Jump to content

Šah


Jurgen

Recommended Posts

Nepo gazi i dalje, svi se raspadaju pred njim.

Kao da ostali imaju veci pritisak ovog turnira. 

Ako pobede igrace protiv Magnusa za titulu i verovatno izgubiti,

dok ce Nepo ako pobedi igrati protiv drugoplasiranog

za titulu prvaka.

 

Link to comment
Share on other sites

Kramnik, koji zna šta priča, kaže sledeće:

I have never seen so many bad games in a top-level tournament. I am very interested to know as to why this is. Blunders happen time to time in top level chess, but in this tournament they aren't episodic. The sheer amount of unreasonable mistakes of all types is stunning, and I want to you [the youtube audience] to discuss with me as to what exactly changed in the chess world in the last few years. I hope I have earned my right to be critical of the players in question and i want you to know that I am not trying to humiliate any of them, rather, I'm just being honest in analyzing their games. These players are capable of some really high-quality chess, but this exact tournament does seem to have more bad games than ever...

Then a brief analysis of the worst games in the tournament comes. I will translate some of the lines that i found humorous or interesting enough.

Ding Liren vs Ian Nepomniachtchi, Round 1:

Despite Ding Liren's spot as the second highest rated player, white's level of play seemed to be around 2300 elo. Ian played the game good enough, although not ideal. It really doesn't matter if your opponent is Ding Liren if he plays like a 2300 rated player.

 

u

 

Link to comment
Share on other sites

Pricao je Nakamura juce na intervjuu da su kandidati obicno turnir koji je sto se tice kvaliteta šaha, obicno dosta los. Svi su pod velikim pritiskom i onda iz toga dolaze neke neobjasnjive greske. Dok je nivo igre na recimo Norway chess turniru drasticno bolji. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je glavni problem to sto su svi mnogo duboko u prepu i traze neke cudne linije koje nikad nisu igrane uz pomoc kompjutera kako bi iznenadili protivnika ako ikako mogu da forsuju tu liniju i onda bukvalno odigraju napamet, streberski, i pobede.

 

To je meni kao nubu i laiku jako cudno, iskreno. Jasno mi je da iz nekih "normalnih" otvaranja iz glavne linije najcesce ide remi, sto, jelte, nije odgovarajuci cilj narocito kada si beli, ali opet mislim da se sa tim preteruje, jer nisu oni toliko daleko otisli da ce odigrati skoro svaku partiju savrseno, kao sto i vidimo, da bi morao da trazis neke opskurne linije i kreiras nove koje ces da ucis napamet. Zvuci skroz besmisleno i nelogicno.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Zna li se služben, da ne kažem ozbiljan razlog, pored njegovog kukanja o svemu i svačemu? "Smorio se" odbijam da prihvatim kao validan jer bi bio takvo nepoštovanje prema sportu i igri, i ne spada u razloge jednog profesionalca. Uglavnom, ako razlog nije ozbiljan i opavdan, bar u mojim očima njegova reputacija strmovito opada.

 

Shvatam da u šahu nema mnogo para, shvatam da je počistio Nepa u decembru pa mu nije izazov(?) igrati protiv trenutno drugog najboljeg na planeti(!), ali drugi razlog osim zdravstvenog (ne daj Bože) ili odlaska u penziju ne vidim. 

Link to comment
Share on other sites

Obrazloženje je bukvalno u rangu da se smorio. Nema mnogo. Nije srećan, ne donosi mu zadovoljstvo da tepa Nepa.

 

Hoće da igra turnire i da igra šah, ali neće više mečeve za svetskog šampiona. Ne znam, deluje mi kao da se stvarno smorio u smislu da nema neku posebnu motivaciju da igra baš protiv Nepoa kojeg bi, ne sumnjam, opet odvalio. Da li se nadao da će da pobedi neko drugi, da šiba nekog mlađeg, ne znam, nakon turnira - kojeg sam ovlaš pratio - deluje mi da je Alireza miljama daleko od tog nivoa. Da li bi igrao sa Dingom ili Nakamurom? Ne znam. Karuana je isto podbacio, a ja nekako verujem da bi mu on i danas bio najinteresantniji protivnik.

Link to comment
Share on other sites

Karuana je bas spolja gladac a unutra jadac. Svi ga smatraju za jedinog koji moze da mu parira u klasicnom sahu zbog pripreme, ali mislim da je to bas overhajpovano, plus vidimo kako prolazi na turnirima prethodnih godina. Mislim da oni jednostavno na prvom mestu nemaju mentalitet sampiona, a mnogi ni kreativnost jer su previse nauceni da razmisljaju o tome sta bi stockfish uradio u toj poziciji, ucenje nekih kompjuterskih linija napamet kako bi forsovali slicne pozicije a onda blunderovali neke potpune gluposti za njihov nivo i da igraju blic, a kamoli classic.

 

Sto se tice Karlsena, ni meni se ne svidja ovo. Od kako je poceo da strimuje konstantno stvarno mi se manje svidja kao lik, neke izjave i postupci bas ne prilice svetskom sampionu. Bukvalno ispada da nije mnogo bolji lik od Nakamure.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Traje Olipmijada ako nekoga zanima. Nasi uglavnom piche dole negde, protiv nesvrstanih. 

Ali jes pao jedan tezak poraz od engleza u cetvrtom kolu, a ja sam hteo da napomenem partiju 

Ivanisevic - Howell,

Gde je nakon 26 tog poteza crnog 26... Lg4 , Ivanisevic imao da resi problem,

jedan potez jasno vodi ka pobedi, dok svi drugi katastrofalno gube. Ivanisevic je nakon 3 minuta razmisljanja

odigrao 'neki drugi potez'

 

https://www.chess.com/events/2022-fide-chess-olympiad/04/Ivanisevic_Ivan-Howell_David_W_L

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Video sam poziciju juče. Trebalo mi je jedno pola sekunde da vidim dobitak. Bio je Ivan izgubljen pre toga, kad je dao onog pešaka u otvaranju bez ičega.

Ali ajde, dešava se i najboljima tu i tamo, meni je gore kako je Inđić izgubio od Adamsa. Beli, potpuno jednaka pozicija iz otvaranja iz koje dolazi u potpuno izgubljenu nakon samo desetak poteza, igrajući ko slab majstorski kandidat, bez ikakvog plana i ideje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poraz od Nemaca, pobeda protiv prijateljskog islanda.

 

Danas je Indija 2 dobila USA i ponovo Gukesh, kao Karuana kad je nekoc imao onaj run od 7-8 pobeda,

sada ga je Gukesh dobio i ima 7/7.

Karuana je odbio ponavljanje poteza, ipak da kazemo jer mu je bila potrebna pobeda, ali ga je klinac 

brzo ispreskakao i skembao.

 

U oluji tih klinaca koji nadiru iz Indije i Azije generalno, 

vredi li se zapitati da li je taj Gukesh Prince who was promissed

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jos je nestvarnije kako ih razmontira, u vecini partija nije cak ni iskoristio neki ne znam kakav blunder i sad Karuana, jedino sto je igrao ziheraski i cekalicu da on pogresi, a ovaj mali bio u fazonu znaci blefiras, sad cu ja tebe da napadnem i razmontirao ga u pet poteza.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...