Jump to content

Šah


Jurgen

Recommended Posts

11 hours ago, e4_guy said:

1. c4 Nf6 2. d4 c5 3. Nf3 e6 4. d5 d6 5. Nc3 exd5 6. Nxd5 Nxd5 7. cxd5 Be7 8. e4
Bg4 9. Bb5+ Nd7 10. O-O O-O 

 

board.jpeg

 

Ja se izvinjavam što upadam na topic. Mene zanima, da li bi neko na ovu situaciju pešakom napao crnom igraču belog lovca(znači, potez h3, ako se snalazim sa notacijom) i da li bi neko nakon toga tog istog lovca žrtvovao(Bxh3) kako bi uzeo tog pešaka i a beli uezo tog lovca u sledećem potezu?

Često odigram ono što reče @Yi Sun Shin , da pešakom branim lovcu da dođe na g4, ali da li je crnom pametno da žrtvuje lovca nakon toga, kad beli kasni sa odbranom?

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, stefan81888 said:

 

Ja se izvinjavam što upadam na topic. Mene zanima, da li bi neko na ovu situaciju pešakom napao crnom igraču belog lovca(znači, potez h3, ako se snalazim sa notacijom) i da li bi neko nakon toga tog istog lovca žrtvovao(Bxh3) kako bi uzeo tog pešaka i a beli uezo tog lovca u sledećem potezu?

Često odigram ono što reče @Yi Sun Shin , da pešakom branim lovcu da dođe na g4, ali da li je crnom pametno da žrtvuje lovca nakon toga, kad beli kasni sa odbranom?

 

U ovoj situaciji - nikako: crni nema prednost u centru, nema napadački razvijene figure, nema otvorene linije za topove, niti dijagonale, kraljica je pozadi... 

 

E4 guy, jesam sad ja na redu u partiji?

Edited by freethrow
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, e4_guy said:

U ovoj poziciji nakon h3 žrtva lovca se ne igra. Lovac treba biti podržan damom, uz otrovnog pješaka ili skakača + crnopoljnog lovca.

Evo jedna cuger minijatura, za primjer:

 

board (1).gif

 

8 hours ago, freethrow said:

 

U ovoj situaciji - nikako: crni nema prednost u centru, nema napadački razvijene figure, nema otvorene linije za topove, niti dijagonale, kraljica je pozadi... 

 

E4 guy, jesam sad ja na redu u partiji?

Jasno, i ja tako razmisljam, generalno igram malo zatvorenije jer nisam pro i ne igram cesto, ovu zrtvu sam probao jedino protiv bas slabijih protivnika.  😄

 

Hajde pa vam se mozda nekad i prikljucim. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...