Jump to content

Šah


Jurgen

Recommended Posts

Za weed ne znam, ali alkohol jeste doping kad je šah u pitanju. Pri tom ne mislim da se ubiješ ko majka da budeš mortus pjan, ali postoji jedna ona uska zona, koju ako nabodeš, ubio si zeca u sebi dok je lav u tebi još uvek netaknut.

Jednom sam pobedio na nekom brzopoteznom turniru, i to rutinski, nije čak bilo ni blizu a igralo nekih 5-6 GM i jedno 15-ak IM . Drugar iz Crne Gore doneo neku flajku domaće loze,  pa se ja grebao, onako između partija po gutljaj, dva taman da nađem tu zonu i da se tu održim. Drugar bio isto dobro krenuo, ali potonuo u drugoj polovini, jer mu je davao malo više. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dobar je lichess, hvala na prijedlogu. Samo je loše što te u startu precjeni (ili neke podcjeni, ali to nije toliko loše) pa me bacio protiv 1600 i 1200 i ljudi me opraše kroz par poteza. Nisam imao pojma dok nisam počeo igrati koliko vremena trebaš posvetiti šahu da budeš bilo šta više nego solidan, zeznuta stvar.

Link to comment
Share on other sites

Onda kreni na chess.com. Ja sam za nedelju dana stigao do 1000 sa 500 bez vecih problema, kako ide mi se cini da mi je realan chess.com elo 1200-1300, bez ikakvog spremanja i igranja 20 godina, a i to sto sam igrao u osnovnoj skoli je bilo neozbiljno.

 

Na pocetku kad te bude bacao sa 400-600 bukvalno je neko rudimentalno znanje, ljudima uzimas kraljice topove kao od sale na najobicnije i najociglednije forkove, posle je malo ozbiljnije.

 

Da me ne mrzi da odgledam par tutorijala za otvaranja sa belim crnim (mada mozes da furas bukvalno e4 sa belim ili d6/Nf6 svaki put na tom pocetnom nivou i da prolazis ok) i jos neke bazicne stvari mislim da ne bi bio problem da dodjem do 1400-1500 sto je za ovo znanje i igranje saha sasvim solidno.

Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2021 at 2:35 PM, McLeod said:

 

 

Da me ne mrzi da odgledam par tutorijala za otvaranja sa belim crnim (mada mozes da furas bukvalno e4 sa belim ili d6/Nf6 svaki put na tom pocetnom nivou i da prolazis ok) i jos neke bazicne stvari mislim da ne bi bio problem da dodjem do 1400-1500 sto je za ovo znanje i igranje saha sasvim solidno.

I šta onda? Igras u fazonu "Aha, sad mogu da gubim, whatever..."
Super ako tako mozes. Da budem totalno iskren, ja to ne umem. Ne znam da li zato sto me sah povezuje sa prvim zivotnim traumama (imao sam ozbiljne slomove kao malo dete, dijareje, groznice usled pritiska na takmicenjima).
Meni je sah kao igra nesto fenomenalno. Voleo sam i kao klinac da igram sam sa sobom, da prolazim partije iz literature kad mi je bas dosadno.
Ali licno, taj slom i nervoza zbog poraza u sahu mi je 20 puta veca nego lep osecaj kad pobedim. I zato ne mogu, i precesto me privuce ponovo. Vidim brat igra i dalje, kolege na pauzi igraju, jos me izazove kad mi se programeri za nesto prave pametni, logicari svevisni, a vidim im partije šaha, koje su smesne. Izaziva me jako. Ali ne mogu, instant se setim tog osećaja koji mi često izaziva šah. I dalje osećam miris hale hotela "Jezero" u Blacu, kad sam, u poslednjem kolu, napravio  najveći mogući choke u istoriji svih choke-ova (imao prednost dama za lovca). Izvisio za prvenstvo Balkana, i plakao 2 dana.

Kolega, jedini bas dobar igrac u firmi od njih, hoce da se prijavimo za onaj ruski sport, gde moras sa covekom da igras i sah, ali i boks mec 😄

Da l što sam zreliji, da l' što su mi borilačke veštine pomogle da hendlujem ego, ali mnogo lakše mi pada kad me neko praši na sparingu, nego da me neko pobedi u šahu, ili ne daj bože PES-u (sva sreca mozda me 2 osobe pobedile u zivotu, i te 2,3 osobe imaju debelo negativan skor protiv mene).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chessbase je pre desetak godina promovisao chess boxing, kada su braca Klicko bili u fazonu, inace jaki igraci sa otb rejtingom oko 1800 

 

Hvala za ovaj portret hale jezero BB gotovo da sam i ja osetio taj vlazni udar na nos. 
Mozda bi ti prijao nick Battle Blunderer. 
 


 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da se prva partuje igra u ponedeoniK 19tog. 
@McL, mislim da je tvoje shvatanje rejtinga i moguceg napretka u sahu pomalo naivno. 
Ako budes igrao sah na chess.com, videces da se na svim nivoima rejtinga kriju zivi ljudi koji igraju godinama, 

i da ce tvoj uspon kroz ATP listu biti pouzbrd. 
Bez dubljeg studiranja saha razvoj igraca je upitan, posebno kad neko vise nije dete. 
Projektovanje rejtinga 200 poena na gore nije bas misaoni eksperiment, postoje brojni podnivoi i ispiti koje treba savladati na tom putu. 
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Kido from Junkovac said:

Karuana MLV veoma ostra partija

 

 

Izvuče Fabiano bod sa topom protiv konja. Prekosutra igraju on i Nepo koji ima vodstvo, navijam za Nepoa da ode i ispraši Magnusa kao ranije ove godine

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, larry said:

 

 

Izvuče Fabiano bod sa topom protiv konja. Prekosutra igraju on i Nepo koji ima vodstvo, navijam za Nepoa da ode i ispraši Magnusa kao ranije ove godine


Ogromna pobeda. Odmah se izjednacio sa njim po bodovima i ima bolji tie break. 
Magnus je prokomentarisao da je MVL skocio konjem na h6 u pedeset nekom potezu, ali da je morao da odigra Sg7, gde je konj bezbedan i kontrilise dobra polja

Link to comment
Share on other sites

Griscuk u intervjuu od pre par dana....

 

Other opposites: blitz and classics. You are a three-time world blitz champion. Why do you play better with a short time control?

Alexander Grischuk: Usually, when you like something, you are more likely to succeed in it. I've always liked blitz. But in general, for blitz, rapid or classical chess, similar qualities are needed. The difference between classic and blitz is less than in tennis between clay and grass. I remember there was an Austrian named Thomas Muster. Once he won 50 matches in a row on clay, and at Wimbledon, the grass "Grand Slam", he could not get through the first round. In chess, in all time controls, the best players are the same. Now it's Carlsen. The best blitz players are also world champions in classics. It just happened that I have more success in blitz.

Link to comment
Share on other sites

On 4/16/2021 at 4:17 PM, Kido from Junkovac said:

Mislim da se prva partuje igra u ponedeoniK 19tog. 
@McL, mislim da je tvoje shvatanje rejtinga i moguceg napretka u sahu pomalo naivno. 
Ako budes igrao sah na chess.com, videces da se na svim nivoima rejtinga kriju zivi ljudi koji igraju godinama, 

i da ce tvoj uspon kroz ATP listu biti pouzbrd. 
Bez dubljeg studiranja saha razvoj igraca je upitan, posebno kad neko vise nije dete. 
Projektovanje rejtinga 200 poena na gore nije bas misaoni eksperiment, postoje brojni podnivoi i ispiti koje treba savladati na tom putu. 
 

 

1200 je stvarno smesno, to je otprilike nivo da ne pravis prevelike gluposti tipa ostavljas kralja nezasticenog za mat, dajes kraljicu ni za sta i slicno.

 

Ima po YouTube bukvalno tutorijali od Gotham Chessa recimo (ima ih koliko hoces) gde ako pazljivo gledas i mozes da ispratis na tom si nivou. Mene je iskreno mrzelo.

 

Sve ispod 1500 je prilicno neozbiljno, tek od 1700-1800 rekao bih da mozes da kazes da zapravo igras sah.

 

A moj rejting je 1000 bez icega bukvalno. I ne mislim da igram sah. Pomeram figure.

Link to comment
Share on other sites

Slazem se, blundefest, posebno u formatima 3+0 i 3+2.

Vrhunski velemajstori imaju rejting u blicu 3000+, ali se partije zavrsavaju nakon sto

neko previdi figuru i sl.

 

Upravo na kandidatima Kiril Aleksenko se raspao u osmom potezu protiv svog zemljaka Jana.

Odkad pratim sah, a to je sredina osamdesetih, 

uvek je nekoliko Rusa na top turnirima, ali njihove medjusobne partije su cesto veoma 

sumnjive. Prvenstveno mislim na remije bez utroska energije.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ovo danas je zaista izgledalo sumnjivo lako i brzo, mada sam se nešto kasnije uključio na chess.com i Aleksenko je imao zanimljivih izlaza iz one situacije da je Nepo bio manje pažljiv. Samo 4 runde ostale a Nepo ima pun bod prednosti i pri tome u te 4 runde igra dva puta sa bijelim protiv Caruane i MVL-a, ne vidim kako može ovo da ispusti.

Link to comment
Share on other sites

Bolje Nepo nego Drawish Giri, bice zanimljiviji mec i dva razlicita stila saha.

 

Ima i Giri dobar skor protiv Karlsena, ali ako bi me neko pitao koji vrhunski sahista (svakako to jeste) ne bi dobio Karlsena u mecu za prvaka pa da igraju 10 puta, definitivno bih izabrao njega. Lik je preveliki ziheras i streber da bi takav mec mogao da dobije.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...