Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

57 minutes ago, Newcastle said:

Cini mi se da ljudi ne razumeju zdravstveni sistem koji ovde postoji. On se zasniva na solidarnom pristupu - to znaci placaju svi dok su mladi i zdravi da bi mogli da se lece i oni koji to nisu.

 

57 minutes ago, Newcastle said:

Tako da mislim da bi svi oni koji zive od pruzanja freelance usluga trebalo da svoj nastup u pregovorima zasnuju i na razumevanju sistema, da bi znali dokle realno mogu da idu, odnosno sta je maksimum u pregovorima.  Cim se u pregovorima predje na licni nivo i pocne da se kalkulise sa 300 evra mesecno vise ili manje, ta prica bude osudjena na propast. 

Sve je to O.K., ali ko je sa freelancerima solidaran i koje razmevanje je za njih sistem pokazao? Nisu samo starci u pitanju i ozbiljna lečenja. Iz fonda se plaćaju i bolovanja. Ovde sam se načitao toga kako sam opasni kriminalac, koji ugrožava jadne trudnice i sličnih patetičnih bulažnjenja, o pominjanju finansiranja vojske ne bih ni da počnem, jer bi morao da koristim rečnik za ban, a veći deo života sam proveo van zemlje, i ako sam ikada i koristio državno zdravstvo, plaćalo je to nemačko osiguranje ili keš na VMA, ali generalno keš van državnog zdravstva. Elem, malo sam skrenuo, meni niko ne plaća za bolovanje i ne mogu ni da ga uzmem, a ja treba drugom da ga plaćam. I njegovoj gospoji trudničko i porodiljsko. Evo, samo što nisam. Jeste, to je lični nivo, ali sam se ovde i načitao ličnih uvreda.

 

Tih 300 Eura mesečno mnogima nešto i znače. Uostalo, kome su i višak, može da ih štekuje polako dok je mlad, pa da plati neku ozbiljniju operaciju ili tretman u inostranstvu, kada bude star. A može država samostalce (malo da proširimo realan krug onih koji ne plaćaju) i da obaveže da uzmu po izboru neko osiguranje, koje makar minimalno pokriva njihova eventualna lečenja a ne da ih dere za pola mukom stečenih prihoda.

 

Jedino rešenje da se uplate u državno zdravstvo održe je da se dopusti paušala, kakva je i bila pre uvođenja testa samostalnosti, što one sa pristojnijim prihodima neće baš toliko boleti, pa mogu svejedno da koriste privatno zdravstvo i da časte državno iz solidarnosti, ali uz neku oslobođenu osnovnu sumu ili smanjen iznos doprinosa za one, koji freelancingom baš malo zarađuju. I vuk sit i ovce na broju. U svakom drugom slučaju ovce će se dovijati kako znaju i umeju. Međutim, vuk da razmišlja o državnom zdravstvu bi kupio nekoliko mamografa umesto fontane na Slaviji i falusni simbol, pardon spomenik Nemanjiću. Ali vuku se hebe za državu, vuk razmišlja o potrebama kojekakvih proizvođača igrica za Androide. Neka vuk izračuna šta mu je u interesu države bitnije, proizvođači kojekakvih igrica za mobilne i njihovo što skorije parkiranje jahte u Herceg Novom ili državno zdravstvo. Problem nije nerešiv.

 

P.S. @NewcastleNa momente oštar rečnik u prvom pasusu nije usmeren na tebe i tvoj post, koji je sasvim racionalan, nego neko generalno pražnjenje na temu solidarnosti.

Edited by Akiro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Akiro said:

Ima i tu neka pokvarena caka države. Mislim da moraš da se odjaviš u Srbiji. Na tu foru mogu i gastose da love, pa da ih muče da donose dokaze da drugde plaćaju sve po spisku, a ako ne, mogu i njih da dokače (radi se i u inostranstvu na crno). Većina gastosa nije odjavljena. Ja sam živeo preko 20 godina u Nemačkoj pa nikad nisam u Srbiji bio odjavljen. Nije se to pitanje nikada ni postavljalo.

Poreski rezident, nije isto što i državljanin, poreski rezident si ukoliko si u Srbiji 183 dana u godini u Srbiji, i onda si dužan kao poreski rezident da platiš porez, to važi i za strane državljanje u Srbiji.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Green23 said:

Poreski rezident, nije isto što i državljanin, poreski rezident si ukoliko si u Srbiji 183 dana u godini u Srbiji, i onda si dužan kao poreski rezident da platiš porez, to važi i za strane državljanje u Srbiji.

Znam to, zato se i trudim da 183 dana živim van Srbije (dobro, ne samo zbog toga, drugi razlozi su imali prevagu a ovo se našlo usput). Međutim, ima tu neka caka i sa prijavom/odjavom u policiji. Kao što moraš da se prijaviš, ako negde živiš duže, tako moraš valjda i da se odjaviš ako si duže odsutan. Na tu caku mogu da te hvataju, čak i ako živiš 183 dana van zemlje. Backdoor takoreći. Pisalo je nešto o tome kada se pojavila tema oprezivanja gastosa.

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, Newcastle said:

Cini mi se da ljudi ne razumeju zdravstveni sistem koji ovde postoji. On se zasniva na solidarnom pristupu - to znaci placaju svi dok su mladi i zdravi da bi mogli da se lece i oni koji to nisu.  Za zaposlene nikada nije postojao izbor - hocu ili necu da imam drzavno zdravstveno osiguranje, i to je zato sto  sistem drugacije ne moze da funkcionise.  Kada ljudi kazu "ja se lecim privatno" - sve je to tacno dok se ne desi neki tezak slucaj - nesreca sa visestrukim prelomima, potreba za kardio ili neuro hirurgijom, leukemija, rak.... Ogromna vecina lecenje u ovakvim slucajevima ne moze da plati, cak i u slucaju da su privatne ustanove u stanju da pruze takvo lecenje (a jos uvek nisu).  Onda, gledano iz ugla i neke normalne drzave i bilo koje druge, danas jos ne postoje uslovi da se postojeci zdravstveni sistem zameni drugim.  To je razlog zbog koga ne treba ocekivati da ce se doprinosi za zdravstveno osiguranje ukinuti  u doglednoj buducnosti. To nema veze sa kvalitetom usluge, vec sa mogucnoscu pruzanja i placanja najslozenijih usluga. Tako da mislim da bi svi oni koji zive od pruzanja freelance usluga trebalo da svoj nastup u pregovorima zasnuju i na razumevanju sistema, da bi znali dokle realno mogu da idu, odnosno sta je maksimum u pregovorima.  Cim se u pregovorima predje na licni nivo i pocne da se kalkulise sa 300 evra mesecno vise ili manje, ta prica bude osudjena na propast. 

 

Sto apsolutno ne znaci da je sistem dobar, i da ga ne treba menjati. 

 

Razumem ja solidarni pristup, isto tako ne razumem zasto neko da plati to retroaktivno a mozda je morao da ide kod lekara.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

Razlika je u tome sto oni tu opciju imaju, a frilenseri nemaju nikako. Zato sto mora da se napravi poseban mehanizam, mozda cak i zakon, koji bi to pokrivao.
 

Kako nemaju izbor? Zar nije freelancer slobodan strelac? Možeš da radiš kad hoćeš, koliko hoćeš? Mislim, malo banalizujem sada, ali, jbš ga, i taj neki freelancer ima opciju pregovora, dogovora sa tim nekim za koga rade. Ne rade valjda za Hitlera.

Naravno da je ovo po svima isto bez obzira na primanja debilana i da će opet sirotinja koja najmanje zarađuje najviše ispaštati.

Porez se mora plaćati, jer kako bih ja primao platu.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Kooineeperk said:

 

 

Sto apsolutno ne znaci da je sistem dobar, i da ga ne treba menjati. 

 

Razumem ja solidarni pristup, isto tako ne razumem zasto neko da plati to retroaktivno a mozda je morao da ide kod lekara.

Naravno da ne treba da se plati retroaktivno. Post je bio o tome koliko je tesko taj sistem (zdravstveni) promeniti - oni koji mogu da uticu na promenu sistema ne gledaju na njega iz ulga pojedinca, vec iz ugla celog drustva i odrzivosti sistema - zato se i desava da manje grupe kao sto su freelancer-i lose prodju.  To isto nije dobro.  Valjda ce se shvatiti kako treba pregovarati - kukanje IT sektora nece zaboleti nijednog decision maker-a.  Trenutna pozicija za pregovore nije jaka - grupa interesenata je mala (10k: 7M) nije uticajna, smirice se posle nekoliko ustupaka, nema moc da nesto bitno promeni, nepravda prema FL samo njih boli. - veruj mi da me to ne raduje.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Problem je kompleksan i, ako ništa drugo, već zbog jasne definicije samostalaca ukupno (nije fer da su samo freelanceri na tapetu) ne može preko noći da se reši. Jedini brz i najbezbolniji kompromis je da se paušala vrati na staro dok se ne osmisli bolje rešenje. Neka nađu neko rešenje za one ispod 800 Eura mesečno, za sve preko ona stara paušala od 200 Eura (ko hoće veću penziju, niko mu ne brani da uplaćuje i više) uz najjednostavnije knjigovodstvo i biće i poreza i doprinosa (sam porez od 10% teško da je upitan). Da, nerviraće se baja, koji u multinacionalcu radi za 4.000 bruto a dobija samo 2.000 neto, što će nekome ko zaradi 2.000 bruto, ostati u džepu 1.800 neto, zanemarujući neke druge razlike, nerviraće se onaj sa 2.000 bruto a 1.000 neto, što ovaj drugi ima maltene duplo više i može lakše kod privatnog lekara i intenzivno će freelancerskom komšiji poželeti mrtvu kravu a možda i gore, takođe zanemarujući neke druge faktore i razlike, a tek će se nervirati pojedine grane privrede što neće moći da ucenjuju radnu snagu. Sa druge strane omasovio bi se ne samo porez već i doprinosi i generalno pojačala disciplina obaveza prema državi.

 

A u međuvremenu da se radi na boljem i obuhvatnijem rešenju.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Referent said:

Kako nemaju izbor? Zar nije freelancer slobodan strelac? Možeš da radiš kad hoćeš, koliko hoćeš? Mislim, malo banalizujem sada, ali, jbš ga, i taj neki freelancer ima opciju pregovora, dogovora sa tim nekim za koga rade. Ne rade valjda za Hitlera.

Naravno da je ovo po svima isto bez obzira na primanja debilana i da će opet sirotinja koja najmanje zarađuje najviše ispaštati.

Porez se mora plaćati, jer kako bih ja primao platu.

 

Porez nije problem, problem su doprinosi i to obezbedjenje, osiguranje. Jer ko ce da ti obezbedi te beneficije? Hoce drzava da te zastiti ako te stranac zavrne? Nece. Da li postoji neki mehanizam zastite? Postoji, ali je skup, spor i nezgodan.

U prenesenom znacenju, drzava ne moze da mi trazi da platim neku uslugu koju ona ne moze da pruzi. Besmisleno je.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mislim da se ovde svi manje-više slažu da su zakoni/sistem jako loši (kao i da će se teško promeniti). Međutim, što se tiče ubuduće naplate poreza i doprinosa, ako se tu ništa drastično ne promeni - država neće ništa postići. Velika većina tih frilensera će naći način da zaobiđe nebuloznu naplatu poreza & doprinosa koja u Srbiji iznosi oko 45%. Pogotovo ako se ima u vidu koliko je sve to neuporedivo povoljnije u susednim zemljama (u BiH sve što treba da plate je ~10.8% i još dobiju zdravstveno. Takođe, u Makedoniji i Bugarskoj - sve što treba da plate je 10% i mislim da takođe imaju zdravstveno).

45% VS 10% ?

Znači, neko ko npr. zarađuje 700 evra mesečno, u Srbiji mora da plati 315  a u susednim zemljama samo 70.

Čak i da se vlast "smiluje" pa smanji sa 45% na npr. 30% - to je i dalje velika razlika u odnosu na druge zemlje (mada, Srbija mora da bude lider u regionu, a i u Evropi, je l' tako?).


Ako vlast misli da će uspešno naterati većinu frilenera da plaća sve to - grdno se varaju. U drugim državama su to ukapirali i videli da im se jedino isplati da maximalno spuste procente. Na taj način, većina frilensera nema razloga da beži ili nalazi zaobilazne puteve.
Naravno, znajući mentalitet ovde - uvek će se "komšija pobuniti" i reći "a zašto njima tako, to tako ne može, ko ih jebe!!!" (umesto da budu malo pametniji i da podrže to, jer to sutra otvara vrata i za druge promene... ). Mada, ponavljam se, u Srbiji nema šanse da će bilo šta pametno uraditi/promeniti.

 

 

Edited by Senn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Za 150 Eura mesečno se dobija odlično privatno zdravstveno osiguranje all inclusive, koliko sam shvatio to uključuje i teške bolesti i njihovo lečenje u državnim klinikama (za bolesti, koje se ne rade privatno).  Za nas matore to, nažalost, izgleda drugačije, u to pre ako smo radili za bajne domaće privatnike, koji su nas u najboljem slučaju prijavljivali na minimalac, ali ko ima danas 30 godina i želi jednog dana penziju od 1.000 Eura mesečno, postiže to uplatom od 14.100 RSD mesečno u privatno penziono.  Znači, ugrubo za nekih 270 Eura mesečno i zdravstveno i penziono. Ko ima prihode od, recimo 1.000 Eura mesečno, i ako želi da bude legalan, neka na to doda i porez od 10% i izaći će na 370 Eura mesečno vs. minimum 450, koliko bi dao državi. Ali će dobiti znatno kvalitetniju i sigurniju uslugu (neka niko ne sumnja u to da će privatna zdravstvena osiguranja obezbediti svojim klijentima bolji tretman i u državnom zdravstvu, ako uopšte bude potrebno). Plus, ovi mladi i ne moraju da uzimaju najjači paket privatnog zdravstvenog, nego mogu i neki basic za 15 Eura mesečno ili da plaćaju samo po potrebi lekarske usluge.

 

IT-evci a i mnogi drugi freelanceri su uglavnom mladi. Neka svako sam izračuna, koliko će im biti bliska ideja državnog zdravstvenog i penzionog (koje može i da se opljačka). Baš će ih mnogo zanimati argument solidarnosti sa SMradovim/AvAv-ovim biračkim telom a matorim roditeljima će pre pomagati u kešu nego da daju posredniku državi. As simple as that. Mi matori ćemo morati da radimo otprilike do smrti ili da penziju finansiramo razlikom između vrednosti nekretnina (pa koliko traje), ali mladi imaju razne opcije i tako i treba da bude. A ako im država pod opterećenjem crvenog nasleđa i shvatanja t sveopšteg lopovluka to onemogući, treba da je napuste i potraže sreću tamo, gde je 21. vek već stigao.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Senn said:

Mislim da se ovde svi manje-više slažu da su zakoni/sistem jako loši (kao i da će se teško promeniti). Međutim, što se tiče ubuduće naplate poreza i doprinosa, ako se tu ništa drastično ne promeni - država neće ništa postići. Velika većina tih frilensera će naći način da zaobiću nebuloznu naplatu poreza & doprinosa koja u Srbiji iznosi oko 45%. Pogotovo ako se ima u vidu koliko je sve to neuporedivo povoljnije u susednim zemljama (u BiH sve što treba da plate je ~10.8% i još dobiju zdravstveno. Takođe, u Makedoniji i Bugarskoj - sve što treba da plate je 10% i mislim da takođe imaju zdravstveno).

45% VS 10% ?

Znači, neko ko npr. zarađuje 700 evra mesečno, u Srbiji mora da plati 315  a u susednim zemljama samo 70.

Čak i da se vlast "smiluje" pa smanji sa 45% na npr. 30% - to je i dalje velika razlika u odnosu na druge zemlje (mada, Srbija mora da bude lider u regionu, a i u Evropi, je l' tako?).


Ako vlast misli da će uspešno naterati većinu frilenera da plaća sve to - grdno se varaju. U drugim državama su to ukapirali i videli da im se jedino isplati da maximalno spuste procente. Na taj način, većina frilensera nema razloga da beži ili nalazi zaobilazne puteve.
Naravno, znajući mentalitet ovde - uvek će se "komšija pobuniti" i reći "a zašto njima tako, to tako ne može, ko ih jebe!!!" (umesto da budu malo pametniji i da podrže to, jer to sutra otvara vrata i za druge promene... ). Mada, ponavljam se, u Srbiji nema šanse da će bilo šta pametno uraditi/promeniti.

Znajuci garnituru na vlasti, ne bi me iznenadilo da probaju da vezbaju strogocu na IT sektoru, samo ako procene da bi to radovalo rulju, tj njihove glasace.  Pa je onda lako zamisliti pokusaj uterivanja 5-godisnjih nameta putem suda a zatim i izvrsitelja.  Zamisljam radost komsija i ushicenost vrhovnim virusologom (izmedju ostalih duznosti) kada cuju kako izvrsitelj "hvali" stan poreskog duznika, njihovoog komsije koji je eto ceo zivot ucio, ucio i buljio u ekran, a sada zimu provodi na Tajlandu (....m li mu familiju) - takve radosti ima kol'ko hoces.  To je zato sto nismo ni za q.., jos od Milosevicevog doba, u stvari jos od 1903. godine.

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Newcastle said:

Znajuci garnituru na vlasti, ne bi me iznenadilo da probaju da vezbaju strogocu na IT sektoru, samo ako procene da bi to radovalo rulju, tj njihove glasace.  Pa je onda lako zamisliti pokusaj uterivanja 5-godisnjih nameta putem suda a zatim i izvrsitelja.  Zamisljam radost komsija i ushicenost vrhovnim virusologom (izmedju ostalih duznosti) kada cuju kako izvrsitelj "hvali" stan poreskog duznika, njihovoog komsije koji je eto ceo zivot ucio, ucio i buljio u ekran, a sada zimu provodi na Tajlandu (....m li mu familiju) - takve radosti ima kol'ko hoces.  To je zato sto nismo ni za q.., jos od Milosevicevog doba, u stvari jos od 1903. godine.

 

Što se tiče frilensera, sigurno ima onih koji se raduju tome. S jedne strane, ovde na ovom forumu (a i generalno na internetu) svi gledaju na Dragana J. Vučićevića sa gađenjem (ja na netu nisam video da neko bilo šta napiše makar neutralno o njemu); S druge strane, ogroman broj ljudi "van interneta" gleda pozitivno na njega. Mogu da se kladim da barem 90% bakutanera na pijacama ima divljenje prema "vođi". I, ako Vučićević napljuje te frilensere - onda to je tako i nikako drugačije!

 

Međutim, sigurno ima i dosta onih koji su protiv "vođe" i imaju gađenje prema raznim Vučićevićima, ali razmišljaju na isti način po tom pitanju. Poludeli bi ako bi se Srbija ugledala na druge zemlje makar po pitanju frilensera... ali ne zbog "nepravde" ("što njima da bude tako, a nama ovako") već zbog toga što će njima biti dobro. To je taj ograničeni mozak koji umesto da kaže: "OK, svaka pozitivna promena je dobrodošla jer možda otvara vrata za druge promene u budućnosti" - reći će: "Šta se oni bune, i meni je loše i teško". Ili u fazonu: "a nisu se bunili za druge, e sad ko ih j... neka, i treba država da ih sve skenja".

 

Ima onaj vic o delu pakla gde su ogromna burad puna govana koja stoje na vatri... i ima ono jedno specifično bure koje đavoli ne moraju da čuvaju jer čim jedan pokuša da pobegne, ostali iz bureta ga odmah povuku nazad.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Zvezdinho said:

Ono sto je promaklo svima jeste da su uveli da se plati porez na zaradu od kriptovaluta i to isto stavili retroaktivno ako se ne varam.

Ako je ovo istina to bi bio presedan. 

 

Ne mozes doneti zakon i primenjivati ga unazad (a doneli su ga cini mi se tek sada, raspravljali su u skupstini o njemu, hint: Mali objasnjava Palmi sta je bitcoin). 

Link to comment
Share on other sites

Može li neko ukratko (ili naširoko) da sumira šta se ovde zapravo dešava. 

 

Što se tiče poreza, nije istina da se do 2019. nije naplaćivao porez, jedan moj drug je honorarno radio za neke Amere 2015, i sećam se da je tada bila neka granica od recimo 3000 dolara do koje se nije plaćao porez, pa se on sa njima dogovorio da mu jedan deo isplate pre nove godine, a drugi nakon, kako bi izbegao bilo kakve probleme. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Jurgen said:

Može li neko ukratko (ili naširoko) da sumira šta se ovde zapravo dešava. 

 

Što se tiče poreza, nije istina da se do 2019. nije naplaćivao porez, jedan moj drug je honorarno radio za neke Amere 2015, i sećam se da je tada bila neka granica od recimo 3000 dolara do koje se nije plaćao porez, pa se on sa njima dogovorio da mu jedan deo isplate pre nove godine, a drugi nakon, kako bi izbegao bilo kakve probleme. 

 

Tvoj drug je napravio gresku kao i hiljade drugih.

 

Ja ne znam sta je tu komplikovano - nije nikada postojao nikakav limit ispod kojeg se ne placa porez. Osim neoporezivog iznosa koji je minoran i nebitan za ovu pricu. Ti iznosi koji se pominju (a cesto ni oni nisu tacni) su iznosi iznad kojeg placas ekstra porez. Znaci dodatni porez na porez koji se vec placa.

 

A sta se desava, drzava se sada kada je u buli kasno setila da bi mogla da uzme neke pare silovanjem zakona koje sama ne primenjuje da bi se iz te bule delimicno izvukla. Ukratko.

Edited by McLeod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Država ponudila povećanje normiranih troškova sa 20 na 43, otpis kamata i reprogram na 10 godina. Prilično fer predlog samo bih ja dodao otpis mrtvih doprinosa i da bude top predlog.

 

Ovakav predlog odbijen od strane Udruženja. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, NMX said:

Država ponudila povećanje normiranih troškova sa 20 na 43, otpis kamata i reprogram na 10 godina. Prilično fer predlog samo bih ja dodao otpis mrtvih doprinosa i da bude top predlog.

Ovakav predlog odbijen od strane Udruženja. 

 

 

Sta tacno mislis kad kazes "otpis mrtvih doprinosa"? Da se ne plate doprinosi na koje ionako nije predvidjeno da ide penzija? To je naravno ok. Ili ako se nadje mehanizam da se ovo priznaje za penziju, da bude opciono placanje. 

 

A sta sa zdravstvenim osiguranjem? I to treba otpisati. I ono osiguranje od nezaposlenosti (ako se i to trazilo).

I onda ostaje samo porez na prihod koji ce biti bez kamata i uz povecane normirane troskove, pa jos ko ima veliku sumu da plati moze na 10 godina.

 

I onda sve u paketu je relativno fer.

 

Da freelanceri i kockari oproste drzavi sto im nije slala cestitku svake godine. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Sta tacno mislis kad kazes "otpis mrtvih doprinosa"? Da se ne plate doprinosi na koje ionako nije predvidjeno da ide penzija? To je naravno ok. Ili ako se nadje mehanizam da se ovo priznaje za penziju, da bude opciono placanje. 

 

A sta sa zdravstvenim osiguranjem? I to treba otpisati. I ono osiguranje od nezaposlenosti (ako se i to trazilo).

I onda ostaje samo porez na prihod koji ce biti bez kamata i uz povecane normirane troskove, pa jos ko ima veliku sumu da plati moze na 10 godina.

 

I onda sve u paketu je relativno fer.

 

Da freelanceri i kockari oproste drzavi sto im nije slala cestitku svake godine. 

 

 

 

Da penziono bude opciono. Ko hoće, pa da mu se piše, neka plati (na rate). Ko neće, otpis. Zdravstveno nema nikakvog smisla. Za nezaposlenost mislim da nije ni obračunavana. 

 

I porez na 10 godina, uz otpis kamate.

 

E sad, ako ja dobro razumem frilens predstavnike (mila majko, onaj Pogačar je majmun ranga kao da ga je Psiho lično poslao) oni neće ni takav predlog nego da se promeni zakon i zaboravi šta je bilo a plaća od momenta novog zakona, što je bezobrazluk par ekselans. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

OK, onda se slazemo. 

 

A pazi, to za "puj pike ne vazi", i ima i nema nekog smisla. 

Nema bas mnogo smisla cimati nekoga ko je imao prilive povremene i u manjoj meri, hajde da kazemo 300eur mesecno kad se usrednji na celu godinu. To je sitno za drzavu, a i taj poreski inspektor nesto kosta majku mu.  A mora skoro pa isti posao da odradi i za ovog sto je imao 300eur i onaj koji je imao 3000+eur. 

 

Ali kako sada preseci i odrediti neku granicu? Ili da krenu od ovih koji su najvise svlacili para pa dokle se stigne, ko prezivi od manjih dobro mu je... ali po primerima za koje sam cuo, gadjaju i ove sitne. To nema smisla. 

 

Drugi razlog zasto ne bi imalo smisla ici unazad jeste taj da je bilo i onih koji su hteli da plate a nisu mogli jer niko nije znao da im kaze kako. Sto kaze Mali "angazujte poreskog savetnika"... ccc... to je licemerno. 

 

Tako da sve u svemu, ako ima dobre volje sa strane drzave, trebalo bi da progledaju kroz prste ovim malima, a gadjaju samo x% velikih i tako da se zavrsi. 

 

I ti veliki mi nisu jasni, jbt uzimas po x hiljada eura mesecno a nisi ni pausalac. Zasto jbt? Ajde razumem onog koji svlaci 300eur mesecno u proseku, njemu bi pausal skoro sve pojeo. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, NMX said:

Država ponudila povećanje normiranih troškova sa 20 na 43, otpis kamata i reprogram na 10 godina. Prilično fer predlog samo bih ja dodao otpis mrtvih doprinosa i da bude top predlog.

 

Ovakav predlog odbijen od strane Udruženja. 

 

 

 

Ispravi me ako grešim, to onda znači da je 57% prihoda oporezivo. Porez ostaje 46% ako nemaš zdravstveno, znači od ukupne sume ispadne 0.46 * 0.57, odnosno 26.22% je ukupni rashod, a još manje ako imaš zdravstveno. 

 

Ako je tako, brojka nije tako loša, plus što otplata duga može da se razvuče. 

 

Ja bih još na dalje dodao minimalnu zaradu koja se ne oporezuje, da pokrije ljude koji zarade par stotina evra, njima ništa ne bih uzeo. Na taj način bih svojevrsno stimulisao razvoj servisne industrije. 

 

Ne verujem da će država opisati zdravstveno ili penzijsko, ako to uradi s frilenserima, onda nekad neka druga grupa takođe ima argument da traži da joj penzijsko i zdravstveno budu opcioni a to prazni direktan priliv u državnu kasu. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, stefan81888 said:

Ne verujem da će država opisati zdravstveno ili penzijsko, ako to uradi s frilenserima, onda nekad neka druga grupa takođe ima argument da traži da joj penzijsko i zdravstveno budu opcioni a to prazni direktan priliv u državnu kasu. 

 

Verovatno nece jer niti ima volje niti mehanizma da se to prizna za neku penziju, cini mi se. 

I nema sta ko drugi da trazi opciono penzijsko na osnovu ovoga, ako ima mehaniza da im se to racuna u penziju. Ovo je slucaj samo za ovo retroaktivno racunanje poreza i doprinosa. 

 

Da, bilo bi zanimljivo da bude opciono svima, kao sto sam vec navodio ovde u temi ali to je veliki mind shift za Srbiju. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...