Jump to content

Šah


Jurgen

Recommended Posts

58 minutes ago, diego said:

Jan je bio sekundant Karlsenu kad je ovaj 2013. pobedio Ananda, znaju se odlicno. I nije da nije pokusao sa nekim sporednim linijama ovih dana, ali je to i dalje nedovoljno. Sto se ovog malog Alireze tice, opasan, ali nema on jos psihu i drzanje za svetskog prvaka. Nije ni Fiser imao dok nije napunio 29 godina. 

Ne ne, samo komentarišem kako je on trenutno jedini "prospekt" na radaru koji bi mogao da bude u rangu contendera. Fabiano je već bio tu i on nije to, Ian ima šansu sada da skine Carlsena ali realno zar iko očekuje da će se to desiti? Nakamura(mada njega ni ne razmatram u classicu), Levon, Giri, Grischuk, So i MVL su jako dobri ali ih baš ne mogu zamisliti u toj ulozi, Rapport i Duda su u drugom delu ove godine imali jake nastupe na turnirima ali jedno je uzeti prateći kalendarski turnir drugo je uzeti Candidates+WC. Jedini koji se uopšte nazire da može poljuljati Carlsena jeste Alireza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, larry said:

Ne ne, samo komentarišem kako je on trenutno jedini "prospekt" na radaru koji bi mogao da bude u rangu contendera. Fabiano je već bio tu i on nije to, Ian ima šansu sada da skine Carlsena ali realno zar iko očekuje da će se to desiti? Nakamura(mada njega ni ne razmatram u classicu), Levon, Giri, Grischuk, So i MVL su jako dobri ali ih baš ne mogu zamisliti u toj ulozi, Rapport i Duda su u drugom delu ove godine imali jake nastupe na turnirima ali jedno je uzeti prateći kalendarski turnir drugo je uzeti Candidates+WC. Jedini koji se uopšte nazire da može poljuljati Carlsena jeste Alireza.

Mislim da je veci prospekt Nihal. Ima i na YT partija gde je "prosuo foru" Karlsenu u nekom blicu. Ding Lirena si zaboravio, nije konstantan, ali nekako mi najozbiljniji od ovih ostalih. Mada Karlsen moze jos bar deceniju da "traje", ako ga bude zanimalo da se bakce sahom. 😄

Link to comment
Share on other sites

Ne znam sto toliko otpisujete Rusa. U odlicnoj je formi i ima u klasicnom sahu 4-1 skor protiv Magnusa. Tako da ono, nije to meni tako one sided kako ljudi misle. Nisu ni ove partije pokazale neku ne znam kakvu nadmoc Carlsena. 

Edited by greenenvy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, diego said:

Mislim da je veci prospekt Nihal. Ima i na YT partija gde je "prosuo foru" Karlsenu u nekom blicu. Ding Lirena si zaboravio, nije konstantan, ali nekako mi najozbiljniji od ovih ostalih. Mada Karlsen moze jos bar deceniju da "traje", ako ga bude zanimalo da se bakce sahom. 😄

 

Mislim da je ovo nerealno. Da li si pratio sta je radio Alireza skorije i izbio na 2800 +.

Sarin bi morao prvo da premosti tu provaliju od 150 poena. Zasto je bas on perspektivniji nego 

Pragananda, Kejmar, Abdusatorov, Sindarov ili Gukesh ?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Alireza izgleda najozbiljnije od svih. Ding takodje u piku je mnogo jak, uostalom drugi je na listi trenutno. Esipenko je top 30, godinu dana stariji od Alireze. Sarin je jedva top 100. Zanimljivo da uz njega, koji je najmladji u top 100, i ove dvojice, samo jos jedan igrac je rodjen u 21. veku, Rumun Deak (ako se tako cita). Top igraci su mahom 27-31 godine.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Danas bez poklona za Magnusa na njegov 31 rodjendan.

Ne treba nikako potceniti Nepoa, on je svakako ubedljivo najtezi mecap za Magnusa od svih dok Firouzja ne dolaze suprotno, bez obzira sto ga je ovaj trolovao da je srecan sto je izbegao Fabijana i Dinga. 

Ja sam veliki fan Nepoa i njegovog stila, agresivno i bez kalkulisanja svaki put, vise je dinamican igrac recimo od Caruane, Karjakina, Dinga koji su pozicioni igraci. 

Jedini koji je imao vecu prednost do sada je Nepo u g2., -1 sa crnima.

Carlsen je u proslom mecu za titulu isforsirao remi u  poslednjoj 12oj partiji sa Fabijanom i uveo mec u rapid i blic, iako je imao u tom trenutku +2.5 po kompjuterima (odlucujucu prednost), jer je znao da Fabijano nije ni u prvih 30 na svetu u ubrzanom formatu, i da ce ga tu lako resiti i da nema potrebe da rizikuje u poslednjoj partiji. Pretrpeo je dosta kritika od Garija i ekipe ali se odluka pokazala kao dobra.

Nepo kida u brzim formatima, u top 5 je svakako uz Magnusa, Alirezu i Hikarua, racuna prebrzo, igra agresivno i bez straha i Magnus tu nema toliku prednost ako ne resi sve u 14 klasicnih partija. Magnus je i dalje favorit jer je najbolji igrac, verovatno i u istoriji saha, ali nikako nece biti lako kao sto mnogi misle. 

Edited by Cavani
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cavani said:

Magnus je i dalje favorit jer je najbolji igrac, verovatno i u istoriji saha, ali nikako nece biti lako kao sto mnogi misle. 

Pored "zivog" Kasparova, to je previse reci. Ipak je Kasparov vladao svetom saha pa skoro 20 godina, a kolika je legenda pokazuje da i dan danas odigra poneki turnir, i ne zaostaje puno za "klincima". Recimo da je Magnus stigao (i mozda prestigao) nivo Karpova i Ananda, ali za Kasparova jos "mora leba da jede". Dalje, Fiser je samo jednu titulu osvojio, ali onda kada se bavio sahom ostvario je nikad vidjenu pre i posle razliku u odnosu na savremenike. Na turniru kandidata kao da je sa decom igrao, i pobedjivao tada najbolje svetske velemajstore sa po 6:0 na putu do Spaskog, sto se verovatno vise nikad nece desiti.

 

Uopste je tesko porediti igrace iz razlicitih epoha, pogotovu sa razvojem chess engine-a. Sta bi Fiser radio da je mogao da "vezba" sa Stockfishom u pripremi meceva? 🙂 Tako da nam preostaje da se vratimo na "osnove" broj godina kao svetski sampion, i dominacija u odnosu na savremenike. ELO rejting je korisna, ali i zavaravajuca statistika, odnosno svakako ne moze biti osnova za "najboljeg sahistu ikada". Ali slazem se sa tobom da je Magnus, pa ako ne najbolji, onda verovatno najraznovrsniji sahista ikada.

Sto je Jana tice i njegovog bilansa sa Magnusom, tacno je da vodi 4-1 u klasiku, ali to su uglavnom mecevi kada su njih dvojica bili deca. U rapid/blitzu, Magnus je daleko ubedljiviji u medjusobnim susretima, sa 22 pobede, 10 poraza, i 33 remija. Carlsen je samouveren da ce da pobedi u Rapidu, ako dodje do toga. Toliko samouveren, da je danas povukao rucnu, i odigrao na remi, iako bi u nekoj drugoj situaciji probao druge kombinacije. Naravno, ne pita se samo on, Rus je danas imao odgovor na svaki potez.

Edited by diego
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gggggggg said:

kazu da je danasnja partija bila najpreciznija partija u istoriji meceva za sampiona...

 

 

Odnosi se na jucerasnju 3. partiju, zanimljiv podatak svakako, govori u kojoj meri kompjuteri i pomagaci igraju ulogu.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, diego said:

Pored "zivog" Kasparova, to je previse reci. Ipak je Kasparov vladao svetom saha pa skoro 20 godina, a kolika je legenda pokazuje da i dan danas odigra poneki turnir, i ne zaostaje puno za "klincima". Recimo da je Magnus stigao (i mozda prestigao) nivo Karpova i Ananda, ali za Kasparova jos "mora leba da jede". Dalje, Fiser je samo jednu titulu osvojio, ali onda kada se bavio sahom ostvario je nikad vidjenu pre i posle razliku u odnosu na savremenike. Na turniru kandidata kao da je sa decom igrao, i pobedjivao tada najbolje svetske velemajstore sa po 6:0 na putu do Spaskog, sto se verovatno vise nikad nece desiti.

 

Uopste je tesko porediti igrace iz razlicitih epoha, pogotovu sa razvojem chess engine-a. Sta bi Fiser radio da je mogao da "vezba" sa Stockfishom u pripremi meceva? 🙂 Tako da nam preostaje da se vratimo na "osnove" broj godina kao svetski sampion, i dominacija u odnosu na savremenike. ELO rejting je korisna, ali i zavaravajuca statistika, odnosno svakako ne moze biti osnova za "najboljeg sahistu ikada". Ali slazem se sa tobom da je Magnus, pa ako ne najbolji, onda verovatno najraznovrsniji sahista ikada.

Sto je Jana tice i njegovog bilansa sa Magnusom, tacno je da vodi 4-1 u klasiku, ali to su uglavnom mecevi kada su njih dvojica bili deca. U rapid/blitzu, Magnus je daleko ubedljiviji u medjusobnim susretima, sa 22 pobede, 10 poraza, i 33 remija. Carlsen je samouveren da ce da pobedi u Rapidu, ako dodje do toga. Toliko samouveren, da je danas povukao rucnu, i odigrao na remi, iako bi u nekoj drugoj situaciji probao druge kombinacije. Naravno, ne pita se samo on, Rus je danas imao odgovor na svaki potez.

Manje vise je konsenzus da su Fiser, Gari i Magnus tri najbolja igraca, stvar je ko sta vise preferira. Fiser je meni vise 'what if', prekratko je trajao i brzo je krenuo nazalost da gubi razum, a ipak biram Magnusa pre Garija. Kvalitet igre mu je veci u piku, kao i dominacija, iako je nezahvalno porediti prethodne generacije sa danasnjom erom superkompjutera.

Link to comment
Share on other sites

Kasparov je imao i situaciju sa razdvajanjem federacija, tako da je i tu malo sta bi bilo kad bi bilo. Bio je svakako najjaci i mozda bi i bio undisputed sve to vreme, ali to bi mu bio i maksimum.

 

A mnogi mu racunaju kao da jeste bio undisputed, sto bas i nije ok, pogotovo u tim poredjenjima najveci ikad.

 

Jer ako nije fer ovu generaciju porediti sa njim jer objektivno imaju bolje resurse, malo je glupo porediti legacy i sa te strane, jer tehnicki ne moze da se tvrdi da je on bio undisputed world champion citavo to vreme.

Link to comment
Share on other sites

Nepo izgleda ne moze nista belim figurama. 
Nesto ako se desi dok Magnus bude pritiskao kao beli. 

On 11/29/2021 at 9:47 AM, McLeod said:

Alireza izgleda najozbiljnije od svih. Ding takodje u piku je mnogo jak, uostalom drugi je na listi trenutno. Esipenko je top 30, godinu dana stariji od Alireze. Sarin je jedva top 100. Zanimljivo da uz njega, koji je najmladji u top 100, i ove dvojice, samo jos jedan igrac je rodjen u 21. veku, Rumun Deak (ako se tako cita). Top igraci su mahom 27-31 godine.

I Vincent Keymar

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Xpert said:

Meni sve ovo deluje, kao da Magnus ne bi imao nista protiv 14 remija i da se duel resi u brzopoteznom delu.

Pritiskao je Magnus, nije da nije igrao rizicno. U prvoj je igrao najopasniju liniju Ruj Lopeza sa zrtvom pesaka, u Katalanci je zrtvovao kvalitet da bi stvorio sanse za pobedu sa belima.. Danasnju partiju jos nisam stigao da pogledam, sad cu natenane.

 Opet, do sada je Nepo jedini koji je imao vecu prednost, doduse bio je i tri puta beli.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da bi moglo da postoji resenje za ovu situaciju da se sampioni u klasicnom sahu odlucuju u rapidu,

mozda ce biti treci put za redom.

Jedno koje je predlozio (neki GM, huh) bilo je da se prvo igra rapid, a onda klasicna porcija, gde ce igrac koji izgubi u rapidu morati 

da pobedi u klasicnim partijama da bi uzeo titulu.

Ima smisla donekle, ali uvek ce tokom klasicnih partija da visi ta senka da jedan igrac ima prednost.

 

Resenje koje bih ja predlozio je da se igra malo duzi mec, od 24-28 partija, ali na nacin na koji igraju superkompjuteri svoje meceve,

da se tokom meca pretresu sva bitna otvaranja, ja sam ostavio prostor za 12-14 otvaranja. 

Ovakav mec bi imao veliku sansu da bude odlucen u klasicnom delu i jos vecu sansu da bolji igrac pobedi.

 

Bilo bi jako sve to stresno za sve te klince da se uhvate u kostac sa masom otvaranja koje nisu zeleli da igraju nikada,

ukoliko bi da budu sampioni, ali bi podiglo igru.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Cavani said:

Manje vise je konsenzus da su Fiser, Gari i Magnus tri najbolja igraca, stvar je ko sta vise preferira. Fiser je meni vise 'what if', prekratko je trajao i brzo je krenuo nazalost da gubi razum, a ipak biram Magnusa pre Garija. Kvalitet igre mu je veci u piku, kao i dominacija, iako je nezahvalno porediti prethodne generacije sa danasnjom erom superkompjutera.

U principu se slažem, ali kako porediš igrača koji je pikovao 60tih i ranih 70tih sa Magnusom? Mislim meni su dan danas najviše wow Aljehinove kokainske partije kada samo u 20tom potezu opali d4-d5 i sve se raspadne za crnog i negde u podsvesti mi je i dalje broj 1, ali sam svestan da bi se protiv Magnusa proveo kao Bil Rasel protiv Voriorsa iz 2017te... Ipak je Magnusova životinjska dominacija nešto valjda neviđeno do sada.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...