Jump to content

Šah


Jurgen

Recommended Posts

Bilo je i pre igraca koji su pomerali granice i dominirali, Morfi recimo, ja jedino od saha sto sam ucio kao klinac ucio sam iz knjige o Kapablanki (caletov omiljeni sahista) i tesko je porediti sada te stvari  sa superkompjuterima koji odigraju milion partija medjusobno i ti imas ljude koji to vade i analiziraju za tebe, traze najbolju varijaciju u svim mogucim otvaranjima.

 

Ja sam ubedjen da svi najbolji igraci danas znaju napamet sve varijacije do dvadesetog poteza svih najpopularnijih otvaranja i razlike izmedju svih njih, odnos i jacinu do 0.1 poena razlike.

 

I u vreme kad je Kasparov vladao to nije moglo, a kamoli pre, nezamislivo.

 

Mislim da je to jedan od razloga zasto je i sistem svetskog prvenstva ovakav. Do osamdesetih cini mi se su igrali po 40+ partija, sad maltene ko dobije jednu partiju to bi bilo to u klasicnom sahu. Jer je omoguceno da priprema bude toliko duboka da u medjusobnim mecevima igraca ovakvog kalibra je vrlo malo verovatno da u prakticno neogranicenom vremenskom formatu tu neko nekoga iznenadi i pobedi.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Just now, freethrow said:

U principu se slažem, ali kako porediš igrača koji je pikovao 60tih i ranih 70tih sa Magnusom? Mislim meni su dan danas najviše wow Aljehinove kokainske partije kada samo u 20tom potezu opali d4-d5 i sve se raspadne za crnog i negde u podsvesti mi je i dalje broj 1, ali sam svestan da bi se protiv Magnusa proveo kao Bil Rasel protiv Voriorsa iz 2017te... Ipak je Magnusova životinjska dominacija nešto valjda neviđeno do sada.

Pa nije nevidjeno - pogotovu ne dominacija. Kao sto sam rekao, Fiser je mnogo vise dominirao u odnosu na savremenike (doduse, krace), a sto se tice godina na broju jedan, tu ima gomila sahista ispred, pocevsi od Laskera koji je vladao 27 godina na broju 1, pa sve do Kasparova.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije ovoliko remija i ujednacenost novost u sahu, Karpov i Kasparov su igrali neverovatnih pet meseci i 48 meceva u mecu za titulu '84, uz 40 remija, na kraju su morali da ponove mec.

Od zanimljivosti, Carlsen je na dan odmora pikao fudbalicu, sto nije novost za njega a i zacudjujuce fino igra inace.  Na konferenciji ga je twitcherka/youtuberka Andrea Botez smarala da bi dobila pet minuta slave i preglede sa budjavom foricom o jos jednom remiju. Kasnije je dobila kritike i od Hikarua zbog toga sto koristi tako ozbiljan dogadjaj za samopromociju. Nakamira uzgred nije odigrao dve godine klasican sah, zvanicno je full time strimer sada 😧

https://m.twitch.tv/gmhikaru/clip/HilariousCrepuscularNewtFUNgineer-CZLSPPAmBrahUoei

Link to comment
Share on other sites

One su najveci strimeri trenutno, veci i od Hikarua. Jeste i trula fora i samopromocija, ali sah ne bi bio ovako popularan u ovom trenutku medju mladjom populacijom da nema njih, da Nakamura nije poceo da strimuje, a pre toga da nije bilo Beth Harmon.

 

Bez svega toga sah bi i dalje bio neka tamo prepotopska igra za strebere i asocijalne likove u ocima ogromnog broja mladjih ljudi.

 

Znam i da mnogi ne vole to sto je sah dobio ovakvu vrstu popularnosti, Finegold i jos neki su otvoreno kritikovali i Pogchamps recimo i pricao kako se gubi vreme na idiote i da sahu ne treba takav publicitet ali je jasno da gresi.

 

Modernizacija i prilagodjavanje novom vremenu moze svakome od njih da pruzi samo dobro, dodatne resurse da se unapredjuju i priblizi sah sirokim narodnim masama.

 

Elitisti mogu medjusobno da se ljube u svojim zatvorenim grupicama i sa tim i bez toga.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, McLeod said:

 

 Finegold i jos neki su otvoreno kritikovali i Pogchamps recimo i pricao kako se gubi vreme na idiote i da sahu ne treba takav publicitet ali je jasno da gresi.

Poceo je da strimuje sa svojom zenom koja samo sedi i cuti pored njega radi vecih pregleda, ne znam sta se buni.

Sestre Botez jesu probile milion subova na twitch-u, najvise na kartu atraktivnosti kao i sve ostale influenserke, tipa dam ti broj ako me pobedis itd. U sahu su tanke, dobio sam Aleksandru online u sahu, doduse nisam trazio br. 😞

Link to comment
Share on other sites

Meni nisu nista posebno atraktivne, ali da, jasno je zbog cega su popularne.

 

Ali to na stranu, elitizam u sahu je bas jedna od licemernijih stvari na ovom svetu, pogotovo kad jedan strimer proziva drugog. Jer Nakamura, ma koliko jeste naravno na nebeskom nivou u poredjenju sa sestrama Botez, sada jeste primarno upravo to - strimer.

 

Isto kao i Finegold, koji je dobio pun kurac klijenata za svoju "skolicu" saha zbog toga sto je poceo da strimuje.

 

Mogli bi da budu bar malo manji licemeri.

 

Btw, Andrea ga je to pitala da bi mu vratila za nesto sto je on nju zajebavao na tu temu na njenom strimu.

Link to comment
Share on other sites

Poceo je da strimuje sa svojom zenom koja samo sedi i cuti pored njega radi vecih pregleda, ne znam sta se buni.
Sestre Botez jesu probile milion subova na twitch-u, najvise na kartu atraktivnosti kao i sve ostale influenserke, tipa dam ti broj ako me pobedis itd. U sahu su tanke, dobio sam Aleksandru online u sahu, doduse nisam trazio br. [emoji20]

Kakvih milion sabova jesi lud?? Followera mozda.
Link to comment
Share on other sites

Andrea ga je zapravo pitala: Kako se konj krece? 

 

Sto je interna "fora" izmedju njih dvoje, jer je u jednom strimu, kada je Magnus objasnjavao situaciju Andrei, rekao: Ok, ajde da podjemo od osnova: Kako se konj krece? , pokusavajuci da je natera da sama dodje do najboljeg poteza.

 

Sve u svemu, klinacki i nezrelo da pitas to na konferenciji za svetskog prvaka, jer to niko ne razume osim njih dvoje. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...