Jump to content

Dobra klopa kod nas i u svetu


dali_man

Recommended Posts

Jasno mi je, nego rostilj nije osnova balkanske kuhinje, po meni bi to bila kuvana jela sa malo ili nimalo mesa. Rostilj se jede once in a while (cesto nije dobro za zdravlje, a prosjecnom potrosacu kod nas ni za budzet).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

... ok, ne slazemo se, ti nastavi da guras da je britanska kuhinja (oximoron) neka vodeca kuhinja u svetu, a ja cu nastaviti da mislim da Engleska kuhinja ne postoji ...

... upucena sam dovoljno ... ja ne volim da kuvam - priznajem, iz jednog razloga - zato sto sam perfelcionista, ono sto nekom ko voli da kuva uzima pola sata meni treba 4 jer hocu da ima super ukus, ako nema super ukus, ja hocu da sav taj trud bacim u djubre ...

... znaci nije poenta da li ja volim neka engleska jela, nego je ta engleska kihinja daleko iza nekih drugih... toliko da to ne mozemo nazivati kuhinjom ...

:classic_blink:

 

Tzv. 'perfekcionizam' je izgovor za strah od neuspeha.

Normalno da neko ko ne kuva svaki dan ne moze da pretenduje na poznavanje kuhinje.

Za njega je Jamie Oliver - guru svih nas, 'naprednih domacica'.

 

Ja razumem da kazes - 'za mene' (Angeliju) engleska kuhinja ne postoji. No, svoj subjektivni stav uzdizes do pravila. Ocigledno si se malo zaletela, pa sada posto-poto branis receno. No, dobro, dogadja se to i najboljima.

:classic_biggrin: 

Evo dva sajta sa povecim spiskom engleskih / britanskih chefs, kao i sa spiskom chefs koji rade u engleskoj / britaniji.

Impresivno.


https://delishably.com/food-industry/British-Chefs---The-Top-10
https://www.ranker.com/list/chefs-from-united-kingdom/reference

 

Zamisli samo ovu izjavu: za mene (Kinika) tzv. 'marketing' ne postoji! 

To je uvaljivanje ljudima onog sto im ne treba, gde se primenjuju sve moguce sumnjive i nepostene tehnike, samo da bi se prodalo. A najveci je stos sto je to cesto samo 'dranje koze', no se iz nekog razloga ocekuje da 'odrani' jos bude i zahvalan!

:wink2:

 

Btw, nesto ti bas i nisi u harmoniji sa engleskom.

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...

 

@Angelia

 

Evo nesto za tebe, mozda ti se ucini interesantno.

Ne mora 'perfekcija', moze i improvizacija. Jednostavno, vrlo ukusno i sjajno izgleda na tanjiru.

 

With a little help from my friend Gordon

:wink2:

 

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Honey Badger said:

 

Nekome ko cita tvoje postove to sto pises izgleda nesto drugacije; da nemas pojma o cemu pricas i da mijesas perfekcionizam sa neznanjem i nesposobnoscu. 

 

 

Ali ti tvrdoglavosti ne nedostaje.

Pa moze da izgleda kako hoce :classic_biggrin: Sta sad - da provedem par dana ubedjujuci nepoznate ljude na forumu da nije tako? Svako moze da prihvati svoj utisak 

 

@ironside Ja nisam ni pominjala balkansku kuhinju, pravis obicnu predpostavku da ja to poredim.

Mozes ti naci nesto od Engleskih jela da ti se dopada, to je pitanje ukusa 

Link to comment
Share on other sites

Tri velika njemačka jela: zweistes Teil - Sauerbraten

 

Provozali smo se uz Bodensee, prenoćili u Lindau i doručkovali najbolje pecivo koje Bayern (zapravo tromeđa DE - A - CH) može pružiti. Miris južnogermanskog Bäckerei s pogledom na Alpe i perspektivom avanture kroz Schwarzwald* budi apetit, pa se opskrbljujemo divotama bavarskog pekarstva i finim sirevima prije nego što se otputimo niz jezero prema  Schaffhausenu - majci svih satova.

Prolazimo kraj velike fabrike 'Zeppelin', koja i danas stoji tamo, kao što je stajala pred 120 godina. Razmišljamo da svratimo kod prijatelja u Freiburg, ali ne - cilj je Pforzheim, grad u saveznoj državi Baden-Württemberg , koji je bio centar njemačkog zlatarstva, pa elektroničke industrije, te je shodno tome u bombardiranjima početkom 1945 tamo ubijeno 18.000 stanovnika, a od gradića, kojeg Borges spominje kao Melanchtononovu Almu Mater, nije ostalo ništa.

Zapravo, ostalo je nešto finih hotela, konfekcionalnih dućana i par restorana u kojima se nudi drugo od najvećih njemačkih jela: Sauerbraten mit Spätzle.

 

Sauerbraten je goveđi file, mariniran, pa dinstan u začinima, karakterističan za zapadne dijelove Njemačke i Porajnje. Die-hards inzistiraju na konjskom fileu, u čemu im pružam svu podršku: konjetina je superiorno meso, a konjska jetra tuče sve iznutrice na koje smo inače navikli.

Meso se marinira u kirschu, brinovim bobama, ruzmarinu, lovoru, papru, kiselici i sedmoj začinskoj travi (koje se ne mogu, ili ne smijem sjetiti).

Polako se dinsta, 3 sata i to je ključna stvar. Podlijeva se lokalnim bijelim vinom, Rieslingom, dodaje se ocat i šećer.

 

Čuvenu tamnocrvenu boju danas postižu paradajzom ili paprikom, nekad su ju dobijali dodavanjem crnog duda/murve u sos.

 

sauerbraten-mit-spaetzle.jpg

 

Špecli, tako omiljeni u našim sjevernim krajevima, rade se od rijetkog tijesta (samo voda, sol i brašno) koje se preko ravnog ribeža cijede u kipuću vodu.

 

.....................................................................

*Vratit ću se u Crnu Šumu, po najveće i, meni najdraže jelo - Hasenpfeffer.

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Honey Badger said:

 

 Cini se indijsko jelo ali ga se ne moze naci nigdje u Indiji, nego samo ovdje u UK i pravi ga svaki curry house u UK. Da li je to dovoljno autenticno? Ako nije, ovo jeste; steak&kidney pie

 

oooo obozavala sam engleski curry, to sam mogla da jedem svaki dan, sada i ja to znam da napravim mislim da sam prevazisla i indijski i britanski

dok vec kidney pie nisam, moguce da je domacica bila neuka, ne znam, ali to mi je bilo mrsko da jedem, kao i kuvanu ribu

kao sipas u tanjir bledunjavu vodicu i raspalu ribu...uf nezaboravne gadosti...

e da, divna mi je bila hrskava prasetina, gravy i sve to sa graskom i sosom od jabuka

 

original indijski curry je mozda bio ukusniji ali nejestiv od ljutine

 

i scones sa marmeladom od narandze, bez toga mi je zivot gori nego sa tim

da li neko bolje pravi scones i marmeladu od agruma od engleza? pa niko.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Mama_mia said:

 

 

da li neko bolje pravi marmeladu od agruma od engleza? pa niko.

 

 

da dodam da

ce neko ovo videti a probao je u ove marmelade u spaniji pa ce reci - spanci

mogu i da se slozim ali ipak biram britance jer spanci ne serviraju scones

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Mama_mia said:

da dodam da

ce neko ovo videti a probao je u ove marmelade u spaniji pa ce reci - spanci

mogu i da se slozim ali ipak biram britance jer spanci ne serviraju scones

 

 

Marmelada od seviljskih (gorkih) narandzi se ne servira uz scones tradicionalno. Barem ja nisam nigdje vidio. Najcesce je dzem od jagoda ili malina, naravno, uz clotted cream i caj, cijeli paket. 

 

Devon i Cornwall su najpoznatiji po 'sconsima' i postoji veliko rivalstvo izmedju te dvije pokrajine u tome ko pravi bolje. Postoji i vjecita prepirka izmedju njih oko toga kako se to jede, da li se prvo namaze dzem pa cream ili je obratno. Zna doci do varnica. :lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Honey Badger said:

 

Marmelada od seviljskih (gorkih) narandzi se ne servira uz scones tradicionalno. Barem ja nisam nigdje vidio. Najcesce je dzem od jagoda ili malina, naravno, uz clotted cream i caj, cijeli paket. 

 

Devon i Cornwall su najpoznatiji po 'sconsima' i postoji veliko rivalstvo izmedju te dvije pokrajine u tome ko pravi bolje. Postoji i vjecita prepirka izmedju njih oko toga kako se to jede, da li se prvo namaze dzem pa cream ili je obratno. Zna doci do varnica. :lol_2:

 

to kad izadjes na caj jeste bio dzemic od jagoda

inace prvo krem pa dzem bar ja i serviras sam sebi marmeladu koju zelis

 

 napravicu taj scones jednog dana sama! mozda..

 

ne kazes nista za onu kuvanu ribu? jeo si sigurno...

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Mama_mia said:

 

to kad izadjes na caj jeste bio dzemic od jagoda

inace prvo krem pa dzem bar ja i serviras sam sebi marmeladu koju zelis

 

 napravicu taj scones jednog dana sama! mozda..

 

ne kazes nista za onu kuvanu ribu? jeo si sigurno...

 

 

 

Ne znam na sta mislis sa kuhanom ribom, nisam se sretao s tim ili nisi dobro objasnila. 

 

Napravi scones, ne bi to trebalo biti tesko. Teze je napraviti clotted cream mada i to nije neizvodljivo. Chef John from Food Wishes ima solidan recept.

Link to comment
Share on other sites

 

2hb

 

pa kuvana riba u loncu, to je bila hit hrana u brajtonu kod roditelja mojih drugara, znace ne restoran vec kod kuce

...muz je bio ribar, izlazio na more zorom i donosio, zena kuvala a onda ja kod njih na rucku

 

jednom je doneo beba ajkulu drzali je u kadi par dana niko se nije kupao (imali samo kade na punjenje cele kade ne i tuseve)

...sigurno sam je kasnije pojela i to iz onog lonca (a cela kuca ima neki miris, tesko se podnosi iako je muz ribu cistio na svom brodu pa donosio)

i tako...

Link to comment
Share on other sites

On 6/26/2019 at 6:23 AM, Honey Badger said:

 

Sto je velika greska, engleska, odnosno britanska kuhinja ako se pravilno odradi je daleko superiornija od balkanske, ukljucujuci tu i Grke, ne samo ex SFRJ sirotinju. Pogotovo se to razvilo zadnjih 20ak godina, sve prsti od gastro pubova i Michelin restorana iskljucivo britanske kuhinje.

Ja sam uvek boravio 3-4 dana u strogo isplaniranim posetama koje su ukljucivale i hranu. Video sam gomilu pubova i restorana , ali tamo gde su me vodili u najmanju ruku nisam bio impresioniran, a u nekim slucajevima je hrana bila cak i ocajna. Naravno nije tu bilo Michelin restorana , vec convention catering i neki lokalni restorani po izboru organizatora.

 

On 6/26/2019 at 6:23 AM, Honey Badger said:

Da ne pricamo o sirovinama; UK ima vjerovatno najkvalitetniju govedinu na svijetu. Svinjetina i jagnjetina je tu negdje. Ovdje se pravi priblizan broj sireva kao i u Francuskoj, a po nekima i mnogo kvalitetnije i bolje. 

 Oko ovog se ne bih slozio, jer mislim da je evropska govedina losija od one u SAD i Kanadi. Evropljani koji dolaze ovde, odmah pitaju gde ima neki Steak house  i to bukvalno cim slete. Naravno, radi se o ljudima koji redovno putuju, pa su upoznati sa hranom na oba mesta.

 

On 6/26/2019 at 6:23 AM, Honey Badger said:

Druga stvar je sto se ostrvljani ne boje probati bilo koju kuhinju, pa cvjetaju indijski, thai, japanski, francuski, spanski, i kineski restorani, skoro svako selo u UK ima po jedan. London je krcat, samo u mojoj ulici ima najmanje 10 restorana, svaki iz druge kulture, od Afganistana i Etiopie do Spanije i Maroka.

To sam primetio, mada nisam imao priliku da ih isprobam. Isto vazi i za prodavnice sa hranom.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_mia said:

pa kuvana riba u loncu, to je bila hit hrana u brajtonu kod roditelja mojih drugara, znace ne restoran vec kod kuce

...muz je bio ribar, izlazio na more zorom i donosio, zena kuvala a onda ja kod njih na rucku

 

Pa ne mogu da komentarisem nesto sto nemam pojma sta je. Ne znam da iko drugi bas tako kuha ribu u loncu. Ima li u tom locu ista drugo osim vode i ribe? 

 

57 minutes ago, DJORDJE said:

Ja sam uvek boravio 3-4 dana u strogo isplaniranim posetama koje su ukljucivale i hranu. Video sam gomilu pubova i restorana , ali tamo gde su me vodili u najmanju ruku nisam bio impresioniran, a u nekim slucajevima je hrana bila cak i ocajna. Naravno nije tu bilo Michelin restorana , vec convention catering i neki lokalni restorani po izboru organizatora.

 

 Oko ovog se ne bih slozio, jer mislim da je evropska govedina losija od one u SAD i Kanadi. Evropljani koji dolaze ovde, odmah pitaju gde ima neki Steak house  i to bukvalno cim slete. Naravno, radi se o ljudima koji redovno putuju, pa su upoznati sa hranom na oba mesta.

 

To sam primetio, mada nisam imao priliku da ih isprobam. Isto vazi i za prodavnice sa hranom.

 

Uzorak od 3-4 dana je nedovoljan za formiranje objektivnog stava. Ne velim ja da ovdje nema losih mjesta za pojesti, ima ih kao i bilo gdje drugo. Pubovi nisu odvajkada poznati kao mjesto gdje ide da se jede, nego su to bila mjesta gdje se pije. Ono, nakon posla na 3-4 pinte, mozda kesica kikirikija da te 'uveze' dok dodjes kuci. Zadnjih godina se to malo promijenilo pa su mnogi pubovi dodali prefix "gastro" ali mnogi nisu. Dosta je slozena situacija sa pubovima u zadnje vrijeme, dosta ih se zatvorilo jer su postali preskupi. Pinta piva u Londonu je u prosjeku oko £6 i ako uzmes u obzir da je boca solidnog piva u supermarketu oko £2, onda ces skontati zasto. Restorana ima svakakvih. To je sve privatno vlasnistvo i zavisi gdje si bio, u kom kraju i ko im je klijentela. Ja ovdje zivim i znam gdje se ide, gdje ne. A mozda ima nesto i u nenaviknutom nepcu. Gdje god da odem na krace, treba mi vremena da se naviknem na hranu. Ja sada i kad u Bosnu odem, hrana mi ne lezi.

 

Za govedinu sam sasvim siguran da je bolja i od evropske i od americke. Ovdje je govedina skoro 100% grass-fed, zivotinje su veci dio godine vani, na ispasi, a trava je jako kvalitetna. Amerikanci (i vecinski u EU) drze stoku u ogromnim hangarima i hrane ih zitaricama, tzv grain-fed. Od toga stoka brze raste i deblja se ali takvo meso je manje ukusno i nezdravije. Mada, ima poklonika i jedne i druge vrste, da ne grijesim dusu. 

 

Sto se prodavnica hranom tice, mislim, kako da ti kazem - ima svega iz cijelog svijeta i u svako doba godine. Ja sam na primjer juce prvi put kupio dudhi. Nisam imao pojma sta ni kako se sprema. Morao sam izguglati i vidim da je neka tikvica. Cesto isprobavam nesto sto nisam nikad ranije.

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

On 6/26/2019 at 6:52 PM, Honey Badger said:

 

Svaka nacionalna kuhina nuzno evoluira i mijenja se vremenom. Taj famozni fish&chips je relativno novijeg datuma, a smatra se da su ga na ostrvo donijeli Jevreji prije nesto manje od 200g i vremenom se odomacilo i postalo ovdasnje. Jedno od najpopularnijih, a mozda i najpopularnije, jela britanske kuhinje je chicken tikka masala, vrlo skorog datuma nastanka. Cini se indijsko jelo ali ga se ne moze naci nigdje u Indiji, nego samo ovdje u UK i pravi ga svaki curry house u UK. Da li je to dovoljno autenticno? Ako nije, ovo jeste; steak&kidney pie, steak and ale pie, cornish pasty, toad in hole, Sunday roast, bangers and mash, beef cobbler, beef Wellington, bubble and squeak, cauliflower cheese, cottage pie, shepherd's pie, deviled kidneys, faggots, full English breakfast, game pie, jellied eels, pie and mash, steak and kidney pudding, welsh rarebit, roast beef with Yorkshire pudding, bread and butter pudding, Eton mess, fool, Jam roly-poly, madeira cake, mince pie, christmas pudding, pound cake, sticky toffee, spotted dick, trifle, Treacle, Victoria sponge, su samo neki od. 

 

Na balkanu imamo svasta zato sto su nam to nasi osvajaci ostavili, dok su ovdasnji sebi donijeli sto im se svidjelo iz osvojenih teritorija. Ovdasnji zivalj je jako otvoren da prihvati drugo i drugacije, pa me i ne cudi da su tvoji gosti uzivali jer ne sumnjam da si ih pocastio najboljim sto si imao. I ti da dodjes ovdje da te oni, ako znaju, povedu u provod, vrlo brzo bi promijenio misljenje.

 

Ja se sjecam kada sam tek dosao u London prije nekih 25 godina, skoro da nisi imao gdje popiti espresso kafu, da ne govorim o malo konkretnijim stvarima koje su sada normala. U mojoj ulici sada imam dvije autenticne napolitanske pizzerie i ne zna se koja je bolja. Ranije su pizzerije drzali Arapi, Libanci, prodavala se pizza na komad uporedo sa doner kebabom i shwarmom. Sada je sve mnogo drugacije, puno bolje. Da li ce tako i ostati na duze staze, vidjecemo. Ako ne zajebu sve sa Brexitom ili nas more potopi. :classic_smile:

https://foursquare.com/v/paulaner-pivnica--club-4/4da769ec93a021ab13b31e7c

 

Odlicno mesto u Bg-u za nemacke kobasice i pecivo. Nisam siguran da li je vlasnik Nemac ili neki nas sto je ziveo u Nemackoj ali mislim da je ovo najpribliznije onome sto se moze pojesti u Nemackoj. 

Ja koji ne volim ni hleb, niti pecivo odusevio sam se bavarskim pecivom koje sam jeo ovde. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Honey Badger said:

 

 

 

Za govedinu sam sasvim siguran da je bolja i od evropske i od americke. Ovdje je govedina skoro 100% grass-fed, zivotinje su veci dio godine vani, na ispasi, a trava je jako kvalitetna. Amerikanci (i vecinski u EU) drze stoku u ogromnim hangarima i hrane ih zitaricama, tzv grain-fed. Od toga stoka brze raste i deblja se ali takvo meso je manje ukusno i nezdravije. Mada, ima poklonika i jedne i druge vrste, da ne grijesim dusu. 

 

 

 

Nije uopste tako jednostavno, cela nauka je oko stejka. 

 

UK ima odlicnu govedinu iz razloga koje si naveo, problem je sto Argentina i Urugvaj imaju mnogo bolje pasnjake. Mozda i Brazil, ne znam. Englezi su takodje najbolji geneticari, odgajivaci.

 

U Americi i Kanadi farmeri prve godine isto drze telad/junad na pasnjacima, a onda idu nekoliko meseci u "teretanu" na bildovanje. To meso jeste nesto "nezdravije" od pashnjackih goveda jer ima dosta manji sadrzaj omega 3 kiselina, ali je bolje prosarano masnocom, socnije, neznije. Kanadjani hrane dosta silazom sto smanjuje kvalitet, ali nista ne fali za masovnu proizvodnju. Nemaju svi da plate u prodavnici 50 dolara za pola dlana mesa. Ameri opet imaju vrlo zayebane metode pripremanje stejkova, starenja, koje traje nedeljama. Mozda i najbolje steakehouse u svetu, pored japanskog Wagyu, mada je to vise egzotika. O Australiji bas pojma nemam, mnogo suvo za neke pasnjake.

 

Svako ima neke prednosti, tesko je odluciti pobednika.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Nije uopste tako jednostavno, cela nauka je oko stejka. 

 

Naravno, a uz to sam i subjektivan i lokal-patriota. :classic_smile:

 

Ima odlican dokumentarac na Netflixu, evo trailer:

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Honey Badger said:

Za govedinu sam sasvim siguran da je bolja i od evropske i od americke. Ovdje je govedina skoro 100% grass-fed, zivotinje su veci dio godine vani, na ispasi, a trava je jako kvalitetna. Amerikanci (i vecinski u EU) drze stoku u ogromnim hangarima i hrane ih zitaricama, tzv grain-fed. Od toga stoka brze raste i deblja se ali takvo meso je manje ukusno i nezdravije. Mada, ima poklonika i jedne i druge vrste, da ne grijesim dusu. 

Ne ulazim u to da je zdravija, sta god to znacilo, mada  moj dobar drugar ima izreku da je sve sto je zdravo, obicno i loseg ukusa.:classic_biggrin: Coveku treba i verovati, jer on sve turisticke destinacije vezuje za hranu. Da ga pitas sta je video u Tanzaniji, morao bi da razmisli, ali zato iz cuga ima da ti kaze sta tamo ima da se pojede.

Sto rece Denis, ovde je steak prava nauka, od spremanja. Davno mi je ovde dosao prijatelj iz mladosti, naravno edukovan sa time da je meso u Americi neukusono, GMO, izaziva karcinom debelog creva i upalu usiju....:classic_smile: Da ne idem mnogo dalje, ukratko savladao je Informer i Alo. Nakon sto je probao ovdasnji steak i jagnjetinu sa NZ, nista drugo nije ni jeo. Na kraju je kukao kako bi mogao da zapakuje koje kilo , a da mu se ne pokvari do Beograda. Sledeca dvojica su odmah po sletanju trazili da idemo u Texas roadhouse.

Ono sto sam jeo po Evropi ni za prici, a tek kod nas da ne spominjem. Kada  kupis kod Matijevica nema sanse da se skuva na rostilju, nego u lonac i tuci jedno 5-6 sati. Da li je iz uvoza ili je domace, samo ce Bog znati ali kad jedes, kao da zvaces auto gumu.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

Cini mi se da HB i ja nikad gladni nismo ostali kad se nadjemo u Londonu. Sjecam se dobre klope prosle godine u Old Ship. Proper pub food, yummie
 
Zena ima rodbinu u UK, Guildford. Prste da polizes kad joj tetka napravi sunday roast. 
 
 
 
 
Da mi javiš gde da se postavim za to.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Mama_mia said:

 

2hb

 

pa kuvana riba u loncu, to je bila hit hrana u brajtonu kod roditelja mojih drugara, znace ne restoran vec kod kuce

...muz je bio ribar, izlazio na more zorom i donosio, zena kuvala a onda ja kod njih na rucku

 

jednom je doneo beba ajkulu drzali je u kadi par dana niko se nije kupao (imali samo kade na punjenje cele kade ne i tuseve)

...sigurno sam je kasnije pojela i to iz onog lonca (a cela kuca ima neki miris, tesko se podnosi iako je muz ribu cistio na svom brodu pa donosio)

i tako...

To mu dodje brodet.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Mama_mia said:

... to mi je bilo mrsko da jedem, kao i kuvanu ribu ... kao sipas u tanjir bledunjavu vodicu i raspalu ribu...uf nezaboravne gadosti...

 

14 hours ago, DJORDJE said:

... u strogo isplaniranim posetama koje su ukljucivale i hranu ... gomilu pubova i restorana , ali tamo gde su me vodili u najmanju ruku nisam bio impresioniran, a u nekim slucajevima je hrana bila cak i ocajna ...

 

To sto se naleteli na lose domacine, uopste ne mora da znaci da se ta hrana ne moze spremiti mnogo bolje.

Samo se imali peh sa domacima - ali od toga ne treba pravili pravilo.

:classic_dry:

 

...

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DJORDJE said:

Da li je iz uvoza ili je domace, samo ce Bog znati ali kad jedes, kao da zvaces auto gumu.

 

Hugh Farnley Whittingstall ima odlicnu knjigu o mesu i preporucujem svakome ko zeli da nauci nesto da je procita. Knjiga se zove The River Cottage Meat Book i u njoj je sve sto treba da se zna o subjektu za nas laike, potrosace.

 

Meso bude tvrdo ako se jede svjeze, sto je kod nas uglavnom i obicaj. Dobar steak zavisi vise od koliko je meso 'odlezalo', nego od toga da li je govedo bilo masirano uz klasicnu muziku ili jelo travicu ili granolu, mada je i to vazna stavka. Moze se svjeza (jeftinija) junetina 'odlezati' i u kucnom aranzmanu, za to su potrebne kese od specijalnih polimera koje nisu bas jeftine ali dobije se solidan i cist rezultat. Ja sam ih koristio kad sam eksperimentisao sa bresaolama i capicolama, sjetice se neki koji su pratili na starom forumu.

 

Za dobar steak, junetina treba da odlezi minimum od 28 dana, mada nije neobicno sacekati 45, 60 pa i 100 dana. Vazno je znati i pripremiti takav steak, nije isto ako ga se sprema na zaru od jabukovog drveta ili sous-vide metodom ili nesto trece.

 

Kao sto Jashar veli, cijela je nauka oko dobrog odreska i ima tu dovoljno materijala za pisanje da se zaseban topik otvori. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...