Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

5 hours ago, stray_cat said:

...

Nekakvi frilenseri, na niški književni-moderni jezik, opisani....

Quote

 

Bila jedna porodica. Tatko beše malko zaulav, ali što im radiš, drugi im ga nametnuli nesu ga sami birali.

I tatko imao nekolko deca, muški, ženski, al svi bili različiti, jedan radio, drugi nije, al bio jedan malečak što čačkao nešto po kompjuter (pokazao mu čiča iz Sloveniju), i taj mali poče da zaradjuje poneki dinar.

 

I njega niko nije ni pitao šta radi, nit ga ko pitao od kude mu pare da kupi nov kompjuter, svi si imali neki poso. A mali, dete ko dete, kupovalo si igračke, kupovalo i za kuću leba i s leba, kafu, sokovi gosti kad dodju.

 

I tako u jedan trenutak u kuću upade kriza, tatko ostade bez poso, i da bi održao mir u kuću, da niko ne sazna da neje više sposoban da upravlja s kuću on se setija da malečak nešto zaradjuje.

 

Nadje on sve artije u fijoku, i vide da je malečki za 5-6 godine fine pare zaradija, i padne mu na pamet strašna ideja. Da uzme od malečkog pare da pokrpi rupe ko kućni budžet jer mora pomaga i na drugu decu, i na onu što rade a bogami i na oni što nikad s prst nesu mrdnuli, za nji treba najviše.

 

I sad malečak ne mož se objasni s tatka i familiju da je on te pare sve ove godine trošija, da je kupovao leba, s leba, kafu, sol, šećer, da si plaćao ekskurzije, patike, mobilni telefoni, i da gi je prebejao ali i da je toj njegova stvar, jer nit je od koga tražio pare nit pomoć, nit je pa na štetu sedeja dom, nego je još i doprineo.

 

I šta može tatko na kraj da uradi, sin pare nema od kude da mu izvadi, ostala braća si ćutiv, i na malečkoga ostaje jedino da si ode iz kuću, a ostali nek si žive sa zaulavog tatka.

 

Svaka sličnost sa današnjom situacijom i "zaulavim tatkom" je namerna...

Ako nekom treba prevod, tu sam, neko vreme...:reading:

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Doc Holiday said:

Ovo je samo jedna igrarija i na kraju će On da se pojavi kao spasilac i kaže da su freelanceri u pravu!

 

I Tito je rekao da su studenti u pravu... pa su studenti zaigrali Kozaracko kolo misleci da su pobedili, a narednih godina oni najglasniji u prostestima su najebali. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Kooineeperk said:

 

I Tito je rekao da su studenti u pravu... pa su studenti zaigrali Kozaracko kolo misleci da su pobedili, a narednih godina oni najglasniji u prostestima su najebali. 

 

Ovde bi najbolja scena bilo to kolo, to da vidim da mi ulepša dan. Monti Pajton scena 🙂

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Quote

Na pitanje koji su argumenti kojima URI traže da im se otpišu porezi i doprinosi, Pogačar za DW kaže da se zakon uopšte nije primenjivao, kao i da Poreska uprava uopšte nije mogla da vrši kontrolu prihoda do 2019. godine, što su, kako je rekao, na sastanku potvrdili i predstavnici vlade.

„Samim tim, nisu mogli ni da primenjuju taj zakon i naravno da ne mogu da traže te obaveze unazad. Oni su utvrdili naknadno da su ljudi prihodovali, ali tada nisu mogli da utvrde. Ako oni nisu mogli da kontrolišu, a sad su rešili da kontrolišu. To znači da ceo taj postupak nije funkcionisao, ni zakon, ni Poreska uprava – jasno je da ne mogu da naplaćuju, iako je zakon bio na snazi. Zakon je krnj i Poreska uprava nije radila svoj posao. To je ono što tvrdimo“, rekao je Pogačar.

On je dodao i da Poreska uprava „nije obaveštavala građane o porezima, što je njihova obaveza“, kao i da je ljudima davala „pogrešne informacije“.

Pogačar je odgovorio odrečno na pitanje da li te pogrešne informacije Poreske uprave imaju napismeno, a na konstataciju novinara da zakon postoji već 20 godina, da „neznanje prava škodi“ i da to nije problem Poreske uprave, Pogačar je prekinuo razgovor i dao telefon advokatici, uz komentar da ne zna da li razgovara sa novinarom ili Anom Brnabić.

 

Koliko god mi bilo žao ljudi koji su zaista frilensom zaradili pare koje bi u normalnoj situaciji upale u neoporezivi iznos ili bile oporezovane tek jedva, toliko bih voleo da se poreska uprava ovakvim majmunima najebe majke za sve pare. Pazi ti ovaj bezobrazluk krv ti jebem...

 

Ne znam koja se ekipa uvalila da predstavlja frilensere ali ono, kao da ih je Poreska uprava lično birala. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@NMX jeste lik malo radikalan i kratak mu je fitilj, nekada na barata argumentima valjano pa cak i kad ih ima. Jbg, nije politicar. Ali kad vec nije proslo normalnim razgovorima (Digitalna Zajednica) onda ispada da su ovakvi likovi sledeci pokusaj.

 

S druge strane, vise ni jednom novinaru ne verujem, Trudim se uvek da nadjem izjave ljudi i cujem sta su rekli a ne sta su novinari prenosili. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, NMX said:

 

 

Koliko god mi bilo žao ljudi koji su zaista frilensom zaradili pare koje bi u normalnoj situaciji upale u neoporezivi iznos ili bile oporezovane tek jedva, toliko bih voleo da se poreska uprava ovakvim majmunima najebe majke za sve pare. Pazi ti ovaj bezobrazluk krv ti jebem...

 

Ne znam koja se ekipa uvalila da predstavlja frilensere ali ono, kao da ih je Poreska uprava lično birala. 

Oni su još bolji, što je rekla Ana Brnabić, da ima nekih koji su kockanjem zaradili po 50,000 evra a hoće da se provuku kao frilenseri. Dobro, možda je suma preuveličana, ali svakako ima i takvih. Alo, to su kockari, nisu nikakvi frilenseri, a ovi ako hoće da ih shvate ozbiljno i da stvarno nešto urade taj kukolj treba da najure iz tog udruženja ili šta je već. 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Kooineeperk said:

@NMX jeste lik malo radikalan i kratak mu je fitilj, nekada na barata argumentima valjano pa cak i kad ih ima. Jbg, nije politicar. Ali kad vec nije proslo normalnim razgovorima (Digitalna Zajednica) onda ispada da su ovakvi likovi sledeci pokusaj.

 

S druge strane, vise ni jednom novinaru ne verujem, Trudim se uvek da nadjem izjave ljudi i cujem sta su rekli a ne sta su novinari prenosili. 

U normalnom svetu se "kratak fitilj" prevodi kao glup covek, neko ko nema kontrolu nad sobom.  E ljudi ako izaberete takvog da vas predstavlja, necete se usreciti.  Radovalo bi me da nadjete resenje i da radite u skladu sa zakonom i bez glavobolje, ali se bojim da ce na kraju najvise profitirati vlast.  Nadjite bre jace igrace, mora da ih ima medju vama, a ako bas nema platite nekome da vas zastupa na pametan nacin.   Samo nemojte da angazujete nekog Kalimera. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Newcastle said:

U normalnom svetu se "kratak fitilj" prevodi kao glup covek, neko ko nema kontrolu nad sobom.  E ljudi ako izaberete takvog da vas predstavlja, necete se usreciti.  Radovalo bi me da nadjete resenje i da radite u skladu sa zakonom i bez glavobolje, ali se bojim da ce na kraju najvise profitirati vlast.  Nadjite bre jace igrace, mora da ih ima medju vama, a ako bas nema platite nekome da vas zastupa na pametan nacin.   Samo nemojte da angazujete nekog Kalimera. 

 

Nit sam ga ja birao niti imam veze sa situacijom, pratim jer me zanima. 

 

Kratak fitilj uopste ne znaci da je nego glup. Pa cak ni to da nema kontrolu nad sobom. To su totalno razlicite osobine. 

Kad sam vec pomenuo pojam "radikalno" eto ti primer Seselja, rekao bih da i on ima kratak fitilj, lako plane, a zapravo uopste nije glup covek (na strani njegovi radikalni stavovi - to nema veze sa gluposcu). 

 

Da se mi vratimo na ekonomsko/politicki deo ovog problema. Ovo je win-win situacija za rezim, ako popuste, mozda time i prevare nekog od onih na koje ovo utice da ili glasaju za njih sledeci put ili barem ostanu apstinenti. Ukoliko ne popuste, mozda ce nekog apstinenta naterati da glasa protiv njih na sledecim izborima, mada je izvesnije da ce naterati veliki broj takvih ljudi da zapravo zapale iz Srbije (i samim tim verovatno i ne budu glasaci, jer mali broj je onih u belom svetu koji se cimaju da glasaju). 

 

A sta dalje? Kakvo oporezivanje posle napraviti? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

 

Nit sam ga ja birao niti imam veze sa situacijom, pratim jer me zanima. 

 

Kratak fitilj uopste ne znaci da je nego glup. Pa cak ni to da nema kontrolu nad sobom. To su totalno razlicite osobine. 

Kad sam vec pomenuo pojam "radikalno" eto ti primer Seselja, rekao bih da i on ima kratak fitilj, lako plane, a zapravo uopste nije glup covek (na strani njegovi radikalni stavovi - to nema veze sa gluposcu). 

 

Da se mi vratimo na ekonomsko/politicki deo ovog problema. Ovo je win-win situacija za rezim, ako popuste, mozda time i prevare nekog od onih na koje ovo utice da ili glasaju za njih sledeci put ili barem ostanu apstinenti. Ukoliko ne popuste, mozda ce nekog apstinenta naterati da glasa protiv njih na sledecim izborima, mada je izvesnije da ce naterati veliki broj takvih ljudi da zapravo zapale iz Srbije (i samim tim verovatno i ne budu glasaci, jer mali broj je onih u belom svetu koji se cimaju da glasaju). 

 

A sta dalje? Kakvo oporezivanje posle napraviti? 

Ovo nije tebi licno upuceno, pa nema potrebe da se pravdas. 

 

Govorim ti o percepcji normalnog sveta - neko ko ne kontrolise svoje postupke ne moze da upravlja nicim smislenim.   E sada ovo o Seselju, tesko je o tome govoriti.  Ako ga smatras inteligentnim onda tu razgovor ubrzo prestaje.  Rec je tu o seljackoj lukavosti - mudrosti podlaca, svadjalackom mentalitetu, nesrecnom detinjstvu, ekstrovertnoj licnosti i ko zna cemu jos, stvarno dalekom od stvarne inteligencije normalnog sveta.  

 

Slazem se sa trecim pasusom - velike su sance da ce vlast profitirati najvise.  

 

A kad zlo prodje, moze se zakon promenti, ali sve dok postoje zdravstveni i penzioni sistem u sadasnjem obliku bice tesko ocekivati drasticna umanjenja u sferi doprinosa.  Verovatno ce  oni freelancer-i koji u zemlju unose svoj devizni prihod biti poreski stimulisani, ali se opet tu ne mogu ocekivati neke  velike promene - par % poreskog umanjenja ce biti sve sto se nudi, a doprinosi ce verovatno biti isti kao danas.  Cesto se cuje prica o slobodnom izboru gde ce neko da se leci i kako ce da brine o penziji - mi smo jako daleko od toga, jer pomenuti sistemi nisu dizajnirani da funkcionisu u okruzenju konkurencije.  Mala je verovatnoca da ce se neka buduca drzava odreci ova dva ogromna sistema, jer bi to znacilo odricanje od velikog broja glasova.  Slican slucaj je i u vecini zapadno-evropskih drzava, pa zbog toga verujem da se to nece skoro menjati, nazalost.  Naravno, oni koji te doprinose placaju moraju i da imaju korist od njih - dakle zdravstveno osiguranje i uvecanje sume za obracun penzije.  Naplata poreza i doprinosa za poslednjih pet godina je apsurd - verujem da ce zavrsit naplatom, ili bar pokusajem naplate za poslednju godinu.  Ne smatram da je to u redu,  samo mislim da ce se to desiti. 

Edited by Newcastle
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

 

 

A sta dalje? Kakvo oporezivanje posle napraviti? 

 

Hajmo malo o ovome.

 

Neki predlog koji bi bio prihvatljiv bi bio sledeći:

 

- Otpis doprinosa za koji nisu plaćeni

- Otpis kamate na doprinose koji nisu plaćani

- Otpis kamata na porez koji nije plaćen

- Dug za porez na 24 rate

 

To je što se tiče postojećeg stanja.

 

Što se tiče budućeg stanja, nešto ovako:

 

- Obavezni neoporezivi iznos najmanje u vrednosti neoporezivog iznosa za zarade, mesečno (to je nekih 18k mesečno, pa puta 12 jer frilenseri nemaju iste prihode svaki mesec). Ako imaju iste prihode svaki mesec, to nije frilens.

- Preko neoporezivog iznosa isti % poreza kao za zarade

- PIO i zdravstveno da se plaća i uvažava na isti način kao i za zaposlene. Ako frilenser želi. 

- Isto na iznos preko neoporezivog iznosa

- Tačno da se definiše šta je radnik na internetu, da ne bude kao sa ovom sada situacijom da jebeni likove koji su mlatili keš na bet365 sebe zovu frilenserima. Dakle, taksativno nabrojane grupe zanimanja. 

 

I to je to. Sve preko toga je čist bezobrazluk. Iovako je bezobrazluk ali mora se naći rešenje zbog većine koja nije prihodovala neke značajne cifre a najebala bi podjednako kao i ekipa koja je lepe pare namlatila i koja će na kraju najbolje proći.

 

E, da. I da se ljudima koji potvrde da su plaćali porez kao ostali drugi prihod (član 85. zakona, stav 1, tačka 16) da se prizna poreski kredit u iznosu plaćenom preko onoga što će ekipa koja se buniti platiti. Da ne ispadnu ljudi magarci.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, NMX said:

 

Hajmo malo o ovome.

 

Neki predlog koji bi bio prihvatljiv bi bio sledeći:

 

- Otpis doprinosa za koji nisu plaćeni

- Otpis kamate na doprinose koji nisu plaćani

- Otpis kamata na porez koji nije plaćen

- Dug za porez na 24 rate

 

To je što se tiče postojećeg stanja.

 

Što se tiče budućeg stanja, nešto ovako:

 

- Obavezni neoporezivi iznos najmanje u vrednosti neoporezivog iznosa za zarade, mesečno (to je nekih 18k mesečno, pa puta 12 jer frilenseri nemaju iste prihode svaki mesec). Ako imaju iste prihode svaki mesec, to nije frilens.

- Preko neoporezivog iznosa isti % poreza kao za zarade

- PIO i zdravstveno da se plaća i uvažava na isti način kao i za zaposlene. Ako frilenser želi. 

- Isto na iznos preko neoporezivog iznosa

- Tačno da se definiše šta je radnik na internetu, da ne bude kao sa ovom sada situacijom da jebeni likove koji su mlatili keš na bet365 sebe zovu frilenserima. Dakle, taksativno nabrojane grupe zanimanja. 

 

I to je to. Sve preko toga je čist bezobrazluk. Iovako je bezobrazluk ali mora se naći rešenje zbog većine koja nije prihodovala neke značajne cifre a najebala bi podjednako kao i ekipa koja je lepe pare namlatila i koja će na kraju najbolje proći.

 

E, da. I da se ljudima koji potvrde da su plaćali porez kao ostali drugi prihod (član 85. zakona, stav 1, tačka 16) da se prizna poreski kredit u iznosu plaćenom preko onoga što će ekipa koja se buniti platiti. Da ne ispadnu ljudi magarci.

Isto razmišljamo, samo bih ja dao na više rata, jer ako će gledati 5 godina unazad, neka daju i na 60 rata.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Green23 said:

Isto razmišljamo, samo bih ja dao na više rata, jer ako će gledati 5 godina unazad, neka daju i na 60 rata.

 

Ok. I to je pitanje matematike. Neka bude i 60. Samo, evo gde sam ako frilens ekipa neće i za ovakav predlog reći da je skandalozan  i slično.

 

Nego, naleteh na mimčinu godine :lol_2:

 

Kako su frilenseri videli da ih zakon ne prepoznaje:

 

EsCgyUUXIAYS-eo?format=jpg&name=medium

 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

 

Hajmo malo o ovome.

 

Neki predlog koji bi bio prihvatljiv bi bio sledeći:

 

 

Malo sam ti dopunio:

- Otpis doprinosa za koji nisu plaćeni (ovo bih cak stavio opciono - ako zelis da ti se racuna u staz, izvoli plati)

- Otpis kamate na doprinose koji nisu plaćani (da)

- Otpis kamata na porez koji nije plaćen (da)

- Dug za porez na 24 rate (kao sto je receno, povecati i staviti da svako odabere sta mu odgovara - ako je drzavi frka za pare, a jeste, dati popust onima koji hoce sve da uplate odmah)

- Otpis zdravstvenog osiguranja (jer nije ni koristeno)

- Otpis osiguranja od nezaposlenosti (mislim da i ovo traze)

 

 

1 hour ago, NMX said:

Što se tiče budućeg stanja, nešto ovako:

 

- Obavezni neoporezivi iznos najmanje u vrednosti neoporezivog iznosa za zarade, mesečno (to je nekih 18k mesečno, pa puta 12 jer frilenseri nemaju iste prihode svaki mesec). Ako imaju iste prihode svaki mesec, to nije frilens.

- Preko neoporezivog iznosa isti % poreza kao za zarade

- PIO i zdravstveno da se plaća i uvažava na isti način kao i za zaposlene. Ako frilenser želi. 

- Isto na iznos preko neoporezivog iznosa

- Tačno da se definiše šta je radnik na internetu, da ne bude kao sa ovom sada situacijom da jebeni likove koji su mlatili keš na bet365 sebe zovu frilenserima. Dakle, taksativno nabrojane grupe zanimanja. 

 

I to je to. Sve preko toga je čist bezobrazluk. Iovako je bezobrazluk ali mora se naći rešenje zbog većine koja nije prihodovala neke značajne cifre a najebala bi podjednako kao i ekipa koja je lepe pare namlatila i koja će na kraju najbolje proći.

 

E, da. I da se ljudima koji potvrde da su plaćali porez kao ostali drugi prihod (član 85. zakona, stav 1, tačka 16) da se prizna poreski kredit u iznosu plaćenom preko onoga što će ekipa koja se buniti platiti. Da ne ispadnu ljudi magarci.

Bold1: sa ovim se ne slazem, znam ljude koji svakog meseca imaju, neki cak i iste sume jer rade samo za jednog klijenta, stranog, i ne mogu drugacije da naplate.

Bold2: slazem se, ok je isti %, samo bih radi pojednostavljivanja celog procesa napravio da se ovaj porez placa na godisnjem nivou. Ili polugodisnjem. Jedan od razloga neplacanja ovoga je sto je obicnom smrtniku to spansko selo - sta, kako, koliko?! A kad pita Poresku oni ni malo pomoci ne ponude, cak se i smeju.

Bold3: Ovo je vazno, mozda neko hoce privatno zdravstveno i privatno penziono.

 

 

Jednu stvar o kojoj nisi razmisljao a ekstremno vazna je - sta kad se freelancer razboli, ili ode na trudnicko/porodiljsko? Ko placa to bolovanje? Drzava?! Ako DA, kako? Ako NE, zasto NE?! Zasto bi onda freelancer-i placali iste namete ako nemaju ista prava kao i zaposleni?!

 

Ako je odgovor DA i napravi se mehanizam onda je ok da placaju sve iste namete. 

Ako je odgovor NE onda zaista nema smisla nametati isto sto i zaposlenima. Onda je potrebna neka laksa verzija pausalaca i da se zajebe sa onim testom samostalnosti (pogotovo za te prihode iz inostranstva). 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, NMX said:

- Otpis doprinosa za koji nisu plaćeni

- Otpis kamate na doprinose koji nisu plaćani

- Otpis kamata na porez koji nije plaćen

- Dug za porez na 24 rate

Ovo bi bilo prihvatljivo uz veći broj rata.

 

Što se tiče budućeg rešenja, porez maks. između 10 i 20% zavisno od visine prihoda. Bilo kakvo plaćanje doprinosa je apsolutno neprihvatljivo pa makar da te uplate značile za promenu i mogućnost korišćenja tih neželjenih i netraženih usluga. Odnosno da budem precizniji, nisu usluge netražene i neželjene već institucije, koje ih pružaju i kvalitet, u kojem ih pružaju. Neka smisle način da ne može ko god hoće da koristi državne zdravstvene usluge kao tobož "nezaposlen", da ne bi bilo zloupotreba. Ja, što se mene lično tiče, sam dosledan pa od države ne želim ni vakcinu. Koristiću je, ako mogu da je platim, i to isključivo kod privatnika.

 

Radi se prosto o tome da većina freelancera, sve i da hoće, zbog fluktuacija u obimu posla i prihodima ne može sebi da dozvoli ni bolovanja ni godišnje odmore. Jeste, možeš da ideš na plažu, na splav, u kafić, kada god hoćeš, ali sa laptopom tamo da radiš, a ako uživaš u bilo čemo od toga, smeši ti se noćni rad do 4 ujutru. Klijent ti se navikne na to da si uvek na raspolaganju i, ako se odlučiš na dve nedelje odmora, mora da koristi alternativnog vendora/source pa može iz inercije i da nastavi sa alternativom. Na početku freelancinga sam lepo krenuo pa uzeo dve nedelje odmora i posle dva meseca slabo imao posla. U međuvremenu imam status da me jedva čekaju da nastavim da radim, ali uzimam odmor samo za dane vožnje do Grčke i nazad. Svo ostalo vreme sam available, kako god da se osećao i kakve god druge obaveze i probleme imam. Ukratko, nema ni bolovanja ni godišnjeg odmora, nezavisno da li ti to uplaćivao i država ti to omogućavala ili ne. Takav je jednostavno posao. Trudna freelancerka će raditi do zadnjeg dana pred porođaj i najkasnije nedelju dana nakon porođaja. Znam freelancerku, koja je svoju terapiju od raka provela maltene svo vreme radeći. Ne bunim se, ima posao svakako svojih prednosti i sloboda. Ako ništa drugo, da ne gledam smrdljive srpske post-komunističke privatničke izrabljivače, koji i sponzorišu ovu akciju države.

 

Ukratko, nezavisno od toga da li freelancer svoje uplate doprinosa može i da koristi, sam karakter posla mu to neće dopustiti. Onda čemu svrha tih uplata?

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Newcastle said:

Govorim ti o percepcji normalnog sveta - neko ko ne kontrolise svoje postupke ne moze da upravlja nicim smislenim.   E sada ovo o Seselju, tesko je o tome govoriti.  Ako ga smatras inteligentnim onda tu razgovor ubrzo prestaje.  Rec je tu o seljackoj lukavosti - mudrosti podlaca, svadjalackom mentalitetu, nesrecnom detinjstvu, ekstrovertnoj licnosti i ko zna cemu jos, stvarno dalekom od stvarne inteligencije normalnog sveta. 

 

Takav jedan je koliko do juce imao pristup kofercetu sa crvenim dugmetom. Pa ti vidi. 😄 

 

O Seselju, mozda sam los primer izabrao, ali zaista se ne moze reci da je "glup". Zao, podlac, svadjalica - sve to da i ko zna sta jos. Da li je inteligentan? Pa jeste nadprosecno, inace ne bi zavrsio pravni fakultet, bio profesor, vodio stranku i sta ti ja znam sta jos. Jbg, to jednostavno ne moze neko ko je glup. 

 

Tako i ovaj lik (da se vratimo na temu), zaboravih mu ime, nije glup ali je ipak upitan njegov kvalitet za tu "funkciju". Problem je sto oni kvalitetniji nece ovim da se cimaju i eksponiraju. 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Akiro said:

Ovo bi bilo prihvatljivo uz veći broj rata.

 

Što se tiče budućeg rešenja, porez maks. između 10 i 20% zavisno od visine prihoda. Bilo kakvo plaćanje doprinosa je apsolutno neprihvatljivo pa makar da te uplate značile za promenu i mogućnost korišćenja tih neželjenih i netraženih usluga. Odnosno da budem precizniji, nisu usluge netražene i neželjene već institucije, koje ih pružaju i kvalitet, u kojem ih pružaju. Neka smisle način da ne može ko god hoće da koristi državne zdravstvene usluge kao tobož "nezaposlen", da ne bi bilo zloupotreba. Ja, što se mene lično tiče, sam dosledan pa od države ne želim ni vakcinu. Koristiću je, ako mogu da je platim, i to isključivo kod privatnika.

 

Radi se prosto o tome da većina freelancera, sve i da hoće, zbog fluktuacija u obimu posla i prihodima ne može sebi da dozvoli ni bolovanja ni godišnje odmore. Jeste, možeš da ideš na plažu, na splav, u kafić, kada god hoćeš, ali sa laptopom tamo da radiš, a ako uživaš u bilo čemo od toga, smeši ti se noćni rad do 4 ujutru. Klijent ti se navikne na to da si uvek na raspolaganju i, ako se odlučiš na dve nedelje odmora, mora da koristi alternativnog vendora/source pa može iz inercije i da nastavi sa alternativom. Na početku freelancinga sam lepo krenuo pa uzeo dve nedelje odmora i posle dva meseca slabo imao posla. U međuvremenu imam status da me jedva čekaju da nastavim da radim, ali uzimam odmor samo za dane vožnje do Grčke i nazad. Svo ostalo vreme sam available, kako god da se osećao i kakve god druge obaveze i probleme imam. Ukratko, nema ni bolovanja ni godišnjeg odmora, nezavisno da li ti to uplaćivao i država ti to omogućavala ili ne. Takav je jednostavno posao. Trudna freelancerka će raditi do zadnjeg dana pred porođaj i najkasnije nedelju dana nakon porođaja. Znam freelancerku, koja je svoju terapiju od raka provela maltene svo vreme radeći. Ne bunim se, ima posao svakako svojih prednosti i sloboda. Ako ništa drugo, da ne gledam smrdljive srpske post-komunističke privatničke izrabljivače, koji i sponzorišu ovu akciju države.

 

Ukratko, nezavisno od toga da li freelancer svoje uplate doprinosa može i da koristi, sam karakter posla mu to neće dopustiti. Onda čemu svrha tih uplata?

 

 

A pazi sad ovo. Moja supruga je advokat i ona neće koristiti nikakvo trudničko, porodiljsko itd. Moja ujna ima butik i isto tako nije ništa koristila. Obe plaćaju porez, a koriste privatno zdravstveno. Imam još ovakvih primera. Da budemo jasni, nisam ja ovde ni na čijoj strani. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Razlika je u tome sto oni tu opciju imaju, a frilenseri nemaju nikako. Zato sto mora da se napravi poseban mehanizam, mozda cak i zakon, koji bi to pokrivao.

To nigde na svetu ne postoji, vec je sve izmedu ugovornih strana. Posto se frilenser svuda tretira kao eksterni saradnik, nema beneficije (najcesce) in-house zaposlenog.

 

I to je tako, i frilenseri su ok sa tim, zbog prirode posla.

 

Ali isto tako nijedna drzava na svetu, apsolutno nigde, i ne pokusava da ih izjednaci sa zaposlenima koji rade in-house u drzavi za firmu koja bar ima predstavnistvo ovde (strana domaca nebitno). I zbog toga sto nemaju iste beneficije, nemaju ni iste obaveze.

 

I generalno, mislim da ovakve gluposti padaju na pamet samo bivsim socijalistickim drzavama. Ali i one na kraju dodju sebi, pa se napravi bolji dil, kao recimo u Makedoniji.

 

Samo mi izmisljamo toplu vodu.

Edited by McLeod
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Cini mi se da juce negde naleteh na naslov da drzava namerava da oporezuje i zarade ljudima koji rade na brodovima,negovateljicama koje napolju rade i ne znam kome jos. Samo sam naslov video,nisam citao tekst.

Kako bi to bilo sprovedeno? Ima li neko da napise neku o tome?

Link to comment
Share on other sites

Da, po principu rezidentnosti, ako si ovde pola godine iako prihodujes napolju, ovde si duzan da placas porez. A kako to zamisljaju je bas beyond me, narocito za devojke koje cuvaju decu po belom svetu.

 

Poznajem jednu devojku koja to radi, uglavnom je po Dubaiju, mada je bila i u drugim zemljama na BI, bila je u Svajcarskoj i Austriji. Placaju je ili na ruke ili na racun koji je otvoren u toj zemlji.

 

Ona uglavnom salje svojima pare, nosi malo kesa, placa stranom karticom ovde. Ne vidim nacin da joj iko ikako naplati porez.

 

Jedini nacin je centralni sistem koji ce se uvesti u EU i mi cemo se pridruziti tome, pa da se dele informacije o drzavljanima koji rade napolju, ali to ko zna kad ce kod nas zaziveti, a i cisto sumnjam da ce vaziti za Svajcarsku i van Evrope.

 

Love u mutnom i pokusavaju da nateraju sto vise ljudi da se sami prijave.

 

Ovima po brodovima mozda ima sanse da naplate ako idu preko domaceg racuna.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, McLeod said:

Razlika je u tome sto oni tu opciju imaju, a frilenseri nemaju nikako. Zato sto mora da se napravi poseban mehanizam, mozda cak i zakon, koji bi to pokrivao.

To nigde na svetu ne postoji, vec je sve izmedu ugovornih strana. Posto se frilenser svuda tretira kao eksterni saradnik, nema beneficije (najcesce) in-house zaposlenog.

 

I to je tako, i frilenseri su ok sa tim, zbog prirode posla.

 

Ali isto tako nijedna drzava na svetu, apsolutno nigde, i ne pokusava da ih izjednaci sa zaposlenima koji rade in-house u drzavi za firmu koja bar ima predstavnistvo ovde (strana domaca nebitno). I zbog toga sto nemaju iste beneficije, nemaju ni iste obaveze.

 

I generalno, mislim da ovakve gluposti padaju na pamet samo bivsim socijalistickim drzavama. Ali i one na kraju dodju sebi, pa se napravi bolji dil, kao recimo u Makedoniji.

 

Samo mi izmisljamo toplu vodu.

Mora sistemski da se definišu slobodne profesije, kod kojih su uslovi poslovanja jednostavno drugačiji od in-house zaposlenih. I kada se krene od toga, ima tu masa profesija, koje plaćaju ili ne plaćaju paušalu, zamatlije na primer, a gospod bog ne može da utvrdi koliko stvarno zarađuju jer većinu para uzimaju u kešu. Neki tavore a neki se, bogami, i razvaljuju od para. Freelanceri su sad na tapetu jer je to određenim privrednim strukturama u interesu da ih shebe (i to samo IT-evce, ostali su kolateralna šteta), a relativno lako ih je i odrediti jer primaju pare iz inostranstva na račun. Što se nije digla dreka na zubare, lepo naplaćuju, a ne sećam se kod ijednog, pa i onih najskupljih, da sam dobio račun. I advokati se nešto ne ubiše od izdavanja računa, sreća pa mi retko trebaju. O pevaljkama, koje uveseljavaju AvAv-ovo biračko telo, tek da ne govorimo.

 

Ima tu mnogo što-šta sistemski da se reši, ali kao što već znamo, iz određenih razloga i interesa su freelanceri sad na tapetu,

Edited by Akiro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cini mi se da ljudi ne razumeju zdravstveni sistem koji ovde postoji. On se zasniva na solidarnom pristupu - to znaci placaju svi dok su mladi i zdravi da bi mogli da se lece i oni koji to nisu.  Za zaposlene nikada nije postojao izbor - hocu ili necu da imam drzavno zdravstveno osiguranje, i to je zato sto  sistem drugacije ne moze da funkcionise.  Kada ljudi kazu "ja se lecim privatno" - sve je to tacno dok se ne desi neki tezak slucaj - nesreca sa visestrukim prelomima, potreba za kardio ili neuro hirurgijom, leukemija, rak.... Ogromna vecina lecenje u ovakvim slucajevima ne moze da plati, cak i u slucaju da su privatne ustanove u stanju da pruze takvo lecenje (a jos uvek nisu).  Onda, gledano iz ugla i neke normalne drzave i bilo koje druge, danas jos ne postoje uslovi da se postojeci zdravstveni sistem zameni drugim.  To je razlog zbog koga ne treba ocekivati da ce se doprinosi za zdravstveno osiguranje ukinuti  u doglednoj buducnosti. To nema veze sa kvalitetom usluge, vec sa mogucnoscu pruzanja i placanja najslozenijih usluga. Tako da mislim da bi svi oni koji zive od pruzanja freelance usluga trebalo da svoj nastup u pregovorima zasnuju i na razumevanju sistema, da bi znali dokle realno mogu da idu, odnosno sta je maksimum u pregovorima.  Cim se u pregovorima predje na licni nivo i pocne da se kalkulise sa 300 evra mesecno vise ili manje, ta prica bude osudjena na propast. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, McLeod said:

Da, po principu rezidentnosti, ako si ovde pola godine iako prihodujes napolju, ovde si duzan da placas porez.

Ima i tu neka pokvarena caka države. Mislim da moraš da se odjaviš u Srbiji. Na tu foru mogu i gastose da love, pa da ih muče da donose dokaze da drugde plaćaju sve po spisku, a ako ne, mogu i njih da dokače (radi se i u inostranstvu na crno). Većina gastosa nije odjavljena. Ja sam živeo preko 20 godina u Nemačkoj pa nikad nisam u Srbiji bio odjavljen. Nije se to pitanje nikada ni postavljalo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...