Jump to content

Winter is coming


Arsenije Pesic

Recommended Posts

59 minutes ago, Liska Manjina said:

Nije čovek rekao da se zatvore u zamak, već da iskoriste prednost terena. Mogli su iskopati više onih vatrenih jarkova i na taj način barem malo iskontrolisati nadiranje mrtvih. Morali su imati veći broj strelaca. Neka ideja vodilja binim mogao biti film Troja, gdje je pešadija pod zidinama bila kao brana a strelci su sa zidina konstantno zasipali protivinika. Imaš mali milion ratnih komandanata na jednom mestu a ti ispadneš glup kao crna zemlja. Zna se da se konkica koristi za udar sa boka i nikad ne šalješ konjicj prvu.

Takođe nije mi jasno šta će im katapulti i trebušeti? Opalili su jednom iz njih i to je to, to je nepregledna masa mrtvaca šibaj ka njima ne mozes da promašiš. I ona debla sa bodljama od zmajstakla, ocekivao sa da ih spuste sa zidina i da tako počiste veliki broj mrtvaca.

Ima veliki broj filmova iz kojih su mogli izvući pouke oko same bitke i logike bitke - Troja, Lotr, Kraljevstvo nebesko, Hrabro srce

Postoji  vise tipova konjice, tako da se i vrste i nacini napada razlikuju. Nacelno nije nikakva ludost poslati konjicu prvu, ali kvaka je u kontekstu. Cak i kada se posalje prva (kao sto je Aleksandar recimo radio kod Isa kada je sa elitnom makedonskom konjicom Pratiocima presao reku po desnom boku i napao persijsku pesadiju) to se cini iskljucivo na manjem frontu i sa ciljem penetracije u zaledje neprijateljske linije odakle se otvara citava paleta mogucnosti. Nikako se shock cavalry (kako ja razumem Dothrakie) ne razvlaci u sirinu po konturama protivnicke prve linije tako da radi kiss on the lips sa neprijateljskom pesadijom. Time se ona potpuno obesmisljava i oduzima joj se ikakva svrha.

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav drugari, tek sam sad odgledao i bilo je tesko sakriti se od svih mogucih spojlera cijeli dan ali uspio sam 🙂

Epizoda pocinje fantasticnim kadrom koji ne staje i koji prikazuje svakog bitnog lika u iscekivanju borbe. Sjajno prikazani iscekivanje i strah, i sa tim po meni sa tim cijela epizoda ima taj neki Lotr 2 Helms Deep vibe.
Napetost su uspjeli da odrze od prve do poslednje sekunde epizode. Miguelu Sapochniku su opet povjerili da rezira epizodu i on opet nije iznevjerio. Mislim da smo prisustvovali malom remek djelu sto se tice televizijske produkcije. Kadrovi u par momenata su stvarno nerealno dobri i citav plovidba kamere kroz epizodu je strasno dobra.

Sto se tice epizode i samih likova vjerujem da ste sve rekli. Ono sto sam ja primjetio jeste da Tiriona nesto tisti i da krije nesto sto niko ne zna. Pogotovo nakon sto je svjesno sakriven segment njegovog jako bitnog razgovora sa Brenom u prosloj epizodi.
 
umiranja: Edd, Beric, Theon, Friendzone i Melisandra su zaista zaokruzili svoje price i umrli su tu gdje je trebalo da umru.

malo cjepidlacenja:

- cgi u par momenata sa zmajevima na samom pocetku opet fejluje ali budzet je ogranicen i za ovakvu gromadu od epizode morali su negdje da se stekuju.
- scena paljenja prve linije gdje melisandra proizvede vatru a sandor celagane ne ustukne ni sekunde jedne je golem propust. opste je poznato da ima strasnu fobiju od vatre i cijelu traumu od djetinjstva.
- malo je zbrzan kraj i taj momenat ubijanja nk-a.
- i da, opet fale sekvence sa ghost-om. ali opet (citaj pod stavkom jedan) budzet je ogranicen i ubacivanje ghosta u neke scene bi dodatno ribalo budzet serije. ali da nedostaje, nedostaje.
 
Edited by nemanjau5
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, nemanjau5 said:

- i da, opet fale sekvence sa ghost-om. ali opet (citaj pod stavkom jedan) budzet je ogranicen i ubacivanje ghosta u neke scene bi dodatno ribalo budzet serije. ali da nedostaje, nedostaje.

Često se provlači ovaj argument i nikada nisam mogao da shvatim zašto. Poslednja epizoda recimo, pored Winterfella i kompletne scenografije i kostimografije, vojske zombija, zmajeva, scena masovnih borbi... nekako je uveličani pas problem za budžet. Kako?

Link to comment
Share on other sites

Meni ne smetaju ni ti taktički elementi, niti to što je Arja rešila NK..

Smeta mi što ne razumem motivaciju i uloge.

Niti mi je jasno što tek sad WW napadaju, zašto uopšte napadaju, zašto ih zabole za Brena, šta Bren uopšte hoće i može, zašto ga je bilo ko čuvao, šta je uloga onih ostalih WW...

Melisandrina uloga isto totalno nejasna.. Sve vreme se predstavlja kao da radi nešto jako bitno.. Zapalila mačeve, bedem.. Nije moglo biti nebitnije.

Nije mi baš ni jasno šta su John i Deneris radili pola epizode na svojim zmajevima, dok im kolju vojsku.

Gomila nejasnoća.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

kazu da im bas treba i vremena i para da ga ubace u cijelokupan dojam. U prosloj epizodi se pojavio na tren, a koristili su nekog vuka ili nesto uglavnom nisu ga kompletno digitalizovali. Problem je sto Jon ima posebnu vezu sa njim i u knjizi Ghost se pojavljuje sigurno cesce nego u seriji ali definitivno su odlucili da ga zanemare jer vrijeme&novac.

Edited by nemanjau5
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, nemanjau5 said:

kazu da im bas treba i vremena i para da ga ubace u cijelokupan dojam. U prosloj epizodi se pojavio na tren, a koristili su nekog vuka ili nesto uglavnom nisu ga kompletno digitalizovali. Problem je sto Jon ima posebnu vezu sa njim i u knjizi Ghost se pojavljuje sigurno cesce nego u seriji ali definitivno su odlucili da ga zanemare jer vrijeme&novac.

Jezovukovi su bukvalno u svakoj sceni kad i Stark deca u knjigama 😄 Ili sa njima ili se spomenu kako bleje ispred vrata ili tako nešto. Zato uglavnom i tolika kuknjava, meni to iskreno ne smeta što su izbacili vizuelno ali bi mogli češće da ih spomenu u seriji

Link to comment
Share on other sites

Greyjoyev juris bez mozga je takodje za poseban facepalm. Mislim ostanes kao poslednji preziveli branilac svog 'gospodara' i umesto da pokusas da ga stitis telom do poslednjeg momenta, ti se zaletis kao volina na grupu nerpijatelja koja je desetinama metara daleko. Helou.  A nacin na koji ga NK ubija jednim potezom se retko vidja i u Seagalovim filmovima.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Mlako je sve ovo.

Hound od badass-a koji se samo vatre zenta, do lika koji se sad femka jer smrt ne moze se pobedi...

John-o manje vise beskoristan kroz epizodu.

Dragon fire ne moze da ubije NK? A Valyrian steel moze? Oba su magic weapon. Oba poticu iz Valyrie, a za pravljenje drugo pomenutog je bio neophodan dragon fire...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

Greyjoyev juris bez mozga je takodje za poseban facepalm. Mislim ostanes kao poslednji preziveli branilac svog 'gospodara' i umesto da pokusas da ga stitis telom do poslednjeg momenta, ti se zaletis kao volina na grupu nerpijatelja koja je desetinama metara daleko. Helou.  A nacin na koji ga NK ubija jednim potezom se retko vidja i u Seagalovim filmovima.

malo poeticno kao odraz odnosa njega i brena. a ni theon se nikad nije ponosio nekom pamecu.

sto se tice nk-a. razlika je ogromna izmedju njih dva tako da je jako logicno da ga jako lako eliminise 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Znao sam da će biti bshit od samog početka kad su poslali konjicu u napad na neprijatelja kojeg ne možeš da rasteraš i poteraš u beg.

Jedino mi je objašnjenje da je taktiku spremao Dzon, pošto samo on ima "zaleti se pravo u glavu" ideje.

Sa druge strane, kapiram da su se producentima popeli na glavu da ne naprave još jedan Helm's deep ili Batt of the bstrd, pa su rekli, e eve vam ga na, konjica gine prva.

Jarak sirine da moze zec da ga preskoci.

Pozitivne stvari da su mala Mormont i bata Dzora out.

Sedam sezona čekas da vidi šta hoće NK... i dalje ne znaš šta hoće.

6/10 u od mene, moglo je to mnogo bolje.

Link to comment
Share on other sites

Dosta problea ste pomenuli vec, ja bi se osvrnuo na ono sto meni najvise smeta. Vec godinama ja i ostatak interneta razmisljamo ko je Azor ahai i koga ce da zrtvuje, da li ce John Dany, Dany njega, Jaime svoju sestru? Ko ce koga da zrtvuje da bi pobedili zlo, i na kraju nista od svega toga. Ja da pisem fanfiction ( a u principu GoT je obican fanfiction sa ogromnim budzetom od kad su raskrstili sa knjigama), Bran bi rekao sestri nesto tipa ima samo jedan nacin da pobedimo, onda ga ona ubije, uzme njegovu kozu il sta vec, napravio zamku NK kad ovaj dodje tu ocekujuci da zavrsi bogalja, ali morgen malo to je istrenirani ubica i ubije ga Arja i gotovo. Mislim, ima i to mana, ali manje od ovog njihovog.
P.S. Da ja pisem fanfiction, ovu zlatna ceta bi zapravo tajno radila za Gvozdenu banku, oni se sporeckali jos odavno sa kraljicom oko dugova i oni uvek dobiju sta je njihovo. Ali cenim da su ova dvojica i zaboravili na banku. A to bi imalo bas smisla, mislim odakle Lanisterima uopste pare da dovedu najskuplju cetu na svetu? Presto je bio bankrot jos dok je kraljevstvo bilo celo i u miru, sad kontrolisu prestonicu i okolinu, izmozdeni ratovima i sad nasli pare da ih angazuju, besmisleno.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Belgrade said:

 

Sto je najgore bice na tjubu slicni video, kako grupa ljudi iz nekog bara ima orgazam sto Arija ubija NK  uz suze naravno. I to autenticno :D 
@Uini  morace neko od jacih igraca iz alijanse Avengera da postane finalni boss a to znaci ili Deni ili Bran.  Dok u realnosti ce bude Sansa i Tirion =/

Link to comment
Share on other sites

meni nije problem što ga je arya roknula, čak i taj jordanesque move je ok. ali je tajming problem ukoliko se ne razjasne te motivacije night kinga 

 

 

 

inače, zmajevi realno prodali. platiš ih 25milki po sezoni a ni stat sheet da popune 

 

jel su oba zmaja preživela, nisam video u mraku (:

Edited by uini
Link to comment
Share on other sites

Nisam nesto odusevljen epizodom. Epizoda ima citav splet neobjasnjivih dogadjaja na koje nemamo odgovore. Mi sad iz ovog ugla mozemo nagadjati dosta stvari. Najbolje je sacekati jos tri nedelje do kraja serije. 

 

Drago mi je sto je Arja ta koja je ubila nocnog kralja, slazem se da je prelako dosla do cilja, ipak i u real life se desavaju neocekivane stvari. Nije ni nocni kralj genijalac sa iq 200. 

Dzon i Deneris izgubljeni citavu epizodu, nikakav uticaj, od njih sam ocekivao vise. Oborili su zmaja nocnoga kralja, ali on je svejedno lako dosao do Brena. Mislim da su komotno mogli da provedu noc u kripti, makar bi Ser Dzora ostao ziv 😄

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Drakaris said:

Nisam nesto odusevljen epizodom. Epizoda ima citav splet neobjasnjivih dogadjaja na koje nemamo odgovore. Mi sad iz ovog ugla mozemo nagadjati dosta stvari. Najbolje je sacekati jos tri nedelje do kraja serije. 

 

Drago mi je sto je Arja ta koja je ubila nocnog kralja, slazem se da je prelako dosla do cilja, ipak i u real life se desavaju neocekivane stvari. Nije ni nocni kralj genijalac sa iq 200. 

Dzon i Deneris izgubljeni citavu epizodu, nikakav uticaj, od njih sam ocekivao vise. Oborili su zmaja nocnoga kralja, ali on je svejedno lako dosao do Brena. Mislim da su komotno mogli da provedu noc u kripti, makar bi Ser Dzora ostao ziv 😄

 

ali jeste genijalac. lik koji je ziv 8k godina, koji vidi proslost sadasnjost i buducnost, kome zmaj ne moze nista  itd ne moze da predvidi da ce arya prebaciti noz iz jedne ruke u drugu?! njegova smrt je bas banalizovana i citavo gradjenje price 8 sezona se rasprsilo u jednom veoma jednostavnom momentu

i tako mozemo u nedogled jer su benioff i weiss totalno pogubljeni glede price nakon sto je serija krenula sama da gradi svoju zato sto knjiga nema jer debeli gmaz martin jelte ne pise.
prosto sam poceo da gledam kroz prste na sve te gluposti. a pitanja i gluposti je mnogo i-ha-ha

ja sam hvalio epizodu cisto reziserski i sapochnik je carski odradio epizodu skoro do perfekcije.

Edited by nemanjau5
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@takticari 

Za cije babe zdravlje da se salje konjica? ako posaljes 1000 dotrakija da ubiju 1000 mrtvih i 500 dotrakija prezivi: NK dize njih 1500. RoE protiv nekromancera su drugacija nego protiv ljudi. Meni je bitka bila odlicna, odlicno mi je i sto Deneris i Jon imaju sporedne uloge: svih osam sezona se manje vise vrte oko njih, red da preuzme neko drugi. Druga stvar je sto GOT sve vise lici na LOTR, pa i tamo imate da onaj ko unisti prsten je Golum a ne Frodo. Mislim da je ovo resenje potpuno iskopirano odatle. 

Theonova uloga je redemption u ovoj epizodi. Iako je on imao 200 boljih resenja sem da se zaleti paradajzom na Moskvu, potpuno je nebitno: on se iskupio (a i valja da se odradi cleanup sa likovima). 

Jedina stvar koja meni smeta je sto smrcu NK najsigurniji nacin da dobijemo objasnjenje ko su WW je otisao. To je verovatno ostao materijal za sledecu seriju. 

A treba biti posebna vrsta optimiste i ocekivati da ce debeli IKADA da zavrsi knjige. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...