Jump to content

The Rings of Power


SteveFrancis#3

Recommended Posts

24 minutes ago, alcesta said:

Ima i snimak Dva drveta (koja se više naziru nego što se vide) pa možda hoće da počnu uvodom od Kulina bana, kao što je uvod u filmove bio priča o kovanju prstenja.

 

Pa eno ga snimak gore u mom postu.

Čudi me da ga ne vidite.

Link to comment
Share on other sites

Ok, jos malo sam razmisljao o slici.

 

1) 'Ucena prtpostavka' je da i taj prolog/flesbek treba da ima konkretnu poveznicu sa glavnom radnjom koja je smestena u Second Age

 

2) Prakticno sa izvesnoscu mozemo reci (iako nema jos formalne potvrde) da ce Galadriel i Elrond biti medju nosecim likovima, sudeci po zvanicnim opisima uloga, kastinzima, sinopsisu etc...

 

3) Na slici se zaista vide Telperion  i Laurelin, ali u daljini, dakle ne gledamo sam Valimar nego najverovatnije Tirion kao prestonicu Noldora

 

Sada da probamo da povezemo neka lica sa nekim predmetima:

 

Galadriel je rodjena bas u Tirionu i u ovom periodu (First Age) nema direktne veze izmedju nje, Tiriona (Valinora) i Elronda. Medjutim, postoji jedan lik kod koga ta veza postoji - Elrondov otac, Earendil. Dakle, ovaj flesbek bi mogao biti zapravo taj dolazak Earendila da moli Valare za pomoc nakon sto je Morgoth (d'izvinete na izrazu) razjebao sva vilenjacka uporista u Beleriendu. Taj dogadjaj upravo dolazi na samom kraju First Agea, odnosno na njega se nadovezuje potonuce Belerienda i uzdizanje ostrva Numenor, te pocetak Second Agea. Takodje, bas tokom tih dogadjanja, Feanorovi najstariji sinovi, Maedhros i Maglor hvataju male Elronda i Elrosa nakon sto su pocinili i trece bratoubistvo razvalivsi Utocista Siriona u poteri za Silmarillima. Znamo da Maglor nije dozvolio da im se naudi i da ih je kasnije odgajao kao sopstvenu decu. Dakle, jos jedna nit koja spaja ranije pomenute dogadjaje i likove. Bice jako zanimljivo videti hoce li mozda bas Maglor dobiti neki prostor u seriji, posto bi kreatori serije imali dovoljnu slobodu jer Tolkien nije ostavio nikakav zakljucak njegove zivotne price, ne zna se definitivno je li zavrsio tragicno kao i svi ostali sinovi Feanorovi ili je mozda ostao u zivotu i ako jeste pod kojim okolnostima. Imaju bas prostora da se 'igraju' sa tim delom price. Kako god, sto vise razmisljam Earendil mi deluje verovatnije kao vezivni mehanizam.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

E8OP1lsUUAAy_yg?format=jpg&name=large

 

Vidim da se dosta secira ovaj deo slike po netu. Koliko god mislio da je valjana teza da ova persona ima mac (ciji se obris vidi ispod ogrtaca negde u visini kuka), toliko mi smesno deluje druga - da je rec o Galadriel. Figura ima pretezno muske karakteristike, od sirine i naglasenosti ramena, preko oblika zadnjeg dela glave do sirine vrata. Ako je prakticno izvesno da je Morfydd Clark u ulozi Galadriel, kako spojiti njenu fizionomiju sa kropom odozgo?
 

gettyimages-1179224821.jpg?resize=768:*morfydd-clark-the-personal-history-of-da

 

Ne, idem sa tim da je def u pitanju osoba muskog pola, s tim da je vrlo lako moguce da je ovo neki rendom extra koji se eto zatekao tu kada je okinuto i da nema nikakvu ulogu u radnji serije. Ono sto je interesantnije jeste samo oruzje, tj. ideja njegovog nosenja u Valinoru. Vilenjaci ga nisu nosili dok Melkor nije poceo da im baca rovca sto se kaze i tu praksu su pre svega usvojili Noldori. Dakle, ako kao filtere uzmemo Vilenjak+Noldor+musko+plava kosa+nije slucajni prolaznik u kadru, kao potencijalne osumnjicene dobili bismo Finarfina, Finroda Felagunda, Glorfindela. Problem je sto se meni ne cini da su usi zasiljene gore, naprotiv, vidim oblu hrskavicu i nikakav trag da je mozda taj deo uva pod kosom recimo. Ili su se dizajneri odlucili za potpuni diskontinuitet sa dosadasnjim vizuelnim resenjima pa zasiljene usi ne vide kao karakteristiku vilenjaka (sto mi se cini malo verovatnim), ili ja ne vidim dobro, ili na slici uopste nije vilenjak nego covek. Inace, pominjani Earendil takodje ima plavu/zlatnu kosu, iako ce neko izbaciti opasku 'otkud on u vreme Drveca', sto takodje nije bez osnova. Videcemo, nadam se da cemo realtivno brzo dobiti jos neku mrvicu od Amazona.

  • Like 1
  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 8/12/2021 at 5:29 PM, SteveFrancis#3 said:

E8OP1lsUUAAy_yg?format=jpg&name=large

 

Dakle, ako kao filtere uzmemo Vilenjak+Noldor+musko+plava kosa+nije slucajni prolaznik u kadru, kao potencijalne osumnjicene dobili bismo Finarfina, Finroda Felagunda, Glorfindela.

TheOneRing.net (@theoneringnet) Tweeted:
It’s Finrod. https://twitter.com/theoneringnet/status/1444712415233384449?s=20

 

Hmmm... Vrlo, vrlo interesantno. On je sve samo ne usual suspect za radnju koja se dogadja u Second Ageu. Jos jedna potvrda da je u pitanju neka vrsta prologa. 

 

Treba podsetiti da je rec o Galadrielinom starijem bratu, vilenjaku koji je otkrio ljude i bio njihov najveci prijatelj, na kraju se zrtvovavsi za jednog od njih. Mislim da upravo tu mozda lezi centralna poveznica (jer kao sto rekoh on nije neko ko bas prvi pada na pamet u kontekstu onoga sto znamo do sada o seriji) - stradao je upravo kao Sauronov zatocenik, nakon nadmetanja u pesnicenjuTM. Mozda ovo daje bekstori i za Saurona i za Galadriel, ako budu isli na tu stranu da njenu motivaciju za neke buduce poteze izvlace i iz nekog osvetnickog nagona, te da se njenom liku da dubina, ambivalentnost, misticnost i nekakva iskonska tuga - sve ono sto vidimo i u filmskoj trilogiji. Upravo mi je to utisak, cini se da je jasno opredeljenje i ideja da se serija snazno naslanja na filmove, u estetskom, strukturnom, muzickom i svakom drugom mogucem smislu.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eno FOTF javlja da je za Orke u seriji pretezno koriscena prostetika. Jos jedan pokazatelj da se vrlo snazno naslanjaju na PJax-ove radove. Za mene veliki plus - ono sto smo videli u Hobbitu je bas preterana kartunizacija koja se jako lose odrazila na sveukupni immersion. Dalje navode da ce biti bitka Orka i Numenoreanaca, sad koliko masivna, ostaje da se vidi, jednako kao i drugi aspekt price - je li u pitanju novi materijal koji su ubacili scenaristi i reziser ili je rec o sukobima iz vremena Ar-Pharazona.

 

Slusao sam pre neki dan Tolkien Professora koji je istakao jedan detalj koga se apsolutno nisam setio do sad - u Unfinished Tales postoji trag ljubavnog trougla izmedju Galadriel, Celebrimbora i Celeborna, sto svakako moze biti vrlo zanimljivo za obradu u ovakvom formatu i sa glavnim zapletom kakav naziremo. Recimo da se sada cini da ce Galadriel biti nit koja povezuje (opet kao u filmovima gde je cujemo prvo u prologu, a zatim i kasnije u nekoliko navrata kao neku vrstu naratora) - iz tog ugla se cini da su i Finrod i potencijalni flesevi iz Tiriona samo sredstvo da se njoj da bekstori i gledaoci upute u neke od motiva koji je pokrecu, koren odnosa (bolje reci mrznje) sa Sauronom, te problematiku Prstenova moci i generalno njenog pogleda na svet. Ovde treba podsetiti da je i ona jedan od First Age vilenjaka iz Silmarilliona (ovde upucujem na kronosov post sa ove stranice keke), sto ce reci ne bas tako andjeoske predstave - pokusavam da se setim postoji li osim vec pominjanog joj starijeg burazera Finroda Felagunda, te Fingolfina i najstarijeg mu sina Fingona ijedan vilenjak koji je posao za Morgothom u Srednju Zemlju, a koga mozemo nazvati nesumnjivo dobrim i  pozitivnim likom... 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ja bih jako voleo da bude onaj deo o Berenu i Lutijeni :heart:

 

Farewell, sweet earth and northern sky,

for ever blest, since here did lie,

and here with lissom limbs did run,

beneath the moon, beneath the sun,

Lúthien Tinúviel

more fair than mortal tongue can tell.

Though all to ruin fell the world,

and were dissolved and backward hurled

unmade into the old abyss,

yet were its making good, for this—

the dawn, the dusk, the earth, the sea—

that Lúthien on a time should be!

 

Spoiler

Zbogom, slatka zemljo i sjeverna zvijezdo,
blažene otkad svila je gnijezdo
i stupala ondje koraka laka
pod Suncem i sjajem Mjeseca-svata
Lúthien Slavuj-ptica.
Ne vidje smrtnik krasnijeg lica.
I makar ovog svijeta nestalo u trenu
rasplinuo da se, propao u sjenu,
i posve slomljen u bezdan sunovrati,
ipak će mu sretni biti zadnji sati, jer
zemlja i more, noć i bijeli dan –
Lúthien su krasnoj jednoć bili stan.

 

Edited by Andrej
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Verujem da ce biti, u nekoj formi. Prvo zato sto imamo Finroda koji je direktno povezan sa njima i imaju zajednicku akciju. Drugo, zato sto je za sam Numenor i njegove kraljeve (kasnije Elendilove pretke i naposletku njega samog) Barahirov prsten jedna od najvaznijih relikvija  i simbola, a nosio ga je upravo Beren. Trece, Elrond i Elros su direktni potomci Berenovog i Lutijeninog sina Diora, po majcinoj liniji. Cak je i u Trilogiji pomenuta ta prica, doduse samo usput, a mi vec znamo da Amazon ima bez dileme sira prava i pristup i materijalima koje New Line Cinema mogla samo da sanja...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Andrej said:

Ja bih jako voleo da bude onaj deo o Berenu i Lutijeni :heart:

 

Farewell, sweet earth and northern sky,

for ever blest, since here did lie,

and here with lissom limbs did run,

beneath the moon, beneath the sun,

Lúthien Tinúviel

more fair than mortal tongue can tell.

Though all to ruin fell the world,

and were dissolved and backward hurled

unmade into the old abyss,

yet were its making good, for this—

the dawn, the dusk, the earth, the sea—

that Lúthien on a time should be!

 

  Hide contents

Zbogom, slatka zemljo i sjeverna zvijezdo,
blažene otkad svila je gnijezdo
i stupala ondje koraka laka
pod Suncem i sjajem Mjeseca-svata
Lúthien Slavuj-ptica.
Ne vidje smrtnik krasnijeg lica.
I makar ovog svijeta nestalo u trenu
rasplinuo da se, propao u sjenu,
i posve slomljen u bezdan sunovrati,
ipak će mu sretni biti zadnji sati, jer
zemlja i more, noć i bijeli dan –
Lúthien su krasnoj jednoć bili stan.

 

 

E pa kad vec spomenu:

 

https://publikpraktikum.rs/proizvod/1199/beren-i-lutijena-dz-r-r-tolkin

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

OK. Dakle, prve 2 epizode koje rezira Bayona i za koje je vec javljeno da ce trajati nesto duze, definitivno ce biti donekle standalone i sluzice kao uvod, cim se Isildur pominje tek od trece. Ako imamo Isildura, imacemo i Anariona (nesto kasnije doduse) i Elendila, i citavu tu pricu Faithful vs Morgoth fanboys, sto ce reci da cemo Saurona videti kao kraljevog savetnika i vodju Morgothovog kulta u Numenoru. Sta cemo tacno videti i koliko mracno ce biti predstavljen taj deo price ostaje da se vidi, jer ako zele da ga zamrace, mogu, i to bas zestoko, ako odluce da prikazu ljudske zrtve recimo. Ne smemo zaboraviti ni zagarantovano prisustvo Ar-Pharazona koji je sasvim sigurno vrlo upecatljiv lik i vrhunski materijal za obradu. Svakako, veliki potencijal lezi u ovom segmentu, ima tu prostora za epske, duboke dijaloge i vrlo upecatljive scene.

 

E sad, ono sto moram istaci jeste da sam donekle zbunjen sto vec u trecoj epizodi sezone 1 stizemo na sam kraj Second Agea - da li bas ima prostora da se citava serija vrti oko Elendila, Isildura, Ar-Pharazona i Saurona u egzilu, tako da se na kraju zavrsi sa dogadjajima iz prologa Fellowshipa? Moram priznati da to jeste prilicno dope ideja kao ideja, da se zatvori krug i zavrsi pocetkom filmskih projekata, ali koliko tu zaista ima prostora za akciju i razvoj price koja bi se protezala 5 sezona... Skeptican sam prema ovom pristupu, mislim da je ovo daleko tezi zadatak nego sto je mogao biti. Jasno mi je da cemo verovatno imati splitovanu storiju izmedju dogadjaja u Numenoru gde ce protagonisti biti navedena cetvorica, Srednje Zemlje gde cemo pratiti pre svega vilenjake Lindona, a usput verovatno i patuljke i prve hobbite (da, potvrdjeno je da cemo ih gledati iako baj d buk ne bi trebalo da postoje u ovom periodu - jednog od njih glumi Lenny Henry, konkretno ogranak populacije koji je tamnije puti). Tu ce negde izgleda ugurati i plave carobnjake... 

  • Like 4
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Lobotomija changed the title to The Rings of Power

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...