Jump to content

Winter is coming


Arsenije Pesic

Recommended Posts

Zao mi je sto je serija nedorecena, citava prica je skoro ostala nerazjasnjena.

 

Serija se zove "Igre prestola", na kraju je na presto dosao tako sto je po Tirionovom misljenju najzanimljiviju zivotnu "pricu" imao Bren. Smesno. Manje bi mi teze palo da su birali eci, peci, pec, ali bukvalno, makar bih se nasmejao, ovako je zalosno. Zbog trona ginu milioni ljudi, sto vojnika, sto civila i na kraju vladar bude izabran ko ima najbolju pricu. Na kraju krajeva, hajde i da Bren ima najbolju pricu, nego Dzon ima jedno hiljadu puta bolju, sam povratak iz mrtvih je dovoljan razlog. 

 

Jos jedna stvar mi je tako jako smesna. Bren je tako glatko odbio da bude kralj severa, vise puta naglasavajuci kako je on trooka vrana, on je tu sa posebnim zadatkom itd. da bi bez imalo razmisljanja prihvatio 6. kraljevstava, jos bez problema prepustio sestrici sever koja je postala nezavisna.  Komedija. Ostala kraljevstva cute, lepo im je, nije receno ni koju vojsku ima Bren, mislim da bih i Dorna glatko porazila, s obzirom da Sivi Crv odlazi i da je Sever nezavisno kraljevstvo i da su ostali vojnici prethodne kraljice pobijeni od strane Deneris, ne ostavljajuci nijednog, sto je i prikazano u seriji. Ima dosta stvari koje mi se nisu nesto dopale, serija je kod mene imala visoku ocenu do 20-30 minuta pre kraja i onda krece najveci raspad u istoriji kinematografije. Steta velika. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, GrađaninCt said:

jedno čisto političko pitanje: Kako mogu šest kraljevstava da prihvate da im je kralj iz sedmog kraljevstva koje se upravo odvojilo od njih???

 

 

 

 

Znas kako, Bren je u stvari trooka vrana tako da fakticki i nije covek, samim tim nije bitno da li je ranije bio sa Severa iako je bitno jer je jelte kralj i zvanicno je Bren Stark ali je kako sam kaze niko i nista ga ne zanima sto opet znaci da vise nije Bren i da maltene i ne pripada Severu mada jeste posto je izabran za vladara svih kraljevstava kao Bren Stark... nadam se da ti je sad jasno.

 

Sto se tice ekipe u izboru, predstavnik Dorne - nigde ga nije bilo i nije ucestvovao u ratu, mali debilko - nigde ga nije bilo i nije ucestvovao u ratu, Dzendri - kojeg je na celo Barateon kuce postavila Deneris, debeli Sem - predstavlja kucu koja je bila na strani Lanistera, onda onaj Tuli - nigde ga nije bilo i nije ucestvovao u ratu, predstavnik Tirel dinastije - nigde ga nije bilo i nije ucestvovao u ratu (ili je mozda bio na strani Sersei, ne secam se). Brijena - nije iz bas jake familije tako da jedino sto je vitez, mada je tom logikom mogao i Podrik da glasa u izboru.

 

Jedino su Grejdzojka, Tiron i predstavnik Starkovih, sto je valjda Sansa, imali pravo da se pitaju. Ovako, doveli nebitne likove i jos tri predstavnika Starkovih (ali da razumem da su cisto bili pristuni svi pa nema veze). Glupost.

Edited by vepar
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Zvezdinho said:

 

 

“How I feel about the show right now is quite defiant,” he said. “I think no matter what anyone thinks about this season – and I don’t mean to sound mean about critics here – but whatever critic spends half an hour writing about this season and makes their judgment on it, in my head they can go f— themselves. ‘Cause I know how much work was put into this.”

“I know how much people cared about this,” Harington continued. “I know how much pressure people put on themselves and I know how many sleepless nights working or otherwise people had on this show, because they cared about it so much. Because they cared about the characters. Because they cared about the story. Because they cared about not letting people down.”

“All of these petitions and things like that – I think it’s disrespectful to the crew, and the writers, and the filmmakers who have worked tirelessly over 10 years, and for 11 months shooting the last season,” she said. “Like 50-something night shoots. So many people worked so, so hard on it, and for people to just rubbish it because it’s not what they want to see is just disrespectful.”

“I can’t even fathom it. It’s just ridiculous,” he said. “It’s ridiculous that people think they can just demand a different ending because they don’t like it. I have stupidly taken it quite personally, which obviously I shouldn’t. In my opinion, it’s a great ending.”

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Nicklord said:

“How I feel about the show right now is quite defiant,” he said. “I think no matter what anyone thinks about this season – and I don’t mean to sound mean about critics here – but whatever critic spends half an hour writing about this season and makes their judgment on it, in my head they can go f— themselves. ‘Cause I know how much work was put into this.”

 

Sto bi legendarni Toni Soprano cinicno rekao: "Oh, poor you".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DonJuan said:

Ljudi su očivali happy end. Sve ostalo o čemu pričaš su samo izgovori. Ljudi su želeli bajku, bajkovit kraj, i kada to nisu dobili, onda su nezadovoljni.

 

Bajkovit kraj? To bi bilo neozbiljno i ne znam ko je od HC fanova to očekivao...a oni dižu najveću buku oko 7. i 8. sezone.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Magia said:

Ok, sad kad se zavrsila serija i ne pricate vise o detaljima, mogu li da priupitam nekoliko pitanja a da ne budem oteran gde ne treba s obzirom da nisam gledao seriju, sem par epizoda:classic_tongue:

Da li ova serija zasluzuje da bude najpopularnija ikada? 
Da li postoji neka dubina u seriji? Neka filozofija, zivotne pouke, itd?
Da li su glumci fantasticni?

Hvala unapred.

 

 

#1 Tesko je reci. Sta znaci ’zasluziti popularnost’? Epic fantasy / high fantasy verovatno jeste najpopularniji knjizevni zanr, a vec smo videli da i na velikom platnu donosi stotine miliona doloresa. Stoga ne bi trebalo da cudi sto u kombinaciji sa nekim naturalistickim pristupom (mnogo krvi i golotinje) daje ovakav rezultat.

 

#2 Dubina postoji, dijalozi su sasvim solidni, ponegde odlicni tokom prve 4 sezone. Akcija-reakcija, izbori i posledice, to je srz te prve polovine serije. 

 

#3 Gluma je vec mixed bag, zaista ima fenomenalnih performansa, ali isto tako i onih vrlo mlakih do cak blamantnih. Lena Headey je pokidala svoju ulogu od prve do poslednje scene, Dance na svom uobicajeno visokom nivou, Bean standardan, Addy takodje, Coster-Waldau vrlo dobar, Rose Leslie impresivna epizoda koja me je ostavila bez texta, Gleeson izuzetan, kao i Hill. Svaka pohvala i za Michelle Fairley, vrhunski posao. Medju ovim drugima Harington neshvatljivo los, Sophie Turner uzas, Emilia nista posebno bolja, a Aidan Gillen i Jacob Anderson su permanentni transfer blama i prakticno kartunizirana verzija likova koje tumace. U sredini su ovi koji su korektno odradili posao poput Dinklagea, Cunninghama, Hivjua, McCanna, Maddena, Dillanea, Glena...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, uini said:

 

 

kako razumem, treca epizoda je snimana 55 noci, to je samo za sebe podvig. ali avaj.

 

Realno, jeste. Zamisli npr. da neka ekipa tankuje u sezoni 55 utakmica, onda dobije prvog pika na draftu, pa navijaci drugih klubova pocnu da se bune, i GM izadje pred javnost i kaze: "Mi smo se za ovo krvavo borili, GTFO" 😉

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nicklord said:

“How I feel about the show right now is quite defiant,” he said. “I think no matter what anyone thinks about this season – and I don’t mean to sound mean about critics here – but whatever critic spends half an hour writing about this season and makes their judgment on it, in my head they can go f— themselves. ‘Cause I know how much work was put into this.”

“I know how much people cared about this,” Harington continued. “I know how much pressure people put on themselves and I know how many sleepless nights working or otherwise people had on this show, because they cared about it so much. Because they cared about the characters. Because they cared about the story. Because they cared about not letting people down.”

“All of these petitions and things like that – I think it’s disrespectful to the crew, and the writers, and the filmmakers who have worked tirelessly over 10 years, and for 11 months shooting the last season,” she said. “Like 50-something night shoots. So many people worked so, so hard on it, and for people to just rubbish it because it’s not what they want to see is just disrespectful.”

“I can’t even fathom it. It’s just ridiculous,” he said. “It’s ridiculous that people think they can just demand a different ending because they don’t like it. I have stupidly taken it quite personally, which obviously I shouldn’t. In my opinion, it’s a great ending.”

 

Well, boo-fucking-hoo. Poor D & D. :classic_dry:

 

 

Svima osim D & D, Martina i HBO udarnička značka za rad i pregalaštvo. Ipak, to ne menja činjenicu da je 8. sezona krš.

Link to comment
Share on other sites

Podsetio bih gosn Kita da je Collin Farrell propisao krv dok se pripremao za ulogu Aleksandra. Nazalost, to nije moglo promeniti fakat da je jednostavno duboko nekompetentan kao glumac, te da su uzasni scenario i rezija taj film oterali na smetljiste industrije, gde mu je (opet nazalost, narocito moju) na kraju i mesto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Viđu Haringtona što se uvredio, k'o da je njega neko lično napao, a ne scenariste...sve i da jeste, šta se koji moj buni? I još sebi daje za pravo da pičkara ljude koji, pazi čuda, imaju drugačije mišljenje od njega. Baviš se javnim poslom, zvezda si i zarađuješ milione, otrpi nekad i neku kritiku, jbt. Snimao si 55 dana pa si se namučio? De Niro se ugoji 40kg za ulogu, Di Kaprio se smrzne na snimanju, Martin Šin doživi infarkt dok su radili Apokalipsu i nastavi da radi...nisam čuo da se neko od njih žali, ljudi znaju da im je to posao, ćute i rade.

Edited by implant
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Crni Bombarder said:

@DonJuanjel mozes malo da pojasnis (ukoliko imas zelje,volje i vremena) ono o cemu si pisao oko postovanja autora,postovanja prema autorima..da ih se treba pustiti da rade svoj posao itd? (mozda nisam verodostojno preneo tvoje reci,a zaista sada ne mogu da se vracam i/ili kvotujem)

Na sta si tacno mislio?

Odakle da počnem 🙂

Svi mi koji gledamo serije, filmove, uživamo u muzici smo konzumenti. Potrošači. Naša ekspertiza se uglavnom ograničava na dve stvari - ili nam se sviđa nešto ili ne. Većina od nas nema dovoljno stručnosti da na drugi način oceni bilo koje umetničko delo. Kada to kažem, malo nas ima za pravo da napiše, recimo, ovo je loše napisano, pravilnije je reći sviđa mi se ili ne. Međutim, došli smo u vreme kada to nema značaja pošto svako ko ima pristup imternetu ili drugim medijima, se preko noći pretvara u stručnjaka koji nepoģrešivo može da kaže svoje "ekspertsko" viđenje stvari, i da očekuje da to ima značaja. Nije ni bitno da li je u pitanju nekoliko ljudi ili milion njih, koji eto sada traže da se ponovo snimi osma sezona. I to je samo po sebi jako opasan teren, pošto će uvek, ali uvek ispaštati autori. Kako? Pa vrlo jednostavno. Možda konkretno D&D neće preterano da škodi, ali će HBO produkcija i te kako da sasluša ovo kukanje. Neće tu ispaštati GoT, ali neki sutrašnji projekti hoće, pošto ti ljudi su trgovci, oni znaju šta i ko im donosi zaradu, i biće vrlo oprezni da sutra gledaoci/kritičari budu zadovoljeni. Doći ćemo u situaciju da će javno mnjenje diktirati sve, pa i radnju u filmovima i serijama. Možda ti ovo zvuči kao paranoja, ali nije. To se već uveliko radi, od nametanja političke korektnosti do bukvalnog mešanja u proces stvaranja filma ili serije. I gde je tu autor? Autor mora da bude odgovoran za delo, mora da ima slobodu da ga prikaže onako kako misli da treba, i to mora, ali mora da bude svetinja. Nama to može ili ne mora da se svidi, ali autornse mora zaštititi pa makar to bio i epski promašaj u našim očima. 

Da se vodi hajka, vodi se. Pogledaj statistiku. Osmu sezonu je do sada na rotten tomatos ocenio, odnosno dao svoj komentar isti broj ljudi koliko za prvih sedam sezona pa puta dva. Kako se to desilo? Ljudima se nije svidela serija, pa su krenuli masovno da ostavljaju komentare? Hmmm. Uporedi onda sa kritikom i videćeš da zadnje tri sezone su slično ocenjene od stranen kritike. Nisu sjajne ocene, ali nigde ne postoji pokazatelj da je ova sezona toliko lošija od prethodne dve, ako je u opšte. Ko će ispaštati zbog svega, pa autori koje će publika bukvalno, izvini na izrazu, držati za muda.

D&D su jako talentovani momci. Ovo kažem po cenu kamenovanja. Na ovom topiku, na primer, su nazivani idiotima, budalama, kretenima i slično. A ovo je mikroskopski nebitam prostor. Zamisli kakve su tek epitete dobili na višim i značajnijim nivoima. A ja potpisujem da svako ko koristi te epitete nije kolpetentan da daje sud o ovoj seriji ili o bilo kojoj drugoj. A napadnuto su samo zato što su se drznuli da urade nešto kako oni misle da treba, bilo to dobro ili loše, sve jedno. I zato imaju moju punu podršku.

Njihova najveća  krivica je što su podlegli uticajima i pritiscima produkcije i od treće sezone udovoljavaju zahteve i želje gledalaca, i to oko hiljadu stvari. Sada im se na žalost to obija o glavu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

 

#1 Tesko je reci. Sta znaci ’zasluziti popularnost’? Epic fantasy / high fantasy verovatno jeste najpopularniji knjizevni zanr, a vec smo videli da i na velikom platnu donosi stotine miliona doloresa. Stoga ne bi trebalo da cudi sto u kombinaciji sa nekim naturalistickim pristupom (mnogo krvi i golotinje) daje ovakav rezultat.

 

#2 Dubina postoji, dijalozi su sasvim solidni, ponegde odlicni tokom prve 4 sezone. Akcija-reakcija, izbori i posledice, to je srz te prve polovine serije. 

 

#3 Gluma je vec mixed bag, zaista ima fenomenalnih performansa, ali isto tako i onih vrlo mlakih do cak blamantnih. Lena Headey je pokidala svoju ulogu od prve do poslednje scene, Dance na svom uobicajeno visokom nivou, Bean standardan, Addy takodje, Coster-Waldau vrlo dobar, Rose Leslie impresivna epizoda koja me je ostavila bez texta, Gleeson izuzetan, kao i Hill. Svaka pohvala i za Michelle Fairley, vrhunski posao. Medju ovim drugima Harington neshvatljivo los, Sophie Turner uzas, Emilia nista posebno bolja, a Aidan Gillen i Jacob Anderson su permanentni transfer blama i prakticno kartunizirana verzija likova koje tumace. U sredini su ovi koji su korektno odradili posao poput Dinklagea, Cunninghama, Hivjua, McCanna, Maddena, Dillanea, Glena...

za vecinu se slazem sem da je meni je litlefinger jedan od bolje odigranih likova u got-u. sta mu zameras preglumljavanje, neuverljivost ili nesto trece?

Link to comment
Share on other sites

Sto se Haringtona tice, treba biti posten pa reci da je ovo izjava koju je dao na samom pocetku sezone, posle prve epizode.

 

https://www.tvguide.com/news/game-of-thrones-season-8-kit-harington-criticism/

 

Covek se preventivno ogradio jer je znao da kakva god da bude sezona na internetu bi bilo raznih komentara. A i iz ovoga sto je Sophie izjavila jasno se vidi da misli na one koji nisu zadovoljni ishodom, a ne samom razradom. Na stranu sto bih ja na njihovom mestu pokusao da iskuliram internet na neko vreme, ne vidim nista strasno u njihovim izjavama.

 

A sto se kritike na kreativni duo tice, oni sve te kritike zasluzuju, sve dok to ne predje u neki online harassment i slicno. Cak i ova peticija nije zapravo nista toliko strasno, ej online peticija, vise je to sprdnja i slanje poruke. Ako HBO treba da izvuce neku poruku od ovog (preteranog) backlash-a, to je da nije dovoljno da sprcaju milione na nesumnjivo sjajne vizuelne effekte, vec da moraju da uloze u kvalitet all around. Iako sam medju onima koji nisu toliko rezignirani sezonom u celosti, jasno je da su poslednje dve sezone samo senka onoga sto je serija bila do tada.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DonJuan said:

Odakle da počnem 🙂

Svi mi koji gledamo serije, filmove, uživamo u muzici smo konzumenti. Potrošači. Naša ekspertiza se uglavnom ograničava na dve stvari - ili nam se sviđa nešto ili ne. Većina od nas nema dovoljno stručnosti da na drugi način oceni bilo koje umetničko delo. Kada to kažem, malo nas ima za pravo da napiše, recimo, ovo je loše napisano, pravilnije je reći sviđa mi se ili ne. Međutim, došli smo u vreme kada to nema značaja pošto svako ko ima pristup imternetu ili drugim medijima, se preko noći pretvara u stručnjaka koji nepoģrešivo može da kaže svoje "ekspertsko" viđenje stvari, i da očekuje da to ima značaja. Nije ni bitno da li je u pitanju nekoliko ljudi ili milion njih, koji eto sada traže da se ponovo snimi osma sezona. I to je samo po sebi jako opasan teren, pošto će uvek, ali uvek ispaštati autori. Kako? Pa vrlo jednostavno. Možda konkretno D&D neće preterano da škodi, ali će HBO produkcija i te kako da sasluša ovo kukanje. Neće tu ispaštati GoT, ali neki sutrašnji projekti hoće, pošto ti ljudi su trgovci, oni znaju šta i ko im donosi zaradu, i biće vrlo oprezni da sutra gledaoci/kritičari budu zadovoljeni. Doći ćemo u situaciju da će javno mnjenje diktirati sve, pa i radnju u filmovima i serijama. Možda ti ovo zvuči kao paranoja, ali nije. To se već uveliko radi, od nametanja političke korektnosti do bukvalnog mešanja u proces stvaranja filma ili serije. I gde je tu autor? Autor mora da bude odgovoran za delo, mora da ima slobodu da ga prikaže onako kako misli da treba, i to mora, ali mora da bude svetinja. Nama to može ili ne mora da se svidi, ali autornse mora zaštititi pa makar to bio i epski promašaj u našim očima. 

Da se vodi hajka, vodi se. Pogledaj statistiku. Osmu sezonu je do sada na rotten tomatos ocenio, odnosno dao svoj komentar isti broj ljudi koliko za prvih sedam sezona pa puta dva. Kako se to desilo? Ljudima se nije svidela serija, pa su krenuli masovno da ostavljaju komentare? Hmmm. Uporedi onda sa kritikom i videćeš da zadnje tri sezone su slično ocenjene od stranen kritike. Nisu sjajne ocene, ali nigde ne postoji pokazatelj da je ova sezona toliko lošija od prethodne dve, ako je u opšte. Ko će ispaštati zbog svega, pa autori koje će publika bukvalno, izvini na izrazu, držati za muda.

D&D su jako talentovani momci. Ovo kažem po cenu kamenovanja. Na ovom topiku, na primer, su nazivani idiotima, budalama, kretenima i slično. A ovo je mikroskopski nebitam prostor. Zamisli kakve su tek epitete dobili na višim i značajnijim nivoima. A ja potpisujem da svako ko koristi te epitete nije kolpetentan da daje sud o ovoj seriji ili o bilo kojoj drugoj. A napadnuto su samo zato što su se drznuli da urade nešto kako oni misle da treba, bilo to dobro ili loše, sve jedno. I zato imaju moju punu podršku.

Njihova najveća  krivica je što su podlegli uticajima i pritiscima produkcije i od treće sezone udovoljavaju zahteve i želje gledalaca, i to oko hiljadu stvari. Sada im se na žalost to obija o glavu.

 

Nisu oni napadnuti zbog svoje umetničke vizije, nego zbog neprofesionalnosti i bolikurcije. Dokaz za to su njihove izjave kako su se smorili od GoT, kako jedva čekaju "nove izazove", tj. žurili su da krenu da rade SW. Smorili su se radeći na najpopularnijoj seriji svih vremena, koja će verovatno biti njihov Magnum Opus? Ok, to se dešava, ljudi izgore kada dugo rade jedan tako zahtevan posao. Logično bi bilo potražiti proširenje writers tima, ali se to, naravno ne dešava, jer oni ne žele da dele slavu i kredite. I šta se onda dešava? HBO im ponudi (posle 6te sezone) još 4, sa po 10 epizoda, da to lepo privedu kraju...ne može, mora sve da stane u 13 epizoda i tačka, jer smorili su se, a i SW čeka.

 

Kapiram ja da se na njih digla i kuka i motika, ljudi preteruju i napadaju ih i za ono za šta nisu krivi...ali za ovo gore su apsolutno krivi, što je lako proverivo. Po meni, oni su talentovani za adaptaciju teksta i jako talentovani za biznis - ugovor koji oni imaju za GoT je bulet pruf, bez njihove dozvole ne može ništa da se menja i radi na seriji...ali nisu talentovani pisci, previše su sujetni da to priznaju i uz Martina, glavni su krivci za, po mom mišljenju, ovaj fijasko. 

 

P.S. verujem da će veliki studiji morati da obraćaju sve više i više pažnje na glas publike, tu se slažemo. Ali, tome su i sami doprineli; hoće da imaju po pet milijardi pratilaca na TW i FB, jer i tu može da se zaradi, a i trendi je? Pa, onda imaju da slušaju šta im govore Yaaas Queens ili kako se već zovu i da povlađuju njihovom ukusu. Kada malo bolje razmislim, ovde se upravo to i desilo i zato je sve ovako i ispalo; tih milion koji se bune su velika manjina i ko ih jebe, ionako su nerdovi. Tako da si ti potpuno u pravu, samo što nisu problem tih milion koji se bune, neće se zbog njih menjati scenario niti ponovo snimati; scenario je već promenjen da zadovolji Yaaas Queense, ogromna većina je zadovoljna i pare se vrte, što je jedino i bitno.

Edited by implant
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Dobri su oni pisci. Pisam sam skoro, nisu svetska klasa ali nisu duduci. Napisali su zajedno jednu od najboljih Always Sunny epizoda a David Benioff je napisao par vrhunskih knjiga: 25th hour (po kome je i on snimio film kasnije) i City of Thieves i pisao scenario za nekoliko filmova. Recimo Stay sa Ewan McGregorom i Naomi Watts ili gorepomenuta Troja 😄

 

Ne može neko ko ima takav CV da misli da je okej da brodovi prave zasede avijaciji. Ovo je urađeno sa čistom namerom da se samo dovuče do kraja i da se napravi spektakl ali su očigledno promašili koliko ljudi prate i obraćaju pažnju na sve.

Edited by Nicklord
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Nicklord said:

Dobri su oni pisci. Pisam sam skoro, nisu svetska klasa ali nisu duduci. Napisali su zajedno jednu od najboljih Always Sunny epizoda a David Benioff je napisao par vrhunskih knjiga: 25th hour (po kome je i on snimio film kasnije) i City of Thieves i pisao scenario za nekoliko filmova. Recimo Stay sa Ewan McGregorom i Naomi Watts ili gorepomenuta Troja 😄

 

Ne može neko ko ima takav CV da misli da je okej da brodovi prave zasede avijaciji. Ovo je urađeno sa čistom namerom da se samo dovuče do kraja i da se napravi spektakl ali su očigledno promašili koliko ljudi prate i obraćaju pažnju na sve.

 

Možda sam malo preterao; poštenije je reći da nisu dovoljno talentovani da sami završe ovakvu priču. Trebalo je angažovati nekoga, što ti kažeš, svetske klase da rasplete sve ovo (ako već Martin nije stigao), ali se to nije desilo, a moglo je - samo da je bilo manje sujete i želje da se sve zbrza.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

#1 Tesko je reci. Sta znaci ’zasluziti popularnost’? Epic fantasy / high fantasy verovatno jeste najpopularniji knjizevni zanr, a vec smo videli da i na velikom platnu donosi stotine miliona doloresa. Stoga ne bi trebalo da cudi sto u kombinaciji sa nekim naturalistickim pristupom (mnogo krvi i golotinje) daje ovakav rezultat.

 

#2 Dubina postoji, dijalozi su sasvim solidni, ponegde odlicni tokom prve 4 sezone. Akcija-reakcija, izbori i posledice, to je srz te prve polovine serije. 

 

#3 Gluma je vec mixed bag, zaista ima fenomenalnih performansa, ali isto tako i onih vrlo mlakih do cak blamantnih. Lena Headey je pokidala svoju ulogu od prve do poslednje scene, Dance na svom uobicajeno visokom nivou, Bean standardan, Addy takodje, Coster-Waldau vrlo dobar, Rose Leslie impresivna epizoda koja me je ostavila bez texta, Gleeson izuzetan, kao i Hill. Svaka pohvala i za Michelle Fairley, vrhunski posao. Medju ovim drugima Harington neshvatljivo los, Sophie Turner uzas, Emilia nista posebno bolja, a Aidan Gillen i Jacob Anderson su permanentni transfer blama i prakticno kartunizirana verzija likova koje tumace. U sredini su ovi koji su korektno odradili posao poput Dinklagea, Cunninghama, Hivjua, McCanna, Maddena, Dillanea, Glena...

 

 

Ne znam, meni je Gillen bio dobar. Nekad možda previše teatralan ali vrlo dobar. Takođe glumac koji je glumio Stannisa (da ostalima bude lakše, pošto verujem da većina ne zna kako se zove a nisam ni ja do sad) mi je odličan, jedan od boljih. Emilia, koja je meni bila najslabija karika uz Haringtona, je ovu poslednju sezonu bila odlična i njena gluma je jedini razlog da ovaj njen razvoj lika (ako se to tako uopšte može nazvati), nije baš apsolutni totalni mega debakl, već samo debakl. Sophie Turner je postajala bolja kako je serija odmicala, tako da je na kraju to bilo korektno. S druge strane, za Maisie i Dinklagea ne znam šta da kažem. Kod njih se čini kao da je kvalitet opadao kako je serija išla dalje ali pitanje je koliko ima do njih a koliko je do pisaca.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, DonJuan said:

Odakle da počnem 🙂

Svi mi koji gledamo serije, filmove, uživamo u muzici smo konzumenti. Potrošači. Naša ekspertiza se uglavnom ograničava na dve stvari - ili nam se sviđa nešto ili ne. Većina od nas nema dovoljno stručnosti da na drugi način oceni bilo koje umetničko delo. Kada to kažem, malo nas ima za pravo da napiše, recimo, ovo je loše napisano, pravilnije je reći sviđa mi se ili ne. Međutim, došli smo u vreme kada to nema značaja pošto svako ko ima pristup imternetu ili drugim medijima, se preko noći pretvara u stručnjaka koji nepoģrešivo može da kaže svoje "ekspertsko" viđenje stvari, i da očekuje da to ima značaja. Nije ni bitno da li je u pitanju nekoliko ljudi ili milion njih, koji eto sada traže da se ponovo snimi osma sezona. I to je samo po sebi jako opasan teren, pošto će uvek, ali uvek ispaštati autori. Kako? Pa vrlo jednostavno. Možda konkretno D&D neće preterano da škodi, ali će HBO produkcija i te kako da sasluša ovo kukanje. Neće tu ispaštati GoT, ali neki sutrašnji projekti hoće, pošto ti ljudi su trgovci, oni znaju šta i ko im donosi zaradu, i biće vrlo oprezni da sutra gledaoci/kritičari budu zadovoljeni. Doći ćemo u situaciju da će javno mnjenje diktirati sve, pa i radnju u filmovima i serijama. Možda ti ovo zvuči kao paranoja, ali nije. To se već uveliko radi, od nametanja političke korektnosti do bukvalnog mešanja u proces stvaranja filma ili serije. I gde je tu autor? Autor mora da bude odgovoran za delo, mora da ima slobodu da ga prikaže onako kako misli da treba, i to mora, ali mora da bude svetinja. Nama to može ili ne mora da se svidi, ali autornse mora zaštititi pa makar to bio i epski promašaj u našim očima. 

Da se vodi hajka, vodi se. Pogledaj statistiku. Osmu sezonu je do sada na rotten tomatos ocenio, odnosno dao svoj komentar isti broj ljudi koliko za prvih sedam sezona pa puta dva. Kako se to desilo? Ljudima se nije svidela serija, pa su krenuli masovno da ostavljaju komentare? Hmmm. Uporedi onda sa kritikom i videćeš da zadnje tri sezone su slično ocenjene od stranen kritike. Nisu sjajne ocene, ali nigde ne postoji pokazatelj da je ova sezona toliko lošija od prethodne dve, ako je u opšte. Ko će ispaštati zbog svega, pa autori koje će publika bukvalno, izvini na izrazu, držati za muda.

D&D su jako talentovani momci. Ovo kažem po cenu kamenovanja. Na ovom topiku, na primer, su nazivani idiotima, budalama, kretenima i slično. A ovo je mikroskopski nebitam prostor. Zamisli kakve su tek epitete dobili na višim i značajnijim nivoima. A ja potpisujem da svako ko koristi te epitete nije kolpetentan da daje sud o ovoj seriji ili o bilo kojoj drugoj. A napadnuto su samo zato što su se drznuli da urade nešto kako oni misle da treba, bilo to dobro ili loše, sve jedno. I zato imaju moju punu podršku.

Njihova najveća  krivica je što su podlegli uticajima i pritiscima produkcije i od treće sezone udovoljavaju zahteve i želje gledalaca, i to oko hiljadu stvari. Sada im se na žalost to obija o glavu.

 

Ne znam kako nisi u stanju da napravis razliku izmedju drugacijosti idejnih resenja autora i cistog amaterizma pracenog krajnjim nepostovanjem celokupnog auditorijuma. Mi ovde ne pricamo o PJaxovom usiljenom produkovanju 3 filma iz knjizevnog predloska koji je davao materijala za jedva jedno trocasovno ostvarenje ili o nastavljanju X-Filesa na silu i po svaku cenu i nakon sto je glavni story arc bio potrosen. Ovde je rec o tolikoj kolicini nelogicnosti, rupa, besmislica, gluposti, pa ako hoces i klasicnih idiotizama glavnih dirigenata projekta da je nemoguce cuditi se ovakvim reakcijama. Gotovo svi motivi i karakteri koji su imali svoj zivot i izgradnju kroz seriju od prve epizode na dalje naprasno su napusteni, zaboravljeni i obesmisljeni. Na kraju smo saznali da je Jon bez ikakvog posebnog razloga vracen u zivot, kao sto ni njegovo poreklo nije imalo apsolutno nikakav prakticni znacaj (pa sto smo ga uopste onda i morali saznati?), da niti jedno prorocanstvo nema smisla, da je Night King obican pozer, da Bran radi dvokratno - kao trooki gavran i kao instigator i spletkaros, da je sve ove godine bio dovoljan jedan jedini zmaj da okonca rat, da je Jaime bipolarac, da je Varys zapravo imbecil, da je Tyrion pao na glavu, pobudalio i postao beskoristan, a da je Aryu u poslednjem trenutku smorila osveta koja je bila glavni i prakticno jedini pokretac svih njenih postupaka jos od poslednje epizode prve sezone... Ima toga jos tona, mogu ovako do sledeceg jutra. To nije puki problem slabije doslednosti u izgradnji likova, to je obesmisljavanje svog posla uradjenog na tom polju svih prethodnih godina i jednako pljuvanje u lice samima sebi, koliko i fanovima. Vodi li se hajka, moze se raspravljati, ali kljucno je zasto je do nje uopste doslo. Ako smo do pre 2 godine imali konstantno ispiranje mozga kako je GOT najbolja serija ikad blah blah od iste te armije gledalaca koja sada trazi glavu showrunnera, pitas li se sta je uzrok zaokretu? Je li neka masonska zavera ili je mozda ipak doslo do dramaticnog pada kvaliteta koji su osetili i najkezualniji fanovi serije?

 

A da sazaljevam D&D i glumce ne pada mi na pamet, na kraju oni su sve to sto su sada postali iskljucivo i samo zahvaljujuci istoj toj publici koju sada napadaju i teraju u spolovilo. Dok su pljustale pohvale i bacani GOAT epiteti niko nije zastao da kaze koju i malo spusti loptu, a sad kad se srucila lavina opravdanih kritika vec se zauzimaju odbrambene formacije. Prilicno jadno, moram priznati.

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...