Jump to content

The Rings of Power


SteveFrancis#3

Recommended Posts

Uz sav hejt i prepucavanje, trenutne ocene pojedinacnih epizoda na imdb-u su prilicno...realne. Nisam fan numerickog ocenjivanja, ali ovih sadasnjih oko 7.5 je vrlo blizu onoga sto bih i sam dao. Jedino gde se ne slazem jeste da su epizode identicne - druga je ipak osetno bolja od prve.

 

Video sam da je cak i Cliff iz TORN-a imao vrlo konkretne rezervacije. Da, onakve nerealno blistave kritike su bez sumnje u dobroj meri placene. Kao sto uvek kazem, obicni gledaoci, publika koja ocenjuje nepterecena agendama uvek je najbolji sudija. Kada se stvari jos malo slegnu, dobicemo jos precizniju i realniju sliku.

 

Bez obzira na ono sto sam napisao u postu prvih utisaka, ipam sam nestrpljiv da vidim sledecu epizodu, ME fanboy je prejak u meni...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, McLeod said:

Problem je nekonzistentnost storytellinga

Kojeg posle prve dve epizode jos nema. Mozguce (i verovatno) ce ga biti,ali posle uvodnih epizoda ga jos uvek ne primecujemo.

 

20 hours ago, McLeod said:

Poznajem bez preterivanja licno bar 5 ljudi koji bi napisali bolji scenario od ovoga

Najjaca stambena zgrada na svijet :classic_biggrin:

  • Like 3
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Probacu da malo vise priblizim neke likove iz Tolkonovog sveta,koji se pojavljuju u Rings of Power. Njihovo poreklo i zivot do Drugog soba,dakle otprilike do trenutka kada ih srecemo u seriji.

Galadriel
Rodjena nekih 500 godina pre pocetka Prvog doba,u Valinoru. Po ocu ima poreklo Noldora,po majci Telera. Bila je neobicno visoka i jaka za Vilenjakinju. Njena kosa je reflektovala boje Dva drveta (zlatnu i srebrnu). Po jednoj legendi,njena kosa je inspirisala Feanora da u Silmarile unese svetlost Dva drveta. U "Nedovrsenim pricama" je napisano da je Feanor cak zatrazio od Galadriel vlasi njene kose,ali ga je ona tri puta odbila. Od tada njih dvoje nisu u prijateljskim odnosima. Galadriel se smatra drugim najmocnijim bicem Vilenjaka medju Eldarima, odmah iza Feanora, mada ga je pretekla u mudrosti.

U periodu unistenja Dva drveta i Feanorove zakletve, Galadriel se opisuje nezavisnom i Vilenjakinjom sa vizijama. Ona ne uzima ucesce u pomenutoj zakletvi,ali njegove reci rasplamsavaju njeno srce i ona zeli da vidi ME i tamo stvori svoje kraljevstvo. Zato uzima ucesce u pobuni Noldora. Medjutim,prilikom prvog Kinslayinga,ona stize na obalu u drugoj grupi Noldora. Kao sto sam vec opisao - Feanor krade brodove od Telera i prebacuje se u Beleriand. Umesto da iste brodove posalje nazad,po ostatak svog klana, Feanor (verujuci da su ti Vilenjaci beskorisni) spaljuje brodove. Iako je u Prvom KInslayingu zapravo bila na strani Telera i borila se protiv Feanorovih pristalica,ona nije odlucila da se vrati u Valinor zajedno sa ocem. Umesto toga je odlucila da nastavi ka ME. Ponos u njoj je bio jaci i u njoj se javila zelja da prati Feanora i osujeti ga u njegovim planovima. 

Medjutim,kako su brodovi bili spaljeni,ova grupa Noldora (predvodjena Fingolfinom) je odlucila da krene ka Beleriandu pesice - preko prelaza Helcaraxe. To je jedan zaledjeni prelaz na samom severu ME. Mnogi Vilenjaci su umrli tokom ovog prelaska. Uprkos ekstremnim uslovima, ova grupa uspeva u naumu vodjena nadom jer je prvi put ugledala Mesec. (scena u prvoj epizodi RoP kada Galadriel sa svojom cetom trazi uporiste Saurona,neodoljivo podseca na ovaj mars Vilenjaka preko Helcaraxea. Izuzetan detalj :thumbsup:)

Po dolasku u ME,Galadriel i njen najstariji brat,Finrod stizu u Doriath kod kralja Thingola,ujaka njene majke. Tamo upoznaje Celeborna,svog buduceg muza. Finrod odlazi i ustanovljava kraljevstvo Nargothrond. Galadriel ostaje sa svojim muzem,iako povremeno posecuje brata. U Doriathu stice vestinu spremanja Lembasa - vilenjackog hleba.

Iako Galadriel ne uzima ucesce u mnogim opisanim bitkama ovog doba,nesumnjivo da su one veoma uticale na nju. 455 g FA ona gubi dva brata (Angroda i Aegnora) u Bici iznenadnog plamena. 10 godina kasnije,njen najstariji brat Finrod je uhvacen zajedno sa Berenom od strane Saurona u njegovoj tvrdjavi na Ostrvu vukodlaka. Finrod umire spasavajuci Berena od napada vukodlaka.

Oko 495 g FA Galadriel i njen muz prelaze Plave planine i odlaze u Eriador,daleko od bitaka koje ce odluciti Prvo doba. Po nekim legendama,ona je smatrala da je borba sa Morgothom uzaludna i na Noldori ne mogu da ga savladaju,pa je sa muzem trazila novo utociste medju narodima daleko izvan Belerianda.

Po zavrsetku Prvog doba, ogromna prostranstva Belerianda su potonula u more. Galadriel odbija da se vrati u Valinor (na poziv Valara) i odlucuje da ostane u ME. Njen muz, Celeborn vladace malim feudom Harlindonom,koji je deo kraljevstva Lindon pod Uzvisenim kraljem Gil-galadom. Medjutim,njih dvoje napustaju Lindon i sele se severnije, u Eriador,gde ih prate mnogi Sindari i Zeleni vilenjaci. Tamo se nastanjuju u jednom delu kod jezera Evendim,malo severnije od onoga sto ce kasnije biti Okrug (The Shire).

Oko 750 g SA odlaze istocno,u Eregion u kome vlada Celebrimbor, njen daleki rodjak. Tamo ce ziveti narednih 400 godina. Ovde cu se zaustaviti,jer cemo nastavak gledati u seriji,a videcemo koliko ce se autori pridrzavati canona

Elrond
Jedan od najvaznijih i najpoznatijih licnosti u istoriji ME. Njegov zivot je obelezen tragicnim odvajanjem od roditelja,a oblikovan odlukom da odabere zivot Vilenjaka. Tokom 6500 godina kroz ratove,padove i uspone kraljevstava,postao je jedan od najvecih Vilenjaka.

Kao sto sam vec napisao - Elrond i njegov brat blizanac Elros rodjeni su godine 532. FA u Luci Sirion. Kada su imali samo 6 godina,sinovi Feanora zapocinju treci Kinslaying u pokusaju da, od njihove majke Elwing,otmu Silmaril. Elwing (uzevsi oblik ptice) bezi na brod ka svom muzu,Earendilu i njih dvoje odlaze u Valinor. Elros i Elrod vise nikada nece videti svoje roditelje. Na kraju ove bratoubilacke bitke,samo dva Feanorova sina prezivljavaju: Meadhros i Maglor. Po jednoj verziji price,blizanci bivaju uhvaceni, ali se Maglor sazaljeva na decu,oslobadja ih i podize kao svoju. Receno je da obostrana ljubav nastaje izmedju njih. U poslednjoj bici ovog doba (War of Wrath) Maglor nestaje. Posto su potomci Coveka (Earendila) i Vilenjakinje (Elwing) Valari daju Elrondu i Elrosu mogucnost izbora: da li ce ostatak zivota provesti kao Ljudi ili kao Vilenjaci, I dok Elros bira zivot coveka (i smrtnost sa njim), Elrond bira da postane Vilenjak i postane besmrtan. Sa svojih 58 godina,oni se razdvajaju. Elros plovi ka moru i prativsi ocevu zvezdu,otkriva novo-nastalo ostrvo - Numenor. Ostrvo koje su iz mora podigli Valari da bude utociste od sila mraka. On ce postati prvi kralj Numenora.

Elrond odlazi u Lindon,u sluzbu Uzvisenog kralja Noldora - Gil-galada. U vekovima koji dolaze Elrond ce postati veliki iscelitelj i gospodar znanja. Lindon ce vekovima ziveti u miru i prosperitetu,kako ga i zaticemo na pocetku serije.
Njegov brat,Elros,dobice neobicno dug zivot,cak i za Numenorijanca. U godini 442 SA,Elros umire u dobi od 500.

Gil-galad
Uzviseni kralj Noldora,vladar kraljevstva Lindon - vodice svoj narod mudroscu i hrabroscu,pokazavsi zasto je jedan od najvecih Uzvisenih kraljeva Noldora,ako ne i najveci.
Nema podatka o tome kada je Gil-galad rodjen,ali znamo da je bio tek dete kada se vodila Bitka iznenadnog plamena (455 g FA). Poraz i unistenje vilenjackih armija, primorali su decaka i njegovu majku,da utociste pronadju u Luci Falas (na samom jugu Belerianda),gde ce biti sigurni pod vlascu gospodara Cirdana. Ne znamo tacno ko mu je majka,ali otac mu je Orodreth,necak od Galadreil. (ovde se pojedine knjige ne slazu. U "Silmarilionu" i u "Nedovrsenim pricama" kao otac mu se pominje Fingon. Medjutim,u "Narodima Srednje Zemlje", Kristofer Tolkin tvrdi da je to greska i da je on sin Orodretha,i da mu je Galadriel tetka)

Nakon debakla u Bici nebrojenih suza (472 g FA) na Severu ne postoje vise kraljevstva koja se mogu suprotstaviti Morgothu. Njegove armije Orka se spustaju na jug i naredne godine (473 FA) pustose Falas. Gil-galad bezi u Luku Sirion,a potom u utociste na ostrvu Balar. Iako nije ucestvovao u njoj,navedena bitka ce veoma uticati na njegov dalji zivot. Posto je u bici ubijen Fingon,kruna kralja Noldora pripasce njegovom bratu - Turgonu od Gondolina (skriveni grad). Turgon i njegov grad ce opstati jos 38 godina,kada ce oboje biti unisteni u padu Gondolina 510 g FA. Kruna je trebala da pripadne Orodrethu,ali on je ubijen 15 godina ranije kada je Nargothrond pao. Opustosio ga je zmaj Glaurung). Tako je kruna Uzvisenog kralja pripala Gil-galadu,u dobi od manje od 70 godina..a to su veoma mlade godine za jednog Vilenjaka :classic_biggrin:

Gil-galad i Cirdan ostace u utocistu u decenijama koje slede..iako ne znamo sigurno,veoma je moguce da je Gil-galad uzeo ucesce u 42-godisnjem ratu protiv Morgotha, predvodeci Noldore u savezu sa ostalima.
Ono sto sigurno znamo je,da je nakon ulaska u Drugo doba, Gil-galad ustanovio Lindon - kraljevstvo u severo-zapadnoj regiji ME. Mnogi Vilenjaci zapocece Drugo doba ziveci u Lindonu,ali ce mnogi osnovati svoja kraljevstva. To se pre svega odnosi na Celebrimbora,koji ce 750 g SA ustanoviti Eregion. Takodje i Galadriel sa muzem,sto sam vec opisao. Neki ce od Sindara i Nandora (sve su to vilanjacki klanovi koje sam pominjao) takodje ce da odu..ne zeleci da zive vise pod Noldorima. Jedni ce ici ce na istok - u Zelenu sumu kod kralja Orophera (on je otac Thranduila,kojeg cemo videti u Hobbitu),a drugi ce (takodje na istoku) osnovati Lorinand,kasnije poznatiji kao Lothlorien.

Od onih koji ce ostati u Lindonu su Cirdan i Elrond,drugi po znacaju,odmah iza Gil-galada. Gil-galad ce vladati Lindonom u relativnom miru prvih devet vekova Drugog doba. Negde u osmom veku,Numenorijanci,posebno njihov princ Aldarion,doci ce prvi put u Lindon i zasnovati prijateljstvo sa Uzvisenim kraljem...

Ovde cu stati sa pricom o Gil-galadu,jer je dovoljo ispricano. U trecoj epizodi serije,prvi brodovi Numenora zaplovice ka MA. Bice zanimljivo videti kako ce autori resiti ovaj deo storytellinga.

Celebrimbor
Kao i mnogi drugi Vilenjaci Drugog doba,Celebrimbor je rodjen u Valinoru. On je unuk Feanora,stvoritelja Silmarila. Kada se Feanor pobuni protiv Valara, Celebrimbor ce ga slediti. Iako ne znamo sa sigurnoscu,mozemo pretpostaviti da je Celebrimbor uzeo ucesce u prvom Kinslayingu.
Ni detalji njegovog ranog zivota u Beleriandu nisu poznati,ali je moguce da je ucestvovao u Bitki iznenadnog plamena (455 FA). Posle poraza,Celebrimbor bezi sa ocem u kraljevstvo Nargothrond kojem vlada Finrod,brat od Galadriel.

To je vazan momenat u njegovom zivotu,jer se tada odvaja od svog oca,Curufina. Curufin i njegov brat Celeform,sledeci Feanorovu zakletvu,izazvace velike probleme saveznicima. Ubedivsi Noldore da ne prate Finroda koji ce pomoci Berenu u njegovoj misiji vracanja Silmarila od Morgotha, oni ce tako uzeti deo odgovornosti u Finrodovoj smrti. Njih dvojica ce kasnije,pretvaravsi se da joj pruzaju pomoc,zapravo da kidnapuju Luthien (Berenovu zenu) i odvedu je u Nargothrond. Huan pas,spasava Luthien i oni krecu u spasilacku misiju ka Berenu i Finrodu,ciji epilog sada vec znate.
Kada glasine o svemu stignu u Nargothrond,Orodreth (Finrodov necak i otac Gil-galada) koji sada upravlja kraljevstvom ih proteruje. U izgnanstvu, Curufin se sukobljava sa Berenom koji ga nadjacava. Dok se povlaci,Curufin strelom pokusava da pogodi Berena,ali ubija Luthien. (Ovo se sve desava nakon sto beren i Luthien vrate jedan Silmaril i uteknu iz Angbanda.)

Vazno je napomenuti da Celebrimbor nije uzeo ucesce ni u jedom od ovih tragicnih dogadjaja svog oca i strica. Zapravo,on odbacuje oceva (ne)dela i to je poslednji put da se njih dvojica vide.
30 godina kasnije Nargothrond je pao..Glaurung zmaj je predvodio armiju Orka i zahvaljujuci jednom propustu odbrane (da sruse prilazni most) usli su u grad,porusili ga i ubili sve na koje su naisli. Jedan od retkih prezivelih je bio Celebrimbor. On bezi u skriveni grad Gondolin.

Tamo ce postati veliki majstor kovackog znanja i zanata. Ucice od Gospodara draguljara - Enerdhila. Gondolin je kraljevstvo u kojem su iskovani neki od najpoznatijih maceva ME,medju kojima i "Zhalac",kojeg ce Bilbo pronaci,a kasnije predati Frodu. Jos jednom, Celebrimbor ce svedociti padu jednog kraljevstva i jos jednom ce preziveti.

Ne znamo tacno gde je pobegao posle 510 g FA,ni da li je ucestvovao u War of Wrath, ali znamo sta je bilo posle - na pocetku Drugog doba. No,da se ne ponavljam. Sve je opisano u delu o Gil-galadu i Lindonu.

Sauron
Kroz dva doba ce biti neprijatelj sveta. Pre nego sto iskuje Jedan Prsten,bice najvazniji i najmocniji sluga Morgothov,njegov odani porucnik. Kao sto sam vec pisao,po stvaranju sveta, Sauron je bio jedan od Maiara,bica iste prirode poput Valara,ali manje mocnih od njih. Pod imenom Mairon,on je sluzio pod Auleom - kovacem Valara. Od njega je ucio zanat.
Kao Maia on je voleo red,a pokazivao odbojnost ka haosu i konfuziji. Medjutim,ove opsesije ce odneti njegovu ljubav prema drugim bicima Arde (sveta) i postati njegov jedini fokus. Poceo je da se divi Melkoru i njegovoj moci da oblikuje svet kako ga on vidi. Pridruzice se Melkoru i postati njegov najlojalniji sluga.

U ranim danima ME,Melkor je imao dve tvrdjave - Utumno i Angband. Dok je Morgoth stolovao u Utumnu, Angband je dao na upravljanje Sauronu. Nakon unistenja Dva svetionika,Valari su poveli akciju u kojoj su razorili Utumno i uhvatili Melkora. Pokusali su da nadju i Saurona u Angbandu,ali nisu uspeli. Dok je Melkor bio u zatocenistvu, Sauron se vesto skrivao u Beleriandu.

Malo sta znamo o Sauronu u ovom periodu. Nakon sto je Melkor unistio Dva drveta i pobegao u Beleriand, svet je ostao u tami. Valari tada stvaraju Sunce i Mesec. Izlazak prvog sunca oznacio je i budjenje rase Ljudi u ME (1 god FA). Morgoth odlazi na krajnji istok kontineta u pokusaju da ih odmah pokvari,ostavljajuci Sauronu da vodi manje bitke protiv Vilenjaka na zapadu.

Nakon sto je Morgoth u dvoboju ubio kralja Fingolfina, otvorena su vrata njegovoj dominaciji na severu Belerianda. Sauron krece da osvoji ostrvo Tol Sirion. Ostrvo kontrolise Orodreth, Gil-galadov otac i rodjak Galadriel. Legenda kaze da su Orodreth i branioci bili toliko uplaseni Sauronovog dolaska,da su pobegli. Sauron podize kulu Minas-Tirith (ne onu iz TA,ova je druga),a Tol Siron menja ime u Tol-in-Gaurloth: Ostrvo Vukodlaka. Vukodlaci se retko pominju u Trecem dobu,ali u Prvom imaju veliki znacaj. Sauron ne samo da je njihov gospodar,vec i tvorac. Uzgojeni su od vukova Morgotha. Sauron bi onda uneo zli duh u njih. Ponekad bi Sauron i uzeo njihov oblik,kao i oblik zmije ili vampira.

Nakon Bitke iznenadnog plamena, Beren,njegov otac Barahir i grupa ljudi operisu kao odmetnici u njihovim nekadasnjim zemljama Dorthoniona,koji je pao pod vlast Dark Lorda. Morgoth naredjuje Sauronu da ih unisti. Sauronovi Orci hvataju jednog odmetnika i nakon ispitivanja od strane Saurona,on otkriva njihovo tajno skroviste. Orci ga napadaju,unistavaju i ubijaju sve sem Berena koji nastavlja borbu sam. U divljini uspeva da pravi probleme njihovim spijunima..Morgoth ucenjuje njegovu glavu na veliku nagradu i Sauron sa vukodlacima i ostalim zverima krece u potragu. Beren uzmice i bezi na jug gde ce sresti Luthien i zatraziti njenu ruku. To nas vraca prici i Berenu i Luthien i kradji Silmarila.

Finrod (brat Galadriel) zajedno sa 10 vilenjaka prati Berena. Koristeci svoju vilovnjacku magiju on ih maskira u Orke. Tako prolaze njihove straze. Medjutim, Saurion naredjuje da svaka grupa Orka mora da mu se javi na raport. Posto se nisu javili,bivaju uhvaceni i izvedeni pred njega. Sauron i Finrod kroz pesmu koriste magiju. Obojica su snazni,ali Sauron je mocniji. Njihove Orc-a-like maske nestaju,ali Sauron ne zna ni ko su,ni gde su se uputili. Kada odbiju da mu kazu,on ih baca u mracnu jamu. salje u jamu vukodlaka i on ubija jednog po jednog vilenjaka. Medjutim,druzina ne odaje nista Sauronu. Na kraju ostaju Beren i Finrod. Vukodlak krece na Berena,ali se Finrod baca na zver i koristeci poslednji atom snage ubija ga. Finrod umire podlezuci ranama.
U tom casu pojavljuje se Luthien. Na mostu pocinje da peva. Sauron je prepoznaje,ali ne zeli da je ubije. Zeli da je zarobi i posalje Morgothu kao plen. Zato salje vukodlake na nju. Medjutim,jednog po jednog ubija njen pratilac - pas Huan. Sauron je primoran da posalje Draugluina - oca vukodlaka. I njega veliki Huan pobedjuje.. Drauglin bezi kod Saurona,govori mu o Huanu i ugiba.
Sauron je prinudjen da se sam obracuna sa velikim psom. Uzima i sam oblik vukodlaka,najveceg vidjenog i stupa na most da se suoci sa psom Valinora. Huan se na pocetku uplasio prizora i Sauron skace na Luthien..ona mu baca veo preko ociju i ranjava ga..Huan zaskace Saurona i zapocinje zestoki fajt..kaze se da je Luthien izgubila snagu i gotovo ostala bez svesti,samo od Sauronovog zla..iako se Sauron bori,ne moze da savlada ogromnog psa.. Konacno,Huan hvata Saurona svojim celjustima. U pokusaju da pobegne Sauron uzima oblik zmije,ali pas je oprezan. Sauron vraca svoju covekoliku formu..i nalazi se pred izborom - da li da pobegne kao duh napustajuci svoje fizicko telo? Znajuci da ce mu trebati mnogo vremena da povrati fizicku formu,on daje Luthien ostrvo u zamenu za bekstvo i ona ga pusta..Sauron uzima formu vampira i bezi u jednu sumu na istok..

545 g FA armija Valara predvodjena Majarom,Eonweom,stize u Beleriand i zapocinje War of Wrath. Sauron se bori na strani svog gospodara. Morgoth je konacno porazen. Sauron uzima svoj oblik Majara i dolazi pred Eonwea. Eonwe mu naredjuje da se vrati u Valinor gde ce ce traziti oprost od Manwea (najviseg Valara) i dobiti kaznu. Sauron odbija takvo ponizenje i bezi u ME,na sami istok gde se sakriti i sacekati trenutak.

U Drugom dobu,Sauron koji se krije,oseca da su Valari okrenuli pogled od ME i da je kucnuo cas da nastavi tamo gde je stao njegov gospodar. Oko 1000 g SA,on na istoku i jugu skuplja Ljude koji su vec sluzlili Morgothu,a koji ce sada sluziti njemu. Takodje,Sauron je svestan rastuce snage Numenora na kojem zive potomci Berena i Luthien. Numenorijanci su upozoreni od strane Gil-galada na pretnju sa Istoka. Sauron ubrzo pocinje da gradi svoje utvrdjenje na istoku i podize kulu - Barad Dur. Iako je svestan da je umove ljudi lakse zatrovati,on paznju usmerava na vilenjacka kraljevstva..Videcemo koliko se i ovde autori serije pridrzavaju knjiga i u kojem pravcu ce odvesti pricu..

Elendil
Jedan od najvecih kraljeva Ljudi. Posto je on rodjen tek 3119 SA u Numenoru,a vec se pojavljuje u trejlerima,a videcemo ga cini mi se i u sledecoj epizodi,ja bih rekao da autori ovde niposto nece pratiti canon u tajmlajnu. Elendil ce dobiti dva sina: Isildura (ja mislim da smo i njega videli u trejleru,kao decaka) i Anariona. Ne bih nista vise pisao,jer cemo sve ionako videti u seriji. Makar u nekoj verziji.

Spoiler

:classic_wacko::classic_wacko::classic_wacko:


Durinov narod
Ne mogu napisati nesto konkretnije o Durinu IV kojeg pratimo u RoP,pa cu ukratko o Patuljcima.
Durinov narod je najcesci naziv za Patuljke,iako Durin nije jedini otac patuljaka. Ustvari ih je 7. Svaki je imao svoj klan,sa svojim nasledjem i svojom istorijom. Za razliku od Vilenjaka,kod kojih postoji hirejarhija u poreklu (Tranduil ili Legolas su visi od vilenjaka Mirkwooda npr, jer su obojica Sindari. Sindari opet nisu plemeniti poput Noldora: Galadriel ili Elronda). Medjutim,kao i Vilenjaci i oni poticu od jednog,istog izvora.
U tajnosti ih je stvorio Aule,jedan od Valara i Gospodar zemlje i svega sto je ispod nje. Svu sedmoricu je naucio jeziku - Khuzdul. Iluvatar shvata sta je Aule uradio i Aule nudi da ih unisti. U ovom momentu patuljci jos nemaju svoju dusu,vec zive kroz Aulea. Iluvatar se predomislio i odlucio da im udahne puni zivot,ali uz uslov da najpre budu probudjeni njegovi prvi "sinovi" - Vilenjaci. Takodje,Iluvatar kaze Auleu da ce zbog toga ove dve rase imati nesporazume izmedju sebe.

Aule postavlja 7 patuljaka ispod zemlje,na razlicitim lokacijama,gde ce biti dok se ne probude. Durin,najmocniji i najstariji je bio postavljen na planini Gundabad,severno od Maglovitih planina. Dvojica na Plavim planinama na zapadu,a cetvorica na istoku. Nakon sto su Vilenjaci probudjeni,bude se i ocevi-patuljci. Durin odlazi na jug i stize do jednog jezera u kome vidi refleksiju 7 zvezda koje daju oblik krune iznad njegove glave,uprkos tome sto je dan i nema zvezda. Shvatajuci to kao dobar znak, Durin ulazi u planinu i osniva grad Khazad-dum. Dugobradi ili Durinov narod,tamo ce prosperirati hiljadama godina. Medjutim,Durinov klan nece mnogo mariti za svet u Prvom dobu. Ustvari ce mnogo angazovaniji biti neki drugi Patuljci - i sa zapada i sa istoka.

Posle propasti Belerianda,veliki broj izbeglih patuljaka sa zapada odlazi na istok. Pridruzuju se Durinovom narodu u Khazad-dumu na pocetku Drugog doba. Ovo ce biti veoma znacajno. Ne samo da se njihov broj tako povecao,vec su patuljci sa zapada doneli svoje vestine u kovanju i zidanju. Khazad-dum je u ovom periodu doziveo maksimalnu ekspanziju. Tokom prvih nekoliko stotina godina ovog doba, Khazad-dum se gradi i siri. Od nivoa istocnih vrata,Khazad-dum se dize na 7 spratova iznad, i na 7 nivoa ispod osnovnog nivoa. Stvorena je velicanstvena mreza okna, tunela, dvorana,komora i mostova. Od Istocnih vrata,patuljci su prokopali celu planinu do zapadne strane. Tako da je svaki prolaznik mogao da prodje kompletan put podno planine. Jedna od stvari koju zelim da vidim u seriji je dizajniranje Durinovih vrata na zapadnom ulazu.

Osim sto su izgradili impresivno kraljevstvo u dubini planine, Durinov narod je kolonizovao Sive planine i Gvozdene planine. Takodje je poceo da trguje sa drugim narodima u ME - precima naroda Lake-towna, Dalea i sa Rohirimima. Sam Durin je ziveo neverovatno dugo - preko 2000 godina. Zbog toga je dobio ime: Durin Besmrtni. Medjutim,nadimak je dobio iz jos jednog razloga. U tradiconalnom predanju patuljaka,oni veruju da se Sedmorica oceva patuljaka reinkarniraju i vracaju svojem narodu kroz istoriju. Npr.za Durina se veruje da je doziveo 6 reinkarnacija..zato ja smatram da u ovoj seriji mi gledamo Durina IV,a njegov otac - Durin III - je sasvim moguce neka reinkarnacija..mozda samo u sinovljevom secanju..?

Iako po Tolkinovom canonu znamo da je um Patuljaka najteze pokvariti i da su najmanje padali pod uticaj Morgotha i Saurona,to ne znaci da su svi Patuljci bili dobri. U Prvom dobu Ljudi su naleteli na Patuljke koji su bili zli i pali u Senku. Za ove patuljke ne znamo jesu li se i borili na strani zla,ali za Durinov klan se zna da nisu nikada.

U drugom dobu,odnos izmedju Vilenjaka i Patuljaka ce dostici svoj vrhunac. I to je deo kojeg upravo otkrivamo u RoP. Mnogo je tu sjajnih detalja za koje se nadam da ih autori nece preskociti,ni zaobici. Ali bas sjajnih.

Na jeziku patuljaka Khazad-dum znaci "Palata Patuljaka",sto ona zaista i jeste.

 

Ala sam ga skratio,svaka mi cast :lol_2:

  • Like 5
  • Love 2
  • Thanks 6
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Drug Crni said:

U koliko sahata po c.e.t. izlazi sledeca epizoda?

 

6AM, mislim da je originalni termin za USA cetvrtkom 9PM PT / ponoc ET

 

 

15 minutes ago, Besni lala said:

Dosta neujednačeno ako smem da primetim .

I pomalo zbrzano.

Nisam baš sve tako zamišljao - al' nema veze - gledati će se i četvrta.

 

ali zato oni cudni hobiti ubise... hteo sam da se ranim tokom onog "njihovog" segmenta od 15-ak minuta u cugu

Link to comment
Share on other sites

Bukvalno su smorili harfuti, jedino mi je scena kad migriraju bila kolko tolko zanimljiva. Halbrand ispade potomak nekog kralja koji je bio uz Morgota, upuceniji ovde verovatno vec sada pretpostavljaju ko je i sta je. Na kraju se pojavljuje Adar, oni zarobljeni Vilenjaci pretpostavljaju da je to Sauron. Tako da meni je ovo presporo da ide po jedna epizoda nedeljno, tek sledeci petak ce biti malo jasnije. 😄

Link to comment
Share on other sites

Ne znam, Harfooti su i u ovoj epizodi najmanji problem. Znatno slabije sekvence dijaloga u odnosu na prve 2. Bas mi se nije dopao ovaj Elendilov ulaz, a scene sa Halbrandom su klise do klisea od pocetka pa do kraja.

 

Opet ekspozicija na sve strane, radnja se odvija sporo, ali zato kad Galadriel udje u gradsku biblioteku i pretragom uz pomoc search engina jaceg od guglovog za 5 minuta nadje sve sto joj treba. 

 

Ova epizoda je bas bila detinjasta. U najkracem, gotovo nista mi se nije dopalo i to me plasi za dalje...

 

EDIT: bicu detaljniji ipak, posto me bas zulja - one scene slo-mo jahanja su... najblaze receno nepotreban krindz, a i sam uvod u iste 'did you say ride?' Brate...

Dizajn onog (baby?) warga je abysmal, nemam drugi izraz ni na jednom jeziku... Smrt onog vilenjaka je obicna rendom scena jer kao publika bukvalno nismo ni 2 minuta proveli sa njim, nismo videli nista na osnovu cega bi mogli prodati chupri da je pogodilo ni samog Arondira jer su dobili ukupno minut i po zajednickog prostora i razmenili dve recenice. To se tako ne radi i to znaju vec vise i deca predskolskog uzrasta. Sama borba i escape plan su wtf, ali to je ipak u poredjenju sa ostalim neznatan problem.

 

Morfydd je sad vec pocela toliko da kotrlja to R u svakoj reci koja ga sadrzi da je pocelo opasno da me nervira. Chill da f out, sista.

 

Scena sa Halbrandom u gostionici, onaj kao konflikt, pa kao castim turu, da biamo posle 30ak sekundi prikazanog cirkanja i bleje culi kako mu onaj bradonja kaze 'nisi ti tako los'... Mislim, jebiga... 

 

Definitivno kvalitet trpi zbog 4,5 paralelnih storilajnova i citave hrpe likova koji su vec uvedeni. Vremena je premalo da bi se izgradili neki dublji odnosi, produbili likovi i gledaoci ostvarili emocionalnu konekciju sa njima.

Edited by SteveFrancis#3
Link to comment
Share on other sites

Epizoda bi bila odlicna da nije bilo nekoliko stvari:

- prvi put su me Harfooti iritirali..inace mi je tu bitnije da vidimo pricu oko Dzina umesto njihove seobe..a ta prica se nije pomerila sa mesta
- nepotrebni slow-mo kada Galadriel jase konja..ok,shvatili smo da u tome uziva,ali moglo je bez toga
- dijalog G i Halbranda u celiji..kada on kaze da su "njegovi izgubili taj rat",a ona odgovori sa "moji su ga zapoceli"..nije potpuno bez smilsa,ali rat je zapoceo Morgoth kad je ukrao Silmarile,ako cemo iskreno
- isti prigovor kao i Frensis - nelogicnost u pretrazi bibl.arhive

Ovako je samo vrlo dobra.

Videli smo jos jednog lika koji ne postoji u knjigama - Elendilovu cerku,koja je ocito arhitekta ili to zeli da studira. Jedva sam cekao da vidim Elendila u seriji i veoma sam zadovoljan njegovim predstavljanjem.

Epizoda nudi daleko vise dobrih stvari.
Numenor je predstavljen na fenomenalan nacin..glavni grad,detalji..bogo..kako su me kupili detaljima :Hail: Od statua,preko Nimlotha (belog drveta Numenora), pa do scene u biblioteci..o tome koliko su scenaristi vodili racuna da sve bude by the books..tj.u duhu knjiga..fantasticno..Mekovi scenaristi nevera :classic_biggrin:

Galadriel definitivno na pocetku serije pokazuje dosta Feanorovih osobina..gorda,ponosita i na momenete veoma arogantna. Halbrand..u nekim delovima epizode sam bio ubedjen da je on Sauron,u drugima ne toliko..i dalje navijam za verziju da ce on postati Which King. To je mnogo smislenije i moze vrlo lepo i logicki i da se razvije kroz scenario.

Veoma me zanima razjasnjenje zasto orci kopaju onolike tunele? Jer,realno,brze bi se kretali nocu,a da danju miruju i skrivaju se od sunca. kad smo kod njih (i time zavrsavam), jedno poznato lice iz prethodnih filmova se pojavilo..

RingsofPowerSeriesmainPosterTsr03.jpg?re

Da,to je isti glumac..Patuljak Nori iz "Hobita" :thumbsup:

014abc34a33ab0e1dff69d68a722d16e.jpg
 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Da,zaboravih jos par stvari (a vidim da je neke i Frensou dopisao).

Ni meni se nije dopalo kako izgleda Warg..bas lose odradjeno. Zanimljivo je kako je,uprkos jednom sukobu sa njim u prvoj epizodi, Galadriel prilicno ponosno istakla da je u sluzbi Uzvisenog kralja Gil-galada. Ima nekih slabosti u pojedinim scenama,ali basic story o Numenoru nema slabost. Za sada.

I jos jednom da izrazim zadovoljstvo nacinom na koji nam se predstavio Elendil.

Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa SteveFrancis, one prve recenice Elendila na brodu su mi bas amaterski bile izgovorene, ali ostatak je bas ok.

 

Moze da se desi da je Halbrand Sauron, onaj Adar iz tunela mi deluje previse lagano da se za njega ispostavi da je to Sauron. 

Link to comment
Share on other sites

Minus: scena sa jahanjem, automaцka pretraga biblioteke, Varg i predugačko drndanje sa Harfutima, iako je div tu malo povadio stvari.

 

Plus: sve ostalo, priča se fino zapliće (za moj ukus ili neukus, kako ko već vidi stvari). Nadam se da Adar nije Sauron, nije mi to odgovarajući ulaz... definitivno malo slabija epizoda od prve dve, gleda se dalje.

Link to comment
Share on other sites

Numenor je meni fantasičan, bez zamjerke. 

 

Harfootsi dosadnjikavi iako tu nemam neke zamjerke glede kvaliteta.

 

Scena u biblioteci najveća zamjerka, sve se prebrzo odigralo.

 

Varga je više smiješna nego što je strašna, za razliku od orkova, nisu se proslavili sa dizajnom varge.

 

I moram reći da mi je muzika malo problematična za sad, moglo je to bolje.

 

Sve u svemu 10/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Drug Crni said:

Moram reci kako mi je jedan od strahova nastalih iz trejlera,malo razvejan. To je onaj da cemo videti romansu izmedju Halbranda i Galadriel. Nije skroz iscezao,ali se malkice lakse dise posle trece epizode.

 

Pa...ima tu potencijala, međusobne zainteresovanosti. Nekako mi se čini da Galadrijel ne bi dozvolila sebi da padne na šarm jednog izdajnika, ali ko zna. Nadam se da će sve ostati na uzajamnom respektu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sector said:

Numenor je meni fantasičan, bez zamjerke. 

 

Harfootsi dosadnjikavi iako tu nemam neke zamjerke glede kvaliteta.

 

Scena u biblioteci najveća zamjerka, sve se prebrzo odigralo.

 

Varga je više smiješna nego što je strašna, za razliku od orkova, nisu se proslavili sa dizajnom varge.

 

I moram reći da mi je muzika malo problematična za sad, moglo je to bolje.

 

Sve u svemu 10/10

 

Varga je težak krš, izgleda kao karikatura ili iz crtanog filma. I scena sa jahanjem i vetrom u kosi, falio je samo Dejvid Haselhof u pozadini - maljavih grudi, u crvenim kupaćim gaćama, kako odobravajuće klima glavom. 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, implant said:

Za nas koji smo pozaboravljali knjige: Isildur je onaj Isildur? Koji je odbio da uradi ono na šta ga je Elrond nagovarao onda?

Nisam citao ali se i u filmu moglo saznati po cemu je postao "cuven". 

 

Pitam se da li ce se serija zavrsiti tim ratom kojim pocinje film.. 🤔

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...