Jump to content

Šah


Jurgen

Recommended Posts

53 minutes ago, kriv i dužan said:

Natjerali ste me da se registriram, mogu li se priključiti ovom turniru (i odgovara li vam to) ili je prekasno? Ponavljam, teški sam amater plus spor.

 

Znaci ti si nadnu? 

Igras kao Ludwig, lezerne zrtve figure iz cista mira i nicim izazvano,

cisto radi fore. Respect.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam na dnu @KfJ hahaha, sad vidite i zašto. Meni je baš baš krivo što nikad nisam barem mrvicu ozbiljno pristupio igranju šaha, igrao sam sporadično par godina kao mali i sad prije dva-tri mjeseca opet nekoliko partija "silom prilika" ali nikad nisam savladao ni osnovne stvari (npr. otvaranja), uglavnom igram random poteze, nemam neku strategiju itd itd. Čak donenadvno nisam znao ni da se može kraljica zamijenit sve i da ju imaš na ploči (kad pješakom dođeš do kraja). Uglavnom, brukat ću se samo ako vas bude baš falilo kao što je večeras bio slučaj.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, kriv i dužan said:

Ja sam na dnu @KfJ hahaha, sad vidite i zašto. Meni je baš baš krivo što nikad nisam barem mrvicu ozbiljno pristupio igranju šaha, igrao sam sporadično par godina kao mali i sad prije dva-tri mjeseca opet nekoliko partija "silom prilika" ali nikad nisam savladao ni osnovne stvari (npr. otvaranja), uglavnom igram random poteze, nemam neku strategiju itd itd. Čak donenadvno nisam znao ni da se može kraljica zamijenit sve i da ju imaš na ploči (kad pješakom dođeš do kraja). Uglavnom, brukat ću se samo ako vas bude baš falilo kao što je večeras bio slučaj.

 

Otvaranja su daleko od osnovne stvari (:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jurgen said:

 

Otvaranja su daleko od osnovne stvari (:

 

Da. Ma u startu sam u ogromnom minusu jer se "ne širim" dovoljno dobro po ploči, ne oslobađam figure a često ih i "zarobljavam". I onda normalno da srljam iz greške u grešku, pogotovo što sad imam i vremensko ograničenje (do sada nikad nisam igrao tako). Ali sam odlučio da vrijeme za razbibrigu umjesto na belot (u kojem sam majstor :classic_biggrin:) više trošim na šah. Sigurno je korisnije :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, KfJ said:

Trenutno se igra prvi turnir u Berlinu (3 kola) i na zalost Ding nije prisutan, jer nije dobio vizu.

Da li ce uopste igrati u BG.

 

 

Najverovatnije bez Dinga i Andreikina, videce se jos koji ce sastav biti. Bio bi dozivljaj ispratiti partije uzivo. Jedinstvena prilika svakako. 

Drugar razmislja da uzme sobu na par dana u hotelu gde se bude igralo-Crowne plaza cini mi se, samo da bi mogao da koliko toliko isprati. Moram priznati da je on jos veci entuzijast od mene.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo totalno treba otici, ko god je u blizini. Format ovog fide turnira je nov, 

16 igraca je podeljeno u 4 grupe i igraju dvokruzno 6 kola, a zatim pobednici grupa igraju polufinale i finale,

po dve partije + tiebreak.

Spoiler

 

Friday, February 4, 2022Groups: Round 1

Saturday, February 5, 2022Groups: Round 2

Sunday, February 6, 2022Groups: Round 3

Monday, February 7, 2022Groups: Round 4

Tuesday, February 8, 2022Free day

Wednesday, February 9, 2022Groups: Round 5

Thursday, February 10, 2022Groups: Round 6

Friday, February 11, 2022Tie-breaks

Saturday, February 12, 2022Semifinals: Game 1

Sunday, February 13, 2022Semifinals: Game 2

Monday, February 14, 2022Tiebreaks

Tuesday, February 15, 2022Finals: Game 1

Wednesday, February 16, 2022Finals: Game 2

Thursday, February 17, 2022Tiebreaks

 

 

Jos nije potpuno jasno kako se skupljaju poeni, jer svi ucesnici treba da odigraju 2 turnira (od 3 ukupno)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Od ostalih vesti, Magnus je remizirao u norveskoj ligi sa 400 elo nize rangiranim IM, koji ima samo jednu GM normu. 

Magnus je izgubio 4 rejting poena, vise nego sto je dobio za ceo Tata steel turnir gde je imao pet pobeda i ostalo remije protiv super gm-ova.

Cisto pokazatelj koliko je tezak cilj sebi postavio sa target rejtingom od 2900.

Link to comment
Share on other sites

Magnus je sebi postavio taj cilj da juri 2900 i bice pakleno, ali ja mislim da on moze da juri taj rejting samo ako bude u konstantnoj pripremi 

za meceve za svetskog prvaka.

Ako bude npr odustao od igre protiv nekoga za titulu (karuana, Karjakin, Nepo... npr. kao sto je davao naznake) to mu svakako nece pomoci u jurenju rejtinga.

 

Mozda se predomisli, izjavio je da mu je obimna priprema za mec sa Nepoom itekako pomogla na turniru.

 

 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, freethrow said:

Pa koliko kapiram pri sadašnjem stanju rejtinga njemu najbližih, praktično neostvariv cilj? Trebalo bi da namlati mnogo puta nekoliko jako bliskih igrača po rejtingu, a to sada nije baš izvodljivo?

Trenutno ima 2861 sa ova 4 koja je izgubio. Na Tata steel turniru koji je odigrao perfektno za 5 pobeda i 8-9 remija sa super gm-ovima je dobio smesnih 3 i nesto poena. Imao je niz od 100+ partija bez poraza pa nije uspeo. Morao bi da igra perfektan sah jako dugo, po meni nemoguca misija.

Edited by Cavani
Link to comment
Share on other sites

Sinoc sam igrao protiv lika 5 + 0, priblizno jednake loshosti,

koji me je od pocetka vezao u cvor i mrcvario polugama po strunjachi,

Stekao figuru za pesaka ali nije mogao da probije. na kraju, kad smo ostali na 10 sekundi,

a on jos nije napravio odlucujuci proboj i komplikacije su u toku, on ostavlja kraljicu na izvolte

i nakon toga trazi remi.

 

Ja odbijam ponudu i matiram ga, a on krene lik u outburst tipa:

It's mine, only for premove...

It was MINE ! 

Thief.... YOU THIEF !

 

....

tuzno je bilo

 

 

 

Edited by KfJ
Link to comment
Share on other sites

Ah, taj sahovski trash talk. 

Pamtim anegdotu kada su igrala dva matorca kod nas u kraju i jedan ponudio remi ovom drugom. Ovaj drugi je mislio da je u boljoj poziciji i rekao nek igramo jos malo, na sta ce ovaj sto je nudio remi njemu pretecim glasom: 'Ako igramo jos malo, igramo do kraja!'. 

Ovj drugi se uprpio i prihvatio remi, valjda misleci ko zna sta ovaj pod tim podrazumeva. 🙂

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...