Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

2 hours ago, Baby said:

 

Napisala sam ja mislim jasno. Ja jesam za placanje poreza, ali pare u Srbiji ne idu za namenjeno (osim malog dela) nego se slivaju u dzepove politicara. 

 

Nije uopste jasno, da li si da se placaju prosvjetni radnici, zdravstveni radnici, policajci, carinski sluzbenici itd i kako ih placati ako se ne placa porez.

 

2 hours ago, djurava said:

Oko placanja poreza. Da li freelancer koji plati porez ima pravo na bolovanje, da li ima pravo da prima pare sa biroa kad ostane bez posla, odgovor vam sve kaze o placanju poreza

 

Za bolovanje mora da se placa osiguranje, za pare za biroa mora da se uplacuje u taj fond, to u sustini nema veze sa porezom.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Amigo said:

 

Nije uopste jasno, da li si da se placaju prosvjetni radnici, zdravstveni radnici, policajci, carinski sluzbenici itd i kako ih placati ako se ne placa porez.

 

 

Ja mislim da sam jasno napisala, ali ti siris pitanja. 

Naravno da se placaju, valjda tek toliko da prezive, zato je vecina lekara i medicinskih sestri otisla u inostranstvo...

 

Frilenseri bi trebalo da placaju sigurno mnogo manji deo poreza, nego sto ostali placaju, jer nemaju iste uslove tj. ne koriste isto budzet. A nije tako jer je cerupanje naveliko, pa onda to dovede do toga da ako iko misli ista da zaradi izbegava da plati porez. Nemoj zaboraviti da u Srbiji imas besplatno lecenje ali ako nemas vezu ili novac da "podmazes" ustvari i nemas lecenje, da policija uglavnom sluzi za cerupanje i pisanje kazni, ali kada ih zoves da si ugrozen.. e pa mozda izadju ako im je bas jako dosadno, da carinski sluzbenici rade isto sto i ostali, pustaju promet robe ako suska nesto u pasosu, da nastavnici pustaju djake da prodju razred bez da su videli knjige ako je roditelj spreman da mu poveca "platu".... 

 

Da je placanje poreza tako jednostavno kao u drugim uredjenim drzavama niko ga ne bi izbegavao, a ovako em platis porez, em moras da podmazujes sa strane ako mislis ista u zivotu da zavrsis, ma sta zavrsis, krenes. 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Amigo said:

 

Za bolovanje mora da se placa osiguranje, za pare za biroa mora da se uplacuje u taj fond, to u sustini nema veze sa porezom.

Problem je u tome što je porez sam po sebi valjda najmanje problematična stavka, nego u tih 45%+ država naplati i dažbine za usluge, koje freelancerima ne pruža. Znači ti te navedene stavke plaćaš a ne dobijaš tu uslugu, čime praktično ceo iznos postaje porez, a izvinićeš, takav porez se retko plaća.

 

Dok sam na zahtev poslodavaca, "poštenih" privrednih subjekata, držao agenciju za konsultantske usluge kako ne bi morali da me prijavljuju pa ni minimalac da plaćaju, a usput da im i operem koju paru, od 150 EUR mesečno, koliko sam državi davao, je sam porez iznosio valjda 10% (ne sećam se više tačno, ali mislim da je tako bilo). Za porez dobijaš te famozne puteve, porodilišta, etc. Ostale stavke su čista pljačka, prirezi, zarezi i odrezi. Plaćaš za neupotrebljivo zdravstvo, koje ne koristiš, nego sve plaćaš iz džepa, plaćaš za socijalno, gde ti j najbolje da se ubiješ, ako spadneš na to, ... Manimo se solidarnih plaćanja, komunizam je passe. Neka država uzme 10% poreza za infrastrukturu i administraciju/policiju, etc, a neka svako bude u obavezi da sam sebi uplaćuje zdravstveno i penziono po sopstvenom izboru. Ne koriste freelanceri razliku da sebi kupuju luksuzne automobile, kao što neki zamišljaju, već upravo da plate to, što im država ne obezbeđuje za te pare, koje bi im rado uzela.

 

 

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

To s'exYu sindromom lopovluka i dovodi do ovih diskusija. Nikada za mog života u Srbiji nisam video moj oporezovani novac na delu. Svi samodoprinosi su se krivo koristili i jasno mi je što ljudi ne žele da plaćaju. Penzije pokradene, uštođevina pokradena, nekretnine oduzete i sad se očekuje da se okrene list. U stabilnom društvu je jasno i vidi se gde idu poreske pare i tu staje diskusija. Srbija mora da postavi jasne osnove i transparentan pristup kuda idu novci da bi ova diskusija dobilaena smislu. Priče o grehovima su za zonu sumraka, ali društvo ne može da funkcioniše bez ekonomskog održavanja. Obrazovanje i zdravstvo moraju da se finansiraju.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ako krenu od sada, mogu da me poljube tamo gde svetlo ne sija jer sa 6+ meseci u inostranstvu nisam poreski rezident Vučićlije. Ako krenu retroaktivno i tuže me, imaću dovoljno vremena da prodam nekretnine, makar sa gubitkom, i trajno napuštam tu nesreću od zemlje. Kupim još jedan stan u Grčkoj i da vidim od čega će država da se naplati.

 

U Grčkoj za rentiranje plaćaš 10% poreza za zarade do valjda 12.000 EUR, posle 26%. Tempiraš ograničenim izdavanjem da tačno toliko i bude, pa platiš porez i uzmeš 900 EUR prosečno mesečno na čist način. Porez na freelance 9% do 10.000 EUR, posle 22%. Tempiraš uz pomoć Payoneera da tačno do granice ulazi na račun u grčkoj banci, ostalo preko kartice. Manje-više pošteno. U zemlji gde je tax evasion nacionalni sport, čak i prepošteno.

 

Nisam IT-evac, pa mojim odlaskom Vučićlija ništa ne gubi, ali će isti efekat postići i na one, za kojima će jednog dana plakati. A ostaće šljam, koji obezbeđuje deset glasova na izborima da bi dobio neki posao i "privrednici", koji samo u srpskom partijskom mulju mogu da plivaju. Svi pošteni, koji mogu će otići. Žalim one poštene, koji to ne mogu ili su prematori. Treba patriotsko-naprednjački i sličan šljam ostaviti sam da pliva u sopstvenom materijalu od koga se pita ne pravi.

 

Kako to da se ne zainteresuju za prihode narodnjačkih pevaljki? Ah, da, to je za takve kultura pa je valjda izuzeta.

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

@Akiro
Stalno odlaze, ali novi gladni stižu iz provincije i održavaju taj aparat. Zezaju se ovi moji poznanici, da im iz unutrašnjosti stižu google zubari. Dok sistem ne radi nema tu posla. :)
Porez mora da se plaća, ali i da se vrati kad treba. :)

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Baby said:

 

 

E vidis sta je problem sa tim putevima. Sto se pare iz kase odvoje za prvoklasne puteve koji kostaju kao u Nemackoj, a naprave se putevi kao u savani u Africi, a pretekla lova ode u razna delenja. Onda oni dodju kada put pukne, a pukne ubrzo i preliju neki asfalt preko tih rupa i svi srecni, nemaju rupe na putevima.... 

 

Problem sa tim putem nije taj sto ti mislis vec taj sto put nije dovoljno sirok da se mimoidju taj kamion i neki auto, pa onda obicno kamion treba da se skloni i da sidje jednim delom sa puta, ili ako je neki motor slucaj onda vozi onako bas ivicom puta, i zato se vremenom odlomi deo tog puta. Inace put je kvalitetan, pre par godina kompletno renoviran, odrzava se pored puta ( trimuje rastinje,...) 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Baby said:

Pa zavisi da li si okajao grehe 😄

 

Pa ako spuste ovaj porez i doprinose na 10% i plus ukinu test samostalnosti, onda se mozda i pokajem. To je neko optimalno i diplomatsko resenje koje vidim za oprostajnicu grehova.

 

10 hours ago, Amigo said:

Znaci vama ne trebaju skolske ustanove, zdravstvo, policija, zakoni, ne razumijem kako zamisljate to da niko ne placa porez, Mad Max 2020 :smiley33:

 

Kad vec spominjes, meni licno skolstvo i zdravstvo ne trebaju, narocito skolstvo, ono ne treba ni za moju decu, posto se znanje moze mnogo bolje i kvalitetnije steci van tog skolstva. Znaci drzavno skolstvo ne treba da postoji uopste. Zdravstvo u 80-90% slucajeva isto, osim mozda neke hitne sluzbe i tako to, posto se to sve moze prepustiti privatnim doktorima kod kojih najcesce idem kada imam neke tegobe i kod koji bih vodio decu kada imaju neki problem. Kada pogledas tako, moje gresno srebroljublje zapravo doprinosi boljitku i lekara i privatnih nastavnika - znaci po principu sebicnog altruizma sto je meni bolje, onda je bolje i ostalima.

 

Tako da kad se ukinu ta dva velika dela budzeta, ostaju policija, sudstvo i zakonodavstvo, sto se taman moze naplatiti od tih 10% odnosno kroz pausalni porez koji mesecno iznosi 50 evra (kada se dakle ukinu zdravstveno osiguranje, PIO i doprinos za nezaposlene, posto sve skupa dodje oko 200e i to opet zavisi od opstine do opstine, centar Beograda je 400e, neko selo kod Pozarevca 150e).

 

Eto to je neki uslov na koji mogu da pristanem da ne budem gresnik. Ovako kao sada da 45% odlazi na nesto sto ne koristim i od cega nemam bas nista i da plodove mog rada beru neki krimosi koji sebe nazivaju politicarima, to nema nikakvog smisla. A sto se tice onih gore trudnica na livadi koje spominjes, daleko vise tih trudnica ces imati sada sa tim porezom od 45% kada ogroman broj tih frilensera ode iz zemlje nego sto ces ih imati sa neplacanjem poreza, kao sto to Laferova kriva pokazuje i to ona sa dugackim repom sa desne strane koji se proteze od 30% do 100% na X osi gde je tax rate. Nikakav dakle Mad Max, nego samo razum.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Veshtodel said:

Eto to je neki uslov na koji mogu da pristanem da ne budem gresnik. Ovako kao sada da 45% odlazi na nesto sto ne koristim i od cega nemam bas nista i da plodove mog rada beru neki krimosi koji sebe nazivaju politicarima, to nema nikakvog smisla. A sto se tice onih gore trudnica na livadi koje spominjes, daleko vise tih trudnica ces imati sada sa tim porezom od 45% kada ogroman broj tih frilensera ode iz zemlje nego sto ces ih imati sa neplacanjem poreza, kao sto to Laferova kriva pokazuje i to ona sa dugackim repom sa desne strane koji se proteze od 30% do 100% na X osi gde je tax rate. Nikakav dakle Mad Max, nego samo razum.

 

Bez ljutnje, iskoristiću ovaj pasus kao suštinu problema u kome svi mašite poentu.

 

Najveća je zamka pričati o (ne)plaćanju poreza iz perspektive usluge koju dobiješ za taj porez. Jer ako se krene od toga, onda u Zari sutra tražiš da ti skinu 20% od cene košulje jer je detetu vaspitačica sa malom platom pa joj se jebe da se cima oko klinca, u Maksiju tražiš da jogurt bude 20% jefitniji jer je zdravstvo loše i čekao si u redu za očajnu uslugu, tražiš da ti litar benzina bude manji za pdv i akcizu jer, autoput ima rupetine, itd. Pošto, naravno, ništa od toga nije moguće, zamka je pričati o tome šta se dobija za plaćanje poreza. Ogromna zamka i to zamka koju upravo forsira frilens ekipa ne bi li opravdala neplaćanje poreza. 

 

Ajmo dalje, argument je da se izvozi proizvod (uglavnom usluga) i da se tako dovlače pare u državu. Tačno. Samo, izvoze se i guma i ormar i poluproizvodi i nameštaj i svašta nešto. I tako se isto dovlače pare u zemlju. I ti ljudi da bi to izvezli moraju da plate radnike, full poreze i doprinose, da plate milion dadžbina, hteli ne hteli - moraju. Frilens, do sada, ne mora. A rade istu stvar. I ovde, naravno, ne pričam o velikim koruptivnim sistemima ili firmama koje kroz subvencije cevče ovu državu nego o mini preduzetnicima, izvozno orijentisanim, kojih ima.

 

Dalje, nelojalna konkurencija, koja meni kao pravniku najviše smeta. Proizvod/usluga neke firme je naravno skuplji iako recimo imamo gomilu ex frilensera jer im plaćamo full plate, doprinose i sve ostalo. I onda kako se takmičiti na tržištu?

 

Iz ugla pojedinca, stvari su još gore. Ja sam zaposlen. Full time. Plata, porezi, doprinosi. Na sve to platim i godišnji porez na dohodak građana. Hteo ne hteo, moram. Mogu da ne prijavim godišnji porez, prema mom matičnom broju poreska vidi prihode i eto opomene u roku od odmah. Ja ne bih voleo bruto platu kao neto? Ja ne bih voleo da ne platim godišnji porez pored svih poreza koje platim tokom godine? Naravno da bih. Mogu da se prebacim da budem advokat paušalac, pa da fakturišem firmi. Gomila advokata to radi ali opet plaćaju poreze koje frilens nije niti će ikada. Što ja da nemam tu opciju da ne plaćam poreze ili da biram koji procenat od mojih bruto (ugovorenih) prihoda će da ide državi? Što ja da ne biram da neću da plaćam u mrtvi PIO fond nego u Đenerali, npr? Dakle, mesečno porez, mesečno doprinose do maximalnog iznosa, pa onda godišnji porez u maju sledeće godine. Takvih u firmi imam 50ak. Mislite da sutra ne bi pisali peticiju ili šta se već radi da nam skinu poreze? 

 

Zvučaće bezobrazno a to mi zaista nije namera ali dok 95% zaposlenih ne bude imalo tu priliku (za šta se zalažem, da makar doprinose bira gde će da plaća), svako pravljenje izuzetaka kakvo frilens društvance danas želi je čista diskriminacija. 

 

Ima boljih poreskih režima? Ima naravno. Ima zemalja koje drugačije oporezuju frilens? Ima naravno. Dokle god ne bude frilens ekipa živela tamo, plaćaće kako zakoni ove rupe od države nalažu. Inače neće frilens ekipa ispasti magarac što plaća nego 95% Srbije što nema opciju da ne plaća.

 

edit...greske.

Edited by NMX
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

@NMX, nije to velika filozofija koliko je predstavljas u postu (s kojim se ja slazem). Sustina je da ljudi koji ovo zagovaraju u ovom threadu jednostavno nece da placaju nista. Ovaj deo price "sta to meni Srbija daje pa ja njoj da dajem pare" je izgovor. Meni je iskreno strasno da 20 godina od 5.10 (kada mozemo da kazemo da je Srbija pocela da se unormaljuje iako je to po onoj korak napred dva nazad) i dalje postoji ideja da se porez ne placa?! Majstore, moze da se prica o tome koliko se placa, da li je posteno i na kraju sta drzava radi sa nasim parama... ali porez se placa. Zato i kazem da sve ove ideoloske price su samo sugarcoating, sustina je da ljudi nece da daju pare. tacka. 

Ali taj momenat hvalisanja da se bavis kriminalom ne kapiram... i jos drugima nabijas rogove kako su oni ustvari glupi jer nisu kriminalci. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

 

Bez ljutnje, iskoristiću ovaj pasus kao suštinu problema u kome svi mašite poentu.

 

Najveća je zamka pričati o (ne)plaćanju poreza iz perspektive usluge koju dobiješ za taj porez. Jer ako se krene od toga, onda u Zari sutra tražiš da ti skinu 20% od cene košulje jer je detetu vaspitačica sa malom platom pa joj se jebe da se cima oko klinca, u Maksiju tražiš da jogurt bude 20% jefitniji jer je zdravstvo loše i čekao si u redu za očajnu uslugu, tražiš da ti litar benzina bude manji za pdv i akcizu jer, autoput ima rupetine, itd. Pošto, naravno, ništa od toga nije moguće, zamka je pričati o tome šta se dobija za plaćanje poreza. Ogromna zamka i to zamka koju upravo forsira frilens ekipa ne bi li opravdala neplaćanje poreza. 

 

Ajmo dalje, argument je da se izvozi proizvod (uglavnom usluga) i da se tako dovlače pare u državu. Tačno. Samo, izvoze se i guma i ormar i poluproizvodi i nameštaj i svašta nešto. I tako se isto dovlače pare u zemlju. I ti ljudi da bi to izvezli moraju da plate radnike, full poreze i doprinose, da plate milion dadžbina, hteli ne hteli - moraju. Frilens, do sada, ne mora. A rade istu stvar. I ovde, naravno, ne pričam o velikim koruptivnim sistemima ili firmama koje kroz subvencije cevče ovu državu nego o mini preduzetnicima, izvozno orijentisanim, kojih ima.

 

Dalje, nelojalna konkurencija, koja meni kao pravniku najviše smeta. Proizvod/usluga neke firme je naravno skuplji iako recimo imamo gomilu ex frilensera jer im plaćamo full plate, doprinose i sve ostalo. I onda kako se takmičiti na tržištu?

 

Iz ugla pojedinca, stvari su još gore. Ja sam zaposlen. Full time. Plata, porezi, doprinosi. Na sve to platim i godišnji porez na dohodak građana. Hteo ne hteo, moram. Mogu da ne prijavim godišnji porez, prema mom matičnom broju poreska vidi prihode i eto opomene u roku od odmah. Ja ne bih voleo bruto platu kao neto? Ja ne bih voleo da ne platim godišnji porez pored svih poreza koje platim tokom godine? Naravno da bih. Mogu da se prebacim da budem advokat paušalac, pa da fakturišem firmi. Gomila advokata to radi ali opet plaćaju poreze koje frilens nije niti će ikada. Što ja da nemam tu opciju da ne plaćam poreze ili da biram koji procenat od mojih bruto (ugovorenih) prihoda će da ide državi? Što ja da ne biram da neću da plaćam u mrtvi PIO fond nego u Đenerali, npr? Dakle, mesečno porez, mesečno doprinose do maximalnog iznosa, pa onda godišnji porez u maju sledeće godine. Takvih u firmi imam 50ak. Mislite da sutra ne bi pisali peticiju ili šta se već radi da nam skinu poreze? 

 

Zvučaće bezobrazno a to mi zaista nije namera ali dok 95% zaposlenih ne bude imalo tu priliku (za šta se zalažem, da makar doprinose bira gde će da plaća), svako pravljenje izuzetaka kakvo frilens društvance danas želi je čista diskriminacija. 

 

Ima boljih poreskih režima? Ima naravno. Ima zemalja koje drugačije oporezuju frilens? Ima naravno. Dokle god ne bude frilens ekipa živela tamo, plaćaće kako zakoni ove rupe od države nalažu. Inače neće frilens ekipa ispasti magarac što plaća nego 95% Srbije što nema opciju da ne plaća.

 

edit...greske.

 

A sto ti, tvoja ekipa pravnika i 95% zaposlenih ne ustanete i ne pobuniti se protiv takvog plackanja i priduzite se frilenserima, da kazete ''e neka se neko jednom setio da se pobuni protiv ovih pljacki, daj da mu se pridruzim da ga podrzim, da kazem svaka cast, samo napred, jer ako to uradim necu ni ja morati da placam ovolike namete''? Ne, nego kontra, vi se sada smejete i kritikujete sebicne i razmazene frilensere i influensere. Umesto podrske vi cutite i stajete uz kriminalnu bandu i jos je branite jer eto ako mogu vama da deru kozu i cede suvu drenovinu, onda moraju i nama, da budemo svi jednaki u dranju koze?

 

A znaju neki da pricaju o takozvanoj ''solidarnosti'', koliko vidim ta solidarnost jeste solidarnost u trpljenju kriminalne bande, sto je jedna odvratna i uzasna osobina ljudi sa ovih prostora i Istocne i Jugoistocne Evrope, posto su svi najuzasniji moguci rezimi ikada postojali bas na tim prostorima jer je tkz. narod dozvolio bandama da ih tlaci i ponizava, a ako komsija slucajno ne da 45% svog hleba nego 10%, onda cu ja da ga prijavim vlastima jer je izdajnik i svi moramo da damo 45% hleba, ne moze Pera slucajno proci bolje. Neka komsiji crkne krava kad je takav covek, neka je njemu gore kao sto je i meni gore.

 

Od vas magarce prave ti kojima uredno i ponizno placate reket, a ne frilenseri.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Evo predloga jedne nenasilne akcije i protesta koji je toliko nenasilan, cak i ne zahteva da izlazite na ulicu jer je rizik od korone, sve sto je potrebno jeste da sedite kod kuce. Znaci svi vi koji placate porez i doprinose lepo do kraja godine to uopste ne uradite. Zamislite samo takvu akciju na masovnoj skali, da recimo 45% svih poreznih obveznika ne plati porez i doprinose do kraja godine, nego sacuva taj novac kod sebe. Sta ce kriminalna banda da uradi? Hoce mozda da nas sve pozatvara, da nam kaci nanogice, da pise krivicne prijave, da izlazi za policijom i vojskom? 

 

Lepa zamisao i jedini vid protesta koji sam barem ja spreman da podrzim (posto generalno nisam ljubitelj protesta i revolucija, vec samo evolucija), samo naravno ne verujem da ce se ikada ostvariti, posto imamo ljudi koji bi radije da svima bude lose i tesko nego da se nesto u ovoj zemlji zaista i promeni. Nazalost moj pesimizan je zapravo realizam.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Umjesto da se raspravlja o tome kako bi freelanceri mogli da placaju porez, kako bi trebale da budu stope po prihodu itd ovde se otislo u pogresnom pravcu, jer je besmisleno uopste raspravljati da li treba da se placa porez.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Veshtodel said:

 

A sto ti, tvoja ekipa pravnika i 95% zaposlenih ne ustanete i ne pobuniti se protiv takvog plackanja i priduzite se frilenserima, da kazete ''e neka se neko jednom setio da se pobuni protiv ovih pljacki, daj da mu se pridruzim da ga podrzim, da kazem svaka cast, samo napred, jer ako to uradim necu ni ja morati da placam ovolike namete''? Ne, nego kontra, vi se sada smejete i kritikujete sebicne i razmazene frilensere i influensere. Umesto podrske vi cutite i stajete uz kriminalnu bandu i jos je branite jer eto ako mogu vama da deru kozu i cede suvu drenovinu, onda moraju i nama, da budemo svi jednaki u dranju koze?

 

A znaju neki da pricaju o takozvanoj ''solidarnosti'', koliko vidim ta solidarnost jeste solidarnost u trpljenju kriminalne bande, sto je jedna odvratna i uzasna osobina ljudi sa ovih prostora i Istocne i Jugoistocne Evrope, posto su svi najuzasniji moguci rezimi ikada postojali bas na tim prostorima jer je tkz. narod dozvolio bandama da ih tlaci i ponizava, a ako komsija slucajno ne da 45% svog hleba nego 10%, onda cu ja da ga prijavim vlastima jer je izdajnik i svi moramo da damo 45% hleba, ne moze Pera slucajno proci bolje. Neka komsiji crkne krava kad je takav covek, neka je njemu gore kao sto je i meni gore.

 

Od vas magarce prave ti kojima uredno i ponizno placate reket, a ne frilenseri.

 

A sto se bunis samo protiv licnih poreza? Sto se ne bunis protiv indirektnih, npr? Sto ne kukas na pdv i akcizu? Sto placas jogurt ili majicu 20% skuplje? To je ok? Ista je logika. 

 

Kriminalna banda ako ti oporezuje prihode? Pa ljudi, vi bukvalno bivate odvaljeni od realnosti. SVAKI PRIHOD SE OPOREZUJE. SVAKI. S-V-A-K-I. Licni, korporativni....

 

Bez ljutnje, ispisao si gomilu takvih besmislica i opstih mesta da ne znam gde da pocnem sa odgovorom. Ocigledno da nemas ni trunku predstave kako funkcionisu poreski sistemi i sta je porez (da te odmah prekinem, imam specijalizaciju iz poreskog prava i 7+ godina kao poreski konsultant, pa cisto da znas da ne pricam kojesta). 

 

Sta ti mislis, koliko ti treba poreza i doprinosa da placas? Plus, da mi nadjes primer te logike, ako nije problem.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, NMX said:

 

A sto se bunis samo protiv licnih poreza? Sto se ne bunis protiv indirektnih, npr? Sto ne kukas na pdv i akcizu? Sto placas jogurt ili majicu 20% skuplje? To je ok? Ista je logika. 

 

Kriminalna banda ako ti oporezuje prihode? Pa ljudi, vi bukvalno bivate odvaljeni od realnosti. SVAKI PRIHOD SE OPOREZUJE. SVAKI. S-V-A-K-I. Licni, korporativni....

 

Bez ljutnje, ispisao si gomilu takvih besmislica i opstih mesta da ne znam gde da pocnem sa odgovorom. Ocigledno da nemas ni trunku predstave kako funkcionisu poreski sistemi i sta je porez (da te odmah prekinem, imam specijalizaciju iz poreskog prava i 7+ godina kao poreski konsultant, pa cisto da znas da ne pricam kojesta). 

 

Sta ti mislis, koliko ti treba poreza i doprinosa da placas? Plus, da mi nadjes primer te logike, ako nije problem.

 

 

 

Ako se vratis na koju stranu nazad, mozes da procitas sta sam napisao odnosno kakav sam stav dao povodom SVAKOG poreza - dakle da je reketiranje od entiteta organizovanog kriminala zvanog drzava, ergo zakljucak ja sam licno protiv svakog vida poreza (na dohodak, korporativni, pausalni, pdv, akcize, takse, carine itd.) i stoga se zalazem za maksimalno smanjivanje aman bas svakog poreza koliko god je to moguce. Naravno, spreman sam da pristanem da platim poreze i dohotke cim se oni manji, posto nisam nikakav ekstremista i apsolusta sve ili nista, mozda se to samo tako cini iz mog pisanja.

 

Znaci ja uopste ne pisem o obliku poreskog sistema i kako on funkcionise svuda u svetu i da li treba ukinuti porez na licni dohodak, a ostaviti korporativni i akcize, vec pisem da je porez pljacka i da se nimalo ne razlikuje od reketiranja koja rade kriminalne bande. Znaci generalno svaki oblik poreza u svakoj drzavi od S. Koreje do SAD-a jeste pljacka. Stoga mozemo diskutovati da li je to tacno i smisleno i sta civilizacija ima od poreza i kriminalne bande koja ga uzima (posto nekad civilizacija i ima koristi od poreza i kriminalaca, nije svet crno beli). Nadam se da je sada jasnije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Preusmerio  dalji prijem sredstava na grčki račun. Šta ću i kad ću sa Payoneerom, ću još videti, važno da u Srbiju ni cent više neće ući. Jel treba da plaćam poreze, plaćaću, ali 9% Grcima, a Smrdiji pod Vučićem ni Dinar sem za nepokretnu imovinu ne dam, a i to ću gledati da promenim.

 

Pored Grčke poćećú da gledam i nekretnine u Albaniji, cene su verovatno povoljnije. Ionako smo razmatrali da idemo u prirodu umesto u Beogradu da se gušimo, ideja jeste bila Sopot ili Jakovo, ali što da ne kućíca u Albaniji na moru. Pa izbor između Albanije i Grčke, malo tamo, malo amo. Hvala žvalavom smradu što mi je uzeo i zadnju sumnju i olakšao neke odluke, koje su se inače kuvale. A hvala i svima onima sa stavom - ako mene ojađuju, neka i tebe dobro ojade, da ne sumnjam u ono, što o sugrađanima ionako mislim.

 

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nisam siguran da li je i danas vazeca zakonska odredba po kojoj gradjani Srbije koji imaju prebivaliste u Srbiji ne mogu da imaju privatni racun u inostranstvu, osim za potrebe lecenja, studiranja i jos par izuzetaka. Nisam mogao da verujem kada sam to procitao, a bilo je pre dolaska ovog zla na vlast.  Otvaranje racuna u inostranstvu naravno niko nije mogao da spreci, ali je cinjenica bila da se time cinio prekrsaj. 

 

Sto se tice oporezivanja, to je sasvim jasno - i kada zlo prodje oporezivanje ce bti neophodno i % nece biti manji, jer u ovako organizovanom sistemu to nije moguce.   To ne treba posmatrati iz licnog ugla, vec je potrebno razumeti kao sistem radi i kako bi i inace radio cak i da je vlast OK. Dakle, u ovom sistemu je jasno - da bi stavio 1000 evra u dzep, moras da se ucipis jos 650, tako je bar kada se prima plata.  Tako sve do ~2500 neto, zasta ces da platis jos ~1650, a iznad toga placas samo porez od 10%. Granica za placanje doprinosa je petostruka bruto 1 zarada.   Dakle ako je neko top softverski inzenjer (a ne samo obican zapisivac koda, kao vecina) ili vlasnik firme u kojoj je i zaposlen, pa zaradi 20,000 bruto, platice samo ~1650 +~1750, a ostace mu 16600.  Dakle cisto neto je 83% od bruto, sto je fantasticno - to ce potvrditi svako ko radi preko.  Ajde, ima jos i godisnji porez, ali opet se svodi na dobar odnos za one koji zaradjuju dramaticno mnogo. Ako je ovde neko knjigovodja moze malo da ove brojeve ispravi, ali u sustini to je to. Problem je ako se zaradjuje malo, onda je taj u svakom slucaju lose prosao, kao i vecina gradjana. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dok se naši trude da hajkom na veštice oteraju freelancere iz zemlje na jedan ili drugi način (papirološki ili fizički), Grci suprotno. Ne samo da su skinuli porez na freelance na 9% za prihode do 10k i 20% za sve preko i da će iduće godine ukinuti i onaj nesretni "solidarni" doprinos, koji je onaj kreten od leftičara Tsipras zaveo, nego im je nova strategija da belosvetske "digitalne migrante" kao i deo 800k Grka, koji su zbog krize emigrirali tokom godina, privuku u Grčku time što će na 7 godina oporezivati samo 50% prihoda.

 

Iz Athensinsider:

Greece Offers Tax Breaks to Lure the Work-FromAnywhere Crowd
The Greek government hopes to convert the country into a haven for talented professionals and convert its brain drain into a brain gain by offering lucrative tax breaks. Greece is way cheaper than other destinations in Europe, the climate and food options are much better, and, the human interactions are richer. Now,
the Greek government hopes to use its solid track record in combating the coronavirus as a way to help entice people to move to the country by guaranteeing that half of their income will be tax-free.

 

If you can work from anywhere, you might as well do it from Greece. Greece "can now offer tax incentives as well as the sun," Alex Patelis, chief economic adviser to Prime Minister Kyriakos Mitsotakis, announced. "The coronavirus pandemic has also shown that it is possible in many cases for one to choose where to live and work thanks to technology. We can have digital migrants."

 

Supruga pročitali na drugom izvoru, koji više ne možemo da nađemo, i detaljniji tekst. Ideja nije samo brain gain i povećanje broja poreskih obveznika. Ideja je da digitalni migranti troše svoje pare u Grčkoj.

 

Nasuprot tome, naši očigledno ne žele pare kroz potrošnju već samo kroz reket bez ikakvih obaveza prema onima koje reketiraju a od komunizma mentalno oštećena mas-populacija im aplaudira, jer, pobogu, ako je meni loše, mora i drugome da bude. Baš mudro dugoročno razmišljanje. Ne vide da od tih para posredno svi profitiraju jer većina frelancera zarađuje tek kao srednji menadžer (1,5 do 2k) ili manje a ne neke basnoslovne sume, i te pare u suštini idu sve u potrošnju. Sad će možda ići u druge zemlje u potrošnju, a minimum će se devizni priliv našim bankama značajno smanjiti. Većina će ili preći na Payoneer, Skrills i sl., prebaciti poslovanje u Litvaniju ili Makedoniju, ili se ćak fizički iseliti.

 

Evo, meni legao prvi prihod na račun u grčkoj banci i domaće banke će od mene nadalje videti samo toliko para, koliko je potrebno da platim račune. Pošto sam i fizički u Grčkoj i biću preko 183 dana godišnje (ako bog da, i devet clih meseci), ti računi će biti mizerni a kao grčkog poreskog rezidenta Smrdija može da me poljubi tamo gde sunce ne sija. A to što Srbija nije ništa potpisala protiv duplog oporezivanja, nešto sumnjam da će smeti gastosima da krene da naplaćuje porez i time smo i mi freelanceri bezbedni.

 

Ako Srbiji nismo potrebni, a po glasu vođe i naroda očigledno nismo, neko drugi će našu crkavicu ceniti. Za to vreme Mitrović može državi da duguje, koliko god hoće, i domaći privatnici mogu i državu i svoje zaposlene da kradu samo tako, ali, eto, propade država baš zbog freelancera.

 


 

 

 

 

 

 

Edited by Akiro
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Baš sam sad pogledao ovde i Srbija je ubedljivo najgora: Ukoliko se radi o nezaposlenom licu - freelancer mora da da 44.64% !!! :krstipd4:

Poređenja radi:

Tako da, dragi freelanceri (ali i svi ostali), ozbiljno počnite da radite na tome da što pre pobegnete odavde! Učinićete sebi, a pogotovo potomstvu (ako ga imate ili planirate da imate)! Kažu da je svake godine za oko 50K manje ljudi u Srbiji. Ako, i treba tako jer nema promena niti će ih biti. Zato što pre - bežanija.

 

"Srbija - lider u regionu" (po glupostima, korupciji i ostalim sranjima)

 

 

Edited by Senn
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Tax incentives and sun, odnosno zima u Grčkoj:

 

860635543_Zimskaidila.jpg.fc4aa433de9290c7ff0361cf3bbe384c.jpg

 

Nema beogradskog smoga i smrada (što na lignit što na predsednika i prateću svitu od funkcionera i prirepaka stranke do glasačkog tela i domaćih "privrednika"), em na selu minimalan rizik zaraze za razliku od Beograda.  Još da prodam gajbu u Beogradu i da kupim nešto u Bugarskoj ili Albaniji da zimski boravak ipak bude malo jeftiniji nego u Grčkoj i milina. Beograd tek nešto malo mesto hotela za povremene posete. A taman nigde neču ni biti 183 dana godišnje. Hvala predsedniku što me naterao na to.

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Senn said:

Baš sam sad pogledao ovde i Srbija je ubedljivo najgora: Ukoliko se radi o nezaposlenom licu - freelancer mora da da 44.64% !!! :krstipd4:

Poređenja radi:

Tako da, dragi freelanceri (ali i svi ostali), ozbiljno počnite da radite na tome da što pre pobegnete odavde! Učinićete sebi, a pogotovo potomstvu (ako ga imate ili planirate da imate)! Kažu da je svake godine za oko 50K manje ljudi u Srbiji. Ako, i treba tako jer nema promena niti će ih biti. Zato što pre - bežanija.

 

"Srbija - lider u regionu" (po glupostima, korupciji i ostalim sranjima)

 

 

 

Jedino što je u ovom postu bitno je da li je frilenser, kada je otpočinjao delatnost, znao da ne može da primi 100, 1000 ili milion nečega a da ništa ne plati državi ili nije znao. Ako nije znao, malouman je. Ako je znao a nije plaćao, tek mi onda nije žao ovih 45% jer ja tu mogućnost nemam. Jbg, počinješ bilo koji biznis, valjda je osnovno da vidiš šta te košta taj biznis. Ne postoji biznis koji ne košta ništa. Ova pravila se nisu menjala samo ih PU nije primenjivala jer je imala dovoljno poreskih prihoda sa druge strane. Sada kada je kasa prazna, jbg, setili se frilensera. Možda nije fer ali je svakako zakonito. Nije ni fer da zaposleni plaća od bruto plate još veće doprinose pa zaposleni nema izbor da to ne uradi jer firma to radi umesto njega jer joj je to zakonska obaveza. 

 

Znači, počeo si da radiš neki frilens pre npr. 3 godine, 3 godine prihodovao makar i minimalno i nisi plaćao porez (ne ti, nego rendom frilenser) i kad je zakucala maca na vratanca, udri u bubnjeve nepravde i traži uporednu praksu. To je ok samo se to radi kada počinješ biznis. Svaki frilenser je mogao da se prijavi kao paušalac pa da opet plaća značajno manji porez od zaposlenog lica. Ni to frilenseri nisu uradili (čast izuzecima). 

 

I sada nekome treba da bude žao  što će PU da naroka kamate za 5 godina unazad i naplati sve? Jbg, možda nije kolegijalno i možda mi fali saosećajnost ali ću je imati kada budem imao i izbor da ne plaćam poreze na zaradu koju primam. 

 

A što se tiče bežanije, podržavam je uvek, ali iz drugih razloga. Samo vidi preračunaj koliko bi do sada platio poreza/doprinosa bilo gde napolju kao frilenser jer tamo ne bi imao mogućnost ništa da ne plaćaš kao do sada. 

Edited by NMX
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, NMX said:

Jedino što je u ovom postu bitno je da li je frilenser, kada je otpočinjao delatnost, znao da ne može da primi 100, 1000 ili milion nečega a da ništa ne plati državi ili nije znao. Ako nije znao, malouman je. Ako je znao a nije plaćao, tek mi onda nije žao ovih 45% jer ja tu mogućnost nemam.

Ne, taj konkretan post se uošte ne bavi namernom ili nenamernom izbegavanju plaćanja. U odnosu na taj post, potpuno je drugo pitanje ovo o čemu ti pišeš: (ne)namerno (ne)plaćanje poreza i ostalih nameta.

 

Naravno da porez i ostale namete treba plaćati. Samo ih ne treba plaćati 45% u Srbiji već u nekoj drugoj zemlji u kojoj ćeš imati mnogo više opcija za posao (bio to klasičan kancelarijski ili online, svejedno) i stvaranje biznisa.

 

 

Edited by Senn
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...