Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

Rekao bih da nisam jedini freelancer, koji državi ne prijavljuje prihode. Ponekad sam nešto ispod neoporezivog dela (valjda beše 1.800.000 RSD, ako se dobro sećam i ako to uopšte još postoji), ponekad iznad, ali me merzi da se uopšte bavim prijavom a kamoli da plaćam poreze ovoj državi.

 

Danas čuo na N1 da poreska uprava preti freelancrima. Pošto bih rekao da nas ovde na forumu ima dosta, jel neko već rešio pitanje kako da se dođe do para a izbegnu domaće banke. Bio svojevremeno payment servis, kome sam već zaboravio ime, koji je nudio opciju kartice, ali su za Srbiju to ukinuli. Da primam na grčki račun tek ne mogu, jer kod ovih čak i ne postoji taj neki neoporezivi deo, već se sve obračunava. Bar su mi u banci savetovali da ne primam na Grčku.

 

Kakva su iskustva? Jel ima neko neko rešenje a da nije PayPal? Treba mi neki posrednik plaćanja, koji izdaje karticu, koja sa svih ATM-ova može da vuče novac.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je upravo problem u karticama... ocigledno se nadgleda koliko se provuce/podigne neka payoneer kartica ili sta vec, pa su iznogudi zakljucili da vredi se ucipiti i tu. Jedno laicko pitanje za FLe koji tako primaju novce... jel nemoguce naplatiti se standardno kao B2B? vi izdate fakturu, neko vam je plati i izbegnete sva ta dovijanja?

Link to comment
Share on other sites

  

11 hours ago, Akiro said:

Rekao bih da nisam jedini freelancer, koji državi ne prijavljuje prihode. Ponekad sam nešto ispod neoporezivog dela (valjda beše 1.800.000 RSD, ako se dobro sećam i ako to uopšte još postoji), ponekad iznad, ali me merzi da se uopšte bavim prijavom a kamoli da plaćam poreze ovoj državi.

 

Danas čuo na N1 da poreska uprava preti freelancrima. Pošto bih rekao da nas ovde na forumu ima dosta, jel neko već rešio pitanje kako da se dođe do para a izbegnu domaće banke. Bio svojevremeno payment servis, kome sam već zaboravio ime, koji je nudio opciju kartice, ali su za Srbiju to ukinuli. Da primam na grčki račun tek ne mogu, jer kod ovih čak i ne postoji taj neki neoporezivi deo, već se sve obračunava. Bar su mi u banci savetovali da ne primam na Grčku.

 

Kakva su iskustva? Jel ima neko neko rešenje a da nije PayPal? Treba mi neki posrednik plaćanja, koji izdaje karticu, koja sa svih ATM-ova može da vuče novac.

 

Samo ovde nije fora da placaju oni ispod 1.800.000 RSD-a, nego svi. Znaci ako primas na racun (ukljucujuci PayPal i Payoneer i ostale) iz inostranstva bilo kakvu uplatu cak i da je 100e, 45% od toga se daje drzavi. To je ako si fizicko lice dakle.

 

Ukratko, ako si zaradio 20k evra od frilensovanja, 9000e trebas da platis za poreze i doprinose. Neke knjigovodje tvrde da bi moglo da bude i retroaktivno 5 godina.

Edited by Veshtodel
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Darth Steva said:

Ortak prima u kriptovalutama i podize na kripto bankomatima (najcesce onaj kod Londona).

Nakon sto rezervise isplatu, obicno treba oko sat vremena da mu stigne potvrda da moze da podigne novac.

Malo cu da idem off teme, ali ko drzi te kripto bankomate, tj kako je to regulisano zakonom?

 

1 minute ago, Veshtodel said:

  

Ukratko, ako si zaradio 20k evra od frilensovanja, 9000e trebas da platis za poreze i doprinose. Neke knjigovodje tvrde da bi moglo da bude i retroaktivno 5 godina.

 

1000 frilensera, po 9k evra, to je 9 miliona evra za partijski kadar, malo li je. 

Link to comment
Share on other sites

Naravno da treba zakonski regulistati, ali 45% je suluda stopa. Sve preko 10-20% je čista pljačka. Sa druge strane ja sam čak da se to naplaćuje kao paušalni porez,  a imajući u vidu da većina radi sa inostranstvom, zar nije plus za državu što dolazi priliv iz inostranstva, makar i na ovaj način?

 

Želimo u EU, a pozivamo se na zakonske norme i razmišljanja NRJ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Suluda stopa... nisam bas siguran u to. Koliko ja znam tih 45% nije puno poredivsi sa Evropom. Drugo je pitanje zasto ta aktivnost ne bi bila oporezovana? Mislim... nemojmo da se lazemo. Svi mi koristimo rupe u zakonu da platimo sto manje poreza. Kada drzava zatvori rupu, trazi se sledeca a u medjuvremenu se placa porez, ne? Dakle ono sto ja ne razumem je ako ja placam 66% preko neto plate drzavi za zaposlenog, i na to placam 15% poreza na dobit, zasto bi freelancer bio oporeziv sa 10-20%? 

Ono sto sam pitao na pocetku je stvarno dobronamerno: osim izbegavanja poreza, zasto se taj posao ne radi B2B. Sve cisto u tom slucaju....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Don Juan said:

Naravno da treba zakonski regulistati, ali 45% je suluda stopa. Sve preko 10-20% je čista pljačka. Sa druge strane ja sam čak da se to naplaćuje kao paušalni porez,  a imajući u vidu da većina radi sa inostranstvom, zar nije plus za državu što dolazi priliv iz inostranstva, makar i na ovaj način?

 

Želimo u EU, a pozivamo se na zakonske norme i razmišljanja NRJ.

 

To za 45% postoji otkad ikad za fizicka lica, taj zakon je mozda donet pre 15 godina, nego oni sad nasli da reketiraju ljude posto vide koliko love ima u freelancingu.

 

Pausal je bio zgodan jedno vreme, posto nisi imao takve procente nego fiksno placanje svaki mesec u zavisnosti od toga gde si prijavio preduzetnicku radnju i od delatnosti recimo 20k rsd-a mesecno zaradio ti 1000e ovaj mesec ili 2000e, isto placas svaki mesec. Medjutim sad je kod pausala nastao problem sa testom samostalnosti. Kako sam cuo od nekoliko ljudi, tesko se prolazi, narocito ako ti 70% zarade dolazi od jednog klijenta bez obzira sto je iz inostranstva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Veshtodel said:

To za 45% postoji otkad ikad za fizicka lica, taj zakon je mozda donet pre 15 godina, nego oni sad nasli da reketiraju ljude posto vide koliko love ima u freelancingu.

Ma iskreno to je zaista oružana pljačka. Ja se slažem da treba da se i taj novac uvede u "legalne" tokove, ali treba omogućiti da ljudi, koji ipak u nekoj meri upumpavaju novac iz inostranstva, nastave da rade. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Porez na prihod bi trebalo da bude normalna stvar u svim civilizovanim drzavama.

Ne samo za freelancere nego za sve gradjane, cak i oni koji ne zarade nista obavezni su da prijave prihod nula.

Kod mene ovde je tako, sam prijavljujes porez, ko je zaposlen od firme dobije dokument koliko je zaradio i koliki su mu bili odbici. Prije su to radile knjigovodje i kostalo je mozda za obicnog covjeka 30-40 evra, a u posledjnih petnestak godina je sirom rasprostanjen softver koji kupis, i radis sam, salje se elektronski, ali i daj epostoje knjigovodje ko hoce tako ili ako je neka komplikovanija situacija, dokumente moras da cuvas 7 godina, jer ko je sumnjiv ili na nekom slucajnom uzorku postoji provjera, onda te procesljaju dobro, za prevaru platis kaznu, ako je lova velika ides u prdekanu. :classic_biggrin:

Sve skupa to je nauka cijela. Nije sve tako crno, ko je pretplatio tokom godine ili u toj racunici pokaze da ima pravo na neke poreske olaksice, to se sve izracuna i dobije pare nazad.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Postoji li granica do koje ne moraju da se prijavljuju ovakvi prihodi?
Nisi naslovio za koga je ? Ako u US zarađuješ manje od $15k onda ne plaćaš porez, ali moraš da prijaviš sav prihod i daš ref od koga je. To je manje zbog tebe koliko je zbog onog koji te je zaposlio, da bi se poklopili računi. :)

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Problem rešen, nisam bio up to date sa informacijama. Iskopao stari Skrill account, koji nisam koristio, jer tada kartice nisu izdavali za srpske rezidente, a za prebacivanje na račun mi ne trebaju. Sa grčkim boravkom, međutim, mogu da uzmem karticu za EU rezidente. Vidim sada, da je i Payoneer uveo karticu u međuvremenu a njih se sećam da imaju odličan kurs konverzije USD u EUR. Proveriću da li Payoneer izdaje karticu i za srpske rezidente.

 

Mislim i da ne postoji rizik od toga da naši poreznici prate podizanja sa automata jer novac potiče sa stranog računa u stranoj državi (u ovom slučaju USA) što mu dođe kao da strani državljanin koristi karticu kod nas, kao što ja našu koristim u Grčkoj. Ne mogu da utvrde poreklo novca i tme bi trebalo da nas freelancere mogu da poljube tamo gde sunce ne sija. Nemaju pravo da oporezuju imovinu u inostranstvu. Mogla je i neka tetka iz Kanade da uplati pare na račun, zar ne?

 

Ova država nikog od nas nije zadužila ičim dobrim, pa da se osećamo obaveznim da plaćamo Vučićeve budžetlije i partijske kadrove. Od budžetlija se izvinjavam medicinarima i prosvetarima, njih gledam pozitivno obzirom na to šta trpe, ali školovao sam se u Nemačkoj a u Srbiji koristim isključivo privatne zdravstvene usluge, koje iz džepa plaćam, tako da ni njima ništa ne dugujem. Za 26 godina otkada sam se vratio iz Nemačke sam slovima i brojkama bio jedan/1 put u državnom zdravstvu zbog bolovanja, jednom kada sam stvarno morao da bolujem. Za to neću da plaćam 45%. Da je 10% pa još i da razgovaramo eventualno.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Klasicno proseravanje. Ti neplacanjem poreza kao kaznjavas vlast? A ja placanjem verovatno podrzavam? Nije tvoje pravo da ti odlucujes da ces porez da usmeris na doktore (koji su eto kao good guys, ali tvoj komentar bi bio verovatno drugaciji da nije korone) a ne na vojsku jer Vulin je retard. Tako nijedna drzava na svetu ne funkcionise... niti moze. Placanje poreza je tvoja obaveza isto kao sto je tvoje pravo da gledas da umanjis tu obavezu na svaki legalan nacin. 

 

Dakle iza tvog naoko politicki motivisanog neplacanja poreza je ustvari cisto koristoljublje. Ti pokusavas da zavrnes drzavu, drzava pokusava da zavrne tebe. Sledeci put kad budes psovao zbog rupe na putu ili cekanja na salteru seti se svog filozofiranja o izbegavanju poreza. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kao prvo, ta nesretna država je 1945. naplatila mojoj porodici dovoljan "porez" za ne zna se koliko generacija unapred. Nekom je WWII bio rat a nastavio se posle "oslobođenja", a nekom je posle "oslobođenja" postao brat, tako što je seoski uča sa neke posne brdetine na konju ušao u tuđu kuću na Dedinju. Ne sumnjam da ih ima dosta, koji su ovoj državi zahvalni. No, to nije moj problem, ja nisam. Neka plaćaju oni, koji su od te države imali ili imaju korist. Kao drugo, veći deo života sam živeo van nje i opet živim van nje, tako da nikakve koristi od nje nisam imao. Nisam koristio školstvo, nisam koristio zdravstvo, vojska je radila stvari u suprotnosti sa mojim ubeđenjem, da ne nabrajam dalje, a imao sam gomilu raznih troškova i ostavljao sam dovoljno deviza državi. Zbog toga što koristim domaću banku, nemam nameru da plaćam doprinos za Vučićeve smrdljive vucibatine.

 

I da, jesam koristoljubiv, ne želim da smanjim životni standard za 45%. I da, ne želim ni Dinara da dam za vojsku, nezavisno od one debilčine Vulina, po meni je treba ukinuti. I da, podržavam da se prizna Kosovo. So what?

 

Najbolje da moderatori izbrišu ovu temu jer će završiti na gadnim političkim prepucavanjima umesto da freelanceri izmene neka iskustva. Wrong forum za ovu temu.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

Najbolje da moderatori izbrišu ovu temu jer će završiti na gadnim političkim prepucavanjima umesto da freelanceri izmene neka iskustva. Wrong forum za ovu temu.

 

Predlažem da se tema ostavi, možda naziv da se promeni, ali generalno mi je zanimljivo da pročitam šta ljudi misle o oporezivanju.

 

1 hour ago, sreta-steta said:

Placanje poreza je tvoja obaveza isto kao sto je tvoje pravo da gledas da umanjis tu obavezu na svaki legalan nacin. 

 

Ako sam dobro shvatio, u redu je izbeći porez na način koji je propisan zakonom, u suprotnom ne? Iskreno, ne vidim preteranu razliku, tj. vidim iz ugla države, ali ne vidim iz ugla običnog poreskog obveznika. Ako nekome već smeta što on plaća porez, a neko drugi ne (a čini mi se da je to kod tebe slučaj, pominjao si da si poslodavac ako ne grešim?), zašto bi njega bilo briga da li je država to omogućila nekim arbitrarnim setom pravila ili ne? Pogotovo uzimajući u obzir da se takvi zakoni najčešće i donose i primenjuju tako da najviše odgovaraju onima sa najviše novca i uticaja.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Akiro said:

Proveriću da li Payoneer izdaje karticu i za srpske rezidente.

 

Izdaje. Imam ja njihovu karticu, a u Srbiji sam.

 

6 hours ago, Akiro said:

Mislim i da ne postoji rizik od toga da naši poreznici prate podizanja sa automata jer novac potiče sa stranog računa u stranoj državi (u ovom slučaju USA) što mu dođe kao da strani državljanin koristi karticu kod nas, kao što ja našu koristim u Grčkoj. Ne mogu da utvrde poreklo novca i tme bi trebalo da nas freelancere mogu da poljube tamo gde sunce ne sija. Nemaju pravo da oporezuju imovinu u inostranstvu. Mogla je i neka tetka iz Kanade da uplati pare na račun, zar ne?

 

Pa ovo jeste teze utvrditi, ali ako se zainate mogu da traze od Payoneera, PayPala itd. informacije o nekim licima, a ovi im mogu dati jer nece da ruse svoj ugled i da ''ratuju'' sa tamo nekom Srbijicom.

 

21 hours ago, extremesportist said:

Postoji li granica do koje ne moraju da se prijavljuju ovakvi prihodi?

 

Ne postoji, primio ti na racun 10e ili 10.000e, to se sve racuna kao dohodak fizickog lica kog idu porezi i doprinosi (sve ukupno 45% mozda i procenat vise). Zakon o tome postoji jos 1994. kao Zakon o porezu na dohodak gradjana. Barem je meni tako moj knjigovodja objasnio.

 

E sad ako ti imas par stotina evra godisnje, mala je verovatnoca da ce tebe prvog da jure i da ti pisu prijave, ali opet ti preporucujem da se posavetujes sa nekim knjigovodjom oko toga i da pratis situaciju.

Edited by Veshtodel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Akiro nije izbegavanje placanja poreza politicko prepucavanje. Razumes da svi treba da nosimo maske da ne bi jedni druge ugrozavali, ali ne razumes da treba placati porez jer se od tih para pravi porodiliste na primer. Pa velis, posto je Vucic na vlasti onda zene pravac na livadu pa se poradjajte. U jednom slucaju si satro odgovoran, u drugom maksimalno sebican. 

 

@djole razlika je sustinska - pravila. Sve je u redu dokle god ja igram po pravilima, dakle u mom slucaju ja sam iskoristio svaku mogucu olaksicu koju mi je drzava dala da zaposlim ljude. Ali za ljude placam obaveze na celu platu (sto u normalnom svetu nije nesto cime se treba hvaliti). Planiram troskove prvenstveno zbog poreza (i na dobit i PDVa) ne bi li ga smanjio. Ali placam svojih 15% na vreme i iznose koji za mikropreduzece su ponekad i suludi. 

Sustina i jeste da pravila nisu bas fleksibilna pa da ih ti razumes kako tebi odgovara... i dokle god su ljudi koji to kapiraju u manjini ovo nece biti drzava nego brlog. 

 

A meni licno je najsmesnije pozivanje na Nemacke i slicno. Care, idi filozofiraj na ovu temu u Berlinu ili Frankfurtu. Onda si kriminalac i to ne zato sto su ti uzeli kucu od Mutter i Vater-a pa si eto nesto ljut, vec zato sto se bavis utajom poreza.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, sreta-steta said:

Klasicno proseravanje. Ti neplacanjem poreza kao kaznjavas vlast? A ja placanjem verovatno podrzavam? Nije tvoje pravo da ti odlucujes da ces porez da usmeris na doktore (koji su eto kao good guys, ali tvoj komentar bi bio verovatno drugaciji da nije korone) a ne na vojsku jer Vulin je retard. Tako nijedna drzava na svetu ne funkcionise... niti moze. Placanje poreza je tvoja obaveza isto kao sto je tvoje pravo da gledas da umanjis tu obavezu na svaki legalan nacin. 

 

Dakle iza tvog naoko politicki motivisanog neplacanja poreza je ustvari cisto koristoljublje. Ti pokusavas da zavrnes drzavu, drzava pokusava da zavrne tebe. Sledeci put kad budes psovao zbog rupe na putu ili cekanja na salteru seti se svog filozofiranja o izbegavanju poreza. 

 

Mozemo to da gledamo i na drugaciji nacin kao prinuda iliti grublje receno pljacka. Placanje poreza je kao i placanje reketa lokalnom kriminalcu koji dodje u recimo tvoj restoran i kaze ''druze, vidim obavljas ovde lep posao, da ti dobro ide, ajd sad daj meni 45% onoga sto zaradis, ako to ne uradis, sledi ti metak u celo (ili tako neka nasilna radnja)''.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Veshtodel said:

 

Mozemo to da gledamo i na drugaciji nacin kao prinuda iliti grublje receno pljacka. Placanje poreza je kao i placanje reketa lokalnom kriminalcu koji dodje u recimo tvoj restoran i kaze ''druze, vidim obavljas ovde lep posao, da ti dobro ide, ajd sad daj meni 45% onoga sto zaradis, ako to ne uradis, sledi ti metak u celo (ili tako neka nasilna radnja)''.

Bez tog poreza ne bi postojao tvoj restoran. Srbija je lopovska država ali (u teoriji) porez nije pljačka

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nicklord said:

Bez tog poreza ne bi postojao tvoj restoran. Srbija je lopovska država ali (u teoriji) porez nije pljačka

 

Pa u mom slucaju vrlo tesko, posto ja moj ''restoran'' nisam izgradio zahvaljujuci uslugama drzave, nego sam samcat, bas kao sto je to uradilo jos na hiljade drugih frilensera koji su prisli takvoj delatnosti pa uostalom i zbog ovakve nakazne drzave koju imamo.

 

U teoriji svaka drzava ovoga sveta od neolita pa do ovamo jeste entitet organizovanog kriminala koji reketira stanovnistvo. A da bi to reketiranje uspesno obavila, drzava je izmislila teoriju o sebi po kojoj porez nije pljacka, nego nekakva obaveza i dobrocinstvo, sto vodi ka zakljucku da onda to nije nikakva teorija nego ideologija i ispiranje mozga.

 

Dublje diskusije o tome ne bih da vodimo ovde da ispostujemo Akirovu temu za ovu sada situaciju, nego moze neka generalna tema o porezima, podrzavam njeno otvaranje.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...