Jump to content

Winter is coming


Arsenije Pesic

Recommended Posts

27 minutes ago, Crni Bombarder said:

Zato sto su okolnosti serije to tako izdiktirale na kraju.

Jer je misterija ubistva Lore Palmer resena relativno rano pa se ceo hype smirio. Inace - ko zna kuda bi sve to odvelo. A da je TP poprimio oblik jedne nation ili world vide senzacije pa i opsesije - to nema spora.

Ali TP je školski primer uticaja na autore. Naime, Lynch je bio protiv toga da se ubica tako brzo otkrije, ali je produkcija insistirala zbog velikog pritiska javnosti (zvuči poznato). Lynch se naravno nije pomirio sa tim i sa pola projekta se povukao. 

Sada taj pritisak, koji su imali autori TP, pomonoži sa sto i videćeš pod kakvim su pritiskom bili autori GoT i od strane produkcije i od strane publike. To je jednostavno neizdrživo, i drago mi je da su donekle izveli priču do kraja, onako kako su zamislili.

 

edit. inače jedan od uslova Lyncha da radi novi TP serijal je bio da mu se niko ne meša. Naravno, serija je mnogo manja od GoT, ali mogu da zamislim šta bi se desilo kada bi D&D uradili ono što je uradio Lynch, posebno sa krajem. Inače Lynch je popustio što se tiče broja epizoda, pošto je hteo mnogo manje, ali na kraju ga je produkcija ubedila da ima 18 epizoda. Međutim, Lynch je Lynch, pa je imao finu ovetu u odugovlačenju radnje - kafa koja se donosi jako dugo, brisanje poda nekoliko minuta, glumci koji bulje jedno u drugo jako dugo pre nego što izgovore svoju liniju, i tako...Samo nema toliko autora sa jakom kičmom kao Lynch i plašim se da će ostali pristati na manje više sve, samo da budu deo nekog većeg projekta. Zato sam se našalio da bi bilo super da Lynch radi ovu novu seriju, čisto da vidim reakciju tzv. die hard fanova. To bi bilo pravo uživanje za gledati i čitati.

Edited by DonJuan
Link to comment
Share on other sites

Jedni rantuju da im se ne svidja, drugi da im je sve super, a taliesin sve gleda sa strane kao TechnoCore iz Hyperiona i smeska se 🙂

 

Ljudi imaju pravo da kazu da li im se nesto svidja, ili ne. Imaju pravo da iznesu argumente za tako nesto. Imaju pravo da jasno iznesu svoj stav. I sami autori pristaju na to kada svoje delo iznesu u javnost. Naravno - ljudi nemaju pravo i da bilo koga ugroze na taj nacin. Mislim da taliesin malo-malo preuvelicava celu stvar, ali je u sustini tacno. Narocito ono sa upadanjem na set, spijuniranjem, pritiskom na glumce. A i niko ne iskljucuje da ima svakakvih budala i ekstrema. To sto ja ne bih uradio nesto, ne znaci da to nece uraditi neko drugi kome, iz nekog razloga, kvrcne u glavi. Meni to nikad nece biti jasno, ali to nije moja glava. 

 

A "realitizacija" je, nazalost, svetski trend, uvukla se u sve pore drustva, nisu ljudi taj obrazac ponasanja naucili na GoT-u, vec negde drugde. Ne bih da ulazim u dublju analizu da li je i GoT sam od sebe poceo da pravi rialiti tamo nede oko 3 ili 4 sezone, kad se hajp digao do neba. Sigurno da jeste. Ali to je boljka modernog doba. Sve je javno, sve je na izvolte, proklamovane su opste slobode, a svako bi svoj stav branio do krvi, drustvene mreze upravljaju javnim mnjenjem a ono upravlja drustvenim mrezama, i to je ta centrifuga koja, kad nesto uhvati, prezvace ga do najsitnijih detalja. Zato i vreme kada ce sve oko nas postati fan service verovatno i nije daleko. Samo, cisto za statistiku, za to nije kriva iskljucivo publika, vec barem delimicno i oni koji iza serija stoje i koji nas sami, svesno i s planom, cekaju iza svakog ugla da nam u ruke agresivno tutnu svoj proizvod. Njihovo je da tutnu, imaju svoj interes u tome, a nase da ih zaobidjemo, da to procitamo/pogledamo, stavimo na policu ili bacimo u djubre. Naravno, ne i da tim ljudima pretimo pistoljem. 

 

Jasno, to mene nece spreciti da cackam i trazim nelogicnosti do najfinijih sitnica. Zasto da zazmurim na nesto sto je ocigledno? Serija se zavrsila kako se zavrsila, ne vidim u svojoj okolini da je taj kraj nekome smislen, ja bih kao onaj Mitar iz Dubica pitao B&W: "Kakva je ovo zajebancija?", ali Boze moj. To je samo TV program napravljen da nas zabavi. Pa tako, i ti nusprodukti u vidu mimova i sami govore da je serija u nekoj ludoj sustini uspela u tome, i da to uspeva cak i posle svog zavrsetka. To su njeni fini mikronastavci. Tim se i zivot serije nastavlja za nas koji smo je voleli i koji je volimo, tema vise za razgovor, pre nego sto predjemo na posao, porodicu, odmor itd...

 

Eto, to je mojih pet centi, mozda ponegde i ke*am, ali sam valjda sa necim i pogodio.

Edited by Duh koji lebdi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Duh koji lebdi said:

Narocito ono sa upadanjem na set, spijuniranjem, pritiskom na glumce. A i niko ne iskljucuje da ima svakakvih budala i ekstrema.

 

Meni je ovo najludje u celoj prici, tim pre sto uopste ne mislim da se radi o ekstremima. Ti koji upadaju na setove ne rade to zbog sebe samih vec da bi se kurcili na drustvenim mrezama da su mudro shvatili kako ce serija dalje teci. Oni imaju ogromnu publiku a razlog zasto imaju tu publiku je ono sto celu tu stvar cini jako sumornom. Ogromna vecina ljudi jednostavno vise ne tolerise nikakvu neizvesnost, nimalo je ne tolerise, a ono sto serije cini zanimljivim (ne samo to ali jednim delom) je upravo to provociranje neizvesnosti i iscekivanja, suspense ako hocete, tako da su se ta dva principa nasla u nerazresivom sukobu. Holivud je to odavno shvatio i zato u poslednjih par decenija maltene ekskluzivno pravi filmove sa srecnim krajem, kada napravi film sa ne bas toliko srecnim krajem, o tome se raspravlja kao o senzacionalnom fenomenu (vidi pod Avengers serijal). To je kljucni razlog zasto ljudi hoce unapred da znaju kako ce se nesto zavrsiti, zele da se osiguraju da ce se sve zavrsiti onako kako oni zele, ako se ne zavrsi tako onda ce da kritikuju, da se zale, mozda cak i odustanu od gledanja serije.

 

Jebi ga, Martin je napisao knjige koje se po tom osnovu od samog pocetka nisu uklapale u taj "holivudski" svetonazor a onda, kada je shvatio da to iritira i provocira publiku, poceo je toliko da "shara" da mu je to postalo samo sebi svrha. Serija je samo refleksija tog obrasca. S obzirom na ogranicenost televizijskog medija u odnosu na knjige, ceo taj postupak sa meandriranjem, ubijanjem kljucnih likova samo da bi se instalirali novi i tako u krug rezultirao je konacnim fijaskom u pokusaju da se ceo taj galimatijas nekako razresi. Mogli su scenaristi, naravno, da naprave bolji posao na kraju ali imam utisak da kako god da su sve ovo zavrsili neki gorak utisak ili pomesano osecanje bi ostalo kod jako velikog broja ljudi.

Edited by taliesin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DonJuan said:

 edit. inače jedan od uslova Lyncha da radi novi TP serijal je bio da mu se niko ne meša. Naravno, serija je mnogo manja od GoT, ali mogu da zamislim šta bi se desilo kada bi D&D uradili ono što je uradio Lynch, posebno sa krajem. Inače Lynch je popustio što se tiče broja epizoda, pošto je hteo mnogo manje, ali na kraju ga je produkcija ubedila da ima 18 epizoda. Međutim, Lynch je Lynch, pa je imao finu ovetu u odugovlačenju radnje - kafa koja se donosi jako dugo, brisanje poda nekoliko minuta, glumci koji bulje jedno u drugo jako dugo pre nego što izgovore svoju liniju, i tako...Samo nema toliko autora sa jakom kičmom kao Lynch i plašim se da će ostali pristati na manje više sve, samo da budu deo nekog većeg projekta. Zato sam se našalio da bi bilo super da Lynch radi ovu novu seriju, čisto da vidim reakciju tzv. die hard fanova. To bi bilo pravo uživanje za gledati i čitati.

 

Da te samo dopunim, to sto je Linc uradio je mogao zato sto je u neizmerno boljoj pregovarackoj poziciji i skoro niko od showrunnera nece biti u njegovoj poziciji cak i ako ostavi mali trag u filmskoj industriji zato sto tesko da ce tim redosledom da ide njihova karijera. Linc iza sebe ima preko 40 godina stvaralastva, ostavio je dubok trag u filmskoj industriji i ima status legende. Mislim da i ovako necemo jos dugo da gledamo taj ''film'' da reziser/scenarista sa bas jakim CVom u filmskoj industriji radi ozbiljan projekat na televiziji. Svako ko bude showrunner nove serije ce da ima par zvucnih filmskih ili serijskih projekata i ovo bi trebalo da mu posluzi kao odskocna daska za buduce filmske projekte. Uostalom poenta je u tome da koliko god da si veliki, ti si zamenljiva karika u lancu ma kakav god da je kvalitet dok god to ima prihvatljivu gledanost.

 

Jasno je da je Linc presedan. Cak i ako bi neko krenuo da se ponasa ko on i to bez veceg pokrica,  pritom da nema ozbiljne kikseve u privatnom zivotu koji mogu da ugroze reputaciju serije, letece sa projekta. Ako smo nesto trebali da naucimo sada, ako se napravi velika glupost o kojoj ce da bruje mediji i zbog koje ce da se vrsi pritisak od strane javnosti, otkaz glavne zvezde je neminovnost. Imamo sada situaciju sa glumcima, mada mislim da je samo pitanje vremena kada ce se nekom reditelju ili scenaristi izvuci ovakve prljavstine.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Liska Manjina said:

Kako ste zaboravili pomeniti Čarls Dansa koji glumi Tajvin Lanistera? Čovek je odradio odličan posao, i generalno je odličan glumac.

 

Pomenuo ga je ako se dobro sećam SF#3 još na početku.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, lekoviti said:

Vox populi na N1...

 

CWWXDVy.jpg

 

Znaci, emisiju/anketu o nekoj seriji uglavnom gledaju/prate ljudi koji tu seriju ne gledaju 🙂

 

Edit: da ovo gledamo kroz prizmu izbora, "Moglo je i bolje" je ostvarilo SNS rezultat, ne svidja mi se uopste" SPS reultat, a apstinenti su najbrojniji

🙂

Moraju ovi koji misle da je serija super da rade vise i da ubede apstinente da je odgledaju ako zele da postanu relevantnija snaga 🙂

Edited by Duh koji lebdi
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Ta'veren said:

 

Da te samo dopunim, to sto je Linc uradio je mogao zato sto je u neizmerno boljoj pregovarackoj poziciji i skoro niko od showrunnera nece biti u njegovoj poziciji cak i ako ostavi mali trag u filmskoj industriji zato sto tesko da ce tim redosledom da ide njihova karijera. Linc iza sebe ima preko 40 godina stvaralastva, ostavio je dubok trag u filmskoj industriji i ima status legende. Mislim da i ovako necemo jos dugo da gledamo taj ''film'' da reziser/scenarista sa bas jakim CVom u filmskoj industriji radi ozbiljan projekat na televiziji. Svako ko bude showrunner nove serije ce da ima par zvucnih filmskih ili serijskih projekata i ovo bi trebalo da mu posluzi kao odskocna daska za buduce filmske projekte. Uostalom poenta je u tome da koliko god da si veliki, ti si zamenljiva karika u lancu ma kakav god da je kvalitet dok god to ima prihvatljivu gledanost.

 

Jasno je da je Linc presedan. Cak i ako bi neko krenuo da se ponasa ko on i to bez veceg pokrica,  pritom da nema ozbiljne kikseve u privatnom zivotu koji mogu da ugroze reputaciju serije, letece sa projekta. Ako smo nesto trebali da naucimo sada, ako se napravi velika glupost o kojoj ce da bruje mediji i zbog koje ce da se vrsi pritisak od strane javnosti, otkaz glavne zvezde je neminovnost. Imamo sada situaciju sa glumcima, mada mislim da je samo pitanje vremena kada ce se nekom reditelju ili scenaristi izvuci ovakve prljavstine.

 

Jeste, ali i to je bilo dosta klimavo. Čak je, ako se sećaš, sam projekat i počeo bez njega. Ali, naravno, TP bez Lyncha je u startu promašaj, i to su znali u produkciji i istina je da je imao mnogo bolju poziciju za pregovaranje nego drugi.

Ja bih zaista voleo da čujem šta "die hard fanovi" Lyncha, misle o GoT. To bi bilo zanimljivo pročitati.

Link to comment
Share on other sites

Porediti stari TP i GoT je malo nefer, ipak su prve dve sezone TPa snimane pre 30ak godina...mada, i u njima je bilo mnogo zajebanih momenata, koje je GoT (na drugi način, naravno), možda i uspeo da dostigne. Ali novi TP, pa to do sada nije viđeno na TVu. Epizoda 8, recimo, mada ih ima još...svaka čast Showtime-u što su dali pare da se to snimi i što se nisu mešali u pos'o. Tamo je neko ili veliki Linčov fan, ili je non-stop urađen.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Scenario nije dobar otkad nema knjiškog predloška, to je u osnovi loš(ij)eg kvaliteta cele osme, sedme i (delimično) šeste sezone. Otkad je Deneris prvi put poletela na zmaju, a Džona izboli, sve je nekako traljavo. Tačno se vidi da to nije ista priča. Meni ostaje gorak utisak što se scenaristi nisu odlučili na svoj završetak, kakav god da je, bezbroj je opcija bilo u igri. Ovako, sa nekakvim nacrtima datim od Martina, oni sa nadograđeni, to je zbog specifičnosti i okolnosti zbrzano i dobili smo gomilu epskih scena i krajnjih nelogičnosti na granici apsurda. Čak je i hepiend za Starkove, što je bilo krajnje neizvesno na početku serije, nekako razočaravajuć.

Sada, kada su svi generali posle bitke, možda je bilo bolje ostaviti otvoren kraj.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DonJuan said:

chernobil.png.2671b33407d138ceb13e0c74f082596e.png

 

Dok se dvoje svađaju 🙂

 

Č je keva, ali realno ne može da se poredi serijal od samo 5 epizoda gde u 5 sati možeš da ispucaš sve bitne stvari, sa nečim što traje 5 i više sezona. 

Uh sad da mogu sad bih odlgedao Č odjednom svih 5 epizoda. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, AgroUrban said:

 

Č je keva, ali realno ne može da se poredi serijal od samo 5 epizoda gde u 5 sati možeš da ispucaš sve bitne stvari, sa nečim što traje 5 i više sezona. 

Uh sad da mogu sad bih odlgedao Č odjednom svih 5 epizoda. 

 

Ja ne znam da li cu se usuditi da ponovo pogledam trecu epizodu...Duboko me je potreslo ono sto sam gledao...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...