Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

21 hours ago, Doc Holiday said:

nikako mi nije jasno kako misle da oporezuju majnere sa onim    " razlika vrednosti izmedju iskopanog i momenta kad je prodato" ?   Kako oni mogu da vide po kojoj ceni je iskopano  kad se to menja konstantno ? 

Ma kakav porez, ova siva zona za njih je nepoznata zemlja....Opusti se i smej se ovima sto misle da ce neko nesto platiti. Idu izbori,sve dzabana....veze oni sa zivotom nemaju...njima je Kronos policija...nakrivi sesir i opusti se :)) ma ko placa :))

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Ma kakav porez, ova siva zona za njih je nepoznata zemlja....Opusti se i smej se ovima sto misle da ce neko nesto platiti. Idu izbori,sve dzabana....veze oni sa zivotom nemaju...njima je Kronos policija...nakrivi sesir i opusti se :)) ma ko placa :))

Nisam policija, ali vracam podatke sa diskova vec 30 godina. :default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

https://www.digitalnazajednica.org/2021/11/16/dopune-poreskih-olaksica-za-kvalifikovane-novozaposlene/

 

Nisam jos sve protumacio, ne tangira me mnogo osim sto cu dobiti produzenje olaksica (Hvala Vucicu, ali dzaba ti je to). 

Ali ima dosta nekih stvari koje mogu nekom drugom odgovarati pa vredi protumaciti... 

 

Ovo je dobar prikaz:

 

image.thumb.png.9e24539aa105922d448f4540287693ff.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Bas sam danas svodio racune... 

 

Optimizovao sam poreze i doprinose, na razne nacine (benefiti umanjenih poreza i doprinosa za zaposlene, kupovina opreme i povracaj PDVa, itd), sve u skladu sa propisima. Kad budem platio i godisnji porez, sve ukupno troskovi ce biti oko 11% prihoda. 

I znam da je moj jedan dinar otisao na zdravstvo, jedan na obrazovanje, jedan na infrastrukturu, nekoliko njima u dzep (uvek bilo), jedan na moju Crvenu Zvezdu, pa i na Partizan jedan-dva...

 

I ono sto je najbitnije - mirno spavam! 😉 

 

p.s. jebe me samo sto cu morati da kacim tlocrt sa uputstvom kako da izadjem iz sopstvenog stana u slucaju pozara 😄 eh da, i PP aparat da nabavim 😄 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Kooineeperk said:

Bas sam danas svodio racune... 

 

Optimizovao sam poreze i doprinose, na razne nacine (benefiti umanjenih poreza i doprinosa za zaposlene, kupovina opreme i povracaj PDVa, itd), sve u skladu sa propisima. Kad budem platio i godisnji porez, sve ukupno troskovi ce biti oko 11% prihoda. 

I znam da je moj jedan dinar otisao na zdravstvo, jedan na obrazovanje, jedan na infrastrukturu, nekoliko njima u dzep (uvek bilo), jedan na moju Crvenu Zvezdu, pa i na Partizan jedan-dva...

 

I ono sto je najbitnije - mirno spavam! 😉 

 

p.s. jebe me samo sto cu morati da kacim tlocrt sa uputstvom kako da izadjem iz sopstvenog stana u slucaju pozara 😄 eh da, i PP aparat da nabavim 😄 

Meni nije uopste da zajebem drzavu Srbiju, vec pickoustog mucenika  i njegove robove ne zelim i necu da finansiram. Cak ne placam nni usrani parking, ma nista. Mala borba protiv sistema koji je razorio sa tih tvojih 11 dinara. Gradjanska neposlusnost je jedna od borbi ali narod se boji previse.

 

Pre bih zapalio pare nego njemu dao, jer je on Serbistan bar po njemu i njegovim robovima.

 

Da li mirno spavas,pa spavam  ja:) to je bar sigurno. Mada necu jos dugo kad se rodi mala Minochka..

 

Lepse mi je sa 100% prihod i borbi protiv ove vlasti da shvati da nista unazad ne moze da trazi jer je na zajebala proces..mada ni ono unapred nece dobiti od mene 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Proveravam upravo Tursku na pogodnost za život na produžene periode, da ne kažem maltene stalni život i može biti veoma isplativa za freelancere. Da ostavimo po strani preferencije more-veliki gradovi i sl., već da pogledamo samo finansijsku stranu. Ako nisi baš na selu, infrastruktura je razvijenija nego kod nas dok su cene stvarno ili slične kao u Srbiji ili mnogo niže, a kamoli nego u Grčkoj i zapadnim zemljama. Isti kvalitet života za manje para, ili za iste pare bolji kvalitet života. 

 

Isplativije za korisnike Payoneer kartica nego za korisnike kartica naših banaka. Naša banka pri plaćanju karticom obračunala kurs 10,5, kada je već bio kurs Eura na 14 Lira, dok je Payoneer pri plaćanju karticom obračunao kurs Dolara 13 i nešto, koliko je realno i bio na tržištu. Ali se ne isplati dizanje keša Payoneerom jer je ili Payoneer ili turska banka uzeo proviziju od 17 Dolara na dizanje 2000 Lira.

 

Kako god, bolja klima (ovde u Alanji 16 do 20 stepeni decembar i januar), mnogo bolja klopa, zdravije i ukusnije voće i povrće (jedemo upravo jagode i lubenicu nasred januara, i to sa punim ukusom), povoljne cene, bolja infrastruktura, fenomenalna priroda da je istražuješ sledećih 30 godina, ... I nema AvAva i sličnih. Erdogana i njihove druge lokalne budale jednostavno ne primetiš i ignorišeš. Odmor za dušu i telo. Jedino ti teško pada da sedneš i radiš. 

 

Evo, dve poznanice freelancerke su upravo u fazi preseljenja iz Beograda u Istanbul. Nismo mi prvi, koji su ovo otkrili. Ko još nema decu ili su mu već odrasla ima opciju da bira. Jedna od prednosti kad si freelancer, je da možeš da postaneš i digitalni nomad i pratiš sunce. Živeo internet, hebeš kancelariju i sumorni Beograd sa gomilom idijota na čelu sa AvAvom i klikom. A i oni, koji će ih zameniti (nadam se), neće biti baš drastično bolji. Sad već počinjemo Tursku ozbiljno da razmatramo. 

 

Baš dobro spavam kad znam da državi Srbiji u bilo kom obliku dajem što manje para i da o mom trošku neće nikome deliti preizborne stimuluse niti zapošljavati kojekakve tantuse i bolide ili plaćati kojekakvim narodnjačkim kurveštijama novogodišnje nastupe uz besplatan prenos virusa. Radije plaćam u bilo kom vidu onima, od kojih dobijam i neku protivvrednost.

 

I to još što se Srbije tiče - sve legalno dok god sam manje od 180 dana u istoj.

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sreta-steta said:

Ako ti ozbiljno razmatras Tursku kao zemlju za koju ces da vezes svoje finansije u ovom trenutku ti si ili opasno lud ili mnogo veliki avanturista. A komentar da tu nema AV-a i slicnih uz zivog Erdogana je... sta znam, za bisere.  

Lepo sam rekao Erdogana i njihove lokalne tantuse jednostavno ignorišeš. Kao što ignorišem i "pevanje" mujezina pet puta dnevno. Od Turske me samo zanima topla klima, čist vazduh i čisto i toplo more, zdrava i dobra hrana i izbor svega u svako doba godine, i niske cene i to je to.

 

Šta to znači "vezivanje finansija"? Ti stalno razmišljaš iz vizure preduzetnika. Mene za to zabole. Razmišljam kao individua, kao tezgaroš, ne kao privredni subjekt. Dobijem pare na Payoneer i trošim ih gde god mi se ište i kako god mi se ište. U Turskoj dobijam, pored klime, u kojoj u januaru sedim u lakoj jakni i uživam u fenomenalnoj zdravoj hrani sa pogledom na more, much more bang for the buck. Njihova trenutna inflacija me se ne dotiče, ne radim za njihovu valutu. Šta tu ima od finansija dalje da se razmatra? Neki jednostavno ne shvataju da biti freelancer znači slobodu da zanemariš takve gnjavaže kao što su ozbiljna finansijska razmatranja. Imaš izvesnu nesigurnost zbog fluktuacija prihoda ali to se niveliše niskim cenama i mirna bačka. Može to i u Beogradu, ali bez mora, tople klime, zdrave hrane, a sa smradom loženja na lignit, sivom ružnom kasabom i zimom. Jedino čime se vezujem je prodaja gajbe u Grčkoj i kupovina gajbe u Turskoj  A cene nekretnina će ovde skakati postepeno, tako da ću i tu verovatno biti na dobitku. Ako i ne, koga briga, dobijam lep život na boljoj klimi, šta ćeš više. Preozbiljan si, čoveče, živi malo umesto da posluješ. Zato sam i izabrao da napustim menadžerske poslove i postanem freelancer. Da ne moram sa kojekakvim glupostima da se opterećujem. Jedan je život.

Link to comment
Share on other sites

Zato i kazem da je za bisere... ako si vec u modu da "ignorises" mogao si da ostanes ovde. A poredjenje Erdoganove vlasti i Vucica jednostavno je smesno: covek je autokrata kakav Vucic sanja da bude. Mislim... znas li ti uopste od cega bezis? Ides iz jedne zemlje u kojoj je na snazi pravo jaceg, ali gde ako se potrudis naci ces neku "vezu" ili obezbediti kakvu takvu pravnu pomoc, u zemlju gde je to 10x gore, gde si stranac, ne znas jezik, zakone? Koja logika je iza toga osim sunca i lubenice? 

Ne, bas naprotiv, ovo za finansijsku nesigurnost je iz tvog ugla. Tebi je realna opasnost koja moze da ti se desi da te saceka da mozes sa bankomata dnevno 100EUR max uz proviziju od 50% ili nesto slicno ukoliko shit hit the fan. Presesce ti i sunce i jagode u tom scenariju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Akiro mislim da smo vec prosli kroz pricu da ne postoji legalna mogucnost da radis bilo gde u svetu osim u pojedinim drzavama, recimo u UAE, ali svakako ne Turska i Grcka, a da ne budes u obavezi da placas neki porez na prihod. Mnoge drzave daju neke benefite za digitalne nomade i to se cesto menja, ali sigurno nije kao UAE da stalno imas 0% tax. Mozes ti da koristis Payoneer ali neko nekada sigurno moze da te upita za to, neka od drzava. Da li ce se to desiti ili ne, to je druga stvar, ali moze se desiti. 

 

Sto ne odes zimi u UAE? 🙂 Skupo, al' standard. Ljudi se kupaju tamo cak i u ovo vreme, kazu da se desi da padne kisa najcesce ovako nesto u januaru, mozda nekih pola sata rominja i to je to, redje neki pljusak. Bude nekada i vise ali retko. Bilo sada pred Novu Godinu, bas fino okvasilo 😄 

 

 

Elem, nazad na temu poreza. Koliko sam ja citao, u Turskoj mozes da radis kao digitalni nomad ako nemas primanja na racun u Turskoj i nemas klijente iz Turske (ako imas nesto od toga, obavezan si da platis porez). A onda se postavlja pitanje - pa ok, gde imas racun? Imas na Payoneer-u. OK, a kao ciji drzavljanin si ti napravio taj Payoneer, koja drzava moze da pita njih za "tvoje zdravlje". Pa Srbija. 


A ako hoces da ostanes u Turskoj na duze vreme? Sa obicnom vizom mozes tamo biti 90dana u periodu od 180dana. I sve kul. Ako ostajes preko 183 dana onda postajes obavezan da platis income tax tamo (uz razmatranje dvostrukog oporezivanja sa maticnom drzavom - onom u ciji pasos ti je zalepljena viza). 

 

OK, onda ces provesti recimo 90 dana u Turskoj, 90 dana u Grckoj, 180 dana u Srbiji (ili manje i mozda dodati jos jednu zemlju u miks)? Super, ali... Ti si i dalje neciji drzavljanin, jel tako? Imas neciji pasos. Pa ako nisi duzan da platis porez u Grckoj i Turskoj jer nisi dovoljno vremena tamo proveo, negde ces biti obavezan (druga je stvar da li hoces ili neces) a to je onda ipak Srbija. Naravno, da ti sad provedes 90 dana u Grckoj, 90 dana u Turskoj, 90 dana na Malti, Kipru... i dodjes par dana u Srbiju i kazes u Poreskoj "Izvinite, ja bih da platim porez jer sam drzavljanin Srbije a ni u jednoj drugoj zemlji nisam tax payer" oni bi te gledali kao budalu i vrlo verovatno bi dobio neki usmeni odgovor "Ma ne treba nista". 

 

Jednostavno, ideja da digitalni nomad nije obavezan da placa porez bas nigde, nije podrzana nekim univerzalnim zakonima u svetu, zavisi odakle si (a necije drzavljanstvo moras da imas), i gde provodis vreme, jedino da dobijes rezidentnost u nekoj drugoj zemlji sa 0% tax-a (kao Dubai) ali onda se postavlja pitanje troska zivota tamo, ili kvaliteta zivota (recimo odes u Panamu) a i dobule taxation sporazuma, da li ces prema pasosu koji posedujes biti obavezan nesto da platis. 

 

 

/malo sam pisao zbrda-zdola jer paralelno i radim pa se izvinjavam na poduzem postu i ponavljanju nekih stvari u njemu - sto kaze Pascal "zao mi je sto sam napisao ovako dugacko pismo, nisam imao vremena napisati krace."/ 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Akiro said:

Proveravam upravo Tursku na pogodnost za život na produžene periode, da ne kažem maltene stalni život i može biti veoma isplativa za freelancere. Da ostavimo po strani preferencije more-veliki gradovi i sl., već da pogledamo samo finansijsku stranu. Ako nisi baš na selu, infrastruktura je razvijenija nego kod nas dok su cene stvarno ili slične kao u Srbiji ili mnogo niže, a kamoli nego u Grčkoj i zapadnim zemljama. Isti kvalitet života za manje para, ili za iste pare bolji kvalitet života. 

 

Isplativije za korisnike Payoneer kartica nego za korisnike kartica naših banaka. Naša banka pri plaćanju karticom obračunala kurs 10,5, kada je već bio kurs Eura na 14 Lira, dok je Payoneer pri plaćanju karticom obračunao kurs Dolara 13 i nešto, koliko je realno i bio na tržištu. Ali se ne isplati dizanje keša Payoneerom jer je ili Payoneer ili turska banka uzeo proviziju od 17 Dolara na dizanje 2000 Lira.

 

Kako god, bolja klima (ovde u Alanji 16 do 20 stepeni decembar i januar), mnogo bolja klopa, zdravije i ukusnije voće i povrće (jedemo upravo jagode i lubenicu nasred januara, i to sa punim ukusom), povoljne cene, bolja infrastruktura, fenomenalna priroda da je istražuješ sledećih 30 godina, ... I nema AvAva i sličnih. Erdogana i njihove druge lokalne budale jednostavno ne primetiš i ignorišeš. Odmor za dušu i telo. Jedino ti teško pada da sedneš i radiš. 

 

Evo, dve poznanice freelancerke su upravo u fazi preseljenja iz Beograda u Istanbul. Nismo mi prvi, koji su ovo otkrili. Ko još nema decu ili su mu već odrasla ima opciju da bira. Jedna od prednosti kad si freelancer, je da možeš da postaneš i digitalni nomad i pratiš sunce. Živeo internet, hebeš kancelariju i sumorni Beograd sa gomilom idijota na čelu sa AvAvom i klikom. A i oni, koji će ih zameniti (nadam se), neće biti baš drastično bolji. Sad već počinjemo Tursku ozbiljno da razmatramo. 

 

Baš dobro spavam kad znam da državi Srbiji u bilo kom obliku dajem što manje para i da o mom trošku neće nikome deliti preizborne stimuluse niti zapošljavati kojekakve tantuse i bolide ili plaćati kojekakvim narodnjačkim kurveštijama novogodišnje nastupe uz besplatan prenos virusa. Radije plaćam u bilo kom vidu onima, od kojih dobijam i neku protivvrednost.

 

I to još što se Srbije tiče - sve legalno dok god sam manje od 180 dana u istoj.

Meni je Alanja totalno topla preko leta...Nisamizlazio od 2do4 nikad. Tek na kraju sam nasao njihove kebabe..pored Mekaili Burger Kinga na toj glavnoj ulici pa malo iza...najbolji jebeni kebab na svetu. Kasnio sam na bus za avion da ponesem da zderem :)))

 

Klima me jedino jebe tu, tih parmeseci, cak mi Turcin rece da ima negde u leto mesec dana kad ni oni ne izlaze,tipa 45 stepeni a vlaga sacuvaj boze...

 

Ima i okolo planinica i lepih recica a na njima restorana sa pastrmkom koju tad i uhvate...al taj kebab

1 hour ago, Kooineeperk said:

@Akiro mislim da smo vec prosli kroz pricu da ne postoji legalna mogucnost da radis bilo gde u svetu osim u pojedinim drzavama, recimo u UAE, ali svakako ne Turska i Grcka, a da ne budes u obavezi da placas neki porez na prihod. Mnoge drzave daju neke benefite za digitalne nomade i to se cesto menja, ali sigurno nije kao UAE da stalno imas 0% tax. Mozes ti da koristis Payoneer ali neko nekada sigurno moze da te upita za to, neka od drzava. Da li ce se to desiti ili ne, to je druga stvar, ali moze se desiti. 

 

Sto ne odes zimi u UAE? 🙂 Skupo, al' standard. Ljudi se kupaju tamo cak i u ovo vreme, kazu da se desi da padne kisa najcesce ovako nesto u januaru, mozda nekih pola sata rominja i to je to, redje neki pljusak. Bude nekada i vise ali retko. Bilo sada pred Novu Godinu, bas fino okvasilo 😄 

 

 

Elem, nazad na temu poreza. Koliko sam ja citao, u Turskoj mozes da radis kao digitalni nomad ako nemas primanja na racun u Turskoj i nemas klijente iz Turske (ako imas nesto od toga, obavezan si da platis porez). A onda se postavlja pitanje - pa ok, gde imas racun? Imas na Payoneer-u. OK, a kao ciji drzavljanin si ti napravio taj Payoneer, koja drzava moze da pita njih za "tvoje zdravlje". Pa Srbija. 


A ako hoces da ostanes u Turskoj na duze vreme? Sa obicnom vizom mozes tamo biti 90dana u periodu od 180dana. I sve kul. Ako ostajes preko 183 dana onda postajes obavezan da platis income tax tamo (uz razmatranje dvostrukog oporezivanja sa maticnom drzavom - onom u ciji pasos ti je zalepljena viza). 

 

OK, onda ces provesti recimo 90 dana u Turskoj, 90 dana u Grckoj, 180 dana u Srbiji (ili manje i mozda dodati jos jednu zemlju u miks)? Super, ali... Ti si i dalje neciji drzavljanin, jel tako? Imas neciji pasos. Pa ako nisi duzan da platis porez u Grckoj i Turskoj jer nisi dovoljno vremena tamo proveo, negde ces biti obavezan (druga je stvar da li hoces ili neces) a to je onda ipak Srbija. Naravno, da ti sad provedes 90 dana u Grckoj, 90 dana u Turskoj, 90 dana na Malti, Kipru... i dodjes par dana u Srbiju i kazes u Poreskoj "Izvinite, ja bih da platim porez jer sam drzavljanin Srbije a ni u jednoj drugoj zemlji nisam tax payer" oni bi te gledali kao budalu i vrlo verovatno bi dobio neki usmeni odgovor "Ma ne treba nista". 

 

Jednostavno, ideja da digitalni nomad nije obavezan da placa porez bas nigde, nije podrzana nekim univerzalnim zakonima u svetu, zavisi odakle si (a necije drzavljanstvo moras da imas), i gde provodis vreme, jedino da dobijes rezidentnost u nekoj drugoj zemlji sa 0% tax-a (kao Dubai) ali onda se postavlja pitanje troska zivota tamo, ili kvaliteta zivota (recimo odes u Panamu) a i dobule taxation sporazuma, da li ces prema pasosu koji posedujes biti obavezan nesto da platis. 

 

 

/malo sam pisao zbrda-zdola jer paralelno i radim pa se izvinjavam na poduzem postu i ponavljanju nekih stvari u njemu - sto kaze Pascal "zao mi je sto sam napisao ovako dugacko pismo, nisam imao vremena napisati krace."/ 

Sad  @Kronostime sajeber policajac vreba...ma koji porezi ovde, ko to placa, jel znas jednog coveka da je platio poslednjih pola godina nesto. Ma to su kojestarije.

 

@Akiro Meni je ex neki turcin partner 🙂 nudio kucu iznad Antalije vrv u 3pm negde za 30k...neckao sam se pa odustao...dok mala bar malo ne poraste...pun qrac penzosa iz Danske,Norveske itd...bolje naci neku babu na izdrzavanje tamo xe xe...elem. @Kooineeperkpa nije lud da bezi iz Serbistana da bi ovde placao porez. Meni pare stoje online, sigurnije su nego ovde,mada imam vise kuci naravno...opet se vracamona onoda na sebi nemam nista..sem neke dedovine u CG i to pola sa sestrom. Nazalost to ne vredi qrca pa ce i moj praunuk to naslediti..

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, sreta-steta said:

Zato i kazem da je za bisere... ako si vec u modu da "ignorises" mogao si da ostanes ovde. A poredjenje Erdoganove vlasti i Vucica jednostavno je smesno: covek je autokrata kakav Vucic sanja da bude. Mislim... znas li ti uopste od cega bezis? Ides iz jedne zemlje u kojoj je na snazi pravo jaceg, ali gde ako se potrudis naci ces neku "vezu" ili obezbediti kakvu takvu pravnu pomoc, u zemlju gde je to 10x gore, gde si stranac, ne znas jezik, zakone? Koja logika je iza toga osim sunca i lubenice? 

Ne, bas naprotiv, ovo za finansijsku nesigurnost je iz tvog ugla. Tebi je realna opasnost koja moze da ti se desi da te saceka da mozes sa bankomata dnevno 100EUR max uz proviziju od 50% ili nesto slicno ukoliko shit hit the fan. Presesce ti i sunce i jagode u tom scenariju. 

 

 covek nece da daje Vucicu za poreze... da hrani njegovu bagru...  ako postoji mogucnost da ni tamo ne moze da podigne novce, lako moze sa payoneera  da novac prebaci u bitkoin na Binance-u recimo...   pa ce unovciti gde god....  Moze u Salvador ako hoce.. tamo je Bitkoin legalno sredstvo placanja... 😄  ...   a i isto je tako toplo...  😄 imaju i 2 mora... sta mu treba vise...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, sreta-steta said:

Aha, i onda ce da uzme taj bitcoin i plati rentu za taj mesec ili recimo... kupi jagode i lubenicu? Izgleda da sam ja previse staromodan.

 

 U Salvadoru to vec moze 😄

Njihov vucko im je 30 dolara pomoci za pandemiju dao u Bitkoinima...  i svi su dobili svoje wolete

Edited by Doc Holiday
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Doc Holiday said:

 covek nece da daje Vucicu za poreze... da hrani njegovu bagru... 

 

Ja cu opet ponoviti, radije cu dati 10-15% svojih prihoda i imati staz, penziju, zdravstveno (kakvo takvo), vrtic za decu i sta vec, nego da muljam nesto na razne nacine i u procesu opet izgubim neki procenat (na konverzije, fee za transakcije ili podizanje novca), i da glasam protiv Vucica (ili bilo kog politicara kao sto je on) i da na kraju mirno spavam...

 

OK, i onaj ko mulja mozda mirno spava sada, ali ne daj Boze da mu jednog jutra na njegova vrata zakuca neko ko mu moze biti tata, i kaze "ovoliko dugujete drzavi, popisuj", nema veze sto nema nista na svoje ime, ako zivi sa zenom, roditeljima, oni nesto imaju i lepo sve popisu, stave nalepnice, pa ce bas lepo da spava posle. 

 

Vidi, imam i ja Payoneer karticu, tu i tamo platim nesto online njom, ili tipa kad mi neki saradnik trazi da mu na taj nacin platim, ali gledam da ne prebacujem pare tamo i ne podizem ih sa bankomata vec legalno kroz firmu. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, sreta-steta said:

Mislim... znas li ti uopste od cega bezis? Ides iz jedne zemlje u kojoj je na snazi pravo jaceg, ali gde ako se potrudis naci ces neku "vezu" ili obezbediti kakvu takvu pravnu pomoc, u zemlju gde je to 10x gore, gde si stranac, ne znas jezik, zakone? Koja logika je iza toga osim sunca i lubenice? 

Znam isuviše dobro od čega bežim, od kakve države i od kakvog naroda. Meni su sunce i "jagode i lubenice", sa naglaskom u januaru, dovoljni.

 

7 hours ago, sreta-steta said:

Tebi je realna opasnost koja moze da ti se desi da te saceka da mozes sa bankomata dnevno 100EUR max uz proviziju od 50% ili nesto slicno ukoliko shit hit the fan. Presesce ti i sunce i jagode u tom scenariju. 

Ajd ne karikiraj. Najgore su Srbija, Vučić i Srbijuksi. Kako kome, doduše. Nekome je to možda i dobro, meni nije. Kada se u Smrdiji promeni opštevažeći sistem vrednosti, jednom za svagda zatvore Pink i Happy, Kurvir i Alo, narodnjaci počnu da oporezuju kao najgori šund, što i jesu, i pohapse svi repovi komunizma, Slobizma i Vučićizma, te patriJote sateraju u mišju rupu gde i spadaju, možda je mogu doživeti kao polunormalnu državu. Ali to se nikada neće desiti. Šta će mi u budućnostu presesti, ne znam. Smrdija mi je odavno presela.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Akiro said:

Kada se u Smrdiji promeni opštevažeći sistem vrednosti, jednom za svagda zatvore Pink i Happy, Kurvir i Alo, narodnjaci počnu da oporezuju kao najgori šund, što i jesu, i pohapse svi repovi komunizma, Slobizma i Vučićizma, te patriJote sateraju u mišju rupu gde i spadaju, možda je mogu doživeti kao polunormalnu državu.

A to ce se desiti bas na ovaj nacin - da svi koji smo protiv takvih stvari, odemo odavde? 😄 

 

2 hours ago, Akiro said:

Ali to se nikada neće desiti.

Osim ako mi koji smo ostali ne uspemo da uradimo nesto i za one koji su tu i za one koji su se pokupili. 😕 

 

 

Jbg, razumem ja tebe, pricali smo vec. Da ja imam mogucnosti kao ti (odnosno da nemam stvari koje me vezu ovde) verovatno bih i ja otisao do sada, doduse mozda ne kao ti da freelance-ujem, vec sa nekim stalnim zaposlenjem, ali takve ponude sam odbio. Ali dobro je sto nisam sada kad pogledam. Ovo sada mi je mnogo isplativije nego da sam otisao.  

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Kooineeperk said:

A to ce se desiti bas na ovaj nacin - da svi koji smo protiv takvih stvari, odemo odavde?

 

  A sta je u krajnjoj liniji lose ako ti freelanceri odu i prijave boravak u Turskoj, ili ne znam , Malti ??  Nekome nije isto dal ce placati 15% ili 11%  ili samo 5%...  I sta dobija za tih 11% sto plati?  Ako ce dobiti , ako placa npr 5 godina tako, recimo vecu  penziju jednog dana - zasto da ne? , Bolje zdravstvene usluge... sta god..  Sto se tog da ga moze sacekati ovde za to- kolko znam vazi da niko ne moze biti oporezovan dva puta za isto..

 

  Sto se odlazenja tice..  ne odlaze samo kompjuterasi... odlaze i frizeri i fizikalci ..  opsta je bezanija..
  

  A to zasto ne pruzamo otpor rezimu , makar i sa time da im ne placamo bas sve sto traze odgovor imas u onoj pesmi od Marcela "JBG"

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...