Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

10 hours ago, Referent said:

Plaćaju apartmane i troše pare.

I Grci idu tom istom logikom. Mali porez od 9% odnosno 20% i sedmogodišnje oslobađanje 50% poreza važi samo za one koji postaju tax rezidenti i provedu tamo 183+ dana. Uostalom, otvoreno su i rekli da hoće da privuku ljude da žive i troše tamo a i umesto brain drain da dobiju brain gain. Glavni cilj su im Englezi nakon Brexita, i to su otvoreno rekli.

Link to comment
Share on other sites

Da li sam dobro razumeo - u BiH sve što je potrebno platiti jeste 10.88% i to je to. Čak se uz to dobije i zdravstveno osiguranje? https://www.hocu.ba/indexphp/hocuinfo/freelancing-u-bih-prava-i-obaveze/

Ako je tačno, onda naši frilenseri, pored Bugarske, Makedonije, Crne Gore, Grčke... imaju i BiH kao opciju (lepo daju 10.88% i još dobiju zdravstveno, umesto da daju 45% ovde).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jel zna neko od vas ili je vec imao iskustva sa tim da je otvorio neki oblik firme, DOO u inostranstvu u okolini (Bugarska, Rumunija, Makedonija, CG, BiH, Grcka, Hrvatska, Slovenija), a da placas manji porez i doprinose (ili ovo uopste ne placas, kako sam nacuo negde u BiH-u ne trebas ako nisi rezident)? Znaci ne da zivis tamo i da se preselis, nego si u Srbiji, imas u nekoj od ovih zemalja firmu gde ti lezu pare i tu placas poreze, a u Srbiji trosis zaradjeni novac? I kako to vec funkcionise, znam da imaju ona dvostruka oporezivanja i izbegavanje istih, pa bih to naravno izbegao?

Link to comment
Share on other sites

On 11/20/2020 at 11:35 PM, Akiro said:

Evo savršene države za freelance poslovanje - Makedonija. Em ubuduće poreski raj za IT-evce, nadam se i druge freelancere, em će legalizovati marihuanu u turističkim mestima. Šteta što nemaju još i more i malo topliju klimu.

 

Jedino sto za Makedoniju i BiH mogu biti problematicne politicke situacije i etnonacionalisticke tenzije. Ima toga i u Srbiji svakako, ali ako vec neko hoce odnekud da se bavi svojim biznisom mirne glave i punog dzepa, mozda je sigurnije neka mirnija zemlja tipa Bugarska i Grcka u tvom slucaju.

Link to comment
Share on other sites

Danas platio prvi porez na prihode Grčkoj, ako je to to. Čekam još potvrdu advokata. Na uplatu koja mi je legla od "klijenta" su blokirali nekih 8-9% kao (prevod iz Google translate) household savings tax deposit for non-residents. Porez na savings sigurno nije jer to do sada nikada nisu činili a stajale su neke pare godinama, nije ni porez na prenos jer smo iz Srbije sa ženinog računa uplaćivali na moj u Grčkoj bez ikakvih odbitaka, tako da verovatno banka ima obavezu da odmah odvoji deo za porez na honorare. O.K., mogu sa time da živim. Samo dok god Vučićevoj Smrdiji ne dam pare za zapošljavanje partijskih kadrova i birača niti plaćam bolovanja "pravednicima".

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Veshtodel said:

Jel zna neko od vas ili je vec imao iskustva sa tim da je otvorio neki oblik firme, DOO u inostranstvu u okolini (Bugarska, Rumunija, Makedonija, CG, BiH, Grcka, Hrvatska, Slovenija), a da placas manji porez i doprinose (ili ovo uopste ne placas, kako sam nacuo negde u BiH-u ne trebas ako nisi rezident)? Znaci ne da zivis tamo i da se preselis, nego si u Srbiji, imas u nekoj od ovih zemalja firmu gde ti lezu pare i tu placas poreze, a u Srbiji trosis zaradjeni novac? I kako to vec funkcionise, znam da imaju ona dvostruka oporezivanja i izbegavanje istih, pa bih to naravno izbegao?

 

Tvoje pitanje je slicno mom slucaju, samo u obrnutom smeru :). Ja sam ziveo u SVK od 2008 i sticajem okolnosti sam morao da organizujem zivot u Srbiji 2014. Meni se residency vodi u Slovackoj, ali sam veci deo godine ovde, otvorena mi je firma ovde i ovde placam porez dok gore nemam nista sem boravisne dozvole. Ta varijanta je moguca jer imam trajnu boravisnu, dok sa privremenom to nije moguce. 

Elem, glavni razlog zasto bi otvarao firmu u EU je dobijanje residency-a. Za SVK je cifra oko 6000eur (sve ukljuceno, advokat, kapital...), Madjarska mislim da je slicno nesto (mada je moj info od pre 5-6 godina) dok je Austrija recimo dosta skuplja. Ako ne zivis tamo, ceo posao je jako, jako komplikovan. 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Veshtodel said:

 

Jedino sto za Makedoniju i BiH mogu biti problematicne politicke situacije i etnonacionalisticke tenzije. Ima toga i u Srbiji svakako, ali ako vec neko hoce odnekud da se bavi svojim biznisom mirne glave i punog dzepa, mozda je sigurnije neka mirnija zemlja tipa Bugarska i Grcka u tvom slucaju.

za Makedoniju sve stoji, samo odabereš pravu obalu Vardara to Skoplje to su dva sveta odvojena jednom rekom, ugrubo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dobro veće. Neću dugo da smetam i da narušavam idilu, samo par pitanja. Video sam jednu vest, pa sam hteo da pitam
ove što podržavaju hajku na frilensere. Kaže,   ćerač objavio novu knjigu. 

 

E sad, ovo sam hteo da pitam. Ovi što im se brk smeje u vezi ostvljenog krvožedništva na IT i slične frilensere (mada je drug Tito u vidu ministarstva pre neki dan rekao da su studenti i frilenseri u pravu, i da ne treba da plaćaju doprinose 40%, ako nisu "osigurani" preko biroa, samo porez 10%), nego šta kažu ovi koji podržavaju hajku, da li će ćerač i kompanija platiti porez na ove svoje frilens aktivnosti?

 

I on, i ovi drugi ćerači sa raznih sajtova gde se svakodnevno sipaju umne patrijotske misli? Ovi bre, što na milion sajtova i u milion "medija" šire istinu o, i nacianalno prosvešćuju. Valjda i njima neko plaća za te aktivnosti, ne rade valjda džabe. E sad, da li i za njih važi da treba da plate porez na svu zaradu koju su ostvarili kao frilenseri, pišući te nadahnute i nadasve umne patrijotske tekstove, ili kako? I ako važi, zašto njih niko ne pominje u toj galami, nego se ostrvili samo na frilensere koji rade za poslodavce iz "inostranstva" ?

 

Pitanje koje se nadovezuje je, zašto su sve studentske "pobune" protiv miloševića i patrijotizma generalno, i zahtevi za izmenom društva i za njegovim modernizovanjem, od kojih je i ova pobuna frilensera sada, zašto su te pobune uvek počinjale na tehničkim fakultetima, i među nerdovima, a nikada ih nije vodila brkosmejačka struka? Meni je to i tada i sada bilo nelogično. Tehničku struku čine nerdovi, a nerdovi ne mare baš mnogo za te domovine, rodne grude, otadžbine, svijetle historije i ostalo. U stvari, u današnje vreme, jedina prava domovina koju nerdovi imaju je internet. Tako da bi oni trebalo da su poslednji koje bi zanimale društvene promene.

 

Ama ovim brkosmejačima i sličnima je valjda u opisu struke da upravo oni treba da unapređuju i modernizuju društvo i da ga menjaju, da ispravljaju stare arhaične i atavističke zakone i da donose nove i tako to. I kako to oni odmah nisu videli da ovi patrijote teraju zemlju u propast, pa prvi da se pobune, ta to im je struka, zašto nisu reagovali, i zašto i sad ne reaguju, nego su nerdovi kojima je do grude stalo kao do lanjskog snega uvek morali da ih za uši izvlače iz domova, pa i to u neznatnom broju, a i sada su evo avangarda u zahtevima da se to tu modernizuje i usaglasi sa današnjim vremenom, a ne da drnda vunu dok svi ostali idu napred. 

 

Kako to da od struke koja treba da bude predvodnik u društvenim promenama, samo Srđa Popović (advokat) i možda još par pojedinaca su stvarno na tome i radili, kao nekadašnji profesor Pravnog fakulteta akademik Radomir Lukić, koji je studentima još šezdesetih govorio, video sam skoro u medijima ili negde: „Drage kolege, mladi pravnici. Upamtite od danas za ceo život, da je država monopol nasilja i da vlada strahom koji seje preko vojske, policije, tužilaštva, ali često i sudova. Zbog toga ćete kao pravnici, morati celog života da budete u sukobu sa državom, braneći narod od zle vlasti, jer je svaka vlast zla i opaka. Samo tako oslobađaćete narod tog straha i zavredeti svoj ugled i ugled naše pravne profesije“.

 

Zašto su onda ovi ostali ćutali, gledali da se i oni ubace ako mogu u taj njihov "sistem", ništa im nije smetalo, ništa im ni sada ne smeta, i smejao im se brk sve vreme? Šta je to? Mislim znam ja šta je, ali oni sami neka kažu.

 

Dobro, znači evo. Pitanje je da li će i na ćerača, pa onda na ovoga drugoga sa linka, i na te ostale cirkaroviće, antonijeviće i druge nove srpske političke mislioce, kako li se sve zovu, ko će to pamtiti, broja im se ne zna, i sličnu frilensersku baraberiju koja nije IT frilenser, da li će i na njih da krene antifrilenserska kuka i motika, ili su oni posebna pasmina, redak zver, ali "naš", pa oni ne treba da plaćaju porez na prihod ostvaren frilensingom, a ova galama važi samo za frilensere koji rade za mrsko "inostranstvo" , i samo su im pare važne, dupe im je zinulo za pare, kakvi bezobraznici, neće da rade za džabe, ili za grudu. Da čujemo.

 

P.S. Inače, mislim da će mi ova veličanstvena ćeračova knjiga postati njegova omiljena. Vidim na fotografiji da je papir čvrst, ali i mekan, i dobro upija.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Ama ovim brkosmejačima i sličnima je valjda u opisu struke da upravo oni treba da unapređuju i modernizuju društvo i da ga menjaju, da ispravljaju stare arhaične i atavističke zakone i da donose nove i tako to.

 

Fali samo deo da to rade onda kada su shvatili da porez ipak mora da se plati dok su tokom perioda kada su neki bili magarci pa uredno sve plaćali oni bili pametnii pa zarađivali više (i bili nelojalna konkurencija).

Link to comment
Share on other sites

Ne bih želeo da se ovo progrešno shvati ali me stvarno zanima zašto o nelojalnoj konkurenciji (i tu se ne odnosim na forum već na generalnu populaciju) pričaju veoma često oni, čije struke očigledno i nisu baš podobne za freelancing za inostrane klijente. Na primer, kakva nesrećna nelojalna konkurencija mogu IT-evci, dizajneri i prevodioci, koji rade za američke klijente, da budu srpskom pravniku, čija srpska i za lokalne uslove vezana struka sa srpskim pravnim fakultetom ama baš nikog u Amerikama ne zanima, a ako im treba za otvaranje nekog posla u Srbiji ili slične potrebe, ionako će angažovati zvaničnu kancelariju a ne pojedinca, tako da tu nema ikakve priče o nelojalnoj konkurenciji. Neuporedive stvari koje veze jedna sa drugom nemaju.

 

Prevodim sa engleskog na nemački za američku agenciju, kome sam to u hebenoj Smrdiji nelojalna konkurencija? Možda sam nekim nemačkim prevodiocima nelojalna konkurencija jer radim pod za njih neprihvatljvim uslovima cene rada i rokova (meni su dobri, hebiga, srpski standardi su niži od nemačkih). Naš IT-evac, koji radi za Amere, isto tako je konkurencija nekim američkim ili drugim zapadnim IT-evcima, koji ne žele da prihvate uslove tih poslodavaca, ali kakva je on nelojalna konkurencija domaćim IT-evcima, koji "legalno" rade. Šta, da nema freelance IT-evaca u siromašnim zemljama, svi njihovi američki klijenti bi tamo morali da zapošljavaju lokalne stručnjake pod za firmu nepovoljnijim uslovima? I kakve to veze sa Srbijicom ima? Možda je srpski privatnik, teški izrabljivač i lopov po defaultu (čast veoma retkim izuzecima), u lošijoj poziciji na svetskom tržištu igrica za mobilne u odnosu na američkog konkurenta, koji angažuje srpske freelancere? Ma da, postoji i Deda Mraz. Pre će biti da "legalna" IT-mafija u Srbiji možda ne može da dođe do kadrova pod uslovima, koje nudi.

 

Gledajući komentare na raznim portalima na ovu temu (naglašavam da ne govorim o forumu) dobijam utisak, da su srpski pravnici, administrativci i druge budžetlije, proizvodni radnici, individualni prevoznici, etc, etc, svi fino napumpani AvAv-ovom propagandnom mašinerijom i komunističkim uravnilovskim nasleđem, strahovito zabrinuti što srpski inženjeri, IT-evci, prevodioci, stručnjaci za web-marketing, dizajneri, predstavljaju nelojalnu kokurenciju istim takvim u Amerikama ili Nemačkoj. Jer većini tih, koji se javljaju, teško da predstavljaju nelojalnu konkurenciju. Neuporedive priče. Biće da je tu nešto druge u pitanju, ali ne bih gubio vreme da zalazim u to.

 

Pošto smo već davno etablirali da sam porez od 10% ne predstavlja problem, već doprinosi, dosta mi je i tih srpskih priča kako zli freelanceri mufte koriste te usluge na račun legalnih pravednika i sličnih bulažnjenja, uravnilovsko komunjarske priče o obaveznoj solidarnosti tek da ne pominjem. Niko ko iole drži do sebe neće se prijaviti na zdravstveno kao nezaposlen. Evo, ja za 26 godina rada "u Srbiji", od čega svega 5 kao freelancer a ostalo ilegalno bez prijave ili legalno na znatno manjoj zvaničnoj plati od realne ukupno sam (za vreme jednog "umanjenog" legalnog zapošljenja i to isključivo na zahtev poslodavca) imao nekih 6 meseci zdravstvenu knjižicu a i tada sam je jednom iskoristio zbog neke obavezne doznake za tri dana bolovanja i never again.  I bio još tri puta u državnom zdravstvu, ali na VMA na račun nemačkog zdravstvenog osiguranja, dok sam tamo bio prijavljen, ili za keš. Ne znam samo čime sam to srpske pravednike oštetio na "njihov račun".

 

Ali znam svakako da će mene debelo oštetiti neko ko zahteva da na moj račun (ako plaćam doprinose) dobija plaćena bolovanja, plaćeni odmor i penziju (od čega ja ništa neću ostvariti, plaćao doprinose ili ne), ili njegova žena plaćeno trudničko i porodiljsko (koje moja supruga nije imala), i to prevashodno zahvaljujući "prepoštenim" domaćim privatnicima, dobro i pokojim stranim, koje država pušta da pljačkaju i državu i svoje zaposlene. I sada ih država ne dira (valjda treba da uplate reket partiji, pa bolje to nego doprinose za svoje zaposlene) ali diže hajku na freelancere pa čak i gastose (koje je to tek ludlo da nekom, ko zdravstveno i penziono plaća u inostranstvu, hoćeš da naplatš doprinose za hebenu Smrdiju jer to nije obuhvaćeno ugovorima protiv duplog oporezivanja).

 

Taman i da ukinu doprinose i da ostave samo porez, opet ću porez plaćati Grčkoj a ne Srbiji. Radije da 183 dana godišnje živim u Grčkoj znatno skromnije nego što bih mogao u Srbiji, ali da makar dišem svež vazduh umesto trovačnice od lignita, da vidim tu i tamo i zimi sunce mesto tmurno sivog neba i da znam da svojim parama nisam doprineo plaćenim bolovanjima i odmorima pravednicima i bandi na vlasti da zapošljava partijske kadrove , kako bi im svaki doneo deset verifikovanih glasača.

 

Možda sve ovo zvuči ružno ali kad su počeli da pominju i gastose kao izvor pljačke, .... Šta da kažem, to je već too much. Za to vreme pogotovo sredni i mali privatnici kradu državu i levom i desnom, nijedan zubar i lekar izuzev Euromedika i MediGroupa mi nikad nije izdao fiskalni raćun, takođe nijedan advokat, a ne vidim nešto ni da se pominju narodnjaćke pevaljke i sportisti oko poreza. Ali freelanceri upropastiše državu. Kako da ne. Ni za čim ne žalim izuzev što sam bio pglu i koristio domaću banku.

Edited by Akiro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Akiro said:

Ne bih želeo da se ovo progrešno shvati ali me stvarno zanima zašto o nelojalnoj konkurenciji (i tu se ne odnosim na forum već na generalnu populaciju) pričaju veoma često oni, čije struke očigledno i nisu baš podobne za freelancing za inostrane klijente. Na primer, kakva nesrećna nelojalna konkurencija mogu IT-evci, dizajneri i prevodioci, koji rade za američke klijente, da budu srpskom pravniku, čija srpska i za lokalne uslove vezana struka sa srpskim pravnim fakultetom ama baš nikog u Amerikama ne zanima, a ako im treba za otvaranje nekog posla u Srbiji ili slične potrebe, ionako će angažovati zvaničnu kancelariju a ne pojedinca, tako da tu nema ikakve priče o nelojalnoj konkurenciji. Neuporedive stvari koje veze jedna sa drugom nemaju.

 

lepo napisano - kome su 10000 osoba koje predaju engleski online za par dolara po satu konkurencija...

rezultat hajke doktora malog je da par poznanika koji su prihodovali 900-1200 mesecno ne planiraju nastavak vrsenja freelance posla i trenutno traze kombinaciju da ih neko za par k evra uglavi u drzavnu firmu. Sa fakultetskih diploma u istim ce imati 600-1000  uz drasticno manji obim posla, placen godisnji odmor, bolovanje, korektnu buducu penziju...

Edited by fishV2
Link to comment
Share on other sites

Akiro se standardno pravi blesav. Sve je ok dokle njega i njegov dinar niko ne dira. Naravno da je nelojalna konkurencija jer ne mora u svoj radni sat da kalkulise 45% koje svako drugi ko zaposljava ljude mora. Matematika 4. razred. Koliko se galame diglo oko ove teme, covek bi pomislio da u Srbiji samo freelanceri postoje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa to se odavno zna. Isto važi i za ove "arape" što su dobili zemlju po Vojvodini. To je sve plen ove vlasti ali se ne može voditi na njih jer bi bilo providno. Ali ako prošešljate koga te kompanije angažuju za podivođače radova to su sve SNS kadrovi i vojnici koji peru pare za vrh vlasti.

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2020 at 9:12 PM, Akiro said:

Ne bih želeo da se ovo progrešno shvati ali me stvarno zanima zašto o nelojalnoj konkurenciji (i tu se ne odnosim na forum već na generalnu populaciju) pričaju veoma često oni, čije struke očigledno i nisu baš podobne za freelancing za inostrane klijente. Na primer, kakva nesrećna nelojalna konkurencija mogu IT-evci, dizajneri i prevodioci, koji rade za američke klijente, da budu srpskom pravniku, čija srpska i za lokalne uslove vezana struka sa srpskim pravnim fakultetom ama baš nikog u Amerikama ne zanima, a ako im treba za otvaranje nekog posla u Srbiji ili slične potrebe, ionako će angažovati zvaničnu kancelariju a ne pojedinca, tako da tu nema ikakve priče o nelojalnoj konkurenciji. Neuporedive stvari koje veze jedna sa drugom nemaju.

 

Nisam video post, a vidim da ti je Klotzen već odgovorio.

 

Ogroman broj IT firmi kod nas radi za neke ino klijente. Pa onda zapošljavaju ljude, imaju trošak tih ljudi, sve full plaćeno. I onda svaki frilenser koga angažuje firma preko upravo tim našim firmama predstavlja nelojalnu konkurenciju. 

 

Između ostalog, za trenutak da zanemarimo frilens, kada je prošle godine najavljen test samostalnosti za paušalce (dakle, za one koji uredno plaćaju poreze) šta misliš ko je bio najveći zagovornik toga i na kraju i progurao zakon? Nordeus i još par njih jer im čak i paušalac koji plaća poreze i doprinose u nekom minimalnom iznosu (ali plaća) predstavlja nelojalnu konkurenciju oni plaćaju sve full. Pa su izgurali test samostalnosti (koji će tek da krene u punom zamahu). Pa ako im paušalci predstavljaju nelojalnu konkurenciju onda možeš da zamisliš kako je tek sa frilenserima koji ne plaćaju ništa. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Procenti jesu katastrofalni, to niko ovde ne spori. Problem je samo (a ovo nažalost nije samo kod frilensera nego i svih drugih koji (ne)plaćaju porez) je što se ta poreska obaveza znala odavno (manji problem) i što su je neki ispunjavali. I sad onda imamo problem kako to rešiti. Da je ovo bogata država, može da kaže, puj pike ne važi, ovi što su plaćali evo refundacija svega od tog i tog datuma idemo po novim pravilima, za sve.

 

Međutim, pošto se to neće desiti jer mi para za to planinarenje nemamo, ostaje pitanje kako spasiti toliki frilens svet od ogromnih nameta a istovremeno ne staviti magareće uši na one koji su uredno plaćali porez (a ima ih).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, NMX said:

Procenti jesu katastrofalni, to niko ovde ne spori. Problem je samo (a ovo nažalost nije samo kod frilensera nego i svih drugih koji (ne)plaćaju porez) je što se ta poreska obaveza znala odavno (manji problem) i što su je neki ispunjavali. I sad onda imamo problem kako to rešiti. Da je ovo bogata država, može da kaže, puj pike ne važi, ovi što su plaćali evo refundacija svega od tog i tog datuma idemo po novim pravilima, za sve.

 

Međutim, pošto se to neće desiti jer mi para za to planinarenje nemamo, ostaje pitanje kako spasiti toliki frilens svet od ogromnih nameta a istovremeno ne staviti magareće uši na one koji su uredno plaćali porez (a ima ih).

 

Upravo, nije ovo priča plati porez/ nemoj da platiš porez, problem je složeniji i mora se sagledati i šira slika. 

 

Zakone sprovodi država a ne građani. Da je htela, država bi i do sad naplatila porez, ali pošto je trula, nije, plus svakako pare dolaze u zemlju pa je bilo ok. Ne bi se ovo ni desilo da nije ove krize, evidentno nema para čim se cedi iz svih slavina sad da bi pare išle pravo u državnu kasu. 

 

Ja iskreno ne vidim kako makar neka strana neće ostati oštećena sad, kao što kažeš - bilo oni koji su plaćali porez ili oni koji nisu, država će izgurati svoje sad ali na duže staze može sebi da iskopa rupu.

 

Dobro definisana i povoljna pravila igre su interes svih, ovakav mulj i rad u magli odbija ljude i čak ih i tera iz zemlje. 

 

Treba urediti obaveze za ljude koji pružaju svoje usluge preko interneta, ali i one koji prodaju svoje proizvode (aplikacije, fotografije itd), te startape odnosno potencijalne investitore za lokalne startape itd. Kažem, potencijal je ovde veliki i trebalo bi odigrati pametno a ne da svi izađu iz ove priče sa 25 po dupetu pa da se razilazimo polako i vratimo nazad u mulj. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Prica o nelojalnoj konkurenciji jeste potpuno suplja i glupava. Svi koji rade na globalnom trzistu se takmice medjusobno. Meni je konkurent pre 10 godina bio Indijac, sad mi je Amerikanac od kojeg sam jeftiniji i bolji. Nijedan Srbin mi nikada za ovih 10 godina i nijedna domaca firma mi nije bila niti mi moze biti konkurencija.

 

Isto kao sto nijednoj domacoj firmi nije nijedan frilenser nelojalna konkurencija. Bar nijedan koji zna da radi svoj posao.

 

Pravi problem u celoj ovoj prici je upravo to ko ovo gura, a guraju velike srpske firme koje placaju svoje radnike nize od njihove trzisne vrednosti i konstantno gube najsposobnije, koji bi i sa sve ovakvim porezom (ili mogucnoscu da dignu sidro, a tu mogucnost ima u finansijskom smislu svaki ozbiljan frilenser, ne rade to svi iskljucivo jer ih za ovo turobno mesto vezuje porodica, sitna deca i stari i bolesni roditelji), tako da, ako pogledamo zaista o cemu se radi, te i takve firme ne posluju trzisno pa samim tim ne mogu ni da se zale sto oni koji imaju dve daske u glavi nadju sebi bolju ponudu na globalnom trzistu.

 

Nelojalna konkurencija, cvrc Miljojka, nego hoce da "ono sto smo ulozili u tebe" dobijemo nazad na rate u narednih 10 godina.

 

I sve ovo nikakve veze nema sa tim da li porez treba da se plati ili ne.

 

Samo sam zeleo da istaknem da je ovo vrlo verovatno jedan od najglupavijih argumenata za opciju da.

Edited by McLeod
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nek me forumaši programeri isprave ako grešim ali nema šanse da programer koji ima platu 1500€ u Beogradu može na upworku da zaradi oko 3000€ (sa 40h nedeljno), koliko on košta kompaniju sa sve opremom, porezom i tim.

 

Ili se nešto promenilo u poslednjih par godina? Nisam pričao skoro o tome sa drugarima frilenserima

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Prica o nelojalnoj konkurenciji jeste potpuno suplja i glupava. Svi koji rade na globalnom trzistu se takmice medjusobno. Meni je konkurent pre 10 godina bio Indijac, sad mi je Amerikanac od kojeg sam jeftiniji i bolji. Nijedan Srbin mi nikada za ovih 10 godina i nijedna domaca firma mi nije bila niti mi moze biti konkurencija.

 

Isto kao sto nijednoj domacoj firmi nije nijedan frilenser nelojalna konkurencija. Bar nijedan koji zna da radi svoj posao.

 

Pravi problem u celoj ovoj prici je upravo to ko ovo gura, a guraju velike srpske firme koje placaju svoje radnike nize od njihove trzisne vrednosti i konstantno gube najsposobnije, koji bi i sa sve ovakvim porezom (ili mogucnoscu da dignu sidro, a tu mogucnost ima u finansijskom smislu svaki ozbiljan frilenser, ne rade to svi iskljucivo jer ih za ovo turobno mesto vezuje porodica, sitna deca i stari i bolesni roditelji), tako da, ako pogledamo zaista o cemu se radi, te i takve firme ne posluju trzisno pa samim tim ne mogu ni da se zale sto oni koji imaju dve daske u glavi nadju sebi bolju ponudu na globalnom trzistu.

 

Nelojalna konkurencija, cvrc Miljojka, nego hoce da "ono sto smo ulozili u tebe" dobijemo nazad na rate u narednih 10 godina.

 

I sve ovo nikakve veze nema sa tim da li porez treba da se plati ili ne.

 

Samo sam zeleo da istaknem da je ovo vrlo verovatno jedan od najglupavijih argumenata za opciju da.

Jel ti plaćaš porez? Porez na dohodak preko 2,7 miliona? Makar kao paušalac? Naravno da je nelojalna konkurencija, pošto frilenser može (ne može, ali nije plaćao) da zaradi recimo 2000e i da plati 0 dinara poreza, a neka firma da bi radnika plaćala 2000e, mora da izdvoji preko 400k dinara mesečno za njega. Na tome gube i država i preduzetnici. Porez mora da se plaća, makar porez od 10%, i neka nema zdravstveno i penziono.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...