci da mi duguju vise nego sto ti zaradis za godinu dana. 

 

I da ne placam poraz i necu ga ni platiti...i perem pare sebi i drugima i mozes samo da places na tim cinjenicama..🤡 pi, kako si zavistan..to je strasno..nisam ja kriv sto me ide u zivotu i nece da stane...;)))

 

 

3 hours ago, Akiro said:

Gazda Kronose, baš te gotovim ali ne vređaj mi saborca. 

 

Inače, kirios će, kada sklopi kockice, takođe postati i efendim ili bayim (za zimski period). Ionako smo i od jednih i od drugih pokupili gomilu izraza - vidi tvoja prva rečenica. Back to the roots. :s_d:

Najdalje sto je dosegao je Klisa, nije da i taj deo NS nije lep..samo to gazda ne ide sa njim...😁

Link to comment
Share on other sites

Demant!!

 

Demanti!

U članku objavljenom u NIN-u 13. Maja 2021., predstavnica Udruženja radnika na internetu (u daljem tekstu URI) tvrdi sledeće: “Tek kada je u cajtnotu prihvaćen ponuđeni remi i otkazan poslednji protest protiv usvajanja izmena zakona, izronili su najednom mnogi eksperti, nastala neka nova udruženja, a pojedini pravnici i poreski savetnici počeli da govore kako frilenseri ne duguju državi ništa ili ipak duguju, samo još manje.”

Ipak, u članku iz 8. februara 2021. advokatska kancelarija „Samuilović i partneri“, objavila je sledeći tekst:

https://www.adv.co.rs/.../frilenseri-drugi-deo-ima-li.../

U njemu oni decidno kažu: „doprinose plaća isplatilac sredstava, a ne primalac. Dakle, sve i da je hteo, nije postojao način (a ne postoji ni sada) da „frilenser“, sam i u svoju korist, uplaćuje penzijsko i zdravstveno osiguranje - pojednostavljeno: „poziv na broj“ kod uplate za takve slučajeve ne postoji. Sve i da uplati na neki od računa fondova, „frilensera“ uplatioca „sistem ne vidi“, pa nema penzijskog staža, niti zdravstvenog osiguranja.“

Dakle, kao što se klikom miša može videti, još početkom februara su postojali pravnici – nasuprot tvrdnjama URI-a – koji su javno tvrdili da je nezakonito da frilenseri plaćaju doprinose. Naravno, rukovodstvu URI je to promaklo, pretpostavimo da su bili suviše skoncentrisani na dizanje svetske revolucije, pa su im takve sitnice kao što su prava frilensera u Srbiji lako promakle.

Takođe, naše Udruženje je stupilo u kontakt sa nekoliko renomiranih poreskih savetnika i pravnika, koji tvrde da su nudili pomoć URI-u u pregovorima, ali da su tada glatko odbijeni.

Tako da – hvala URI-u što se lavovskom borbom izborio da vladine crvene linije pre postanu kanap i omča oko frilenserskog vrata, nego samo deklarisane pregovaračke pozicije.

Kao što vidimo, i ovaj članak u NIN-u je tek samo još jedna u nizu neistina URI-a. Aman ljudi, dokle više?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ispravan link: https://www.adv.co.rs/blog/aktuelno/frilenseri-drugi-deo-ima-li-osnova-za-naplatu-javnih-prihoda-od-frilensera-ili-nema/ 

 

Lepo objasnjeno. 

 

Hvala za jos jedna potvrdu onog sto sam pricao i stav koji sam zastupao od samog pocetka ove price:

  • Penzijsko i Invalidsko Osiguranje - nema smisla da se naplati, osim ako se freelancer izjasni da to zeli u smislu da mu se onda nadje nacin da se to uracuna u staz i penziju. Dakle mora da se to regulise nekom dodatnom uredbom (a to je delimicno i uradjeno sa ovom novom uredbom - priznace se staz, poreska ce sama ovo obracunavati, kao sto bi inace poslodavac, ljudi ce biti "vidljivi" u sistemu). 
  • Zdravstveno Osiguranje - nema nikakvog smisla da se naplati, jer nisu imali mogucnost da ga koriste (nazalost novom uredbom to nije izbaceno, ali je trade-off za neke druge stvari - tipa staz, normirani troskovi 50% i 32k neoporezivi iznos - po mom misljenju vise nego dobar trade off).
  • Porez - mora da se plati, za to ne postoje nikakve prepreke, sve je tu jasno. Ko moze da dobije poreski kredit, super. Ali vecina nece moci i to treba racunati da ce biti naplaceno u full-u, 20%. 

 

E sad, da li je bolje da se:

1) plati 20% poreza na fiksne normirane troskove (18.300din) i 0din neoporezivog dela prihoda, ILI je bolje

2) da se plati 55% poreza i doprinosa (pri cemu se racuna staz) na sumu umanjenu za 50% normiranih troskova i umanjenu za 32.000din neoporezivog dela prihoda? 

 

To ce da kaze svako za sebe, nije isto za svakog. Zavisi koliko je ko zaradjivao. Cini mi se da je vecini ipak bolje ovo drugo. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

To je zato što se još nisi odvikao od komunizma :lol_2: Zašto bi neko hteo da mu se racuna tzv "radni staž" pa onda umesto 20% da plaća 50% kad su mu i tako stvarni troškovi života što bi rekao Šeldon Kuper 40% od prihoda? :lol_2: Taj da sakuplja to koliko bi uplaćivao u toku tih decenija, može da uloži u neku nekretninu pa i da je proda kad odrtavi imao bi od toga da živi, a ne mora da zavisi od komunista i njihovog "fonda" (ponzi šeme) :lol_2:

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Milenko Puzigaca said:

To je zato što se još nisi odvikao od komunizma :lol_2: Zašto bi neko hteo da mu se racuna tzv "radni staž" pa onda umesto 20% da plaća 50% kad su mu i tako stvarni troškovi života što bi rekao Šeldon Kuper 40% od prihoda? :lol_2: Taj da sakuplja to koliko bi uplaćivao u toku tih decenija, može da uloži u neku nekretninu pa i da je proda kad odrtavi imao bi od toga da živi, a ne mora da zavisi od komunista i njihovog "fonda" (ponzi šeme) :lol_2:

 

Druze, ja u doba komunizma nisam ziveo... tako da zajebi tu pricu i etiketiranje, ako ne znas. 

 

On the other hand, ja se slazem sa tobom - ja bih radije sve svoje prihode zadrzao i sam odlucivao gde cu da uplatim zdravstveno, u koji fond cu da uplacujem penzijicu ako uopste i hocu to da radim ili bas kao sto si naveo da sve to ulozim u nesto konkretnije (nekretnine, biznis), pa makar i propalo. 

 

Ali, jbg, nemamo to kao ponudjenu opciju.  

Link to comment
Share on other sites

Ma znam da nisi ziveo u komunizmu, i ne kazem da si ti komunista, nego da su tu ostale komunisticke institucije, kao sto je drzavni penzioni fond, koji se shvata kao sveta krava, a komunisticki mentalitet je vec bio, jos pre nego sto se Marks rodio :lol_2:

 

I kako nema kao ponuđena opcija, pa eto piše ko nije tamo zaveden kao obaveznik, nego je fizičko lice ili kako ga već nazivaju, taj ne mora da plaća ta "osiguranja", a za ubuduće se još ne zna. Ako su normalni, neće ni tada biti obavezno, jer je to potpuno nenormalno da neko ko ne zna da li će imati prihod baš svakog meseca, i ko je u stvari nezapošljen, i ima povremene prihode, ima obavezu da svakog meseca plaća nekakva osiguranja, samo zato što te povremene prihode ne prima na ruke, kao moleri, nego preko banke. Porez je OK. Zemlju gde bi postojala takva travestija nije steta nuklearisati, iz higijenskih razloga.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kooineeperk said:

Ali, jbg, nemamo to kao ponudjenu opciju.  

Ako ne ostvare čak ni neke značajnije poreze zbog raznih tehnika tax evasiona, ponudiće oni razne opcije da bi izvukli makar nešto. Zato i treba što veća fizička i papirološka bežanija i skidanje svih prihoda sa domaćih banaka na razne payment processore da omekšaju malo i učine malo fleksibilnijim ukorenjeni komunistički način razmišljanja.

 

Mogu oni to sve da reše, ali je pitanje da li će im biti i isplativo i u kom roku. Treba ih naterati da stave na tas da li će sa 10.000 maloumnih partijskih kadrova (koji će pri tome sami biti verovatno veoma fleksibilni za individualne dogovore sa "grešnicima") kao pojačanju poreske uprave lakše rešiti problem ili sa fleksibilnijim pristupom problemu.

 

Dok god im razni Pogačari na tacni daju listu za obradu, dok god se pojedinci nošeni mišlju da će sa starim dugom proći jeftinije sami nude na tacni, dok god se razne budale na televiziji hvale da uzimaju 1,5k sa časovima (zbog čega će ih petty prosečni Srbijuks sa svojim petty načinom razmišljanja samo mrzeti), dok god ljude uspeju da uplaše, etc, etc, ne treba isti ni da se čude ako im se u januaru 2022 servira neko neprijatno iznenađenje. Nasuprot, masovni prelazak u ilegalu i teranje PU da se dobrano oznoji da na dužem štapu pohvata tek mali procenat a tek na još dužem štapu procesuira, će ih naterati da stave prst na čelo i pokušaju da pokrenu to malo (pride i zakržljalih) nazadnjačkih vijuga. 

 

Ponuda boljih opcija se mora isilovati, ali ne na način u kojem ovi plivaju kao ribe u vodi, t.j. na ulici, već ih naterati da se upuste u posao, koji bi u tom obimu i za razvijenija društva predstavljao izazov, a kamoli za ove tantuse. Ova vlast se bazira na jednom fireru i gomili beslovesnih tantusa tipa Kebara. Pri čemu nivo debilizma ka dnu još i napreduje, mada je i na vrhu zavidan. Tako je ON gradio stranku da bi zadržao vlast i sprečio konkurenciju, a ta ista politika se spušta i na niže nivoe. To treba iskoristiti. Ne mogu oni problem tako lako da reše, ako im se niko ne nudi sam na tacni. Samo ih treba naterati da tu prostu informaciju procesuiraju i prihvate fleksibilniji pristup kao jedino brzo i efikasno rešenje.

Edited by Akiro
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Kooineeperk said:

Ispravan link: https://www.adv.co.rs/blog/aktuelno/frilenseri-drugi-deo-ima-li-osnova-za-naplatu-javnih-prihoda-od-frilensera-ili-nema/ 

 

Lepo objasnjeno. 

 

Hvala za jos jedna potvrdu onog sto sam pricao i stav koji sam zastupao od samog pocetka ove price:

  • Penzijsko i Invalidsko Osiguranje - nema smisla da se naplati, osim ako se freelancer izjasni da to zeli u smislu da mu se onda nadje nacin da se to uracuna u staz i penziju. Dakle mora da se to regulise nekom dodatnom uredbom (a to je delimicno i uradjeno sa ovom novom uredbom - priznace se staz, poreska ce sama ovo obracunavati, kao sto bi inace poslodavac, ljudi ce biti "vidljivi" u sistemu). 
  • Zdravstveno Osiguranje - nema nikakvog smisla da se naplati, jer nisu imali mogucnost da ga koriste (nazalost novom uredbom to nije izbaceno, ali je trade-off za neke druge stvari - tipa staz, normirani troskovi 50% i 32k neoporezivi iznos - po mom misljenju vise nego dobar trade off).
  • Porez - mora da se plati, za to ne postoje nikakve prepreke, sve je tu jasno. Ko moze da dobije poreski kredit, super. Ali vecina nece moci i to treba racunati da ce biti naplaceno u full-u, 20%. 

 

E sad, da li je bolje da se:

1) plati 20% poreza na fiksne normirane troskove (18.300din) i 0din neoporezivog dela prihoda, ILI je bolje

2) da se plati 55% poreza i doprinosa (pri cemu se racuna staz) na sumu umanjenu za 50% normiranih troskova i umanjenu za 32.000din neoporezivog dela prihoda? 

 

To ce da kaze svako za sebe, nije isto za svakog. Zavisi koliko je ko zaradjivao. Cini mi se da je vecini ipak bolje ovo drugo. 

 

 

 

 

Ajde opet da ti ponovim. Ne mozes nekom otpisati, a nekom ne, posebno ako gledas retroaktivno jer ova dopuna zakona nije tad postojala. Kakvih qrac 20% 5g...da li je tebi dobro?

 

Drugo, ali ne manje bitno jeste da Pogacica to prihvatila brze bolje, a slazem se sa tvojim da su im trebali nabiti posla da se useru i da se sve to produzi do izbora gde bi imali povljnu poziciju@Akiro

 

Pogacica je jbna kretencina iz mog grada koji bi svuda da bude..tuce protesta i sve je sjebo..nego ja se nisam interesovao za to jer mi u startu bilo necu da platim i cao..

 

onda kad sam ga video, pozlilo mi je jer sam znao da ce popusiti i uvaliti qrac nekom...jer mu je to i namena..lik je inace mentol, a kao neki vodja...pa taj ne bi odbranio jastuk a ne frilensere Srbije.

 

Sad bacaju price kako ce placati porez samo preko upworka i jos jednog..sto nije istina i nema veze sa pricom..lik je bukvalno, da ponovim jos jednom idiot..sto je vazilo i pre ovoga ...

 

Moramose boriti do kraja, da ovi sto se smeju, da se zagrcnu na cas...:)))) da budem iskren jedva cekam da mi dodje nesto, da odem u PU i neki mi kronos padne u ruke...te najvise volim :)) ali to kad uradim podobno cu ovde prepricati...te indijance koji rade po ''zakonu'' u Srbiji..ti su najgori...posebno u drzavnim firmama...posebno inspektori itd..cimon vice na sva zvona da je posten..znas  koliko je sati. :)))

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Kronostime said:

Zasto bi nekome bilo dozvoljeno da ne placa poreze i doprinose, a drugima ne?

Ugledni clanovi drustva, sledbenici vodje i kulta mu  ili sta?

:smiley33:

Za porez niko ne kaze nista, a za te tzv doprinose, zasto bi ih placao neko ko je nezaposljen i ima samo povremeni prihod, sto je definicija frilenserstva? To sa obaveznim doprinosima su i tako trebali da ukinu jos odmah, kao i sve ostale komunizme.

 

Dobro, to tu nikad nece biti, zbog onoga sto je neko davno rekao na starom forumu, na svetu postoji samo jedna kapitalisticka zemlja, i to su USA, a ovo ostalo su sve polukomunjare i komunjare. Pri cemu su u Srbiji po razmisljanju blizi hard kor komunjarizmu. Ali teorijski, sva ta komunjarstva je trebalo davno ukinuti, pa porez OK, a ovo drugo, ko hoce da placa osiguranje placace, ko nece, nece, i to je to. U stvari, garantovano je veliki procenat internet frilensera znao da treba placati neke takse na tu zaradu, ali su ih upravo ti doprinosi odbijali, kad cuju da zbog njih treba da plate 50% :krstipd4:

 

Sta ce biti ako taj ko nije placao osiguranje nekako zaglavi, pa, imace neku osnovnu podrsku placenu iz budzeta, od poreza, plus neka se i tu podstice nesto normalno kao crkvena utocista i bolnice za siromasne, organizacije a la vojska spasa itd, dosta su samo čatili, bajali, kenjali i punili sebi dupe svi ti "humanisti", "patrijote" i ostali komunisti i sisatelji, neka malo i oni doprinesu. 

 

Naravno to se tu nece nikad desiti, sve dok su "najugledniji građani" buzdovani koji po ceo dan kenjaju o svijetlim bitkama prađedovskim, a ne shvataju da su prađedovske bitke, i ove koje sada vode modernisti u suštini isto - i jedni i drugi su samo pokusavali ili pokusavaju da zastite svoj nacin zivota, sa time da je nacin prađedovski odavno mrtav, a vreme ovog novog načina tek dolazi.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Smatram da ako ne plate ovi do 570e, sto bi placao neko sa vecim primanjima tipa za 300-400e....koja je tu razlika i na osnovu cega su ti ljudi dobili popuste. U tom slucaju porez  ne mora da se plati tj...mora, ali cemo se suditi...i traziti kaznu za sajber policiju i PU...koja je ostetila drzavnu kasu za preko miljiardu dolara od 2003 do sada..vrv i vise..

Link to comment
Share on other sites

Napravio sam gresku, propustio sam jos jedan olaksavajuci uslov, dodat bold na kraju.

  

21 hours ago, Kooineeperk said:

E sad, da li je bolje da se:

1) plati 20% poreza na fiksne normirane troskove (18.300din) i 0din neoporezivog dela prihoda, ILI je bolje

2) da se plati 55% poreza i doprinosa (pri cemu se racuna staz) na sumu umanjenu za 50% normiranih troskova i umanjenu za 32.000din neoporezivog dela prihoda + definisana maksimalna osnovica za doprinose

 

 

 

Dakle ako onima koji nisu nista placali vise odgovara opcija pod 1 (ne znam samo kako ali dobro) nema problema, hajde svi da platimo 20% poreza, i ja, i za freelance na Upwork-u, platicemo i kockanje, nije problem. Hajde svi da platimo onda. Sta je tu problem, nije to retroaktivno nista, to je porez koji nismo platili a bili smo obavezni da to uradimo. 

 

Moze tako?

 

Evo kako izgledaju te dve opcije - koliki % prihoda treba dati po starom (narandzasto) gde je samo porez i jedina olaksavajuca mera je 18.300din neoporezivog dela (ocekivano, konvergira ka 20% koliki je zapravo sam porez) a da zanemarimo kamatu vs. po uredbi (plavo) koja pravi mnoge kompromise kao sto su 50% priznatih troskova, 32.000 neoporezivi deo, sve gleda na godisnjem nivou i upisuje staz (i stari i buduci) i omogucava zdravstveno za one koji imaju sta da uplate. 

 

image.png.bec5f08cf03ca9d56c1983920b090eee.png

 

 

Ja razumem da se bune oni koji su zaradjivali vise od 1500eur mesecno, ali se onda pitam sto sa tolikim primanjima nisu otvorili pausalnu agenciju (zelena linija)?! Neka su imali i tih 1500eur, ne vise, i placali nekih 260-270eur pausalni porez i knjigovodju 30-40eur to je 300eur fiksno svakog meseca, to je 300/1500=20% prihoda. A da su zaradjivali do maksimuma pausala, nekih 4350eur mesecno, porezi i doprinosi bi bili svega nekih 7% prihoda.

 

 

Jeeeebi ga... bas je bilo lepo kad se nista nije placalo, pa sad kad su se ovi mamlazi iz PU setili, kad je drzava u kurcu pa gledaju da namaknu pare u praznu kasu, pa se setili i ovoga, onda "jaaaaaooooj nema pravde". 

 

Dakle jos jednom: recimo da se ospori placanje osiguranja (PIO i ZO) za prethodni period, porez je tu da se plati i to je narandzasta linija. Moglo je to ali nije valjalo jel? Moglo je da se bude pausalac, zelena linija, pa da se ima i staz i sva osiguranja... ali ni to nije valjalo, jel tako? E sada kada je definisana i plava linija koja upravo ima obzira ka onima koji su imali najmanje prihode pa nisu mogli biti pausalci, a nisu znali da obracunaju sami porez, e sada ni to ne valja, jel tako?

 

 

I sta sada?

 

Hajde da spustimo plavu liniju jos vise. Hajde da stimulisemo taj rad. Pogotovo sada kada su pausal (zelenu liniju) doveli u pitanje sa Testom Samostalnosti. 

 

Ili ne gine nam narandzasta linija. Ili DOO ko moze (i kome se isplati). Ili iseljenje (opet, ko moze). 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Devil In My Pants said:

Zato sto nisu znali, a prihodi nisu sigurni..Mozes za metar uzeti 200e a mozes i 5e...figurativno govoreci..😂😝

Vec smo utvrdili da nepoznavanje zakona nije opravdanje.

 

Quote

Vlada je tada, ali i sada trebala raditi sa tim ljudima i praviti neke seminare..ili nesto slicno.

Slazem se apsolutno. PU je uradila nista, ministarstvo jos manje. 

 

Ja mozda ne bih ni imao pojma o pausalu da mi nisu objasnili ljudi koji su u tome. Verovatno bih saznao u nekom trenutku ali mozda ne u samom pocetku. 

 

Edited by Kooineeperk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Kooineeperk said:

Vec smo utvrdili da ne poznavanje zakona nije opravdanje.

 

Slazem se apsolutno. PU je uradila nista, ministarstvo jos manje. 

 

Ja mozda ne bih ni imao pojma o pausalu da mi nisu objasnili ljudi koji su u tome. Verovatno bih saznao u nekom trenutku ali mozda ne u samom pocetku. 

 

Dobio si lajk..❤😊

Link to comment
Share on other sites

 

On 5/15/2021 at 11:19 PM, Milenko Puzigaca said:

ne mora da zavisi od komunista i njihovog "fonda" (ponzi šeme) :lol_2:

 

 

On 5/16/2021 at 12:44 AM, Milenko Puzigaca said:

Ma znam da nisi ziveo u komunizmu, i ne kazem da si ti komunista, nego da su tu ostale komunisticke institucije, kao sto je drzavni penzioni fond,


Je l znaš ko je izmislio ovaj oblik penzionog osiguranja i kako se zove taj model?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pojma nemam, nikad me to nije zanimalo. Valjda je na forumu neko rekao Bizmark, da bi odgovorio siroku narodnu masu od toga da se masovno prikloni komunistima. Sto opet ima veze sa komunizmom. A I da nije tacno, svejedno je, jer postoje i drugi modeli koji su ocigledno bolji. Zasto su bolji, pa zato sto se odgovornost za sopstveni zivot sa nekakve drzave prebacuje na pojedinca, sto je uvek bolje i za pojedinca i za drustvo. Vidi se na primeru tog okruzenja kako se ponasaju oni koji uvek racunaju na drzavu da im bude tata. Mozda se to nekome sviđa, samo onda je sto se mene tice OK da takvima "tata" stalno... majku, jer to ide u kompletu.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Danas je u Kragujevcu održana Osnivačka Skupština udruženja Internet radnici Srbije (IRS)

IRS nastavlja borbu za prava i pravedno regulisanje statusa internet radnika, što podrazumeva buduće aktivnosti sa ciljem da se ukaže na neprihvatljiva rešenja formulisana usvojenim izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana, kao i spremnost na dalje angažovanje dok se ne pronađe prihvatljivo rešenje za budući status frilensera.

Danas donoseni Statut IRS definiše da nikakva plaćanja unazad za period od pet, odnosno šest godina nisu prihvatljiva i da ne mogu biti realizovana pre 14. oktobra 2021. godine, kao i da bi svaka odluka suprotna Statutu udruženja postala ništavna, a donosilac odluke prestao da bude član udruženja.
Osim fokusa na prepoznavanje specifičnih problema i ciljeva borbe internet radnika, IRS će u budućem periodu uzeti aktivno učešće u zastupanju interesa svih frilensera pred institucijama države dok se pronađe odgovarajući pravni i institucionalni okvir za budući status ove grupe radnika.
IRS će nastaviti da unapređuje međusobnu saradnju svojih članova, kao i saradnju sa vrednosno bliskim organizacijama i inicijativama, kao što će nastaviti da kontinuiranim akcijama kroz sveobuhvatnu buduću kampanju upoznaje javnost sa problemima frilens zajednice i predlozima održivih i konstruktivnih rešenja.

Čuvari/ke vatre pružaju podršku borbi frilensera i IRS vide kao deo zajedničkog fronta za bolje i pravednije društvo.

 

https://www.facebook.com/cuvarivatre/photos/a.308338006295284/1158944027901340

 

Ziveli pravi frilenseri iznad 570e mesecno...i da nisu pausalci i doo 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Pojma nemam, nikad me to nije zanimalo. Valjda je na forumu neko rekao Bizmark, da bi odgovorio siroku narodnu masu od toga da se masovno prikloni komunistima. Sto opet ima veze sa komunizmom. A I da nije tacno, svejedno je, jer postoje i drugi modeli koji su ocigledno bolji. Zasto su bolji, pa zato sto se odgovornost za sopstveni zivot sa nekakve drzave prebacuje na pojedinca, sto je uvek bolje i za pojedinca i za drustvo. Vidi se na primeru tog okruzenja kako se ponasaju oni koji uvek racunaju na drzavu da im bude tata. Mozda se to nekome sviđa, samo onda je sto se mene tice OK da takvima "tata" stalno... majku, jer to ide u kompletu.



Da, osmislio je Bizmark, koji je bio najljući protivnik i neprijatelj socijademokrata. 

Bold: vrlo upitno.
Recimo nemacki penzioni sistem je svakako jedan od najrazvijenijih na svetu. Radije bih da mi penziona ili zdravstvena budućnost bude u rukama nemacke nego USA (to je i jedina stvar, uz verovatno kola, gde bih radije nešto nemacko)
Uostalom kada se vidi ko sve koristi taj model

 

Quote

The Bismarck model is found in Germany, of course, and France, Belgium, the Netherlands, Japan, Switzerland, and, to a degree, in Latin America.


 

Quote

Today, the Bismarck Model serves as the predominant means of guaranteeing universal coverage in Europe, used in Germany, France, Switzerland, Belgium, Netherlands, and others. (Japan is also a Bismarck Model country.) 

 


Mislim da nije toliko do modela nego do toga kako se implementira. Mnogo veći problem je kakva nam je država nego na kom principu su zamišljeni zdravstveni i penzioni fond i kako to radi u praksi u Srbiji.

Naravno nije ni ovaj model sam po sebi idelan, šta više ima problema jer je izmisljen u 19. veku kad je životni vek bio kraći koliko, dvadesetak godina? Broj penzionera je je sada mnogo veći nego pre 100, 50 ili 30 godina. Nemacka delom i zbog toga uzima jeftinu radnu snagu, primaju i migrante jer kada se poveća broj radnika onda moze da se podnese povećan broj penzionera. U Srbiji vlada bela kuga, plus svake godine odlaze hiljade mladih iz zemlje... Broj penzionera je samim tim sve veći.

Tako da su prilagodjavanja i reforme svakako neophodni.

Ali naravno to je opet važno politicko pitanje kod nas, vlastima trenutno odgovara da ništa ne diraju.

Vec pitah jednom na temi, da li znate u kojim zemljama Evrope se penzija ne oporezuje? 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Kooineeperk said:

Portugal? 

Srbija.

I možda Bugarska. Svuda drugde se penzije oporezuju.

No više nego jasno je da se radi (i) o politickom pitanju. I to se ne odnosi samo na ovu vlast, ‘91 ili ‘92 uradjena je reforma po kojoj su penzije oporezive. Posle nekog bas kratkog vremena ustavni sud je to promenio i presudio da se penzije ne oporezuju. Od tad je proslo evo skoro 30 godina, menjale su se vlasti ali niko to nije ni pokušao da promeni i uredi. Svako zna da su ili mogu da budu tu kritični glasovi.

 

Pa i ova silna darovanja penzionera tokom korone, njima se tokom pandemije sa finansijske strane malo toga promenilo, oni prakticno jedini imaju zagarantovana primanju, dok su mnogi drugi ostali bez prihoda i poslova, ali se davalo penzionerima (pored one pomoći za sve gradjana gde su i oni spadali)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...