Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

Zavisi kakav je posao. Bukvalno se vodi samo KPO, ne znam skoro nikoga ko je ikada kontrolisan, ne znam nikoga ko je najebao zbog cuvenog testa samostalnosti.

 

Ako placas porez jebe se njima za sve i da li su uredne knjige i sta sve radis.

 

Pod uslovom da si i dalje ispod limita za pausal, to su njima sitne pare nece da se cimaju oko toga, za DOO je druga prica.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Мџе said:

Zanimljivo. Nikada nisam išao u poresku. Znam samo da sam vodio one KPO knjige a to je bilo 10 minuta posla mesečno. Sad moguće da izdaješ više faktura i da ti je obim tog posla drugačiji. 

 

Vise faktura mesecno, sve je to ona proveravala, plus ima tu i nekog valjda nosenja KPO knjige, predavanja negde, kako se vec to zove (KPO je stajala kod nje, donese mi na noge da potpisem i nosi dalje), pa onda su me cimali iz PU da sam probio limit a nisam, pa onda je isla da dokazuje to, pa onda zavrsavanje svega i svacega u socijalnom... u principu, izgubio bih vremena toliko koliko bih mogao da zaradim i platim je. A zivce sam gratis sacuvao 😄 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

15 hours ago, McLeod said:

Zavisi kakav je posao. Bukvalno se vodi samo KPO, ne znam skoro nikoga ko je ikada kontrolisan, ne znam nikoga ko je najebao zbog cuvenog testa samostalnosti.

 

Ako placas porez jebe se njima za sve i da li su uredne knjige i sta sve radis.

 

Pod uslovom da si i dalje ispod limita za pausal, to su njima sitne pare nece da se cimaju oko toga, za DOO je druga prica.

 

Slažem se. Pričao je profesor Kostić u Agelastu da je test više uperen prema onim fiktivnim paušalcima gde njih petero radi de facto u jednoj firmi ali de jure svako ima svoju i plaćaju manji (paušalni) porez. Čisto sumnjam da sam ostao paušalac da bi me iko pitao za test samostalnosti jer samo radim sa klijentima iz inostranstva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Мџе said:

Čisto sumnjam da sam ostao paušalac da bi me iko pitao za test samostalnosti jer samo radim sa klijentima iz inostranstva.

Verovatno ne bi, ali mi je tako mrska sama pomisao da moram nekom iz PU da dokazujem nesto i da trosim vreme na njih umesto da radim i zaradim (otuda i ta prica da mi je lakse da platim knjigovodju). 

 

A i limit je postao problem 🙂 doduse to je lep problem. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ako je limit problem svakako ti treba knjigovodja.

 

Ja imam 2-3 fakture mesecno kad se cimam, a obicno se ne cimam jer su mi dovoljni glavni klijenti i radim sam i placaju me mesecno/po projektu koji traje od nekoliko nedelja do nekoliko meseci.

 

Zbog toga mi ne treba knjigovodja, jer mi ovo ne oduzme sve ukupno dva sata na mesecnom nivou.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...