Jump to content
Vox92.net Forum
melankolic

POPULIZAM- političari, pokreti, botovi i cyber warfare

Recommended Posts

19 hours ago, Kido from Junkovac said:

Vidim ovde malecki jab,

pa ajde da rascistimo. Nekako mi izgleda da si vodjen tim (da Kazem) grassroots principom po kome se demokratija osvaja ozdo.

Cini mi se da sam video tvoj stav o vlastodrscima kao projekciji naroda.

Ali ako se vratimo na kratko na video Timoti Snajdera, on ima sumnju da demokratija dolazi od narodnih masa, vec da je proces koji ide uprkos

drustvu I nije napravljen iz 'tradicionalne energije naroda'

Ja takodje mislim da je demokratija splet okolnosti koji se postize kad 

na vlast dodju ljudi koji su iz nekog razloga sirih shvatanja od narodnog proseka I + imaju viziju da menjaju drustvo.

Imaš primer 1/1 iz ne tako davne prošlosti i upravo iz društva o kojem je priča počela: 

Dr. Zoran Đijnjđić & Srbija

Ne, nikakvi grassroots koji sami niču. Neko morah prvo da pripremi teren, pa da poseje seme demokratije i dobro izđubri. Kužiš? 

Znači ni Ataturk/Petar Veliki fazon - jer to samo postavlja presedan za jednog Erdoana/Staljina, ali ni nekakva samonikla trava. 

Potreba je kultura (često se ista meša sa “mentalitetom”) i postepeno menjanje društva u novom pravcu. To su paralelni procesi: želja/mogoćnost za promenu odozdo + podsticaj/znanje za postavljanje lestvice odozgo. Kada se u društvu ostvari kritična masa za promene - one se spletom okolnosti i dešavaju. 

Poenta o Srbiji je da te kritične mase za demokratiju nema & nije je bilo. A zašto je nema? - je pitanje na koje ti i ja dajemo različite odgovore. 

Ja sam rekao kakva ‘nam’ je kultura/tradicija (boldovano) i da to predstavlja “najveće zlo”. Opozicija se ne ističe željom/znanjem da istu promeni. Ovo pak, ako deset puta nisam ovde ponovio nisam ni jednom, ne znači da AVa i svaku sledeću vlast u zemlji ne treba menjati - naprotiv, to je jedna od odlika demokratije / Promenjljivost većine / ali, upravo na primeru Slobe, Bote, AVa vidimo da to ne funkcioniše. 

Stoga neki istrajni proces rada na,

kako se to kaže, promovisanju & popularizovanju nove kulture društva je neophodan. Sutra da skinu vođu - iste probleme će morati da rešavaju a nemaju sredstvo za to. 

A sad ti meni lepo reci, ko to u Srbiji radi?Prof. Snayder?

• Like 1

2 hours ago, GlennGould said:

Ja sam rekao kakva ‘nam’ je kultura/tradicija (boldovano) i da to predstavlja “najveće zlo”. Opozicija se ne ističe željom/znanjem da istu promeni. Ovo pak, ako deset puta nisam ovde ponovio nisam ni jednom, ne znači da AVa i svaku sledeću vlast u zemlji ne treba menjati - naprotiv, to je jedna od odlika demokratije / Promenjljivost većine / ali, upravo na primeru Slobe, Bote, AVa vidimo da to ne funkcioniše. 

A što ne funkcioniše? Osim SM smenjivanja gde je to bio praktično referendum za ili protiv njega, ostali su smenjeni na izborima. Civilizovano i ne na ulici.

Smenite AV ako ga ne volite, pa imate li vi izbore?

3 hours ago, GlennGould said:

Stoga neki istrajni proces rada na,

kako se to kaže, promovisanju & popularizovanju nove kulture društva je neophodan.

Upravo to, da bi se bilo sta promenilo na politickoj sceni, prvo treba donji sloj u vidu kulture da se promeni, pa onda sa tim ide promena svih gornjih slojeva koje ta kultura drzi, znaci trziste, drustvo, drzava, politicki sistem itd. 

Kako se to radi, to je drugo pitanje. Moze to uz promovisanje i popularizovanje nove kulture, ali ima tu (delom u okviru toga) mocnijih i jos nedovoljno ispitanih strategija u vidu kulturnog i memetskog iznenjeringa, sto je za sada rekao bih komplikovano, narocito ako govorimo o ozbiljnim, kompleksnim i "teskim" memama koje ljudski mozak treba da svari (naucno znanje, ideje i teorije, prosvetiteljske ideje, vrednosti zapadne civilizacije itd). Sa jednostavnim, "laksim" i banalizovanim memama tipa vest u Informeru mozak lakse radi, jer su lakse za obraditi, no to na duzi rok zaglupljuje coveka i ispira mu mozak, tako da takav vid memetskog inzenjeringa donosi samo stetu. Recimo kod Trumpa su alt right i Kekestanci koristili proste (i glupe i smesne) meme internet karaktera za memetski rat protiv njegovih neistomisljenika.

Do sada su se kulture u svetu razvijale mimo volje nekog pojedinca ili pokreta, vec cistim nesvesnim evolutivnim putem kroz interakcije ljudi. Mozemo i tako ostaviti, da se za 200 godina u Srbiji npr nesto promeni, a mozemo probati i ovo gore sto sam spomenuo, neki vid kulturnog inzenjeringa. 

Ma bilo kako, ali neko od 0pozicije mora da ima neku ideju koja odstupa od već opisanog i viđenog obrasca. 

Imaj muda pa budi veći evropljanin od AVa, bolji državnik u regiji i smeliji reformator u zemlji. A skidaj ga kako znaš i umeš - samo nemoj da ostavljaš vajum, jer će društvo isti, kao i do sada, brzo popuniti prema matrci koja fercuje.

Da šematizujem. I SMrad i ovaj talog kace ‘90s su došli i jašu na Kosovskom mitu. Ponudi EUropski mit. Boljeg nemaš, a potreban ti je. Iskoristi ga da se reformišeš, središ i otarasiš balasta XIX stoleća (etno-nacionalnih država). Pa onda biraj šta i kako dalje. 

22 hours ago, GlennGould said:

Ma bilo kako, ali neko od 0pozicije mora da ima neku ideju koja odstupa od već opisanog i viđenog obrasca. 

Imaj muda pa budi veći evropljanin od AVa, bolji državnik u regiji i smeliji reformator u zemlji. A skidaj ga kako znaš i umeš - samo nemoj da ostavljaš vajum, jer će društvo isti, kao i do sada, brzo popuniti prema matrci koja fercuje.

Da šematizujem. I SMrad i ovaj talog kace ‘90s su došli i jašu na Kosovskom mitu. Ponudi EUropski mit. Boljeg nemaš, a potreban ti je. Iskoristi ga da se reformišeš, središ i otarasiš balasta XIX stoleća (etno-nacionalnih država). Pa onda biraj šta i kako dalje. 

Ovo je naivno. EU je primila ekspresno mikimaus države samo kao otklon prema Rusiji, kao kordon. Srbija nije na tom EU strateškom putu. Uvlači se do neba, nisu zainteresovani ne samo strateški nego ni da prime zemlju staraca koja još ima svoje probleme sa susedima pa i svojim stanovništvom. Albancima.

Just now, GlennGould said:

Grešiš i podležeš srpskoj medijskoj sceni. 

Ja nisam bio u Srbiji skoro 30 godina. TV nisam gledao 30 godina. Pa opet, vidi se sa Meseca, da tamo nema nikoga osim "fence seaters" koji gledaju kada će neko nešto da uradi i reši.