Jump to content

The Rings of Power


SteveFrancis#3

Recommended Posts

5 hours ago, SteveFrancis#3 said:

Trejler daje generic fantasy vibe i nije preneo ni 1% ME atmosfere. Ne mora to nista da znaci, nikad ne sudim projektu na osnovu minut-dva ovakvih tizera, samo konstatujem. Ugl, vidimo da ce Galadriel biti prakticno action hero i nisam siguran da ce mi se to dopasti, bez obzira na to sto znamo da je ovde znatno mladja i aktivnija.

Ovo je strašno kratko, svaka im čast kako su nabili hajp, očekivala sam bar nekoliko minuta. Vizuelno nemam prigovora, za ostatak ćemo videti. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, stray_cat said:

Samo da pitam jedno baš baš padobransko pitanje: autori serije će morati mnogo da izmišljaju radnju i likove jer nema mnogo napisanog predloška?

U suštini da, u smislu da nema dijaloga i posebnog razvijanja likova, samo istoriografija i mitologija. Zato su rešili da će događaje od nekoliko hiljada godina da sabiju u nekoliko godina :smiley5:

 

 

Quote

In the novels, the aforementioned things take place over thousands of years, but Payne and McKay have compressed events into a single point in time. It is their biggest deviation from the text, and they know it’s a big swing. “We talked with the Tolkien estate,” says Payne. “If you are true to the exact letter of the law, you are going to be telling a story in which your human characters are dying off every season because you’re jumping 200 years in time, and then you’re not meeting really big, important canon characters until season four. Look, there might be some fans who want us to do a documentary of Middle-earth, but we’re going to tell one story that unites all these things.”

https://www.vanityfair.com/hollywood/2022/02/amazon-the-rings-of-power-series-first-look

Edited by alcesta
  • Thanks 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, der Gabelschwanz Teufel said:

 

Na šta ovo liči Galadriel? Da li je stvarno potrebno da se od nje pravi žena-ratnica? Je bo teee jedan od najmoćnijih likova u lore su pretvorili u najobičnijeg fizikalca. Lolčina! O moćima koje poseduje se znalo malo, čak i Elrond nije u celosti razumeo sve njene moći, da je umela da vitla mačetom, to bi sigurno uvideo, nije ćorav. Ovo lik koji je zračio mudrošću i inteligencijom? Daj nemoj te me zajebavati! Da li je zaista neophodno da se žena predstavi kao muškarac da bi izgledala moćno?

 

Halbrand? Čemu potreba za dodavanjem novih likova? Tolken ih nije kreirao dovoljno?

 

Da ne pominjemo žene patuljaka, gde je jebena brada?

 

Mora se obratiti pažnja na neke očigledne sitnice, posebno kad se zna da je Tolkenova publika jaaaaako detaljna. Ne može se tek tako upast i raditi totalna adaptacija, dajte bar neku vezu sem naslova.

 

edit: Ako su već imali potrebu da izmišljaju likove i potrebu da imaju fizički snažnog ženskog lika, mogli su ubaciti neku ratnicu umesto Halbranda! Ali ne, oni su odlučili da sjebu Galadriel. Da nisam pogledao u naslov pomislio bih da izlazi novi Assasins Creed.

 

btw Cgi izgleda očaaaajno, lošije i od Hobita. 20 godina ubrzanog razvoja tehnologije i retardi nisu u stanju da nadmaše LOTR trilogiju u pogledu navedenih stvari. Možda ih jednostavno boli tuki!

Edited by Liska Manjina
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Koliko se secam, Galadriel je kao borac ucestvovala u onom pokolju u Alkvalondeu kada se borila protiv Feanorove porcije Noldora. To je otprilike to sto je pomenuo Tolkien, kada je u pitanju Galadriel i taj hand-to-hand combat. Medjutim, kada je rec o ratu vilenjaka protiv Saurona u Eregionu (nakon price sa prstenovima), tesko je zamisliti da je bas sedela sa strane i nije uzela direktnog ucesca. Uz ogradu da ovde pricamo o klasicnim bitkama, a ne o nekakvoj komandos varijanti sa pentranjima po planinanama, plovljenjem morem na splavu, stelt istrazivackim misijama i sl, a sto deluje da joj je namenjeno u seriji. Mislim da je mnogo vise materijala bilo da joj se da neka moralno siva pozicija, deluje da je to stvarno moglo imati zanimljive odjeke dalje kroz radnju. 

 

Ne vidim problem sa novim likovima, stvarno u ovom periodu bukvalno mozes na prste dve ruke da nabrojis likove koje je Tolkien imenovao, a pritom im posvetio vise od jedne recenice.  U tom smislu je bilo nerealno da se isplete radnja samo oko vec postojecih likova, tako da lici na nesto. Iz mog ugla nije vazno sto je Halbrand tu, daleko je vaznije je li u pitanju jos jedna Tauriel ili ne.

 

Kondenzacija brine, ne mora nuzno znaciti da je to los izbor, ali su time zaista sebi bas otezali posao. Ako na jednom mestu promase ili previde nesto, krece domino-efekat. 

 

Jos jedna stvar koja mi se ne svidja je i ovaj lingvisticki deo - imena nekih likova su bas onako lenjo odabrana. Poput vilenjackog imena za Harfoota (iliti proto-hobbita ovde). Pomislio bi covek da je taj deo resen medju prvim, angazovanjem strucnjaka i poznavalaca Tolkienovih jezika. 

 

Za cgi se mogu sloziti uglavnom, mene je takodje neprijatno iznenadilo. Od serije teske preko milijardu sam ocekivao bar taj deo da bude besprekoran i da postavlja standarde. Ovo sto smo videli u tizeru je inferiornije od druge sezone Witchera koja je imala neuporedivo manji budzet.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.vanityfair.com/hollywood/2022/02/10-burning-questions-about-amazons-the-rings-of-power

 

Zanimljiv je posebno ovaj tidbit



What’s Up With Warrior Galadriel? Is This in the Books?

Over the years, Tolkien adapters have had to get creative in order to include his female characters in the action. Liv Tyler’s Arwen making a riverbank stand against the Nazgul in defense of Frodo and the very existence of Evangeline Lilly’s warrior elf, Tauriel? All invented by Peter Jackson. But Eowyn’s “but no living man am I!” showdown with the witch-king of Angmar in The Return of the King is straight out of the books and shows that Tolkien was at least somewhat interested in women who pick up swords. As does his description of Galadriel during the many thousand years of her long youth. Tolkien claimed young Galadriel could match strength with most male counterparts, and in a 1973 letter, wrote, “She was then of Amazon disposition and bound up her hair as a crown when taking part in athletic feats.” This is how she got her name, Galadriel, which means “maiden crowned with gleaming hair.” In The Unfinished Tales it says, “[Galadriel] looked upon the Dwarves also with the eye of a commander, seeing in them the finest warriors to pit against the Orcs.”

“She’s full of piss and vinegar and she’s got a sword that’s broken because she’s killed so many orcs,” McKay says of their version. “This young hot-headed Galadriel…how did she ever become that elder stateswoman?” What’s more important than Galadriel’s armor and weaponry is the turmoil of emotions we see raging inside her, having already survived multiple attacks by Sauron and his predecessor, Morgoth, and losing her brothers in the process. This internal conflict still lingers in the striking Fellowship of the Ring sequence where, tempted by the One Ring, a booming Cate Blanchett goes photo-negative. Tolkien writes her this speech: “In place of the Dark Lord you will set up a Queen. And I shall not be dark, but beautiful and terrible as the Morning and the Night! Fair as the Sea and the Sun and the Snow upon the Mountain! Dreadful as the Storm and the Lightning! Stronger than the foundations of the earth. All shall love me and despair!”

The Rings of Power makes a direct nod toward this moment when, as Galadriel first meets the human character Halbrand, he says a line that echoes what Tolkien had her say to Frodo: “The tides of fate are flowing.” In or out, Halbrand wonders. In the History of Middle-earth, Tolkien describes the One Ring as “all that Galadriel had desired in her youth.” She has a lifelong flirtation with the darkness inside of her, and even in her later years she remains one of the few people Sauron fears. It’s what makes her much more complex than a simple and serene lady of the woods. If you want to know if Morfydd Clark is capable of matching Blanchett’s terrifying turn, check out her blissfully unhinged performance in the horror film Saint Maud.

 

Iz prvog dela ovog pasusa je jasno, prakticno su priznali da su se hvatali za slamku i uglavnom isilovali ovu Galadriel warrior-queen stranu price. Na osnovu McKayovog opisa ispada da joj 100 Fingolfina i Turina nije ravno sa macem. 

 

Bold je zanimljiv i donekle ohrabrujuci - iz ovoga se moze citati da ce ona moralna ambivalentnost koju sam pominjao ipak biti prisutna. Implicira li ovakav izbor reci da je u mrznji i fanaticnom traganju za Sauronom prvenstveno vodi osveta, a ne neki greater good i da je se Sauron i u vreme neposredno nakon kovanja Prstena i u dogadjajima iz LOTR-a plasi prvenstveno jer zna da su joj aspiracije gotovo jednake njegovim? Vrlo, vrlo zanimljivo, ako ja nisam ucitao sto mi se snilo, naravno.

Link to comment
Share on other sites

Prerazocaran sam izborom glumice za Galadriel. Devojka je slatka, ali jednostavno mi ne izgleda plavokrvno, vec kao jedna moja drugarica sa sela, Živka. Nema ništa loše biti sa sela, ali jednostavno sam drugačije zamišljao Galadriel. :[ 

 

Takodje, plasim se da Amazon ne napravi ovo u fazonu Brittanie, koji je tako dobru ideju pretvorio u kič fijasko. 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

 

So what did Amazon buy?

“We have the rights solely to The Fellowship of the Ring, The Two Towers, The Return of the King, the appendices, and The Hobbit,” Payne says. “And that is it. We do not have the rights to The Silmarillion, Unfinished Tales, The History of Middle-earth, or any of those other books.”

Zar nije rečeno da imaju prava na Unfinished Tales i dio Silmariliona ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/16/2022 at 1:09 AM, SteveFrancis#3 said:

https://www.vanityfair.com/hollywood/2022/02/10-burning-questions-about-amazons-the-rings-of-power

 

Zanimljiv je posebno ovaj tidbit

 

 

 

Iz prvog dela ovog pasusa je jasno, prakticno su priznali da su se hvatali za slamku i uglavnom isilovali ovu Galadriel warrior-queen stranu price. Na osnovu McKayovog opisa ispada da joj 100 Fingolfina i Turina nije ravno sa macem. 

Ma nema tu ni slamke, barem po meni. Gladriel je više imala tu vladarsku crtu nego tu crtu warlorda! Tačno je da je učestvovala samo u pobuni Nuldara, po materijalu iz knjiga, mada ko se uopšte obazire na to. Koliko se ja sećam ona je htela da se vrati u Sredozemlje da vlada, bukvalno vlada. I njene moći, šta je sa njima? Delovala mi je kao neko ko deluje iz senke (čitanje misli, proročanstva, vizije) a ne frontline mamojeb.

Quote

Bold je zanimljiv i donekle ohrabrujuci - iz ovoga se moze citati da ce ona moralna ambivalentnost koju sam pominjao ipak biti prisutna. Implicira li ovakav izbor reci da je u mrznji i fanaticnom traganju za Sauronom prvenstveno vodi osveta, a ne neki greater good i da je se Sauron i u vreme neposredno nakon kovanja Prstena i u dogadjajima iz LOTR-a plasi prvenstveno jer zna da su joj aspiracije gotovo jednake njegovim? Vrlo, vrlo zanimljivo, ako ja nisam ucitao sto mi se snilo, naravno.

Postavlja se pitanje zašto nisu pomenuli Keleborna koji je po meni veliki deo njene priče i lika. Da ne pričamo da je on sam po sebi izuzetno moćan i bitan lik, zato ne vidim potrebu za ubacivanjem Halbranda. 

Edited by Liska Manjina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znamo ko je Halbrand uopste, a sto se tice Celeborna, morao bi biti tu, ipak prica sa njim i Galadriel datira jos iz Doriatha. Mozda ga saml necemo gledati odmah u prvoj sezoni, ako je fokus na Galadrielinim Dora istrazivac misijama - mozda je koncept da je i Celeborn kao uspavan i umoran od svih zala, a da ona kao jedina oseca pretnju i da je zelja za osvetom ne pusta pa baza okolo sama... Sta znam, tek treba da vidimo kako ce to izgledati. Rekoh, sama ideja Galadriel kao mornaricke foke mi nije bas draga, ali hajde da sacekamo actual footage pa da sudimo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, SteveFrancis#3 said:

Ne znamo ko je Halbrand uopste, a sto se tice Celeborna, morao bi biti tu, ipak prica sa njim i Galadriel datira jos iz Doriatha. Mozda ga saml necemo gledati odmah u prvoj sezoni, ako je fokus na Galadrielinim Dora istrazivac misijama - mozda je koncept da je i Celeborn kao uspavan i umoran od svih zala, a da ona kao jedina oseca pretnju i da je zelja za osvetom ne pusta pa baza okolo sama... Sta znam, tek treba da vidimo kako ce to izgledati. Rekoh, sama ideja Galadriel kao mornaricke foke mi nije bas draga, ali hajde da sacekamo actual footage pa da sudimo.

Ja sam poprilično siguran da će njegova uloga biti marginalizovan, ako se uopšte i pojavi. Jasno je svima zašto im on nije potreban, jebi ga fokus ja na independent strong female character, šta koji kurac muž i to. A u suštini on je veeeliki deo njenog lika, koliko se sećam gotovo sve su radili zajedno i nije baš da je on miš. Problem je uništavanje Tolkenovog intelektualnog stvaralaštva! Taj bolesna potreba za prilagođavanjem ploda nečije mašte potrebama dominantne woke kulture. Ne vidim čemu potreba za tim, riprezentejšn, dajversiti. Ja kad sam bio klinjo uvek sam od superheroja "birao" Black Panthera, da li to znači da sam bio glup i da ja nikako ne bih mogao biti Black Panther obzirom da sam bele puti? Forsiranjem te raznolikosti odlazi se u apsurd, zaista ne vidim da neko ima problem sa Djangom ili Redom (Šošenk), te sa filmom Brokeback Mouintain. Ljudi nikako da shvate da je potrebna originalna ideja/kreacija da bi se primila, ne možeš samo mahnuti štapićem i reći što je bilo belo ajmo prebaciti u crno ili malo mu obrnuti seksualnu orjentaciju. Woke kultura je kultura adaptacije, ali ne i kultura kreacije. Jednostavno znaju da nemaju dovoljno čorbe da kreiraju nešto izvanredno, pa hajde malo da adaptiramo, koga boli briga za suštinu, ajde da to vizuelno izgleda kako treba.

Link to comment
Share on other sites

Ja bih rekla da većina fanova i ne pljuje zbog rasne komponente, nego se Amazon hvata za to jer im najbolje odgovara da time opravdaju i sve drugo što ne bude valjalo, pa ako nekome bude smetala priča, kompresija vremena, dijalozi, motivi ili bilo šta od bitnih stvari, najlakše ga je optužiti da je rasista i unapred obesmisliti svaku kritiku. 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ja sam videla nekoliko članaka na tu temu koji mi deluju da ih je Amazon platio jer se toliko očigledno igraju gluvih telefona. Iskreno sad me mrzi da tražim, prestala sam i da ih čitam, nekoliko je bilo u Vanity Fairu ili Varietyju ili nešto na V svakako :classic_biggrin:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/24/2022 at 7:42 AM, NikadProtivKaline said:

ja nigde nisam video da je amazon bilo sta drugo uradio sem pustio tizer trejler
i time valjda trigerovao ovu armiju orkova po drustvenim mrezama

Nisi braco pratio, Amazon je odavno počeo da pravi pozadinu za bilo koji vid negativne reakcije. Da, pričamo o gomili plaćenih tekstova i čuvenom "supefans" serijalu na zadatu temu i to na više različitih jezika. Čak i ti plaćeni trolovi nisu umeli ništa afirmativno da kažu na temu serije već su drvili unapred pripremljeni tekst o raznolikosti i predstavljanju. Većina primedbi je vezana za skrnavljenje Tolkinovog intelektualnog stvaralaštva, niko ne forsira taj rasni narativ. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...