Jump to content

Put do Bele Kuce


A sad

Izbori u USA  

51 members have voted

  1. 1. Za koga biste glasali na predsednickim izborima u USA

  2. 2. Sta mislite ko ce pobediti na predsednickim izborima u USA


This poll is closed to new votes

  • Please sign in or register to vote in this poll.
  • Poll closed on 11/03/2020 at 11:00 AM

Recommended Posts

17 hours ago, Amigo said:

Pa to je i poenta mini Shengena, nesmetani uvoz/izvoz, cijene se smanjuju, obim razmjene povecava, sto sve skupa vodi boljoj ekonomiji za sve.

Takav sporazum postoji vec 15 godina ... CEFTA sporazum...

Sto se ekonomije tice ovaj mini Sengen na tom planu nista vise ne moze da doprinese od onoga sto vec postoji....

Ne kazem da sam protiv,naprotiv,meni je svaki sporazum koji smanjuje tenzije na Balkanu ok ... samo ne treba praviti od toga neki epohalan politicki i ekonomski iskorak...

Link to comment
Share on other sites

Matematika za Bajdena je veoma prosta: 

Vratiti Micigen, Pensilvaniju i Viskonsin, 

 

ostalih 5 drzava su nebitne, verovatno ih uzima Tramp (Florida, S. Karolina, Ohajo, itd)

 

 

Edited by Kido from Junkovac
Link to comment
Share on other sites

 

Od 9:00 govori vodeći amerikanista u Srbiji i regionu, jedan od retkih trenutaka da se njegovo mišljenje može i čuti negde. Ja nisam video da je govorio negde u medijima, sem na konferencijama i seminarima.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kido from Junkovac said:

Matematika za Bajdena je veoma prosta: 

Vratiti Micigen, Pensilvaniju i Viskonsin, 

 

ostalih 5 drzava su nebitne, verovatno ih uzima Tramp (Florida, S. Karolina, Ohajo, itd)

 

 

 

Rust belg iliti blue wall mu donosi pobedu. Cak i ako ispusi Viskonsin ili Micigen (pre Micigen), moze do pobede ali mu treba nekom magijom NC, Arizona ili Georgia. Sto je vec ozbiljan zadatak. 

 

Tramp je u sve tri rust belt 2016 dobio sa manje od 1% razlike. Videcemo. Mislim da su sada analize i projekcije objektivnije i realnije nego 2016 kada su surovo gurali Hilari ali da je Bajden pobednik already, to svakako ne. Ima Trampara mesta za iznenadjenje i te kako. 

Link to comment
Share on other sites

Bice interesantno kako ce se ove godine pokazati takozvani skriveni Trampovi glasaci. 

68% ljudi ne bi stavilo tablu sa Trampovim imenom ispred svoje kuce, bojeci se da im nece neko razbiti prozor, kao i da ne zele da javno priznaju da glasaju za Trampa, jer bi bili izlozeni javnom lincu od strane agresivne anti-Trump rulje. Inace Biden dobija ogroman novac za kampanju, propaganda je strahovita, ovo je zaista borba Davida i Golijata.

Medjutim prosli put na izborima glasaci koji se javno plase da kazu za koga ce da glasaju i koji nisu bili ni u jednoj anketi, su porazili crooked Hilary, nadam se da ce i ovaj put isto da se desi. 😎

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

Bice interesantno kako ce se ove godine pokazati takozvani skriveni Trampovi glasaci. 

68% ljudi ne bi stavilo tablu sa Trampovim imenom ispred svoje kuce, bojeci se da im nece neko razbiti prozor, kao i da ne zele da javno priznaju da glasaju za Trampa, jer bi bili izlozeni javnom lincu od strane agresivne anti-Trump rulje. Inace Biden dobija ogroman novac za kampanju, propaganda je strahovita, ovo je zaista borba Davida i Golijata.

Medjutim prosli put na izborima glasaci koji se javno plase da kazu za koga ce da glasaju i koji nisu bili ni u jednoj anketi, su porazili crooked Hilary, nadam se da ce i ovaj put isto da se desi. 😎

 

 

Znaci, ti sa CNN direkt na Fox... 

 

Ja znam puno ljudi koji ce glasati i za jednog i za drugog i samo jedan ima tablu sa imenom Tramp, ostalima ne pada na pamet da "krase" kuce tim glupostima. 

Link to comment
Share on other sites

Na Fox-u se mogu vidjeti usput i neke vijesti. Nasi ljudi su navikli na CNN jer su se dosta bavili nama devedesetih, svi znamo kako, ni blizu kao ostale televizije.

To je takva tv kuca, sve radi po zadatku, kod njih ne postoji normalno novinarstvo. 

Generalno ne gledam mnogo vijesti po televiziji, malo slusam u kolima na radiju, uglavnom kanadsku drzavnu tv kucu, CBC, na kojoj se takodje moze vrlo malo cuti informacija, ali imaju dobru vremensku prognozu :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Trafalgar koji ne greši mnogo prognozira Trampovu pobedu opet.

 

https://thehill.com/homenews/media/522016-trafalgar-chief-pollster-predicts-trump-victory-polls-predominantly-missing

 

edit...takodje Trafalgar predvidja Pensilvaniju i  Viskonsin nazad demsima. Fali im Micigen za komotnu pobedu. Po Trafalgaru, Micigen ide Trampu. Znaci demsi moraju jos neku drzavu da vrate. 

Edited by NMX
Link to comment
Share on other sites

Ne vidim tu anketu Trafalgara, samo intervju I licno predvidjanje.

 

Bice borba I za senat, bira se 35 senatora, od kojih je 23 republikanaca.

Oko 7 mesta koje drze republikanci su tesne trke, 

Demokrate flipnu 4 I eto vecine u Senatu.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

Trafalgar koji ne greši mnogo prognozira Trampovu pobedu opet.

 

https://thehill.com/homenews/media/522016-trafalgar-chief-pollster-predicts-trump-victory-polls-predominantly-missing

 

edit...takodje Trafalgar predvidja Pensilvaniju i  Viskonsin nazad demsima. Fali im Micigen za komotnu pobedu. Po Trafalgaru, Micigen ide Trampu. Znaci demsi moraju jos neku drzavu da vrate. 

 

Da, oni predvidjaju Trampa na plus 1 u Micigenu i oko -2 u Viskonsinu i Pensilvaniji. Ono sto je za Trampa jos bolje od ovih predvidjanja je tendencija rasta koju po Trafalgaru ima u sve tri drzave. Ako uporedjujemo sa proslim izborima, Trafalgar je pogodio pobedu Trampa u Pensilvaniji i Micigenu, ali sa nesto vecom razlikom nego sto je stvarno bilo, sa druge strane Viskonsin su pogresili (neka me neko ispravi ako gresim, mislim da niko nije pogodio Viskonsin), ne za mnogo. Ako bi tu gresku preneli na ove izbore, Tramp gubi Micigen (ja sam jos uvek misljenja da Tramp nece dobiti Micigen, mada me za sada rano glasanje debelo demantuje) i Pensilvaniju i dobija Viskonsin. E sad Viskonsin je jedina rust belt drzava koja mu ne donosi sigurnu pobedu, vec mora da sacuva drugi distrikt u Mejnu i drugi distrikt u Nebraski koji ce biti tesni. Tu je cak moguc i neresen rezultat, ako Tramp uzme jedan, a Bajden drugi distrikt. 

 

Naravno, sve ovo ako se dobro secam njihovih prognoza sa proslih izbora. Oni su sigurno bili najbolji polster, posebno kada se gleda po drzavama. Ako se dobro secam greska je bila Nevada za republikance (Hilari dobila za 13 hiljada glasova) i Viskonsin za demokrate (dobio Tramp) (valjda ih nisam pomesao sa nekim za ovo, ima neki lik na tviteru koji je samo ovo pogresio, a mislim da je i kod trafalgara to bila greska). Pogresili su u popular votu, ali to i nije toliko bitno, greska im je bila u sigurnim drzavama koje verovatno nisu dovoljno ni obradjivali. Jedan od najpouzdanijih polstera sigurno, ne samo za USA, vec svuda gde rade (tacno su predvideli i Brexit npr)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Trafalgar je svasta, samo nije ozbiljan pollster, Nate mu daje C-. Republikanski fanboy bez struke. Rasmussen odglumi to i nekad. Ako se pogleda Trafalgar 2018 onda se vidi da nema kredibilitet. Trka nije gotova, ali cuda se ne desavaju svake godine. MI, WI i PA nema A ili B pollster sa manjom razlikom od 5. Michigan su R‘s sami digli ruke, a Wisconsin je gone. PA su najnoviji polls 7 i 10 ovog casa. Izlaznost je rekordna, > 160 miliona, do ovog trenutka su zvanicno registrovani 41,5 miliona glasova, do ED > 90 miliona. Jednostavno sa ovakvim izlaznoscu T puca, IA, NC, FL, AZ idu sigurno D, a GA, OH mozda. Ovo nece trajati dugo, interesantno je TX gde su glasali 5,3 m, 60% glasaca 2016. Beto je tesno izgubio od Cruza, ove godine TX moze u blue. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, zastotako said:

Trafalgar je svasta, samo nije ozbiljan pollster, Nate mu daje C-. Republikanski fanboy bez struke. Rasmussen odglumi to i nekad. Ako se pogleda Trafalgar 2018 onda se vidi da nema kredibilitet. Trka nije gotova, ali cuda se ne desavaju svake godine. MI, WI i PA nema A ili B pollster sa manjom razlikom od 5. Michigan su R‘s sami digli ruke, a Wisconsin je gone. PA su najnoviji polls 7 i 10 ovog casa. Izlaznost je rekordna, > 160 miliona, do ovog trenutka su zvanicno registrovani 41,5 miliona glasova, do ED > 90 miliona. Jednostavno sa ovakvim izlaznoscu T puca, IA, NC, FL, AZ idu sigurno D, a GA, OH mozda. Ovo nece trajati dugo, interesantno je TX gde su glasali 5,3 m, 60% glasaca 2016. Beto je tesno izgubio od Cruza, ove godine TX moze u blue. 

 

Pa da, a zato su ovi A polsteri sve pogodili i 2016 i 2018 godine. Ne lupaj gluposti. 

Link to comment
Share on other sites

Cahaly je republikanac i sumnja se da su pollovi iz 2016. bili u svrhu kampanje Trampa. Naravno ima i onaj što je gledao u magnete i predvideo Trampovu pobedu ali to ne znači da iza toga stoji "nauka". No ja nemam problem da svako veruje u pollove koje on misli da su merodavni, videćemo za dve nedelje koji su bili u pravu a koji ne.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Klotzen said:

Cahaly je republikanac i sumnja se da su pollovi iz 2016. bili u svrhu kampanje Trampa. Naravno ima i onaj što je gledao u magnete i predvideo Trampovu pobedu ali to ne znači da iza toga stoji "nauka". No ja nemam problem da svako veruje u pollove koje on misli da su merodavni, videćemo za dve nedelje koji su bili u pravu a koji ne.

 

Verovatno su zato 2018 predvideli pobede Testera u Montani i Mencina u Zapadnoj Virdziniji. Opet jedni od retkih koji su pogodili. Verovatno je i to bilo u svrhu republikanske kampanje.

Link to comment
Share on other sites

Njihova toerija o stidljivim glasačima Trampa je meni lično smešna. A još smešnije je kako je neutrališu. Tako što pored pitanja za koga ćete glasati pitaju vas i za koga će vaše komšije glasati i na osnovu toga projektuju rezultate. Ko poručeno da napišete šta želite u istraživanju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Klotzen said:

Njihova toerija o stidljivim glasačima Trampa je meni lično smešna. A još smešnije je kako je neutrališu. Tako što pored pitanja za koga ćete glasati pitaju vas i za koga će vaše komšije glasati i na osnovu toga projektuju rezultate. Ko poručeno da napišete šta želite u istraživanju.

 

Pa to pitanje imaju bukvalno svi polsteri. Ti ne znas kako oni obradjuju dobijene podatke, kao sto ne znamo ni za druge kuce. 

 

Koliko su u sluzbi republikanaca govori sto su predvideli pobede Testera i Mencina koje su bili sigurni pikovi za republikance, gde su cak i mnogi prodemokratski polsteri zestoko promasili. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, NMX said:

Trafalgar koji ne greši mnogo prognozira Trampovu pobedu opet.

 

https://thehill.com/homenews/media/522016-trafalgar-chief-pollster-predicts-trump-victory-polls-predominantly-missing

 

edit...takodje Trafalgar predvidja Pensilvaniju i  Viskonsin nazad demsima. Fali im Micigen za komotnu pobedu. Po Trafalgaru, Micigen ide Trampu. Znaci demsi moraju jos neku drzavu da vrate. 

na kladari imas Trump osvaja Micigen kvota 3, ako verujes Trafalgaru i oces da se oparis

Link to comment
Share on other sites

Trafalgar je recimo previđao ubedljive pobede repupublikanaca u izborima za guvernere Džordžije i Teksasa a oni su jedva pobedili. To je klasičan primer kada se lažnim rezultatima motiviše svoje izborno telo da izađe a oni drugi demotivišu. Naravno ja ne tvrdim da se on time bavi, ali vidim po medijima da se sumnja na to, jer znam da sva ta istraživanja na malom uzorku ne drže vodu, to je više istraživanje za medije. Političari kada naračuju istraživanja to su istraživanja na velikom uzorku sa marginama ispod 1% za grešku. Pa i ta istraživanja ponekad mogu imati grešku jer se stvari u društvu menjaju brže nego što to može da predvidi neka od tih kompanija i koriguje svoj uzorak.  Ne postoji tačno predviđanje jer da postoji ne bi nam trebali izbori. Postoji hiljadu stvari koji mogu da se dese pa da neka izvesna očekivanja se ne ostvare. Mi koji idemo u kladionicu da vam navedemo koliko puta smo pali tiket na kvotu 1.10 ne biste verovali koliko često se iznenađenja dešavaju.

 

Predviđene greške idu i do 5% što je ogromna cifra za rezultate u ovim tesnim državama i to ne može niko sa sigurnošću da predvidi. Ja istraživanja koristim više kao trend da vidim ko ima bolju kampanju nego što ih smatram siguricom. Što kaže sassha da sam toliko siguran u nečija istraživanja ja bi se kladio na njih. Ali kad vidim prednost od 10%, i to ne kod jednog istraživača nego prosek unazad nedelju ili dve, u nekoj državi jasno je da i sa greškom tu nema šanse za iznenađenje. Zato vadim taj podatak kao jedino sigurno što nam istraživanja mogu dati pre izbora.

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, NMX said:

Fox izbaci poll gde Bajden vodi u PA, Mi, WI a Tramp u Ohaju.

 

Tramp ih naduva :lol_2:

 

 

 

btw...kakve je polove imao fox 2016, da ne kopam, seća li se neko?

 

U korist Hilari I to je bio jedan od onih koji su pokazivali najvecu razliku. 

Moje misljenje je da Ohajo uopste nije u igri. Bice razlika preko 5% za Trampa. 

Link to comment
Share on other sites

Najnovije, FBI (deep state) izjavljuje jutros da Rusija (standardno) i Iran :s_w: se mijesaju u izboru u Americi, predstavljajuci se lazno kao americki bijeli ekstremisti, salju neke emailove ljudima tipa ako ne glasate za Trampa, razbicemo vas :smiley5: 

Pade na pamet one nase varijante da slikas licnu kartu sa glasackim listicem i dobijes ne znam koliko evra.

 

Medjutim ovo nije upereno da se zastiti demokratija, kako oni to objasnjavaju, nego je tipicni anti-Tramp potez.

Da li je ovo znak panike na strani demokrata:smiley33:

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Klotzen said:

Trafalgar je recimo previđao ubedljive pobede repupublikanaca u izborima za guvernere Džordžije i Teksasa a oni su jedva pobedili. To je klasičan primer kada se lažnim rezultatima motiviše svoje izborno telo da izađe a oni drugi demotivišu. Naravno ja ne tvrdim da se on time bavi, ali vidim po medijima da se sumnja na to, jer znam da sva ta istraživanja na malom uzorku ne drže vodu, to je više istraživanje za medije. Političari kada naračuju istraživanja to su istraživanja na velikom uzorku sa marginama ispod 1% za grešku. Pa i ta istraživanja ponekad mogu imati grešku jer se stvari u društvu menjaju brže nego što to može da predvidi neka od tih kompanija i koriguje svoj uzorak.  Ne postoji tačno predviđanje jer da postoji ne bi nam trebali izbori. Postoji hiljadu stvari koji mogu da se dese pa da neka izvesna očekivanja se ne ostvare. Mi koji idemo u kladionicu da vam navedemo koliko puta smo pali tiket na kvotu 1.10 ne biste verovali koliko često se iznenađenja dešavaju.

 

Predviđene greške idu i do 5% što je ogromna cifra za rezultate u ovim tesnim državama i to ne može niko sa sigurnošću da predvidi. Ja istraživanja koristim više kao trend da vidim ko ima bolju kampanju nego što ih smatram siguricom. Što kaže sassha da sam toliko siguran u nečija istraživanja ja bi se kladio na njih. Ali kad vidim prednost od 10%, i to ne kod jednog istraživača nego prosek unazad nedelju ili dve, u nekoj državi jasno je da i sa greškom tu nema šanse za iznenađenje. Zato vadim taj podatak kao jedino sigurno što nam istraživanja mogu dati pre izbora.

 

 

 

Guvernera Teksasa su pogodili, bila je vise nego ubedljiva pobeda, oko 15 %. Oni su u procentima pogresili Kruza za senat u Teksasu i guvernera Dzordzije, u obe drzave su pogodili pobednika, ali su zestoko omasili procente. Sa druge strane potpuno su promasili senat u Viskonsinu gde su prognozirali pobedu demokrata, a pobedio je republikanac. U Micigenu su pogodili pobedu demokrata, ali je razlika bila znatno manja nego sto su prognozirali. Znaci greske su bile na obe strane. Meni je jako intresantno da su opet jedine dve greske u konacnom ishodu napravili u Nevadi i Viskonsinu isto kao i na predsednickim izborima i to u istom smeru, opet su Nevadu prognozirali za republikance, a Viskonsin za demokrate, tako da za te dve drzave uvek treba uzeti u obzir da grese.

 

Nisam ja neki fan trafalgara, cak i ovde kad se prvi put povela prica o njima sam rekao da ih treba uzeti sa razervom. Ali da se prave teorije zavere i da im se porice kompetentnost, a bili su najuspesniji polster i 2016 i 2018 samo zato sto se ne uklapaju u neki narativ nije ok. Eto sad se digla kuka i motika na Emerson ( po meni takodje odlican polster bez obzira sto je left leaning) zato sto je izbacio par polova koji se ne uklapaju u preovladjujuci narativ. Naravno, da svi oni imaju neki narativ, ali u vec dva ciklusa se moglo videti koji polsteri mogu da se uzimaju za ozbiljno, a koji ne. Jbg, oni koji pogadjaju rezultate koliko toliko su neozbiljni, a oni koji promasuju ispadaju ozbiljni. Neki od tih uglednih polstera sa A rejtingom su prognozirali neizvesne izbore u Ajdahu i Juti, a neki sada prognoziraju mrtvu trku u Kanzasu, ne znam sta reci na to. 

 

Nikada ni jedan pol ne treba uzimati zdravo za gotovo. Oni su samo jedan od pokazatelja i imaju znacaj samo kao deo neke sire analize. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...