Jump to content

Winter is coming


Arsenije Pesic

Recommended Posts

7 hours ago, medobrundo said:

Meni ne smetaju ni ti taktički elementi, niti to što je Arja rešila NK..

Smeta mi što ne razumem motivaciju i uloge.

Niti mi je jasno što tek sad WW napadaju, zašto uopšte napadaju, zašto ih zabole za Brena, šta Bren uopšte hoće i može, zašto ga je bilo ko čuvao, šta je uloga onih ostalih WW...

Melisandrina uloga isto totalno nejasna.. Sve vreme se predstavlja kao da radi nešto jako bitno.. Zapalila mačeve, bedem.. Nije moglo biti nebitnije.

Nije mi baš ni jasno šta su John i Deneris radili pola epizode na svojim zmajevima, dok im kolju vojsku.

Gomila nejasnoća.


Bren je memorija svih ljudi. Koliko sam upućena, ako njega ubiju, izbrisaće prošlost ljudi.

Ne slažem se da je Melisandrina uloga bila bezveze, bila je skoro pa odlučujuća, podizanje morala i velika vatrena podrška, jer koliko se sećam nisu uspeli da zapale rov, pa ga je ona zapalila. I takođe, ona je veštica, i više zna o WW pa uliva sigurnost, jer zna  kako se ponašaju.

Takođe ne mislim da je uloga zmajeva i Džona i Deneris bezveze, jer sve vreme su iz vazduha palili nemrtve. A posle ratovali na tlu.
Ta vojska nemrtvih je bila ogromna, i nije se baš u mraku videlo da ih ima toliko mnogo. Tako da su učinci svih delovali skoro zanemarljivo, jer šta god da uradiš, njih ima još.

Scena sa onom malom i divom mi je najdosadniji trenutak epizode. Ne kontam toliko oduševljenje sa tim, kako kažu "moglo je i bez te scene".

A zbog svega što svima nije jasno ćeš i da gledaš i dalje, poenta i jeste da si zbunjen i izgubljen, a ne da ti je sve jasno i da se smoriš. I gledamo zato što je misteriozno i intrigantno, a ne jasno kao reportaža u dnevniku.

Edited by orchid
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Scepan Mali said:

P.S. Da ja pisem fanfiction, ovu zlatna ceta bi zapravo tajno radila za Gvozdenu banku, oni se sporeckali jos odavno sa kraljicom oko dugova i oni uvek dobiju sta je njihovo. Ali cenim da su ova dvojica i zaboravili na banku. A to bi imalo bas smisla, mislim odakle Lanisterima uopste pare da dovedu najskuplju cetu na svetu? Presto je bio bankrot jos dok je kraljevstvo bilo celo i u miru, sad kontrolisu prestonicu i okolinu, izmozdeni ratovima i sad nasli pare da ih angazuju, besmisleno.

 

Dug je isplacen sa zlatom Tyrell-a... to je ona borba iz prosle sezone kada je Dzejmi osvojio Highgarden a Deni napala Casterly Rock gde nije bilo nikoga.

Nakon toga je dogovorena nova pozajmica sa bankom.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, orchid said:


Bren je memorija svih ljudi. Koliko sam upućena, ako njega ubiju, izbrisaće prošlost ljudi.

Ne slažem se da je Melisandrina uloga bila bezveze, bila je skoro pa odlučujuća, podizanje morala i velika vatrena podrška, jer koliko se sećam nisu uspeli da zapale rov, pa ga je ona zapalila. I takođe, ona je veštica, i više zna o WW pa uliva sigurnost, jer zna  kako se ponašaju.

Takođe ne mislim da je uloga zmajeva i Džona i Deneris bezveze, jer sve vreme su iz vazduha palili nemrtve. A posle ratovali na tlu.
Ta vojska nemrtvih je bila ogromna, i nije se baš u mraku videlo da ih ima toliko mnogo. Tako da su učinci svih delovali skoro zanemarljivo, jer šta god da uradiš, njih ima još.

Scena sa onom malom i divom mi je najdosadniji trenutak epizode. Ne kontam toliko oduševljenje sa tim, kako kažu "moglo je i bez te scene".

A zbog svega što svima nije jasno ćeš i da gledaš i dalje, poenta i jeste da si zbunjen i izgubljen, a ne da ti je sve jasno i da se smoriš. I gledamo zato što je misteriozno i intrigantno, a ne jasno kao reportaža u dnevniku.

 

 

kao da ne postoje knjige, zapisi, istorijati...CItadela puna knjiga, svaki cardak u Vesetrosu poseduje neku svoju biblioteku/arhivu

kao bez 3-eyed aven arhive ne postojimo(by Bosko Obradovic):krstipd4:

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Onda i ti možeš da živiš ako ti neko izbriše tvoja sećanja, koja te i čine tobom? Jer pobogu postoje zapisi o tebi, dokumenta i sl. To nije isto što i identitet i svest, ideja o sebi. Osećanje sebe.

 

Tj. možeš da živiš, ali više ne bi znao ko si. Amnezija.
 

Edited by orchid
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Scenaristički do sada, Bren je meta NK-a zato što je jedino tako mogla da se desi scena u kojoj Ajra ubija NK-a kod drveta gde je i nastao. NK je i ranije jurio Brena, tj "trooke vrane" da ih ubije, u tom trenutku se nije znalo da je to zato što su one (vrane) memorija svih ljudi, tako da postoji osnov da NK to hoće da uradi i od ranije. Problem u scenariju koji nije razrešen (u smislu da neko ko gleda epizodu postavi to pitanje) je, zašto bi NK odmah išao da ubije Brena, jer bitka nije gotova, a nije gotova jer još uvek postoje živi + 2 zmaja. Bren nigde neće niti može da pobegne. Jedino da se proguta da je NK terminator koji funkcioniše po kompleksnom algoritmu u kome je jedan od najvećih prioriteta: ubij trooku vranu, a da je Bren to provalio i da zato sedi i čeka ga, nadajući se (ili znajući) da će kockice da se poklope i da će neko da rokne NK-a u trenucima kada ovaj manje obraća pažnju na ostala dešavanja oko sebe.

 

Tu sad opet može gledalac da postavi pitanje: ali zar NK takođe ne može da se projektuje u budućnost, kao što je uradio kada nije napao onu družinu koja je otišla severno od zida da bi otela jednog zombija i pokazala ga Sersi, već je sačekao da dođe Deneris sa zmajevima i oteo jednog?

Scenaristi imaju vrlo tanak odgovor, kao nije to zato, već je Hound gađao zombije kamenicama, pa videli da se led više ne lomi pod njima, pa zato napali.

 

Možda se nešto i dešavalo između NK-a i Brena van vidljive realnosti u epizodi, to se ne može sa sigurnošću tvrditi i ostaju još tri epizode da vidimo šta su nam David Benioff i D. B. Weiss snimili.

 

Napomena: Bren možda može da vidi budućnost (senka zmaja koji nadleće King's Landing u njegovoj viziji), Bren može da se "varguje" životinju, a i u čoveka (Hodor). Da li je to bila deus eks mašina (neočekivana sila koja dolazi i rešava stvar) ili će se ponovo desiti, ostaje da vidimo.

 

Napomena: ne verujem da ćemo do kraja serije da saznamo još nešto o NK i WW. HBO najavljuje posebnu seriju gde će radoznali moći da se dodatno obrazuju o tome.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, orchid said:

Onda i ti možeš da živiš ako ti neko izbriše tvoja sećanja, koja te i čine tobom? Jer pobogu postoje zapisi o tebi, dokumenta i sl. To nije isto što i identitet i svest, ideja o sebi. Osećanje sebe.

 

Tj. možeš da živiš, ali više ne bi znao ko si. Amnezija.
 

 

ovde se dovodi u vezi opstanak (secanja) ljudi i Brenove arhive, ako nema secanja nema i nas...kao da ce svi odjednom zaboraviti ko su ako se obrise Brenova magnetna traka, sto je ridicilous

jedino sto ima smisla je da svaka trooka vrana poseduju informacije koje su bitne za opstanak ljudi, sto je opet nesto sasvim drugo od ovoga sto je pisac 'teo da kaze.

Edited by Esc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, orchid said:


Ali ovo nije real life, nego bajka u kojoj su stvari tako postavljene. Bren je kao neka kolektivna podsvest. A podsvest je ono što nas čini onim što smo.

 

nisam uopste tako razumeo

znaci da je Bran nastradao svi ljudi bi postali zombiji, a taman kad sam mislio da su ispucali sve glupe ideje

zar nije bilo logicno da mu originalni 3eyed raven u nekom trenutku saopsti da je pored svega i cuvar kolektivne podsvesti i da ako on nastrada sve je gotovo:classic_wacko:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, SteveFrancis#3 said:

Postoji  vise tipova konjice, tako da se i vrste i nacini napada razlikuju. Nacelno nije nikakva ludost poslati konjicu prvu, ali kvaka je u kontekstu. Cak i kada se posalje prva (kao sto je Aleksandar recimo radio kod Isa kada je sa elitnom makedonskom konjicom Pratiocima presao reku po desnom boku i napao persijsku pesadiju) to se cini iskljucivo na manjem frontu i sa ciljem penetracije u zaledje neprijateljske linije odakle se otvara citava paleta mogucnosti. Nikako se shock cavalry (kako ja razumem Dothrakie) ne razvlaci u sirinu po konturama protivnicke prve linije tako da radi kiss on the lips sa neprijateljskom pesadijom. Time se ona potpuno obesmisljava i oduzima joj se ikakva svrha.

Pa nisu Dotraci heavy cavalry koja ide na frontalni napad, već su više tip lake konjice kojoj je prednost pokretljivost i brojnost. Uostalom mogli su i jebene konje da opreme nekim armorom i bodljama od dragonglasa, pa da taj juriš bude još upečatljiviji.

 

Nece biti naknadnog objašnjenja za WW-e i NK opsesiju Brenom. Površno je objašnjeno Vokere su stvorila deca šume u nameri da se odbrane od napada ljudi, a NK ganja Brena da jer je on "sećanje čovečanstva". To nam je što nam je!

Link to comment
Share on other sites

Na kraju se ispostavilo da NK i WW nije tako tesko ubiti ako imas pravo oruzje. Veci je problem stici do njih od svih onih utvara. Ocekivati borbu izmedju NK i Dzona je bilo malo nerealno jer Dzon ima oruzje kojim ubija WW samo da ga pipne. Inace NK i nije neki borac, to nije njegov talenat, on "samo" moze da se varguje u gomilu mrtvih, kao i oni njegovi hevi metalci/Krasterovi sinovi. 

 

Edit: hocu da kazem da oni kao takvi i nemaju neku vrednost na bojnom polju ako si propisno naoruzan. Ali, komandovati onakvom masom utvara...E, to je problem. Plus i to sto utvare nemaju svoju volju. Tu ni pet sanaca sa vatrom ne bi pomoglo, ako "onaj odozgo" posalje signal da se oni jednostavno posloze po vatri. 

Edited by Duh koji lebdi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, orchid said:

Onda i ti možeš da živiš ako ti neko izbriše tvoja sećanja, koja te i čine tobom? Jer pobogu postoje zapisi o tebi, dokumenta i sl. To nije isto što i identitet i svest, ideja o sebi. Osećanje sebe.

 

Tj. možeš da živiš, ali više ne bi znao ko si. Amnezija.
 

Ovo jeste suština. Ideja sa NK je ta da on sa sobom ne nosi samo mrak nego i zaborav. Ako tog zaborava nema, onda ni pobeda nije kompletna i može lako da se pretvori u poraz. Zato je Trooka vrana toliko bitna za NK. 

Znam da je bilo puno onih koji su želeli da NK dođe do prestola i da zavlada Vesterosom i da su želeli masovno krvoproliće, tj. totalnu eliminaciju glavnih likova, ali jednsotavno to nije bila ideja serije. U suštini pravo je pitanje koliko je NK bitan za celu priču, obzirom da ga u knjigama nema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Postavlja se pitanje kako je NK ovako jebeno slab? Znamo da je Voker bičslepovao debelog Sema i odbacio ga 20 metara od sebe, što govori da imaju nadljudsku snagu, a uz sve to setite se kako je NK ubio zmaja. Bacio je ono koplje a ono leti kao da je ispaljeno iz topa, što nedvojbeno ukazuje na to da ima nadljudsku snagu. Takođe setite se borbe Vokera i Džona kod Hardhome-a, onaj ga je lik lagano dobijao u borbi, delovao je kao neko ko zna šta radi sa oružijem. Da ne pričamo o tome da je jednim laganim skokom iz prizemlja skočio na prvi sprat.

Edited by Liska Manjina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Odakle se ona pojavila? Skočila je sa usranog drveta? Pogledajte ugao pod kojim se ona pojavljuje? Došla je direktno iza leđa NK-a! To znači da je morala da preskoči kompletnu WW ekipu i popriličnu distancu, za koju je Teonu trebalo dobrih 20 koraka. Postavlja se pitanje kako je moguće da ona to izvede?  Sam potez oko promene ruke nije toliko loš koliko sama realizacija.

 

I što neko već reče sve i jedna jebena teorija koju sam pročitao do sad je mnooooooooogo bolja nego ovo govno na kraju.

 

Jedan kvout:

 

Osam hiljada godina postojanja da bi skončao na tako banalan način, okružen vojskom nemrtvih i Bijelih šetača, pored kojih se Arja prosto ušetala kung-fu stilom i završila stvar.

Edited by Liska Manjina
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

meni cak i kul taj momenat sa nozem iz ruke u ruku, ali mogli su da prikazu kako je dosla uopste do pozicije da ugrozi NK-a...njima je ocigledno draza tehnika svrsenog cina,  figure na got sahovskoj tabli se pomeraju kako scenaristima odgovara, a ne po nekim prethodno utvrdjenim pravilima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Arja je savladala veštine skrivanja i prerušavanja, šunjanja i sl. Učila je od najboljeg koliko se sećam. Možda se ušunjala uzevši nečiji lik i sl. Mada i da nije, verujem da je imala veštine da se prišunja i očigledno je bila predodređena da ga ubije... Ko zna šta sve se ne zna o njoj još uvek.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Esc said:

 

nisam uopste tako razumeo

znaci da je Bran nastradao svi ljudi bi postali zombiji, a taman kad sam mislio da su ispucali sve glupe ideje

zar nije bilo logicno da mu originalni 3eyed raven u nekom trenutku saopsti da je pored svega i cuvar kolektivne podsvesti i da ako on nastrada sve je gotovo:classic_wacko:

 

 


Pa to mu je saopštio njegov prethodnik, msm ja sam to znala, spominjano je, jer očigledno on vidi sve, on je kolektivna podsvest. I da to je moj zaključak, zašto je NK baš Brena hteo. Jer tako je lakše mogao da pokori ljude, ako im izbriše umove.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, orchid said:

Arja je savladala veštine skrivanja i prerušavanja, šunjanja i sl. Učila je od najboljeg koliko se sećam. Možda se ušunjala uzevši nečiji lik i sl. Mada i da nije, verujem da je imala veštine da se prišunja i očigledno je bila predodređena da ga ubije... Ko zna šta sve se ne zna o njoj još uvek.

 

pa da lakse je tako, neko smisliti nesto zanimljivo

Arja je assassin, a vi zamisljajte ostalo

 

6 minutes ago, orchid said:


Pa to mu je saopštio njegov prethodnik, msm ja sam to znala, spominjano je, jer očigledno on vidi sve, on je kolektivna podsvest. I da to je moj zaključak, zašto je NK baš Brena hteo. Jer tako je lakše mogao da pokori ljude, ako im izbriše umove.

 

kad tacno je to receno

pricalo se o prenosenju znanja, koriscenje weirwood net-a itd

Edited by Esc
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, orchid said:

Arja je savladala veštine skrivanja i prerušavanja, šunjanja i sl. Učila je od najboljeg koliko se sećam. Možda se ušunjala uzevši nečiji lik i sl. Mada i da nije, verujem da je imala veštine da se prišunja i očigledno je bila predodređena da ga ubije... Ko zna šta sve se ne zna o njoj još uvek.

Opet se bavimo nagađanjem, i na to su nas ona dva morona naterala! Mater mu jebem ovo je najbitniji momenat u svih 8 sezona i mi ne dobijemo niti razradu, već dobijemo gotov produkt u fazonu - eto mrtav je jebo vas on, sad više nije problem. Kakvo kurčevo šunjanje i skrivanje? Oko Brena je obruč od mali milion mrtvih i desetina Vokera, a u sredini su drvo, Bren i NK. Da ne pričam da je oko celog Vinterfela armija mrtvih koja nadire unutra, a na sve to pada jebeni sneg i ona koliko god da je vešta ostavlja tragove u tom istom snegu.

 

Nije mogla uzeti lice mrtvih obzirom da se i vajtsi i vokeri raspadnu prilikom "smrti".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...