Jump to content

The Rings of Power


SteveFrancis#3

Recommended Posts

25 minutes ago, Drug Crni said:

Moguce,i ja bih voleo da se ta razlika primeti. Medjutim,mislim da je Ar-Pharazon ovde,upotrebljavajuci ovaj izraz,hteo da ukaze na nize poreklo Ljudi iz ME. Zapravo,prilicno sam siguran da je na to mislio..u daljem (pretpostavljenom) razvoju dogadjaja,Numenorejci ce postati jos arogantniji,bahatiji prema Juznjacima..sve vreme na njih gledajuci kao na "nize od sebe"..

 

Moja greška, rekao je low men...tako da si verovatno u pravu.

Link to comment
Share on other sites

Nekako sam nasao volju da ipak bacim neku liniju o epizodi koja je, bez dileme daleko najslabija do sad i ostavila je tek neki tracak nade da ce ovo ipak liciti na nesto. Fool's hope, sto bi reko Olorin aka Gandalf.

 

Davno sam rekao sebi da necu pristupiti ovom projektu kao klasicnoj adaptaciji niti da cu mu suditi tako sto cu besomucno traziti odstupanja od canona i u njih upirati prstom. Od prvog dana sam svestan da ce daleko najveci deo price biti nova, originalna kreacija autora u okvirima koje je postavio JRRT, a nakon saznanja za time compression postalo mi je jasno da ni sama hronologija nije bas sveto pismo za Amazon. Prihvatio sam sve to kao novu postavku, novu interpretaciju za novi medijum. Od tog momenta sam na seriju poceo gledati kao nesto sasvim odvojeno od vec ranije postojeceg ME materijala (pa bile to knjige ili filmovi), nadajuci se da ce nam ekipa koja je radi dati dobru, kvalitetnu i koherentnu pricu koja usisava, uz dobre, uverljive likove i dijaloge ako ne na nivou knjiga i LOTR trilogije, a ono barem u tom duhu, lisene banalnosti, zatuposti i ispraznosti. Dobili smo jako, jako malo do sad.

 

Ova peta epizoda se narocito istakla jer postavlja temelje nekog raspleta za naredne epizode koji su najblaze receno neinspirativni. Da ne upotrebljavam teze izraze. Zatrpani smo citavom gomilom jeftinih kreativnih resenja, scena ubacenih bukvalno nasilno uguranih eto da se odradi neka neophodna sekvenca da bi se dala nekakva toboznja pozadina dogadjajima koji slede, ekstremno neuverljivih razvoja i na kraju, ako hocete, totalno glupavih i nelogicnih linija unutar tih filler sekvenci. Probacu da budem jasniji i konkretniji, idemo hronoloski:

 

- Scena u Ostirithu je naprosto dumb as fuck. Bronwyn poziva ljude da se suprotstave Adaru, krecu svi da dizu ruke i izlece Waldreg koji zbrblja neke tri recenice i svi ti ljudi se odmah predomisljaju (dakle bukvalno u roku od minut) i jos nije dovoljno to, nego ih Waldreg odmah zatim poziva da podju za njim i oni to tako isto naprasno, u sekundi i cine, kao da su pacovi, a on jebeni frulas iz Hamelna.

 

- Isildur govori ocu u raspravi you're being absurd. Welp.

 

- Bacaju nam scenu sa Earien i Kemenom na osnovu koje treba da zakljucimo da su oni vec a thing, medjutim sve se desava offscreen i takva dramaticna sekvenca gde ga ona hvata za ruku i moli da intervenise, nakon cega on kasnije to i cini odlaskom da popali brodove nemaju nikakvu tezinu, sve je nerealno i cisto u funkciji mostica da se niz dogadjaja koji su showrunneri zamislili poveze i radnja nastavi

 

- Scena sa Galadriel koja daje tecaj macevanja regrutima Numenora je jeziva na toliko nivoa. Prvo sto smo u nju i usli naprasno jer su se setili da ne moze eto tek tako odjednom da se ukrca bez neke kao pripreme, drugo sto je 'lekcija' za borbu protiv orka toliko besmislena da boli - zamislite, ako ubodete Orka u stomak i okrenete mac, ubicete ga. Nema sanse da bi se toga bilo ko na Numenoru setio, jedinstven insight od mocne vilenjakinje. Pa onda dalje drobindzanje o tome kako nece puka sila pobediti Orka i slicno... Predstavlja ih kao da su bezmalo Balrozi, a ne bedna stvorenja cija snaga u citavom Tolkienovom univerzumu lezi upravo u brojnosti, a ne u tome sto su nekakvi snazni, vanredno vesti rukovaoci oruzjem. Pa oni osmesi tokom borbe i koreografija... Pravo iz Diznijevog crtaca. Uh, ne mogu vise o ovome...

 

- Scena za vecerom koja je trebalo da da dodatnu tezinu tom delu storije bukvalno nikakvu poentu nije imala. Toliko kratka da smo uspeli dobiti samo Durinovu duhovitu dosetku oko poimanja vremena kod vilenjaka i jedno vredjanje na intruzivno pitanje Gil-galada. Nista. Ponovo scene koje moraju dobiti vise prostora i biti obradjene detaljnije i ozbiljnije bivaju zbrzane da bi se stiglo skociti na sve te silne plotlajne koje paralelno pratimo.

 

- O gluposti i besmislenosti koncepta da je Mithril potreban vilenjacima da bi opstali u ME necu ni trositi tastaturu, obradovic je vec o tome pisao fino. Tu se ne zna iz kog ugla je gore i problematicnije to uzimati kao plot device.

 

- Scena sa paljenjem brodova, pa ono spasavanje Kemena od strane Isildura i kao slag na torti ono idiotska, stravicno nerealna i nicim izazvana eksklamacija Kemenova kako ga je Isildur spasao... Ne znam da li se to vise vidja i u C produkciji. Sweet Jesus...

 

- Razgovor Elronda i Celebrimbora gde ovaj drugi ponovo odjednom, pravo niotkuda skace i ispaljuje kako je bio sa njim one noci kad mu je otac isplovljavao. Totalno out of place, bez ikakvog osecaja writera za trenutak, pacing. Pa na kraju ona potpuno idiotska recenica/citat sta je Earendil rekao zeni zasto bas on mora da ode... Prosto nisam mogao da verujem kada sam je cuo prilikom prvog gledanja... 

 

- Dijalog Galadriel i Halbranda je mozda i najjaci deo epizode, nema nekih posebno slabijih tacki, ali ukoliko je Halbrand zaista Sauron cak i on ce biti sasvim besmislen i bez ikakave unutrasnje logike.

 

- Arondir onako kezual cim dobije mac malo razgrne dve-tri grancice i otkrije 'instalaciju' koja stoji tu vec kao ko zna koliko, a za koju je kljuc upravo secivo koje mu je Theo da. Eto, tek tako, bas zgodno da mu je mali dao bas u tom trenutku kad su maltene stajali par koraka od toga.

 

 

Last but not least - lik Gil-galada je nacisto iskasapljen. Znaci potpuno su ga ugazili, ova verzija koju nam nude u seriji prakticno nema dodirnih tacaka sa knjiskom. Zasto je to tako, kako i zasto misle da ce na ovaj nacin dobiti neku novu dinamiku i nove opcije za izgradnju price nikako ne mogu da pojmim. Bukvalno najveci negativac u seriji u ovih 5 epizoda, kakav Adar, kakav Sauron... 

 

Edited by SteveFrancis#3
  • Like 4
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, SteveFrancis#3 said:

Last but not least - lik Gil-galada je nacisto iskasapljen. Znaci potpuno su ga ugazili, ova verzija koju nam nude u seriji prakticno nema dodirnih tacaka sa knjiskom. Zasto je to tako, kako i zasto misle da ce na ovaj nacin dobiti neku novu dinamiku i nove opcije za izgradnju price nikako ne mogu da pojmim. Bukvalno najveci negativac u seriji u ovih 5 epizoda, kakav Adar, kakav Sauron... 

 

Mislim da je namera autora jasna: likovi na pocetku serije su neprepoznatljivi sa aspekta knjiga i filmova. Takodje,na pocetku deluje da je tu 'svako za sebe' lik..svi traze neki svoj put,manje ili vise separatan. Kako serija bude odmicala,oni ce se menjati,evoluirati u likove kakve poznajemo..i na tom putu ce poceti da grade mostove jedni izmedju drugih. Ovakav put storytellinga je zanimljiv,ali krije i neke stranputice. 

Jasno je kao dan da je najveci problem serije scenario. Odsustvo pravih dijaloga iz materijala na koje imaju pravo se pokazuje kao velika prepreka..autori je tesko savladjuju. Ne mislim,naravno,da je ceo scenario djubre,ali ima poteskoca. Ja sam detektovao tri nivoa problema u scenariju. Navescu neke primere:

Kada Celebrimbor u razgovoru sa Elrondom upotrebi izraz "Gods"..to je propust.. greska..jer po canonu Vilenjaci uvek koriste termin "Valar"..sitni propust sa kojim se zivi
Moto (slogan) Numenorejaca mornara: The Sea is always right! Meni ovo zvuci isuvise bazicno. Ne mislim da je promaseno,ali previse bazicno..moglo je biti kreativnije
A primeri potpuno promasenih sentecni i linija su mi npr sledeci: kada onaj lik kojeg ce Halbrand prebiti u ulicici drzi miting na trgu,u jednom momentu (govoreci protiv Vilenjaka) kao argument izvuce "da ce nam oni uzeti poslove" (ili radna mesta..ne mogu tacno da se setim). Wtf?? Ili..Halbrand pita G zasto nastavlja sa tim porivom za osvetom,ona mu odgovori: "Because i can't stop". Ovo je tako lenjo napisano..teski promasaj..bukvalno zamisljam alcestu koja,gledajuci ovu scenu krece ka svom usisivacu :lol_2:

Medjutim,i dalje smatram da serija nije odron i da su joj ocene preterano lose..kod ove serije su podjednako vazni (iako se mnogi nece sloziti) i drugi elementi koji su na skali od zadovoljavajucih preko vrlo drobrih do odlicnih. Autori su se odlucili za jedan originalan pristup,drugaciji..serija sigurno mnogo vise "zhulja" Tolkinove die-hard fanove nego "obicne" gledaoce..

Kod Rings of Power su bitni i putovanje i destinacije,ali i krajnji cilj. Tri epizode do kraja prve sezone i do svodjenja racuna.

Edited by Drug Crni
Dopuna posta
  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

gde su to ocene posebno lose?

na RT, koji licno smatram najmerodavnijim, je 84% sto je vrlo dobro. ne i odlicno, ali sasvim ok. konacan neki utisak ce kontam dati zavrsetak sezone

imdb, kao i uvek pati od review bombinga i ne bih to uzimao za relevantno

 

poredjenja radi, RT za house of the dragon je 85%, GoT 89%

cini mi se realnim taj neki odnos i poredak

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Drug Crni said:

Mislim da je namera autora jasna: likovi na pocetku serije su neprepoznatljivi sa aspekta knjiga i filmova. Takodje,na pocetku deluje da je tu 'svako za sebe' lik..svi traze neki svoj put,manje ili vise separatan. Kako serija bude odmicala,oni ce se menjati,evoluirati u likove kakve poznajemo..i na tom putu ce poceti da grade mostove jedni izmedju drugih. Ovakav put storytellinga je zanimljiv,ali krije i neke stranputice. 

Jasno je kao dan da je najveci problem serije scenario. Odsustvo pravih dijaloga iz materijala na koje imaju pravo se pokazuje kao velika prepreka..autori je tesko savladjuju. Ne mislim,naravno,da je ceo scenario djubre,ali ima poteskoca. Ja sam detektovao tri nivoa problema u scenariju. Navescu neke primere:

Kada Celebrimbor u razgovoru sa Elrondom upotrebi izraz "Gods"..to je propust.. greska..jer po canonu Vilenjaci uvek koriste termin "Valar"..sitni propust sa kojim se zivi
Moto (slogan) Numenorejaca mornara: The Sea is always right! Meni ovo zvuci isuvise bazicno. Ne mislim da je promaseno,ali previse bazicno..moglo je biti kreativnije
A primeri potpuno promasenih sentecni i linija su mi npr sledeci: kada onaj lik kojeg ce Halbrand prebiti u ulicici drzi miting na trgu,u jednom momentu (govoreci protiv Vilenjaka) kao argument izvuce "da ce nam oni uzeti poslove" (ili radna mesta..ne mogu tacno da se setim). Wtf?? Ili..Halbrand pita G zasto nastavlja sa tim porivom za osvetom,ona mu odgovori: "Because i can't stop". Ovo je tako lenjo napisano..teski promasaj..bukvalno zamisljam alcestu koja,gledajuci ovu scenu krece ka svom usisivacu :lol_2:

Medjutim,i dalje smatram da serija nije odron i da su joj ocene preterano lose..kod ove serije su podjednako vazni (iako se mnogi nece sloziti) i drugi elementi koji su na skali od zadovoljavajucih preko vrlo drobrih do odlicnih. Autori su se odlucili za jedan originalan pristup,drugaciji..serija sigurno mnogo vise "zhulja" Tolkinove die-hard fanove nego "obicne" gledaoce..

Kod Rings of Power su bitni i putovanje i destinacije,ali i krajnji cilj. Tri epizode do kraja prve sezone i do svodjenja racuna.

 

U redu je da su zamislili neki arc za likove, imajuci u vidu da ipak pricamo o 5 sezona. Zapravo, bilo bi idiotski da ih nisu osmislili i da u poslednjoj epizodi vidimo iste ljude/vilenjake/patuljke kakve smo ih upoznali u pilot epizodi. Medjutim, to ne znaci da sa svakim likom treba krenuti sa dijametralno suprotnim karakteristikama od onoga sto je o njima zapisano. Ako kod Galadriel ima neke logike i opravdanja zasto je prikazana ovako (mnogo je mladja, vuce traume, oduvek je bila ambiciozna i svojeglava, a uz to ima jos par hiljada godina pred sobom da se razvije u Gladriel kakvu znamo u filmskoj trilogiji npr), nikako se ne podrazumeva da isto vazi i za sve ostale, pa recimo i pomenutog Gil-galada. On nema pred sobom citave vekove da 'raste i razvija se', pa cak i citav tok serije je izuzetno kratak period za jednog vilenjaka da napravi toliku evoluciju, pa cemo opet dobiti neko neuverljivo, neorgansko, instant osvescivanje i prosvetljenje u nekom trenutku. 

 

Sto se tice scenarija, on jeste apsolutno najslabiji deo serije. Medjutim, zar on upravo nije i sustina, dusa svakog filmskog/serijskog poduhvata? Odsustvo gotovih dijaloga jeste hendikep, medjutim, sami su se opredelili za taj period. Osim toga, ok, mozda danas nema nikoga ko je u stanju da pise bas kao Tolkien, ali ne moze me niko ubediti da nisu mogli bolje od ovoga. Zaboga, toliko serija je izbaceno poslednjih godina a da nisu imale nikakav predlozak po kome bi scenario bio pisan i opet su bivali izvanredni. Nije mi to opravdanje nikakvo, kao sto sam vec pisao, ja iako sam fan JRRT-a i svih njegovih dela, recimo uopste nisam ocekivao da svaka recenica zvuci i deluje bas kao da ju je on napisao, vec samo da zaista budu kvalitetne, da imaju neku tezinu, smisao i da pokrecu autenticnu emociju kod gledoca. ovo sto si napisao da mnogo stosta u dijalozima deluje uzasno lenjo ne moze biti tacnije. Dobili smo miks lenjog, banalnog, bazicnog, kliseiziranog i kartuniziranog. Ako je i od pocetnika, mnogo je stvarno. Ne mogu da shvatim da se dopusti takva diskrepanca izmedju ulozenog-dobijenog izmedju efekata, produkcije, glumackog kastinga, zvuka, estetike i scenarija koji je zila kucavica svakog projekta. 

 

Sto se tice ocena, ne mislim uopste da su nerealno lose. Iz mog ugla, uprkos sveopstem ratu po netu, cak i na imdb su ocene vrlo realne i objektivne. Ovo sto smo dobili do sad zaista nije za vise od 7 ili 7.5 od 10, ako vec mora brojcano da se izrazi. Nije dovoljno da imas sjajnu muziku i ispoliran vfx da bi dobio neku 9ku ili 10ku. Kako napisa NikadProtivKaline, na nekim sajtovima poput RT serija ima i znatno visu ocenu od one koja je po mom sudu realna i zasluzena. 84/100 nije goat materijal ili klasik, ali je jako visoka ocena koja signalise da se radi o jako dobroj seriji, a sto zaista po mom dubokom uverenju nije i ne moze biti slucaj. Serija je u redu, moze da se pogleda, ima svojih momenata, medjutim bilo kakav superlativ je tesko preterivanje i gubljenje dodira sa realnoscu. HOTD mi je takodje jako mlaka, praznjikava i posna serija, ali apsolutno nicim ne zaostaje za ROP, izuzev vizuelnog aspekta, sto je prilicno porazno imajuci u vidu razliku u budzetu.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ova serija me neodoljivo podseca na period kad smo bili osnovna/srednja skola pa kad neko ne procita lektiru onda procita one interpretacije gde ti prepricaju knjigu na 5-6 strana. Otprilike toliko razumeju Tolkina tvorci ove serije.

Mislio sam da ce mi samo woke budalastine smetati, ali nazalost ovde sem muzike, scenografije i pojedinih glumaca sve ostalo promasaj. Izmenjeni karakteri likova, ocajni dijalozi, budalastine u scenariju, cesto glupavo rezirano, slow motion scene... Ako se ne promeni nesto znacajno u kvalitetu ova serija ce biti bas tezak fail.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Drug Crni said:

Ako medju vama ima strastvenih kolekcionara..spremnih da se isprse za jedan ovakav rekvizit.
Slem Kralja Theodena iz LoTR filmova.

https://www.budk.com/Lord-Of-The-Rings-Helm-Of-King-Theoden-Officially--50658?sourcecode=BKNOTRYT6&utm_source=YouTube-+Nerd+of+Rings&utm_medium=Video&utm_campaign=Helm+of+Theoden

Meni je prsten dovoljan :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Drug Crni said:

Tako bi trebalo biti ^

Sta god mislio o ovom delu price (a napisao sam sve sto sam imao),moram priznati da je sama scena fantasticna..

defb97b878.jpg

 

Znam da si napisao da ti se objasnjenje za nastanak mitrila ne dopada, ali zar nije ono bas onako kako bi trebalo uradjeno? 

 

Prepricana je jedan legenda, koja moze biti tacna, ali verovatno nije. Meni je to skroz ok, nisu se bavili nekim detaljisanjem o njegovom nastanku nego su uradili ovu dobru scenu i nastavili dalje. 

Link to comment
Share on other sites

Jeste sa aspekta serije,ali ne i canona..medjutim,u svom postu sam i napisao da je sam Elrond napomenuo da je to "samo mit"..a postoji i mogucnost da je cela prica o mitrilu jedna laz,usadjena medju deo Vilenjaka od nekoga..videcemo u nastavku. Da,u pravu si..previse se paznje posvecuje tom delu price (mada sam i ja upao u istu zamku,priznajem)

Sto se predstojece bitke tice..i dalje nisam uveren da ce se Numenorejci dobro provesti..bas imam drugaciji osecaj..

Link to comment
Share on other sites

Auh, šta bi ovo 

Spoiler

na kraju?

 

:Hail:

 

Ne sumnjam da odstupaju od kanona samo tako, što (meni lično) i nije baš toliko bitno jer ga se ionako slabo sećam, osim onih opšte poznatih stvari. Koliko i kako tačno odstupaju ostavljam potkovanijima da procene, meni je ovo bio skoro pa jbn spektakl (8 / 10) i izvozali su me samo tako. Adarova priča je sve interesantnija, Halbrand mi opet postaje sumnjiv...baš, baš dobra epizoda.

Edited by implant
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Eddard said:
  Reveal hidden contents

Jesmo mi to upravo prisustvovali rađanju Mount Doom i Mordora?!


Prvo sam pomislio, wtf, ovo je naj-lame bitka ikad, but…

 

Spoiler

Jesmo. Izgleda da je na kraju prikazano stvaranje Mount Doom-a, planine u kojoj je stvoren i uništen The Ring.

 

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...