Jump to content

Šah


Jurgen

Recommended Posts

7 hours ago, diego said:

Onaj crnac sto vodi konferencije za stampe, malo pre krenuo da napada Nepoa, te da ga bude sramota, te nece ni doci na konferenciju 100%, mislim se covece, koji ti je, ostavi coveka na miru 😄

Maurice Ashley

Od kako ga je Markus preslisao, tri puta meri sta ce da ga pita.

Inace, znam kako je Nepo-u, nije lako sabrati se kada izgubis ovako glatko. Vidjao sam svakakve reakcije i u nasoj ligi kada se izgubi kada igramo, a kamoli u mecu za prvaka. Carlsen kada je izgubio od Karjakina nije ni dosao na konferenciju, zabole ga i za kaznu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, freethrow said:

Vi koji ozbiljno pratite moderni šah, jedno pitanje. Da li mislite da bi MVL ili Karuana ili Alireza imali veće šanse od Nepoa da igraju danas protiva Magnusa? 

Karuana je tu najkonstantniji, ali njegov hendikep su brzi formati, tako da bi morao da pobedi Magnusa u 14 klasikal partija  sto je vraski tesko. Alireza jos nije stasao psihicki pre svega po meni, jos je klinac. Jedan ovakav mec zahteva nenormalnu mentalnu cvrstinu. Ima onaj mec gde ga je Magnus dobio u blicu a Alireza otisao da pise zalbu sudiji jer ga je Magnus ometao tako sto je opsovao na norveskom, jos je klinac ko sto rekoh i meni licno antipatican. On ce mu biti najveci izazivac svakako u buducnosti, vec je probio 2800 barijeru(pre Magnusa kad je bio klinac) uz jako veliki kvalitet igre. 

Generalno su male margine razlike u kvalitetu na vrhu osim Magnusa. Mvl, Ding, So, Aronian, svi mogu da predstavljaju pretnju, u zavisnosti u kakvoj su formi, ali nedovoljno za titulu.

Sam Magnus je rekao da bi mu najtezi protivnici bili Ding ili Karuana, da je dobro sto nisu oni nego Nepo, mislim da je ta izjava malo i psiholoski pritisak.

Svakako, svi ce morati da sacekaju da Magnusu popusti nivo igre, ili da recimo Alireza iskoci, posto se samo njemu jos ne zna koji je plafon, momak ima 18 godina.

Ispada da je najblizi pobedi bio Karjakin, jer je jedini vodio u mecu sa Magnusom i to do devete partije od 12, a  i tu koju je izgubio je propustio remi. 

Edited by Cavani
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nije ni Caruana bio daleko. 

 

Ako se secam imao je jednu partiju dobijenu, ali je propustio potez damom. Partija nakon toga je bio forced mate u 8 poteza koji nije video (mada valjda ga nije nijedna normalna osoba videla). Cini mi se da je jedina njegova bas slaba partija bila poslednja kad je bio gotov, ali sve u svemu dobar nastup. 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, greenenvy said:

Nije ni Caruana bio daleko. 

 

Ako se secam imao je jednu partiju dobijenu, ali je propustio potez damom. Partija nakon toga je bio forced mate u 8 poteza koji nije video (mada valjda ga nije nijedna normalna osoba videla). Cini mi se da je jedina njegova bas slaba partija bila poslednja kad je bio gotov, ali sve u svemu dobar nastup. 

Karuana je nezgodan Magnusu zato sto najbolje pamti kompjuterske linije.

Imao je jednu partiju u mecu gde je superkompjuter Sesse pokazivao mat u 68 poteza, prakticno nevidljiv za coveka znaci. Kasnije su pitali Karuanu za komentar, a on je rekao da bi eventualno nasao tu liniju ali da mu je neko rekao da postoji pre toga i da je imao par sati da je pronadje.

Kasparov je rekao da je Karuana nasao tu liniju, da bi ga trebalo pretresti detektorom za metal, jer linija podrazumeva da zarobi sopstvenog konja.

Evo clanka i pozicije.

https://www.chess.com/news/view/world-chess-championship-game-6-caruana-misses-nearly-impossible-win

Screenshot-2021-12-06-12-37-34-246-com-a

Edited by Cavani
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, deez nuts. said:

Ian je imao dobru poziciju iz koje je mogao do pobede i onda c5 kojim je zarobio svog lovca. Kakav blunder!

Bilo je manje vise jednako, morao je da vrati c pesaka. Sad je nazalost gotovo, vec je -5.

Zarobio je lovca kao Bobi Fiser u Rejkjaviku u prvoj partiji protiv Spaskog.

Giri i Judit pricaju kako im je zao Jana, ne veruju kako se raspao. 

Mecevi za titulu su bas psihicki tesko takmicenje.

Osma i ova deveta partija su bas ispod Gm nivoa ko sto rece Jan. Bas se raspao nakog g6.

Edited by Cavani
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prvo sam uzivo mislio da je hteo da namesti figuru, a onda je zustro reagovao na konferenciji kad su ga pitali da prokomentarise to. Sada gledam ponovo i mislim da je definitivno hteo da pomeri konja, onda je drzao par sekundi i u tom momentu se predomislio i brzo (i lukavo) napravio gest kojim zeli da da do znanja da je samo hteo da namesti figuru.

 

Edited by diego
Link to comment
Share on other sites

Meni je ovo baš skandalozno loš performans Nepominjačija, ne znam... Stalno razmišljam da li imam uopšte znanje da gledam partije, u smislu da postoje sulude varijante koje idu u završnicu od 85 poteza, ali ova poslednja mi je baš delovala skromno. Ne znam, ne znam.

Link to comment
Share on other sites

Zapravo je ova poslednja bila skroz dobra partija Nepoa, kompjuteri kazu da je samo ab3 nepreciznost, umesto b4. Naravno, osim poslednjeg blandera na kraju. Moj utisak je da poslednje dve partije Nepo pokusava da na silu napravi debalans da bi imao sanse, sto je vraski tesko pogotovo ako se Magnus ukopa. Proslu partiju npr nije rokirao u zelji da debalansira poziciju.

Slusao sam Girija, koji inace voli da pametuje, bas je bio ostar prema Nepou, kaze da su mu i bazicni instinkti popustili, takoreci da je tiltovao.

I ovo namestanje figure Magnusa gore je bas cudno, em je bio odlicno namestena figura em je cudan pokret ruke pri namestanju. Na konferenciji je popizdeo jer je bila vec slicna kontroverza ranije na sampionatima.

Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

Meni deluje da se zamislio preterano.

 

Mislim, pravljenje od komarca magarca, mec je gotov pa hajde da pravimo kontroverze tamo gde ih nema, potpuna glupost.

Razmatram sa neutralne strane, zanimljivo je pre svega da je pravilo takvo da protivnicki igrac mora da reaguje kad se tako nesto desi. A Nepo nije bio ni prisutan. A pitanje je da li bi Magnus to i uradio da je Nepo bio tu. Tako da nam ostaje da analiziramo Magnusov govor tela. Pitanje novinara je apsolutno na mestu - nije izneo bilo kakve optuzbe, prosto ga je pitao da prokomentarise taj momenat. Magnus se poneo kao dete koje je krivo kada pojede kolac sa stola koje nije smelo.

I, cisto teorijski onako, mec jeste sada gotov, ali da je Nepo dobio ovaj poslednji bilo bi umesto 3 samo 1 poen razlike.

Link to comment
Share on other sites

Ne znamo pravila da li igrac mora biti nateran da igra figurom koju je dotakao. 
Ako sudija ne reaguje u tom trenutku, 

kakve mogu biti konsekvence. 
 

Kad je u blicu vratio topa protiv Kosteniuk, 

ona je bila na licu mesta da zaustavi sat : )

 

 

Zahuktava se prvenstvo Srbije igra se trece kolo. Nakon dva Bogosavljevic je vodio ispred Indjica i Ivica, 

Ali izgleda da Budisavljevic muchi Indjica u trecem kolu. 
Partija je krenula ostro i izgledala kao neki dobro poznati forsirani remi

 

Ne kapiram kako neko moze da bude na -2 nakon 5 poteza…..

Edited by KfJ
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, KfJ said:

Ne znamo pravila da li igrac mora biti nateran da igra figurom koju je dotakao. 
Ako sudija ne reaguje u tom trenutku, 

kakve mogu biti konsekvence. 

Pravila su takva da igrac mora da reaguje, a ne sudija. Posto Nepo nije bio prisutan, Magnus je mogao da ispipa sve njegove figure redom bez konsekvensi.

Link to comment
Share on other sites

Nepo odigrao g3 i sa 0.0 dosao do -8.

Svi komentatori kazu da ne zeli da igra sutra, ide na rizike koji mu se nece isplatiti.

Zavrsava se danas po svoj prilici.

Edit. Ipak je neozbiljno ovo sto radi, vuce i brzo poteze. Mora se imati vise postovanja prema takmicenju, ne mozes tek tako predati.

Edited by Cavani
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...