Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

11 minutes ago, Amigo said:

 

Ok, slazem se. Kolika je prosecna bruto plata?

Pa evo 'ajde da vidimo. Ima neki online kalkulator ovde: https://www.kalkulator.servisracunara.org/

Za 60.000din neto plate, ukupni troskovi za preduzece koje te angazuje su 96.217din, dakle nekih 60% preko plate ide na dazbine. Ovo se % smanjuje kako plata raste. 

 

Hajde sada ovako da gledamo. 

Za "ukupni trosak za platu" (bruto2) od 60.000 din dobijes neto od 38.142 din, dakle 21858 din poreza i doprinosa moras da platis, a to je nekih 36.5% prihoda. Za taj prihod ti si vec negde granicni slucaj za preduzetnika, zavisno gde se registrujes i koja je delatnos, bude ti mozda i 25.000 din pausalni porez.

 

Kod preduzetnika, pausalca, porez je uvek isti, a mozes da prihodujes i 4.000eur mesecno. Porez ce ti biti i dalje 200-300eur. 

Ali, test samostalnosti smara. Nekome ko radi sa jednim klijentom ili ima dugorocne klijente, to moze biti problem. 

 

Takodje, jednu stvar nemojte zanemariti kod freelancer-a. Cak i da se samooporezuje, pausalac ili kako god, ma cak i da ne placa porez, kod njih nema ono "ne mogu oni mene tako malo da plate, koliko ja malo mogu da radim". Nema "uf danas mi je nesto los dan, ostavicu ovo za sutra". Nema da posao sam dodje do tebe, nego ga juris. To je neki dodatni rad koji nije naplativ. Recimo ja kad se borim za posao, znam da sam po ceni iznad konkurencije, ali ja im kazem "hajde da se cujemo, da vidite sta sam ja do sada radio, da vam uzivo pokazem neke slicne stvari na kojima radim, da cujem sta je to tacno sto vi hocete i da vam dam smernice - bez obaveze da me angazujete". 9 od 10 sa kojima imam takav razgovor me na kraju i angazuje. Neki vise i ne pitaju za cenu, neki hoce malo da spuste, pa ako vidim da moze da bude dugorocno, nekada i spustim (pogotovo ako u tom periodu nemam puno posla - bolje da dobijem nesto nego nista). 

 

Tako da tih 500eur mesecno za te freelancere kojima su prosle godine to oprostili, to je sigurno mnogo mnogo vise rada i truda nego sto neko u drzavnoj firmi napravi, a dobije isto recimo tih 38.000 ili cak i svih 60.000 dinara.

 

I nema ni trudnicko/porodiljsko cak ni ako je pausalac, nema placeno odsustvo za bolovanje. Mnogi misle da je to lako. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/14/2022 at 10:09 PM, Doc Holiday said:

 

@Milenko Puzigaca  kada saljes na banku uplatu sa pay-necega , ne pise odakle si to zaradi,  dali sa YT, kockajuci se , kao IT strucnjak, ili si prodavao fotografije , dizajne za majce i podloge za misa.  Pise samo da ti je legla uplata sa pay-necega..

To će verovatno vremenom biti uređeno. Npr, pre jedno mesec dana su iz google trazili da developer-i dostave sliku vazeceg identifikacionog dokumenta sa fotografijom, sliku racuna za komunalije, zbog potvrde adrese, i potvrdu da je racun u banci na ime developer-a, znaci sliku izvoda iz banke, ili skrinšot kad se prijavis na ebanking. To su verovatno trazili i od ovih youtubera i slicnih. I onda ce verovatno prilikom uplate pisati da uplacuje gogle na osnovu toga i toga. Mozda je onaj prase zbog toga utekao, a ne zbog onoga sa onom Kristinom. Tako i ostalo verovatno moze da bude uređeno, na globalnom nivou.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

To će verovatno vremenom biti uređeno. Npr, pre jedno mesec dana su iz google trazili da developer-i dostave sliku vazeceg identifikacionog dokumenta sa fotografijom, sliku racuna za komunalije, zbog potvrde adrese, i potvrdu da je racun u banci na ime developer-a, znaci sliku izvoda iz banke, ili skrinšot kad se prijavis na ebanking. To su verovatno trazili i od ovih youtubera i slicnih. I onda ce verovatno prilikom uplate pisati da uplacuje gogle na osnovu toga i toga. Mozda je onaj prase zbog toga utekao, a ne zbog onoga sa onom Kristinom. Tako i ostalo verovatno moze da bude uređeno, na globalnom nivou.

 

to sto ti kazes je KYC .. to sad traze i najvece svetske kriptomenjacnice kao sto je BInance.. no one traze samo vazeci licni dokument.. LK , pasos , vozacku..  Nekako mi je to da oni traze da bi se opravdali kod njihovih domacih poreznika za isplate ne njihovim rezidentima...  A o njima nek se posle brinu poreski organi ciji su rezidenti...

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Doc Holiday said:

 

to sto ti kazes je KYC .. to sad traze i najvece svetske kriptomenjacnice kao sto je BInance.. no one traze samo vazeci licni dokument.. LK , pasos , vozacku..  Nekako mi je to da oni traze da bi se opravdali kod njihovih domacih poreznika za isplate ne njihovim rezidentima...  A o njima nek se posle brinu poreski organi ciji su rezidenti...

Oni kazu da je to sto su trazili zbog nekih promenjenih zakona u EU i u Brazilu.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Devil In My Pants said:

Kripto je stvoren za crne fondove....da je neko normalan,ukinuo bi to sranje, ali ocigledno da neki politicari misle na sebe i svoju buducnost. Da sad stavim govno od pauna i da ljudi kupuju, ima isto vrednost kao Bitcoin..samo sto je govno govno, a btc nista. Bar da su neki obicni ljudi iskoristili i uzeli neke pare..

 

bitkoin nije sranje..  istina je da ima gomilu tzv shit koina ali oni glavni to nisu...  Bitkoin je tata za sve i on je kao zlato za kripto trziste... tzv Alt koini , u koje ulazi i poznati Etherijum su mreze, platni prometi ...  sad se pojavljuju novi koini od novih igrica koji sluze kao platno sredstvo u njima... Fejsbuk ce isto izdati svoj koin itd....  igracki koini ce vredeti onolko kolko bude igrica popularna...  a ostali koini jesu uglavnom tzv shit ..

 

 na btc se uzimaju pare.. od samog pocetka on je rastao oko 250% godisnje..  uz to ti daju lepu kamatu i za stednju u njima... koju ne daje ni jedna banka...

 

kripto ce pobediti banke.. to jest banke ce sve vise prelaziti na taj blockchain nacin placanja jer su transakcije mnogo brze i jeftinije.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Doc Holiday said:

 

bitkoin nije sranje..  istina je da ima gomilu tzv shit koina ali oni glavni to nisu...  Bitkoin je tata za sve i on je kao zlato za kripto trziste... tzv Alt koini , u koje ulazi i poznati Etherijum su mreze, platni prometi ...  sad se pojavljuju novi koini od novih igrica koji sluze kao platno sredstvo u njima... Fejsbuk ce isto izdati svoj koin itd....  igracki koini ce vredeti onolko kolko bude igrica popularna...  a ostali koini jesu uglavnom tzv shit ..

 

 na btc se uzimaju pare.. od samog pocetka on je rastao oko 250% godisnje..  uz to ti daju lepu kamatu i za stednju u njima... koju ne daje ni jedna banka...

 

kripto ce pobediti banke.. to jest banke ce sve vise prelaziti na taj blockchain nacin placanja jer su transakcije mnogo brze i jeftinije.

Ne verujem u to da budem iskren. Cak i da banke preuzmu to, prosto j veliki rizik da btc da udje kao nesto sto ne postoji osnov nikakav. Legalni tokovi vecinskim vlasnicima, nije sigurno nesto sto zele. Kriminal je ulozio dosta para u btc...stvarno sumnjam da zele tkz legalne tokove. Vreme koina nije gotovo, ali u ovom formatu ce se zavrsiti bas brzo i vrv ko ih ne prebaci u legalne tokove dobice vrednost nula..tj u te tkz nove koine..

 

To je opet samo moja teroija u koju ni ja ne bi ulozio vise od dva evra 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Ne verujem u to da budem iskren. Cak i da banke preuzmu to, prosto j veliki rizik da btc da udje kao nesto sto ne postoji osnov nikakav. Legalni tokovi vecinskim vlasnicima, nije sigurno nesto sto zele. Kriminal je ulozio dosta para u btc...stvarno sumnjam da zele tkz legalne tokove. Vreme koina nije gotovo, ali u ovom formatu ce se zavrsiti bas brzo i vrv ko ih ne prebaci u legalne tokove dobice vrednost nula..tj u te tkz nove koine..

 

To je opet samo moja teroija u koju ni ja ne bi ulozio vise od dva evra 🙂

 

mislim da gresis...  da bi stekao bolji utisak moras malo procitati i informisati se...  naravno ne iz informera ili NOVA i klasicnih dnevnih novina

 

odgledaj ovog lika...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Devil In My Pants said:

Kripto je stvoren za crne fondove....da je neko normalan,ukinuo bi to sranje, ali ocigledno da neki politicari misle na sebe i svoju buducnost. Da sad stavim govno od pauna i da ljudi kupuju, ima isto vrednost kao Bitcoin..samo sto je govno govno, a btc nista. Bar da su neki obicni ljudi iskoristili i uzeli neke pare..

 

#ZaoMuStoNije

 

😄 

 

Da se vratimo na temu, jer crypto je tema nize. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Moj predlog za oporezivanje freelancer-a je:

 

Od 0 do 333eur mesecno (odnosno 1.000eur kvartalno) priliva:

Freelancer-i koji imaju priliv iz inostranstva, bilo da su to platforme za rad ili direktno, da ne placaju nista do 1000eur priliva kvartalno (to je i neki trigger na Upwork-u, ako imas vise od 1000eur svakog 28-og, svakog treceg meseca, okinuce ti isplatu na default definisani nacin - payoneer, iban/swift...). Dakle 4000eur godisnje mozes da prihodujes bez problema. To je nista. Drzava ne gubi mnogo ali i ne daje nista (nema staza, nema osiguranja). I da to sam freelancer treba da prijavljuje na kvartalnom nivou.

 

Od 333eur do 1.333eur mesecno (odnosno 4.000eur kvartalno) priliva:

Za prilive koji prevazilaze 333eur, postoje vec neke manje ili vise isplative opcije. Mislim na Pausalce. Ali cini mi se da se isplati biti pausalac tek tamo negde iznad 1.250eur (racunam da je pausalni porez 250eur, i da je razumna cifra svih troskova koje treba platiti nekih 20%, tako da ti ostane 1.000eur mesecno). Dakle problem je sta raditi sa prihodima izmedju 333eur i 1250eur mesecno? Sta je tu najpovoljnije i za drzavu i za freelancer-e? Da se ja pitam, ja bih tu uveo neki fiksni %, tih 20% zvuci ok, podelio bih da 10% ide kao porez (sto i inace ide) a 10% kao PIO i priznao bih to kao staz (sto je inace preko 25% za redovno zaposlene). Cak bih taj staz/PIO stavio da bude opcioni. Stavio bih da zdravstveno bude opciono i dodatnih 10%. Ovo sve kad se sabere, cak i sve opcije da uzmes, to je manje od onog sto redovni zaposleni placaju. Logika mi je da ti ljudi mahom i imaju nesto vec sto rade gde i imaju zdravstveno i penziono/staz. Treba naplatiti samo porez. I da to sam freelancer treba da prijavljuje/placa na kvartalnom nivou.

 

Preko 1333eur pa sve do nekih 4200eur mesecno priliva (odnosno do 50k eur godisnje, odnosno 6mil dinara):

Tu je opcija jasna, pausalno oporezovani preduzetnik gde placas sve dazbine na mesecnom nivou, je nesto najbolje. Ali da se ukine test samostalnosti, odnosno da ne vazi za prilive iz inostranstva. Zna se zasto je on uopste i donet, zbog onih koji su radili u firmama u Srbiji a radili kao full-time zaposleni. Sve te dazbine, za nekoga ko dodje do tog limita od 4.200eur mesecno padaju na svega 6% od prihoda! To je sweetspot. Ovde cak nema ni godisnjeg poreza na dohodak jer se to gleda prema doprinosima koje si platio, a s obzirom da su oni zakucani u onih 250eur, oni su toliko mali da kad se sracuna neto plata ne probija se naravno taj limit. Jedini "problem" sa ovim rezimom je taj sto neces imati penziju na sumu koju si primio ali to je OK. Ako bas hoces full penziju, mozes da se oporezujes normalno, da ne bude pausalno. Ali ne znam da li to iko radi. 

 

Preko 4.200eur mesecno priliva:

Omoguciti neke kontinualne benefite za osnivanje DOO. Kao sto sada postoje ali da ne bude ovako kampanjski, nego uvek da bi se premostio taj prelazak iz PR u DOO. Inace, na nekih 500.000 dinara priliva mesecno, mozes da isplatis sebi oko 300.000 dinara neto platu (+ na kraju godine da platis godisnji porez). 

Ko ne zna, oni koji su bili nezaposleni ili preduzetnici u nekom definisanom periodu su mogli da ostavare znacajna umanjenja poreza i doprinosa (tipa 60% pa da stepenasto opada to umanjenje narednih godina). Problem je sto to nije hvatalo sve, i naredne 2 kampanje koje su postojale da se to pravo ostvari nije se znalo da ce ih biti pa su se neki u medjuvremenu zeznuli. 

Ovde takodje treba uracunati da se probija granica za godisnji porez gradjana pa i to treba uzeti u obzir. I to je stavka koja kasnije moze dovesti do toga da se vise isplati uzimati pare kroz dividendu. Ne znam koliko je to ali izracunacu, ja trenutno imam benefite umanjenja poreza i doprinosa, platicu godisnji porez za prethodnu, a za ovu cu videti sta mi je bolje.

 

Preko X eur mesecno: 

Kroz DOO jedino. Kao sto rekoh, u nekom momentu se vise isplati sa dividendama, to je 15% na ono sto je firma zaradila pa onda od toga sto ostane jos 15% na isplatu dividende. I na to nema godisnjeg poreza na dohodak gradjana, pa je neka ideja da bi moglo da se isplacuje neka manja plata, ne sve sto se zaradi. Izracunacu pa cu dopuniti... 

 

 

EDIT: 

Zapravo, kako raste plata u DOO, tako je trosak PID manji procentualno u odnosu na platu, jer postoji granica do koje idu doprinosi (oko 365.000dinara). Tako da se dividenda mozda isplati negde izmedju pausalca i X eur mesecno.

 

Ako ima neki knjigovodja na forumu, da se ukljuci 😄

Edited by Kooineeperk
Link to comment
Share on other sites

Previse sam mamuran da bi se prepirao, ali nema tu mali, veliki, srednji ili sta znam. Doznake od preko 10-15% da se skida i to je to. Ko ima ugovore i druga sranja je ok da bude nesto veci ako nece da otvori firmu vec da radi samostlno, da mu se skida 17% i tako neki fazon. Moze neko da skida  na 10 sooba do 300e, ni to nije problem.

 

Mada svi i dalje nadju nacin da skidaju na ruke ili preko. Jednostavno danas placati porez Srbiji..pa dodje kao saucesnik. Licno mislim da oni pojma nemaju kako ovo da rese, pravice se mrtvi i to je to jer ce dobiti svakako qrac. Cuj neko uzme 500e ne plati nista, a neko 2k pa da plati ne znam sta,to unazad pisem. 

 

Firme u Srbiji te samo oznace i to je to...bukvalno ima milion rupa u zakonu na koje mozes da ih busis.Te firmice,DOO je sve glupost..dok nema uredjene drzave,nema ni uredjenog drustva, samim tim nema ni poreza.😎

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Devil In My Pants said:

Previse sam mamuran da bi se prepirao, ali nema tu mali, veliki, srednji ili sta znam. Doznake od preko 10-15% da se skida i to je to. Ko ima ugovore i druga sranja je ok da bude nesto veci ako nece da otvori firmu vec da radi samostlno, da mu se skida 17% i tako neki fazon. Moze neko da skida  na 10 sooba do 300e, ni to nije problem.

 

Mada svi i dalje nadju nacin da skidaju na ruke ili preko. Jednostavno danas placati porez Srbiji..pa dodje kao saucesnik. Licno mislim da oni pojma nemaju kako ovo da rese, pravice se mrtvi i to je to jer ce dobiti svakako qrac. Cuj neko uzme 500e ne plati nista, a neko 2k pa da plati ne znam sta,to unazad pisem. 

 

Firme u Srbiji te samo oznace i to je to...bukvalno ima milion rupa u zakonu na koje mozes da ih busis.Te firmice,DOO je sve glupost..dok nema uredjene drzave,nema ni uredjenog drustva, samim tim nema ni poreza.😎

 

"ugovore i ostala sranja", "dobice svakako kurac", "firmice, doo, je sve glupost".

 

Nije ovo za PDF Ekonomija. Ili se otrezni pa piši.

 

Ovo je opomena.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pa kako drugacije da opisem zakon koji ne postoji u praksi. Oni ne znaju sta rade, ni koga treba da oporezuju, ni kako treba da naprave platne razrede. Oni su sve strpali u isti kos ili po tome koliko mu klizi na racun bez obzira kako je taj novac dobio. DOO sam mozda pogresio,ali u praksi ne znam da su jednog coveka oporezivali a da se on sam nije uhvatio da im objasni kako i sta. To je toliko nepoznavanje materije da je to horor. Bukvalno mi nije jasno kojom ce oni radnom snagom uspeti da to sve dovedu u red  i da objasne ljudima kako da udju u legalne tokove.

 

Prosto receno oni trebaju svaku kategoriju da oporezuju jos kad dodje priliv i na osnovu tog priliva da odmah uzmu svoj novac, ali oni to nece uraditi prosto vec ce ici tezim putem gde ljudima apsolutno manje vise nista nece biti jasno  neke pocetnike ce poprilicno lako da odgovore od ove vrste posla.

 

Novac se skoro vise i ne salje preko banaka, vec ide iz ruke u ruke,gube milione, objasnjavajuci ljudima na mnogo tezak nacin, dok mogu na raspolaganju imati jednostavnu primopredaju novca ili pak da izadju iz zemlje i skinu novac. O sitnimai ne pricam jer njih nece ni oporezovati, stavice na mamu,babu, tatu sve ispod crte i to nece ulaziti u porez. Mali milion caka imas da ih preskocis, cak negde mislim da bi oni najradije to preskocili i zaboravili. :))

 

 

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

@Kooineeperk ovo je odlicna osnova sto si napisao. U brojeve ne bih ulazio, jer ne poznajem taj segment dovoljno, ali to je najmanje bitno.

Jedino sto mislim da to treba da bude na godisnjem nivou, a ne na kvartalnom.

Da bi to proradilo, prvo bi trebao da se uvede poreski sistem gdje svako prijavljuje prihode na kraju godine i tada se izracuna da li je neko pretplatio porez, pa mu drzava vrati te preplacene pare ili nije dovoljno platio pa onda mora da doplati.

To mora svako da uradi, cak i ako nema nikakva primanja, stavi nule i nema problema. Prilikom te racunice se unose i odredjeni troskovi kojim se smanjuje poreska osnovica.

Cela nauka je to, ima mnogo pravila, zakona itd.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Amigo said:

@Kooineeperk ovo je odlicna osnova sto si napisao. U brojeve ne bih ulazio, jer ne poznajem taj segment dovoljno, ali to je najmanje bitno.

Jedino sto mislim da to treba da bude na godisnjem nivou, a ne na kvartalnom.

Stavio sam kvartalno jer dinamika freelancer-a moze da bude vrlo, kako da kazem, "luda". Pogotovo tih manjih, koji verovatno imaju i stalni posao a onda nadju nesto sa strane. To ti je "sad imam dodatnu svirku, zavrsicu za 2-3 meseca, a onda cu na more pa necu preko leta nista raditi, tek tamo na jesen kad krene neko smor vreme". A i uspesni freelancer-i kojima ce to postati karijera nemaju potrebe da cekaju godinu dana. Moze da se zaboravi, pa posle "jao, kuku, jao". 

Kvartalno je zato po meni skroz ok, 4 puta godisnje nije ni puno ni malo. 

 

 

10 minutes ago, Amigo said:

Da bi to proradilo, prvo bi trebao da se uvede poreski sistem gdje svako prijavljuje prihode na kraju godine i tada se izracuna da li je neko pretplatio porez, pa mu drzava vrati te preplacene pare ili nije dovoljno platio pa onda mora da doplati.

To mora svako da uradi, cak i ako nema nikakva primanja, stavi nule i nema problema. Prilikom te racunice se unose i odredjeni troskovi kojim se smanjuje poreska osnovica.

Cela nauka je to, ima mnogo pravila, zakona itd.

Pa ovo sto si objasnio ti je neka varijanta ovog dodatnog godisnjeg poreza na dohodak gradjana. To sam prijavljujes na osnovu mesecnih poreza i doprinosa. S tim sto oni koji nisu prosli granicu ne moraju nista da rade, a oni koji jesu a ne prijave, pa njih ce zvati i bice u prekrsaju. 

 

Nije mi jasan samo ovaj detalj oko "pretplatio porez", nista se ne placa vise, nego tek kad ostvaris priliv onda da platis. Postoji za DOO nesto sto se zove akontacija poreza, ali da vas ne zamaram sa tim 🙂 ni sam se nisam udubljivao za to - platim zeni koja to sve zna, ona mi pripremi, objasni tek onoliko koliko me interesuje i ja platim. 

 

Ali generalno se slazem, sistem mora da bude lagan. I mislim da to moj predlog i omogucava - za 1.000eur kvartalno ne radis nista, uzivas u parama. Za 1.000-4.000eur kvartalno odes na eUpravu, kazes hocu da se samooporezujem kao freelancer, imao sam ovoliko prihoda iz inostranstva, i tamo ti izadje racunica - ovo ti je porez na prihod (10%), ako hoces staz i PIO osiguranje to je jos 10% (stikliras tamo kucicu ako hoces), ako hoces zdravstveno osiguranje to je jos 10% (stikliras kucicu) i onda ti sitem izbaci sve sume, racune na koje treba da uplatis, pozive na broj i sta vec treba. I uplatis online (kao i pausalac sto radi, samo pausalac to radi svakog meseca). 

 

A za sve iznad, postoji vec sistem kako to ide, preduzetnici i DOO. Tu sistemski ne treba mnogo da se dira, knjigovodje su vec navikle na to, treba samo poraditi na boljim benefitima za preduzetnike, pocetnike u biznisu (otvaranju DOO). 

 

 

E sad, to sto neko moze na babe, dede, tetke, decu, da skida po 300eur svakog meseca bez poreza - pa moze (barem dok mu neko ne pokuca na vrata, uputi koverticu, pozove se na fakticitet da dete od 5 godina ne moze biti programer, a ni baba od 80godina). I onda on nije nista razlicitiji od njih. A kao ovamo se bori za neku pravnu drzavu, smenu vlasti i sta ti ja znam. Ma vazi. 

 

Primer: 

https://nova.rs/vesti/politika/maloletna-deca-aleksandra-senica-vlasnici-dve-firme-i-drzavnog-zemljista/

Quote

Sinovi sadašnjeg funkcionera SNS, a nekadašnjeg poslanika DS i SDS Aleksandra Senića, dečaci od šest i devet godina, vlasnici su firmi „Pure fruit” (Čisto voće) i „Cherries and quinces” (Trešnje i dunje) koje su za poslednje tri godine povećale kapital za oko 50 miliona dinara, iako sve vreme poslovanja nisu prihodovale ni polovinu ovog iznosa, piše Pištaljka. Kako otkriva ovaj portal, maloletni sinovi postali su i vlasnici državne zemlje.

 

Kad-tad stvari dodju na naplatu. "Zakon je nistavan" 😄 mozda, ali samo za one koji su na vlasti (i to dok su na vlasti). Mada i oni vrlo lako zglajznu pod taj zakon, a kamoli obicni ljudi.  

Link to comment
Share on other sites

Primanja nisu ni izbliza slicna, menjati po kvartalu je neozbiljno.

 

Prvo mora da se naprave zasebne delatnosti i za te zasebne delatnosti videti sta je stvarni prihod, a sta ne. Oporezivati se moraju svi, cak i oni minimalni jer kao sto sam napisao lagano dodje do zloupotreba.

 

To je proces gde pre svega drzavni aparat mora biti spreman i sposoban da postavi stvari na pravo mesto. To je trenutno nemoguce.

 

Najvise im se isplati da cepnu 10-15% na doznake, a ko hoce penziono, zdravstveno..taj vec ulazi u jednostavnu pricu i sve "benefite" sto drzava daje.

 

To im je najlakse resenje, a postoji mogucnost da dosta njih udje u legalne tokove..ovako, retko ko. Kod mene apsolutno niko nije promenio misljenje a barata se sa ozbiljnim novcima.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Devil In My Pants said:

Primanja nisu ni izbliza slicna, menjati po kvartalu je neozbiljno.

 

Prvo mora da se naprave zasebne delatnosti i za te zasebne delatnosti videti sta je stvarni prihod, a sta ne. Oporezivati se moraju svi, cak i oni minimalni jer kao sto sam napisao lagano dodje do zloupotreba.

 

To je proces gde pre svega drzavni aparat mora biti spreman i sposoban da postavi stvari na pravo mesto. To je trenutno nemoguce.

 

Najvise im se isplati da cepnu 10-15% na doznake, a ko hoce penziono, zdravstveno..taj vec ulazi u jednostavnu pricu i sve "benefite" sto drzava daje.

 

To im je najlakse resenje, a postoji mogucnost da dosta njih udje u legalne tokove..ovako, retko ko. Kod mene apsolutno niko nije promenio misljenje a barata se sa ozbiljnim novcima.

 

  Kolko znam, da kod nas i postoji opcija da ko nije zaposlen a moze, da uplacuje sebi penziono.. ne znam za zdravstveno ali za penziono postoji..  i to sam biras koju kvotu hoces

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Oporezivati se moraju svi, cak i oni minimalni jer kao sto sam napisao lagano dodje do zloupotreba.

Da se umesam i ja kao neko ko se bavio cost-benefit analizama. 

 

Ovo jednostavno nije tacno.

 

Verovatno ima smisla kao neka jednakost za sve, ali zapravo drzava od tih sitnih ima vise gubitaka ako mora i njih da evidentira, nego prihoda. Mora da ima mnogo jaci IT sistem, vise ljudi koji na tome rade, a to kosta. 

 

I ne samo to, nego nekad zrtvujes mali prihod a oslobodis resurse za nesto sto ce ti doneti veci prihod. 

 

Zloupotrebe se resavaju, ako nikako drugacije, onda primerima. U startu pojacas nadzor, nadjes par njih koji muljaju, debelo ih kaznis i objavis. Posle samo sporadicno vrsis provere za nove primere i osluskujes. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

u principu, svako ko ostvaruje prihodi u Srbiji ili je rezident Srbije a ostvaruje prihod bilo gde je poreski obveznik. Poreski obveznik je dužan da prijavi svaki prihod koji ostvari. Sada, za zaposlene postoji iznos koji se ne oporezuje, prošle godine je bio 16.500.00, sada 19.300,00, a pošto je za zaposlene obavezna i uplata doprinosa postoji minimalna osnosvica doprinosa, iznosi 30.880,00 i maksimalna koja iznosi 441.140,00. Princip po kom se plaćaju porezi i doprinosi treba da bude jednak za sve ali uz uvažavanje specifičnosti rada. Tako, doprinosi ne treba da budu obavezni ali treba da predstavljaju odbitnu stavku kod obračuna poreza, npr, imaš 100000,00 prihod za oporezivanje, 20,000.00 je oslobođeno poreza, na ostatak plaćaš 45%, ali se opredeliš da uplaćuješ doprinose porez se umanjuje za odgovarajući iznos. Takođe, i sada postoje kod nekih kategorija rada normirani troškovi, to je procenjeni iznos troškova koji obveznik ima da bi mogao da obavlja delatnost, nabavka opreme, materijala, troškovi prevoza, komunikacija, može se izražavati u apsolutnim iznosima ili u procentu od odtvarenih prihoda. 

Nije poreska uprava baš toliko nesposobna da napravi širi obuhvat obveznika, nije komplikovan ni način obračuna, lako je napraviti kalkulator za obračun poreza, doprinosa, umanjenja, oslobađanja, kumuliranja sa drugim prihodima, olakšice, sve to može da bude deo softvera koji PU ima, koji bi svaki obveznik mogao da skine i radi obračun, a podatke dostavlja upravi, nešto kao bankarska aplikacija, povezan si sa bazom banke ali možeš da obaviš samo određene transakcije, tako i kod uprave, ako si slobodnjak imaš aplikaciju koja sadrži samo podatke za tvoj slučaj, tvoju kategoriju.

Svakako, poreska politika treba da bude takva da motiviše svakoga ko ima prihode da plati porez, isto i za doprinose, s tim što poreze mora da plati, doprinose po izboru. Eto, za doprinose je motiv što dobije radni staž, posle nekog vremena penziju, ima zdravstveno osiguranje i umanjen porez, da ne tražim sada šta bi sve bio motiv za plaćanje poreza, svakako ima i toga, recimo kod apliciranja za kredit, plaćeni porez je dokaz redovnosti primanja.
Svest kod ljudi da su plaćanjem poreza i nosioci suvereniteta, da imaju pravo da zahtevaju od nosioca vlasti transparentnost, jednakost pred sudom i zakonom, da je vlas u stvari administracija koja obavlja poslove za građane, obveznike poreza.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Doc Holiday said:

 

  Kolko znam, da kod nas i postoji opcija da ko nije zaposlen a moze, da uplacuje sebi penziono.. ne znam za zdravstveno ali za penziono postoji..  i to sam biras koju kvotu hoces

Penziono sam sebi uplacujem i verujem da ce biti vise nego sto cemi drzava sacuvati 🙂  zdrvstveno imam preko sestrin firme za jeftine pare preko  privatnh sluzbi.

 

8 hours ago, MetalHead said:

Da se umesam i ja kao neko ko se bavio cost-benefit analizama. 

 

Ovo jednostavno nije tacno.

 

Verovatno ima smisla kao neka jednakost za sve, ali zapravo drzava od tih sitnih ima vise gubitaka ako mora i njih da evidentira, nego prihoda. Mora da ima mnogo jaci IT sistem, vise ljudi koji na tome rade, a to kosta. 

 

I ne samo to, nego nekad zrtvujes mali prihod a oslobodis resurse za nesto sto ce ti doneti veci prihod. 

 

Zloupotrebe se resavaju, ako nikako drugacije, onda primerima. U startu pojacas nadzor, nadjes par njih koji muljaju, debelo ih kaznis i objavis. Posle samo sporadicno vrsis provere za nove primere i osluskujes. 

 

 

Nisi me razumeo, ako sebi posaljes npr tih famoznih 300e drzava ti uzme npr 30e ili 45e sto je 10% ili 15% apsolutno sam siguran da ako posaljes 300e sebi, pa preko zene i majke tih 900e npr nije nesto gde ces moci d ih debelo kazis npr..niti je ovo nesto gde bi mogao da imas pojacan nadzor jer je milion nestrucnih kadrova,strucni sigurno nece hteti to da rade. Samo kazem da oni svake dznake trebaju da tretiraju na odredjeni nacin i da puste ko u ostalim zemljama koji procenat placas na koju sumu, da ti bukvalno odmh skinu,a ti ako zelis penziono i ostalo sam ulazis u taj krug da bi dobio neke benefite..

 

Da su to radili od npr 2011g dok sam ja poceo do sada bi se slile miljiarde na blagajnu...IT sistem nije samo frilensing,ali bi trebao da padne uz jednu kategoriju. Sa njihovimznanjem i poznavanjem materije mislim da imje tako najbezbolnije jer oni nemaju tolike resurse da se bore na sve strane a ima ih mali milion i prosto je nemoguce za njih stici na sve strane. Na stranu sto ovim govnima svakako ne bih platio nista, ovo pisem vise hipoteticki 🙂

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Div said:

 

u principu, svako ko ostvaruje prihodi u Srbiji ili je rezident Srbije a ostvaruje prihod bilo gde je poreski obveznik. Poreski obveznik je dužan da prijavi svaki prihod koji ostvari. Sada, za zaposlene postoji iznos koji se ne oporezuje, prošle godine je bio 16.500.00, sada 19.300,00, a pošto je za zaposlene obavezna i uplata doprinosa postoji minimalna osnosvica doprinosa, iznosi 30.880,00 i maksimalna koja iznosi 441.140,00. Princip po kom se plaćaju porezi i doprinosi treba da bude jednak za sve ali uz uvažavanje specifičnosti rada. Tako, doprinosi ne treba da budu obavezni ali treba da predstavljaju odbitnu stavku kod obračuna poreza, npr, imaš 100000,00 prihod za oporezivanje, 20,000.00 je oslobođeno poreza, na ostatak plaćaš 45%, ali se opredeliš da uplaćuješ doprinose porez se umanjuje za odgovarajući iznos. Takođe, i sada postoje kod nekih kategorija rada normirani troškovi, to je procenjeni iznos troškova koji obveznik ima da bi mogao da obavlja delatnost, nabavka opreme, materijala, troškovi prevoza, komunikacija, može se izražavati u apsolutnim iznosima ili u procentu od odtvarenih prihoda. 

Nije poreska uprava baš toliko nesposobna da napravi širi obuhvat obveznika, nije komplikovan ni način obračuna, lako je napraviti kalkulator za obračun poreza, doprinosa, umanjenja, oslobađanja, kumuliranja sa drugim prihodima, olakšice, sve to može da bude deo softvera koji PU ima, koji bi svaki obveznik mogao da skine i radi obračun, a podatke dostavlja upravi, nešto kao bankarska aplikacija, povezan si sa bazom banke ali možeš da obaviš samo određene transakcije, tako i kod uprave, ako si slobodnjak imaš aplikaciju koja sadrži samo podatke za tvoj slučaj, tvoju kategoriju.

Svakako, poreska politika treba da bude takva da motiviše svakoga ko ima prihode da plati porez, isto i za doprinose, s tim što poreze mora da plati, doprinose po izboru. Eto, za doprinose je motiv što dobije radni staž, posle nekog vremena penziju, ima zdravstveno osiguranje i umanjen porez, da ne tražim sada šta bi sve bio motiv za plaćanje poreza, svakako ima i toga, recimo kod apliciranja za kredit, plaćeni porez je dokaz redovnosti primanja.
Svest kod ljudi da su plaćanjem poreza i nosioci suvereniteta, da imaju pravo da zahtevaju od nosioca vlasti transparentnost, jednakost pred sudom i zakonom, da je vlas u stvari administracija koja obavlja poslove za građane, obveznike poreza.

 

45% 😁 . Bas retko ko im ce se prijaviti na taj harac. Doprinose uplacivati u Serbistanu je bacanje para,bolje neke pare stavljati po strani, penzija je svakako smesna i prejadna, sam sebi uplacujes i bice to mnogo bolje.

 

Pisao sam vec da oni nemaju mehanizam a ni znanje da to odrade kako treba. I to potpisujem,ocekivati nka cuda od njih je jako tesko, mozda samo da prepisu od nekog, mada i tad imaju jako malo kvalifikovane radne snage. Da je imaju, odavno bi oni to odradili.

 

Link to comment
Share on other sites

@Div to stoji sto si ti napisao, ali za zaposlene u domacim firmama. Tih 45% je nesto o cemu brine poslodavac prakticno, a ne zaposleni. Pitaj nekog da li zna kolika mu je bruto1 ili bruto2 plata. 99.9% ne zna, svi znaju samo ono sto dobiju na racun (neto).

 

Mi pricamo ovde o freelancer-ima, kako njih oporezovati (mada mozemo pricati i sire, nemojte samo o kripto ovde). 

 

Dakle kako najbolje za drzavu i za freeancer-a da se ovo resi? Da budu relativno zadovoljni i jedni i drugi, jer u potpunosti nece moci obe strane. 

 

Ovo sa ciframa za neoporezivi deo kod zaposlenih, za doprinose i porez, to je taj princip koji sam i ja stavio za tih 333eur mesecno da bude neoporezivo, samo sam maksimalno pojednostavio. 333eur ti je oko 40.000din. Ako to stavis kao bruto2 za regularnog zaposlenog dobijes da taj poslodavac treba da isplati 26.000dinara zaposlenom. Dakle ako freelancer-u oprostis tih 14.000dinara poreza i doprinosa, a zapravo mu nikakve benefite nisi dao, ni staz ni penziju ni zdravstvo, to onda znaci da drzava bas i nije nesto izgubila. To je taj trosak-dobitak racun koji se pominje gore. 

 

Zato mi se cini da je 333eur mesecno / 1000eur kvartalno sasvim ok. Posle toga stvarno ne vidim ni jedan razlog da ljudi ne budu pausalci. Samo taj test samostalnosti da ne smara. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...